Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 43
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-09-10
    Posts
    1

    Default New In Town - Συμβουλές Σε Έναν Αρχάριο Με Το Bodybuilding!

    Γεια χαρά σε όλους εδώ μέσα! Χαίρομαι που έγινα μέλος αυτής της παρέας!
    Τον Ιούνιο του 2007 αποφάσισα ότι πρέπει να σταματήσω να τρώω σαν ζώο και να γίνω λίγο άνθρωπος. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα απ τα 103 να φτάσω στα 71 κιλά μέσα σε ένα χρόνο περίπου. Αυτό το βάρος το διατηρώ ακόμα και σήμερα. Αφού έκανα κάποιες άκαρπες προσπάθειες να ξεκινήσω γυμναστήριο, εδώ και ένα χρόνο γυμνάζομαι (σχεδόν) συστηματικά, με καλά αποτελέσματα. Επειδή όμως οι άνθρωποι θέτουμε στον εαυτό μας συνεχώς νέους στόχους, θέλω πλέον να περιοριστεί (δεν λέω να εξαφανιστεί.....) το σωσίβιο γύρω από τη μπάκα, το οποίο πεισματικά αρνείται να υποχωρήσει!!!
    Εδώ και κανα μήνα άρχισα να ψάχνομαι για το πώς θα χάσω λίπος και έχω πραγματικά πελαγώσει. Όλοι σχεδόν καταλήγουν να λένε ότι πρέπει να αυξήσω τη λήψη πρωτεϊνης και σε συνδυασμό μα βάρη (3 φορές τη βδομάδα) και αερόβια άσκηση (2 φορές) θα δω πολύ καλά αποτελέσματα, αφού μπορεί να χάσω 3 κιλά λίπους λαμβάνοντας συγχρόνως άλλα τόσα κιλά μυικής μάζας. ΟΚ όλα αυτά, απλά ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩ Σ ΔΙΑΟΛΟ ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΧΕΔΟΝ 2,500 ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΝΩ ΛΙΠΟΣ??? Είναι ποτέ δυνατόν?
    Από σας εδώ θα ήθελα ένα μπούσουλα. Αλλά πρέπει πρώτα να σας πω τον στόχο μου, έτσι δεν είναι? Θέλω λοιπόν να μην αυξηθεί το βάρος μου, απλά ζητώ να ελλατώσω όσο γίνεται τη περιεκτικότητά μου σε λίπος. Τρέφομαι υγιεινά και είμαι πειθαρχικός, τρώω σχεδόν τα πάντα, εκτός από ψάρια (το ξέρω ότι είναι μείον) και το κυριότερο έχω.........μαμά πρόθυμη να μου μαγειρέψει ότι μου προταθεί! (χεχεχε μη ζηλεύετε ρε οι υπόλοιποι!!!) Είμαι επίσης διατεθειμένος να αρχίσω να παίρνω πρωτεΐνη ορού γάλακτος (δεν ξέρω ποια και τι είναι καλύτερο), γυμνάζομαι σχεδόν 5 φορές την εβδομάδα, στόχος εκτός απ την απώλεια λίπους είναι (δευτερευόντως) η γράμμωση και ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δε θα επιθυμούσα να γίνω ντουλάπα, ούτε στο κατ ελάχιστον!
    Περιμένω τις προτάσεις σας παιδιά. Να στε καλά!
    Last edited by cst003; 23-09-10 at 13:32.

  2. #2
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Ριξε μια ματια στα τοπικ που ασχολουνται με την διατροφη. Ψαξου με διατροφες που εχουν ακολουθησει διαφορα μελη εδω μεσα και φτιαξε την δικια σου. Το ιδιο να κανεις και με το θεμα της προπονησης. Αν γυμναζεσαι και τρως αυστηρα μη φοβασαι τιποτα και θα δεις βελτιωση μηνα με το μηνα. Αν δεν εχεις μυικη διαπλαση μην νομιζεις οτι θα δειξεις καλυτερος χανοντας το λιπος σου. Μιας και εισαι αρχαριος, μονο με την καθαρη διατροφη θα εχεις αυτο που θελεις και το συμπληρωμα πρωτεινης δεν ειναι απαραιτητο. Σχετικα με το θεμα της "ντουλαπας" και να ηθελες να γινεις δεν μπορεις σε αυτη τη φαση. Καλη επιτυχια, διαβασμα στο φορουμ και υπομονη.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  3. #3
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Αν δεν εχεις μυικη διαπλαση μην νομιζεις οτι θα δειξεις καλυτερος χανοντας το λιπος σου.
    Πες τα! Με κεφαλαία έπρεπε να το γράψεις αυτό. Δεν καταλαβαίνω όσους θέλουν να ρίξουν το λίπος σε επίπεδα... Mr Olympia χωρίς να έχουν τα απαιτούμενα μυικά κιλά. Να αποκαλύψουν δηλαδή τι; Τα κόκκαλα που είναι από κάτω; Θα τους άρεσε π.χ. ένα σώμα με body fat 4% παρόμοιο με αυτό του κυρίου της φωτογραφίας;

    onoufrios.jpg

    Και δεν το λέω αυτό για σένα cst003, αλλά γενικά για όσους φοβούνται να πάρουν μυικά κιλά. Η δική σου ηρωική προσπάθεια να χάσεις 30 κιλά με σωστή διατροφή αξίζει πολλά συγχαρητήρια. Αν ξεκίνησες τώρα να ψάχνεις τα θέματα του μεταβολισμού δεν είναι περίεργο που έχεις πελαγώσει. Συνέχισε όμως να ενημερώνεσαι και οι απορίες σου για το πώς με τόσες "πολλές" θερμίδες θα χάσεις την επίμονη μπάκα θα λυθούν σύντομα!
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλωσόρισες στο φόρουμ και συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου!
    Μια χαρά στα είπαν τα παιδιά παραπάνω, μην πελαγώνεις με λεπτομέρειες, να θυμάσαι πως πρέπει να βάζεις μικρούς στόχους κάθε φορά. Όλα στην ώρα τους και στο χρόνο τους.










    Quote Originally Posted by steg View Post
    Πες τα! Με κεφαλαία έπρεπε να το γράψεις αυτό. Δεν καταλαβαίνω όσους θέλουν να ρίξουν το λίπος σε επίπεδα... Mr Olympia χωρίς να έχουν τα απαιτούμενα μυικά κιλά. Να αποκαλύψουν δηλαδή τι; Τα κόκκαλα που είναι από κάτω; Θα τους άρεσε π.χ. ένα σώμα με body fat 4% παρόμοιο με αυτό του κυρίου της φωτογραφίας;

    onoufrios.jpg
    Φοβερό το παράδειγμα

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-10
    Posts
    18

    Default

    να θυμάσαι πως πρέπει να βάζεις μικρούς στόχους κάθε φορά
    έτσι ακριβώς καρδούλα ... αυτός ο κανόνας με βοήθησε απίστευτα φίλε μου να ρίξω 51 κιλά συνολικά σε 2,5 χρόνια.γιατί απλά ο στόχος κάθε φορά ήταν 10-15 κιλά..όταν έφτανα εκεί έβαζα τον επόμενο. τωρα παράδειγμα που έχω καθαρίσει από το περιττό λίπος, βάζω ως πρώτο στόχο να μάθω να τρώω σωστά και διατροφικά να μάθω να κάνω σωστά τις προπονήσεις μου στο χαλαρό και μετά βλέπουμε.. πάντως σε καταλαβαίνω απόλυτα μιας και 8 μήνες τώρα που διαβάζω και ασχολούμαι πολύ με το θέμα της διατροφής-γυμναστικής το έχω χάσει και γω αρκετές φορές με τόσες πληροφορίες.. αν θέλεις πάντως να ακούσεις και μια συμβουλή από έναν σχετικά αρχάριο ακόμα, ότι μαθαίνεις και καταλαβαίνεις ότι το κάνεις σωστά και έχει αποτέλεσμα επάνω σου , θέσπισε το και προχώρα στο παρακάτω..

  6. #6

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by Letis View Post
    τωρα παράδειγμα που έχω καθαρίσει από το περιττό λίπος, βάζω ως πρώτο στόχο να μάθω να τρώω σωστά και διατροφικά να μάθω να κάνω σωστά τις προπονήσεις μου στο χαλαρό και μετά βλέπουμε..
    ισως να εννοεις κατι αλλο αλλα δεν βγαζει νοημα το καθαριζω απο το περιττο λιπος κ μετα μαθαινω να τρωω.
    αυτο μου φαινεται λιγο ανορθοδοξο, πρωτα μαθαινεις να τρως σωστα κ να γυμναζεσαι κ μετα ερχεται αναποφευκτα κ η απωλεια βαρους...
    το περιττο λιπος φευγει πιο αποτελεσματικα κ μονιμα μεσω της σωστης διατροφης κ της γυμναστικης
    ωστε να μη το επανακτησεις μολις σταματησεις την διαιτα.
    κ να εχεις χτισει μυς για να καις κ μετα κ να εισαι εμφανισιμος κ οχι κρεμασμενο σακι...
    δεν λεω οτι ξερω τη μαγικη λυση αλλα σιγουρα η διατροφη ειναι νο1. μην την υποβιβαζετε, εκδικειται...

  7. #7

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Προπονήσεις στο χαλαρό, και η διατροφή σημαντικότερη από την προπόνηση κάνουν ένα συνδιασμό όχι και τόσο αποδοτικό.

  8. #8
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Πεστα Κωστα γιατι δε βλεπω να γινεται δουλεια...

  9. #9

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by giannis_m View Post
    Πεστα Κωστα γιατι δε βλεπω να γινεται δουλεια...
    Γίνεται. Με τα "συμπληρώματα"..

  10. #10

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by K72 View Post
    Προπονήσεις στο χαλαρό, και η διατροφή σημαντικότερη από την προπόνηση κάνουν ένα συνδιασμό όχι και τόσο αποδοτικό.

  11. #11
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Όταν μιλάμε παιδιά για αρχαριο τότε δεν υπάρχει λογική στο πως έχασε τα κιλά...έχω γνωστή που έχασε καμία 20αρια κιλά τρώγοντας τυριά ολη μέρα!!!!ναι τυριά φέτα,ενταμ...όταν μου το είπε τρελαθικα αλλά υπήρχε εξήγηση όταν μου είπε τι έτρωγε πριν τα τυριά...απλά φίλε μου κοιτά να ανεβεις λιγάκι μυικα και θα αργότερα βλέπεις για την κοιλιτσα...υπομονή καλό φαι δυνατή προπόνηση και ύπνο...!

  12. #12
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Όταν μιλάμε παιδιά για αρχαριο τότε δεν υπάρχει λογική στο πως έχασε τα κιλά...έχω γνωστή που έχασε καμία 20αρια κιλά τρώγοντας τυριά ολη μέρα!!!!ναι τυριά φέτα,ενταμ...όταν μου το είπε τρελαθικα αλλά υπήρχε εξήγηση όταν μου είπε τι έτρωγε πριν τα τυριά...απλά φίλε μου κοιτά να ανεβεις λιγάκι μυικα και θα αργότερα βλέπεις για την κοιλιτσα...υπομονή καλό φαι δυνατή προπόνηση και ύπνο...!
    Τι έχουν τα τυριά δηλαδή που δεν επιτρέπουν την λιπόλυση;

  13. #13
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Γύρω στο 40% λιπαρά...;

  14. #14
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Γύρω στο 40% λιπαρά...;
    So what;
    Είναι θέμα ποσοτήτων...

  15. #15
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Άμα διαβασες προσεχτικά θα έβλεπες ότι είπα τρώγοντας τυριά όλη μέρα...όχι μια φέτα ενταμ...η βασική της τροφή ήταν τα τυριά...

  16. #16
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Ούτε εγώ μιλάω για μια φέτα. Τεσπα... Ο καθένας έχει διαφορετικές απόψεις.
    Όποιος φοβάται τα τυριά και τα λιπαρά ας μην τα φάει!

  17. #17
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Δεν αποκλειεται να τελειωνε τη μερα με λιγοτερες θερμιδες απο οσες εκαιγε. Μαλιστα καπως ετσι λειτουργουν κατι διαιτες τυπου ατκινς, χορταινεις απο την πρωτείνη, καθυστερει η χωνεψη απο το λιπος, μποyχτιζεις απο ενα σημειο κι επειτα. Για να μη θυμηθω τωρα ότι τα γαλακτοκομικα βοηθανε στο να χασεις λίπος (εχω δει δυο ερευνες, η μια εδειχνε ότι το ασβεστιο δεσμευει λιπος απο την τροφη και αποβαλεται δια της φυσικης οδου-φυσικα το μεγαλυτερο μερος του ασβεστιου δεν απορροφαται αλλα αποβαλλεται)

    Για ολα υπαρχει μια αξηγηση.
    Last edited by giannis_m; 10-10-10 at 00:27.

  18. #18
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Quote Originally Posted by giannis_m View Post
    Δεν αποκλειεται να τελειωνε τη μερα με λιγοτερες θερμιδες απο οσες εκαιγε. Μαλιστα καπως ετσι λειτουργουν κατι διαιτες τυπου ατκινς, χορταινεις απο την πρωτείνη, καθυστερει η χωνεψη απο το λιπος, μποyχτιζεις απο ενα σημειο κι επειτα. Για να μη θυμηθω τωρα ότι τα γαλακτοκομικα βοηθανε στο να χασεις λίπος (εχω δει δυο ερευνες, η μια εδειχνε ότι το ασβεστιο δεσμευει λιπος απο την τροφη και αποβαλεται δια της φυσικης οδου-φυσικα το μεγαλυτερο μερος του ασβεστιου δεν απορροφαται αλλα αποβαλλεται)

    Για ολα υπαρχει μια αξηγηση.
    Έτσι!
    Όσο για το bold, όχι απλώς δεν απλοκλείεται, αλλά προφανώς είναι σίγουρο...

  19. #19
    Advanced Bodybuilder Traianus's Avatar
    Join Date
    16-05-10
    Location
    Ρόδος
    Posts
    911

    Default

    Γεια σου, φίλε και καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!
    Όταν λέμε γράμμωση, εννοούμε να φανούν οι μύες. Αν εσύ πιστεύεις, ότι έχεις αρκετούς μύες για να δείξεις, τότε προχώρα στη γράμμωση. Προφανώς όμως δεν έχεις ακόμη αρκετή μυικότητα, οπότε προς το παρόν δώσε βάση στον όγκο σου και τη δύναμή σου.
    Αστράφτει η υποκρισία και αποκαλύπτεται γυμνή, στραβή και ξεδοντιάρα.

  20. #20

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by giannis_m View Post
    Δεν αποκλειεται να τελειωνε τη μερα με λιγοτερες θερμιδες απο οσες εκαιγε. Μαλιστα καπως ετσι λειτουργουν κατι διαιτες τυπου ατκινς, χορταινεις απο την πρωτείνη, καθυστερει η χωνεψη απο το λιπος, μποyχτιζεις απο ενα σημειο κι επειτα. Για να μη θυμηθω τωρα ότι τα γαλακτοκομικα βοηθανε στο να χασεις λίπος (εχω δει δυο ερευνες, η μια εδειχνε ότι το ασβεστιο δεσμευει λιπος απο την τροφη και αποβαλεται δια της φυσικης οδου-φυσικα το μεγαλυτερο μερος του ασβεστιου δεν απορροφαται αλλα αποβαλλεται)

    Για ολα υπαρχει μια αξηγηση.
    σιγουρα αλλα ο,τι εξηγειται κ δινει το επιθυμητο αποτελεσμα τωρα, αμεσα, δε σημαινει οτι κανει καλο κ μακροπροθεσμα.
    αν ηταν ετσι ολες θα αδυνατιζαμε με κετωνικες διαιτες κτλ κτλ...
    (κ ολοι)
    το θεμα ειναι οτι αδυνατιζουμε για την υγεια μας κ οχι την εικονα μας μονο...
    ή τουλαχιστο ετσι θα επρεπε.

    Το ασβεστιο βοηθα στην απωλεια λιπους, εχει βαλει κ ο GRF ερευνα στο φορουμ.
    Στο πειραμα ομως δεν πλακωναν τις γραβιερες αλλα το γαλα αν θυμαμαι καλα...

  21. #21
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Δηλαδή σε γενικές γραμμές το τυρί σκοτώνει...

    Κοίτα, για μια γυναίκα και εγώ δεν πιστεύω ότι το να τρώει λιπαρά είναι τόσο καλό. Όχι για τόσο για καρδιοαγγειακούς λόγους αλλά πιο πολύ για κυτταρίτιδα κλπ...

    Για έναν άντρα όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα λιπαρά θεωρούνται απογορευμένα! Υπάρχουν έρευνες που έχουν δείξει ότι τα κορεσμένα (να πάω και στα πιο "βλαβερά") δεν σημαίνουν κάτι κακό έτσι απλά χωρίς άλλες παραμέτρους. Αν ο άλλος τρώει κορεσμένα (ή και να μην τρώει) και κάθεται στον καναπέ προφανώς και θα έχει θέμα με αθηρωματική πλάκα, άνω κάτω λιπίδια (χοληστρερίνη δηλαδή) κλπ... Αν όμως ασκήται δεν παίζει τέτοιο θέμα. Το ίδιο ισχύει και για την χοληστερόλη! Μακρυά από εμάς! Μην τύχει και φάμε! Η LDL, μετατέπεται στους όρχεις σε testo. Το πρόβλημα βεβαίως είναι η οξειδωμένη LDL. Για αυτό υπάρχουν τα αντιοξειδωτικά και επίσης η άσκηση ώστε να διαστέλονται οι φλέβες, αρτηρίες κλπ και να μην δημιουργείται αθηρωματική πλάκα.

    Επίσης, τα λιπαρά και η πρωτείνη είναι τα μόνα macros που είναι απαραίτητα για τον οργανισμό μας. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τρώμε υδατάνθρακα, αλλά δεν είναι απαραίτητος...
    Δεν έχω κάτι με τον υδατάνθρακα, 400γρ την ημέρα τρώω!

    Anyway, δεν περίμένω να συμφωνήσουν και πολλοί, αλλά δεν είναι απαραίτητο να πιστεύουμε όλοι μας ότι μύες και καλή υγεία έχουμε μόνο με άπαχη κότα και μπασμάτι!


    Επιφυλάσομαι βέβαια, στο μέλλον να quotaro και να πω ότι τότε έλεγα μ@λακίες!

  22. #22

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by sok View Post
    Δηλαδή σε γενικές γραμμές το τυρί σκοτώνει...

    Κοίτα, για μια γυναίκα και εγώ δεν πιστεύω ότι το να τρώει λιπαρά είναι τόσο καλό. Όχι για τόσο για καρδιοαγγειακούς λόγους αλλά πιο πολύ για κυτταρίτιδα κλπ...

    Για έναν άντρα όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα λιπαρά θεωρούνται απογορευμένα! Υπάρχουν έρευνες που έχουν δείξει ότι τα κορεσμένα (να πάω και στα πιο "βλαβερά") δεν σημαίνουν κάτι κακό έτσι απλά χωρίς άλλες παραμέτρους. Αν ο άλλος τρώει κορεσμένα (ή και να μην τρώει) και κάθεται στον καναπέ προφανώς και θα έχει θέμα με αθηρωματική πλάκα, άνω κάτω λιπίδια (χοληστρερίνη δηλαδή) κλπ... Αν όμως ασκήται δεν παίζει τέτοιο θέμα. Το ίδιο ισχύει και για την χοληστερόλη! Μακρυά από εμάς! Μην τύχει και φάμε! Η LDL, μετατέπεται στους όρχεις σε testo. Το πρόβλημα βεβαίως είναι η οξειδωμένη LDL. Για αυτό υπάρχουν τα αντιοξειδωτικά και επίσης η άσκηση ώστε να διαστέλονται οι φλέβες, αρτηρίες κλπ και να μην δημιουργείται αθηρωματική πλάκα.

    Επίσης, τα λιπαρά και η πρωτείνη είναι τα μόνα macros που είναι απαραίτητα για τον οργανισμό μας. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τρώμε υδατάνθρακα, αλλά δεν είναι απαραίτητος...
    Δεν έχω κάτι με τον υδατάνθρακα, 400γρ την ημέρα τρώω!

    Anyway, δεν περίμένω να συμφωνήσουν και πολλοί, αλλά δεν είναι απαραίτητο να πιστεύουμε όλοι μας ότι μύες και καλή υγεία έχουμε μόνο με άπαχη κότα και μπασμάτι!


    Επιφυλάσομαι βέβαια, στο μέλλον να quotaro και να πω ότι τότε έλεγα μ@λακίες!
    Σωστός στο πρόλογο στο κυρίως θέμα αλλά πάνω απ'όλα στον επίλογο.

  23. #23
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Quote Originally Posted by K72 View Post
    Σωστός στο πρόλογο στο κυρίως θέμα αλλά πάνω απ'όλα στον επίλογο.

    Αυτό εννοείς επίλογο;
    "Επιφυλάσομαι βέβαια, στο μέλλον να quotaro και να πω ότι τότε έλεγα μ@λακίες"

    ή αυτό

    "Anyway, δεν περίμένω να συμφωνήσουν και πολλοί, αλλά δεν είναι απαραίτητο να πιστεύουμε όλοι μας ότι μύες και καλή υγεία έχουμε μόνο με άπαχη κότα και μπασμάτι!"


    Μάλλον το 1ο ε;

  24. #24
    Senior Bodybuilder BRaWNy's Avatar
    Join Date
    25-09-04
    Posts
    5,136

    Default

    Quote Originally Posted by K72 View Post
    Σωστός στο πρόλογο στο κυρίως θέμα αλλά πάνω απ'όλα στον επίλογο.
    Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Κώστα, στο σχόλιό του στο ποστ του sok.
    Το λίπος χρειάζεται, παίζει σημαντικό ρόλο σε λειτουργίες του οργανισμού (+ και ορμονικές λειτουργές), και δεν θα ήταν σωστό να προσπαθούμε να το "αποβάλλουμε" από τις τροφές όπου υπάρχει (με τον έναν ή τον άλλον τρόπο), αλλά και από την καθημερινή διατροφή μας.

    Και θα προσθέσω επίσης, ότι μπορεί το ασβέστιο να βοηθάει στην απώλεια λίπους (όσο βοηθάει, αν και άλλοι παράγοντες πιο σημαντικοί παίζουν ρολο για αυτό, και χωρις αυτούς το ασβέστιο δεν θα έχει να δώσει κάτι παραπάνω), αλλά είναι καλό να το παίρνουμε από άλλες πηγές και εκτός γαλακτοκομικών, διότι τα αρνητικά των γαλακτοκομικών είναι πάρα πολλά (ορισμένα θα μπλοκάρουν κατά πολύ την απώλεια λίπους), που η επένδυση στο να πάρουμε από αυτά ασβέστιο για να βοηθήσει στην απώλεια λίπους δεν αξίζει τον κόπο, θα είναι δώρον άδωρον αν με πιάνετε.
    Και υπάρχουν έρευνες και για αυτό, για αυτό καλό είναι (λόγω των διαφόρων ερευνών), κάποια πράγματα να στηρίζονται περισσότερο στην εμπειρία ή "και" στην εμπειρία αν θέλετε, και όχι μόνο σε αυτές.
    Και υπάρχει και εμπειρία για αυτό που λέω, από πλευράς μου.

    Γαλακτοκομικά (και κυρίως το γάλα):
    -Αναστέλλουν/δυσκολεύουν τη λειτουργία του θυροειδούς.
    -Δημιουργούν αντίσταση στην ινσουλίνη (μειώνουν την ευαισθησία σε αυτή)
    -Είναι βακτηριογόνα
    -Προκαλούν βλέννα στο στομάχι
    -Προκαλούν κατακράτηση υγρών και φουσκώματα
    -Τα τυριά είναι highly acid forming
    ...αυτά από όσα θυμάμαι

    by the way, τα μόνα γαλακτοκομικά που θα πρότεινα σε μια διατροφή (όχι σε δίατα) και που μπορούν να προσθέσουν σε ασβέστιο, είναι το στραγγιστό γιαούρτι, και εν μέρει το cottage cheese (αν φροντίσουμε να έχουμε και alkaline forming επιλογές μαζί του ή γενικά στη διατροφή μας).

    Όλα τα παραπάνω είναι απλά γνώμες μου και απόψεις που ασπάζομαι (ο καθένας έχει τις δικές του), και τα παραθέτω απλά για όσους ενδιαφέρονται, όχι σαν αντιπαράθεση, αλλά για more data and info γενικώς, μαζί με τις άλλες απόψεις.

  25. #25

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by sok View Post
    Δηλαδή σε γενικές γραμμές το τυρί σκοτώνει...
    τιποτε δε σκοτωνει. παν μετρον αριστον...οι υπερβολες κ ειδικα με λιπαρα δε νομιζω οτι βοηθουν κανενα, κ ας γραψουν οσες επιστημονικες μελετες θελουν...εγω μεχρι να αποδειχθει σιγουρα δε θα γινω πειραματοζωο...

  26. #26

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by BRaWNy View Post
    αλλά είναι καλό να το παίρνουμε από άλλες πηγές και εκτός γαλακτοκομικών, διότι τα αρνητικά των γαλακτοκομικών είναι πάρα πολλά (ορισμένα θα μπλοκάρουν κατά πολύ την απώλεια λίπους), που η επένδυση στο να πάρουμε από αυτά ασβέστιο για να βοηθήσει στην απώλεια λίπους δεν αξίζει τον κόπο, θα είναι δώρον άδωρον αν με πιάνετε.
    αυτο ακριβως


    Quote Originally Posted by BRaWNy View Post
    by the way, τα μόνα γαλακτοκομικά που θα πρότεινα σε μια διατροφή (όχι σε δίατα) και που μπορούν να προσθέσουν σε ασβέστιο, είναι το στραγγιστό γιαούρτι, και εν μέρει το cottage cheese (αν φροντίσουμε να έχουμε και alkaline forming επιλογές μαζί του ή γενικά στη διατροφή μας).
    Brawny τι εννοεις αλκαλικο περιβαλλον να δημιουργειται?
    με ποιες τροφες μαζι το κανει αυτο το cottage που προτεινες?
    Last edited by Strength; 10-10-10 at 13:57.

  27. #27
    Senior Bodybuilder BRaWNy's Avatar
    Join Date
    25-09-04
    Posts
    5,136

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    αυτο ακριβως



    Brawny τι εννοεις αλκαλικο περιβαλλον να δημιουργειται?
    με ποιες τροφες μαζι το κανει αυτο το cottage που προτεινες?
    Θέλει αρκετό πληκτρολόγημα για αυτά που ρωτάς.
    Περιληπτικά θα πω ότι υψηλά αλκαλικές τροφές, έτσι ώστε να μειώσουν την οξύτητα των γευμάτων ή και όλη την καθημερινή διατροφή μας, είναι όλα τα πράσινα λαχανικά (είναι must να υπάρχουν στη διατροφή), οι σταφίδες και μερικά άλλα φρούτα (τα φρούτα όμως θέλουν προσοχή λόγω φρουκτόζης, η οποία σε μεγάλες ποσότητες προκαλεί δυσλειτουργία του θυροειδή), οι πατάτες/φλυκοπατάτες κ.α.

    Τα τυριά, και τα περισσότερα δημητριακά (ειδικά τα επεξεργασμένα), είναι highly acid forming και ειναι τροφές που πρέπει να αποφεύγονται.
    Surprised !! με τα δημητριακά?
    Αυτά που θα πρότεινα από αυτά είναι το μπασμάτι, λόγω του ότι αυτό έχει τα λιγότερα αρνητικά, καθώς επίσης και ολίγον τη Βρώμη, η οποία θέλει προσοχή διότι γίνεται πολύ εύκολα allergen.
    Tα κρέατα επίσης (αν και νομίζω και η whey, αν θυμάμαι καλά) είναι και αυτά acid forming, αλλά αυτά δεν μπορουν να αποφευχθούν, αν και παρόλο που είναι acid forming, όταν γίνεται η πέψη τους τα αρνητικά τους μειώνονται ή αλλιώνουν, δεν θυμάμαι ακριβώς.

    Αυτά εν ολίγης, αν κάνεις ένα search στο google θα βρεις και περισσότερα στοχεία.

    Ένα παράδειγμα:
    Αν τρως βρώμη, προσθέτοντας σε αυτή και σταφίδες, μειώνεις την οξύτητα του γεύματος, ή αν θες φέρνεις το ΡΗ του σε κανονικά επίπεδα.
    Αν προσθέσεις και κανέλα, βοηθάς και στο να προάγεις (long term) την ευαισθησία σου στην ινσουλίνη.

    Το κλειδί στην υπόθεση είναι, πάντα να βλέπεις και τα θετικά και τα αρνητικά στις επιλογές σου, να συγκρίνεις και να κινείσαι και βάσει προτεραιοτήτων σε αυτές, και βάση ατομικότητας σαν οργανισμός, σαν ορμονική κατάσταση που βρίκεσαι, και σαν bodycomposition που έχεις.
    Πολλές φορές κάτι που προκαλεί ένα στοιχείο και μας ενθουσιάζει, υπάρχει σε επιλογή τροφής που έχει πολλά αρνητικά όσων αφορά τις προτεραιότητές μας, και έτσι η επένδυσή μας σε αυτό είναι ανούσια (αν όχι καταστολική), αν με πιάνεις.
    Last edited by BRaWNy; 10-10-10 at 14:56.

  28. #28

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    οκ παντως εχει να κανει με την αλληλεπιδραση των τροφων κ το επερχομενο pH που δημιουργειται στο στομαχι απο την καταναλωση τους...
    εχω ακουσει οτι το αλκαλικο περιβαλλον ειναι το ευνοικο, θα τα ψαξω σευχαριστω.

    για τα δημητριακα το γνωριζα...
    η βρωμη ομως? τι εννοεις γινεται allergen?

  29. #29
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Για ενημέρωση... Είμαι ίσως στην καλύτερη κατάσταση ever, σηκώνω τα περισσότερα κιλά στο gym ever και σήμερα πήρα τις καλύτερες εξετάσεις μου ever. And guess what; Ναι τρώω κορεσμένα και χοληστερόλη!!!

  30. #30

    Default

    Quote Originally Posted by sok View Post
    Για ενημέρωση... Είμαι ίσως στην καλύτερη κατάσταση ever, σηκώνω τα περισσότερα κιλά στο gym ever και σήμερα πήρα τις καλύτερες εξετάσεις μου ever. And guess what; Ναι τρώω κορεσμένα και χοληστερόλη!!!
    Μπραβο Σωκρατη!! Δυστυχως εγω οταν ετρωγα κορεσμενα οι εξετασεις μου πηγαν περιπατο..
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια σε έναν αρχάριο
    By Noullis in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 16-07-09, 05:35
  2. Mερικές συμβουλές για αρχάριο παρακαλώ!
    By tubanistanian in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 16-09-08, 20:30
  3. Καλησπέρα από έναν αρχάριο
    By kostasevros in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 19
    Last Post: 05-06-08, 04:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •