Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 30
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-09-10
    Posts
    41

    Default Boήθεια Για Προπόνηση Μετά Από Ανορεξία

    Καλησπέρα σε όλους! Λέγομαι Μαρια,είμαι 27 ετών,1.73 ύψος,54κιλά,19% λίπος και το τελευταίο 8 μηνο, συνήλθα από χαλαρή μορφή ανορεξίας.
    Θα είμαι περιεκτική:
    Στο 8μηνο αυτό, έβαλα γύρω στα 8 κιλά, τα οποία προφανώς τα είχε ανάγκη ο οργανισμός μου, με το ποσοστό λίπους να έχει μια μικρή αύξηση από τα 46κιλά που ήμουν.Η διατροφή μου υπολογίζω πως είναι ακόμη ελλειπής, αλλά προσπαθώ να τα πάρω πλέον σε μυικό ιστό κ όχι σε λίπος. Στα πόδια όμως, παρατηρώ χαλάρωση (ειδικά κατά τη βάδιση) και κάποιες οριζόντιες ραβδώσεις όταν τραβάω ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ το δέρμα μου.Το ποσοστό των μυών είναι γύρω στο 37,5%.
    Άκουσα όμως ότι ενώ έχω ακόμα λίγα κιλά,το ποσοστό λίπους μου είναι αρκετά υψηλό, και δεν ξέρω αν όντως ισχύει,αλλά έχω δεί και πιο "δεμένα" από τα δικά μου πόδια.Α!Στο γυμναστήριο σηκώνω (5 σετ για 10-12max επαναληψεις) 42.5-45kg. Έχω δηλαδή δύναμη πιστεύω!!
    Η ερώτηση είναι η εξής:
    1ον: Πώς θα καταφέρω να διώξω την χαλάρωση (ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΡΑΓΕ??)
    2ον:Πόσα κιλά και για πόσο περίπου διάστημα πρέπει να σηκώνω ώστε να πάρω μυική μάζα? και
    3ον:με τί είδους προπόνηση μπορώ να κάνω ανασύσταση σώματος μειώνοντας το περριτό όπως μου είπαν λίπος των κιλών μου??
    Υ.Γ.: Η διατροφή μου αποτελείται σχεδόν καθημερινά απο: δημητριακά το πρωί, ψάρι το μεσημέρι, 2ασπράδια αυγών και whey πρωτείνη 80άρα μετά την προπόνηση. Το βράδυ κάτι ελαφρύ..
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..!

  2. #2

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    καλωσηρθες,
    γιατι δεν βαζεις φωτο σου να σε δουν οσοι γνωριζουν κ να κρινουν?
    παντα εγγυμονει ο κινδυνος να βλεπεις τον εαυτο σου λιγοτερο γυμνασμενο κ πιο παχυ αποσο νομιζεις
    (λογω της ανορεκτικης εμπειριας σου...)
    τι εννοεις σηκωνεις 45 κιλα?
    δεν ειναι ολες η ασκησεις ιδιες, οσο για το ποσα κιλα πρεπει να βαζεις σε καθεμια επιβαλλεται να στο υποδειξει ο γυμναστης σου,
    δε σημαινει οτι οσο πιο πολλα βαζεις τοσο το καλυτερο...
    μηπως υπερπροπονεις τον εαυτο σου ωστε να μη βαλεις λιπος
    περα απο τα πλαισια του φυσιολογικου?
    μη σου γινει εμμονη...

  3. #3
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Μπραβο για την προσπαθεια σου και που ξεφυγες απο το λουκι. Φαινεται να το εχεις πιασει πολυπλευρα το θεμα και αυτο ειναι πολυ καλο. Η γυμναστικη φαινεται να ειναι ευεργετικη για περιπτωσεις διατροφικης διαταραχης.
    Τωρα, η χαλαρωση θα φυγει διωχνοντας το λιπος.
    Θα πρεπει να σηκωνεις τοσο περισσοτερα κιλα, ωστε να βγαινουν 8-12 επαναληψεις χωρις ζημιογονα τεχνικη. Γνωμη μου ειναι να κανεις 8, οχι παραπανω.
    Δεν ισχυουν διαφορετικοι νομοι για τους αντρες και διαφορετικοι για τις γυναικες.
    Αναστυσταση του σωματος θα κανεις, κανοντας αυτο που λεμε προπονηση μυικης υπερτροφιας. Και φανατζομαι δε σε τρομαζει ο ορος, μιας και φαινεται να ξερεις πεντε πραγματα παραπανω απο τις υπολοιπες γυναικες. Δλδ. ΔΕ θα ¨φουσκωσεις¨ χαϊδευοντας τα οργανα.
    Ασχολεισαι λιγο καιρο με τα βαρη - 8 μηνες - και αυτο το αρχικο σταδιο σε ευνοει ωστε να πετυχεις το παραπανω. Το σωμα σου μπορει να μεταμορφωθει. Εισαι και μικρη σχετικα. Εχω δει γυναικες 40 χρονων να τα καταφερνουν μια χαρα.

    Ψαξε το forum για τη διατροφη, προσαρμοσε μονο τις ποσοτητες. Μη ψαξεις για ¨ειδικες¨ διατροφες για γυναικες.
    Αν μεινεις συνεπης σε αυτο που κανεις θα ερθουν και τα αποτελεσματα. Πολλοι ασχολουμαστε χρονια με αυτο, μονο για να προσεγγισουμε καπως τους στοχους μας, μην εχεις ανυπομονησια.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-09-10
    Posts
    41

    Default

    Παιδιά,ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον, όσο για φωτογραφία θα βρώ μια κατάλληλη να αναρτήσω.
    Γενικά, έπαιζα πόλο κ έκανα πρωταθλητισμό στο κολύμπι αρκετά χρόνια,οπότε αγύμναστη ή εντελώς αρχάρια δεν με λες! όσο για τα 45 κιλά που λέω ότι σηκώνω,μιλάω για τετρακέφαλο, ενώ πρέσσα περίπου 55. Ο γυμναστής μου είπε να βάζω τόσα κιλά ,ώστε η 10η επανάληψη να βγαίνει ίσα-ίσα. Κι αυτό έκανα.Απλώς όταν είδε τα 45κιλα, του έκανε εντύπωση, μιας και είμαι (ακόμα τουλάχιστον) ψιλόλιγνη, με μικρούς κατά τη γνώμη μου μύες. Φοβία για να μη βάλω λίπος παίζει σίγουρα ακόμη, αλλά δεν είναι κάτω από το φυσιολογικό για να βάλω απαραίτητα κι άλλο. Πώς το είδατε το ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΙΠΟΥΣ μου για τα κιλά μου? Μέτριο, πολυ?? Επίσης δεν τα φοβάμαι καθόλου τα βάρη, ίσα-ίσα τα γουστάρω πολύ, και τα προτιμώ. Κάνω καμιά ώρα την ημέρα (περίπου 4 φορές/εβδομάδα).
    Απλώς ξέρω τί ζητάω από το σώμα μου, αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό, αν πχ. γονιδιακά δεν μπορώ να ογκόσω!
    Κάτι άλλο που ίσως να παίζει ρόλο (εσείς μάλλον θα ξέρετε), είναι ότι επάνω "τουμπανιάζω / σφίγκω" πολύ πιο γρήγορα κ εύκολα απ'ότι στα πόδια,τα οποία και είναι πιο "λιπαρά!!" απο το υπόλοιπο σώμα. Δεν τα λες εντελώς στεγνά όπως θα ηθελα..
    Και για να μην "παρεξηγηθώ" λόγω του ιστορικού νευρικής, δεν λέω ότι δεν είμαι αδύνατη ή με αρμονικό σώμα, απλώς ότι παίρνει καλύτερο και σφιχτότερο και δεν ξέρω τον τρόπο. Εξάλλου πάντα το έψαχνα με τα βάρη γιατί τη θεωρώ ιδανική προπόνηση, αλλά δεν βγάζω άκρη με τους γυμναστές που επειδή με βλέπουν αδύνατη νομίζουν πως είμαι και αδύναμη!!
    Επίσης ένα άλλο πολύ βασικό μου θέμα, είναι πως λόγω κολίτιδας και πρηξιμάτων δεν μπορώ να φάω ΤΟΣΟ πολύ ακόμα..αλλά έχω βοήθεια διατροφολόγου αν έχετε καμιά συμβουλή!
    Και πάλι σας ευχαριστώ, πάω να ψάξω φωτογραφία!!

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-09-10
    Posts
    41

    Default

    Κάτι βρήκα, έχω και μουτζουρωμένο πρόσωπο σαν καταζητούμενη!!ούπς...πως την "ανεβάζω"?
    Μου βγάζει link.

  6. #6
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Το κατω σωμα ειναι που αποθηκευει το λιπος στις γυναικες (μπουτια, οπισθια) και το ανω στους αντρες (κοιλια).
    Κατα βαση, οι γυναικες εχουν υψηλοτερο ποσοστο λιπους απο τους αντρες και ειναι φυσιολογικο. Οποτε θα ηταν κανενα 16% για καποιον αντρα, αρα σχετικα καλο. Με τον καιρο θα πας εκει που θες.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  7. #7
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας!!!

    Θέλω να σε ρωτήσω, μιας και το ανέφερες, σε παρακαλουθεί κάποιος γιατρός ή διατροφολόγος επειδή λες για την ελαφρά μορφη ανορεξιας;
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-09-10
    Posts
    41

    Default

    Ναι, εννοείτε, έχω σταματήσει όπως είπα τις μαλ..κίες με την ανορεξία. ¨Ετσι κι ελλιώς ποτέ δν ήταν καθαρή ανορεξία, απλώς λόγω προβλήματος με τα πρηξίματα, έκανα εμ..τό για ανακούφιση..Αλλά είχα χάσει σχεδόν 10kg. Από δω και πέρα είναι το θέμα μου...ώστε να μειώσω ή να σταθεροποιήσω το λίπος και να πάρω μυική μάζα..Αν θες να βοηθήσεις περισσότερο, πες μου ΠΩΣ ανεβάζω φωτογρ.!!!!

  9. #9
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    1ον: Πώς θα καταφέρω να διώξω την χαλάρωση (ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΡΑΓΕ??)
    2ον:Πόσα κιλά και για πόσο περίπου διάστημα πρέπει να σηκώνω ώστε να πάρω μυική μάζα? και
    3ον:με τί είδους προπόνηση μπορώ να κάνω ανασύσταση σώματος μειώνοντας το περριτό όπως μου είπαν λίπος των κιλών μου??
    1)Μειωση του σωματικου λιπους
    2)Δεν εχουν ρολο τα κιλα αλλα εχει ρολο αυτο εδω κατω
    Ο γυμναστής μου είπε να βάζω τόσα κιλά ,ώστε η 10η επανάληψη να βγαίνει ίσα-ίσα.
    Για μυικη αναπτυξη 6-12 επαναληψεις κιλα δν παιζουν ρολο και τα 200 αν σηκωνες για 10 η τα 20 για 10 το ιδιο αποτελεσμα θα ειχαν.
    Διαστημα? δεν μπορεις να πεις αναλογως τι γενετικα εχεις αλλα αν πριν εκανες καποια ασκηση και ησουν "μυωδεις"(δωσε εμφαση στα " ")τοτε με muscle memory κοντα στο 2μηνο 3μηνο ολα ερχοντε πησω στο επιπεδο πριν τα χασεις τωρα για να χτησεις κατι πανω σε αυτο το επιπεδο για γυναικες περνει χροννια.
    3)Ανασυσταση λογικα=bodycomposition Δεν υπαρχει ειδικη προπονηση αυτο ειναι συνδιαμος διατροφης πρωτα ,μετα προπονησης ,μετα μεγαλου χρονικου διαστηματος πολλους μηνες η και χροννια αναλογως τον στοχο.


    Κάτι άλλο που ίσως να παίζει ρόλο (εσείς μάλλον θα ξέρετε), είναι ότι επάνω "τουμπανιάζω / σφίγκω" πολύ πιο γρήγορα κ εύκολα απ'ότι στα πόδια,τα οποία και είναι πιο "λιπαρά!!" απο το υπόλοιπο σώμα. Δεν τα λες εντελώς στεγνά όπως θα ηθελα..
    Φοβία για να μη βάλω λίπος παίζει σίγουρα ακόμη, αλλά δεν είναι κάτω από το φυσιολογικό για να βάλω απαραίτητα κι άλλο.
    this
    Το κατω σωμα ειναι που αποθηκευει το λιπος στις γυναικες (μπουτια, οπισθια) και το ανω στους αντρες (κοιλια).
    Και εγω κραταω λιπος στα ποδια παραπανω στην διαιτα πρωτα εμφανηζοντε οι κοιλιακοι και τελος τελος τα καλα κοψηματα στα τετρακεφαλα και μοιριαια.Με λιγα λογια ειναι τα σημεια που φευγει τελευταιο.Τα σπριντς φενεται να με βοηθησαν καπως(θα χρησημοποιησω αλλη λεξη οπως το αρχησε να μοιραζετε ποιο καλα το χασιμο λιπους μην μπερδευτεις=σπριντ σκετο χωρις διαιτα και προπονηση)
    Πώς το είδατε το ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΙΠΟΥΣ μου για τα κιλά μου? Μέτριο, πολυ??
    Με μια λεξη skinyfat σωματοτυπος δλδ εισαι αδυνατη και εχεις αρκετα ποσοστα λιπους απορω το 19% πως το βρηκες?τροπος μετρησης?
    Αν ειναι 19 δεν ειναι τοσο κακο ενα παραδειγμα με 3,5%κατω
    went from 148 pounds and 37% body fat to a lean 118 pounds and 15.6% body fat,

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλωσόρισες στο φόρουμ! Τα παιδιά τα είπαν όλα παραπάνω!


    Quote Originally Posted by aneliv9 View Post
    Αν θες να βοηθήσεις περισσότερο, πες μου ΠΩΣ ανεβάζω φωτογρ.!!!!
    Θα πας παρακάτω οταν πας να ποστάρεις, που γράφει "Attachments" μετά πατάς το κουμπί Manage Attachments και ανεβάζεις τη φωτό σου.

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-09-10
    Posts
    41

    Default

    το ποσοστό λίπους το βρήκα με λιπομέτρηση στη διατροφολόγο μου, που έχει ζυγαριά επαγγελματική (κρατάς και στα χέρια εκείνη τη βλακεία..)και η αλήθεια είναι πως μου είπε ότι το λίπος μου (και κατά την περίοδο ανορεξίας), ήταν και είναι γύρω στα 9.5kg.Skinyfat το λες?? ΚΑΚΟ αυτο γαμωτο! Σε μισή ώρα έχω το μηνιαίο μου ραντεβού, οπότε θα σας πω τα ΝΕΑ αποτελέσματα! Βάζω φωτογραφίες, αν και σ'αυτές πρέπει να είμαι -2kg. Δεν είχα πιο πρόσφατες..Επίσης, σχετικά με τον σωματότυπο, πού με βλέπετε να ανήκω??(εκτόμορφος κτλ...)
    Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας!!!DSC02514.jpgDSC02513.jpg

  12. #12

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default


  13. #13
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Τιποτα δραματικο δεν βλεπω σιγουρα εχεις αναγκη απο μερικα μυικα κιλα(μεταφραση "σφιξιμο") αλλα οχι κατι τρελο .Μια καλη διατροφη θα τα πετυχει αυτα αν θες γραψε προπονηση και διατροφη.

  14. #14
    Junior Bodybuilder Muffin's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Posts
    100

    Default

    Έχεις πολύ ωραίο σώμα....ειδικά η επίπεδη κοιλιά σου με κάνει να σε ζηλεύω.... Πράγματι θα δεσει το σωμα σου γρήγορα, γιατί είναι ήδη πολύ ωραίο. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη γι' αυτό που βλέπω ...

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-09-10
    Posts
    41

    Unhappy

    ρε παιδιά, βιάστηκα να σας γράψω για τα κιλά και το λίπος..Γιατί χθες βράδυ που πήγα για ζύγισμα, διαπίστωσα ότι μέσα σε 1,5 μήνα που είχα να πάω, πήρα 2 κιλά ΛΙΠΟΣ ΣΚΕΤΟ.Και πριν, ήμουν 54,4 με 17,6%λίπος. Εχω τρομοκρατηθεί για το πώς το πήρα αυτό το απαίσιο 2κιλο, μιας και γυμναζόμουν..Αλλά κάτι άλλο βασικό που πρέπει να αναφέρω,(και συνειδητοποίησα χθές μόλις τη βαρύτητά του), είναι πως σηκώνομαι το βράδυ από τον ύπνο μου γύρω στις 3 φορές κατά μέσο όρο και ΤΡΩΩ ΜΑΛΑΚ..ΕΣ..όχι ποσότητες, αλλά ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ σε ποσότητα "σνακ".. Θα μπορούσε αυτό να μου έχει προκαλέσει μέσα σεένα μήνα αυτή την αύξηση?(γιατί το κάνω πάνω από ένα χρόνο μάλλον).Επίσης θα μπορούσε και η κυτταρίτιδα να γίνει πιο έντονη?Φεύγει αν φύγουν αυτά τα 2 περιττα κιλά λίπους??Αγχώθηκα τρελλά..
    Οσο για το πρόγραμμα του γυμναστηρίου (ο θεός να το πεί πρόγραμμα γιατί αυτοσχεδιάζω), είναι το εξής:(Το πρόγραμμα διατροφής το έγραψα σε γενικές γραμμές στην αρχή-χωρίς τα βραδινά νυχτοπερπατήματα στο ψυγείο).
    Δευτέρα: 10' αερ'οβια + 4 σετ τετρακέφαλοι (10 επαναλήψεις με 45kg στην καρέκλα)
    4 σετ δικέφαλους (10 επαναλ. 35 kg max)
    4 σετ απαγωγοί ( 10 επαναλ. 40 -45 kg )
    4 σετ προσαγωγοί ( 10 επαναλ. 40 -45 kg )
    3 σετ γλουτιαίους (15 επαναλ. 32kg στο μηχάνημα)-δεν κάνω σκουότ γιατί έχω πτώση στην καμάρα του ποδιού κ οστεοχονδρίτιδα, αλλά θέλω να τα εντάξω έστω σε μια ήπια μορφή.
    Και τέλος, κάνω άλλα 3 ΟΡΓΑΝΑ από 4 σετ των 10επαναλ. (γενικά κανά 8άρι στο σύνολο), συνήθως πλάτη ή τρικέφαλους.
    Κάθε 2 σετ, κάνω διατάσεις καλές και συνεχίζω τα υπόλοιπα 2.
    Στο τέλος, αν έχω όρεξη, κάνω 20'-30' διάδρομο στο 6,6-7 περπάτημα, ή ποδήλατο στο 6.
    Τρίτη: Κάνω περίπου τα αντίστροφα για χέρια και πόδια, δηλαδή:
    4 σετ τρικέφαλους (10 επαναλ. 10kg)
    4 σετ low row + 4 upper row (10 επαναλ. 35 +25 αντίστοιχα)
    3 σετ chest press( 10 επαναλ. με 20kg ίσα για συντήρη)
    4 σετ ώμους (10επαναλ. με 4 κιλα βαράκια)
    4 σετ πλάτη (10επαναλ. 32.5kg), στο μηχάνημα που τραβάς προς τα κάτω,όχι τροχαλία.
    4 σετ τετρακέφαλοι (10 επαναλήψεις με 37,5 kg στην καρέκλα)
    4 σετ δικέφαλους (10 επαναλ. 35 kg max)
    Γενικά, κάθε μέρα κάνω τετρακέφαλους σχεδόν..

    Τετάρτη: Μπορεί Ρεπό! και συνεχίσω Πέμπτη-Παρασκευή, ή Πέμπτη- Σάββατο, ή στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ Πέμπτη- Παρασκευή - Σάββατο.
    Και με το που γυρνάω σπίτι, πίνω ένα σκουπ πρωτείνης με νερό και μια σταγόνα γάλα εβαπορέ.μετά από κανα μισάωρο, τρώω 2 κριτσίνια ολικής + milner +γαλοπούλα.
    ΤΙ (απ'όλα) ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ και πήρα αυτά τα 2kg ΛΙΠΟΥΣ? Τη "νυχτερινή υπερφαγία", το λίγο φαγητό αναλογικά με τα βάρη, ή μήπως αυτό που ΦΟΒΑΜΑΙ: Την ΤΑΣΗ να παχύνω λόγω ιστορικού ανορεξίας??
    ΒΟΗΘΕΙΑ...
    Last edited by aneliv9; 15-09-10 at 12:45.

  16. #16
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ απ' ότι βλέπω απ' τις φωτογραφίες, το σώμα σου είναι πάρα πολύ καλό!!!

    Δε βρίσκω λόγο να τρομοκρατείσαι όσον αφορά το ποσοστό του λίπους σου. Το να πάρεις ΜΟΝΟ καθαρά μυικά κιλά είναι δύσκολο, ακόμη και για τους άντρες, οπότε χρειάζεται να αλλάξεις λίγο το σκεπτικό σου. Η κυτταρίτιδα χρειαζεται αερόβια και προσεγμένη διατροφή για να φύγει.

    Το να σηκώνεσαι το βράδυ να τρως, σημαίνει ότι δε τρως καλά κατά τη διάρκεια της ημέρας και το σώμα σου ζητάει φαγητό. Γι' αυτό χρειάζεται να ανεβάσεις ποσότητες από καθαρές τροφές, χωρίς να τρως σνακ, junk food κλπ κλπ.

    Να ποιές θα πρέπει να είναι οι επιλογές σου:

    Πρωτεΐνη: Κοτόπουλο στήθος φιλέτο, μοσχάρι άπαχο, ασπράδια αυγών, ψάρια όπως τόνος και σολωμός, cottage και συμπλήρωμα πρωτεΐνης.
    Υδατάνθρακες: Ρύζι, πατάτες, βρώμη, ψωμί γερμανικου τύπου και φρουτα όπως πατάτες.
    Λίπη: Ελαιόλαδο.

    Συνδιάσε τις παραπάνω τροφές για να βγάλεις τα γεύματά σου, φτιάξε ένα καλύτερο πρόγραμμα στο γυμναστήριο και δώσε χρόνο στο σώμα σου να ανταποκριθεί. Ούτως ή άλλως, η Ρώμη δε χτίστικε σε μια μέρα ;)

    Ότι και εαν κάνεις, εδώ είμαστε να σου προτείνουμε διορθώσεις και αλλαγές, εαν χρειάζονται. Τα sticky άρθρα στην ενότητα της διατροφής και της προπόνησης θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ στο να φτιάξεις τα προγράμματά σου.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-09-10
    Posts
    41

    Default

    Ευχαριστώ πολύ Mazda 6!!(να υποθέσω οδηγείς και mazda e??)
    όσο για την κυτταρίτιδα το λες άνετα, γιατί εσείς δεν έχετε αυτό το πρόσθετο αγχος! Και δεν φεύγει απ'όσο γνωρίζω...Κρύβεται και ξαναβγαίνει..Απλώς έλεγα μήπως όταν χάσω αυτά τα 2kg λίπους που πήρα (γιατί θα τα χάσω,είχα αρκετά ιδανικό σώμα στα 54,4 χωρίς να έχω εμφανή κυτταρίτιδα), μειωθεί ΑΥΤΟΜΑΤΑ και η έντονη όψη της.. Λέω τώρα εγω...!!Αγχώθηκα, αλλά το χτες βράδυ που ξύπνησα ξανα, πίεσα τον ευατό μου κ δεν έφαγα.
    Επίσης, πρωτείνη τρώω από το μεσημεριανό ψάρι μου, και το σκουπ πρωτείνης(80άρα). Το βραδινό μου είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα, γιατί λόγω της αργής μου χώνεψης ακόμα, δεν ξέρω τί ΕΛΑΦΡΙΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΒΡΑΔΙΝΟΥ ΕΧΩ.Δηλαδή ξέρω, αλλά λέω "μιά ζωή θα μπορώ να τρώω τόσο λίγο το βράδυ?" Γιατί είμαστε και ελληνάρες βρε παιδί και το βραδινό το έχουμε θεοποιήσει.. όχι τόσο εγώ, όσο ότι ΠΡΟΣΠΑΘΩ για να μην παρασυρθώ.Δεν έχω και τον υπερ-μεταβολισμό απ'ότι φαίνεται!

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Η κυτταρίτιδα εκτος του ότι οφείλεται και στον τύπο του δέρματός μας, ή ακόμα μπορεί να ναι και κληρονομική (δεν είναι λίγες οι φορές που βλέπω κοπέλες λεπτές και τίγκα στην κυτταρίτιδα) μπορούμε να βοηθήσουμε την κατάσταση με τη διατροφή.
    Αυτό σημαίνει, άφθονα λαχανικά, αρκετό νερό, όχι ζάχαρη, γλυκά, τηγανητά και φυσικά ναι στη γυμναστική.

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-09-10
    Posts
    41

    Default

    Να σας κάνω και μία ερώτηση γενικής φύσεως??? Χωρίς παρεξήγηση, αλλά έχω ακούσει, ότι με τα πολλά βάρη και τον μυικό όγκο, όλα ωραία και καλά, αλλά όταν σταματήσεις -γιατί το πιστεύω ότι μια ζωή δεν μπορείς να κάνεις με την ίδια ένταση και θέρμη-, ψιλο έως χοντροκρεμάς.. παίζει αυτό? Και η βασική απορία μου τελικά, είναι αν μπορείς να χάσεις ΜΟΝΙΜΑ λίπος, ή αυτός ο όγκος (τον φυσικό εννοώ), είναι κάτι παροδικό που καταλαμβάνει τη θέση του λίπους, αλλά μετά υπάρχει πλήρης αναστροφή των αναλογιών??

  20. #20
    Pumping Iron noz1989's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Pireas, Greece.
    Posts
    432

    Default

    Μια λυση που θα σε βοηθησει σχετικα με την χωνεψη ειναι να παρεις πεπτικα ενζυμα! Πουλανε στα φαρμακεια εχει η solgar Κλπ..

  21. #21
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by aneliv9 View Post
    Ευχαριστώ πολύ Mazda 6!!(να υποθέσω οδηγείς και mazda e??)
    όσο για την κυτταρίτιδα το λες άνετα, γιατί εσείς δεν έχετε αυτό το πρόσθετο αγχος! Και δεν φεύγει απ'όσο γνωρίζω...Κρύβεται και ξαναβγαίνει..Απλώς έλεγα μήπως όταν χάσω αυτά τα 2kg λίπους που πήρα (γιατί θα τα χάσω,είχα αρκετά ιδανικό σώμα στα 54,4 χωρίς να έχω εμφανή κυτταρίτιδα), μειωθεί ΑΥΤΟΜΑΤΑ και η έντονη όψη της.. Λέω τώρα εγω...!!Αγχώθηκα, αλλά το χτες βράδυ που ξύπνησα ξανα, πίεσα τον ευατό μου κ δεν έφαγα.
    Επίσης, πρωτείνη τρώω από το μεσημεριανό ψάρι μου, και το σκουπ πρωτείνης(80άρα). Το βραδινό μου είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα, γιατί λόγω της αργής μου χώνεψης ακόμα, δεν ξέρω τί ΕΛΑΦΡΙΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΒΡΑΔΙΝΟΥ ΕΧΩ.Δηλαδή ξέρω, αλλά λέω "μιά ζωή θα μπορώ να τρώω τόσο λίγο το βράδυ?" Γιατί είμαστε και ελληνάρες βρε παιδί και το βραδινό το έχουμε θεοποιήσει.. όχι τόσο εγώ, όσο ότι ΠΡΟΣΠΑΘΩ για να μην παρασυρθώ.Δεν έχω και τον υπερ-μεταβολισμό απ'ότι φαίνεται!
    Όχι, Nissan Qashqai οδηγάω :).

    Σαν βραδυνό, ελαφρύ αλλά και ποιοτικό, μπορείς να τρως cottage 2% ή γιαούρτι με 2% λιπαρά. Το να πεινάς το βράδυ σημαίνει πως κάτι δε του δίνεις την ημέρα του σώματός σου και το ζητάει.

    Στην άλλη σου ερώτηση, όχι δε κρεμάς. Κρεμάς όταν από βάρη και καθαρή διατροφή, το πας σε καθιστική ζωή, πίτσες, σουβλάκια και μπυρόνια, πράγμα που είναι και λογικό έτσι;! Επίσης μπορείς να χάσεις μόνιμα κάποιο λίπος και να παραμείνεις στα εκεί επίπεδα, εαν συνεχίσεις να προσέχεις, κάνεις τη γυμναστίκη και δεν πέφτεις σε παρασπονδίες.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  22. #22
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    καλα ρε μπαγασα εχεις για ονομα το mazda 6 και οδηγας nissan qhasqai ,ντροπη!! sorry gia to offtopic κουκλα

  23. #23

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_123 View Post
    Για μυικη αναπτυξη 6-12 επαναληψεις κιλα δν παιζουν ρολο και τα 200 αν σηκωνες για 10 η τα 20 για 10 το ιδιο αποτελεσμα θα ειχαν.
    Τι εννοείς ακριβώς;

    Το πεδίο επαναλήψεων (π.χ. 6-12) είναι ένας έμμεσος τρόπος για να ορίσουμε τα κιλά που σηκώνουμε. Όταν λέμε 6-12 επαναλήψεις προωθούν μέγιστη μυϊκή υπερτροφία, ενοούμε στην πραγματικότητα 6RM-12RM (δηλαδή να μην βγαίνει 7η-13η επανάληψη), όχι 6-12 επαναλήψεις με ό,τι κιλά να ναι.

    Εκτός αν το έγραφες αστειευόμενος, οπότε πάσο.

  24. #24
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by GRF View Post
    Τι εννοείς ακριβώς;

    Το πεδίο επαναλήψεων (π.χ. 6-12) είναι ένας έμμεσος τρόπος για να ορίσουμε τα κιλά που σηκώνουμε. Όταν λέμε 6-12 επαναλήψεις προωθούν μέγιστη μυϊκή υπερτροφία, ενοούμε στην πραγματικότητα 6RM-12RM (δηλαδή να μην βγαίνει 7η-13η επανάληψη), όχι 6-12 επαναλήψεις με ό,τι κιλά να ναι.

    Εκτός αν το έγραφες αστειευόμενος, οπότε πάσο.
    απ οτι καταλαβα εγω αλλο εννοει ο νικος..θελει να πει,τουλαχιστον εγω ετσι το καταλαβα, οτι αναλογα με το επιπεδο του καθενος ειτε εγω σηκωνω 200 κιλα για 10 ειτε εσυ 20 για 10 και οι δυο θα εχουμε μυικη αναπτυξη αναλογα με το επιπεδο του καθενος..
    Last edited by jimbliz; 15-09-10 at 16:12.

  25. #25
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    αυτο που λες jibliz εχει μια βαση και το σκεφτομουν και εγω, οπως τα 200 κιλα στο squat πχ ζοριζουν τον κ72 αντιστοιχα ενας αρχαριος μπορει να ζοριζεται το ιδιο με τα 40 κιλα στο squat

  26. #26
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Quote Originally Posted by GRF View Post
    Τι εννοείς ακριβώς;

    Το πεδίο επαναλήψεων (π.χ. 6-12) είναι ένας έμμεσος τρόπος για να ορίσουμε τα κιλά που σηκώνουμε. Όταν λέμε 6-12 επαναλήψεις προωθούν μέγιστη μυϊκή υπερτροφία, ενοούμε στην πραγματικότητα 6RM-12RM (δηλαδή να μην βγαίνει 7η-13η επανάληψη), όχι 6-12 επαναλήψεις με ό,τι κιλά να ναι.

    Εκτός αν το έγραφες αστειευόμενος, οπότε πάσο.
    lmao αφου εκανα quote ποιο πανω
    Ο γυμναστής μου είπε να βάζω τόσα κιλά ,ώστε η 10η επανάληψη να βγαίνει ίσα-ίσα.
    Ισως δεν το ειπα καλα και δεν εβαλα μεχρι κοπωση πιστευα οτι με το παραπανω ενοειτε.



    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    απ οτι καταλαβα εγω αλλο εννοει ο νικος..θελει να πει,τουλαχιστον εγω ετσι το καταλαβα, οτι αναλογα με το επιπεδο του καθενος ειτε εγω σηκωνω 200 κιλα για 10 ειτε εσυ 20 για 10 και οι δυο θα εχουμε μυικη αναπτυξη αναλογα με το επιπεδο του καθενος..
    this

  27. #27
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-09-10
    Posts
    41

    Default

    Billmaster32, δεν ήταν και πολυ εκτός θέματος!!Ο mazda6 είναι εκτός site!!!
    Σε site με μηχανοκίνητα έπρεπε να μπεί, ή στο motoTρίτη!!xaxaxa (Πλάκα κάνω Mazda6, ,χωρίς παρεξήγηση, απλώς σε είδα κρητικάκι και είπα να σε πειράξω-έχω μείνει ένα χρόνο Ιεράπετρα!!).
    Όσο για τα κιλά, ο νικος στάνταρ εννοούσε το επίπεδο του καθενός..
    noz1989, τα πεπτικά ένζυμα είναι φυσικά(αν μπορώ να το πω έτσι),ή χημείες που τις κόβεις και μία η άλλη?
    Πάντως παιδιά, ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας, γιατί απ'ότι θα καταλάβατε, είμαι μπλεγμένη σχετικά με το πώς μπορώ να ΕΠΑΝΕΛΘΩ χωρίς να πάρω άχρηστα κιλά λόγω του προβλήματος

  28. #28
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μπα σε site με μηχανοκίνητα δε λέει γιατί όλο για φαγητά, μπύρες και κόντρες λένε, κι εγώ θέλω προπόνηση και διατροφή!!!

    ΧΑΧΑΧΑΧΑ

    Άχρηστα κιλά, όσο και να θες να πάρεις, εαν προσέχεις δε θα πάρεις!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  29. #29
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-09-10
    Posts
    41

    Default

    Εχεις δίκιο ρε mazda6 που οδηγείς νισάν!Καλά τα λες! Α!και για να ξέρεις,η φωτογρ.παραπάνω, είναι τραβηγμένες στα Χανιά σύντεκνε!

  30. #30
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Έτσι, έτσι... όχι μόνο έχει Χανιώτες το forum, τώρα έχει και άτομα που κάνουν διακοπές στα Χανιά!!! :)

    Edit: Σίγουρα είναι από Savvy, Ωκεανό, από κάπου εκεί οι φωτογραφίες ε;!
    Last edited by Mazda 6; 15-09-10 at 20:11.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Boήθεια με όργανα και προπόνηση στο σπίτι
    By nickthebuild in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 13-01-09, 01:36
  2. Πιάσιμο μετά απο προπόνηση
    By mkarokis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 22-11-07, 05:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •