Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 61 to 90 of 121
  1. #61
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Θέλω να σε ρωτήσω με πόσα κιλά μπορείς να κάνεις Βουλγάρικο και πόσα extension? Και δεύτερον, στο βουλγάρικο αυτό λέω, ότι δεν σηκώνει όλο το φορτίο μόνο ο τετράκεφαλος αλλά και ο δικέφαλος. Επίσης οι ίνες , η λογική μου λέει ότι πρώτα θα ενεργοποιηθούν του τετρακεφάλου αλλά για ποιο κομμάτι της άσκησης θα είναι "ενεργοποιημένες" μόνο αυτές, μέχρι να εμπλακούν και του μηριαίου. Ενώ στα extension είναι τετρακέφαλα all the way.

  2. #62
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    Στο βουλγαρικο μπορω να κανω 12αρες με 40 κιλα (συν το σωματικο μου βαρος! οσο μενει αφου ακουμπαω και το πισω ποδι) και leg extension μπορω να κανω με 60 κιλα περιπου τις ιδιες επαναληψεις. (για να εχεις ενα μετρο συγκρισης εχω max 1rm squat 160 κιλα)...το οτι στη μια ασκηση θα δουλεψει και ο 2κεφαλος δεν λεει κατι γιατι με την ιδια λογικα η πρεσσα θα ηταν καλυτερη απο το squat γιατι κανεις παραπανω κιλα και δουλευεις τον 4κεφαλο πιο πολυ οπως μας λες. Αρα ο Δημας πχ θα εκανε προπονηση στη πρεσσα και οχι squat. Ψαξ'το λιγο παραπανω και δες τι κανουν οι αθλητες που χρειαζονται μεγαλυτερη δυναμη στα ποδια....

  3. #63
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Ναι οκ, αν το ζητούμενο και ο στόχος σου είναι η δύναμη στα πόδια, αν όμως είναι η υπερτροφία ? Επίσης δεν είπε κανείς ότι δεν μπορείς να αντικαταστήσεις τα squat με πρέσσα. Εγώ π.χ επειδή τα squat δεν με βολεύουν πολύ λόγω ύψους δεν μπορώ να πιέσω πολύ γιατί δεν έχω καλή ισορροπία και έτσι φορτώνω στην πρέσσα. Θα δοκιμάσω στην επόμενη προπόνηση ποδιών τα βουλγάρικα αντί για extension και θα πω εντυπώσεις.

  4. #64
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-08
    Location
    .
    Posts
    148

    Default

    denis τι ύψος έχεις?

  5. #65

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by denis-opc View Post
    Ναι οκ, αν το ζητούμενο και ο στόχος σου είναι η δύναμη στα πόδια, αν όμως είναι η υπερτροφία ?
    Την απάντηση σε αυτό το ερώτημα θα ήθελα να την ακούσω και εγώ επιτέλους κάποια στιγμή.

  6. #66
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Περίπου 1.,90 είμαι, και την παρούσα στιγμή 100 κιλά. Grf τι εννοείς ?

  7. #67
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-08
    Location
    .
    Posts
    148

    Default

    ποσα κιλα κάνεις σκουατ?

  8. #68
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Ε, μέγιστο έχω 150, δεν έχω βάλει παραπάνω , αλλά συνήθως κάνω 8αρες με 120. Σε αντίθεση με πρέσσα που παίζω στασ 350 +

  9. #69
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    Quote Originally Posted by denis-opc View Post
    Ναι οκ, αν το ζητούμενο και ο στόχος σου είναι η δύναμη στα πόδια, αν όμως είναι η υπερτροφία ?
    Πες μου καποιον που εχει δυναμη στα ποδια και δεν εχει υπερτροφια και καποιον που εχει υπερτροφια και δεν εχει δυναμη (παντα χωρις φαρμακα). :)

  10. #70

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by denis-opc View Post
    Ναι οκ, αν το ζητούμενο και ο στόχος σου είναι η δύναμη στα πόδια, αν όμως είναι η υπερτροφία ? Επίσης δεν είπε κανείς ότι δεν μπορείς να αντικαταστήσεις τα squat με πρέσσα. Εγώ π.χ επειδή τα squat δεν με βολεύουν πολύ λόγω ύψους δεν μπορώ να πιέσω πολύ γιατί δεν έχω καλή ισορροπία και έτσι φορτώνω στην πρέσσα. Θα δοκιμάσω στην επόμενη προπόνηση ποδιών τα βουλγάρικα αντί για extension και θα πω εντυπώσεις.
    Δεν μπορείς να αντικαταστήσεις τα squat με τη πρέσσα. Είναι διαφορετικές ασκήσεις. Για το πρόβλημα ύψους που αναφέρεις έχω να πω ότι κάνεις κάτι λάθος. Τα λάθη που γίνονται συνήθως είναι λάθη τεχνικής και εγωισμού. Στη πρώτη περίπτωση βελτιώνουμε την τεχνική μας στη δεύτερη πρέπει να καταλάβουμε τη διαφορά του walkout και του less than quarter με το πραγματικό squat. Εγώ πάντως είμαι ψηλότερος από σένα και το squat είναι η πιο δυνατή μου κίνηση.

  11. #71
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    Quote Originally Posted by denis-opc View Post
    Ε, μέγιστο έχω 150, δεν έχω βάλει παραπάνω , αλλά συνήθως κάνω 8αρες με 120. Σε αντίθεση με πρέσσα που παίζω στασ 350 +
    αν κανεις 8αρες τα 120 τοτε εχεις 1rm πανω απο 170 κιλα σιγουρα

  12. #72
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    K72 δεν ξέρω, απλά δεν με βολεύει η κίνηση και όπως είπα τα κιλά πρέσσας και τα κιλά του σκουάτ που κάνω δεν συμβαδίζουν. Mirmidon όσο για την δύναμη , αρκετούς ξέρω που είναι δυνατούς και έχουν τα μισά πόδια από μένα γιατί δύναμη και υπερτροφία δεν πάνε μαζί. Ή μάλλον δεν πάνε απαραίτητα μαζί. Επίσης ίσως δεν το έθεσα καλά, δεν ήθελα να πω ότι η πρέσα μπορεί να αντικαταστήσει το σκουάτ αλλά μπορείς να πετύχεις καλά αποτελέσματα ( ανάπτυξης ) και χωρίς σκουάτ.

  13. #73
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    Κατα την αποψη μου δεν αποκτας δυνατο αθλητικο σωμα χωρις σκουοτ και αρσεις. Και ναι δυναμη και υπερτροφια πανε μαζι απλα συγκρινεις 2 διαφορετικα ατομα και οχι το ιδιο οπως θα επρεπε.

  14. #74
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Quote Originally Posted by mirmidon View Post
    Κατα την αποψη μου δεν αποκτας δυνατο αθλητικο σωμα χωρις σκουοτ και αρσεις. Και ναι δυναμη και υπερτροφια πανε μαζi απλα συγκρινεις 2 διαφορετικα ατομα και οχι το ιδιο οπως θα επρεπε.
    +1 και ειδικα στο τευταιο κομματι, το ότι ένας κανει 100 κιλα παγκο και ενας αλλος 70 και ο τελευταιος εχει μεγαλυτερους μυς δεν ειναι επιχειρημα γιατι δε σημαινει ότι δε θα ειχε καλυτερο αποτελεσμα με αλλη προπονηση ούτε ότι θα μπορουσε να συμβει το ίδιο για τον πρωτο.

  15. #75

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by mirmidon View Post
    Και ναι δυναμη και υπερτροφια πανε μαζι
    Ναι πάνε, αλλά όχι με γραμμικό τρόπο, αυτό υπονοεί ο denis-opc. Ο πιο δυνατός δεν είναι απαραίτητα και ο πιο μυώδης, όπως επίσης και ο πιο μυώδης δεν είναι κατ'ανάγκην ο πιο δυνατός. Και δεν έχει καθόλου να κάνει με φάρμακα ή μη (διότι και αυτή την καραμέλα την ακούω συχνά), οι αγωνιστικοί αρσιβαρίστες δηλαδή δεν είναι μέσα στο φάρμακο;

    Αλλά και σε drug-free καταστάσεις, και πάλι οι έρευνες είναι ξεκάθαρες (εκεί ειδικά και αν είναι) και δείχνουν κατ'επανάληψη ότι αν συγκρίνεις έναν μεσόκυκλο δύναμης με έναν μεσόκυκλο υπερτροφίας, ο δεύτερος προκαλεί μεγαλύτερη αύξηση της μυϊκής μάζας. Μα εξάλλου, ειδάλλως δεν θα είχε κανένα νόημα να χρησιμοποιούμε ονομασίες όπως "δύναμης" και "υπερτροφίας" στα προγράμματα.

  16. #76
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    Quote Originally Posted by GRF View Post
    Ναι πάνε, αλλά όχι με γραμμικό τρόπο, αυτό υπονοεί ο denis-opc. Ο πιο δυνατός δεν είναι απαραίτητα και ο πιο μυώδης, όπως επίσης και ο πιο μυώδης δεν είναι κατ'ανάγκην ο πιο δυνατός. Και δεν έχει καθόλου να κάνει με φάρμακα ή μη (διότι και αυτή την καραμέλα την ακούω συχνά), οι αγωνιστικοί αρσιβαρίστες δηλαδή δεν είναι μέσα στο φάρμακο;

    Αλλά και σε drug-free καταστάσεις, και πάλι οι έρευνες είναι ξεκάθαρες (εκεί ειδικά και αν είναι) και δείχνουν κατ'επανάληψη ότι αν συγκρίνεις έναν μεσόκυκλο δύναμης με έναν μεσόκυκλο υπερτροφίας, ο δεύτερος προκαλεί μεγαλύτερη αύξηση της μυϊκής μάζας. Μα εξάλλου, ειδάλλως δεν θα είχε κανένα νόημα να χρησιμοποιούμε ονομασίες όπως "δύναμης" και "υπερτροφίας" στα προγράμματα.
    o grf που σηκωνει 120 κιλα εχει μεγαλυτερη υπερτροφια απο τον grf που σηκωνει 80 κιλα. αυτο λεω και αυτο ισχυει. μην μπερδευεσαι με προγραμματα γιατι κοιτας το δεντρο και χανεις το δασος. δε συζηταμε για το πως θα φτασεις καπου αλλα το μερος που φτανεις.

  17. #77
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Quote Originally Posted by GRF View Post

    Αλλά και σε drug-free καταστάσεις, και πάλι οι έρευνες είναι ξεκάθαρες (εκεί ειδικά και αν είναι) και δείχνουν κατ'επανάληψη ότι αν συγκρίνεις έναν μεσόκυκλο δύναμης με έναν μεσόκυκλο υπερτροφίας, ο δεύτερος προκαλεί μεγαλύτερη αύξηση της μυϊκής μάζας.
    Φυσικα, αλλα μεχρι ποτε?

  18. #78
    Senior Bodybuilder BRaWNy's Avatar
    Join Date
    25-09-04
    Posts
    5,136

    Default

    Συμφωνώ σε όσα είπαν, οι mirmidon, Κ72 και giannis_m.

  19. #79

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by mirmidon View Post
    o grf που σηκωνει 120 κιλα εχει μεγαλυτερη υπερτροφια απο τον grf που σηκωνει 80 κιλα. αυτο λεω και αυτο ισχυει. μην μπερδευεσαι με προγραμματα γιατι κοιτας το δεντρο και χανεις το δασος. δε συζηταμε για το πως θα φτασεις καπου αλλα το μερος που φτανεις.
    O GRF που παίζει 3 επαναλήψεις στα 120 κιλά, έχει σαφέστατα λιγότερη υπερτροφία από τον GRF που παίζει 10 επαναλήψεις στα 80 κιλά. Αποδεδειγμένο >1 φορές σε πολλές έρευνες.

  20. #80

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by giannis_m View Post
    Φυσικα, αλλα μεχρι ποτε?
    Μέχρι όσο διαρκεί ο μεσόκυκλος, δύο μεσόκυκλους συνέκρινα μεταξύ τους και μόνο, από εκεί και πέρα το πώς θα ενώσεις μεσόκυκλους μεταξύ τους στο πλαίσιο της περιοδικότητας, αυτό είναι ένα άλλο θέμα, εκεί σαφέστατα χρειάζεται να εναλλάξεις με προπόνηση δύναμης.

  21. #81

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by BRaWNy View Post
    Συμφωνώ σε όσα είπαν, οι mirmidon, Κ72 και giannis_m.
    Γεια σου Μιχάλη.

  22. #82
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    Quote Originally Posted by GRF View Post
    O GRF που παίζει 3 επαναλήψεις στα 120 κιλά, έχει σαφέστατα λιγότερη υπερτροφία από τον GRF που παίζει 10 επαναλήψεις στα 80 κιλά. Αποδεδειγμένο >1 φορές σε πολλές έρευνες.
    βρε συ καταλαβαινεις τι λεω ή το συνεχιζεις επιτηδες? θα το ξαναγραψω γιατι συνεχιζεις να μην θες να ακουσεις αυτο που λεω.
    ο grf που εχει 1rm = 80 κιλα εχει λιγοτερη υπερτροφια απο τον grf που εχει 1rm = 120 κιλα
    α,και κατι ακομα...με μικρη αποκληση βεβαια αλλα ο grf που κανει 3 reps @ 120 με τον grf που κανει 10reps @ 80 ειναι το ιδιο ατομο στην ιδια προπονητικη κατασταση απλα χρησιμοποιει αλλη μεθοδο. Και αν θες να στο παω και στη προπονηση που εισαι τοσο απολυτος μεγαλυτερη αναπτυξη θα εχει ο grf που χρησιμοποιει και τα 3reps αλλα και τα 10reps....

  23. #83

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by mirmidon View Post
    βρε συ καταλαβαινεις τι λεω ή το συνεχιζεις επιτηδες? θα το ξαναγραψω γιατι συνεχιζεις να μην θες να ακουσεις αυτο που λεω.
    ο grf που εχει 1rm = 80 κιλα εχει λιγοτερη υπερτροφια απο τον grf που εχει 1rm = 120 κιλα
    α,και κατι ακομα...με μικρη αποκληση βεβαια αλλα ο grf που κανει 3 reps @ 120 με τον grf που κανει 10reps @ 80 ειναι το ιδιο ατομο στην ιδια προπονητικη κατασταση απλα χρησιμοποιει αλλη μεθοδο. Και αν θες να στο παω και στη προπονηση που εισαι τοσο απολυτος μεγαλυτερη αναπτυξη θα εχει ο grf που χρησιμοποιει και τα 3reps αλλα και τα 10reps....
    Δεν έγραψες πουθενά για 1RM στο προηγούμενο μήνυμα, αλλά αυτό που έγραψα εγώ υπονοεί αυτό που λες. Ο 3x120 έχει 1RM περίπου 125, και ο 10x80 έχει 1RM περίπου τα 105. Άρα ο πρώτος GRF είναι δυνατότερος από τον 2ο όπως ακριβώς λες και εσύ στο δικό σου παράδειγμα (απλά χρησιμοποιησα διαφορετικά νούμερα για το 1RM).

    Επαναλαμβάνω λοιπόν, και ξεχνόντας όλους τους άλλους παράγοντες, θεωρείς ότι ο πρώτος και δυνατότερος GRF θα έχει και μεγαλύτερη υπερτροφία μέσα σε έναν τέτοιο μεσόκυκλο;

    Όσο για το τελευταίο που λες, δεν θα διαφωνήσω, αλλά είναι μεγάλη συζήτηση το πώς μπορούμε βέλτιστα να εναλλάξουμε σε βάθος χρόνου διάφορα προπονητικά σχήματα, όχι μόνο με 3 ή με 10, αλλά και με 15 reps ίσως.

  24. #84
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    ποιος μιλησε για μεσοκυκλο εκτος απο σενα μπορεις να μου εξηγησεις? διαβασε σε παρακαλω απο την αρχη τι γραφω και προσπαθησε να καταλαβεις πως ειναι πραγματικα εκτος θεματος αυτο που λες. οσο για το οτι δεν εγραψα για το 1rm αν θες να δουλευομαστε μπορω κι εγω να το κανω πολυ ευκολα....αν διαβαζεις προσεκτικα δε θα εχεις τετοιες αποριες. λοιπον, ο grf που σηκωνει περισσοτερα κιλα και ειναι πιο δυνατος και εχει μεγαλυτερο 1rm εχει μεγαλυτερη υπερτροφια (εχει μεγαλυτερους μυς) απο τον grf που σηκωνει λιγοτερα κιλα,εχει λιγοτερη δυναμη και μικροτερο 1rm. το τι αποτελεσμα θα εχει στον καθενα ενα προγραμμα υπετροφιας ή δυναμης ειναι παντελως ασχετο και δεν καταλαβαινω γιατι τα μπλεκεις. ουτε καν μας νοιαζει πως εφτασαν εκει,ειναι αλλο θεμα που αν θες το συζηταμε σε αλλο topic. βγαλαμε ακρη?

  25. #85

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by mirmidon View Post
    λοιπον, ο grf που σηκωνει περισσοτερα κιλα και ειναι πιο δυνατος και εχει μεγαλυτερο 1rm εχει μεγαλυτερη υπερτροφια (εχει μεγαλυτερους μυς) απο τον grf που σηκωνει λιγοτερα κιλα,εχει λιγοτερη δυναμη και μικροτερο 1rm.
    Η συγκεκριμένη σου πρόταση είναι λανθασμένη, αυτό λέω.

  26. #86
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    Quote Originally Posted by GRF View Post
    Η συγκεκριμένη σου πρόταση είναι λανθασμένη, αυτό λέω.
    αυτο που λεω εγω ισως να ειναι και λαθος,κανενας δεν ειναι τελειος. το προβλημα ξερεις ποιο ειναι? πως τα κριτηρια που χρησιμοποιεις για να βγαλεις ΕΣΥ αυτο το συμπερασμα ειναι παντελως λαθος. σκεψου το λιγο...συνεκρινε τον ΙΔΙΟ ανθρωπο και βγαλε τη προπονηση απ'εξω....το αν χρησιμοποιει καποιος προγραμμα δυναμης δεν τον κανει πιο δυνατο οπως επισης και αν χρησιμοποιει προγραμμα υπερτροφιας δεν τον κανει πιο μεγαλο μυικα. μπερδευεις τον δρομο με τον προορισμο...
    Last edited by mirmidon; 19-10-10 at 15:18.

  27. #87
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    Tα νουμερα ειναι τυχαια!!!!
    grf 1 : 10reps@80 , 8reps@90, 4reps@110, 1rep@130
    grf 2 : 10reps@90 , 8reps@100, 4 reps@120, 1rep@140

    ο grf2 ειναι πιο ανεπτυγμενος μυικα....τωρα το καταλαβες ή θα μου πεις παλι για προπονησεις?

  28. #88
    Pumping Iron denis-opc's Avatar
    Join Date
    13-10-09
    Posts
    546

    Default

    Εγώ διαφωνώ γιατί το θέμα δύναμη είναι και λιγάκι στην φύση του καθενός. Άρα γι αυτό το λόγο δύναμη και υπερτροφία δεν πάνε μαζί.

  29. #89
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Αυτος που εχει 3 χ 120, δεν εχει 125 1RM, αλλα αρκετα παραπανω ( το λιγοτερο 130).
    Και ΦΥΣΙΚΑ εχει περισσοτερη υπερτροφια απο αυτον που κανει 10 x 80 (και τερμα).
    Εχω μια απορια εγω : Αυτος που κανει 3 x 120, δεν περναει απο τα 10 x 80 ? Μπαινει στο gym, κανει 3 x 120 και σηκωνεται και φευγει?
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  30. #90
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    Quote Originally Posted by denis-opc View Post
    Εγώ διαφωνώ γιατί το θέμα δύναμη είναι και λιγάκι στην φύση του καθενός. Άρα γι αυτό το λόγο δύναμη και υπερτροφία δεν πάνε μαζί.
    κανεις πλακα ετσι????? ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ?????

    το μπουζουκι ειναι οργανο,ο αστυμονος ειναι οργανο αρα ο αστυνομος ειναι μπουζουκι...ειχα χρονια να το θυμηθω αυτο αλλα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια λογικη.
    Last edited by mirmidon; 19-10-10 at 15:37.


 
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 42
    Last Post: 25-08-13, 14:44
  2. Γάλα Πλήρες Σε Περίοδο Όγκου
    By Happy in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 13-06-10, 13:49
  3. Η ομελέτα μου-τηγανόψωμο--ένα πλήρες γεύμα
    By dimitrios_1_ in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 27
    Last Post: 26-07-07, 07:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •