Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 60 of 121
  1. #31

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by aaabasilis View Post
    κ72 η φωτο τι να πω...ααααχχχ!!
    Σου άρεσε;

    Πάρε ακόμη μια λοιπόν..
    Attached Images Attached Images
    Last edited by K72; 14-10-10 at 19:47.

  2. #32
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Quote Originally Posted by mirmidon View Post
    Πολυ καλη ασκηση για τετρακεφαλο αλλα και για δικεφαλο,γλουτιαιο ειναι και το βουλγαρικο σκουοτ,με ενα ποδι δλδ. Δοκιμαστε το και την επομενη μερα δε θα μπορειτε να κατσετε σε καρεκλα...
    Mirmidon δώσε ένα λινκ με βίντεο για το βουλγάρικο σκουότ, νομίζω κατάλαβα ποιο λες αν και δεν είμαι σίγουρος.

  3. #33

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default


  4. #34
    Advanced Bodybuilder GeorgeS's Avatar
    Join Date
    20-07-08
    Location
    Πέριξ
    Posts
    1,175

    Default

    Φίλε αυτό το κόβω πολύ επικίνδυνο

  5. #35
    Junior Bodybuilder Polydamas's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    108

    Default

    Τέρμα κάτω είτε μπροστά είτε στο "σβέρκο" η μπάρα.

    Άλλες ασκήσεις που παίζω για πόδια-μηρούς:
    Sumo squats
    προβολές
    καθίσματα σε καρέκλα με αλτήρες (με μικρή συχνότητα).
    Last edited by Polydamas; 15-10-10 at 02:41.
    Αν καλόν έχη τις σώμα και ψυχήν κακήν,καλήν έχει ναυν και κυβερνήτην κακόν.
    Αθλιώτερον εστι μη υγιους σώματος υγιαν ψυχήν συνοικείν.

    Αν έχει κανείς όμορφο σώμα και ψυχή κακή, καλό έχει καράβι, μα κακό κυβερνήτη.
    Αθλιώτερο (όμως) είναι γερή ψυχή να μη συνοικεί σε γερό σώμα.
    Πλάτων

  6. #36
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    το bulgarian split squat μπορεις να το κανεις και με αλτηρες στην αρχη και δεν ειναι καθολου επικινδυνο. ;)

  7. #37
    Colonel's Avatar
    Join Date
    04-10-10
    Location
    middle of nowhere
    Posts
    50

    Default

    μαγκες τι γνωμη εχετε για το παρακατω προγραμμα για τετρακεφαλα:
    παιζω στο σμιθ giati den μπορουσα με τπτ να βρω την φορμα στα ελευθερα και εχω και ψιλοασχημες εμπειριες απο αυτα :)
    4 σετ με βαθεια καθισματα , μετα αλλα 3 με περισσοτερα κιλα και ημικαθισμα και τα ποδια λιγο πιο εξω απο το καθετο της μπαρας για περισσοτερη εμφαση στα τετρακεφαλα , και μετα 4 set ta βουλγαρικα που εδειξε ο φιλος απο πανω

  8. #38
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    βγαλε τα 3 δευτερα σετ με ημικαθισμα και βαλε προβολες. σε καθε ασκηση που βαζεις λιγοτερα κιλα πρεσσα --> προβολες --> βουλγαρικο ανεβαζε τις επαναληψεις ανα σετ, πχ πρεσσα 4χ8 , προβολες 3χ10, βουλγαρικο 3χ12.

  9. #39
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by noz1989 View Post
    Edit: squat κανετε σε smith η σε ελευθερη μπαρα???
    Επειδή κάνω "σπιτική" προπόνηση, το σμιθ είναι μονόδρομος.. Αν και μ'αρέσει να βάζω και ελεύθερο σκουώτ στο πρόγραμμα, όταν όμως είναι να βάλω αρκετά κιλά τότε μόνο σμιθ!

  10. #40
    Advanced Bodybuilder GeorgeS's Avatar
    Join Date
    20-07-08
    Location
    Πέριξ
    Posts
    1,175

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Επειδή κάνω "σπιτική" προπόνηση, το σμιθ είναι μονόδρομος.. Αν και μ'αρέσει να βάζω και ελεύθερο σκουώτ στο πρόγραμμα, όταν όμως είναι να βάλω αρκετά κιλά τότε μόνο σμιθ!
    Πόσα βάζεις; Είμαι περίεργος lol

  11. #41
    Colonel's Avatar
    Join Date
    04-10-10
    Location
    middle of nowhere
    Posts
    50

    Default

    δλδ πως να το διαμορφωσω το workout? υποψην οτι κανω ξεχωριστες μερες τετρακεφαλα , μηριαια δικεφαλα , οποτε μπορω να βγαλω αρκετα σετ στα τετρακεφαλα. Επισησ προβολες τις περπατητες λες ειναι καλυτερα αυτες που εισαι σε μια θεση(με ενδιαφερει η εμφαση στα τετρακεφαλα και για τις προβολες πχ ειχα διαβασει οτι με μικροτερο βημα πιανονται περισσοτερο)

  12. #42
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    ορισμενες αποψεις του bbing πρεπει να καταλαβεις πως δεν ισχυουν σε εμας. αν θες δυνατα και μεγαλα τετρακεφαλα λιωσε στο σκουοτ,θα μεγαλωσουν οσο προβλεπει το dna σου. το οτι σε καποιες ασκησεις συνεργαζονται περισσοτεροι μυες εχεις την εντυπωση πως "τους πιανει λιγοτερο"? αυτο για την απομονωση των μυων πολυ θα θελα να μου το εξηγησει καποιος....κανε προπονηση στα ποδια με ενταση με σειρα απο τις πιο βασικες στις πιο απομονωτικες. βαλε οποιες ασκησεις θες,αρκει να κανεις τις βασικες. πιστεψε με τη λεπτομερεια θα τη βρεις μονος σου στη πορεια.

  13. #43
    Colonel's Avatar
    Join Date
    04-10-10
    Location
    middle of nowhere
    Posts
    50

    Default

    επειδη πειραματιζομαι καιρο με τα τετρακεφαλα ειναι αληθεια οτι και ασκησεις με περισσοτερη εμφαση στα τετρακεφαλα που εκανα , περα απο το πιο εντονο ισως καψιμο δεν ειδα περισσοτερη βελτιωση γιαυτο επιστρεφω στα εντελως βασικα. Θα παιξω λοιπον πρωτα 4 σετ με βαθεια καθισματα στο σμιθ, μετα προβολες περπατοντας αλλα 4 σετ και στο τελος βουλγαρικo squat αλλα 4 σετακια και βλεπουμε , thanx for the help fella

  14. #44

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by Colonel View Post
    περα απο το πιο εντονο ισως καψιμο δεν ειδα περισσοτερη βελτιωση γιαυτο επιστρεφω στα εντελως βασικα
    Το "κάψιμο" δεν λέει τίποτα. Η διαπίστωση που έκανες είναι απόλυτα σωστή.

  15. #45
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Απ'ότι είδα στο βουλγάρικο, ξοδεύει περισσότερο ενέργεια να σταθεροποιηθεί και να αλλάξει πόδι. Εμένα η άποψη μου είναι stick to the basics.

  16. #46
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    denis,δεν ειπε κανεις οχι στα basics. οπως ειδες και απο αλλα μου ποστ ειμαι οπαδος των basics. ομως χρειαζεσαι ερεθισμα και απο αλλες ασκησεις εκτος αν κανεις καποιο αθλημα. το βουλγαρικο ειναι για να αντικαταστησεις το leg extension και ολα τα οργανα που κανουν οι γυναικες στο γυμναστηριο για απαγωγους και λοιπα,οχι για να αντικαταστησεις το squat.

  17. #47

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by mirmidon View Post
    denis,δεν ειπε κανεις οχι στα basics. οπως ειδες και απο αλλα μου ποστ ειμαι οπαδος των basics. ομως χρειαζεσαι ερεθισμα και απο αλλες ασκησεις εκτος αν κανεις καποιο αθλημα. το βουλγαρικο ειναι για να αντικαταστησεις το leg extension και ολα τα οργανα που κανουν οι γυναικες στο γυμναστηριο για απαγωγους και λοιπα,οχι για να αντικαταστησεις το squat.
    +1. Assistance work.

  18. #48
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-08
    Location
    .
    Posts
    148

    Default

    Quote Originally Posted by mirmidon View Post
    denis,δεν ειπε κανεις οχι στα basics. οπως ειδες και απο αλλα μου ποστ ειμαι οπαδος των basics. ομως χρειαζεσαι ερεθισμα και απο αλλες ασκησεις εκτος αν κανεις καποιο αθλημα. το βουλγαρικο ειναι για να αντικαταστησεις το leg extension και ολα τα οργανα που κανουν οι γυναικες στο γυμναστηριο για απαγωγους και λοιπα,οχι για να αντικαταστησεις το squat.
    Επίσης η φύση του βουλγαρικού δηλαδή ένα ένα πόδι μπορεί να σε κάνει να εντοπίσεις αδυναμίες και να διορθώσεις ασσυμμετρίες στα πόδια σου,οι οποίες εκτός από
    καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα μπορούν να αποτρέψουν και τραυματισμούς.

  19. #49
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Για τα extension ξερω πως καταπονουν τα γονατα οταν ''κρεμονται'' απο την καρεκλα.
    Αυτα τα βουλγαρικα squat τα εχω δοκιμασει μερικες φορες στο smith και στην πρεσσα.Ενταξει,ζορικο...
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  20. #50
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Εντάξει εμένα προς το παρόν, τα extension δεν μου έχουν δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα,βέβαια καλό ζέσταμα είναι απαραίτητο. Επίσης το πρήξιμο που νιώθω στα τετρακέφαλα μετά από βαριά extension δεν μπορώ να τα νιώσω σε καμιά άλλη άσκηση...

  21. #51
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    Quote Originally Posted by denis-opc View Post
    Εντάξει εμένα προς το παρόν, τα extension δεν μου έχουν δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα,βέβαια καλό ζέσταμα είναι απαραίτητο. Επίσης το πρήξιμο που νιώθω στα τετρακέφαλα μετά από βαριά extension δεν μπορώ να τα νιώσω σε καμιά άλλη άσκηση...
    δε συγκρινεται σαν ασκηση το βουλγαρικο με το extension,δυστυχως...

  22. #52
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Τι εννοείς δεν συγκρίνεται ? Το θεωρείς ανώτερο το βουλγάρικο ?

  23. #53
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    εμενα παντως το extension δεν μου κανει και πολλα.εκανα γυρω στα 4 σετ απο 8-10 επαναληψεις καπου 50-60 κιλα και δεν ημουν πιασμενος μετα.ενω με τα σκουοτ καμμια σχεση.κανω 2-3 σετ και μετα ειμαι φουλ πιασμενος.τωρα βουλγαρικες ε μαλλον αυτο εννοει οτι ειναι ανωτερη και αυτο φαινεται απο το βιντεο,πολυ πιο δυσκολη απο extension,καμμια σχεση οι μυς που δουλευουν στην μια και στην αλλη.παντως μου φαινεται πολυ επικινδυνη για την βαλωστο προγραμμα μου :/

  24. #54
    Colonel's Avatar
    Join Date
    04-10-10
    Location
    middle of nowhere
    Posts
    50

    Default

    δοκιμαστε τα βουλγαρικα μαγκες και αν δεν μπορειτε για καποιο λογο ελευθερα με μπαρα καντε τα στο σμι8, ειναι ευκολη σαν τεχνικη στο σμι8 τουλαχιστον που δοκιμασα και δεν χρειαζεται πολλα κιλα αυτη η ασκηση για να σε πιασει, οσο για το αποτελεσμα νομιζω αξιζει με χιλια

  25. #55

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Οταν μιλάμε για επικίνδυνοτητα σε ασκήσεις με βάρη τι ακριβώς εννοούμε; Η άσκηση με βάρη είναι στατιστικά αποδεδειγμένο ότι είναι η πιο ασφαλής μορφή γυμναστικής-σπορ. Το να χρησιμοποιεί κάποιος φορτία που δεν"έχει" τότε μπορεί να καταστήσει μια κατα τ'αλλα ασφαλή δραστηριότητα σε επικινδυνη. Αλλά όπως λέει και το sig κάποιου: There's no cure for stupidity.
    What can you do?

  26. #56
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    k72 δηλαδη εσυ τι προτεινεις σε καποιον που ξεκιναει τωρα πχ σκουοτ,αρσεις θανατου,βουλγαρικες?να ανεβαζει σταδιακα κιλα ειναι το μονο σιγουρο.οπως επισης και να μαθει την τεχνικη αψογα.η απορια μου εμενα ειναι για ποσο καιρο να παιζει σε λιγα κιλα ή κιλα που εχει ανετα?π.χ. εγω λογω φοβου μην τραυματιστο στη μεση και λογω θλασης απο ραχιαιους πριν 6μηνες,κανω σκουοτ με 70κιλα που βγαζω ανετα 4-5 σετ χ 10.υπαρχει καποιος κανονας που να λεει τον πρωτο μηνα θα κανεις το 30% των κιλων που σηκωνεις,τον 2ο το 50% κ.ο.κ.?εγω στην περιπτωση μου πχ τωρα λεω να ανεβασω λιγο κιλα.ενας φιλος παλι στο gym στο σκουοτ εχει 2 μηνες κανει λιγα κιλα που τα βγαζει ανετα για να δυναμωση πιο πολυ μιας και ποτε δεν εκανε σκουοτ.

  27. #57

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις. Αν πας στο γυμναστήριο απλά για να πας τότε μπορείς να περνάς το χρόνο σου ευχάριστα κάνοντας αστεία πράγματα του στυλ 4Χ10 στο 30%1RM και να γνωρίσεις και κανένα γκομενάκι να 'ουμ. Αν από την άλλη θες να κάνεις κάτι για να δυναμώσεις-βάλεις λίγο κρέας πάνω σου πρέπει να δουλέψεις πάνω από το 60%1RM και να ανεβάζεις κάθε φορά το φορτίο είτε αυτό είναι κιλά είτε σετ είτε επαναλλήψεις. Τώρα το πρόβλημα με τα σετ επαναλλήψεων άνω των έξι είναι το ότι από ένα σημείο και μετά, εφ'όσον δουλεύεις βαριά, χαλάει η σωστή τεχνική εκτέλεσης η αλλιώς performance με κινδυνο τραυματισμού.

  28. #58
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    Quote Originally Posted by denis-opc View Post
    Τι εννοείς δεν συγκρίνεται ? Το θεωρείς ανώτερο το βουλγάρικο ?
    Υπαρχει κανεις που να υποστηριζει το αντιθετο?? :)

  29. #59
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Εγώ υποστηρίζω πως οι δύο ασκήσεις δεν μπορούν να συγκριθούν , καθώς η μία "ενεργοποιεί" τα τετρακέφαλα, και η άλλη σχεδόν όλο το πόδι. Άρα γιατί να μην κάνω extension με το μέγιστο δυνατό φορτίο ώστε να πετύχω το ανάλογο ερέθισμα στα τετρακέφαλα μου και μόνο. Τέσπα, ο καθένας έχει την άποψη του.

  30. #60
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    Quote Originally Posted by denis-opc View Post
    Εγώ υποστηρίζω πως οι δύο ασκήσεις δεν μπορούν να συγκριθούν , καθώς η μία "ενεργοποιεί" τα τετρακέφαλα, και η άλλη σχεδόν όλο το πόδι. Άρα γιατί να μην κάνω extension με το μέγιστο δυνατό φορτίο ώστε να πετύχω το ανάλογο ερέθισμα στα τετρακέφαλα μου και μόνο. Τέσπα, ο καθένας έχει την άποψη του.
    δε σκεφτεσαι πρακτικα....τι φορτιο σηκωνει ο τετρακεφαλος στη καθε μια ασκηση? επισης αν θες ψαξε πως ενεργοποιουνται οι μυικες ινες,με ποια σειρα και γιατι και τοτε θα καταλαβεις.. ;)


 
Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 42
    Last Post: 25-08-13, 14:44
  2. Γάλα Πλήρες Σε Περίοδο Όγκου
    By Happy in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 13-06-10, 13:49
  3. Η ομελέτα μου-τηγανόψωμο--ένα πλήρες γεύμα
    By dimitrios_1_ in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 27
    Last Post: 26-07-07, 07:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •