Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Smile HIIT αερόβια και διατροφή για το υπόλοιπο της ημέρας

    Παιδια προτεινετε η ΗΙΙΤ σε μερες εκτος προπονησης να γινεται μετα απο 2 πρωτα γευματα της ημερας η σε ωρα που σιμπίπτει με την ωρα που κανουμε βαρη (7 το απογευμα στη περιτωση μου) για μεγιστες καυσεις λιπους?Επίσης θα πρεπει πριν 1 ωρα να χουμε τραφεί όπως θα τρεφομασταν αν καναμε βάρη?τελος σα μεταπροπονητικο γευμα χρησιμοποιούμε μονο πρωτεινη 20 λεπτα μετα χωρις υδατάνθρακα και μετα απο μια ώρα γευμα κανονικο με p+c H p+f?για παραδειγμα! εστω οτι κανουμε hiit μετα απο τα 2 πρωτα διαμωρφομενα(μπολικο υδατάνθρακα στο δευτερο)γευματα της ημερας τα οποια εχουν ώς εξής P+C+F,P+C μετα απο 2 ωρες HIIT 20 ΛΕΠΤΑ..μετα απο 20 λεπτα Πρωτεινη.Μετα απο 1 ώρα P+C H P+F,μετα απο 2 ώρες P+F,και οσα μενουν επισης P+F με τη λογικη του ότι ο υδατάνθρακας ειναι μονο στις ώρες γυρω απο τη ΗΙΙΤ όπως συμβαίνει και με τα βάρη..και θελω να μάθω αν εππηρεαζει η μορφη του γευματος p+c h p+f στη συνεχιζομενη καυση λίπους..τι προτεινετε για μεγιστα αποτελεσματα σχετικα με τη διατροφη της ημερας της HIIT και τι εχετε να πειτε σχετικα με το σκεπτικο μου?ευχαριστω πολυ ελπιζω να μη μπερδευτικατε :)
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Προσωπικά όταν είχα δοκιμάσει μια μέρα της εβδομάδας χωρίς βάρη, αλλά με αερόβια, δε άλλαζα κάτι στο πρόγραμμά μου, ούτε σε διατροφή, ούτε στο τι θα περιέχει η διατροφή μου.

    Μιλάς για μέγιστη καύση λίπους. Η μέγιστη καύση λίπους γίνεται το πρωί με άδειο στομάχι, όπως γνωρίζεις.

    Για τα άλλα δε μπορώ να εκφράσω καμιά άποψη γιατί δεν υποστήριξα ποτέ την επιλεκτική λήψη υδατανθράκων, αλλά είμαι οπαδός της λήψης υδατανθράκων καθ' όλη τη διάρκεια της μέρας. Εκείνο που αλλάζει είναι το τι υδατάνθρακα θα τρως σε κάθε γεύμα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...291#post837291
    ριξε μια ματια κ εδω

  4. #4
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    Mazda 6 ναι γνωριζω οτι καλυτερα ειναι να αεροβια κανεις πρωι με αδειο στομαχι αλλα επειδη ειναι μεγαλης εντασης προπονησης πιστευω καλυτερα θα ταν να γινει καποια αλλη ωρα γτ ειναι ιδιαιτερα επιβαριντικο..strenght με βαση το scitrition εχω τη διατροφη μου με τη μονη διαφορα οτι εχω υδατάνθρακα στο πρωινο..sto scitrition Ομως στο Γ μερος αναφερετε μονο στα βαρη για το πως διαμορφονοντε τα γευματα για μεγιστη κάψη-αποθηκευση λίπους ενω εισαι σε όγκο και δεν αναφερεται σε αερόβιο..μιλησα και με τον Παρασκευα και μου πε τετιου ειδους προπονησης δεν ειναι απαραίτητο να γινει το πρωι και ιδιαίτερα ΗΙΙΤ και ότι να πινω μονο πρωτεινη στο τελος χωρις δεξτροζη..αλλου διαβασα οτι οταν πιεις και δεξτροζη μαζι σταματας τη καυση λιπους.δεν εχω βρει ομως τι γινεται με τα υπολοιπα γευματα της ημερας :)
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Η hiit δεν ενδείκνειται για πρωί με άδειο στομάχι, σωστά το θέτεις.

    Μην μπερδεύεσαι, φάε κανονικά το γευμα πριν την προπόνηση(να χει ένα κενό 1-2 ώρες..) και μετά τη hiit γεύμα με υδατ./πρωτείνη ή ρόφημα και αργότερα το γεύμα.
    Και εννοείται πως για το αποτέλεσμα που θες πρέπει να σαι το ίδιο τυπικός στη διατροφή.
    Last edited by Kardoula; 11-10-10 at 12:31.

  6. #6
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    "Και εννοείται πως για το αποτέλεσμα που θες πρέπει να σαι το ίδιο τυπικός στη διατροφή."
    ναι ενοιτε αυτο :) ευχαριστω πολυ!!!
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    186

    Default

    ΗΙΙΤ δεν ενδείκνυται το πρωί με άδειο στομάχι λόγω έλλειψης γλυκογόνου ή γιατί?Θα κάψουμε μυικό ιστό αν την κάνουμε έτσι?
    Μετά τα βάρη είναι η καλύτερη ώρα για ΗΙΙΤ?

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Nivo1989 View Post
    ΗΙΙΤ δεν ενδείκνυται το πρωί με άδειο στομάχι λόγω έλλειψης γλυκογόνου ή γιατί?Θα κάψουμε μυικό ιστό αν την κάνουμε έτσι?
    Μετά τα βάρη είναι η καλύτερη ώρα για ΗΙΙΤ?
    Για τον ίδιο λόγο που δεν κάνουμε και βάρη με άδειο στομάχι.

    Ναι, μετά τα βάρη ή ξεχωριστά μέσα στη μέρα ή όταν έχουμε ρεπό από προπόνηση.

  9. #9
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    αν το κανουμε μεσα στη μερα θα μπορουσε να διαμορφωθει ως εξης(λογο χρονου)? 5 η ωρα βαρη,μεταπροπονητικο shake,1 ωρα μετα βρωμη με πρωτεινη χτυπημενα στο shaker, μετα απο 1:30 ωρα ΗΙΙΤ,μετα πρωτεινη και μετα απο 1 ωρα το στερεο γευμα που θα χαμε μετα απο το μεταπροπονητικο στη θεση της βρωμης?
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  10. #10
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by k0stas90 View Post
    αν το κανουμε μεσα στη μερα θα μπορουσε να διαμορφωθει ως εξης(λογο χρονου)? 5 η ωρα βαρη,μεταπροπονητικο shake,1 ωρα μετα βρωμη με πρωτεινη χτυπημενα στο shaker, μετα απο 1:30 ωρα ΗΙΙΤ,μετα πρωτεινη και μετα απο 1 ωρα το στερεο γευμα που θα χαμε μετα απο το μεταπροπονητικο στη θεση της βρωμης?
    Περιμένεις με τόσα ροφήματα μέγιστη καύση λίπους;! Καύση λίπους σημαίνει να πέσει και λίγο πείνα :)

    Διευκρύνηση για πριν:

    Η αερόβια που γίνεται το πρωί με άδειο στομάχι κάνει για εμένα τη μέγιστη καύση λίπους, όχι η ΗΙΤ. Και φυσικά δεν εννοούσα ότι η ΗΙΙΤ ενδύκνειτε για πρωινή ααερόβια με άδειο στομάχι.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #11
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    μεγιστη καυση οχι καυση ομως ναι..και ειναι διαμορφομενα για τη καθε περισταση πχ το μετπαροπονητικο shake για την μυιικη αναρωση και την αποκατασταση του γλυκογονου δε παμε κατευθειαν σε hiit για να αποφυγουμε το μυικο καταβολισμο,μετα απο 1 ωρα παλι ενα shake με λιγο βρωμη για τον υδατάνθρακα ετσι ωστε να μην υπαρχει προβλημα στη πέψη και να χουμε μια ενεργεια για τη HIIT και πρωτεινη,και μετα απο τη HIIT παλι πρωτεινη χωρις ομως δεξτροζη για να αποφυγουμε παλι το μυικο καταβολισμο..με τη πρωτεινη δε σταματαει η καυση λιπους σωστα?ενω αμα προσθεσουμε τη δεξτροζη σταματα εντελως...αυτο μπορει να γινετε 1 φορα τη βδομαδα μονο σε περιπτωση που θελουμε να κανουμε ιδια μερα HIIT...ΗΙΙΤ στη περιπτωση μου ειναι 25 λεπτα με 1 λεπτο jog και 30s high intensity..επισης HIIT για μενα μπορει να νε και ενα soccer match σε 5χ5 οπου επισης υπαρχει πολυ ενταση αρα και στις 2 περιπτωσεις το πλανο της διατροφης για κεινες τις στιγμες για καυση λιπους ειναι σωστες?και υπενθιμιζω ειμαστε σε φαση όγκου και θελουμε να εχουμε την ελαχιστη μυιικη αποθηκευση και μεγιστη καυση και ελαχιστο μυιικο καταβολισμο με ειδικα διαμορφομενα για τη περισταση γευματα.
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  12. #12
    Bodybuilding Newbie Ironman's Avatar
    Join Date
    10-10-10
    Posts
    6

    Default


  13. #13
    Bodybuilding Newbie Ironman's Avatar
    Join Date
    10-10-10
    Posts
    6

    Default

    Συμφωνώ... έχω διαβάσει ότι όλοι οι κορυφαίοι bodybuilders στον κόσμο κάνουν cardio first thing το πρωί μαζί με ένα καλό συμπλήρωμα πολυβιταμινών (Animal Pak) με εντελώς άδειο ή ακριβώς μετά την προπόνηση με βάρη!
    Τυχαίο? Δεν νομίζω...
    Επίσης έχω διαβάσει ότι καλύτερα θα ήταν να μην πας με εντελώς άδειο στομάχι αλλά να πάρεις και λίγο WHEY ή Animal Pak γιατί υπάρχει και μία μικρή πιθανότητα να κάψεις και λίγη μυϊκή μάζα με εντελώς άδειο στομάχι.
    Last edited by Ironman; 11-10-10 at 17:05.

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by k0stas90 View Post
    μεγιστη καυση οχι καυση ομως ναι..και ειναι διαμορφομενα για τη καθε περισταση πχ το μετπαροπονητικο shake για την μυιικη αναρωση και την αποκατασταση του γλυκογονου δε παμε κατευθειαν σε hiit για να αποφυγουμε το μυικο καταβολισμο,μετα απο 1 ωρα παλι ενα shake με λιγο βρωμη για τον υδατάνθρακα ετσι ωστε να μην υπαρχει προβλημα στη πέψη και να χουμε μια ενεργεια για τη HIIT και πρωτεινη,και μετα απο τη HIIT παλι πρωτεινη χωρις ομως δεξτροζη για να αποφυγουμε παλι το μυικο καταβολισμο..με τη πρωτεινη δε σταματαει η καυση λιπους σωστα?ενω αμα προσθεσουμε τη δεξτροζη σταματα εντελως...αυτο μπορει να γινετε 1 φορα τη βδομαδα μονο σε περιπτωση που θελουμε να κανουμε ιδια μερα HIIT...ΗΙΙΤ στη περιπτωση μου ειναι 25 λεπτα με 1 λεπτο jog και 30s high intensity..επισης HIIT για μενα μπορει να νε και ενα soccer match σε 5χ5 οπου επισης υπαρχει πολυ ενταση αρα και στις 2 περιπτωσεις το πλανο της διατροφης για κεινες τις στιγμες για καυση λιπους ειναι σωστες?και υπενθιμιζω ειμαστε σε φαση όγκου και θελουμε να εχουμε την ελαχιστη μυιικη αποθηκευση και μεγιστη καυση και ελαχιστο μυιικο καταβολισμο με ειδικα διαμορφομενα για τη περισταση γευματα.
    Eγώ θα σου λεγα να πειραματιστείς για να δεις τι ακριβώς δουλεύει σε σένα. Το θέμα είναι να ακούμε συμβουλές, να αφομοιώνουμε τα "κύρια σημεία" και να βλέπουμε πώς αντιδρά/πιάνει το δικό μας σώμα. Αυτό είναι και το ωραίο στο bodybuilding..

  15. #15
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    ενταξει θα δοκιμασω οτι ειπα και θα δω ευχαριστω πολυ..:)
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. HIIT ή Αερόβια Μέτριας Έντασης; - Συζήτηση
    By GRF in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 11
    Last Post: 07-05-09, 08:00
  2. HIIT ή Αερόβια Μέτριας Έντασης;
    By GRF in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 11-06-06, 04:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •