Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1
    Bodybuilding Newbie ko3336's Avatar
    Join Date
    29-01-10
    Location
    .pireus
    Posts
    16

    Default Αλλαγή Σύστασης Σώματος - Απώλεια Λίπους και Αύξηση Μυών

    γεια σας παιδιά διαβάζω πολύ συχνά στο φόρουμ άλλα δεν έχω ποσταρει ακόμα πολες φόρες γιατί υπάρχει μεγαλο πρόβλημα χρόνου{3 παιδιά}.Θα ήθελα να ρωτήσω με ποιον τρόπο κάποιος που ασχολείται με το ββ θα μπορέσει να κάνει αλαλαγή σύστασης σώματος, δηλαδή από πολύ λίπος και μικρή μυική μάζα στο ακριβός αντίθετο,και επίσης τι ρόλο παίζουν οι υδατάνθρακες και πόσο επηρεάζουν το έργο αυτού του ανθρώπου.
    Ευχαριστώ και περιμένω απαντήσεις

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Πολύ συνοπτικά, θα σου απαντήσω, πως ο καλύτερος τρόπος να αλλάξει κάποιος τη σύσταση του σώματός σου είναι η προπόνηση με βάρη σε συνδιασμό με διατροφή κομμένη και ραμμένη στο στόχο που έχει.

    Με την άσκηση πετυχαίνει αύξηση της μυικής μάζας, ανέβασμα μεταβολισμού και κάψιμο του περιττού λίπους.
    Έτσι μπορεί κάποιος να είναι τα ίδια ακριβώς κιλά με κάποιον άλλον, αλλά το σώμα του να φαίνεται πολύ διαφορετικό!

    Όσο για τη σημασία των υδατανθράκων, το παρακάτω άρθρο θα σου δώσει αρκετές πληροφορίες:

    Τι Είναι Οι Υδατάνθρακες, Κατηγορίες Και Σημασία.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie ko3336's Avatar
    Join Date
    29-01-10
    Location
    .pireus
    Posts
    16

    Default

    δηλαδή είναι δυνατών κάποιος κατά την διάρκεια αυτοί του πακέτου να παραμένει στα ίδια κιλά άλλα το σώμα του να αλαλάζει σύσταση?
    Στην περίπτωση μου δηλαδή έχω ύψος 1,72 69,500 κιλά και σωματικό λίπος περίπου στο 16% κατά τι γνώμη σου τι πρόγραμμα πρέπει να ακολουθήσω? Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερώνεις.
    Υ.Γ θέλω να κρατήσω τα κιλά μου το πολύ 2 πάρα πάνω άλλα τα θέλω μυικά.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    δηλαδή είναι δυνατών κάποιος κατά την διάρκεια αυτοί του πακέτου να παραμένει στα ίδια κιλά άλλα το σώμα του να αλαλάζει σύσταση?
    Φυσικά!

    Στην περίπτωση μου δηλαδή έχω ύψος 1,72 69,500 κιλά και σωματικό λίπος περίπου στο 16% κατά τι γνώμη σου τι πρόγραμμα πρέπει να ακολουθήσω?
    Πρόγραμμα για τι ακριβώς;
    Δεν γνωρίζουμε κάποια βασικά πράγματα για σένα, όπως για παράδειγμα πόσο χρ. είσαι, πόσο καιρό γυμνάζεσαι, τη φυσική σου κατάσταση και το στόχο σου.

    Το θέμα δεν είναι ότι σου δίνουμε ένα πρόγραμμα, το ακολουθείς και σε λίγο αλλάζει δραματικά το σώμα σου.
    Απαιτεί χρόνο, προσπάθεια, σωστή και αυστηρή διατροφή, υπομονή, αφοσίωση.


    Υ.Γ θέλω να κρατήσω τα κιλά μου το πολύ 2 πάρα πάνω άλλα τα θέλω μυικά.
    Τότε θα χρειαστείς αρκετό χρόνο, βαριές προπονήσεις και ευλαβικό πρόγραμμα διατροφής!

    Πάντως μπράβο σου που παρά τις υποχρεώσεις σου, ψάχνεσαι και θες να ασχοληθείς με τα βάρη
    Last edited by Kardoula; 18-10-10 at 22:40.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie ko3336's Avatar
    Join Date
    29-01-10
    Location
    .pireus
    Posts
    16

    Smile

    οκ σου δίνω τα στοιχεία που μου ζητάς . είμαι 33 χρόνων κάνω προπόνηση με βαρύ 3 φορές την εβδομάδα και επιπλέον περίπου 20 λεπτά την ήμερα ποδήλατο(σαν μεταφορικό μέσον) και την κυριακη 1-2 ώρες ποδήλατο η στο βουνό η στον δρόμο με κουρσακι.κάτι άλλο που θέλω να πω είναι ότι 2 χρονιά πριν όλες αυτές τις δραστηριότητες ούτε που θελα να τις βλέπω και ακούω.
    λοιπόν αυτά είχα να πω,το μόνο που θα ήθελα είναι μια κατευθυντήρια γραμμή για να ξέρω που βαδίζω. εάν ξέχασα κάτι με ρωτάς

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Να πω την αλήθεια, δεν έχω καταλάβει ακριβώς αυτό που ζητάς.
    Από τα συμφραζόμενα συμπαιραίνω πως η ενασχόλησή σου με τα βάρη έχει αρχίσει πρόσφατα; Δεν αναφέρεις πόσο καιρό γυμνάζεσαι.
    Ποιός είναι ο ακριβής στόχος σου; Το να σου δώσω κατευθυντήριες γραμμές εγώ ή κάποιο άλλο μέλος είναι σχετικό. Γραμμές για πιο σκοπό;

    Το ότι κανεις 3 προπονήσεις την εβδομάδα σε συνδιασμό με ποδηλασία μπορεί να σε βοηθήσει άνετα να βελτιώσεις και την φυσική σου κατάσταση αλλά και την εικόνα του σώματός σου.

    Κανένα πρόγραμμα δεν υπόσχεται πως θα αλλάξει αυτό που είσαι αν δεν του δώσεις χρόνο.
    Δεν γνωρίζω καν τι προπονήσεις κάνεις, με τι ένταση, αν γυμνάζεσαι σπίτι ή σε γυμναστηριο, αν έχεις κάποια εμπειρία και ξέρεις πως να γυμναστείς..

    Όπως διαπιστώνεις, δεν είναι τόσο εύκολο να πει κάποιος κανε το τάδε πρόγραμμα και αυτό είναι.

    Όπως επίσης και το κεφάλαιο της διατροφής!

    Όταν αποφασίσεις, μπορεις λοιπόν να ανοίξεις ένα νέο θέμα γράφοντας είτε την προπόνησή σου είτε τη διατροφή σου, το στόχο σου και την εμπειρία σου με τα βάρη ώστε να βοηθηθείς από τις απαντήσεις των παιδιών να κανεις τις απαραίτητες διορθωσεις.
    Ελπίζω να βοήθησα :-)

  7. #7
    Bodybuilding Newbie ko3336's Avatar
    Join Date
    29-01-10
    Location
    .pireus
    Posts
    16

    Default

    σίγουρα με έχεις βοηθήσει και σε ευχαριστώ πρώτα για αυτά που μου είπες και δεύτερον για το χρόνο που σπατάλησες.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Να σαι καλά! Καλή επιτυχία στο στόχο σου!

  9. #9
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Quote Originally Posted by ko3336 View Post
    δηλαδή είναι δυνατών κάποιος κατά την διάρκεια αυτοί του πακέτου να παραμένει στα ίδια κιλά άλλα το σώμα του να αλαλάζει σύσταση?
    Στην περίπτωση μου δηλαδή έχω ύψος 1,72 69,500 κιλά και σωματικό λίπος περίπου στο 16% κατά τι γνώμη σου τι πρόγραμμα πρέπει να ακολουθήσω? Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερώνεις.
    Υ.Γ θέλω να κρατήσω τα κιλά μου το πολύ 2 πάρα πάνω άλλα τα θέλω μυικά.
    Έπρεπε να με δεις όταν ήμουν 95 κιλά αγύμναστος....και 95 κιλά γυμνασμένος καμμιά σχέση...Άμα είσαι αρχάριος θα δεις τεράστια διαφορά αν ασχοληθείς σοβαρά με τα βάρη και τη καλή διατροφή...στο bb συμβένει το αντίθετο δλδ όσο ανεβαίνεις επίπεδο τόσο πιο δύσκολα βλέπεις αποτελέσματα!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  10. #10
    Bodybuilding Newbie ko3336's Avatar
    Join Date
    29-01-10
    Location
    .pireus
    Posts
    16

    Default

    ευχαριστώ pavlo για την απαντηση

  11. #11
    Bodybuilding Newbie ko3336's Avatar
    Join Date
    29-01-10
    Location
    .pireus
    Posts
    16

    Default αύξηση μυικής μάζας

    Γεια χαρά παιδιά,έχω μια ερώτηση.
    Θα ήθελα να βάλω κάποια μυικά κιλά.είμαι 70 κιλά και θέλω 2-3 ακόμα.
    Ποσά κιλά πρέπει να βάλω συνολικά για να είμαι στο περίπου σίγουρος ότι τα 2-3 θα είναι μυικά?
    Ευχαριστώ.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    ειναι πολυ σχετικο αυτο που ρωτας δεν νομιζω να μπορει να σου πει κανεις σιγουρα...αν βαλεις 5 κιλα σε 6 μηνες πχ μπορει να ειναι το 1 μυικο π.χ. ενω αν τα βαλεις σε 1 χρονο μπορει να ειναι τα 2-3,αν τα βαλεις σε 2 χρονια μπορει να ειναι και τα 5...who knows ;/

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    αυτο που ρωτας ειναι λιγο δυσκολο να το βρεις..εξαρταται και το ποσο λιπος θα βαλεις..πρεπει να κανεις αναγωγη του ποσοστου λιπους επι τις % στα κιλα σου και θα το υπολογισεις ετσι!

  14. #14
    Bodybuilding Newbie ko3336's Avatar
    Join Date
    29-01-10
    Location
    .pireus
    Posts
    16

    Default

    τελευταία λιπομετρηση που έκανα ήταν 11%και ήμουν 70 κιλά,κατά τη γνώμη σου το περισσότερο λίπος που θα βαλω για 2-3 κιλά παραπάνω πόσο θα είναι?

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    εξαρταται απο την διατροφη σου και τον μεταβολισμο σου..δεν νομιζω πως υπαρχει καποιος που μπορει να σου απαντησει..μονο εσυ!!τσεκαρε το!
    Last edited by jimbliz; 10-01-11 at 22:48.

  16. #16
    Bodybuilding Newbie ko3336's Avatar
    Join Date
    29-01-10
    Location
    .pireus
    Posts
    16

    Default

    έχεις κανένα πλάνο διατροφής για να πάρω μια γεύση?Μια κατευθυντήρια πρόταση όχι κάτι συγκεκριμένο.
    Ευχαριστώ

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    διαβασε στην ενοτητα διατροφης τα sticky και καποιες ενδεικτικες διατροφες..φτιαξε μια προχειρη και ποσταρε την να σε βοηθησουμε!!

  18. #18
    Bodybuilding Newbie ko3336's Avatar
    Join Date
    29-01-10
    Location
    .pireus
    Posts
    16

    Default

    1 γεύμα 40γρ βρώμη+25γρ+100γρ άπαχο γάλα
    2 γεύμα 4 ασπράδια+ 30γρ αμύγδαλα η αλοι ξυροί καρποί
    3 γεύμα 120γρ στήθος γαλοπούλα+ σαλάτα+2κσ ελαιόλαδο
    1 ώρα πριν την προπόνηση 20mg καφεΐνη
    4 γεύμα μεταπροπονητικό 25γρ whey+7 ξερά σύκα
    5 γεύμα 150 γρ σολομό +180γρ κάστανο ρύζι


    επόμενη μέρα
    1 γεύμα 100γρ βρώμη+200γρ γαλα άπαχο+25γρwhey+30γρ ταχίνι ολικής
    2 γεύμα 25γρwhey+30γρ ξηροί καρποί
    3 γεύμα 120γρ στήθος γαλοπούλας+σαλάτα+2κ σελαιολαδο
    4 γεύμα 200γρ γιαούρτι+30γρ ταχίνι+10γρ αλεσμένο λιναρόσπορο
    5 γεύμα 150γρ ψάρι+σαλάτα+2κσ σησαμέλαιο
    6 γεύμα 60γρ στήθος κοτόπουλο+30γρ αμύγδαλα

    ευχαριστώ πολύ περιμένω σχόλια όλων τω τύπων!!!!

  19. #19
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by ko3336 View Post
    1 γεύμα 40γρ βρώμη+25γρ+100γρ άπαχο γάλα λες 40γρ βρωμη και 25 γρ. τι?το γαλα ειναι λιγο παντως.καντο γυρω στα 300 ml!!αν εννοεις 25 γρ.whey τοτε εισαι καλα απο το γαλα
    2 γεύμα 4 ασπράδια+ 30γρ αμύγδαλα η αλοι ξυροί καρποί βαλε και κατι για υδατανθρακα εδω.καμια μπανανα ή 2-3 ριζογκεφρετες
    3 γεύμα 120γρ στήθος γαλοπούλα+ σαλάτα+2κσ ελαιόλαδο και εδω βαλε λιγο υδατανθρακα οπως μακαρονια,ρυζι(γυρω στα 100-120 γρ)
    1 ώρα πριν την προπόνηση 20mg καφεΐνη
    4 γεύμα μεταπροπονητικό 30γρ whey+7 ξερά σύκα(καλυτερα μπανανα ή ξυνομηλο)
    5 γεύμα 150 γρ σολομό +180γρ κάστανο ρύζι ο σολομος δεν ειναι η καλυτερη επιλογη εδω.βαλε καλυτερα εδω την γαλοπουλα και τον σολωμο πριν στο 3ο γευμα


    επόμενη μέρα
    1 γεύμα 100γρ βρώμη+200γρ γαλα άπαχο+25γρwhey+30γρ ταχίνι ολικής
    2 γεύμα 25γρwhey+30γρ ξηροί καρποί και 2-3 ριζογκεφρετες
    3 γεύμα 120γρ στήθος γαλοπούλας+σαλάτα+2κ σελαιολαδο παλι ρυζι ή μακαρονια
    4 γεύμα 200γρ γιαούρτι+30γρ ταχίνι+10γρ αλεσμένο λιναρόσπορο
    5 γεύμα 150γρ ψάρι+σαλάτα+2κσ σησαμέλαιο
    6 γεύμα 80+γρ στήθος κοτόπουλο+30γρ αμύγδαλα

    ευχαριστώ πολύ περιμένω σχόλια όλων τω τύπων!!!!
    αυτα απο μενα!
    Last edited by jimbliz; 12-01-11 at 23:11.

  20. #20
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    τα λιπαρα τα εχεις υπολογισει???
    σαν να μου φαινονται λιγο παραπανω...
    Επισης οι υδατανθρακες σε καποια γευματα ειναι λιγοι..
    επομενως φροντισε να ισοσταθμησεις αυτη τη διαφορα...
    κατσε υπολογισε τι πρωτεινη/υδατανθρακα/λιπαρα βγαζει καθε γευμα καθως και τις συνολικες θερμιδες αλλα και ανα γευμα..και γραψτα μας...
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  21. #21
    Bodybuilding Newbie ko3336's Avatar
    Join Date
    29-01-10
    Location
    .pireus
    Posts
    16

    Default

    Αρχικά ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες.Το 25 γρ είναι whey καλά το κατάλαβες.Όσο για το υδατάνθρακα τον έχω πάρει από φόβο γιατί με πολύ κόπο κατάφερα να χάσω 10 κιλά και δεν θέλω να τα πάρω πίσω με τίποτα,γιαυτό και το πάω σιγά σιγά.
    Τώρα για τα μακαρόνια και το ρύζι να είναι άπλα η ολικής και κάστανο?Το βάρος βρασμένα η ωμά?
    Και κάτι άλλο που άφορα το λίπος που θα βάλω από αυτί τη διατροφή, θα είναι αισθητο στο μάτι άλλα και στη ζυγαριά?
    Ευχαριστώ.

  22. #22
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    λοιπον,τα μακαρονια και το ρυζι να τα εναλλασεις,δηλαδη μια φορα απλο μια φορα ολικης.ο,τι σ αρεσει!!ειναι μερικοι που δεν μπορουν να χωνεψουν τα ολικης και τους φουσκωνουν πολυ.οτι σε ευχαριστει εσενα περισσοτερο!!ολα τα νουμερα που σου λεω ειναι βρασμενα και ψημενα,προτιμω να τα υπολογιζω ετσι!!γιατι να βαλεις λιπος?αν τηρησεις αυτην την διατροφη και κανεις βαρη και αεροβιο θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα!!κανε αυτην την διατροφη και αν δεις στον καθρεφτη οτι εχεις παρει λιπος(κατι που δεν το πιστευω) τοτε κοβεις λιγο απ ολα!!μην ανησυχεις με προσεχτικη διατροφη ο,τι λιπος και αν βαλεις φευγει πολυ γρηγορα!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γάλα για αύξηση μυών & ελάττωση λίπους σε γυναίκες
    By GRF in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 22
    Last Post: 02-03-10, 06:17
  2. Χτίσιμο Μυών & Απώλεια Λίπους ταυτόχρονα - Εφικτό?
    By Kalabrese in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 04-03-09, 02:19
  3. ΜΕΙΩΣΗ ΛΙΠΟΥΣ + ΑΥΞΗΣΗ ΜΥΩΝ??
    By fafas in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 10-08-06, 05:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •