Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default Πλάνο για μεγιστοποιηση εκκρισης ορμονων.

    Παιδια διάβασα σε ένα βιβλίο του οποίου κύριο θέμα ειναι η μεγιστοποίηση έκκρισης ορμόνων με σκοπο μεγιστη μυιικη αναπτυξη για να ξεπεράσεις τις "γενετικες προδιαγραφες" και ελεγε το εξής: (περιληπτικα θα το πω) 3 βδομαδες καθημερινη κατανάλωση πρωτεινης 1,14x lean bodyweight και προπονηση λιγα σετ με τις 2 τελευτεες επαναλήψεις short of failure και μεγάλο rest time..τις επομενες 3 βδομαδες (protein deprivation) κατανάλωση μόνο 30γρ πρωτεινης κ αυτο μετα απο προπονηση μόνο..τις υπολοιπες θερμιδες που μένουν για το στοχο μας τις συμπληρόνουμε με λιπος και υδατάνθρακα ,η προπονηση εχει καθε βδομαδα +1 σετ σε καθε μυικη ομαδα και muscle failure σε καθε σετ και χαμηλοτερο rest time..τις επομενες 3 βδομαδες κανεις οτι τη πρώτη βδομαδα με τη μονη διαφορα οτι προσθετεις επιπλεον 30γρ πρωτεινης.τις επομενες 3 βδομαδες κανεις οτι στην αρχη και ξανα παλι το ιδιο.oλο αυτο το εχει σα πλανο για 24 βδομαδες..ασκησεις μονο compound..σκοπος της χαμηλης καταναλωσης πρωτεινης στις 3 βδομαδες ειναι η μεγιστοποιηση των ορμονων που θα κληθουν να αυξηθουν επειδη οι μυς δε βρισκουν πρωτεινη για να κανουν rebuild...και συνιστα την επιπλεον ληψη πολων φρουτων,και βιταμινων.και τις επομενες 3 βδομαδες που βαζεις μπολικη πρωτεινη την αποροφουν σα σφουγγαρι...τι εχετε να πειτε?παιζει να ισχυει κατι τετοιο και θα μπορουσε να βοηθησει καπιον που εχει κολισει?
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  2. #2
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Εγω λεω οτι δε χανουμε τιποτα και να δοκιμασουμε... πολυ ενδιαφερον!

  3. #3
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    βεβαια καλο ειναι να το δοκιμασει καποιος που έχει καποια χρονια προπονησης πανω του και βλεπει ευκολα τις διαφορες πανω στο σωμα του λογο εμπειριας..παντως πιστευω οτι θα μπορουσε να δουλευει..παρε για παραδειγμα την ηλικια που μασταν μικροι..δε νομιζω να χαμε πρωτεινη σε καθε γευμα και παλι οι ορμονες μας ηταν ψηλά...και αναπτυζομασταν πλ γρήγορα..μπορει να νε κατι αντιστοιχο..το θεμα ειναι οτι στις 3 βδομαδες που εχει μονο 30 γρ πρωτεινης πιστευω οτι η αποθηκευση λιπους θα νε μεγάλη αφου τα γευματα ειναι μονο c+f αλλα αυτο μπορει να διορθόνεται λογο της υψηλης εντασης στο γυμναστηριο..δε ξερω ας πουν και οι πιο εμπειροι..
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  4. #4
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    το βιβλιο αυτο ειναι το: OPTIMUM ********* BY JEFF ANDERSON και κυριο θέμα του ειναι το θεμα του τοπικ αυτου χωρις τη χρηση αασ...
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  5. #5
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Θυμαμαι ενα αρθρο του BigSteve που ειχε αναφερει το protein cycling αλλα το εσπαγε σε μερες και οχι εβδομαδες. Ψαξε στα αρθρα και θα το βρεις. Για να το προτεινει καποια βαση θα εχει σιγουρα.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    ενδιαφερον...

  7. #7
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    αυτο με τις μερες το χω δει και γω και ειναι και πιο ευκολο..τις μερες προπονησης τρως περισσοτερη πρωτεινη και τις μερες εκτος προπονησης λιγοτερη..το γραφει και ο arnold στο education of a bodybuilder..αλλα δεν ειναι μεγαλη διαφορα γυρω στα 35-45 γρ...τωρα μαυτο που ειναι 3 βδομαδες που ναι μονο 30γρ πρωτεινη ειναι λιγο ριψοκινδυνο αλλα αξιζει το κοπο..επισης καλο ειναι να γινετε μονο σε περιοδο ογκου με αρκετες θερμιδες και θετικο ισοζύγιο και πολλα λιπαρα..............
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  8. #8
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Εγω επηδη εχω προσφατο παραδειγμα τον εαυτο μου, θα πω τα εξης: Εχω ενα μηνα που εχω απολυθει απο το στρατο, καταφερα και συντηρηθηκα αρκετα καλα με 2 ψηφια νουμερα πρωτεινης (μιας και εκει επικρατει ο υδατανθρακας) κανοντας καμψεις και μονοζυγο μονο ,επισης μπορω να πω οτι καποια σημεία μου οπως η πλατη καλυτερευσαν.... αυτο το μηνα λοιπον που ειμαι εξω ακολουθησα κατευθειαν διατροφη υψηλής πρωτείνης http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24429 και μπορω να πω οτι η διαφορες μεσα σε ενα μηνα ειναι εντυπωσιακες,μαλλον για να το θεσω πιο σωστα ,οι πιο εντυπωσιακες διαφορες που εχω δει σε διαρκεια μηνα (χωρις να σημαινει οτι μεταμορφωθηκα κιολας) ,βεβαια κατι λιγο η μνημη και τα συμπληρωματα πιστευω οτι τον επαιξαν το ρολο τους αλλα γιατι να μην ειναι και αυτο που λεει ο φιλος kostas90....

  9. #9
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Γιατι εδωσες ερεθισμα.
    Δεν εχει καμια σχεση το πριν και μετα, σε προπονηση, ογκο προπονησης, διατροφη, ασκησεις κτλ.
    Εδωσες νερο σε ενα διψασμενο φυτο. Επομενο ηταν να ξανανιωσει. Δε μπορεις να συγκρινεις.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  10. #10
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Πολι ενδιαφέρον...............

  11. #11
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    veggeto σαυτο που σου λει ο powerbuilder εχει δικιο..σοκαρες τους μυς σου δινοντας του περισσοτερη τροφη αποτομα και φανταζομε οτι στο στρατο δεν ειχες πολυ πρωτεινη οπως λες οποτε λογο ελειψης,οση του δωσες μετα την αξιοποιησε σε καλυτερο βαθμο απ οτι ηταν πριν μπεις στο στρατο..δοκιμασε να κανεις 2 μερες διατροφη χαμηλη σε πρωτεινη..πχ βλεπω οτι εχεις 3,3ανα κιλο βαρους..το σαββατο και τη κυριακη θα μπορουσες να παρεις 1,4 ανα κιλο αλιπης μυιικης μαζας η και λιγοτερο..οτι σε βολευει..και απο δευτερα που χεις προπονηση ξανα 3,3 αν κιλο αλιπης μυικης μαζας..εγω αυτο που θα κανω ειναι το εξης ετσι οπως το χω σχεδιασει στο μιαλο μου..θα το κανα τωρα αλλα εχω το στρατο στη μεση..πρωτα απ ολα υπερθερμιδικη διατροφη αν ειμαι σε ικανοποιιτικα ποσοστα λιπους..zig zag diet..θα κανω carb cycling για 2 βδομαδες και μετα θα προσθεσω και protein cycling..τις ημερες προπονησης +600 θερμιδες και 1,5/lbs αλιπης μυικης μαζας πρωτεινη και 1γρ λιπος αν κιλο αλιπης μαζας..μερες εκτος προπονησης υποθερμιδικη διατροφη -100 με το μεγαλυτερο ποσοστο υδατανθράκων να χει μειωθει και να προερχεται απο λαχανικα και να χει αυξηθει το λιπος..η πρωτεινη παλι ειναι ιδια..και το σαβαττο και κυριακη η πρωτεινη μειωνετε σε 0,8/lbs αλιπης μυιικης μαζας και συμπληρώνω τις θερμιδες που λειπουν με υδατάνθρακες και λίπος...προσοχη οι θερμιδες αυτες του σαββατου και τις κυριακης να μην ειναι υποθερμιδικες αλιως θα καψεις μιικο ιστο..μαυτο το τροπο εχεις κανει cycling σε ολα..και αργοτερα αρχιζεις και εφαρμοζεις και αυτο που αναφερω παραπάνω για να δεις τι δουλευει καλυτερα πανω σου...
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  12. #12
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    03-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    αυτο το κολπο το χρησιμοποιουμε πριν τους αγωνες με υδατανθρακα για να εχουμε ενεργεια!
    βασικα ολοι οι αθλητες αντοχης νομιζω το κανουν και λεγεται υπερπληρωση υδατανθρακων. κανεις πολυ προπονηση κρατωντας χαμηλα τα επιπεδα υδατανθρακων, οσο δυσκολο και να ειναι (με ζαλαδες,μειομενη ενεργεια κτλ) και μετα αυξανεις αποτομα την επομενη εβδομαδα φουλ υδατανθρακα και μειωνες την προπονηση στο ελαχιστο προκαλοντας σοκ στους μυς.
    ειχε βγαλει και η εας ενα σκευασμα υδατανθρακων για φορτωμα το carb loader (κοκκινο κουτι).
    για πρωτεινη πρωτη φορα το ακουω αν και δεν βλεπω λογο να μην δουλευει επισης!
    Last edited by muaythaispirit; 14-11-10 at 17:05.

  13. #13
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    αυτο που ειπα δεν εχει αμεση σχεση μαυτη τη μεθοδο που αναφερεις..υψηλο υδατάνθρακα εχουν οι μερες προπονησης..κ ειναι ενας τροπος για να μη λιπαινεις ευκολα σε περιοδο όγκου..τωρα αυτο με το κυκλο πρωτεινης πρεπει να δουλευει..διαβασα καπου που εγραφε για αποτελεσματα απο αυτη τη μεθοδο που ανεφερα στην αρχη του τοπικ και εγραψε ο τυπος: "εκανα protein cycling για 6 εβδομάδες..3 βδομαδες 40γρ/μερα και 3 βδομαδες 200γρ τη μέρα..ξεκινησα στα 178 lbs και 12% λιπος..μετα απο 3 βδομάδες πηγα 180lbs και 14% λιπος..εχασα λιγο lean mass αλλα ήμουν pumped λόγο του γλυκογόνου..μετα τις 3 βδομαδες των 200γρ,το βάρος αυξηθηκε κατακόρυφα και στο γυμναστηριο αναροτιόντουσαν αν αρχισα κύκλο αας..εφτασα στα 191 lbs με 11% λίπος..συντομα θα ξανακάνω protien cycling.." αυτο λει δεν αναφερει αν χρησιμοποιησε συμπληρωματα η τπτ αντιστοιχο..πάντως ξεχασα να αναφερω οτι διαβασα οτι το σωμα αν κρατας για τοσο μεγαλα χρονικα διαστηματα πχ 3 βδομαδες την επομενη φορα θα χεις λιγοτερα αποτελεσματα απ τη πρωτη φορα.. γιατι συνηθιζει γρηγορα..ενω αν το τηρεις για 2 μερες πχ οπως λει ο bigsteve τοτε δε προσαρμόζεται ευκολα και μπορεις να το κρατησεις για ακομα μεγαλυτερο χρονικο διαστημα.
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέο Μέλος - Μεγιστοποίηση Απόδοσης.
    By card41d in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 16-02-10, 06:07
  2. Χοληστερολη και εκκριση ορμονων
    By Aggelos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 02-11-05, 09:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •