Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 30
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-06-10
    Posts
    7

    Default Λιποδιαλύτες - Λιποδιασπαστικά και Πρόγραμμα Όγκου

    Καλησπερα παιδια. Ειμαι 17, 1.81 και 76 κιλα. Πηγαινω γυμναστηριο εδω και λιγους μηνες. Ειμαι σχετικα ασχετος και θελω να με ξεμπερδεψετε. Ογκος και γραμμωση με εχουν μπερδεψει. Υπαρχει αρκετο λιπος στο σωμα μου ακομα και αν κανω προγραμμα ογκου μηπως τα αποτελεσματα δεν θα ειναι καλα? Να χασω και αλλο βαρος (να φτασω στα 68 κιλα), να παρω λυποδιαλυτες και μετα να ξεκινησω προγραμμα ογκου και μετα γραμμωση?

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    εχεις δικιο οτι εισαι λιγο ασχετος...χεχε :D λοιπον στην ηλικια σου και στο επιπεδο σου δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα απ ολα αυτα που λες..αρχισε να γυμναζεσαι συστηματικα 3 φορες την εβδομαδα ειναι καλα για αρχη, φτιαξε την διατροφη σου(οχι να μετρας απο τωρα γραμμαρια απλως να μην τρως σαβουρα) και να κοιμασε αρκετες ωρες..αυτα πρεπει να κανεις!!δεν χρειαζεται να συζητας ακομα για λιποδιαλυτες οι οποιοι στην ουσια βοηθανε γυρω στο 1% στην γραμμωση!!διαβασε ολα τα sticky στο forum και θα μαθεις πολλα!!καλη συνεχεια!!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-06-10
    Posts
    7

    Default

    Να κανω αεροβικη για να χασω βαρος? Για να κανω προγραμμα ογκου δεν πρεπει να αποβαλλω το περιττο λιπος?

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    με την αεροβικη χανεις λιπος που εχει σαν συνεπεια να χανεις βαρος.μπορεις να κανεις ογκο και χωρις να αποβαλλεις λιπος απλως θα προσθεσεις σιγουρα κι αλλο λιπος εκτος απο μυς..ξεχνα ομως τωρα στην αρχη προγραμματα ογκου και γραμμωσης..δεν χρειαζονται..κανε την γυμναστικη σου οσο πιο καλα μπορεις απο αποψη τεχνικης και μετα βλεπεις..μην βιαζεσαι!!

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-06-10
    Posts
    54

    Default

    Συμφωνώ με τον jimbliz. Λειτουργείς σαν να μαθαίνεις τα σήματα του ΚΟΚ και να ρωτάς πως θα κάνεις το αυτοκίνητο σου αγωνιστικό!
    Να το θέσω διαφορετικά: Αν ξεκινούσες σήμερα πυγμαχία, θα ρωτούσες πως θα κάνεις τα κομπινέϊσονς του Ζαμπίδη;
    Μπες βήμα-βήμα.
    Δηλαδή: Αυξημένη διατροφή, όσο περισσότερο μπορείς "καθαρές" τροφές, επιμονή σε βασικές ασκήσεις με ελεύθερα βάρη.
    Ρώτησε τον προπονητή/ γυμναστή σου για την σωστή εκτέλεση.
    Μην αποπροσανατολίζεσαι με πολύπλοκα προγράμματα, φαντεζί ασκήσεις και τόνους συμπληρωμάτων...

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-06-10
    Posts
    7

    Default

    Σας ευχαριστω πολυ παιδια:)

  7. #7
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Φίλε για σου..να ξέρεις ότι ο καλύτερος λιποδιαλύτης είναι η αεροβική..παράλληλα με σωστή διατροφή μπορεί να κάνει θαύματα..τ συμπληρώματα θα έρθουν ποιο μετά..

  8. #8
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Καλησπέρα και από μένα φίλε! Μιας και έχουμε ίδιο όνομα δεν μπορούσα να μη σε προσέξω.. Θα σου πω εγώ τι έκανα όταν ξεκίνησα πριν χρόνια να ασχοληθώ σοβαρά με το κομμάτι της γυμναστικής. Καταρχήν ανακάλυψα (ρωτώντας) ότι για να πετύχεις κάτι σωματικά που να είναι και οφθαλμοφανές, η γυμναστική πάει πακέτο με τη διατροφή. Ρωτούσα λοιπόν από γνωστούς μέχρι άτομα που έβλεπα στο γυμναστήριο να έχουν αισθητά καλά κορμιά κλπ κλπ. Ένας γνωστός μου που είχε ασχοληθεί με το bodybuilding μου είπε να κάτσουμε 1 ωρίτσα να μου πει 5 πράγματα. Μου είπε καταρχήν τα βασικά! Σε γενικές γραμμές τι να αποφεύγω και τι είναι καλό να τρώω. Έπειτα μου είπε ότι ακόμη κι αν δε ζυγίζω για αρχή το φαγητό μου, κάποια στιγμή θα το κάνω (και το έκανα αμέσως μετά από 2 εβδομάδες, το στρατιωτάκι της διατροφής ήμουν και είμαι!) Πρέπει να τροφοδοτείς το σώμα σου με δομικά υλικά τα οποία είναι στοιχεία που παίρνουμε από την τροφή και αυτό σημαίνει ότι το καλύτερο είναι να τρως ανά 3 ωρίτσες περίπου ένα γεύμα. Π.χ. Πρωινο, δεκατιανό, μεσημεριανό, δεκατιανό, βραδινό. 5 γεύματα για αρχή έκανα. Ίσως και 6 αν αργούσα να κοιμηθώ. Για αρχή λοιπόν σαν άσχετος που ήμουν και αρκετά χοντρός θα έλεγα μου έβγαλε μια διατροφούλα απλή αλλά αρκετά καθαρή και χωρίς να ζυγίζω τις τροφές, έκανα και την προπόνησή μου συστηματικά 4 φορές τη βδομάδα(με 20' διάδρομο πριν και 20' μετά την προπόνηση στο τέλος) και σε λίγους μήνες άρχισε να αλλάζει το σώμα μου. Συμπληρώματα πήρα σαν ανήλικος αλλά αν με ρώταγες τώρα, δε θα το έκανα. Όπως και να χει ένας λιποδιαλύτης στα 17 που ακόμα δεν έχει κατασταλλάξει και ο θυρεοειδής σου στις λειτουργίες του, δεν είναι η 1η μου επιλογή. Τσέκαρε το σώμα σου πως αντιδρά σε θέματα διατροφής, μην τυχόν κάποιες τροφές δεν τις δέχεται ο οργανισμός σου για τον Α ή Β λόγο, δες και πως θα πας με την προπόνησή σου και ο συνδυασμός αυτός θα σε βοηθήσει πολύ. Αργότερα not bad μια γνωριμία με μια πρωτεινούλα.Πρέπει να υπάρχει σειρά. Εγώ μπήκα σ' ένα μαγαζί στις αρχές θυμάμαι και θέλανε να με φορτώσουν με 30 συμπληρώματα που εγώ δεν είχα συνηθήσει καλά καλά να τρώω 5 γεύματα τη μέρα από τροφές που στην αρχή μου ήταν περίεργες. Ετρωγα πίτσες πιο πριν και μιλφέιγ, όχι στηθος κοτόπουλο στη σχάρα! Ψάξε στο forum να πάρεις μια ιδέα από τροφές-διατροφές γιατί το forum είναι θησαυρός! Καλή αρχή με αποφασιστικότητα και πειθαρχία! Με πείσμα γίνεται δουλειά. Είμαι βέβαιος ότι θα τα καταφέρεις(φαίνεται απ' το όνομα :-D χαχα) Εγώ δε θα το έλεγα άσχημο να μας βάλεις και καμιά φωτογραφία να σε δούμε να σου πούμε και καμιά γνώμη πιο συγκεκριμένη γιατί εσύ λες ότι εχεις λίπος. Εξαρτάται όμως κατά πόσο έχεις λίπος, κατά πόσο είναι η ιδέα σου, κατά πόσο ίσως έχεις κάνει κατακράτηση υγρών απλά και άλλα πολλά. Δε γραφω άλλα stop!
    Last edited by afthartos; 09-06-10 at 23:31.
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  9. #9
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Πο πο, πόσα έγραψα το γελάδι τώρα το είδα. Θα το στραβώσω να διαβάζει το παιδί.
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    01-06-10
    Posts
    69

    Default

    Έχω ακούσει ότι το νερό και το πράσινο τσάι βοηθάει
    Last edited by front; 11-06-10 at 22:39.

  11. #11
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Ισχύει αυτό που έχεις ακούσει! Και ο σκέτος καφές επίσης..πχ δεν είναι άσχημο να φτιάξεις ένα μπουκάλι φίλτρου και μιας και είναι καλοκαίρι βάλ' τον στο ψυγείο και έχε να πίνεις κρύο! Εγώ αυτό κάνω και είναι μια χαρά. Επίσης βοηθάει και η καυτερή πιπεριά σε φαγητά (όχι σε μορφή κετσαπ) μιας και σου ανεβάζει τη θερμοκρασία το οποίο κάνουν και οι περισσότεροι λιποδιαλύτες.
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Άφθαρτε σ'ευχαριστούμε πολύ για τα tips![:-thumbu]

  13. #13
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    kardoula τι λες τώρα, αν ξέρω κι εγώ κάτι ασφαλώς και είναι χαρά μου να το μοιράζομαι. Άλλωστε κι εγώ μαθαίνω συνέχεια από όλους σας..
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-06-10
    Posts
    7

    Default

    Σ'ευχαριστω πολυ συνονοματε αφθαρτε! Μπορεις εσυ ή καποιος αλλος να προτεινει ενα προγραμμα διατροφης? Ποιες τροφες (εκτος απο τις σαβουρες βεβαια) ειναι καλο να αποφευγω?
    Επισης, ρωτησα για πρωτεινες γιατι εχ ως στοχο να μπως στην Γυμν.Ακαδημια και θα δωσω αγωνισματα για εξτρα μοριοδοτηση, και μου ειπαν πως τυχον περισσοτερος ογκος θα με καθυστερησει στους χρονους.
    Συμφωνα και με αυτα που μου ειπατε, σκεφτομαι να μεινω "καθαρος" για εναν χρονο, να κανω κανονικα την γυμναστικη μου, και οταν ενηλικιωθω σε ενα χρονο τα υπολοιπα...

    Ασχετο: Η κρεατινη ειναι ντοπα? ενημερωτικα το ρωταω!

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-05-10
    Posts
    203

    Default

    Πιστεύω οτι ολα είναι σχετικά..(οπως και ο Αινσταιν.. :p )..Αλλοι νομιζουν οτι αν παιρνεις συμπληρωμα πρωτεινης είναι ντόπα...και σου λενε ..καλα, αν ειναι ετσι, γινομαι και εγω τουμπανο!!!
    Δεν πιστευω οτι η κρεατινη ειναι ντόπα..Βεβαια σε όλα τα πράγματα υπαρχει και ο αντίλογος..Anyway..
    Κοιτα μια εδώ να σχηματίσεις μια αποψη.. http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=22757

    και εδώ http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=13970
    Last edited by icsd; 13-06-10 at 13:53.

  16. #16
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Quote Originally Posted by Periklis1212 View Post
    Σ'ευχαριστω πολυ συνονοματε αφθαρτε! Μπορεις εσυ ή καποιος αλλος να προτεινει ενα προγραμμα διατροφης? Ποιες τροφες (εκτος απο τις σαβουρες βεβαια) ειναι καλο να αποφευγω?
    Επισης, ρωτησα για πρωτεινες γιατι εχ ως στοχο να μπως στην Γυμν.Ακαδημια και θα δωσω αγωνισματα για εξτρα μοριοδοτηση, και μου ειπαν πως τυχον περισσοτερος ογκος θα με καθυστερησει στους χρονους.
    Συμφωνα και με αυτα που μου ειπατε, σκεφτομαι να μεινω "καθαρος" για εναν χρονο, να κανω κανονικα την γυμναστικη μου, και οταν ενηλικιωθω σε ενα χρονο τα υπολοιπα...

    Ασχετο: Η κρεατινη ειναι ντοπα? ενημερωτικα το ρωταω!
    Φιλε μου οδηγίες για διατροφή υπαρχουν είδη στο φορουμ και είναι παρα πολλες στην αντιστοιχη ενοτητα.

    Μεχρι σήμερα δεν έχω συναντήσει κανέναν άνθρωπο που χρειάζεται να προσεξει ώστε να ΜΗΝ παρει όγκο.

    Όχι η κρεατίνη δεν είναι ντοπα. Χρησιμοποιείται στον μεταβολισμό, δεν παρεμβαίνει σε αυτον.

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-05-10
    Posts
    203

    Default

    Αν καταλαβα καλα απο τα λεγομενα σου giannis_m...Οτι παρεμβαινει στον μεταβολισμο του οργανισμου μας θεωρειται ντόπα? (γιατι σαν παραδειγμα αυτου που λες, μου ερχονται στο μυαλο μου π.χ. τα θερμογεννετικα λιποτροπικα..)..Κανω λαθος?

  18. #18
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    κοιτα, μιλωντας για ολυμπιακους αγωνες π.χ, και η καφείνη απο μια συγκεντρωση και μετα θεωρείται ντοπινγκ,

    Όχι δεν είναι ο ορισμος της ντόπας αυτος όμως, απλα το έγραψα για να δείξω ποσο μεγαλη διαφορά έχουν τα φαρμακα απο τα συμπληρώματα, γιατι πολοι νομιζουν ότι με τις πρωτείνες και τις κρεατίνες θα γίνουν τερατα δύναμης και αναπτυξης.

  19. #19
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Μεγάλες ποσότητες κρεατίνης έχουν και κάποια ψάρια όπως η σαρδέλα. Δε θεωρείται ντόπα η κρεατίνη.
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-06-10
    Posts
    7

    Default

    Κατι αλλο. Οταν κανεις ξεκινα προγραμμα ογκου δεν πρεπει πρωτα να εχει αποβαλλει ολο το περιττο λιπος? Ετσι ωστε με το προγραμμα να παρει κιλα (μυικα) και να ειναι μια χαρα. Γιατι αν καποιος εχει καποια παραπανω κιλα, και ξεκινησει για ογκο (πρωτεινες κτλ), το αποτελεσμα δεν θα ειναι καλο,σωστα? 'Η με τον συνδυασμο αεροβιας και αναεροβιας ασκησης χανεται το περιττο λιπος και παραλληλα αποκταται μυικος ογκος? Διαφωτιστε με!

  21. #21
    Junior Bodybuilder kapoulos's Avatar
    Join Date
    13-12-08
    Location
    Φλώρινα
    Posts
    147

    Default

    Quote Originally Posted by Periklis1212 View Post
    'Η με τον συνδυασμο αεροβιας και αναεροβιας ασκησης χανεται το περιττο λιπος και παραλληλα αποκταται μυικος ογκος? Διαφωτιστε με!
    Ναι,γίνεται αυτό...αλλά θα σου βγει η πίστη από την προσπάθεια και την αφοσίωση,την πειθαρχεία που απαιτεί ένα τέτοιο πρόγραμμα...και φυσικά τα αποτελέσματα θα είναι μακροπρόθεσμα...Πάντως,αργά αλλά σταθερά...γίνεται ;-)
    ...it's just a ride...

  22. #22
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Quote Originally Posted by Periklis1212 View Post
    Κατι αλλο. Οταν κανεις ξεκινα προγραμμα ογκου δεν πρεπει πρωτα να εχει αποβαλλει ολο το περιττο λιπος? Ετσι ωστε με το προγραμμα να παρει κιλα (μυικα) και να ειναι μια χαρα. Γιατι αν καποιος εχει καποια παραπανω κιλα, και ξεκινησει για ογκο (πρωτεινες κτλ), το αποτελεσμα δεν θα ειναι καλο,σωστα? 'Η με τον συνδυασμο αεροβιας και αναεροβιας ασκησης χανεται το περιττο λιπος και παραλληλα αποκταται μυικος ογκος? Διαφωτιστε με!
    Όχι δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό. Όταν ξεκινάς μπορείς να χάνεις λίπος και να βάζεις μύες ταυτόχρονα!
    Επίσης, μην έχεις στο μυαλό σου ότι αν πάρεις πρωτείνη θα γίνεις θηρίο... Αν είναι δυνατόν...

  23. #23
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-06-10
    Posts
    7

    Default

    Quote Originally Posted by sok View Post
    Όχι δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό. Όταν ξεκινάς μπορείς να χάνεις λίπος και να βάζεις μύες ταυτόχρονα!
    Επίσης, μην έχεις στο μυαλό σου ότι αν πάρεις πρωτείνη θα γίνεις θηρίο... Αν είναι δυνατόν...
    Βρηκα ενα ποστ εδω, που μαλλον εχει αλλη αποψη.

    "Κι εγώ πιστεύω ότι είναι δύσκολο να πας να πάρεις όγκο και να θέλεις ταυτόχρονα να χάσεις λίπος,άρα πιστεύω πως ο καθένας πρέπει να διαλέξει τι θεωρεί καλύτερο για τον εαυτό του.
    Αν κάποιος ενοχλείται αρκετά από το λίπος που έχει(ειδικά αν είναι γενικά λεπτός και το λίπος είναι τοπικό στην κοιλιά είναι πολύ άσχημο αισθητικά)κάνει σωστή διατροφή αλλά με προσεκτικές ποσότητες υδατάνθρακα και λιπαρών και πολύ αερόβια και ξεκινάει για όγκο σταθερά και με υπομονή σιγά σιγά αύξηση θερμιδών όταν θα έχει φτάσει πρώτα στο ποσοστό λίπους που επιθυμεί.Αυτός είναι ο ένας τρόπος που κατά την γνώμη μου αφορά αυτούς που δυσκολεύονται να πάρουνε μυικό όγκο χωρίς να έχουνε πάρει και ένα σημαντικό ποσοστό λίπους μαζί και φυσικά έχοντας κάνει πρώτα κι αρκετά σωστά πράγματα,όχι να περιμένουνε να πάρουνε όγκο με πίτσες και σουβλάκια.

    Τώρα υπάρχει κι η δεύτερη κατηγορία ατόμων που μπορούνε αρκετά εύκολα να αναπτύξουνε μυικό όγκο σημαντικό παίρνοντας μεν μαζί και λίπος αλλά μικρό ποσοστό σε σχέση με την μυικότητα που αποκτούν άρα δεν είναι κατι ανησυχητικό αυτό,αφού μετά από κάποιο καιρό αφού αποκτήσουνε τον όγκο που θέλουνε θα μπούνε για λίγο καιρό σε φάση γράμμωσης κι όλα κομπλέ.

    Αν κάποιος δεν ξέρει σε ποια από τις 2 κατηγορίες ανήκει κατά την γνώμη μου παλέυει για ένα σημαντικό διάστημα να μπει στην δεύτερη κατηγορία ατόμων κι αν δεν τα καταφέρει,τότε πάει στην πρώτη κατηγορία(όπως έκανα κι εγώ).Γιατί αν είναι για να έχεις λίγο παραπάνω όγκο να έχεις σωσίβιο,τότε καλύτερα να έχεις έναν μέτριο όγκο με όσο πιο λεπτή μέση γίνεται και θα φαίνεσαι καλύτερος στον καθρέπτη γιατί η διαφορά στο μάτι φαίνεται από την διαφορά που έχει η μέση από την πλάτη σου."


    Περιμενω και αλλες απαντησεις

  24. #24
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-06-10
    Posts
    7

    Default

    Quote Originally Posted by kapoulos View Post
    Ναι,γίνεται αυτό...αλλά θα σου βγει η πίστη από την προσπάθεια και την αφοσίωση,την πειθαρχεία που απαιτεί ένα τέτοιο πρόγραμμα...και φυσικά τα αποτελέσματα θα είναι μακροπρόθεσμα...Πάντως,αργά αλλά σταθερά...γίνεται ;-)
    Οποτε προτεινεις να χασω οτι ειναι να χασω και μετα να ξεκνησω προγραμμα ενδυναμωσης?

  25. #25
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Είσαι 5 κιλά κάτω από το ύψος σου, ασχολείσαι λίγο καιρό όπως λές... Τι δίαιτα και γραμμώσεις μου λες...
    Εγώ είπα την γνώμη μου. Εσύ αποφάσισε και κάνε ό,τι νομίζεις...

  26. #26
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by sok View Post
    Είσαι 5 κιλά κάτω από το ύψος σου, ασχολείσαι λίγο καιρό όπως λές... Τι δίαιτα και γραμμώσεις μου λες...
    Εγώ είπα την γνώμη μου. Εσύ αποφάσισε και κάνε ό,τι νομίζεις...
    [:-thumbu]

  27. #27
    Bodybuilding Newbie Mr.olympia's Avatar
    Join Date
    07-06-10
    Posts
    8

    Default

    σωστα τα λες αλλα με την αεροβικη χανεις και μαζα ;)

  28. #28
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Αν μπορώ να πω κι εγώ τη γνώμη μου χωρίς παρεξήγηση, με την αεροβική χάνεις και μάζα αν αρχίσεις να τρέχεις σαν το Βέγγο. Όμως νομίζω ότι με λίγο γρήγορο βάδισμα σε κλίση δε θα χάσει μάζα, απλά θα καίει το πλεόνασμα(εφόσον υπάρχει μια διατροφή στα μέτρα του ακριβώς με λιγάκι πλεόνασμα θερμίδων) και θα βοηθάει το σώμα του να αναπτυχθεί όπως υποστηρίζει κι ο μέγας Arnold! Λέει ότι το σώμα έχει οπωσδήποτε την ανάγκη για μιάμιση ώρα τη βδομάδα αερόβιο για να αναπτυχθεί σωστά. Όχι μιάμιση συνεχόμενη αλλά 3 μέρες από μισή ωρίτσα τη μέρα. Τώρα βέβαια αν κάνεις δίαιτες εξαντλητικές και πάρα πολύ αερόβιο, τότε για να κρατήσεις μυικό ιστό πάνω σου θα πρέπει να κάνεις άλλα πράγματα κακά :-) τα οποία στην παρούσα φάση δε σε αφορούν Περικλή μου.
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  29. #29
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-09-10
    Posts
    17

    Default

    παιδια εγω πηρα δοκιμαστικα λυποδιαλυτες περνω μια καψουλα πριν το τρεξιμο.. βοιθαει στο να καιω περισσοτερο λυπος?? μ ανεβαζει πολυ τους παλμους και γενικα με εχει σε υπερβολικη υπερενταση δοκιμασα να περνω ενα μετα απο καθε γευμα αλλα οταν επερνα εστο και μια καψουλα μετα απο τισ 12 πμ δεν μπορουσα να κοιμηθω ολο το βραδυ ποια ειναι η γνωμη σας ??

  30. #30
    Pumping Iron
    Join Date
    17-08-08
    Location
    .
    Posts
    392

    Default

    Miwnis tin dwsi I stamatas . Dn Pernod arga to vradi.. Sorry Tia ta greenhorn Sinai z
    Ap to


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Λιποδιαλύτες σε περίοδο όγκου
    By vasilis78 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 22
    Last Post: 29-09-08, 00:37
  2. ΛΙΠΟΔΙΑΣΠΑΣΤΙΚΑ ενα ενδιαφερον αρθρο
    By Jkh in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 12-03-08, 01:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •