Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Τρόποι Μαγειρέματος

Voters
130. You may not vote on this poll
  • ατμομάγειρας

    34 26.15%
  • αντικολλητικό τηγάνι

    57 43.85%
  • grill

    38 29.23%
  • κατσαρόλα (βραστό)

    35 26.92%
Multiple Choice Poll.
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 76
  1. #1

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default Τρόποι Μαγειρέματος Για Γεύματα Fitness/Bodybuilding

    ατμομαγειρας vs grill vs αντικολλητικο τηγανι vs κατσαρολα (βραστο)
    εσεις πως μαγειρευετε τις περισσοτερες τροφες σας
    και γιατι προτιματε αυτο τον τροπο?

  2. #2
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Ατμομαγειρα δεν έχω. Ρυζια μακαρονια κτλ, τα βραζω στην κατσαρόλα, γκριλ και αντικολλητικο δεν τα προτιμώ γι αυτη τη δουλεια.

    Για τα κρεατα τωρα, τα βραστα είναι άθλια απο γευση για μενα. Προτιμώ το γκρίλ, αλλα επειδή βαριεμαι να περιμενω τα ψήνω στο αντικολλητικό. Προσπαθώ να το κοιταω και να προσθετω νερό για να μην ψιλοκαλει επειδή είναι ανθυγειηνό. Φυσικα παντα το ξεχνάω και παντα κεγεται.

    Τα αυγα τα προτιμώ ομελέτα. Φυσικα για να μην πλύνω το τηγανι και το άλλο σκευος που τα χτυπάω, παντα τα κανω βραστα.

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by giannis_m View Post
    Ατμομαγειρα δεν έχω. Ρυζια μακαρονια κτλ, τα βραζω στην κατσαρόλα, γκριλ και αντικολλητικο δεν τα προτιμώ γι αυτη τη δουλεια.

    Για τα κρεατα τωρα, τα βραστα είναι άθλια απο γευση για μενα. Προτιμώ το γκρίλ, αλλα επειδή βαριεμαι να περιμενω τα ψήνω στο αντικολλητικό. Προσπαθώ να το κοιταω και να προσθετω νερό για να μην ψιλοκαλει επειδή είναι ανθυγειηνό. Φυσικα παντα το ξεχνάω και παντα κεγεται.

    Τα αυγα τα προτιμώ ομελέτα. Φυσικα για να μην πλύνω το τηγανι και το άλλο σκευος που τα χτυπάω, παντα τα κανω βραστα.
    xaxaxaxa κλασσικα οπως ολοι οι αντρες!!!!ετσι σκεφτομαι και εγω!!!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ατμομάγειρας!!! Τρομερή ευκολία, βάζω λαχανικά, κρεατικά,ρύζια κλπ.. γυρίζω το διακόπτη και κλείνει μόνο του. Κερδίζω χρόνο και χωρίς να μαι πάνω από την κατσαρόλα. Μου χει λύσει εδώ και ένα χρόνο κυριολεκτικά τα χέρια.

  5. #5

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    καταλαβα! γιαυτο υπαρχουν οι γυναικες που ψωνιζουν απολα τα σκευη
    αλλα δεν μπορουν να αποφασισουν ποιο θα χρησιμοποιουν καθε φορα... :D

  6. #6
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    κατι που να πλενεται μόνο του υπαρχει? :D

  7. #7

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ατμομάγειρας!!! Τρομερή ευκολία, βάζω λαχανικά, κρεατικά,ρύζια κλπ.. γυρίζω το διακόπτη και κλείνει μόνο του. Κερδίζω χρόνο και χωρίς να μαι πάνω από την κατσαρόλα. Μου χει λύσει εδώ και ένα χρόνο κυριολεκτικά τα χέρια.
    κ ρυζια κ ολα?!?!
    πηραμε πριν μπουμε στο σπιτι ρομποτακι-ατμομαγειρα
    μου φαινεται θα βγουμε απο το σπιτι κ δε θα τον εχω χρησιμοποιησει...
    πιστευεις τρωγονται τα φαγητα που κανει κ απο αλλους ή μονο απο οσους προσεχουν?
    μαυτα που λες μου φαινεται θα τον ξεθαψω αυριο,
    κ ας μαγειρευω μονο για μενα αν ειναι τοση ευκολια...

  8. #8

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by giannis_m View Post
    κατι που να πλενεται μόνο του υπαρχει? :D
    ο ατμομαγειρας ρομποτ ελεγε οτι αυτοκαθαριζεται,
    αλλα δεν εμπιστευομαι τα αρσενικα σε αυτα...
    οποτε θα δω πως θα τον πλενω :D

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Eννοείται πως κάνει και ρύζι. Έχει ειδικό σκεύος. Φυσικά και κάνει για όλα τα γούστα, ε οκ δεν είναι σαν τα τηγανιτά αλλά μπορείς μετά να προσθέσεις καρυκεύματα για νοστιμιά. Εγώ πάντως ένα χρόνο δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλο σκεύος. Το βάζω, κάνω τις δουλειές μου παράλληλα και μετά έτοιμα γεύματα!

  10. #10

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    για να δουμε λοιπον!
    τηγανιτα δεν ετρωγα σπιτι μου ποτε οποτε δεν τα κανω σπιτι μας (να τα αποφευγει κ εκεινος),
    αν τυχει τρωω εξω κ αυτο 1 φορα μεσα στο εξαμηνο.

    πλεον εχω αυτη τη φριτεζα με 1 κουταλια λαδι κ κανω εκει πατατα σαν τηγανιτη οποτε μου λειψει.
    τα δε μανιταρια/πιπεριες/ρεβες τα κανει τελεια!

  11. #11
    Junior Bodybuilder Polydamas's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    108

    Default

    χμμμ.....εξαρτάται το φαΐ.
    Το μοσχάρι και το κοτόπουλο βραστά.
    Τις μπριζόλες, χοιρινές και μοσχαρίσιες στο grill.
    Ρύζια, μακαρόνια, πατάτες, αυγά κ' λοιπά λαχανικά (όσα πρέπει) επίσης βραστά (αλλά όχι πάρα πολύ μαρέσουν να 'ναι λίγο "ωμά" τα λαχανικά).

    Άρα, τα περισσότερα φαγητά μου τα φτιάχνω στην κατσαρόλα.

    Στο αντικολλητικό καμιά φορά βάζω μανιτάρια...αλλά σπάνια σχεδόν. Κρέας ποτέ. Δε μου αρέσει η γεύση του.
    Ατμομάγειρα δεν έχω, οπότε τί να τον χρησιμοποιήσω...

    Σχετικά με το πλύσιμο, μια ιδέα είναι. Άσε που γλυτώνεις κ τις γκρίνιες...:P
    Αν καλόν έχη τις σώμα και ψυχήν κακήν,καλήν έχει ναυν και κυβερνήτην κακόν.
    Αθλιώτερον εστι μη υγιους σώματος υγιαν ψυχήν συνοικείν.

    Αν έχει κανείς όμορφο σώμα και ψυχή κακή, καλό έχει καράβι, μα κακό κυβερνήτη.
    Αθλιώτερο (όμως) είναι γερή ψυχή να μη συνοικεί σε γερό σώμα.
    Πλάτων

  12. #12
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Ολα τα κρεατα στο γκριλ, αυτο που ειναι σαν ψησταρια και το βαζεις στη μπριζα. Ευκολα, γρηγορα, νοστιμα... Τα βραστα τα βαριεμαι γρηγορα, ειδικα το κοτοπουλο βραστο δεν το μπορω καθολου πλεον, ο μονος τροπος ειναι να βαλω νερο στο αντικολητικο και να το αφησω και λιγο παραπανω να παρει χρωματακι μολις εξατμιστει ολο το νερο.

  13. #13
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ψήφισα ατμομάγειρα λόγω της μεγάλης ευκολίας που προσφέρει στο μαγείρεμα, ειδικά με το αυτόματο μαγείρεμα. Λύνει τα χέρια, απίστευτα!!!

    Τα έβαζα μέσα από το βράδυ, 7:15 άρχιζε το μαγείρεμα,8 το πρωί, όλα έτοιμα. Κοτόπουλα, ρύζι, πατάτες. Απλά πράγματα. Τώρα όμως δεν τον χρησιμοποιώ γιατί από τη πολύ χρήση κάθε δυό μήνες θέλει αλλαγή.

    Έτσι έχουμε και λέμε:
    Κοτόπουλο φιλέτο-άπαχο μοσχάρι: βραστά ρίζνοντας μέσα στη κατσαρόλα ενα ολόκληρο ξερό κρεμμύδι ή λεμονόχορτο.
    Ρύζι: επίσης νεροβραστο προσθέτοντας μόλις το βγάλω ή λίγο κάρι ή τσίλι ξερό και lime (Ταϋλανδέζικη συνταγή BigSteve, μεγάλο κόλλημα!!!)
    Πατάτες: αποκλειστικά και μόνο ως "τηγανιτές" φούρνο, χωρίς λάδι βέβαια.
    Αυγά: είτε σε ομελέτα με βρώμη το πρωί είτε βραστά με πιπέρι και ρίγανη και ταμπάσκο!!!
    Βρώμη: σε ομελέτα με τα αυγά, ή αλεσμένη μαζί με πρωτεΐνη μαζί με τη προσθήκη νερού, ή εαν η πρωτεΐνη είναι βανίλια, ελάχιστου νες καφέ ή σκόνης κακάο.

    Δηλαδή κάθε μέρα με 2 κατσαρόλες και ένα αντικολλητικό το πρωί, μαγειρεύω για όλη την ημέρα. Τον φούρνο δεν τον μετράω γιατί έτσι κι αλλιώς η πατάτες μπαίνουν στη λαδόκολλα και δε θέλει πλύσιμο μετά το ταψί.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  14. #14
    Bodybuilding Newbie Christos76's Avatar
    Join Date
    24-08-10
    Location
    Αττική
    Posts
    28

    Default

    Εξαρτάται από το φαγητό και εξηγούμαι:

    - Αυγά στο αντικολλητκό ή βραστά
    Λόγος: Πιτάκι βρώμης ή ευκολία (βραστά)

    - Ψάρι (πέρκα, γαλέος, γαύρος) στο φούρνο.
    Λόγος: Εκτός των άλλων, μπορώ να τα συνοδεύσω με πατάτες στο φούρνο.

    - Όσπρια βραστά
    Λόγος: ...

    - Κοτόπουλο βραστό
    Λόγος: Βράζω και ξενοιάζω. Επίσης, το ζουμί το χρησιμοποιώ στο βράσιμο του ρυζιού.

    - Μοσχάρι νουά βραστό (κοκκινιστό)
    Λόγος: Γιατί έτσι μου αρέσει. Επίσης μου μένει σάλτσα που μπορώ να χρησιμοποιήσω.


    Η κατσαρόλα (βραστό) κερδίζει


    Υ.Γ. Δεν έχω grill και ατμομάγειρα και έτσι δεν γνωρίζω τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα τους
    Last edited by Christos76; 23-09-10 at 11:57.
    Χρήστος

  15. #15
    Junior Bodybuilder Polydamas's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    108

    Default

    Giannhs76

    Αν δεν έχεις grill, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη σχάρα του φούρνου. Βεβαια, "καίγεσαι" αλλά ορισμένα κρέατα/ψάρι αξίζουν τον κόπο.

    *Μην ξεχάσεις να βάλεις από κάτω ένα ταψί με νερό για να μη σου γίνει ο φούρνος $%^Ι (χάλια δλδ).
    Αν καλόν έχη τις σώμα και ψυχήν κακήν,καλήν έχει ναυν και κυβερνήτην κακόν.
    Αθλιώτερον εστι μη υγιους σώματος υγιαν ψυχήν συνοικείν.

    Αν έχει κανείς όμορφο σώμα και ψυχή κακή, καλό έχει καράβι, μα κακό κυβερνήτη.
    Αθλιώτερο (όμως) είναι γερή ψυχή να μη συνοικεί σε γερό σώμα.
    Πλάτων

  16. #16
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    εγω οσο αφορα αυγα,στο αντικολλητικο ομελετα και σπανια βραστα.
    -κρεατα,ψαρια,κοτοπουλα κτλ στο φουρνο με νερο σε πυρεξ,λεμονακι,πιπερι, εκτος απο 2 φορες την εβδομαδα που περνω απο εξω κοτοπουλο σουβλας στηθος,βγαζω πετσα κτλ και το τρωω,το φτιαχνει τελειο.
    -Μακαρονια ολικης,μπασματι στην κατσαρολα νεροβραστα
    -Πατατες συνηθως βραστες που μου αρεσουν πολυ με λιγο μαιδανο,ριγανι,λαδι,λεμονι, πιο σπανια στον φουρνο "τηγανητες" σε λαδοκολλα και ακομα πιο σπανια,1 φορα το διμηνο τηγανητες με αυγα.
    Αρα το βραστο με κερδιζει θα ελεγα.Αν και απο την επομενη εβδομαδα περνω εναν ατμομαγειρα που βρηκα της philips και πιστευω θα τα φτιαχνω εκει για ευκολια!

  17. #17
    Bodybuilding Newbie Christos76's Avatar
    Join Date
    24-08-10
    Location
    Αττική
    Posts
    28

    Default

    Quote Originally Posted by Polydamas View Post
    Giannhs76

    Αν δεν έχεις grill, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη σχάρα του φούρνου. Βεβαια, "καίγεσαι" αλλά ορισμένα κρέατα/ψάρι αξίζουν τον κόπο.

    *Μην ξεχάσεις να βάλεις από κάτω ένα ταψί με νερό για να μη σου γίνει ο φούρνος $%^Ι (χάλια δλδ).

    Έχεις δίκιο! Όταν έχω ώρα κάνω αυτά που αναφέρεις με τα μπιφτέκια ή ψάρια (π.χ. κολιούς).
    Χρήστος

  18. #18

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    το θεμα ειναι ο Χρηστος μαγειρευει καλυτερα ή ο Γιαννης? :)
    τελειες ιδεες ολων,
    πωπω κ ειναι κ δυσκολη ωρα αλλαζω τοπικ :D

  19. #19
    Pumping Iron makris's Avatar
    Join Date
    17-11-06
    Location
    all over, Greece.
    Posts
    259

    Default

    Εγω τωρα τελευταια δουλευω πολυ τον φουρνο (γαλοπουλα ή κοτοπουλο με πατατες) μαγειρεμενα με μια κουταλια λαδι και πολλα μπαχαρικα . Μαγειρευω μια φορα για ολη την εβδομαδα θελει λιγο πλυσιμο βεβαια!
    Winning is a mind game!

  20. #20

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    για τον ατμομαγειρα εχουμε καποιο αλλο τοπικ? τον ξεθαβω αμεσα κ δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει,
    ειναι αυτος http://www.kolomvounis.gr/default.as...23&itmid=13403, προφανως μαγειρευει κιολα κτλ
    αλλα τον προοριζω μονο για κοτοπουλο, ρυζι κ λαχανικα.
    εν ολιγοις την λειτουργια ατμου θελω κ ισως κ ζεσταμα φαγητου που δεν λεει πως... καμμια συμβουλη, προτροπη, αρθρο? ευχαριστω!

    ΥΓ βρηκα μονο ενα φυλλαδιο με οδηγιες που δεν λεει κ πολλα μεσα, ειναι τοσο απλος στην χρηση?

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Strength, ωραία η συσκευή σου! Αλλα να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω να σου πω πως να τη χρησιμοποιήσεις.. Κάθε μία έχει τις δικές της οδηγίες.
    Έχω κι εγώ(το γράφω και παραπάνω σε αυτό το τόπικ) αν θες μπες στο ημερολόγιό μου να δεις, έβαλα και φωτό. Στο κουτί του δεν είχε φυλλάδιο οδηγιών; Λογικά πρέπει να βάζεις από κάπου νεράκι και να το ρυθμίζεις ανάλογα το τι θες.

  22. #22

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    ναι το θυμαμαι ΕΙρηνη οτι εχεις κ εχω κρατησει το φυλλαδιο οδηγιων,
    παιζει πολυ το αλουμινοχαρτο μεσα που δεν το θελω σε επαφη με την τροφη μου.
    εσυ πχ οταν βαζεις μπροκολο το βαζεις μεσα σε αλουμινοχαρτο?
    ειναι λιγο κακογραμμενες οι οδηγιες, απτη μια σου λεει μονο αλουμινοχαρτο απτην αλλη λεει σαν εναλλακτικη το νερο αλλα θα πρεπει να τα ψαξω.

    τα παρουσιαζει ολα πολυ απλα, ή ειναι πολυ απλα κ προβληματιζομαι τσαμπα ή το φαγητο απλως γινεται μαπα :D:D
    σημερα σκεφτομαι να δοκιμασω φασολακια στον ατμο, ρυζι κ κατι πρωτεινουχο.
    Θαναι η πρωτη του χρηση!

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Aλουμινόχαρτο που εννοεις; Στον ατμομάγειρα μέσα; Όχι δεν το χρησιμοποιώ κι ούτε κι εγώ το θεωρώ υγιεινό. Βάζω τα πάντα στον ατμομάγειρα ως έχουν, εκτός από μερικές φορές όταν θέλω να κάνω κάτι στο φούρνο ή στο microwave.
    Επίσης δεν βράζω τα λαχανικά μέχρι να γίνουν νια νια και δεν αφήνω να αλλοιωθεί το χρώμα τους στο βράσιμο ώστε να κρατήσουν όσο το δυνατό τα θρεπτικά τους στοιχεία.

  24. #24
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    ΠΡΟΣΟΧΗ ,ΤΟ ΑΛΟΥΜΙΝΟΧΑΡΤΟ ΟΣΟ ΣΥΣΣΩΡΕΥΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΣΕ ΩΘΕΙ ΣΕ ΑΛΤΣΧΑΙΜΕΡ...Στο θεμα μας τωρα,Ψηφιζω και εγω ατμομαγειρα γιατι σου παρεχει μεγαλη ευκολια και γρηγοραδα και το πιο σημαντικο ειναι ο πιο υγιεινος τροπος μαγειρεματος.

  25. #25

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Λοιπον παιδια ο ατμομαγειρας με διεψευσε, κανει τα πιο νοστιμα πιατα που εχω δοκιμασει ποτε!!! κ χωρις τιποτε μεσα! (αυτο ειναι το πιο βασικο!)
    Καναμε μπριζολες στη σχαρα, που ξεχασαμε να τις γυρισουμε κ ετσι απο την αλλη πλευρα δεν ηταν ωραιες εμφανισιακα αλλα απιστευτα γευστικες!
    Καναμε ταυτοχρονα αποπανω πατατες φετουλες με 1 σταλα λαδι στη βαση να μη κολλησουν, εγιναν σαν τις πλακε πατατες τις στρογγυλες που σερβιρουν συνηθως
    αλλα απιστευτα πιο νοστιμες!!!
    Καναμε κ πιπεριες ψητες, ολα ταυτοχρονα, που εμφανισιακα ηταν ψιλοχαλια αλλα μολις βγαλαμε την ¨πετσα" αποκαλυφθηκε ολη η γευση της πιπεριας,
    με καμμια αλλοιωση απο το χρονο μαγειρεματος!
    Ειλικρινα δεν εχω φαει τιποτε πιο νοστιμο!
    Βεβαια μετα καναμε την "πατατα" μας, πηραμε φορα κ ειπαμε να βαλουμε κ μπροκολο, καροτο, ρεβες κ αποπανω σε ταψακι με νερο ρυζι.
    Το αποτελεσμα ηταν τα λαχανικα να ειναι ψιλοωμα κ το πρωτο ρυζι να πεταχτει.
    Μετα εβαλα μπασματι (που πινει το νερο του) κ εγινε καλυτερο αλλα κ παλι ολα τα τελευταια προκειμενου να μη πεταχτουν τα ανακατεψα στην κατσαρολα με μπουκιτσες κοτοπουλο κ εγιναν υπεροχα!

    Κ επειδη μακρυγορουσα απτον ενθουσιασμο μου, να θεσω 3 ερωτησεις, ισως χαζες, αλλα οι οδηγιες δεν λενε τιποτε μεσα...
    1. λεει να βαλεις ρυζι σε ταψακι για να κανεις πιλαφι, το νερο που μπαινει στο ταψακι ή στον πατο του ατμομαγειρα?
    2. τα λαχανικα οταν τα βαζετε μεσα πως ακριβως τα βαζετε? πατανε σε νερο ή δεν εχουν επαφη με νερο?
    3. ηταν δυσκολο το πλυσιμο της γυαλινης "γαβαθας", εχει αυτοκαθαριζομενο συστημα αλλα δεν το εμπιστευομαι. εσεις πως τον πλενετε?

    ΥΓ ενα ειναι σιγουρο, στο εξης μπριζολες, κοτοπουλο, πατατες ΜΟΝΟ στον ατμομαγειρα! ελπιζω να μαθω κ τα αλλα...
    ΥΓ2 τα γνωριζω περι αλουμινοχαρτου εξου κ κουφαθηκα.
    κανονικα το σωστο ειναι ποτε να μην ερχεται ουτε καν σε επαφη τροφιμο με αλουμινοχαρτο γιαμεγαλο χρονικο διαστημα σε οποιεσδηποτε συνθηκες, ειδικα βρασμου!
    ειναι εγκλημα αυτο, πας να σωθεις απο το λιπος κ να εχεις καθαρη τροφη στο πιατο σου κ θα τρως χημικα?!
    Last edited by Strength; 08-01-11 at 20:48.

  26. #26
    Junior Bodybuilder Billys's Avatar
    Join Date
    12-06-06
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    232

    Default

    Οσον αφορα τον ατμομαγειρα, σκοπευα απο καιρο να παρω καποιον απο κανα Mediamarket, αλλα το αφηνα γιατι νομιζα οτι τα φαγητα θα βγουν ανοστα, ή δεν θα ειναι τοσο ευκολο οσο περιμενα. Και καλα που τα αναφερατε, για να μου λυθουν αυτες οι αποριες!

    @Strength αυτο που πηρες, τα βαζεις ολα μεσα ή εχει βασεις ξεχωριστες? απο το λινκ δεν φαινεται πολυ αναλυτικα.

    Καποιοι φτηνοι ατμομαγειρες, που εχουν πχ 3 ταψακια το ενα πανω απο το αλλο, για ρυζι, κρεας, ψαρι κτλ, μπορουν να μαγειρευτουν ταυτοχρονα?

  27. #27
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Billys View Post

    Καποιοι φτηνοι ατμομαγειρες, που εχουν πχ 3 ταψακια το ενα πανω απο το αλλο, για ρυζι, κρεας, ψαρι κτλ, μπορουν να μαγειρευτουν ταυτοχρονα?
    Κοίτα, μη πάρεις και εντελώς φτηνιάρικο και το κλαις.. κρίμα είναι!
    Εγώ έχω με 2 κάδους που έχουν ξεχωριστά πιατάκια από κάτω για τα ζουμιά και ταυτόχρονα μπορώ να βάζω διαφορετικά φαγητά. Ακόμα έχει και εσωτερικό χώρισμα αν βάζω μικρές ποσότητες να βάζω στον ίδιο κάδο διαφορετικά τρόφιμα.

    Εχει ειδικό καλαθάκι για να ρυζι και σκούρο κάδο για να μην χρωματίζεται από τρόφιμα που βγάζουν χρώμα.

    Ο δικός μου είναι αυτός, τον έχω 1μισι χρόνο και είναι σκέτο σκυλί με καθημερινή χρήση.
    Attached Images Attached Images

  28. #28

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by Billys View Post
    Οσον αφορα τον ατμομαγειρα, σκοπευα απο καιρο να παρω καποιον απο κανα Mediamarket, αλλα το αφηνα γιατι νομιζα οτι τα φαγητα θα βγουν ανοστα, ή δεν θα ειναι τοσο ευκολο οσο περιμενα. Και καλα που τα αναφερατε, για να μου λυθουν αυτες οι αποριες!

    @Strength αυτο που πηρες, τα βαζεις ολα μεσα ή εχει βασεις ξεχωριστες? απο το λινκ δεν φαινεται πολυ αναλυτικα.

    Καποιοι φτηνοι ατμομαγειρες, που εχουν πχ 3 ταψακια το ενα πανω απο το αλλο, για ρυζι, κρεας, ψαρι κτλ, μπορουν να μαγειρευτουν ταυτοχρονα?
    εμας ειναι πολυμαγειρας, ξεπαγωνει, τηγανιζει, μαγειρευει, ουτε αυτος δε ξερει τι κανει!
    τον πηραμε απο mediamarkt πριν ενα χρονο περιπου με στοχο το μαγειρεμα στον ατμο κ μονο.
    η βαση ειναι γυαλινη οπως κ ολα τα μερη που ερχονται σε επαφη με το φαγητο, κ αυτο ηταν κ το κριτηριο επιλογης του.
    Τα φαγητα σαυτον μπαινουν ολα στον ιδιο χωρο αλλα στερεονονται σε σχαρες διαφορετικων επιπεδων.

    Μου αρεσε αλλος ενας, πολυ ελαφρυς, με πλαστικοποιημενα μερη, γνωστης εταιρειας που δεν θυμαμαι.
    Σαυτον τα φαγητα εμπαιναν οπως στης καρδουλας σε επιπεδα χωρια.
    Δεν τον προτιμησα για τον λογο οτι δεν μπορω να φαω κατι που εχει μαγειρευτει σε τετοιο σκευος, θα νομιζα οτι μυριζει το φαγητο πλαστικο...
    εχω ενα κολλημα με πλαστικο, ειδικα υλικα για τροφιμα, αλουμινοχαρτο κτλ
    προτιμω παντα γυαλι οπου μπορω κ κατσαρολα κ αποφευγω ακομη κ τα σκευη με αντικολλητικη επιστρωση.

    ΥΓ ο δικος μου ειναι πολυ βαρυς λογω γυαλιου κ δεν ειναι ευχρηστος,επισης εχω την εντυπωση οτι δεν χωραει τρελες ποσοτητες,
    το μονο σιγουρο ειναι οτι οι οδηγιες του ειναι ασαφης κ πρεπει να μαντεψεις καποια πραγματα! :)

    YG2 συμφωνω με καρδουλα, οχι εντελως φτηνιαρικο.
    ΥΓ3 Καρδουλα οταν κανεις το ρυζι το νερο το βαζεις στο καλαθακι που λες?
    εμας δεν εχει καλαθακι ουτε οδηγιες για το ρυζι κ αναρωτιεμαι πως στο καλο φτιαχνεται το πιλαφι που λεει οτι κανει...

  29. #29
    New Member
    Join Date
    12-01-09
    Location
    .
    Posts
    13

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Ψήφισα ατμομάγειρα λόγω της μεγάλης ευκολίας που προσφέρει στο μαγείρεμα, ειδικά με το αυτόματο μαγείρεμα. Λύνει τα χέρια, απίστευτα!!!

    Τα έβαζα μέσα από το βράδυ, 7:15 άρχιζε το μαγείρεμα,8 το πρωί, όλα έτοιμα. Κοτόπουλα, ρύζι, πατάτες. Απλά πράγματα. Τώρα όμως δεν τον χρησιμοποιώ γιατί από τη πολύ χρήση κάθε δυό μήνες θέλει αλλαγή.

    Έτσι έχουμε και λέμε:
    Κοτόπουλο φιλέτο-άπαχο μοσχάρι: βραστά ρίζνοντας μέσα στη κατσαρόλα ενα ολόκληρο ξερό κρεμμύδι ή λεμονόχορτο.
    Ρύζι: επίσης νεροβραστο προσθέτοντας μόλις το βγάλω ή λίγο κάρι ή τσίλι ξερό και lime (Ταϋλανδέζικη συνταγή BigSteve, μεγάλο κόλλημα!!!)
    Πατάτες: αποκλειστικά και μόνο ως "τηγανιτές" φούρνο, χωρίς λάδι βέβαια.
    Αυγά: είτε σε ομελέτα με βρώμη το πρωί είτε βραστά με πιπέρι και ρίγανη και ταμπάσκο!!!
    Βρώμη: σε ομελέτα με τα αυγά, ή αλεσμένη μαζί με πρωτεΐνη μαζί με τη προσθήκη νερού, ή εαν η πρωτεΐνη είναι βανίλια, ελάχιστου νες καφέ ή σκόνης κακάο.

    Δηλαδή κάθε μέρα με 2 κατσαρόλες και ένα αντικολλητικό το πρωί, μαγειρεύω για όλη την ημέρα. Τον φούρνο δεν τον μετράω γιατί έτσι κι αλλιώς η πατάτες μπαίνουν στη λαδόκολλα και δε θέλει πλύσιμο μετά το ταψί.
    διαβάζω το φόρουμ εδώ κ πάρα πολύ καιρό! πραγματικά όλα τα post σου είναι τέλεια! ευχαριστούμε για τα tips!

  30. #30
    Bodybuilding Newbie one's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    29

    Default

    απ' όσο ξέρω, οι καλύτεροι τρόποι μαγειρέματος είναι:
    ατμός>βραστά>φούρνο>τιγάνι.
    όταν αρχίζει και "καίγεται" το τρόφιμο (φούρνος, τιγάνι) δημιουργούνται καρκινογόνες ουσίες... (AGE's)
    http://blog.fitness-town.org/2008/07/blog-post_29.html


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια για αγορά ατμομάγειρα για γεύματα bodybuilding
    By perakis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 47
    Last Post: 17-04-12, 07:07
  2. Διατροφή και Γεύματα Bodybuilding - Σχολιασμός;
    By nikovogi in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 16-11-10, 13:33
  3. Γεύματα Bodybuilding Για Το Καλοκαίρι.
    By alexgi in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 22-06-10, 14:22
  4. Fitness ή BodyBuilding?
    By Konstantinos45 in forum Off Topic
    Replies: 6
    Last Post: 27-05-09, 00:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •