Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 30 of 121
  1. #1
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default Squat (Καθίσματα) - Παράλληλο ή Πλήρες? Debate!!

    Ανοιγω αυτο το τοπικ για να συζητησουμε αυτες τις 2 μορφες αυτης της ασκησης.
    Οι διαφωνιες ειναι στα εξης :προβλημα στα γονατα και αποτελεσματικοτητα για μυικη αναπτυξη.
    Παραλληλο

    Full

    Ο ιδιος αναφερω οτι κανω atg(ass to grass) squats πολλα χροννια και προβλημα στα γονατα δεν εχω(ουτε αλλα ατομα που ξερω που κανουν για χροννια δεν εχουν ) και πιστευω οτι δημιουργεις καλυτερο ερεθισμα για μυικη αναπτυξη του συνολου των ποδιων γιατι μετα το παραληλο εμπλεκοντε παραπανω μηριαιοι δικεφαλοι και γλωτοι.
    Οποιος εχει να προσθεσει πληροφοριες-εμπειριες ας το κανει.

    Θα προσθεσω καποια πραγματα ποιο μετα λογο χρονου.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Eγώ το μόνο που έχω να πω είναι πως από τότε που άλλαξα τον τρόπο που κάνω σκουώτ είδα τα καλύτερα αποτελέσματα.
    Μείωσα κιλά και κάνω ολόκληρο. Δεν συγκρίνεται η αίσθηση! Ούτε ενόχληση έχω στα γόνατα ούτε τίποτα. Όταν φορτώνω κιλά, επειδή γυμνάζομαι σπίτι μόνη μου σε σμιθ, το μόνο που βάζω είναι τον πάγκο σε υποκλινή θέση για ασφάλεια σε περίπτωση που κολλήσω.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie marcovermars's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Posts
    93

    Default

    Βαθυα καθισματα για συνολικη αναπτυξη του κατω μερους του σωματος και μεγαλυτερη ασφαλεια στα γονατα.
    Για αναπτυξη τετρακεφαλου ομως(ορθου και εσω εξω πλατυ) εχω την εντυπωση πως τα ημικαθισματα δουλευουν καλυτερα και νομιζω πως οφειλετε στην ισομμετρικη συσπαση που γινεται οταν σταματας στις 90 μοιρες(εστω και για μισο με 1 δευτερο)και ξεκινας την ανυψωση των κιλων.Για τον ιδιο λογο πιστευω πως τα ημικαθισμα επιβαρυνουν περισσοτερο τα γονατα.Ολο το φορτιο που ειναι και σιγουρα μεγαλυτερο απο οτι εαν εκανες βαθυα καθισματα υπερνικατε απο τον τετρακεφαλο με φυσικη τεραστια επιβαρινση στο γονατο.
    Εγω παντως ειμαι υπερ των βαθιων καθισματων-απιστευτη η αισθηση ολοκληρωτικης υπερνικισης των κιλων!Και στο κατω κατω αν ειναι να κανεις μια τοσο απαιτητικη ασκηση γιατι να μην γυμνασεις και ανω μοιρα μηριαιο και γλουτο?Και κορμο!

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-08
    Location
    .
    Posts
    148

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Eγώ το μόνο που έχω να πω είναι πως από τότε που άλλαξα τον τρόπο που κάνω σκουώτ είδα τα καλύτερα αποτελέσματα.
    Μείωσα κιλά και κάνω ολόκληρο. Δεν συγκρίνεται η αίσθηση! Ούτε ενόχληση έχω στα γόνατα ούτε τίποτα. Όταν φορτώνω κιλά, επειδή γυμνάζομαι σπίτι μόνη μου σε σμιθ, το μόνο που βάζω είναι τον πάγκο σε υποκλινή θέση για ασφάλεια σε περίπτωση που κολλήσω.
    Καρδούλα αυτό που λές για το γόνατο το αναφέρει και ο Rippetoe στο Starting Strength.Η "φυσική" εκτελεση του σκουάτ είναι με το κώλο στο πάτωμα.
    Έτσι ενεργοποιούνται και τα μηριαία δικέφαλα και δεν υπάρχει μεγάλος κίνδυνος τραυματισμού λόγω υστέρσησης των μηριαίων.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-08
    Location
    .
    Posts
    148

    Default

    Quote Originally Posted by marcovermars View Post
    Βαθυα καθισματα για συνολικη αναπτυξη του κατω μερους του σωματος και μεγαλυτερη ασφαλεια στα γονατα.
    Για αναπτυξη τετρακεφαλου ομως(ορθου και εσω εξω πλατυ) εχω την εντυπωση πως τα ημικαθισματα δουλευουν καλυτερα και νομιζω πως οφειλετε στην ισομμετρικη συσπαση που γινεται οταν σταματας στις 90 μοιρες(εστω και για μισο με 1 δευτερο)και ξεκινας την ανυψωση των κιλων.Για τον ιδιο λογο πιστευω πως τα ημικαθισμα επιβαρυνουν περισσοτερο τα γονατα.Ολο το φορτιο που ειναι και σιγουρα μεγαλυτερο απο οτι εαν εκανες βαθυα καθισματα υπερνικατε απο τον τετρακεφαλο με φυσικη τεραστια επιβαρινση στο γονατο.
    Εγω παντως ειμαι υπερ των βαθιων καθισματων-απιστευτη η αισθηση ολοκληρωτικης υπερνικισης των κιλων!Και στο κατω κατω αν ειναι να κανεις μια τοσο απαιτητικη ασκηση γιατι να μην γυμνασεις και ανω μοιρα μηριαιο και γλουτο?Και κορμο!
    φίλε πιστευω μεγαλύτερη ασφάλεια για αναπτυξη τετρακεφάλων προσφέρουν τα μπροστινά σκουατ.
    Δες τους τύπους που κάνουν άρση βαρών.Εχουν τεράστια τετρακέφαλα και ποπό.Ποια άσκηση κάνουν περισσότερο.
    Μπροστινό σκουάτ.Αν κάνεις μισό υπάρχει κίνδυνος για τα γόνατα(χονδροπάθειες κλπ.)

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-04-09
    Location
    .
    Posts
    154

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_123 View Post
    μετα το παραληλο εμπλεκοντε παραπανω μηριαιοι δικεφαλοι και γλωτοι.
    Οποιος εχει να προσθεσει πληροφοριες-εμπειριες ας το κανει.

    Θα προσθεσω καποια πραγματα ποιο μετα λογο χρονου.
    ακριβως γι αυτον τον λογο το βαθυ καθισμα ειναι ασφαλες για τα γονατα.καταρχην το παραλληλο σκουωτ,ειναι το βαθυ καθισμα,αυτο της δευτερης εικονας,οπου η πανω μερια του ποδιου ειναι παραλληλη με το εδαφος,δλδ το γονατο ειναι στο ιδιο υψος,αν οχι πιο ψηλα,με το σημειο οπου ενωνεται το ποδι με τον γοφο,το πανω μερος του τετρακεφαλου δλδ.και οχι αυτο της πρωτης εικονας,οπου αν δειτε δεν υπαρχει κατι το παραλληλο.ουτε καν η κατω μερια του μηρου δεν ειναι παραλληλη με το εδαφος..το καθισμα της πρωτης εικονας ειναι ημικαθισμα(quarter-squater) και ευθυνεται για ενοχλησεις στα γονατα,γιατι ετσι το βαρος πεφτει στην επιγονατιδα, γιατι ειναι η λαθος εκτελεση της ασκησης να το πω πιο απλα.οι περισσοτεροι στα γυμναστηρια κανουν το σκουωτ της πρωτης φωτο,χρησιμοποιοντας περισσοτερα κιλα απ οτι αν καναν φουλ,(εγωισμος βλεπεις...)και νομιζουν οτι κανουν παραλληλο...δεν ειναι καν 90 μοιρες η γωνια που δημιουργειται...στο βαθυ καθισμα(το οποιο εγω αυτο εννοω παραλληλο) οπως ειπε ο νικος,συμμετεχουν και οι μηριαιοι δικεφαλοι με τους γλουτους,γι αυτο και δεν πεφτει ολη η πιεση στην επιγονατιδα,ισοκατανομουνται οι δυναμεις που ασκουνται.επισης ετσι εχεις πληρη εκμεταλευση της κινησης γιατι συμμετεχουν-γυμναζονται περισσοτεροι μυες.εω που πασχω απο χονδροπαθεια επιγονατιδας κανω βαθυ καθισμα και τα γονατα μου ειναι μια χαρα!!

  7. #7
    Bodybuilding Newbie marcovermars's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Posts
    93

    Default

    Quote Originally Posted by rubens View Post
    φίλε πιστευω μεγαλύτερη ασφάλεια για αναπτυξη τετρακεφάλων προσφέρουν τα μπροστινά σκουατ.
    Δες τους τύπους που κάνουν άρση βαρών.Εχουν τεράστια τετρακέφαλα και ποπό.Ποια άσκηση κάνουν περισσότερο.
    Μπροστινό σκουάτ.Αν κάνεις μισό υπάρχει κίνδυνος για τα γόνατα(χονδροπάθειες κλπ.)
    Ναι συμφωνω,δεν κανω ημικαθισματα μου δημιουργουν προβληματα στα γονατα.
    Πολυ συχνα εκτελω μαζι με τα βαθυα και μπροστινα σκουοτ(ο εσω και ο εξω πλατυς πραγματικα φαινονται λες και θα εκραγουν)
    Αλλα παντα μα παντα κανω και κανονικα βαθυα καθισματα με μεγαλα φορτια,δεν μου εχουν δημιουργησει ποτε προβλημα.

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-04-09
    Location
    .
    Posts
    154

    Default

    Quote Originally Posted by rubens View Post
    Καρδούλα αυτό που λές για το γόνατο το αναφέρει και ο Rippetoe στο Starting Strength..
    και εγω απο εκει το ξερω..χαχα!!

  9. #9
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    εγω μεχρι το παραλληλο κανω.παραλληλο ομως οχι οπως στην πρωτη φωτογραφια.νιωθω τον τετρακεφαλο ενω οταν πηγαινα κατω κατω δεν ενιωθα σχεδον τπτ.μπορει να εχετε δικιο εχω ακομα χρονο να αλλαξω γνωμη :) εχω προβληματακι με το γονατο τελευταια αλλα πιστευω θα περασει.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    παιδια επειδη εγω εκανα ημι καθισματα στο σκουοτ γιατι νομιζω οτι αμα κανω βαθυ επιβαρυνεται η μεση πιο πολυ.ισχυει κατι τετοιο?για τα γονατα ειναι μεγαλυτερη η επιβαρυνση στα ημι καθισματα και για τη μεση στο βαθυ σκουοτ ή οχι?επισης ακριβης εκτελεση μπροστινων σκουοτ μπορει να μου βρει καποιος σε καποιο σαιτ να γραφει πως γινεται ή καποιο ακριβες βιντεακι?τελος λετε να παρω ζωνη για μεση για σκουοτ ή δεν χρειαζεται και δυσκολευει την εκτελεση??δεν κανω πολλα κιλα,κανω 4 σετ των 10 και τις βγαζω ανετα ολες.καπου 70κιλα.
    thanx!

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by rubens View Post
    φίλε πιστευω μεγαλύτερη ασφάλεια για αναπτυξη τετρακεφάλων προσφέρουν τα μπροστινά σκουατ.
    Δες τους τύπους που κάνουν άρση βαρών.Εχουν τεράστια τετρακέφαλα και ποπό.Ποια άσκηση κάνουν περισσότερο.
    Μπροστινό σκουάτ.Αν κάνεις μισό υπάρχει κίνδυνος για τα γόνατα(χονδροπάθειες κλπ.)
    +1000!!!

  12. #12

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by aaabasilis View Post
    πασχω απο χονδροπαθεια επιγονατιδας κανω βαθυ καθισμα και τα γονατα μου ειναι μια χαρα!!
    Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα όταν πιτσιρικάς έκανα σφαίρα, σε σημείο να κάνω ενέσιμα ένζυμα κάτω από την επιγονατίδα. Οχι απλά δεν με ενοχεί αλλά κάνω και 240Χ3.
    Ενα τελευταίο: Αν εχετε κάποιον φίλο και τον αγαπάτε πείτε του να μην κάνει leg extensions.

  13. #13
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    01-03-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    δεν μπορω να φανταστω σκουωτ "μισο"
    με λιγοτερα κιλα και μεχρι πατωμα !
    o tempora o mores!

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by K72 View Post
    Ενα τελευταίο: Αν εχετε κάποιον φίλο και τον αγαπάτε πείτε του να μην κάνει leg extensions.
    Aν θες μπορείς να το αναλύσεις λίγο αυτό; Θα θελα να μάθω τους λόγους. Thanks

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-08
    Location
    .
    Posts
    148

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Aν θες μπορείς να το αναλύσεις λίγο αυτό; Θα θελα να μάθω τους λόγους. Thanks
    κοίτα η δική μου άποψη είναι ότι η κίνηση της άσκησης αυτής είναι εντελώς αφύσικη είδικά αν την κάνεις από τις 90μοίρες δηλαδή γάμπα και τετρακέφαλος
    κάθετα.έχει να κάνει με τις δυνάμεις που ασκούνται στο γόνατο.

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-04-09
    Location
    .
    Posts
    154

    Default

    Quote Originally Posted by rubens View Post
    κοίτα η δική μου άποψη είναι ότι η κίνηση της άσκησης αυτής είναι εντελώς αφύσικη είδικά αν την κάνεις από τις 90μοίρες δηλαδή γάμπα και τετρακέφαλος
    κάθετα.έχει να κάνει με τις δυνάμεις που ασκούνται στο γόνατο.
    ακριβως!και μενα μου ειχαν πει που εχω το προβλημα με το γονατο να κανω λεγκ εξτενσιον και να κοψω τα καθισματα!!ο πονος-ενοχληση συνεχισε να υπαρχει.μετα απο ψαξιμο-διαβασμα καταλαβα οτι τα εξτενσιον(οχι τα μαλλια...) ειναι αυτα που επιβαρυνουν την επιγονατιδα.εκοψα το εξτενσιον και αρχισα καθισματα και μια χαρα!

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-04-09
    Location
    .
    Posts
    154

    Default

    The Truth on Fitness:
    Leg Extensions
    Paul M. Juris, Ed.D.
    Executive Director, Cybex Institute

    Opponents of the leg extension claim that the exercise imposes too much stress on the connective tissues of
    the knee joint, and that it induces an intolerable level of compressive loading on the patella. Concerns over
    joint laxity, ACL damage, and the potential onset of patellofemoral joint pain lead detractors to proclaim the
    leg extension off limits.

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-04-09
    Location
    .
    Posts
    154

    Default

    με λιγα λογια στρεσαρεται πολυ η επιγονατιδα.νομιζω βεβαια οτι αυτο συμβαινει οταν κλειδωνεις το γονατο στο τελος της κινησης στο λεγκ εξτενσιον,νομιζω αν δεν τα κλειδωνεις δεν παιζει προβλημα,αλλα προτιμω να απεχω απο αυτην την ασκηση.
    Last edited by aaabasilis; 14-10-10 at 00:13.

  19. #19

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    οσα λετε περι leg extension αφορουν κ αρχαριους με λιγα κιλα ή αναφερεστε μονο σε οσους φορτωνουν πολλα?
    μεχρι τωρα, ενω την εχω στο προγραμμα μου, δεν την εκανα ποτε αυτη την ασκηση...
    μηπως να μην την αρχισω καν?

  20. #20
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-04-09
    Location
    .
    Posts
    154

    Default

    νομιζω αν δεν τεντωνεις τα γονατα στο τελος της κινησης δεν παιζει προβλημα αλλα μην σε παρω και στο λαιμο μου..εγω απεχω.για τον αρχαριο τα λιγα κιλα ειναι αρκετα,δεν ειναι λιγα.

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Θενκς παίδες, αυτό είχα διαβάσει κι εγώ, ότι είναι αφύσικη κίνηση κλπ.. Τελικά η καλύτερη άσκηση για τετρακέφαλους είναι το μπροστινό σκουώτ.

  22. #22

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Θενκς παίδες, αυτό είχα διαβάσει κι εγώ, ότι είναι αφύσικη κίνηση κλπ.. Τελικά η καλύτερη άσκηση για τετρακέφαλους είναι το μπροστινό σκουώτ.
    kardoula μπορει να εκτελεστει κ εδω το front squat που λες
    http://video.lifefitness.com/view?ca...=221&vidid=504
    ή μονο οπως δειχνει το ExRx?

  23. #23

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Ακριβως επειδη εμπλεκονται και οι μηριαιοι και οι γλουτιαιοι θεωρω οτι τα βαθια καθισματα οσο αναφορα την αποτελεσματικοτητα ειναι η κατεξοχην ασκηση.Εφοσον εκτελειται συγκεντρωμενα ελαχιστοποιουνται οι πιθανοτητες ζημιας στα γονατα.Σε εμενα δουλευει και ειναι η μοναδικη ασκηση ,αντιθετα με τα 'μισα' σκουωτ που οσες φορες την εκανα ,στην προσπαθεια να ''φρεναρω'' σε συγκεκριμενο σημειο και να ξανασηκωθω απ΄αυτο, παντα με επιανε η μεση .

  24. #24
    Bodybuilding Newbie ktsam's Avatar
    Join Date
    11-06-08
    Location
    .
    Posts
    45

    Default

    Σχετικά με το μπροστινό squat μόλις κυκλοφόρησε μια έρευνα (http://www.ergo-log.com/frontsquat.html) που λέει ότι δεν έχει διαφορά με το πίσω όσον αφορά στη μυική ανάπτυξη.

  25. #25
    Advanced Bodybuilder mirmidon's Avatar
    Join Date
    23-06-05
    Location
    LA, Greece.
    Posts
    808

    Default

    Πολυ καλη ασκηση για τετρακεφαλο αλλα και για δικεφαλο,γλουτιαιο ειναι και το βουλγαρικο σκουοτ,με ενα ποδι δλδ. Δοκιμαστε το και την επομενη μερα δε θα μπορειτε να κατσετε σε καρεκλα...

  26. #26
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Για μενα προκειται για δυο διαφορετικες ακσησεις (μισο και ολοκληρο), χωρις η μια να ειναι αντικαταστατης της αλλης.

  27. #27

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    @Καρδούλα: Πέρα από τους κινδύνους που ενδεχομένως εμπλέκονται στη συγκεκριμένη κίνηση, για σοβαρή ανάπτυξη του σώματος-ποδιών ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε καθίσματα.

    Παραθέτω και μια σχετική φώτο.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by K72; 14-10-10 at 12:42.

  28. #28
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-08
    Location
    .
    Posts
    148

    Default

    Quote Originally Posted by K72 View Post
    @Καρδούλα: Πέρα από τους κινδύνους που ενδεχομένως εμπλέκονται στη συγκεκριμένη κίνηση, για σοβαρή ανάπτυξη του σώματος-ποδιών ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε καθίσματα.

    Παραθέτω και μια σχετική φώτο.
    θεός!!!

  29. #29
    Pumping Iron noz1989's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Pireas, Greece.
    Posts
    432

    Default

    Οι τραυματισμοι εχουν να κανουν πολυ και με το ζεσταμα!!

    Με ενα καλο ζεσταμα μειωνονται οι πιθανοτητες τραυματισμου!!

    Edit: squat κανετε σε smith η σε ελευθερη μπαρα???

    Εγω αναγκαστηκα σε σμιθ!! Γιατι το να υπαρχει ενα power rack στο gym θεωρειται σκληροπυρηνικο!!!
    Last edited by noz1989; 14-10-10 at 17:40.

  30. #30
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-04-09
    Location
    .
    Posts
    154

    Default

    κ72 η φωτο τι να πω...ααααχχχ!!


 
Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 42
    Last Post: 25-08-13, 14:44
  2. Γάλα Πλήρες Σε Περίοδο Όγκου
    By Happy in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 13-06-10, 13:49
  3. Η ομελέτα μου-τηγανόψωμο--ένα πλήρες γεύμα
    By dimitrios_1_ in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 27
    Last Post: 26-07-07, 07:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •