Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-10-10
    Posts
    57

    Default Βοήθεια Με Διατροφή!

    είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το πρόγραμμά μου. Είμαι γυναίκα 22 χρόνων. Με ενδιαφέρει η γράμμωση. Έχω ύψος 1.58 και είμαι 51 κιλά. Οι θερμίδες συντήρησής μου είναι 1500. Η άσκηση μου μέχρι τώρα ήταν κυρίως διάδρομος και αραιά και που βάρη αλλά θέλω να δω ουσιαστική διαφορά στο σώμα μου. Το ποσοστό λίπους είναι γύρω στο 22-24! έφτιαξα ένα πρόγραμμα 1200 θερμίδων όποιαδήποτε διόρθωση δεκτή!-κι αναμενόμενη-

    πριν το πρωινό προθέρμανση, 5' βάρη και 5' ΗΙΤ
    πρωινό: 40 γρ βρώμη, 100μλ γάλα με χαμηλά λιπαρά, 3 ασπράδια
    σνακ: 30 γρ whey σε 100μλ γάλα, 10 αμύγδαλα και 90 γρ μήλο.
    μεσημέριανό: 70 γρ ρύζι, 110 γρ τόνος με 1 κ.γ. ελαιόλαδο, 100 γρ αγγούρι

    30γρ whey, 3 rωγες σταφύλι

    -άσκηση-: ζέσταμα, 5΄ασκήσεις ίδιου σωματικού βάρους, 10' HIIT, 40' χαλαρό τρέξιμο, αποθέρμανση.

    30γρ whey, 3 rωγες σταφύλι

    βραδυνό: 100 gr στήθος κοτόπουλο, 20γρ γιαούρτι

    οι πρωτείνες αποτελούν το 53%, υδατάνθρακες το 30% και τα λίπη το 16%. Θεώρησα προτιμότερο να παίρνω κάπως μειωμένους υ/α και αυξημένη πρωτείνη μια και θέλω απώλεια λίπους χωρίς να χάσω πολλούς μυς. Επίσης κάνω σκέφτομαι να κάνω carb/calorie cycling, 2 μέρες της βδομάδας(όχι συνεχόμενες) να κάνω τη διπλάσια απογευματινή άσκηση και μετά να τρώω 120 γρ μακαρόνια ολικής με τυρί. Αυτές τις μέρες θα τρώω και μια φέτα ψωμί ολικής. (1800 θερμίδες στο σύνολο).

    Αυτά. Σορρυ για τον κατεβατό! ελπίζω να με βοηθήσετε γιατί θέλω να αρχίσω ΤΩΡΑ!

  2. #2
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Το ποσοστο λιπους σου ειναι φυσιολογικο. Ετσι κι αλλιως δεν προκειται να καταφερεις γραμμωση χωρις αρκετη μυικη μαζα. Για να αλλαξει το σωμα σου θα πρεπει να γυμναστεις με βαρη. Αλλιως το μονο που θα καταφερεςι θα ειναι να αυξησεις η να μειωσεις τον όγκο που πιανει στο χωρο. Η προπονηση ειναι οτι ναναι, δες αυτο το τοπικ http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24198

    Το κομματι των αρχαριων σε καλυπτει απολυτα.

    Επισης η διατροφη σου ειναι λαθος, πρωτον οι θερμιδες ειναι πολυ χαμηλα, πρεπει να εχεις κανει λαθος τους υπολογισμους. Δευτερον δε νομιζω ότι θα πρεπει να χασεις βαρος προς το παρων τουλαχιστον.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-10-10
    Posts
    57

    Default

    οι θερμίδες συντήρησης μου είναι 1600 αφού είμαι κοντή και 51 κιλά. Εχω λίπος αρκετό δεν είναι φάση εμμονή και τέτοια..θα κάνω περισσότερα βάρη, σ'ευχαριστώ!

  4. #4
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    οι θερμίδες που χεις βγάλει (βασικός μεταβολικός ρυθμός BMR = 1500) είναι άμα είσαι όλη μέρα σπίτι και δε κάνεις απολύτως τίποτα
    έχεις ξεχάσει να κάνεις την τελευταία πράξη:

    If you are Sedentary - little or no exercise
    Calorie-Calculation = BMR X 1.2

    If you are Lightly Active (light exercise/sports 1-3 days/week)
    Calorie-Calculation = BMR X 1.375

    If you are Moderately Active (moderate exercise/sports 3-5 days/week)
    Calorie-Calculation = BMR X 1.55

    If you are Very Active = BMR X 1.725 (hard exercise/sports 6-7 days/week)
    Calorie-Calculation = BMR X 1.725

    If you are Extra Active (very hard daily exercise/sports & physical job or 2X day training)
    Calorie-Calculation = BMR X 1.9

    οι 1200 θερμίδες είναι σκότωμα και θα πεθάνεις της πείνας, εδώ πείνασα εγώ που είδα τέτοιο αριθμό λολ
    το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τρως θερμίδες συντήρησης και να αυξήσεις βάρη/δραστηριότητες κλπ

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-10-10
    Posts
    57

    Default

    OK δηλαδή αν κάνω κανα μισάωρο βάρη 40' αερόβια και 15΄ ελλειπτικό που βρίσκομαι? στη μέτρια δραστηριότητα λογικά?
    Last edited by alaloum; 02-10-10 at 15:46.

  6. #6

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εγω απλα θελω να σχολιασω οτι στηριζεσαι πολυ στην whey, δεν μπορει να προερχεται το 80% των πρωτεινων της ημερας απο σκονη. Επισης δεν βλεπω το λογο να χρειαζεσαι διατροφη με 55% πρωτεινη εφοσον κιολας η ασκηση σου με βαρη ειναι ελαχιστη. Κατι εχεις διαβασει αλλα θελει λιγο προσαρμογη το θεμα. Αρκετα γαλακτοκομικα βλεπω, επισης υπερβολικη στην μετρηση των ποσοτητων. Τι σημαινει 3 ρωγες σταφυλι και 20γρ γιαουρτι;

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-10-10
    Posts
    57

    Default

    έβαλα πολλή πρωτείνη γιατί ήθελα χαμηλούς τους υδατάνθρακες,,,αν είναι λάθος να το αλλάξω.

  8. #8

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Οταν κατεβαζεις τους υδατανθρακες, ανεβαζεις τα λιπαρα οχι τις πρωτεινες μονο. Το θεμα ειναι οτι απο καπου θα χρειαζεσαι ενεργεια και οι πρωτεινες δεν θα στην δωσουν. Η πρωτεινη αυτο που κανει ειναι να κραταει οσο γινεται την μυικη σου μαζα στην υποθερμιδικη διατροφη αλλα για γυναικα 50 κιλων δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι 150+γρ πρωτεινη την μερα για να το κανεις αυτο. Δεν χρειαζεται να μηδενισεις τους υδατανθρακες για να γραμμωσεις ειδικα αφου κανεις καποιου ειδους ασκηση. Εγω θα εβαζα περισσοτερη στερεη τροφη και θα ακολουθουσα διατροφη 30/40/30 ή 30/50/20 protein/carb/fat. Τωρα για να μην μπερδευεσαι μπορεις να χωρισεις τα γευματα σου σε protein/carb και protein/fat. Ετσι θα μπορεις να υπολογιζεις ποσοτητες καλυτερα, αλλα οκ εισαι 50 κιλα γυναικα 3 ρωγες σταφυλι δεν ειναι ποσοτητα υδατανθρακα. Επισης ισως λιγο μεγαλυτερη ποικιλια να ηταν καλο, εκτος αν εισαι τοσο πειθαρχημενη.

  9. #9
    Junior Bodybuilder Polydamas's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    108

    Default

    Quote Originally Posted by alaloum View Post
    OK δηλαδή αν κάνω κανα μισάωρο βάρη 40' αερόβια και 15΄ ελλειπτικό που βρίσκομαι? στη μέτρια δραστηριότητα λογικά?
    Na κάνεις κ βάρη.
    Αν καλόν έχη τις σώμα και ψυχήν κακήν,καλήν έχει ναυν και κυβερνήτην κακόν.
    Αθλιώτερον εστι μη υγιους σώματος υγιαν ψυχήν συνοικείν.

    Αν έχει κανείς όμορφο σώμα και ψυχή κακή, καλό έχει καράβι, μα κακό κυβερνήτη.
    Αθλιώτερο (όμως) είναι γερή ψυχή να μη συνοικεί σε γερό σώμα.
    Πλάτων


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια για διατροφή...
    By Jin in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 13-06-09, 03:53
  2. Βοήθεια με τη διατροφή μου.
    By PAnoss in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 11-08-08, 01:06
  3. Βοήθεια με τη διατροφή μου..
    By zagonisn_21 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 08-05-06, 04:12
  4. Βοήθεια για διατροφή
    By nikoskor in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 16-03-06, 19:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •