Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 31 to 60 of 153
  1. #31
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by pitsouf View Post
    Καλημέρα!!!

    Όλα αυτά????????????
    Έπαθα σοκ!!!!!!!!!!

    Έχω μερικές ερωτησούλες όμως...

    Φρούτα δε μπορώ να ενσωματώσω κάπου? Έστω ένα φρούτο τη μέρα?
    Ακόμη σχετικά με το γάλα, ενδεχωμένως λίγο περισσότερο γάλα ή γιαούρτι?
    Αν φυσικά δεν επηρρεάζουν αρνητικά.
    Στα αβγά μόνο τα ασπράδια? Ολόκληρο δε θα βάζω κανένα?
    Τα δημητριακά που τρώω μάλλον πρέπει να τα ξεχάσω εε??
    Έπαθες σοκ γιατί μέχρι τώρα έτρωγες σαν πουλάκι και έβαλες το σώμα σου σε κατάσταση συναγερμού. Ήταν μαθηματικά βέβαιο πως αν συνέχιζες έτσι κάποια στιγμή θα κολλούσες και δε θα έχανες βάρος (όσο λιγότερο και να έτρωγες) άσε που θα τα παρατούσες και θα έπεφτες στο φαί (που όντως έκανες τα Σαββατοκύριακα γιατί δεν άντεχες.. εδώ που τα λέμε ούτε εγώ θα άντεχα)

    Όπως είπα στο άλλο ποστ, φυσικά και μπορείς να χωρέσεις στη διατροφή σου ένα φρούτο, ολόκληρο αβγό ή δημητριακά.(Σχετικά με το τελευταίο, δεν ξέρω ποια τρως, αλλά συνήθως τα περισσότερα περιέχουν και ζάχαρη, κάτι που τα κάνει ιδιαίτερα πλούσια σε θερμίδες!Το κουάκερ είναι άριστη επιλογή υδατάνθρακα, μέσα στο γάλα τρώγεται πολύ ευχάριστα).

    Όλα εξαρτώνται από το αν μένεις στα πλαίσια των θερμίδων σου.

    Πώς σου φαίνονται μέχρι εδώ τα πράγματα;

  2. #32
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Καλημέραααααααααα!!!!!!!!!!!!!!

    Ευτυχώς αυτό το σκ κρατήθηκα!!!!!!!!!!!!!
    Αφου πέρασε η Παρασκευή και το Σάββατο την Κυριακή δεν τη φοβάμαι.
    Με πολύ μικρές (θέλω να πιστεύω) παρασπονδίες, αφού ήμουν σε φιλικό σπίτι, και είχαν φτιάξει χιλιάδες πράγματα, από τα οποία έφαγα μόνο σαλάτα (δεν ήταν η πιο διαιτητική σαλάτα που υπάρχει βέβαια") και λίγη μπριζόλα. Ααααααα και 2 κουταλίτσες παγωτό.
    Μπορεί να μην είναι ότι έπρεπε να φάω αλλά για τα δεδομένα μου ως τώρα για τα Σ/Κ δεν είναι τίποτα!!!

    Δημητριακά έτρωγα τα special k, το πρόβλημα μου με τη βρώμη είναι ότι ενώ μου αρέσει, πρέπει να ξυπνάω νωρίτερα να την φτιάξω (γιατι την κάνω σαν κρέμα) και συνήθως το πρωί ζορίζομαι αρκετά να σηκωθώ νωρίτερα. Πρέπει να το προσπαθήσω όμως....

    Ακόμα δεν έχω προσαρμοστεί σε αυτά που μου προτείνεις, πρέπει να αρχίσω από αύριο σιγά σιγά να φτιάχνω πρόγραμμα.
    Πχ, αυτά που έφαγα την Παρασκευή (κ τις προηγούμενες μέρες περίπου στα ίδια είχα κυμανθεί) ήταν:

    08:00 - 50γρ δημητριακά+300ml γαλα 1,5%
    11:00 - 1 πορτοκάλι και ένα τοταλ 2%
    13:30 - 2αβγα + μια φέτα ψωμί ολικής 20γρ
    15:30 - σαλάτα+3φέτες γαλοπούλα+35γρ τυρί light (10%λιπαρά)+1ασπράδι+1 φρυγανιά ολικής
    17:00 γυμναστήριο
    18:00 - 1 ποτήρι γάλα 1,5%
    19:30 - 150γρ σολομό + 100γρ καστανό ρύζι

    μου είναι λίγο δύσκολο ακόμα να φάω περισσότερο, αφου παραδόξως για τις τεράστιες πραγματικά ποσότητες φαγητού που έτρωγα ως τώρα, δεν περίμενα να χορταίνω, αλλά πραγματικά νιώθω πολύ χορτασμένη !!!!

    Σιγά σιγά θα το διαμορφώσω κι άλλο.

    Πάντως μέρα με τη μέρα παίρνω κουράγιο, ήδη μέσα σε μια βδομάδα νιώθω καλύτερα!
    Πιασμένη λιγάκι από το γυμναστήριο (στην κοιλιά και στην πλάτη κυρίως) ξεφουσκωμένη ελαφρώς, και χορτάτη !!!!

  3. #33
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλά, εσύ είσαι φοβερή, μπράβο σου

    Και σκέψου πως είσαι στο ξεκίνημα, φαντάσου αργότερα πόσο πιο ωραία και ανεβασμένη θα νιώθεις.
    Έχω περάσει αυτή τη φάση και ξέρω πολύ καλά και την ψυχολογία σου και την προσπάθεια που πρέπει να κάνεις.
    Κατάφερα στο παρελθόν με σωστή διατροφή και βάρη να χάσω ούτε 5 ούτε 10, αλλά 22 ολόκληρα κιλα! Κι όχι μονο αυτό, αλλά να μη ξαναπάρω γραμμάριο.. Θυμάμαι πόσο χαμηλή ενέργεια είχα και συγκρίνω τον εαυτό μου σήμερα, καμία σχέση!

    Μια χαρά έχεις βελτιώσει τη διατροφή σου, μη βιαστείς να κάνεις μεγάλες αλλαγές, μικρά και σταθερά βήματα κάθε φορά. Αν νιώθεις πως δεν πεινάς, μη πιέζεις τον εαυτό σου για περισσότερο φαγητό. Προσπάθησε μόνο πριν και μετά την προπόνηση να τρως καλά για να έχεις ενέργεια και να μπορέσεις να αναρρώσεις μετά τη γυμναστική σου.
    Να χεις πάντα στο μυαλό σου την εικόνα σου έτσι όπως τη θες. Με ένα σώμα σφιχτό, τονωμένο και πάνω απ'όλα με αυτοπεποίθηση
    Και πάλι μπράβο σου!
    Last edited by Kardoula; 14-11-10 at 17:06.

  4. #34

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    μπραβο! σε χορταινει η πρωτεινη! τα σπεσιαλ Κ αστα ειναι με ζαχαρη κτλ
    θα μου πεις αυτο μας πειραζει? αν θες να μη πεινας κ να παιρνεις τα σωστα θρεπτικα προτιμησε βρωμη, μπορεις κ σε κρυο γαλα,
    μια χαρα ειναι! ολα θεμα συνηθειας ειναι...θα δεις!
    οσο για τα σαββατοκυριακα αν φτανεις σε αυτα πεινασμενη τοτε ναι θα φας ο,τι ναναι...
    με αυτα που σου ειπε η καρδουλα θα εισαι μονιμως χορτατη!

    ΥΓ τεραστιες ποσοτητες φαγητου τρωμε λογω των υδατανθρακων (των κακων) βλεπε τυροπιτες σφολιατοειδη κουλουρακια κτλ
    που ανεβαζουν το σακχαρο πολυ ( εν αντιθεση με τους καλους υδατανθρακες πουο το κρατουν σταθερο)
    ετσι μολις το σακχαρο πεσει πεφτουμε με τα μουτρα κ το στομαχι βεβαια ανοιγει...
    κ αντε να το κλεισεις μετα!!
    θα δεις μολις περασει αλλο ενα σαββατοκυριακο δε θα πιστευεις οτι τρως τοσο νορμαλ κ εισαι χορτατη!
    καλη συνεχεια!
    αρχιζω κ γω απο αυριο, με βολεψε τελικα αυτο για υπολογισμο (εκτος θερμιδων) λιπων υδατανθρακων κτλ που μου το ειπε η forty, ριξε μια ματια http://www.fitday.com/

  5. #35
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις της Strength

    Aν δεν προλαβαίνεις να κάνεις το πρωί το κουάκερ/κρέμα, ίσως θα μπορούσες να το είχες έτοιμο από το βράδυ ;-)
    Aλλά όπως είπαμε, σιγά σιγά γίνονται οι αλλαγές, όσο πιο σταθερά τόσο πιο μόνιμα θα ναι τα αποτελεσματα.

  6. #36
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Αχ ρε κοριτσια σας ευχαριστώ τόσο πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ειλικρινα αν δεν με είχατε βοηθήσει πιστεύω δεν θα είχα καταφέρει ούτε αυτή τη φορά να κάνω μια σωστή αρχή!!!!!!

    Kardoula 22 κιλά κ δεν πήρες γραμμάριο???????????? Ουαοοοοοοοοοουυυυυ!!!!
    Αυτο κι αν είναι κατόρθωμα!!!!!!!!!!!!

    Έχω την καλύτερη βοήθεια εδώ μέσα!!!!!!!!!!!!

    Strength καλή αρχή λοιπόν, θα το μελετήσω αυτό που μου πρότεινες αύριο που θα έχω χρόνο!!!!

    Καλό βράδυ κορίτσια!!!
    Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!!

  7. #37
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default


    Σήμερα ζυγίστηκα μετά από μια βδομάδα.
    Ένιωθα κάπως ξεφουσκωμένη οπότε λέω θα χει πέσει κανένα κιλό.
    Πουυυυυυυ να πέσει....μόλις 200 γραμμάρια σε μια βδομάδα
    Απογοητεύτηκα πολύ, πάνω που είχα πάρει τα πάνω μου, έπεσα
    Με 200γρ τη βδομάδα θα θέλω 7 μήνες για να χάσω 7 κιλά???????

    Τι να κάνω???
    Μήπως πρέπει να μειώσω τις θερμίδες???
    Τώρα παίρνω 1500-1600.
    Μήπως να πάω 1300-1400 μπας και κουνηθεί λιγάκι η ζυγαριά???
    Γιατί αν πηγαίνω με τέτοιους ρυθμούς θα σαλτάρω!!!!

  8. #38
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by pitsouf View Post

    Τι να κάνω???
    Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να μην αγχώνεσαι :-)

    Tο ξέρω πως λαχταράς να δεις το δείκτη της ζυγαριάς να πέφτει, αλλά μην αφήνεις να σου γίνεται έμμονη ιδέα.
    Δεν είπαμε πως όσο πιο σταθερά και μικρά βήματα προόδου κάνουμε, τόσο πιο μόνιμα θα ναι τα αποτελέσματα;
    Το να χάσεις βάρος είναι εύκολο.. Μείωσε στο μισό τις θερμίδες σου, κάνε δίαιτα πείνας κι ορίστε, σε μια βδομάδα η ζυγαριά μπορει να δείχνει μέχρι και 2 κιλά κάτω.
    Τι σημαίνει αυτό; Ότι έχασες λίπος; Αμ δε! Νεράκι έχασες και αν συνέχιζες αυτό το μοτίβο θα χανες και οτι μυική μάζα διαθέτεις..

    Σε αυτή τη φάση που βρίσκεσαι, αυτό που προσπαθείς να κάνεις είναι να "καθαρίσεις" τη διατροφή σου. Να μειώσεις τα διατροφικά ξεσπάσματα και να μπεις σε μια σειρά.

    Μετά θα μειώσεις λίγο τις θερμίδες σου από αυτές της συντήρησης για να ξεκινήσεις να χάνεις λίπος (πρόσεξε.. λίπος, όχι βάρος!)
    Δώσε βάση στην αερόβια. Θα σε βοηθήσει μαζί με τα βάρη.

    Αλλά πάνω απ όλα δώσε χρόνο στο σώμα σου. Ξέρεις πόσοι παράγοντες επηρρεάζουν το βάρος σε μας τις γυναίκες; Πόσο εύκολα κρατάμε νερά; Να μην αναφέρω για το πόση κατακράτηση έχουμε πριν μας έρθει περίοδος..

    Μη κανεις το λάθος που κάνουν όλες στον πανικό τους, να μειώνουν πολύ θερμίδες. Τα αποτελέσματα τα ξέρεις.. μη τα λέμε..

    Χαλάρωσε, συνέχισε αυτό που κάνεις και μη σε παίρνει από κάτω. Αν όλα τα κάνεις σωστά τότε δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι

  9. #39
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    H αλήθεια είναι ότι αγχώθηκα πολύ.
    Γιατί ένιωθα λίγο ξεφουσκωμένη και λέω θα ανέβω και θα έχει πέσει κάνα κιλό (μιας και τα πρώτα υποτίθεται φεύγουν πιο εύκολα) αλλά δεν !!!

    Βέβαια τέλος της εβδομάδας περιμένω να αδιαθετήσω.
    Μπορεί να έχει σχέση κι αυτό?

    Πρέπει λίγο να το ζορίσω με την αερόβια την οποία υπερβαριέμαι.
    Πόσο πιστεύεις χρειάζεται να κάνω αεροβική μέσα στη βδομάδα???

    Βάρη κάνω 3-4 φορές την εβδομάδα, το πρόγραμμα που είχα αναφέρει στην αρχή, με τη μόνη διαφορά ότι έχω κάνει τα σετ 3*10.

    Φοβάμαι κ μήπως έχω πολλούς υδατάνθρακες στη διατροφή μου.
    Πχ χτεσινό φαγητό

    08.00 - 60γρ κουάκερ-250μλ γάλα 1,5%
    11.00 - 2 ακτινίδια & 1 total 2%
    13.00 - 2φέτες τοστ ολικής, 1 μπιφτέκι 70γρ (χωρίς φρυγανιά, ψωμί κλπ), μισή ντομάτα, 2κσ cottage
    15.30 - μαρουλοσαλάτα, 100γρ (βρασμένα) μακαρόνια ολικής, 1 τόνος, 1κγ ελαιόλαδο

    17.30 - γυμναστήριο

    19.00 - 130γρ μπιφτέκι, 100 γρ.πατάτα βραστή, 200γρ χόρτα, 1κγ ελαιόλαδο.

    Μήπως κάνω κάτι λάθος?
    Μήπως τρώω πολλούς υδατάνθρακες?

  10. #40
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default


    Βέβαια τέλος της εβδομάδας περιμένω να αδιαθετήσω.
    Μπορεί να έχει σχέση κι αυτό?
    Και το ρωτάς;; Φυσικά και έχει σχέση! Κάτσε να περάσει η περίοδος και θα δεις διαφορά.
    Πρέπει λίγο να το ζορίσω με την αερόβια την οποία υπερβαριέμαι.
    Πόσο πιστεύεις χρειάζεται να κάνω αεροβική μέσα στη βδομάδα???
    Δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο η αερόβια.. η αλήθεια να λέγεται.. αλλά θα σε βοηθήσει να κάψεις θερμίδες, να γυμνάσεις την καρδιά σου και να ανέβει ο μεταβολισμός σου. Με λίγα λόγια είναι η καλύτερή σου φίλη
    3 φορές από 20 λεπτά είναι μια καλή αρχή για να εξοικειωθείς. Σιγά σιγά αυξάνεις.

    Βάρη κάνω 3-4 φορές την εβδομάδα, το πρόγραμμα που είχα αναφέρει στην αρχή, με τη μόνη διαφορά ότι έχω κάνει τα σετ 3*10.
    Φρόντισε και τα κιλά που χρησιμοποιείς να είναι τόσα ώστε να νιώθεις πως "δουλεύει" ο μυς.

    Φοβάμαι κ μήπως έχω πολλούς υδατάνθρακες στη διατροφή μου.
    Να μη φοβάσαι, δεν έχεις πολλούς υδατάνθρακες! Οι υδατάνθρακες δεν είναι εχθροί μας, τους χρειαζόμαστε για ενέργεια. Αν είσαι στις θερμίδες σου τότε ποιο το άγχος;;

    Μήπως κάνω κάτι λάθος?
    Το μόνο λάθος είναι ότι βιάζεσαι και αγχώνεσαι τσάμπα

    Μήπως τρώω πολλούς υδατάνθρακες?
    Είπαμε, όχι Χαλάρωσε, το άγχος δρα ανασταλτικά στο χάσιμο βάρους, το ξέρεις; Όλα θα πανε καλά!
    Last edited by Kardoula; 17-11-10 at 17:37.

  11. #41
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Καρδούλα για ακόμη μια φορά σε υπερ ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Έβαλα στόχο αν τα καταφέρω να κάνω 1,5 με 2 ωρες αεροβικής συνολικά την εβδομάδα (2 φορές τη βδομάδα 30λεπτο μετά τα βάρη και άλλη 1 με 2 - 30-45 λεπτά μέρες που δεν θα κάνω βάρη).
    Θα δούμε αν θα το καταφέρω.
    Αλήθεια τι είναι καλύτερο?
    Διάδρομος ή ποδήλατο????

    Όσο για τα κιλά στα βαρή βάζω όσα περισσότερα μπορώ ώστε να βγάλω τουλάχιστον 8 επαναλήψεις.

    Πάω για αερόβια λοιπόν σήμερα!!!

    Σου χρωστάω ήδη πάαααρα πολλά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  12. #42
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Θα δούμε αν θα το καταφέρω.
    Όχι "θα δούμε", "ΘΑ τα καταφέρεις" ;-)

    Αλήθεια τι είναι καλύτερο?
    Διάδρομος ή ποδήλατο????
    Ότι σου αρέσει περισσότερο. Μπορείς να κάνεις εναλλάξ για να μη βαριέσαι.
    Όσο για τα κιλά στα βαρή βάζω όσα περισσότερα μπορώ ώστε να βγάλω τουλάχιστον 8 επαναλήψεις.



    Σου χρωστάω ήδη πάαααρα πολλά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Μόνο στον εαυτό σου χρωστάς. Εσύ κάνεις όλη τη δουλειά ;-) Καλή δύναμη!!

  13. #43
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Χτες τελικά με τα 1000 ζόρια κατάφερα να κάνω 30 λεπτά διάδρομο και 15 ποδήλατο.
    Την Τρίτη είχα κάνει άλλα 30 λεπτά.
    Το βαριέμαι απίστευτα αλλά το παλεύω τι να κάνω!

    Σκέφτομαι μήπως μια φορά έστω τη βδομάδα μπαίνω σε κανένα ομαδικό αερόμπικ μπας και γίνει τίποτα και να κάνω άλλες 2 μόνη μου.
    Είδωμεν!!!

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μόνο στον εαυτό σου χρωστάς. Εσύ κάνεις όλη τη δουλειά ;-) Καλή δύναμη!!
    Και όμως, αν δεν είχα τόση βοήθεια δε νομίζω ότι θα έπαιρνα μπρος!!!
    Τόσα χρόνια η μόνη μου κουβέντα είναι από Δευτέρα δίαιτα!!!
    2 φορές μόνο κατάφερα τελικά να το εφαρμόσω πραγματικά αλλά καμία από τις 2 δεν το είχα συνδιάσει σωστά με γυμναστική, έκανα μια βδομάδα και τα παράταγα αν δεν είχα την πολύτιμη βοηθειά σου και σας γενικότερα δε νομίζω πως θα άλλαζα κάτι αυτή τη φορά!!!

  14. #44
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Χτες τελικά με τα 1000 ζόρια κατάφερα να κάνω 30 λεπτά διάδρομο και 15 ποδήλατο.
    Την Τρίτη είχα κάνει άλλα 30 λεπτά.
    Το βαριέμαι απίστευτα αλλά το παλεύω τι να κάνω!
    Θα σου πρότεινα να κάνεις 30λεπτά και όχι 30+15. Είναι αρχή ακόμα, γι αυτό νιώθεις ζόρια. Η φυσική κατάστασή σου θα βελτιωθεί σταδιακά, με το να μπαίνεις απότομα σε 45' λεπτά μόνο εξάντληση θα σου προσφέρει για την ώρα.
    Όταν βλέπεις πως τη μισή ώρα τη βγάζεις σχετικά καλά, τότε ανέβασε 5 λεπτά, επόμενη εβδομάδα, άλλα 5 κοκ..

    Μπράβο σου για την προσπάθειά σου!

  15. #45
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Ακόμη καλύτερα το 30λεπτο!!!!!!!!

    Αυτο που μου έκανε τρομερή εντύπωση, ήταν ότι 2 φορές που έκανα 30λεπτο διάδρομο μετά τα βάρη το έβγαλα πολύ πιο άνετα (από άποψη αντοχής και μόνο) από ότι χτες που πήγα μόνο για αεροβική

    Αχ όλο και αυξάνονται οι απορίες μου!!!
    Να δω πόσο θα με αντέξεις ακόμα
    Δεν κάνω τρέξιμο, αλλά περπάτημα γύρω στο 6 συνήθως.
    Οι παλμοί όταν κρατάω αυτό το πραγματάκι που έχει για να σου δείχνει είναι συνήθως 120-135.
    Είναι καλά???

    Τα ομαδικά προγράμματα αερόμπικ κάνουν τίποτα πιστεύεις ή καλύτερα να συνεχίσω μόνη μου?

    100 γρ.μαυρομάτικα κάνει να φάω με το κοτόπουλο και τη σαλάτα αντί για άλλο υδατάνθρακα ή παχαίνουν???

    Ειλικρινά νομίζω πως πρέπει να σου κόβω μισθό για τις συμβουλές σου!!!
    Μήπως σου βρίσκεται μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών???

  16. #46

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    xaxaxaxa αυτο με την αεροβια μετα τα βαρη το παθαινα κ εγω κ το εξηγω οτι εισαι ζεστη μετα...

  17. #47
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πολύ ωραίες οι ερωτήσεις σου περί αερόβιας, δίνουν αφορμή για ωραίες συζητήσεις
    Θα επιστρέψω αργότερα για να το αναλύσουμε λίγο, είμαι σίγουρη πως θα βρεις τις πληροφορίες πολύ χρήσιμες για την πρόοδό σου.

    Μείνετε συντονισμένες κορίτσια!

    Ειλικρινά νομίζω πως πρέπει να σου κόβω μισθό για τις συμβουλές σου!!!
    Μήπως σου βρίσκεται μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών???
    Χαχαχα!!

  18. #48
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Ααααα και να σημειώσω ότι τελικά αδιαθέτησα....μάλλον τσάμπα είχα αγχωθεί αφου περίοδος χωρίς φούσκωμα ως τώρα τουλάχιστον δεν μου έχει τύχει.
    Την άλλη βδομάδα πάλι ζύγισμα!!!
    Και φυσικά σήμερα το πρόγραμμα έχει βάρη!!!
    Όχι σαν παλιότερα που καμια βδομάδα πριν αδιαθετήσω και καμιά ακόμα μετά έκοβα το γυμναστήριο γιατί δεν μπορούσα και καλά....τώρα τι δεν μπορούσα?
    Δεν ξέρω δικιολογίίιιιιιιιες.....

    Strength μου, είναι και πολύ έντονη η διαφορά.΄
    Χτες που υποτίθεται δεν είχα κάνει βάρη άρα ήμουν ξεκούραστη, στο τέταρτο άρχισα τα ουφ και ξανά μανά ουφ και πάει λέγοντας!!!

    Μήπως οπότε να το καθιερώσω 3-4 φορές τη βδομάδα μετά τα βάρη κ δεν πηγαίνω έξτρα μέρες μόνο για αερόβια....
    Από τη μια θα ήταν βολικό από άποψη χρόνου, από την άλλη δε ξέρω αν θα ήταν καλύτερο ή χειρότερο κάτι τέτοιο....

    Αναμένουμε λοιπόν την expert μας και βλέπουμε!!!!
    Last edited by pitsouf; 18-11-10 at 15:13.

  19. #49
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ααααα και να σημειώσω ότι τελικά αδιαθέτησα....μάλλον τσάμπα είχα αγχωθεί αφου περίοδος χωρίς φούσκωμα ως τώρα τουλάχιστον δεν μου έχει τύχει
    Eίδες τελικά που τσάμπα αγχωνόσουν;



    Αυτο που μου έκανε τρομερή εντύπωση, ήταν ότι 2 φορές που έκανα 30λεπτο διάδρομο μετά τα βάρη το έβγαλα πολύ πιο άνετα (από άποψη αντοχής και μόνο) από ότι χτες που πήγα μόνο για αεροβική
    Αυτό δεν είναι απόλυτο πως θα συμβαίνει κάθε φορά. Ίσως μετά την προπόνηση με βάρη ήσουν σε εγρήγορση και ψυχολογικά πιο έτοιμη για αερόβια παρά τις άλλες μέρες..


    Δεν κάνω τρέξιμο, αλλά περπάτημα γύρω στο 6 συνήθως.
    Οι παλμοί όταν κρατάω αυτό το πραγματάκι που έχει για να σου δείχνει είναι συνήθως 120-135.
    Είναι καλά???
    Και καλά κάνεις! Το τρέξιμο θα σε εξαντλήσει, η αερόβια μέτριας έντασης είναι ότι πρέπει για το σκοπό σου.

    Σχετικά με τους παλμούς, για να ξέρεις σε τι εύρος να κινηθείς, θα κάνεις τον εξής απλό υπολογισμό :
    220 - ηλικία
    Ο αριθμός αυτός που θα βγάλεις είναι το MHR, δηλαδή ο μέγιστος καρδιακός παλμός.
    Πχ εγώ που είμαι 32χρ. Το MHR μου είναι
    220 - 32= 188 παλμοί

    Η αερόβιά μου(όταν κάνω μέτριας έντασης) συνήθως είναι το 70-80% του MHR.
    Δηλαδή
    188 χ 0,7 = 132 παλμοί
    188 χ 0,8 = 150 παλμοί, δηλαδή κυμαίνονται από 132-150
    Μερικές φορές φτάνω και παραπάνω αλλά για το επίπεδό σου μια καλή αρχή είναι το 60-70%.(αν δεις ότι δεν μπορείς σε αυτά τα ποσοστά, τότε χαμηλώνεις και όταν βελτιώσεις αντοχή τότε ανεβάζεις)

    Κάνε τους δικούς σου υπολογισμούς και βρες το δικό σου MHR και τις ανάλογες αντιστοιχίες.
    Έτσι με αυτό τον τρόπο θα ρυθμίζεις μόνη σου πλέον με πόση ένταση θες να κάνεις αερόβια ;-)


    Τα ομαδικά προγράμματα αερόμπικ κάνουν τίποτα πιστεύεις ή καλύτερα να συνεχίσω μόνη μου?
    Ποτέ δεν ήμουν φαν των ομαδικών προγραμμάτων, αν σε ευχαριστεί τότε ναι κάνε, είναι καθαρά θέμα γούστου. Όταν είμαι μόνη μου στο διάδρομο ή στο ελλειπτικό έχω καλύτερη συγκέντρωση και μπορώ να ελέγχω παλμούς, ένταση κλπ..



    100 γρ.μαυρομάτικα κάνει να φάω με το κοτόπουλο και τη σαλάτα αντί για άλλο υδατάνθρακα ή παχαίνουν???

    Το θέμα δεν είναι αν μία τροφή παχαίνει, αλλά το πώς τη διαχειρίζεται το σώμα μας.
    Για παράδειγμα τα μαυρομάτικα(που παρεπιπτοντως τρελαίνομαι, όπως και για όλα τα όσπρια) είναι θρεπτικά, έχουν φυτικές ίνες (που τις χρειαζόμαστε για τη σωστή λειτουργία του εντέρου μας, ειδικά αν έχουμε δυσκοιλιότητα) και είναι απαραίτητα στη διατροφή μας.
    Πρέπει όμως να ξέρεις πως γενικά τα όσπρια έχουν συνήθως αρκετές θερμίδες -(τσέκαρε στη συσκευασία να δεις).
    Μία μερίδα μαζί με το κοτόπουλό σου είναι μια πολύ καλή εναλλακτική λύση!
    Μπορείς να προσθέσεις και μια κουταλιά του γλυκού ωμο ελαιόλαδο.
    Ρύθμισε τα γεύματά σου ώστε να περισσεύουν θερμίδες ώστε να μπορείς να έχεις το όσπριο της επιλογής σου (ή οποιοδήποτε άλλο λαχανικό θες).
    Last edited by Kardoula; 18-11-10 at 15:59.

  20. #50

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    πω τα διαβασα κ κουραστηκα, τελικα μηπως επαθα υπερκοπωσουλα που μου λενε?
    σημερα εκανα 40' ελλειπτικο ανετα, δυσκολο να αποφασισεις να ανεβεις δυσκολο να σταματησεις να κατεβεις,
    ποτε σου ερχεται το ελλειπτικο καρδουλα?
    να ρωτησα τις κοπελες, (εσας) οσες κανετε ελλειπτικο μηπως μουδιαζουν οι πατουσες σας κ πρεπει να κινειται τα δαχτυλα που κ που?
    κ αν δεν το παθαινετε σας ακουγεται κατι τρομακτικο/περιεργο? να το ψαξω?
    αλλη μια ερωτηση
    εαν η πιτσουφ μας ενδεχομενως κουραζοταν με τρεξιμο κ δεν απεδιδε μακροπροθεσμα,
    ο δικος μου γυμναστης με ποια λογικη σε ενα ηδη εξαντλημενο προφανως σωμα βαζει 20' τρεξιμο πριν τα βαρη?
    δεν βρισκω καμμια λογικη πια σε τιποτε...
    το μονο που θελω να κοιμαμαι κ να μην ακουω για γυμναστηριο...
    Last edited by Strength; 18-11-10 at 19:00.

  21. #51
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    ποτε σου ερχεται το ελλειπτικο καρδουλα?
    6 και σήμερα


    να ρωτησα τις κοπελες, (εσας) οσες κανετε ελλειπτικο μηπως μουδιαζουν οι πατουσες σας κ πρεπει να κινειται τα δαχτυλα που κ που?
    κ αν δεν το παθαινετε σας ακουγεται κατι τρομακτικο/περιεργο? να το ψαξω?
    Όσες φορές έχω κάνει δεν θυμάμαι να χουν μουδιάσει.. αλλά δε σημαίνει σων κ καλά πως σημαίνει κάτι


    αλλη μια ερωτηση
    εαν η πιτσουφ μας ενδεχομενως κουραζοταν με τρεξιμο κ δεν απεδιδε μακροπροθεσμα,
    ο δικος μου γυμναστης με ποια λογικη σε ενα ηδη εξαντλημενο προφανως σωμα βαζει 20' τρεξιμο πριν τα βαρη?
    Πες του να γραφτεί στο φόρουμ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!

  22. #52

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Πες του να γραφτεί στο φόρουμ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!
    χαχαχχααχ ρε γμτ κ μου το ελεγε ο ανδρας μου οτι δεν τον εμπιστευεται κ γω...εν ακουγα!
    γυρνουσα κουρασμενη σπιτι σερνομουν, μου ελεγε δεν πρεπει ναμαι ετσι κ εγω δικαιολογουσα το γυμναστη!
    μη σου πω ειχε δικιο ακομα κ στις πιεσεις μπαρας!
    αφου δε με γυμναζε ολικα ειναι δυνατον να μη πονα το σωμα μετα?
    παλι καλα που σταματησε με μονη απωλεια την μεση μου, ακομα να περασει...
    πιτσουφ συγνωμη για το οφτοπικ. ειχα σκεφτει οτι δεν υπαρχει λογος να "θαβω" γυμναστη αλλα με πιανει το παραπονο ρε γμτ!
    ναχεις τον αλλο Θεο, να τον εμπιστευεσαι και...
    Last edited by Strength; 18-11-10 at 19:27.

  23. #53
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Πολλές καλημέρες στα κορίτσια!!!

    Strength μου κανένα πρόβλημα με το off topic, να σου πω την αλήθεια μου κι εγώ τους γυμναστές ποτέ δεν τους άκουγα, δεν ξέρω γιατί, δεν μου ενέπνεαν εμπιστοσύνη και συνήθως ότι μου έλεγαν δεν συμβάδιζε με αυτά που ήξερα, ή που νόμιζα πως ήξερα.

    Σχετικά με το ελλειπτικό, εγώ δεν το μπορώ....με κουράζει πααααααααααααρα πολύ.
    Ένα 5λεπτο με το ζόρι έκανα, τελευταία δεν έχω προσπαθήσει αλλά το βλέπω και απλά το προσπερνάω!!!

    Kardoula το MHR μου βγαίνει 193 άρα το 60-70% 115-135 οπότε λογικά κυμαίνομαι καλά...

    Τελικά χτες τσάμπα τα μεγάλα μου λόγια ότι θα πήγαινα γυμναστήριο και δε θα άφηνα την παλιοπερίοδο να με "ριξει" αφου η π. μου κάνει ναζάκι και δεν έμφανίζεται μια και καλή να τελειώνουμε, με αποτέλεσμα να με ρίξει στο κρεβάτι μια απίστευτη ημικρανία που συνεχίζεται αδιάκοπα έως και σήμερα
    Ελπίζω ότι σήμερα θα καταφέρω να πάω όμως....

  24. #54

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    εγω ημουν τελειως ασχετη με γυμναστικη πριν κ ειδικα με βαρη βρε πιτσουφ...οποτε τον ειχα ξερεις...ΘΕΟ!
    οσο για το ελλειπτικο την πρωτη φορα που πηγα σε γυμναστηριο περυσι αντεξα κ εκανα 1'-2' κ ημουν κ περηφανη :D
    μετα γινεται παιχνιδακι...παροτι δεν εκανα ποτε αεροβια σε αυτο, οσο βελτιωνεται η αναπνοη σου θα κανεις ευκολοτερα.
    σκεψου
    εχει κλεισει ο τρακερ που κατεβαζα ολοκληρες σειρες κ εβλεπα ενω ημουν στον καναπε
    τωρα σκεφτομαι να βλεπω σειρες στο ελλειπτικο!
    σε τετοιο σημειο δεν το νιωθεις...
    απλα ιδρωνεις κ αγκομαχας οταν ανεβαζει ενταση χεχε
    υπομονη ολα θα γινουν σιγα σιγα θελει.
    κ ενα τριτο ματι να σου λεει μια γνωμη γιατι μεσα πολλες φορες δεν βλεπουμε.

    ΥΓ μη πιεζεσαι να πας, οπως νιωθεις καλα.
    γενικα η πιεση δεν κανει καλο, χαλαρα κ με κεφι
    Last edited by Strength; 19-11-10 at 10:25.

  25. #55
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Μωρέ τρίτο μάτι ευτυχώς έχω, του άντρα μου, ο οποίος παλιότερα (πριν τον γνωρίσω ασχολιόταν αρκετά με το body building, τις διατροφές κλπ και από φώτο που είχα δει είχε κάνει πολύ καλό σώμα) τώρα πως κατάφερα εγώ και τον έκανα σαν μπαλόνι είναι άλλο θέμα
    οπότε τώρα παλεύουμε και οι δύο!!!!
    Απλά μερικές φορές προσπάθει να μου εξηγήσει κάποια πράγματα και μάλλον δεν έχει σωστό τρόπο....
    πχ για τη διατροφή, ότι μου έχετε πει κ ότι έχω διαβάσει εδώ τα έχω κατανοήσει πολύ καλύτερα!!

    Πάντως όοοοταν προσπαθούσα να κάνω ελλειπτικό πατούσα στις μύτες στο πόδι που κατέβαζα, σήκωνα δηλ τη φτέρνα....μου είχαν πει ότι δεν ήταν σωστό και έπρεπε να πατάω όλη την πατούσα κάτω, δεν ξέρω αν είχαν δίκιο ή όχι, εγώ απλά το παράτησα

  26. #56
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Eγώ πάντως όταν έκανα πρώτη φορά ελλειπτικό κόλλησα και το λάτρεψα!
    Μ'αρέσει γιατί σου δίνει την αίσθηση ότι τρέχεις χωρίς να νιώθεις κραδασμούς. Το χειρότερό μου είναι το ποδήλατο, αλλά αναγκαστικά εκεί κάνω την αερόβιά μου μιας και είναι οικονομική λύση για το σπίτι..

    Άντε να περάσουν οι μέρες να μου έρθει το ελλειπτικό, σαν τον φαντάρο σπάω δόντια από τσατσάρα

    Κι εγώ όπως η pitsouf βάζω τη μία δύναμη στα δάχτυλα, μετά σε όλη την πατούσα, αν με δείτε θα γελάσετε, σαν τη τσίτα κουνιέμαι, χαχαχαχα!!!!

  27. #57
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Μόνο εμένα ξεθεώνει τελικά μάλλον το ελλειπτικό εε????
    Μήπως να αναθεωρήσω και να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία????

    Καρδούλα με το καλό να το παραλάβεις...6μέρες δεν είναι τίποτα!!!!
    Είναι και ο τυχερός μου αριθμός παρεπιπτόντως!

    2ο κρίσιμο ΠΣΚ ξεκινάει....και τι ΠΣΚ....με αλέκα....που μου ανοίγει η όρεξη και μπορώ να φάω ένα βόδι μόνη μου (το ένα βόδι να φάει το άλλο? κανιβαλισμός!! anyway )

  28. #58
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by pitsouf View Post
    Μόνο εμένα ξεθεώνει τελικά μάλλον το ελλειπτικό εε????
    Μήπως να αναθεωρήσω και να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία????

    Καρδούλα με το καλό να το παραλάβεις...6μέρες δεν είναι τίποτα!!!!
    Είναι και ο τυχερός μου αριθμός παρεπιπτόντως!
    Σ'ευχαριστώ πολύ!!!
    Πριν δοκιμάσω ελλειπτικό δεν το χα σε ιδιαίτερη εκτίμηση.. Δοκίμασε και ελλειπτικό και τα υπόλοιπα και δες ποιο σου αρέσει περισσότερο.
    Όσο για το αν σε κουράζει, ε οκ αερόβια είναι, αυτός είναι ο σκοπός Είναι το τίμημα για να φτάσουμε το στόχο μας, χωρίς θυσίες δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις και να θέλουμε ένα ωραίο σώμα, σωστά; ;-)

  29. #59
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Ολόσωστη όπως πάντα

  30. #60

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    το ποδι αν δε παταει ολοκληρο πανω (η πατουσα) επιβαρυνεις λεει τα γονατα (εκ γυμναστη αθηνας αυτο γιατι εδω δεν εχουμε ελλειπτικο στο γυμναστηριο)
    η αεροβια ειναι το χειροτερο μου γενικα, στο ελλειπτικο βαριεμαι απιστευτα να ανεβω αλλα οταν ανεβω απλα δε θελω να σταματησω.
    ανεβηκα κ χθες κ σημερα κ τριβω τα ματια μου...παλια το ειχα κρεμαστρα!
    πιτσουφ υπομονη ολα γινονται, ποσο μαλλον οταν εχεις κ τετοιο ανδρα!
    εδω ο δικος μου καποτε επαιζε επαγγελματικα μπαλα κ απο τοοοοοοοοτε θυμαααααααται πολλα πραγματα απο το γυμναστηριο...
    Γυμναστηριακα καλα τα παμε, οχι επειδη εκανε ποτε βαρη αλλα εχει καλο αυτι κ του ειχαν εντυπωθει πολλα παροτι δεν εμεινε πολυ στην ομαδα ωστε να τα κανει...
    στο θεμα διατροφη ειναι το δραμα που με ανελαβε μετα το γαμο (τον απριλη που περασε)
    κ αρχισα να παχαινω ενω ειχα χασει του κοσμου τα κιλα σουβλακια πιτσες κτλ ξερεις τα εδεσματα του καναπε...
    σε καθημερινη βαση να μπαινοβγαινουν σπιτι μας! ευτυχως βρηκαμε μια μεση λυση...κ βελτιωνεται διαρκως
    εχω να παλευω τον εαυτο κ τωρα προστεθηκε κ εκεινος στο θεμα φαγητο!!!


 
Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Έχω Κολλήσει Με Την Απώλεια Λίπους. Βοήθεια!
    By maggilia in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 23
    Last Post: 07-05-10, 15:31
  2. Βοήθεια με απώλεια λίπους
    By clearxos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 12-05-08, 01:43
  3. Βοήθεια με απώλεια λίπους!
    By LORI in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 20-07-06, 23:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •