Κοιτάξτε, τα βύσματα δεν είναι απαραιτήτως κακά. Εγώ ας πούμε έχω αρκετούς συγγενείς στον στρατό και ένας θείος μου προσφάτως απεστρατεύθη με υψηλό βαθμό. Εγώ λοιπόν θα το χρησιμοποιήσω το βύσμα (που στην προκειμένη περίπτωση, όπως αντιλαμβάνεσθε, είναι μεγάλο) προκειμένου να πάω στο σώμα στρατού της αρεσκείας μου. Βλέπετε έχω πλατυποδία, ήπια μεν, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος πως όταν θα με εξετάσουν θα με βγάλουν Ι1 ώστε να μπορέσω να πάω στους πεζοναύτες ή στους ορεινούς καταδρομείς. Το πρόβλημα επειδή δεν είναι μεγάλο το έχω λύσει εδώ και καιρό με ειδικά ορθοπεδικά πέλματα (που κατασκευάζονται ειδικώς για εσένα κατόπιν πελματογραφήματος) και αυτήν την στιγμή μπορώ να τρέχω ή να περπατάω πολλά χιλιόμετρα χωρίς ενοχλήσεις σε πόδια ή μέση (που συνηθίζονται σε πλατύποδες) όμως αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζει ο εκάστοτε γιατρός. Εκεί λοιπόν θα δουλέψει το μέσον και στην προκειμένη περίπτωση καλως, διότι ούτε την θέση κάποιου τρώω, ούτε επιβαρύνω το στράτευμα καθως, αν δεν αντέξω, θα εγκαταλείψω όπως πολλοί άλλοι που δεν έχουν κάποιο πρόβλημα.

Εαν όμως το χρησιμοποιούσα προκειμένου να μην υπηρετήσω την πατρίδα και να βολευτώ σε κανα γραφειάκι η στο υπουργείο, δημιουργώντας πρόβλημα στο στράτευμα και αναγκάζοντας συμπατριώτες μου που δικαιούνται πραγματικά ευνοϊκών ρυθμίσεων όχι μόνον να μην τις εκμεταλευθούν (υφιστάμενοι "δυσμενή" μετάθεση) αλλά και να φορτωθούν και την δική μου δουλειά (κάνοντας περισσότερες σκοπιές, αγγαρίες κτλ) τότε θα ήμουν ένας άτιμος, ξεφτυλισμένος νεοέλληνας, άξιο τέκνο της παρακμής και της σαπίλας που κυριάρχησε στην Ελλάδα τις τελευταίες δεκαετίες. Η ιστορία μας γράφτηκε με ποταμούς αίματος από την αυτοθυσία τόσων ενδόξων προγόνων και σήμερα έρχεται ο κάθε απατεώνας και προσπαθεί να γλυτώσει εννέα μήνες στρατό, μην και του πέσει ο κώλος...

HERCULES 123 Και εγώ θεωρώ τον κανονικό στρατό χάσιμο χρόνου διότι, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, δεν κάνεις απολύτως ΤΙΠΟΤΑ. Απλως παχαίνεις. Έχω υπόψιν μου εκτομορφικό που κατάφερε να βάλει κιλά πάνω του κατα την διάρκεια του στρατού. Όμως αυτό δεν σημαίνει οτι έχει ο οποιοσδήποτε το δικαίωμα να καταπατά τους νόμους και να γίνεται απατεώνας, ειδικά όταν αυτή του η συμπεριφορά θίγει αμέσως συμπολίτες του που δεν έχουν βύσμα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να είσαι καλά με τον εαυτό σου όταν ξέρεις πως επειδή εσύ κάθεσαι σπιτάκι σου και πηγαίνεις μια στο τόσο στην μονάδα σου κάποιος άλλος ξεπαγιάζει στον Έβρο ή βαράει σκοπιά ανα δύο ώρες επι 67 ημέρες χωρίς ούτε μια έξοδο (πραγματική περίπτωση), καθως οι ανάγκες του στρατεύματος, ανεξαρτήτως βυσμάτων, κάπως πρέπει να καλυφθούν. Ξέρω, και αυτοί αν μπορούσαν το ίδιο θα έκαναν. Μπορεί. Μπορεί όμως να υπάρχει έστω και ένας που ακόμα και να μπορούσε δεν θα το έκανε. Για αυτόν τον έναν αξίζει να μείνεις συνεπής στην υποχρεωση σου στην πατρίδα, όσο άχρηστη και αν είναι σήμερα. Αλλά ακόμα και να μην υπάρχει αυτός ο ένας γίνε εσύ αυτός ο ένας.

Panoseph κοίταξε φιλαράκο, υπάρχει ένας πολύ απλός τρόπος να γλυτώσεις τον στρατό: όταν θα παρουσιαστείς μπορείς να αρχίσεις να κουνιέσαι σαν ψαρόβαρκα σε καταιγίδα και να μιλάς σαν να σου έχουν κόψει τα @@. Αν το κάνεις αρκετά πειστικά εγγυημένο το Ι5. Όσοι δεν αξίζουν την παραλλαγή παίρνουν απαλλαγή. Επίσης μπορείς να επικαλεστείς οπλοφοβία, να παίξεις και λίγο θέατρο, πχ μπορείς να αρχίσεις να κλαψουρίζεις στην θέα των όπλων, και έτσι θα βγεις Ι3 άοπλο ώστε να γλυτώσεις βολές και σκοπίες και να είσαι όλη μέρα στις τουαλέτες και στο μαγειρείο. Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν τρόποι για να γίνεις Λάκης Πουστόπ... εεε Λαζόπουλος. Αρκεί να είσαι διατεθημένος να αυτοταπεινωθείς και να ξεφτυλιστείς στον έσχατο βαθμό. Ούτε όγκο θα χάσεις, ούτε γράμμωση, ούτε την άνεση σου, ούτε την φιγούρα σου, ούτε τίποτα, παρα μόνον την τιμή και την αξιοπρέπεια σου. Θα μου πεις αυτά δεν θα σου βρουν δουλειά, ούτε χρήματα, ούτε γκόμενα να πηδάς οπότε τι να τα κάνεις? Σημεία των καιρών, άδικος κόπος να σε πείσω.