Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 78
  1. #31
    Bodybuilding Newbie kosurf's Avatar
    Join Date
    18-03-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    40

    Default

    thanx guys! :o)
    "Νοῦς ὑγιὴς ἐν σώματι ὑγιεῖ "

  2. #32
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-01-11
    Posts
    25

    Default

    Ξέθαμα λίγο :P

    Ορισμένα γεύματα μου μέσα στην εβδομάδα έχουν όσπρια (κυρίως φακές και φασολάδα), τα γεύματα αυτά είναι δυστυχώς εκείνα που δεν είναι ελέγξιμα, πχ στη λέσχη της σχολής, στην οποία αν είμαι 6 ώρες την ημέρα κάνω 2-3 γεύματα εκεί.

    Το ένα θα είναι κανένα τοστάκι από το σπίτι με κοτόπουλο/ασπράδια, μαρούλι, το άλλο μπορεί να είναι πιτάκι βρώμης με αυγά και το άλλο εξαρτάται από τη σχολή και συνηθως είναι κοτόπουλο/μπιφτέκι/γαλοπούλα με ρύζι ή μακαρόνια. Μερικές φορές όμως οι επιλογές περιορίζονται σε πίτσα, παστίτσιο, τηγανιτές πατάτες με λουκάνικα και όσπρια. Έτσι επιλέγω όσπρια αναγκαστικά.. Θα δημιουργήσει "πρόβλημα" αν στα υπόλοιπα γεύματα φροντίσω να καλύψω το πρωτεϊνικό έλειμμα;

    Επίσης έχω διαβάσει πως αν τα συνοδεύσουμε με λίγο τυράκι ή ψάρι ή γενικά ζωικής προελεύσεως πρωτεϊνη συμπληρώνονται τα απαραίτητα αμινοξέα, άρα είμαστε οκ;
    Last edited by prox; 13-04-11 at 16:12.

  3. #33
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    E αν μπορεις να συμπληρωσεις με καποια καλυτερης μορφης πρωτεϊνη, τοτε εισαι οκ. Δεν ειναι τα οσπρια το προβλημα, αλλα τα αλλα, λουκανικα, πιτσες, πατατες κτλ.
    Αν μπορεις να εχεις τπτ πρωτεϊνη, αμινοξεα, (Uni-liver ειναι μια καλη ειλογη) ή real food ενταξει.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  4. #34
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-01-11
    Posts
    25

    Default

    Ωραία οπότε σε περίπτωση που βρεθούμε στην ανάγκη των οσπρίων απλά συμπληρώνουμε με ζωική πρωτεϊνη.

    Όμως αν δεν υπάρχει πρωτεϊνη εκείνη την ώρα θα είναι εντάξει να αυξήσω την πρωτεϊνη σε επόμενο γεύμα ώστε να εξασφαλίσω τα 2γρ/κιλό σωματικού βάρους; (προσέχοντας παράλληλα τις θερμίδες)

  5. #35
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Ή σε επομενο ή αναμεσα στα γευματα..
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  6. #36
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-01-11
    Posts
    25

    Default

    Ωραία, ανάμεσα καλύτερα νομίζω, αν υπάρχει χρόνος :) Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

  7. #37
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-04-11
    Location
    Νικαια
    Posts
    14

    Default

    τα οσπρια ειναι καλο να τρωγονται οπως εχουμε συνηθισει απο τα σπιτια μας,σαφως με λιγοτερο λαδι κατα το μαγειρεμα τους,ή απλα βρασμενα με ωμο λαδι?

  8. #38
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-01-11
    Posts
    25

    Default

    Νομίζω πως με ωμό λάδι θα είναι καλύτερα. Αλλά και η "λαδερή" έκδοση της κατσαρόλας είναι οκ αν δεν έχει "κάψει" πολύ το λάδι (προσωπικά όταν το κάνω έτσι προσθέτω στο τέλος το λάδι με φρέσκια ντομάτα, αφού πρώτα οι φακές/φασόλια έχουν βράσει μόνα τους, ανακατεύω λίγο και τα βγάζω).

  9. #39
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Επισης τα οσπρια να πουμε οτι το καλυτερο ειναι να τρωγονται με ψαρι γιατι μαζι κανουν τελεια πρωτεινη.το λεω λιγο λα'ι'κα τωρα αλλα ψαρι και οσπρια μαζι συνδιαζουν μεγαλο αριθμο αμινοξεων.κατι τετοιο.

  10. #40
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Το ξεθάβω για να κάνω μιά ερώτηση.
    Αν τα φάμε νερόβραστα (με αλάτι και λεμόνι) στο μεταπροπονητικό (μετά την whey - 30 ή 40 λεπτά) ως πηγή υδατάνθρακα είναι εντάξει?
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  11. #41
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Τα όσπρια Γιώργο έχουν αρκετές φυτικές ίνες που καθυστερούν την απορρόφηση της πρωτεΐνης, η οποία είναι άμεσα απαραίτητη στο μεταπροπονητικό γεύμα. Οπότε καλύτερα να καταναλώνονται σε κάποιο άλλο γεύμα της ημέρας.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  12. #42
    Banned New Member
    Join Date
    21-04-08
    Location
    .
    Posts
    31

    Default ΖΩΪΚΗ ΠΡΩΤΕΪΝΗ ΚΑΙ ΦΥΤΙΚΗ

    Να ξεθαψω κι εγω το θεμα διοτι θα ηθελα να αναφερω τις προσωπικες μου παρατηρησεις μου για το συγκεκριμενο:

    Δεν ειμαι χορτοφαγος αλλα, εδω και 10 μηνες εχω μειωσει δραματικα την καταναλωση ζωϊκης πρωτεϊνης (1 φορα τη βδομαδα περιπου - κυριως απο ψαρια) καθως και ολων των ζωϊκων παραγωγων (λιγο φετα μονο, αντε και λιγο γιαουρτι 1-2 φορες τη βδομαδα).

    Η πρωτεϊνη που λαμβάνω ειναι κατα 80% φυτικη απο οσπρια+ψωμι, δημητριακα, ξηρους καρπους, σπιρουλινα και γυρη.

    Παμε στην ασκηση τωρα:
    4 φορες τη βδομαδα 30' έως 60' αεροβια (κυριως ποδηλατο δρομου) και 60' βαρη.

    Αποτελεσμα:
    Απο 84 κιλα (υψος 185εκ) επεσε στα 78 με καταπληκτικη απωλεια λιπους (και ελαχιστης μυϊκης μαζας φυσικα). Ομως δεν προσλαμβανω πανω απο 50-60γρ πρωτεϊνης / μερα και ολη -σχεδον- φυτικης προέλευσης.

    Τι διαπίστωσα:
    ~ Xρειαζόμαι ως αποδεικνυεται (μιλαω παντα σε ατομικο επιπεδο) πολυ λιγοτερη πρωτεϊνη απο οση νομιζα και μαλιστα οχι ζωϊκης προέλευσης (η οποια αποδεδειγμενα ευθυνεται για εναν σωρο ασθενειες σε μακροχρονιο επιπεδο οπως στεφανιαια νοσος, οστεοπόρωση, αρθρικα. νεφρα, χοληστερινη, καρκινος).
    ~ Δεν λαμβανω συμπληρωματα (ορους γαλακτος, λιποδιαλυτες, αμινοξεα, κρεατινες κλπ).
    ~ Οι μυες μου φουσκωνουν μονο με 50γρ πρωτεϊνης / μερα.
    ~ Στο γυμναστηριο δεν κανω καθολου απομονωτικες ασκησεις παρα μονο βυθισεις, σκουωτ, στρατιωτικες αρσεις, παγκο, αρσεις θανατου, push-aps και ελξεις.

    Ξαναλεω οτι ολα αυτα προέρχονται απο προσωπικη -πολυμηνη- εμπειρια και παρατηρηση.

    Γραφω το post αυτο διοτι αναρωτιεμαι αν η υπερβολικη ληψη πρωτεϊνης αποτελει και λιγο μυθο με αποτελεσμα και λεφτα να χαλαμε σε συμπληρωματα και την υγεια μας να ρισκαρουμε.

    Και θα ηθελα τις δικες σας παρατηρησεις σας πανω σ' αυτο. Αλλα οχι τι διαβασαμε να το αναφερουμε σαν παπαγαλία. Αυτα τα εχουμε διαβασει ολοι. Απο προσωπικες εμπειριες και βιωματα.

    Ευχαριστω.

  13. #43
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by panos13 View Post
    Να ξεθαψω κι εγω το θεμα διοτι θα ηθελα να αναφερω τις προσωπικες μου παρατηρησεις μου για το συγκεκριμενο:

    Δεν ειμαι χορτοφαγος αλλα, εδω και 10 μηνες εχω μειωσει δραματικα την καταναλωση ζωϊκης πρωτεϊνης (1 φορα τη βδομαδα περιπου - κυριως απο ψαρια) καθως και ολων των ζωϊκων παραγωγων (λιγο φετα μονο, αντε και λιγο γιαουρτι 1-2 φορες τη βδομαδα).

    Η πρωτεϊνη που λαμβάνω ειναι κατα 80% φυτικη απο οσπρια+ψωμι, δημητριακα, ξηρους καρπους, σπιρουλινα και γυρη.

    Παμε στην ασκηση τωρα:
    4 φορες τη βδομαδα 30' έως 60' αεροβια (κυριως ποδηλατο δρομου) και 60' βαρη.

    Αποτελεσμα:
    Απο 84 κιλα (υψος 185εκ) επεσε στα 78 με καταπληκτικη απωλεια λιπους (και ελαχιστης μυϊκης μαζας φυσικα). Ομως δεν προσλαμβανω πανω απο 50-60γρ πρωτεϊνης / μερα και ολη -σχεδον- φυτικης προέλευσης.

    Τι διαπίστωσα:
    ~ Xρειαζόμαι ως αποδεικνυεται (μιλαω παντα σε ατομικο επιπεδο) πολυ λιγοτερη πρωτεϊνη απο οση νομιζα και μαλιστα οχι ζωϊκης προέλευσης (η οποια αποδεδειγμενα ευθυνεται για εναν σωρο ασθενειες σε μακροχρονιο επιπεδο οπως στεφανιαια νοσος, οστεοπόρωση, αρθρικα. νεφρα, χοληστερινη, καρκινος).
    ~ Δεν λαμβανω συμπληρωματα (ορους γαλακτος, λιποδιαλυτες, αμινοξεα, κρεατινες κλπ).
    ~ Οι μυες μου φουσκωνουν μονο με 50γρ πρωτεϊνης / μερα.
    ~ Στο γυμναστηριο δεν κανω καθολου απομονωτικες ασκησεις παρα μονο βυθισεις, σκουωτ, στρατιωτικες αρσεις, παγκο, αρσεις θανατου, push-aps και ελξεις.

    Ξαναλεω οτι ολα αυτα προέρχονται απο προσωπικη -πολυμηνη- εμπειρια και παρατηρηση.

    Γραφω το post αυτο διοτι αναρωτιεμαι αν η υπερβολικη ληψη πρωτεϊνης αποτελει και λιγο μυθο με αποτελεσμα και λεφτα να χαλαμε σε συμπληρωματα και την υγεια μας να ρισκαρουμε.

    Και θα ηθελα τις δικες σας παρατηρησεις σας πανω σ' αυτο. Αλλα οχι τι διαβασαμε να το αναφερουμε σαν παπαγαλία. Αυτα τα εχουμε διαβασει ολοι. Απο προσωπικες εμπειριες και βιωματα.

    Ευχαριστω.
    Αυτά που λες τα είχα διαβάσει και γω, κάθως πέρσι για 8 μήνες είχα κόψει το κρέας και γενικά απέφευγα τις τροφές ζωικής προέλευσης. Οπότε έψαχνα και διάβαζα διάφορα άρθρα (και κάπως έτσι βρήκα και το φόρουμ) περί πρόσληψης πρωτείνης, σιδήρου κτλ... Και όντως ανέφεραν ότι στην πραγματικότητα ναι μεν κάποιος που γυμνάζεται έχει αυξημένες ανάγκες σε πρωτείνη, όχι όμως στις ποσότητες που ακολουθεί η πλειοψηφία. Και σίγουρα αν το ψάξεις υπάρχουν και άρθρα και φωτογραφίες με vegan bodybuilders και πολλές λύσεις καθώς όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη, αλλά ο καθένας διαλέγει πάντα αυτόν που θεωρεί καλύτερο. Δεν είμαι καθόλου κατά του όλου σκεπτικού, πιστεύω ότι εφόσον κάποιος δει ότι θέλει να το κάνει έτσι, ότι του ταιριάζει στον οργανισμό του και φυσικά έχει θέληση, υπομονή και επιμονή, όλα μπορεί να τα καταφέρει. Θέλει βέβαια και ψάξιμο και σωστή ενημέρωση. Σίγουρα η ζωική πρωτείνη είναι πιο εύκολα αξιοποιήσιμη από τον οργανισμό και ως προς αυτό δεν πιστεύω ότι υπάρχει αμφιβολία.

    Εγώ επειδή δεν το έκανα τόσο οργανωμένα όλο αυτό, οι αλλαγές που είχα δει στο σώμα μου ήταν πιστεύω επειδή γενικά ήμουν αγύμναστη. Οπότε το να μπω στη διαδικασία να αρχίσω να γυμνάζομαι, ήταν από μόνο του διαφορά. Οπότε πάνω σε αυτό, εσύ πόσο καιρό γυμνάζεσαι; Πιστεύω παίζει και αυτό μεγάλο ρόλο. Επίσης προσωπικά τις μεγάλες αλλαγές τις βλέπω τώρα που το κάνω όλο αυτό οργανωμένα, που τρώω καθημερινά γαλακτοκομικά, αβγά, κρέας... Φυσικά και φροντίζω να έχω και όσπρια 2 φορές την εβδομάδα και να προσπαθώ να τα βάζω όλα στη διατροφή μου, απλά σε μένα μακροπρόθεσμα αυτό δουλεύει. Δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο και δεν ξέρω και αν θα το κάνω, εφόσον βλέπω αποτέλεσμα ακολουθώντας την πεπατημένη.

    Για όποιον πάντως ενδιαφέρεται, είχα βρει πριν λίγο καιρό αυτό το άρθρο που μπορεί να δώσει αρκετές πληροφορίες επί του θέματος:
    http://www.bodybuilding.com/fun/no-m...rian-diet.html

  14. #44
    Banned New Member
    Join Date
    21-04-08
    Location
    .
    Posts
    31

    Default

    Γεια σου Ελενα και σ' ευχαριστω για την απαντηση.

    Ακριβως ετσι χαρακτηριζω κι εγω την ληψη ζωϊκης πρωτεϊνης: Την εύκολη λύση (ισως κι ενα ειδος συνηθειας ή μοδας, καθως ολοι αυτο κανουν. αρα δεν υπάρχει αλλος δρομος). Ανακάλυπτω ομως σιγα-σιγα οτι υπάρχει.

    Ολοι θελουμε γρηγορα αποτελέσματα και κανουμε συγκεκριμενες ασκησεις, τρωμε συγκεκριμενα πραγματα, λαμβανουμε τα ιδια συμπληρωματα.

    Ολοι στο γυμναστηριο που παω ειναι με ενα σεικερ στο χερι. Ειλικρινα δεν κρινω κανεναν. Το χω κανει κι εγω παλιοτερα, οταν επαιζα μπασκετ. Αλλα με προβληματιζει -πλεον- ολο αυτο.

    Γυμναζομαι απο 12 χρονων και ειμαι 34. Παντα εκανα τη διατροφη που κανουν ολοι (απαχα κρεατα, ρυζια, βρωμη, αυγα, γιαουρτια κλπ. Τα γνωριζεις).

    Ειδα ομως τον τελευταιο χρονο οτι τρωγωντας πολλες σαλατες, πολλα οσπρια και μονο ψαρια οτι εχασα πολυ λιπος (δεν υπερβαλλω σ' αυτο), γραμμωσα περισσοτερο κι απο οταν επαιζα μπασκετ και ειμαι πιο υγιης (ειχα ουρικο οξυ και πλεον ειμαι κατω απο το οριο).

    Τα λιπαρα που λαμβανω ειναι περισσότερα απο οτι πριν αλλα ειναι ολα τα λεγομενα "καλα". Ομως οσο και να τρωω, δεν παχαινω.

    Συνοπτικα η διατροφη μου ειναι:

    Πρωϊ
    Ταχινι και γιαουρτι* με μελι και βρωμη

    Δεκατιανο 1
    Αμυγδαλα + σταφιδες

    Δεκατιανο 2
    Μηλο ή μπανανα

    Μεσημεριανο 1
    Σαλατα με λιγο τυρι

    Μεσημεριανο 2
    Οσπρια με λιγο ψωμι ή ρυζι

    Μετα την ασκηση
    Γυρη + Σπιρουλίνα σε χυμο λαχανικών

    Βραδυ
    λιγο ψαρι με καμια τοματουλα απο διπλα*.

    Εγω σε 10 μηνες ειδα μεγαλη διαφορα τοσο ποιοτικα (γραμμωση) οσο και ποσοτικα (λιγος ογκος παραπανω).

    EDIT: * To γιαουρτι και το ψαρι ειναι 2-3 φορες ολη τη βδομαδα και ποτε την ιδια μερα μαζι. Η το ενα ή το αλλο.
    Last edited by panos13; 02-05-14 at 13:49.

  15. #45
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Βέβαια όπως τα αναφέρεις μου φαίνοντα λίγα, εκτός αν έχεις φτιάξει τις ποσότητες έτσι που κάπως να σου βγαίνει... Τι να σου πω, όλα σχετικά είναι, εξαρτώνται από τους στόχους του καθενός, την όρεξή του να πειραματίζεται και να ψάχνει, το κατά πόσο έχει καλές βάσεις σαν οργανισμός (να μην έχει βασικές ελλείψεις ας πούμε όπως σιδήρου που είχα εγώ και αναγκάστηκα να ξαναρχίσω το κρέας), την καθημερινότητά σου...

  16. #46
    Banned New Member
    Join Date
    21-04-08
    Location
    .
    Posts
    31

    Default

    Οι μεριδες της σαλατας και των οσπριων ειναι διπλασιες απο εστιατοριου.
    Οι ξηροι καρποι περιπου 70γρ/μερα
    Το ψαρι περιπου 300γρ.
    Κανω δουλεια γραφειου.

    Anyway για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα, θεωρω τα οσπρια καταπληκτικη πηγη πρωτεϊνης, υψηλης βιολογικης αξιας -ειδικα αν συνδυαστουν με δημητριακα (ψωμι, ρυζι)-
    Το εχω χιλιοτσεκαρει και το εχω βιωσει και σε μενα.

    Tα οφέλη πολλα:
    - Εξοικονομηση αρκετων χρηματων
    - Σωστοτερη διατροφη (βασικα καμια σχεση)
    - Το σωμα ξεφευγει απο τη ιδια διατροφη και αντιμετωπιζει αλλιως τη νεα τροφη, αφομοιώνοντάς την καλυτερα σε μεγαλυτερο ποσοστο.
    - Περισσότερη υγεια.

  17. #47
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by panos13 View Post
    Οι μεριδες της σαλατας και των οσπριων ειναι διπλασιες απο εστιατοριου.
    Οι ξηροι καρποι περιπου 70γρ/μερα
    Το ψαρι περιπου 300γρ.
    Κανω δουλεια γραφειου.

    Anyway για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα, θεωρω τα οσπρια καταπληκτικη πηγη πρωτεϊνης, υψηλης βιολογικης αξιας -ειδικα αν συνδυαστουν με δημητριακα (ψωμι, ρυζι)-
    Το εχω χιλιοτσεκαρει και το εχω βιωσει και σε μενα.

    Tα οφέλη πολλα:
    - Εξοικονομηση αρκετων χρηματων
    - Σωστοτερη διατροφη (βασικα καμια σχεση)
    - Το σωμα ξεφευγει απο τη ιδια διατροφη και αντιμετωπιζει αλλιως τη νεα τροφη, αφομοιώνοντάς την καλυτερα σε μεγαλυτερο ποσοστο.
    - Περισσότερη υγεια.
    ...φιλε...οσο και αν επιμενεις...δεν μπορεις να πεισεις κανεναν οτι οι φυτικες πρωτεινες ειναι ποιο προνομιουχες απο τις ζωικες...με καμμια...σε καμμια...και με τιποτα...κυριως οταν μιλας και για διατροφη bb...

    καλα ειναι τα οσπρια...ως πηγη υδατανθρακα και καποιων θρεπτικων συατατικων...ως εκει...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  18. #48
    Banned New Member
    Join Date
    21-04-08
    Location
    .
    Posts
    31

    Default

    Οχι δεν με καταλαβες (και φυσικα δε θελω να πεισω κανενα)

    Δε διαφωνω οτι οι ζωϊκες ειναι καλυτερες. Διαφωνω στο οτι ειναι ΠΟΛΥ καλυτερες.
    Και υποστηριζω επισης οτι οι φυτικες ειναι και πιο υγιεινες.

    Καποιοι βγαζουν τις φυτικες πρωτεινες εντελως αχρηστες και μη αφομοιωσιμες. Εκει διαφωνω. Διοτι δεν προσλαμβανω σχεδον καθολου ζωϊκες πρωτεϊνες και δεν εχω καμια μυικη αδυναμια, ατροφια κλπ. Αντιθετως, αργα μα σταθερα αποκταω ογκο.

    Και αναρωτιεμαι κατα ποσο ειναι αναγκαια η τοση υπερβολικη πρωτεϊνη οταν ο ιδιος ο Αμερικανικος Οργανισμος Γεωργιας (USDA) συνιστα μολις 1 με 1.2 gr πρωτεϊνης / κιλο σωματικο βαρους για ανθρωπους με καθημερινη σωματικη ασκηση και μολις 0.5 με 0.7 για ατομα που δεν γυμναζονται (εξαιρουνται παιδια, εφηβοι, εγγυες, θηλάζουσες και ηλικιωμενοι).

  19. #49
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Το topic κλειδώνεται για να καθαριστεί μέχρι νεωτέρας.

    Edit: Ανοίγω ξανά το topic και θα παρακαλέσω να μείνουμε on. Επίσης όποιος έχει να παραθέσει επιστημονικά άρθρα ας το κάνει στην ανάλογη ενότητα.

    Τέλος παρακαλώ για κοσμιότητα στο ύφος.

    Ευχαριστώ

    Mazda 6
    Bodybuilders.gr Moderator's Team
    Last edited by Mazda 6; 03-05-14 at 19:14.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  20. #50

    Default

    Στο nutrition data μου βγάζει ότι το φασόλι έχει πλήρες προφίλ αμινοξέων..

    nutritiondata.self.com/facts/legumes-and-legume-products/4319/2

    πιστεύεις ότι λόγω φυτικών ινών δεν μπορούν να αξιοποιηθούν από τον οργανισμό?

  21. #51
    New Member
    Join Date
    26-09-13
    Posts
    55

    Default ποια η γνώμη σας για τα όσπρια;

    Καλησπέρα σε όλους. Ποια η γνώμη σας για τα όσπρια; Διαβάζω διάφορα προγράμματα διατροφής και δεν τα βλέπω μέσα.
    Εμένα γενικά μ'έχουν βοηθήσει πολύ στο αδυνάτισμα, γιατί με χορταίουν πολύ χωρίς να μου δίνουν πολλές θερμίδες. Διάβασα
    ότι περιέχουν και πρωτείνες.

  22. #52
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τα οσπρια ειναι μια πολυ καλη πηγη φυτικων ινων και υδατανθρακων! Το μονο προβλημα ειναι πως πεφτουν δυσπεπτα (ειδικα αν εχεις συνδρομο ευερεθιστου εντερου οπως εγω) αρα θελει ιδιαιτερη προσοχη στην καταναλωση.
    Πρωτεινες ναι, περιεχουν, αλλα μην στηριζεσαι σε αυτα για να λαβεις την απαραιτητη που χρειαζεσαι, καθως δεν εχουν πληρη προφιλ αμινοξεων. Αν θες μπορεις να τα συνδιασεις με οποιοιδηποτε δημητριακο (πχ το γνωστο φακορυζο) ωστε να παιρνεις τελεια πρωτεινη.
    Προσοχη - ακομα και τα οσπρια εχουν αρκετες θερμιδες, γι αυτο καλο ειναι να τα μετραμε σχολαστικα οπως ολα τα υπολοιπα γευματα μας.

  23. #53
    Pumping Iron Constantinos21's Avatar
    Join Date
    06-09-11
    Location
    Salonica
    Posts
    488

    Default

    Φασολάδα αποφεύγω να φάω γιατί φέρνει αέρια και δεν βολεύει. Οι φακές όμως με κριθαράκι μέσα δυο φορές την εβδομάδα έχουν τη τιμητική τους καθώς συνδυάζει πρωτεΐνη μαζί με υδατανθρακα και είναι και νόστιμες με το ξίδακι τους. Και δεν με βαραίνουν. Τις προτιμώ από το κοτόπουλο και τα κρέατα γενικότερα. Ζητώ οι φακές. Αυτά από μενα :D

  24. #54
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Παιδιά εγώ τα όσπρια τα συνδυάζω με ρύζι (καστανό ή μπασμάτι) τις off μέρες μου, σίγουρα δηλ 2 μέρες την εβδομάδα, πολλές φορές και 3 και βάζω μαζί και μισό κεσεδάκι τυρί cottage για να συμπληρώσω πρωτείνη. Φακές και φασόλια μαυρομάτικα είναι τα στανταράκια μου, τα ρεβύθια είναι επίσης φοβερά. Απλά είναι αυτό που είπε και η Ειρήνη και που μπορεί και ο καθένας να διαπιστώσει για τον εαυτό του, ότι είναι κομμάτι δύσπεπτα, οπότε ο καθένας δοκιμάζει και πράττει αναλόγως.

    Πάντως τα φτιάχνω πολύ απλά, ακολουθώ τη βασική συνταγή από 'δω http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=31216 (δεν βάζω κρεμμύδι βέβαια και πουμαρό λιγότερο), προσθέτω λίγη δάφνη στις φακές και κύμινο στα φασόλια και γίνονται μούρλια! ;)

  25. #55
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by Constantinos21 View Post
    Φασολάδα αποφεύγω να φάω γιατί φέρνει αέρια και δεν βολεύει. Οι φακές όμως με κριθαράκι μέσα δυο φορές την εβδομάδα έχουν τη τιμητική τους καθώς συνδυάζει πρωτεΐνη μαζί με υδατανθρακα και είναι και νόστιμες με το ξίδακι τους. Και δεν με βαραίνουν. Τις προτιμώ από το κοτόπουλο και τα κρέατα γενικότερα. Ζητώ οι φακές. Αυτά από μενα :D
    Φακέεεεες!!
    Victory loves preparation...

  26. #56
    Junior Bodybuilder GeorgeV77's Avatar
    Join Date
    16-06-08
    Location
    ATHENS, Greece.
    Posts
    180

    Default

    οσπρια+τυρι=πρωτεινη υψηλης βιολογικης αξιας.η μανα φυση ξερει καλυτερα και εμεις τωρα ανακαλυπτουμε την Αμερικη.
    και βεβαια μπορουμε να μετρησουμε την πρωτεινη των οσπριων,αρκει να προσθεσουμε και λιγο τυρι για επιπλεον αμινοξεα.
    και λιγο ρεγγα ή σαρδελα δεν εβλαψε ουτε τους επαγγελματιες αθλητες,εμας θα βλαψει;

  27. #57
    Pumping Iron Constantinos21's Avatar
    Join Date
    06-09-11
    Location
    Salonica
    Posts
    488

    Default

    Quote Originally Posted by GeorgeV77 View Post
    οσπρια+τυρι=πρωτεινη υψηλης βιολογικης αξιας.η μανα φυση ξερει καλυτερα και εμεις τωρα ανακαλυπτουμε την Αμερικη.
    και βεβαια μπορουμε να μετρησουμε την πρωτεινη των οσπριων,αρκει να προσθεσουμε και λιγο τυρι για επιπλεον αμινοξεα.
    και λιγο ρεγγα ή σαρδελα δεν εβλαψε ουτε τους επαγγελματιες αθλητες,εμας θα βλαψει;
    Εγώ τις συνδυάζω με ελιές καλαμων και φέτα. Και το ψάρι δεν ειν κακό.

  28. #58
    Banned
    Join Date
    05-10-14
    Posts
    9

    Default

    Καλά αν ένας θέλει να χάσει βάρος τι θα φάει? Συνδιασμός Κοτόπουλλο + Λαχανικά νομίζω είναι ο καλύτερος, διότι τα λαχανικά θα σου δώσουν και τις βιταμίνες που χρειάζεσαι. Πώς μπορεί κάποιος να ζήσει χωρίς λαχανικά η τουλάχιστον φρούτα ?????

  29. #59

    Default

    πως μαγειρευετε τα οσπρια? Βαζετε σαλτσα? Υπαρχει καποιο οσπριο που πρεπει να αποφευγουμε? Επικεντρώνομαι πιο πολυ στην απωλεια λιπους και μετα στο να παρω ογκο/μυες.

  30. #60

    Default

    Quote Originally Posted by geopaok View Post
    πως μαγειρευετε τα οσπρια? Βαζετε σαλτσα? Υπαρχει καποιο οσπριο που πρεπει να αποφευγουμε? Επικεντρώνομαι πιο πολυ στην απωλεια λιπους και μετα στο να παρω ογκο/μυες.
    Μπορεις να τα φτιαξεις με ντοματα και λιγο ελαιολαδο, δε νομιζω πως χρειαζονται κατι περισσοτερο τα οσπρια.
    Γενικα αποφευγουμε οσα μας φουσκωνουν και προκαλουν δυσπεψια.
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Όσπρια
    By Kawasakias in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 21-03-14, 11:43
  2. Όσπρια!!
    By cygymguy in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 22-08-09, 21:56
  3. οσπρια στην διατροφη
    By panoskiz in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-09, 17:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •