Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    7

    Default Πρόγραμμα Όγκου Bodybuilding

    Ειμαι 78 κιλα και 1.82. Ποσοστο λιπους δεν εχω μετρησει με το ματι το κοβω στο 17-18%. Για να βαλω "ποιοτικα" κιλα προτεινετε καποιο συμπληρωμα ωστε να με βοηθησει κατα την περιοδο αυτη του ογκου να μην βλαω πολυ λιπος? (Μην μου πειτε γα διατροφη, αυτη την εχω ετοιμη καταλληλα για αυτον τον σκοπο)

    Επισης με την εμπειρια σας, με ενα υψος 1.82 στα ποσα κιλα να σταματησω και να ξεκινησω γραμμωση?

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-05-10
    Posts
    203

    Default

    Αν θες να πάρεις ποιοτικά κιλά, τοτε η απάντηση είναι στην διατροφή σου και όχι στα συμπληρώματα, δηλαδή πρωτεινες με υδατανθρακες..
    Οπότε αν έχεις έτοιμη την διατροφή κατάλληλα για αυτό το σκοπό, απλά εφάρμοσε την!
    Το στα πόσα κιλά θα σταματήσεις τον όγκο για να αρχίσεις γράμμωση είναι υποκειμενικο γιατι ο καθένας φαντάζεται διαφορετικά τον εαυτό του και έχει διαφορετικούς στόχους..Απο την στιγμή που θες να ανέβεις σε κιλά, αναπόφευκτα θα πάρεις και λίπος εκτός απο μυς..όσο σωστά και να τρως..
    Πιστευω με μια πρόχειρη εκτίμηση οτι αν σταματήσεις τον όγκο γύρω στα 85 κιλά θα είναι καλά για αρχή..Μετά θα έρθει το καλοκαίρι και θα κάνεις γράμμωση λογικά..και απο του χρόνου πάλι συνεχίζεις για ψηλότερους στόχους..
    Ελπίζω να βοηθησα :)

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-07-10
    Posts
    7

    Default

    thanx iscd
    Λοιπον εχω εοιμασει ενα προγραμμα διατροφης και θελω τις διορθωσεις σας...

    1ο γεύμα (7:45) : 300 ml γάλα 1% + 100 γρ. quaker
    200 ml γάλα 1% + 2 scoop Complete8

    2o γεύμα (11:45) : 1 τοστ με 1 φέτα τυρί άπαχο και 1 φέτα ζαμπόν (Υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολιες αυτη την ώρα...)

    3ο γεύμα (14:45) : 150 gr μακαρόνια + 10 γρ μαργαρίνη
    200 gr στήθος κοτόπουλο

    4ο γεύμα (19:00) : 200 gr τόνο σε νερό
    1 μήλο

    5ο γεύμα (23:00) : 1 scoop Complete8
    100 gr cottage + 1 φετα ψωμι τοστ ολικής αλέσεως

    6ο γεύμα (01:30) : 100 gr Quaker

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-05-10
    Posts
    203

    Default

    Τι ώρα πας για προπόνηση?Είναι βασική ερώτηση αυτή γιατί με βάση αυτό πρεπει να κανονίσεις το προ-προπονητικό και το μεταπροπονητικό σου γεύμα, που είναι πολύ βασικό!!
    Επίσης το 6ο γευμα σου είναι κακή επιλογή..επειδή είναι υδατάνθρακες πριν πας για ύπνο..
    Αν ψάξεις μέσα στο φόρουμ θα βρεις διάφορα προγράμματα διατροφής..Σου παραθέτω αυτό που είναι ενα πολυ καλο παραδειγμα
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=21353

    Για να ανέβεις πάντως σε κιλά πρεπει να καταναλώνεις παραπάνω θερμίδες απο όσες ειναι οι θερμίδες συντήρησης σου,και όσο το δυνατόν πιο "στεγνά" για να μην προστεθεί περιτό λίπος..

  5. #5
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Ειμαι 78 κιλα και 1.82. Ποσοστο λιπους δεν εχω μετρησει με το ματι το κοβω στο 17-18%. Για να βαλω "ποιοτικα" κιλα προτεινετε [COLOR="rgb(0, 0, 0)"]καποιο συμπληρωμα[/COLOR] ωστε να με βοηθησει κατα την περιοδο αυτη του ογκου να[COLOR="rgb(0, 0, 0)"] μην βλαω πολυ λιπος[/COLOR]? ([COLOR="rgb(0, 0, 0)"]Μην μου πειτε γα διατροφη[/COLOR], αυτη την εχω ετοιμη καταλληλα για αυτον τον σκοπο)
    xaxa?

    Αν αλαξεις την λεξη συμπληρωμα με αναβολικα ολο και κατι θα βρουμε για σενα ;) αλλιος δεν υπαρχει αυτο που λες.
    Κανε διαιτα εως τα 12-10% αλλιως θα βαλεις ποιοτικο λιπος σε αυτα τα ποσοστα.
    Last edited by nikos_123; 15-09-10 at 16:08.

  6. #6
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Στα πόσα κιλά πρέπει να σταματήσεις τον όγκο; Στα όσα θες. Ο Cutler που είναι 7 πόντους πιο κοντός από σένα ζυγίζει 140 κιλά σε off-season, οπότε αναλογικά ένα 150άρι κιλά θα "καθόταν" καλά στη δική σου σκελετική υποδομή. Αν μπορείς να τα φτάσεις, με γεια σου με χαρά σου. Αλλά όχι σε λίπος ε... :)

  7. #7
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    ενταξει δε νομιζω να θεωρει το παιδι ωραιο το σωμα του cutler, ουτε να θελει ενα τετοιο σωμα. εγω προσωπικα θεωρω ασχημα τα σωματα cutler και σια.
    και γενικα αυτων που κατεβαινουν σε αγωνες. εκει περνας σε αγωνιστικο επιπεδο και φτανεις το σωμα σου στα ορια.το παιδι απο οτι καταλαβα απλα ογκο θελει
    για ενα ωραιο σωμα. :P

  8. #8
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Quote Originally Posted by steg View Post
    Στα πόσα κιλά πρέπει να σταματήσεις τον όγκο; Στα όσα θες. Ο Cutler που είναι 7 πόντους πιο κοντός από σένα ζυγίζει 140 κιλά σε off-season, οπότε αναλογικά ένα 150άρι κιλά θα "καθόταν" καλά στη δική σου σκελετική υποδομή. Αν μπορείς να τα φτάσεις, με γεια σου με χαρά σου. Αλλά όχι σε λίπος ε... :)
    όμως όπως το θετεις, φενεται ξεκαθαρα ότι σταματας στα κιλα που μπορεις να φτασεις, και οχι σε αυτα που θελεις η πιστευεις οτι μπορεις. Η διαφορα ειναι τεραστια.

  9. #9
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Η απάντηση ήταν σχετική με την ερώτηση, έτσι όπως τέθηκε. Σταματάς τον όγκο στα όσα κιλά θες, δηλαδή στα όσα θεωρείς ότι δείχνουν καλά πάνω σου. Αυτό ήταν το κεντρικό νόημα, που εμπεριέχεται και στην πρώτη φράση της απάντησης άλλωστε. Δεν είπα ότι καλά και ντε πρέπει να βάλει στόχο να φτάσει τα off-season κιλά του Cutler. Απλά έδωσα ένα παράδειγμα για το πού θα μπορούσε να κάνει κάποιος στοπ με βάση το κριτήριο της σκελετικής του δομής.

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-09-10
    Posts
    5

    Default

    Βασικά έχει και σημασία τι τύπο σώματος έχει κάποιος (εκτομορφικό-ενδομορφικό-μεσομορφικό). Εγώ που είμαι περισσότερο προς το μεσομορφικό, με 95 κιλά στο 1,80 βλέπω ότι και άλλα 10 κιλά να βάλω δεν θα επιβαρύνω το σώμα μου.

  11. #11
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Ο σωματότυπος αφορά περισσότερο στη γενετική προδιάθεση του καθενός να μεταβολίζει τις τροφές περισσότερο σε λίπος ή περισσότερο σε μύες, δηλαδή στο πόσο εύκολα ή δύσκολα βάζεις μυικά κιλά με μία δεδομένη άσκηση/διατροφή. Αυτά τα κιλά θα κάθονται καλύτερα (ή χειρότερα) πάνω στο σκελετό ενός μεσομορφικού παρά σ' αυτόν ενός εκτομορφικού με το ίδιο ύψος; Εξαρτάται από το πόσο διαφέρουν οι σκελετικές σχέσεις/αναλογίες τους. Αν, λόγω σωματότυπου, υπάρχουν μεγάλες διαφορές σ' αυτές τις σχέσεις, τότε σωστά επισημαίνεις τον παράγοντα "σωματότυπος".
    Για παράδειγμα, αν κάνεις την ίδια προπόνηση και διατροφή με έναν εκτομορφικό που έχει το ίδιο ύψος με σένα, εσύ ως μεσομορφικός είναι σίγουρο ότι θα βάλεις πιο εύκολα μυικά κιλά. Για να σε φτάσει θα πρέπει να τρώει περισσότερο και να γυμνάζεται με άλλο στυλ. Οταν όμως τελικά σε φτάσει, θα έχετε κάποια σπουδαία σωματική/αισθητική διαφορά για τον εξωτερικό παρατηρητή; Αυτό θα εξαρτηθεί από το πόσο διαφέρουν οι σκελετικές αναλογίες σας.
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    15-02-09
    Location
    .
    Posts
    44

    Default

    Quote Originally Posted by oldschool View Post
    Βασικά έχει και σημασία τι τύπο σώματος έχει κάποιος (εκτομορφικό-ενδομορφικό-μεσομορφικό). Εγώ που είμαι περισσότερο προς το μεσομορφικό, με 95 κιλά στο 1,80 βλέπω ότι και άλλα 10 κιλά να βάλω δεν θα επιβαρύνω το σώμα μου.
    Νομίζω κάνεις λάθος.
    Οσο πιο μεσομορφίκο σωματότυπο εχει καποιος τόσο περισσοτερο φαίνονται τα μυικά κιλά πάνω του
    Δηλαδή δείχνει συνήθως βαρύτερος απο όσο είναι.
    Εκτος αν εννοεις οτι τα περισσότερα κιλα σε ενα μεσόμορφο τον δειχνουν πιο γεροδεμένο παρά χοντρό,που είναι σωστό!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια Με Διατροφή Όγκου Bodybuilding! -Προτάσεις/Συμβουλές
    By radomer in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 19-09-10, 21:01
  2. Πρόταση Για Διατροφή Όγκου Bodybuilding
    By Akantzos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 17-09-10, 00:56
  3. Πρόγραμμα όγκου
    By atakas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 03-06-10, 18:31
  4. πρωτεινη ογκου xxl τησ american bodybuilding
    By stelios in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 01-10-05, 04:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •