Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-11-10
    Posts
    2

    Default Επίμονο Κοιλιακό Λίπος!!

    καλησπέρα σε όλους

    όπως ήδη διαβασα σε άλλα δυο threads σχετικά με το θεμα υπάρχουν και άλλοι με το προβλημα μου!!!! αυτο το άτιμο επίμονο λίπος στιν κοιλιά.... διαβασα τα σχετικα posts k μπορω να πω οτι ακολουθω σχεδον όλες τις προτάσεις τόσο τις διατροφικες όσο και αυτες που αφορουν ασκήσεις κ μαλιστα με το παραπάνω...

    αλλα για να μην σας κουραζω
    ειμαι 1,67 και 52 κιλά πλέον (στην προσπαθεια μου να χασω την κοιλιτσα είχα μεινει 45 κιλα... τραγικο αποτέλεσμα... κ η κοιλιτσα εκει!!) επι της ουσιας ομως αυτο που εχω απορια ειναι... μπορει κανεις να γυμναζεται και να τρεφεται σωστα αλλα να ειναι τετοιοσ ο σωματοτυποσ του που να μην μπορει ποτε να απαλλαγει από τοπικό λίποσ???? κ αν ισχυει κατι τετοιο τοτε τι μπορει να γινει??

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by ripaki View Post
    επι της ουσιας ομως αυτο που εχω απορια ειναι... μπορει κανεις να γυμναζεται και να τρεφεται σωστα αλλα να ειναι τετοιοσ ο σωματοτυποσ του που να μην μπορει ποτε να απαλλαγει από τοπικό λίποσ???? κ αν ισχυει κατι τετοιο τοτε τι μπορει να γινει??
    Kαλωσόρισες στο φόρουμ!

    Για να απαντήσω επί του σημείου στην απορία σου, ναι είναι δύσκολο ιδιαίτερα για μας τις γυναίκες να χάσουμε λίπος που συνήθως το μαζεύουμε κοιλιά, γλουτούς, περιφέρεια..
    Αυτό δε σημαίνει πως δεν μπορεί να φύγει. Απαιτεί αυστηρή διατροφή, βάρη, αερόβια και χρόνο.
    Αν κάνεις και τα 4 τότε σίγουρα θα έχεις αποτέλεσμα!
    Last edited by Kardoula; 01-11-10 at 15:54.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-11-10
    Posts
    2

    Default

    σε ευχαριστω πολυ καρδουλα κ ναι εχεις σιγουρα δικιο σε αυτο ομως φανταζομαι κ εσυ θα με καταλαβαινεις οτι μετα απο καποιο σημειο που εχεις φτασει σε ενα πολυ καλο επιπεδο φυσικης και σωματικης καταστασης και δεν βλεπεις επιπλεον βελτιωση στα σημεια που θα θελες αρχιζεις λιγο να απογοητευεσαι... και για γινω πιο σαφης γυμναζομαι συστηματικα πανω απο 4 χρονια (τοσο βαρη οσο και αεροβια) κανω προπονησεις για 10 χλμ. και ελευθερα βαρη επισης. επιπλεον ειμαι κ φανατικη windsurfer... κ φτανεις καποια στιγμη σε ενα σημειο που αναρωτιεσαι "τι αλλο πρεπει να κανω δλδ???!!!" χεχεχεχ :D

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Έχεις απόλυτο δίκιο! Όσο λιγότερο λίπος έχουμε να χάσουμε, τόσο περισσότερο πρέπει να προσπαθήσουμε.
    Για παράδειγμα ένα παχύσαρκο άτομο θα χάσει πιο εύκολα από μας, γιατί έχει περισσότερα αποθέματα..
    Άσε που η φύση δεν μας ευνοεί εμάς τα κορίτσια, θέλει να έχουμε λίγο περισσότερο λίπος.
    Να σου πω όμως ειλικρινά, δεν απογοητεύομαι, ίσα ίσα πεισμώνω και γίνομαι ακόμα πιο σκληρή στο πρόγραμμά μου.

    Αφού προπονείσαι τόσα χρόνια τότε θα ξέρεις τι πρέπει να συνεχίσεις να κάνεις.Βέβαια μετράει και το τί έκανες αυτά τα χρόνια, εννοώ από θέμα έντασης στην προπόνηση, συγκεκριμένη διατροφή κλπ..

  5. #5

    Default

    Και απο μενα γεια σας εχω και εγω το ιδιο θεμα με τη κοιλια
    Και διαπιστωσα οτι ολα τα πρασινα λαχανικα με πρηζουν με
    Φουσκωνουν τι να κανω????

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    O λόγος που σου προκαλούν φούσκωμα είναι οι φυτικές ίνες.
    Μείωσε τις ποσότητες ή αφαίρεσέ τα για ένα διάστημα μέχρι να ηρεμίσει το έντερο. Μετα άρχισε σιγά σιγά να τα καταναλώνεις αλλά σε μικρές ποσότητες και από 1-2 είδη, όχι περισσότερα.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    28-02-14
    Location
    ρόδος
    Posts
    23

    Default

    Και εγω το ιδιο προβλημα εχω.Ειμαι λεπτη με λεπτα ποδια αλλα εχω λιπος στην κοιλιτσα.Που θα παει με διατροφη και ασκηση θα φυγει
    Last edited by cuban; 28-02-14 at 16:21. Reason: Αλλαγή γραμματοσειράς

  8. #8
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default

    Για το θέμα με τις φυτικές ίνες και το φούσκωμα, θα συμφωνήσω με την Καρδούλα, αλλά θα τονίσω ότι αν αυξήσετε τις φυτικές ίνες, πρέπει να αυξήσετε κατά πολύ και την κατανάλωση του νερού, ώστε να μπορούν να διαλύονται φυσικά και να μην "πρήζεστε". Δοκίμασε να τις αυξήσεις σταδιακά και όχι μέσα σε μία μέρα και να πίνεις περισσότερο νερό.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πως θα μειωθεί το κοιλιακό μου λίπος ?
    By natassaki in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 39
    Last Post: 29-10-13, 12:32
  2. Απορία για κοιλιακό λίπος
    By -Thomas1999- in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 02-06-13, 13:54
  3. Σωσίβιο Και Κοιλιακό Λίπος!!
    By foivos7 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 20-04-13, 13:47
  4. Ασκήσεις Και Κοιλιακό Λίπος - Τί Προτείνετε;
    By mdkgr in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 28-08-12, 01:42
  5. Διατροφή Γράμμωσης & Επίμονο Λίπος
    By arts79 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 11-06-12, 08:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •