Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 78
  1. #31
    Colonel's Avatar
    Join Date
    04-10-10
    Location
    middle of nowhere
    Posts
    50

    Default

    κατσε ρε μαγκα , προφανως υπαρχει θεληση απο μερους σου για το αθλημα δεν το αμφισβητησε κανεις αυτο, τοσα αρθρα εχεις γραψει αλλωστε και εδω μεσα και καθεσαι και τα συντηρεις και απαντασ σε κοσμο κλπ και προπονησαι χρονια και το σεβομαι απολυτα .ΔΕΝ ειπα πουθενα οτι αρχισες το bb για τα συμπληρωματα αν ειναι δυνατον , αμα δεν το γουσταρες το αθλημα εξαρχης ειναι προφανες οτι δεν θα ειχες φτασεει το σωμσ σου εκει που το εχεις παει ουτε θα ξοδευες τοσες ωρες στην προπονηση και αυτο ισχυει για τους περισσοτερους απο εμας, αλλα οταν βλεπω να λες οτι μονο η ορεξη σου γιαυτο σε κανει να αντεχεις στην προπονηση καθαρα πρακτικα μετα απο τοσες ωρες δουλειας , ε τοτε αισθανομαι οτι υποτιμας πληρως την νοημοσυνη μου ρε φιλε

  2. #32

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ρε συ δεν ειπα οτι αντεχεις την προπονηση επειδη το θελεις. Αν προσεξες στο τελος ειπα "το ποσο καλα το κανεις" εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Βεβαιως ενας απο αυτους τους παραγοντες ειναι τα συμπληρωματα, αλλα πρεπει ηδη να το αγαπας και να το θελεις αλλιως θα κανεις μια τρυπα στο νερο. Θα σου πω το εξης μια μερα εισαι κομματια , σερνεσαι λες δεν μπορω να παω γυμναστηριο με τιποτα. Παιρνεις καποια πραγματα, διεγερτικα, ξαφνικα ζωντανευεις πας και κανεις την προπονηση. Την αλλη μερα το ιδιο. Ε την τριτη μερα εισαι κλαταρισμενος στο λεω απο πειρα. Κανενα συμπληρωμα δεν θα αντικαταστησει την διατροφη και την ξεκουραση τουλαχιστον για μεγαλο διαστημα. Εκει παλι μπαινει η πειθαρχια και το ποσο το θες πραγματικα. Δεν θελω να υποτιμησω την νοημοσυνη σου οπως λες αλλα εχεις λιγο διαστρεβλωμμενη εικονα για το τι μπορει να κανει ενα συμπληρωμα και μεχρι που μπορει να σε παει. Ακομα και το φαρμακο δεν θα σε πηγαινει καθε μερα γυμναστηριο, θα σε παει για λιγο αλλα οταν σταματησεις θα πρεπει να πας μονος σου...

  3. #33
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    megageo μεγαλο δικιο πολλα +++
    δλδ οσοι ασχολουνται γενικα με το σωμα τους colonel το κανουν για καποιον αλλον κ οχι για τν παρτη τους κ επειδη το αγαπανε?
    What Drives U to Train?
    Cause sometimes you feel tired,
    feel weak, and when you feel weak, you feel like you wanna just give up.
    But you gotta search within you, you gotta find that inner strength
    and just pull that shit out of you and get that motivation to not give up
    and not be a quitter, no matter how bad you wanna just fall flat on your face and collapse.

  4. #34
    Colonel's Avatar
    Join Date
    04-10-10
    Location
    middle of nowhere
    Posts
    50

    Default

    megageo συμφωνουμε, αλλωστε εγω αυτο ειπα οτι για να διαβεις την πορτα του γυμναστηριου μετα απο τοση δουλεια αντι να καθεσαι στον καναπε σου να βλεπεις tv δεν εχει να κανει με κανενα συμπληρωμα, απλα ηθελα να βαλεις στο τελικο αποτελεσμα και αυτα γιατι ως ενα βαθμο βοηθανε στις αντοχες του οργανισμου στην πραξη , εφοσον λοιπον το παραδεχεσαι ειμαστε κομπλε.Αλλωστε οπως ειπες ειναι θεμα πολλων παραγοντων οπως η διατροφη η ξεκουραση κλπ

  5. #35
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    μαλλον αργησα να απαντισω..
    What Drives U to Train?
    Cause sometimes you feel tired,
    feel weak, and when you feel weak, you feel like you wanna just give up.
    But you gotta search within you, you gotta find that inner strength
    and just pull that shit out of you and get that motivation to not give up
    and not be a quitter, no matter how bad you wanna just fall flat on your face and collapse.

  6. #36
    Colonel's Avatar
    Join Date
    04-10-10
    Location
    middle of nowhere
    Posts
    50

    Default

    alejandro ,τωρα αυτο που ειπες απο που το συμπερανες απο τα λεγομενα μου ρε ατσιδα?

  7. #37

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    γιατι περιστρεφεται η κουβεντα γυρω απο συμπληρωματα?
    οταν η γυμναστικη δεν ειναι υποκαταστατο αλλων πραγματων αλλα αναγκη
    τοτε θα βρεις χρονο τροπο να την κανεις γιατι απλα ΔΕΝ μπορεις χωρις αυτη.
    Κ μη μου πειτε για δυσκολες δουλειες γιατι υπαρχουν γυναικες που κρατανε σπιτι, οικογενεια,
    δουλευουν 8 το πρωι με 2 το βραδυ σε διπλη δουλεια με διαρκη ορθοστασια επι μηνες,
    με μονο 2-3 ωρες διαλειμμα την ημερα κ οχι σερι,
    κ ομως μεσα στον αυγουστο που αλλοι τρεχουν στην παραλια εκεινες πανε γυμναστηριο μεσα στον καυσωνα.
    κ μη μου πειτε για παιδια κτλ γιατι το μονο ευκολο ειναι να κανεις "πασα" τα παιδια στον συντροφο σου
    για 1-2 ωρες μερα παρα μερα
    να κανεις την προπονηση σου να ξεδωσεις
    αντι να ξεσπας τα νευρα σου, την κουραση κ την ασχημη διαθεση απο τοβαρυ αγυμναστο σωμα στον ανθρωπο σου.

    ΥΓ ειπα να βγαλω την κουβεντα απο τα συμπληρωματα που εχετε κολλησει,
    η γυμναστικη δεν ειναι υποκαταστατο αλλα αναγκη,
    το συμπληρωμα ειναι συμπληρωμα, το λεει κ η λεξη,
    κανει καποιος το αναγκαιο (γυμναστικη) κ το διεκπεραιωνει καλυτερα με το συμπληρωμα,
    δεν το κανει χαρη στο συμπληρωμα αλλα χαρη στη θεληση του,
    megageo
    Last edited by Strength; 25-10-10 at 19:12.

  8. #38
    Colonel's Avatar
    Join Date
    04-10-10
    Location
    middle of nowhere
    Posts
    50

    Default

    υπαρχει γυναικα που δουλευει 8 το πρωι με 2 το βραδυ ??????

  9. #39

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    ναι υπαρχουν κ τετοιες γυναικες,
    κ οι γυναικες συνηθως δεν κολλανε στα συμπληρωματα για να αναγνωρισουν την δυναμη ενος ανδρα,
    που καταρχας πρεπει ναναι εσωτερικο σθενος κ πεισμα για να εκδηλωθει σε ενα γυμνασμενο σωμα κ μυαλο.
    το να αντιπαρατιθεται κανεις δικτυακα πισω απο το ιντερνετ για το ποιος ειναι πιο δυνατος κ γιατι κ πως μονο χρονο κλεβει απο τις προπονησεις.
    ο δυνατος το νιωθει πρωτα στην καρδια του,
    οταν δε σιγοκαιει κατι μεσα σου δεν προκειται να καταφερεις τιποτε,
    κ ειδικα οταν αναλωνεσαι σε αντιπαραθεσεις κ αμφισβητησεις.
    φιλικα παντα.

    ΥΓ κ τωρα ισως εχετ την καλωσυνη να αφησετε το τοπικ εντος θεματος, ενα θεμα που θα μπορουσε να μας εμπνευσει να βρουμε λογους νεους να γυμναστουμε οταν δε νιωθουμε κ τοσο δυνατοι.
    γιατι δεν ειναι ολες οι στιγμες ιδιες, αλλα στις δυσκολιες φαινεται η αξια.
    Last edited by Strength; 25-10-10 at 19:33.

  10. #40
    Colonel's Avatar
    Join Date
    04-10-10
    Location
    middle of nowhere
    Posts
    50

    Default

    strength , δεν καταλαβαινω γιατι τα δραματοποιεις τοσο τα πραγματα , ειχαμε μια ασυμφωνια με τον megageo , την λυσαμε και τελος, τωρα που κολανε αυτα που λες για τα συμπληρωματα και την δυναμη του αντρα , ειλικρινα δεν βγαζω νοημα με το ποστ σου

  11. #41
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Colonel View Post
    υπαρχει γυναικα που δουλευει 8 το πρωι με 2 το βραδυ ??????
    Nαι αμέ, περίεργο σου φαίνεται; Άμα κάνει 2 δουλειές τόσο βγαίνει.

    Επειδή έχουμε βγει πολύ εκτός θέματος μπορούμε να επαναφέρουμε τη ροή της συζήτησης εκεί που ήταν;

  12. #42
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Quote Originally Posted by steg View Post
    Και παιδί έχω και "φουλ-τάιμ τζαμπ" έχω, στην οποία χτυπάω και εγώ ουκ ολίγα 10ωρα (ιδιωτικός τομέας γαρ). Αν τώρα εσύ επιμένεις να μου λες ότι δεν μπορείς να βρεις 5 ώρες τη βδομάδα για να τις κάνεις ό,τι θέλεις εσύ και όχι ότι θέλουν οι άλλοι γύρω σου, τότε παράτα το, ας μη συζητάμε καλύτερα.
    Μιλάμε μάλλον για διαφορετικά πράγματα. Καταρχήν ποιός είναι BBer? Το ότι κάνω μια προπόνηση και μια διατροφή για μένα δε σημαίνει ότι είμαι BBer. Στο γυμναστήριο που πάω αλλά και τα τελευταία 23 χρόνια που ασχολούμαι είδα πολλούς να χτυπιούνται στην προπόνηση και στις διατροφές αλλά στην εμφάνισηζήτημα ένα 0,5% να μοιάζει με BBer.
    Γι αυτό το BBing μιλάω ότι θέλει πολλά που δεν μπορείς να τα κάνεις εύκολα όταν περάσουν τα χρόνια και αυξάνονται οι υποχρεώσεις.

  13. #43

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by Colonel View Post
    υπαρχει γυναικα που δουλευει 8 το πρωι με 2 το βραδυ ??????
    Εγώ!!

  14. #44
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τα ποστ του Musclemar και του Megageo πιστεύω αξίζει να τα ξαναδιαβάσουμε, εκφράζουν τους περισσότερους από μας(αν όχι όλους)


    Quote Originally Posted by Musclemar View Post
    Σιγουρα ενας αληθινος αθλητης bodybuilding χρειαζεται να εχει καποια γνωρισματα στο χαρακτηρα του και στον τροπο με τον οποιο σκεφτεται και πρατει σε καθημερινη βαση για να μπορει να ειναι επιτυχημενος. Τα ιδια γνωρισματα πρεπει να εχουν και οι υπολοιποι "μη αγωνιστικοι" αθλουμενοι, οι οποιοι θελουν να επιτυγχανουν ενα στοχο με περισσοτερη ευκολια και ταχυτητα. Πιστευω ακραδαντα οτι στο νο. 1 των γνωρισματων βρισκεται η ιδιοτητα του αθλουμενου να θετει σωστους και δυνατους στοχους και μαζι με αυτους ενα σωστο πλανο για επιτυχια σε ενα συγκεκριμενο (και οχι αοριστο) χρονικο διαστημα. Χωρις συγκεκριμενους στοχους σε προπονηση,διατροφη, αλλαγη σωματικης καταστασης/εικονας, δεν μπορουμε να παμε πουθενα, με αλλα λογια χωρις καποιο στοχο για το αμεσο μελλον, οχι απλα δεν ειμαστε στασιμοι αλλα κινουμαστε προς τα πισω. O bodybuilder επισης πρεπει να πιστευει στον εαυτο του, πρεπει να εχει αυτοπεποιθηση και δυναμη ψυχης για τις δυσκολιες που εχει το αθλημα, και αυτο μεταφραζεται σε ολα τα αθληματα, οχι μονο στη σωματικη διαπλαση. Με την πιστη και την αυτοπεποιθηση, μπορουμε να εχουμε καθαρη και διαυγη σκεψη για το τι θελουμε να επιτυχουμε στη ζωη μας, οταν παρουσιαστουν δυσκολα εμποδια και προκλησεις. Χωρις τη θετικη αυτη δυναμη μεσα μας οτι ειμαστε σιγουροι και τα καταφερνουμε σε καθε κατασταση, σε καθε "φουρτουνα", εχουμε ηδη χασει το παιχνιδι..!

    Επισης πιστευω οτι ενας αθλητης εκτος απο την αυτοπεποιθηση, την πειθαρχια και την καθημερινη αφοσιωση στο σκοπο/στοχο/αθλημα του θα πρεπει να διαθετει και τρομερες δυναμεις αυτοσυγκεντρωσης και ιδιοτητες εστιασης ψυχικης και σωματικης δυναμης προς την επιτευξη ενος στοχου. Ειναι παρα πολυ σημαντικο να συγκεντρωνομαστε σε αυτο που επιδιωκουμε και να το εχουμε παντοτε στο μυαλο μας, χωρις να αφηνουμε εξωτερικους παραγοντες να μας επηρεαζουν με αρνητικο τροπο. Ειτε λεγεται αυτοσυγκεντρωση κατα την προπονηση, ειτε αυτοσυγκεντρωση οταν διαβαζουμε κατι που θα μας ωφελησει, πρεπει παντοτε να βαζουμε ολη μας τη νοητικη και ψυχολογικη δυναμη σε αυτο. Δεν αφηνουμε τιποτα και κανεναν να μας βγαλει εκτος της πορειας μας, για κανεναν απολυτως λογο. Ειναι καπως απολυτο αυτο, αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα, οταν θελουμε να επιτυχουμε κατι σημαντικο στον αθλητισμο.

    Αγαπη - αγαπη - ΑΓΑΠΗ..
    Οχι μονο για τους γυρω μας και τους συναθλητες μας αλλα για το αθλημα το οποιο κανουμε και μας ωφελει σε τοσα πολλα επιπεδα σε καθημερινη βαση. Πολλα ατομα κανουν βαρη, πανε γυμναστηριο και βαριουνται τη ζωη τους.. αλλοι το κανουν για τα χρηματα..Δυστυχως αυτοι οι λογοι ενασχολησης με ενα αθλημα βγαζουν μονο σε αδιεξοδο. Ενας αληθινος bodybuilder εχει ερωτα με τη γυμναστικη και τα βαρη. Πειτε με ρομαντικο αλλα ετσι ειναι. Πρεπει να αγαπαμε αυτο που κανουμε, τα βαρη ειναι τα εργαλεια της δουλειας και χωρις αυτα δεν μπορουμε να καταφερουμε τιποτα. Μαζι με την αγαπη πρεπει να υπαρχει δυναμικος ενθουσιασμος και χαρα για εκεινο που προσπαθουμε να επιτυχουμε. Η προσδοκια της επιτυχιας μεσα και εξω απο το γυμναστηριο, για εναν συγκεκριμενο στοχο, ειναι αυτη που μας δινει τη δυνατοτητα να κανουμε σκληρες προπονησεις, να κανουμε διαιτες επι μηνες ολοκληρους και αεροβιες που θα ελιωναν εναν μεσω ανθρωπο. Η αγαπη και η προσδοκια της επιτυχιας οταν συνδυαζονται μαζι, ειναι δυο παρα πολυ δυνατα συναισθηματα, ικανα να αναψουν τη φωτια μεσα μας, και να μας κανουν ικανους να απιτυχουμε οποιοδηποτε στοχο θετουμε στο νου μας.

    Σκληρη δουλεια..
    Οσους στοχους και να βαλουμε, οση ψυχικη δυναμη και να εχουμε, χωρις σκληρη (και εξυπνη/πρακτικη) δουλεια, δεν θα παμε πουθενα. Και δεν μιλαω για σκληρη προπονηση που λιγο πολυ ολοι μας κανουμε. Ενας αληθινος bodybuilder, ενας πρωταθλητης, εχει το γνωρισμα της σκληρης δουλειας περα απο τις δυνατοτητες του. Ο αληθινος πρωταθλητης θα κανει 10 ακομα επαναληψεις οταν οι υπολοιποι τα εχουν ηδη παρατησει. Ο αληθινος bodybuilder θα κανει λιγα λεπτα ακομη αεροβια οταν εχει ηδη λιωσει στο ιδρωτα και στη ζεστη τους καλοκαιρινους μηνες. Ο αληθηνος bodybuilder θα κανει 5 ακομα επαναληψεις στο σκουωτ οταν τα πνευμονια του πανε να σκασουνε..και ειναι ετοιμος να πεσει κατω..ο αληθινος bodybuilder θα ξεπερασει καθε οριο πονου στους μυς του για να τους κανει να αναπτυχθουν καλυτερα..ο αληθινος bodybuilder θα γινει Σπαρτιατης στη διατροφη και δεν θα δημιουργει δικαιολογιες που θα του κανουν τη ζωη ευκολη για να φαει κατι πιο γευστικο!!

    Τελος, να πω οτι ενα απο τα παραπανω χαρακτηριστικα ειναι αρκετο για να μας προωθησει σε ενα καλυτερο αθλητικο μελλον. Ο συνδυασμος ομως ολων των ανωθε χαρακτηριστηκων, σε καθημερινη βαση, θα δωσουν τοση δυναμη και τοση ωθηση που θα δημιουργηθει ενας χαρακτηρας που δεν βαζει ποτε ορια και οτιδηποτε βαζει στο νου, το επιτυγχανει με μεγαλη ευκολια.



    Για μενα ειναι μονο η θεληση και η αγαπη για αυτο που κανεις. Εγω αυτο εχω δει οτι με κραταει τοσα χρονια σχετικα συνεπη παρα τις τραγικες (απο αποψη χρονου) υποχρεωσεις που εχω πλεον στην δουλεια. Μετα απο 12 ωρες αντι να παω σπιτι μου ή να παω να πιο κανα ποτο εγω το μονο που θελω ειναι να παω σπιτι να πιω 2 καφεδες και να παω γυμναστηριο. Αυτο δεν μπορω να αποδωσω πουθενα αλλου απο την θεληση και την αγαπη για αυτο που κανω. Δεν ειναι ουτε για να φουσκωσω , ουτε για να βγω στην παραλια, ουτε για να κανω τον καποιον στο γυμναστηριο ουτε τιποτα. Μαλιστα εγω κανω με μακρυμανικο προπονηση , καλοκαιρι -χειμωνα για ακριβως το λογο οτι το κανω μονο για μενα. Βεβαιως η θεληση και η αγαπη εχουν κι αυτα τις ριζες τους και εγω το αποδιδω στο πως με κανει και αισθανομαι η προπονηση. Οσο θυμαμαι τον εαυτο μου ποτε δεν εκανα προπονηση μονο για την εμφανιση, αν το εκανα αυτο δεν θα ημουν 20 κιλα πανω απο το υψος μου αλλα θα κοιταζα να ειμαι κομματια. Βεβαιως ολοι θελουν να φαινονται σε φορμα και εγω δεν ειμαι εξαιρεση αλλα παντα ελεγα οτι σε αυτο που κανω το ωραιο σωμα ειναι "παρενεργεια" αυτου που κανω και οχι η αιτια που το κανω. Απο κει και περα, αφου το κανεις ....το ποσο καλα θα το κανεις εξαρταται απο θεματα οπως η πειθαρχια, η οικονομικη δυνατοτητα, ο χρονος, η υποστηριξη, οι υποχρεωσεις και πολλα αλλα.
    Last edited by Kardoula; 25-10-10 at 21:47.

  15. #45
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Quote Originally Posted by K72 View Post
    Εγώ!!
    Και χωρις βοηθεια απο το συντροφο σου? Μπραβο!

    Αληθεια, κατι ασχετο, μιας και γυμναζεσαι στο γκαραζ σου, χωρις βοηθο (μαντευω) πως κανεις τα ρεκορ που κανεις?
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  16. #46

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Και χωρις βοηθεια απο το συντροφο σου? Μπραβο!
    αλιμονο σε μας που εχουμε βοηθεια!
    Κωστα διαβασε στις πιεσεις με μπαρα να πεσεις ανασκελα...εχω πεσει απτα συννεφα...

    Power τον εμψυχωνω εγω δικτυακα κ κανει τα ρεκορ βρε...

  17. #47
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Και ξαναλέω steg όταν μιλάς καλύτερα να μιλάς για τον εαυτό σου και όχι όλους τους bb...εχθές είχα μια συζήτηση με μερικούς από ΑΥΤΟΥΣ στο γυμναστήριο και λέγαμε τα περί ναρκησισμου...κάποιος μου είπε αν δεν είναι ναρκησισμος να φοράς ένα μικροσκοπικό μπικινι και να ποζάρεις όλη μέρα τότε τι είναι;τελοσπαντων πολύ το τραβιξαμε...α και κάτι τελευταίο που έλεγες για 10 ώρες δουλειά και προγραμμα της ημέρας...εννοείται ότι με δέκα ώρες δουλειά την ημέρα μπορείς να τα προλάβεις όλα...έχεις σκεφτεί ότι για κάποιους οι δέκα ώρες μοιάζουν part-time;γιαυτο σου ξαναλέω καλύτερα μιλά για τον εαυτό σου!!!

  18. #48

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Μιας και μιλαμε για ερασιτεχνες bbers,συμπεριλαμβανομενων και οσων ασχολουνται με σκοπο την βελτιωση της σωματοδομης κατα την ταπεινη μου γνωμη θα πρεπει να εχουν:
    1/ΑΓΑΠΗ που στο ξεκινημα της ενασχολησης ηταν παθος,μεταμορφωθηκε σε ερωτα και κατεληξε στην οριστικη της μορφη για να μεινει ετσι για παντα.Ειναι κατι σαν τον κεραυνοβολο ερωτα της πρωτης ματιας που τον παντρευεσαι και ζεις μαζι του για παντα.
    1/ΥΓΕΙΑ, γιατι ειναι το πολυτιμοτερο αγαθο που εδωσε ο Δημιουργος στον ανθρωπο και οφειλουμε να το διαφυλαξουμε και κυριως να το σεβομαστε γιατι μονο οταν χαθει ή κλονιστει καταλαβαινουμε την πραγματικη του αξια.
    2/ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ,γιατι πρεπει να ξερεις που βαδιζεις ,τι μπορεις να πετυχεις και με ποιο τροπο.
    3/ΥΠΟΜΟΝΗ, γιατι τιποτε δεν κατακτιεται ευκολα και σε μια νυχτα.
    4/ΨΥΧΙΚΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ,γιατι η απογοητευση και η ανυπομονησια εμφανιζονται καθημερινα και θα πρεπει να μαθεις να τα δαμαζεις.
    5/ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ, γιατι κανεις δεν διακριθηκε πατωντας μονο στα γονιδια παρα μονο με σκληρο ,καθημερινο και ανισο αγωνα τις περισσοτερες φορες.

    Υπαρχουν καθημερινα πολλοι ασταθμητοι παραγοντες που μπορει να σταθουν εμποδιο π.χ οικογενειακες και κοινωνικες υποχρεωσεις,οικονομικες δυσκολιες που δυστυχως πρεπει να μπουν σε προτεραιοτητα.Παντα ομως με λιγη καλη θεληση,υπομονη και επιμονη..οταν θελεις κατι παρα πολυ σιγουρα θα το πετυχεις αργα η γρηγορα.
    Και μιας και τεθηκε το θεμα του ναρκισσισμου και κατ επεκταση του εγωισμου ,θεωρω οτι ειναι απο τα πιο ψυχοφθορα ελαττωματα στον ανθρωπο και πρεπει να παραμεριζεται οταν τεινει να γινει αρρωστια.Δεν γυμναζομαστε για να κανουμε επιδειξη,ομως επειδη το αποτελεσμα πρεπει να δικαιωσει αυτον που καταβαλλει την προσπαθεια παντα ενα επαινευτικο σχολιο δινει την ψυχικη δυναμη στο να συνεχισεις την προσπαθεια.
    BBER γινεσαι,δεν γεννιεσαι και για να παρεις το ''χρισμα'' πρεπει να μεινεις στο χωρο και οχι απλα να περασεις σαν επισκεπτης.

  19. #49
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Επειδή αισθάνομαι ότι κανένας δεν έχει τα κότσια να παραδεχτεί τα αυτονόητα η δεν έχει μισό γραμμαριο αυτογνωσίας η στην τελική επειδή κανένας δεν εκπέμπει στο ίδιο μήκος με εμένα σήμερα φεύγω από το forum...ευχαριστώ όλα τα παιδιά που έχουμε ανταλαξει απόψεις και περισσότερο τον Γιώργο(megageo) και την Ειρηνη(καρδουλα)!καλή συνέχεια και καλή επιτυχία!!!

  20. #50

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Giant δεν εχει νοημα...κ το ξερεις, ανταλλασεις αποψεις με οσους θελεις κ μενει εκει το θεμα

  21. #51

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by HERCULES123 View Post
    επειδη το αποτελεσμα πρεπει να δικαιωσει αυτον που καταβαλλει την προσπαθεια παντα ενα επαινευτικο σχολιο δινει την ψυχικη δυναμη στο να συνεχισεις την προσπαθεια..
    ετσι ακριβως...κ ολο το μηνυμα σου ηταν πολυ ομορφο!

  22. #52

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Επειδή αισθάνομαι ότι κανένας δεν έχει τα κότσια να παραδεχτεί τα αυτονόητα η δεν έχει μισό γραμμαριο αυτογνωσίας η στην τελική επειδή κανένας δεν εκπέμπει στο ίδιο μήκος με εμένα σήμερα φεύγω από το forum...ευχαριστώ όλα τα παιδιά που έχουμε ανταλαξει απόψεις και περισσότερο τον Γιώργο(megageo) και την Ειρηνη(καρδουλα)!καλή συνέχεια και καλή επιτυχία!!!
    Μαλλον εχεις παρεξηγησει καποια πραγματα φιλε Giant.Το πρωτο ειναι οτι βρισκεσαι σε forum,αυτο σημαινει οτι ακους και σε ακουνε και σεβεσαι ολους οσους σε σεβονται.Το οτι μπορει να συναναστρεφεσαι με ατομα που εχουν εναν δικο τους τροπο σκεψης, δε σημαινει οτι ειναι και ο σωστος και οτι πρεπει να τον ασπαζονται ολοι οι υπολοιποι.Τι εννοεις'' οποιος εχει τα κοτσια'' δηλ.οποιος θελει να παραδεχτει οτι προπονειται για να βγει στην παραλια το καλοκαιρι,οποιος γυμναζεται για να τον βλεπουν οι αλλοι στο γυμναστηριο και οπου αλλου βρεθει με το κοντομανικο?ΟΧΙ δεν περπατανε ολοι σφιγμενοι με μπροστινη ποζα πλατης ,ουτε ξυνουν το κεφαλι με διπλη δικεφαλων η τουλαχιστον καποιοι που το κανανε ωριμασαν και καταλαβαν οτι δεν ειναι αυτο που τους ελλειπε .Τον ναρκισσισμο εγω μπορω να τον εκλαβω και σαν κομπλεξ και ουτε κομπλεξικος πρεπει να νιωσει καποιος που γυμναζεται γιατι στεκεται διπλα στον Κεφαλιανο και ειναι το 1/3 απάυτον.Καθενας γυμναζεται για τον εαυτο του και αν αρεσει το αποτελεσμα σε αυτον και τον δικαιωνει τοτε θα πρεπει να του αρκει,αν παλι βρεθει στην ευχαριστη θεση να λαβει και τον θαυμασμο καποιων αλλων χωρις να το προκαλεσει ,τοτε ειναι διπλα ευτυχισμενος.Αν δεν μπορει να αισθανθει ετσι ,τοτε μια ζωη θα τρωγεται με τα ρουχα του.

  23. #53

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Επειδή αισθάνομαι ότι κανένας δεν έχει τα κότσια να παραδεχτεί τα αυτονόητα η δεν έχει μισό γραμμαριο αυτογνωσίας η στην τελική επειδή κανένας δεν εκπέμπει στο ίδιο μήκος με εμένα σήμερα φεύγω από το forum...ευχαριστώ όλα τα παιδιά που έχουμε ανταλαξει απόψεις και περισσότερο τον Γιώργο(megageo) και την Ειρηνη(καρδουλα)!καλή συνέχεια και καλή επιτυχία!!!

    Γιατι ρε συ, δεν υπαρχει λογος για τετοια ενταση. Διαβαζουμε τι γραφεις και πολλοι συμφωνουμε, επειδη καποιος δεν συμφωνει δεν σημαινει και κατι. Τα τοπικ που ζητανε υποκειμενικες αποψεις ειναι λογικο να φερνουν "αντιπαραθεσεις" σε λογικους τονους ομως. Βεβαιως το μαυρο δεν ειναι μονο για μενα μαυρο αλλα για ολους αλλα εδω ειναι εντελως υποκειμενικο το θεμα. Αλλον μπορει να τον υποκινει η παραλια, αλλον το να ειναι δυνατος αλλον οτιδηποτε. Για μενα κανενος η αποψη δεν ειναι περιττη απλα μην τα παιρνουμε ολα προσωπικα. Θεωρω οτι ησουν λιγο υπερβολικος.

  24. #54
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Είναι κρίμα να αποχωρεί κάποιος από ένα φόρουμ για τέτοιο λόγο..
    Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές κι όπως στην πραγματική μας ζωή, έτσι και εδώ υπάρχουν αντιπαραθέσεις κλπ. Αυτό είναι φυσιολογικό και υγιές για την ανταλλαγή απόψεων.

    Άσε που θα ήταν τρομερά ανιαρό να συμφωνούσαμε όλοι σε όλα..

  25. #55
    Colonel's Avatar
    Join Date
    04-10-10
    Location
    middle of nowhere
    Posts
    50

    Default

    hercules ,αυτο με το να ξυνεις το κεφαλι σου με διπλη δικεφαλων δεν το ειχα σκεφτει , κορυφαιο! θα το δοκιμασω αυριο στην σχολη ! Παντως προσωπικα μιλωντας , παρολο που γυμναζομαι για τον εαυτο μου οπως λετε και εσεις , εχω κανει τις καγκουριες μου οπως φανταζομαι αρκετοι , ειτε για πλακα ειτε για λιγη παραπανω προσοχη ειτε επειδη μου βγαινει να δειχτω, δεν θεωρω οτι ειναι κατι τοσο αρνητικο και ταμπου να δειχνεται καποιοσ στους αλλους που και που , δικαιωμα του στην τελικη οταν εχει μοχ8ησει γιαυτο που κανει .Δεν μιλαω βεβαια για κατι τρελο με μπλουζακια που ισα ισα να σου χωρανε αλλα το να αναδεικνυεται ενα γυμνασμενο σωμα και μεσα απο τα ρουχα χωρις υπερβολες, ισα ισα το θεωρω ωραιο και εμφανισιακα , πχ καποιος φοραει μια μπλουζα μακριμανικη με λεπτο υφασμα ομως και διακρινεται το v τησ πλατης που λεμε.Αλλωστε οταν μιλαμε για ερασιτεχνες bbers mesa apo ρουχα εινια δυσκολο να δειχτει καποιος, αλλιως θα φανει ο coleman apo ena fouter αλλιως εγω

  26. #56
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ θα επιμείνω. Ναρκισσιστές, ΑΓΑΠΑΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ (γιατί αυτο σημαίνει η λέξη, φιλόλογος είμαι, μπορώ να το ξέρω ), είμαστε όλοι μας!!! Και ξαναλέω, ΔΕΝ ταυτίζεται με παθολογική κατάσταση, που πολύ σωστά περιέγραψε o HERCULES123, αλλά η αγάπη εκείνη για τον εαυτό μας και το σώμα μας, που μας παρακινεί να κάνουμε τα γεύματά μας, να προπονηθούμε μετά από τόσες ώρες δουλειάς, να κάνουμε τέλος πάντων αυτό που θελουμε.

    Για τέτοιου βαθμού ναρκισσισμό μίλησα, ως δηλαδή έναν από εκείνους τους παράγοντες, ένα από τα γνωρίσματα, που κατά τη γνώμη μου, πρέπει και ίσως έχουμε, ώστε καθημερινά να βρίσκουμε τη θέληση (άλλος παράγοντας), να κάνουμε τις θυσίες που κάνουμε. Από την άλλη αυτό για τους αγωνιστικους (και πάλι προσωπική μου άποψη) τους δίνει το έξτρα κλικ που χρειάζεται για τον αγώνα τους και τη προετοιμασία.

    Το επιχείρημα ότι ο ναρκισσισμός είναι παθολογική κατάσταση, νόσος δηλαδή, το θεωρώ αβάσιμο, για τούτη τη κουβέντα. Επιχειρηματολογώ, εξηγώ και τοποθετούμαι κάθετα όσον αφορά την έννοια και την χρησιμοποίηση του όρου.

    Και βέβαια ο Γιώργος που αναφέρει "Βεβαιως ολοι θελουν να φαινονται σε φορμα και εγω δεν ειμαι εξαιρεση αλλα παντα ελεγα οτι σε αυτο που κανω το ωραιο σωμα ειναι "παρενεργεια" αυτου που κανω και οχι η αιτια που το κανω", λέει το ίδιο πράγμα με εμένα: Θέλει να είναι σε φόρμα, σε καλή κατάσταση, χωρίς αυτό να είναι η αιτία που το κάνει!!! Επ' αυτού τοποθέτησα το ναρκισσισμό (προς Θεού όχι σε παθολογικό βαθμό) ως έναν από τους παράγοντες για το άθλημά μας. Εαν κι ο Γιώργος και εγώ και όλοι μας, δεν αγαπούσαμε τον εαυτό μας και το άθλημα θα κάναμε κάτι άλλο και δε θα πηγαίναμε γυμναστήριο Θα τρώγαμε πίτσες και θα παίζαμε Στοίχημα
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  27. #57
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Φίλε Giant έγινε παρεξήγηση με την ορολογία, ζητώ συγγνώμη δεν ήθελα να θίξω κανένα, πόσο μάλλον εσένα που είσαι παράδειγμα για μίμηση, αφού με τόσες υποχρεώσεις και πολύωρη δουλειά καταφέρνεις και βρίσκεις ώρες για το άθλημα που αγαπάς. Και αν είναι να αποχωρήσει κάποιος, αυτός πρέπει να είναι ο χθεσινός, όχι ο προχθεσινός. Συγγνώμη και πάλι, παρακαλώ να σβηστούν τα ποσταρίσματά μου σ' αυτό το τόπικ.
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  28. #58
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    1)
    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Ναρκησισμος!!!
    2)
    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Ναρκησισμος!!!
    3)
    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Ναρκησισμος!!!
    4)
    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Ναρκησισμος!!!
    5)
    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Ναρκησισμος!!!

  29. #59
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Λοιποοοοον!Εδω ειναι το πρωτο μου ποστ σε τοπικ!Πιστευω πως ενα bodybuilder πρεπει να :
    1)ειναι πεισματαρης
    2)εχει υπομονη
    3)ειναι σοβαρος και συνετος
    4)να αγαπα το συγκεκριμενο αθλημα
    5)ΜΗΝ ειναι κομπλεξικος

    Και οπως ειχα διαβασει σε ενα αρθρο σας....Το bodybuilding ειτε ΧΤΙΖΕΙ χαρακτηρες ειτε τους ΧΑΛΑΕΙ.... :) :)

  30. #60
    Pumping Iron boutsk's Avatar
    Join Date
    28-05-10
    Posts
    464

    Default

    Οι πολλές υποχρεώσεις δεν πιστεύω ότι μπορούν να στερήσουν 1 ώρα προπόνησης την μέρα για κάποιον που αγαπά το άθλημα. Αλλά θα συμφωνήσω με τον DimitrisK ότι όταν το πρόγραμμα είναι φορτωμένο ή είναι τέτοια η φύση της δουλειάς, πολλές φορές δεν μπορείς να τρως ένα ποιοτικό γεύμα ανά 3 ώρες. Και η διατροφή παίζει πολλή σημαντικό ρόλο στο bb.


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ένας μεγάλος Bodybuilder από τα παλιά χρόνια..
    By chrisobalandis in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 0
    Last Post: 21-06-09, 14:28
  2. Τι εχει ενας bodybuilder στο ψυγείο του?
    By m_ariel19 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 10-11-04, 21:59

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •