Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-03-11
    Posts
    4

    Default Διατροφη όγκου! Helpp plzz!

    Καλησπέρα σας! Ειμαι νέο μέλος κ θα ηθελα τη βοηθεια σας! Ειμαι 18 χρονων, 51 κιλα κ 1.71. Γυμναστικη κανω εδω κ λιγους μηνες αλλα τωρα θα ηθελα να αυξησω τον ογκο μου. Μην φανταστειτε υπερβολες.. Λιγα πραγματα. Επισης προσπαθω να κοψω κ το καπνισμα! Γυμναστικη κανω 1 ωρα περιπου κ κατι, σχεδον καθε μερα. Οποιος γνωριζει ας μου πει ενα τυπο διατροφης!
    Ευχαριστω!
    Last edited by stellachoco; 07-03-11 at 13:59.

  2. #2
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Πολυ ευχαριστα ολα αυτα που λες. Και οτι θες να κοψεις το καπνισμα και αρχισες γυμναστικη και οτι δε φοβασαι τις λεξεις (ογκος). Ομως δυσκολα θα σου βγαλει κανεις μια ετοιμη διατροφη. Πρεπει να φτιαξεις εσυ μια και μετα να δεχτει τις οποιες διορθωσεις.
    Καλωσηρθες.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-03-11
    Posts
    4

    Default .

    Η διατροφη που κανω τωρα ειναι η εξης:
    γευμα 1ο : γαλα με δημητριακα κ μελι
    γευμα 2ο : 2 τοστ με γαλοπουλα, τυρι κ ψωμι ολικης.
    γευμα 3ο : κρεας, ψαρι, οσπρια με σαλατα ή με βραστες πατατες κ λαχανικα
    γευμα 4ο : ενα φρουτο
    γευμα 5ο : ψωμι ολικης με μελι ή οτι εχει απο το μεσημερι.
    Επισης επειδη με τη σχολη γρναω σπιτι 7 το απογευμα απο το πρωι, τροω εκεινη την ωρα το 3ο γευμα. Μετα τη γυμναστικη τροω κ 3 ασπραδια με λιγο ψωμι. Α! κ μια μερα την εβδομαδα ελευθερο γευμα! Οποιαδηποτε διωρθωση εχετε θα με βοηθησει πολυ!

  4. #4
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Καλή αρχή και μπράβο που βαζεις στόχους ευχάριστους για την υγεία σου και την εμφανισή σου!! Το καπνισμα κόβεται αμέσως... Η 1η βδομαδα ειναι δυσκολη αν βγαινεις για καφε με φιλους καπνιστες. Μετα αρχιζει να σου βρωμάει και δε θα το θες. 9-10 χρόνια κάπνιζα και εχω 2 χρονια τωρα ακάπνιστος.

    Οσο για τη διατροφή σου, πόσες θερμίδες σου βγαζει περίπου? Εχεις μετρησει στο περιπου τι ποσότητες τρως? Επίσης όταν λες γυρνας 7 απόγευμα στο σπίτι σημαίνει ότι τρως 2 γευματα τις προηγούμενες ώρες. Αν ξυπνάς από τις 8 ας πούμε, θα έλεγα ότι χρειάζεσαι σίγουρα κι άλλο ένα γεύμα μέσα σ αυτες τις ωρες. Στο 3ο γευμα βαλε και ρυζάκι αν θες αντι για πατάτα καμια φορά. Ειναι πολύ καλός υδατάνθρακας. Εγω τον προτιμω σε φαση όγκου. Μαζι με τη σαλάτα και το κρεατικό/κοτοπουλο/κλπ να εχεις και ρύζι/πατατα πάντα γιατι οι υδατανθρακες απ τα λαχανικα μόνο είναι λίγοι. Για τυράκι βαλε κατι με χαμηλά λιπαρά, κανενα τρικαλινό light ας πούμε στο 2ο γευμα. Τι ωρα κάνεις προπόνηση αν θες πες μας γιατι ειναι βασικό το μεταπροπονητικό σου γευμα να ειναι το πιο πλήρες της ημερας. Φαε μετα την προπόνηση ας πούμε 4 ασπράδια με 1 φρούτο και μετα από 45 λεπτα φαε και ενα γευμα σαν το 3ο. Τοτε δουλευει στα τερματα ο οργανισμος. Anabolic window is open for 2 hours after your workout! Στο 5ο γευμα δεν εχεις πρωτείνη, βαλε κανα κότατζ.
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-03-11
    Posts
    4

    Default

    Ξυπναω γυρω στης 6 το πρωι κ φευγω μετα απο καμια ωρα. Σπιτι γυρναω 7 περιπου το απογευμα. Αυτες τις ωρες ειμαι στη σχολη κ δεν μπορω να φαω κανονικο γευμα περα απο τοστ ή κατι τετοιο! 3 ημερες την εβδομαδα γυρναω τετοια ωρα, τις αλλες 2 γυρναω 4 περιπου. Αναγκαστικα οταν γυρναω κανω γυμναστικη.. Απο ποσοτητες τροω λιγα πραγματα. Σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου! Με το προγραμμα μου γενικα εχω ενα προβλημαγιατι ειμαι λιγες ωρες στο σπιτι, ειδικα αν παω κ για ενα καφε μετα τη σχολη..εκει μπορει να γυρισω κ κατευθειαν 12 το βραδυ. Οποτε τροω κατι επεξω.

  6. #6
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Δεν ξερω αν ειναι ο οργανισμος σου ετσι τυχερός και δεν παίρνεις ευκολα κιλα, αν εισαι σ αυτη την κατηγορία φρόντισε τουλάχιστον να συμπληρωνεις εναν αριθμο θερμιδων τρωγοντας ανα 3 ωρες περίπου. Στη σχολή πάρε κανα φρούτο μαζί σου αν μπορείς ή κανε κι αλλο ενα γευμα με τοστακι. Εγω όταν δεν προλάβαινα να φαω λόγω έλλειψης χρονου, είχα και καμια σοκολατα(μπάρα) πρωτεινης μαζι στην τσαντα μου. Επίσης έπαιρνα και κανα γαλα να πιω απ το κυλικείο στα κενα των μαθηματων ενδιάμεσα. Δεν ειναι ασχημες επιλογές όλα αυτά. Επίσης όταν βγαίνεις έξω προσπάθησε να μην τρως λιγδιάρικα φαγητά (πιτόγυρα και τα τοιαύτα). Προτίμησε κάτι σχετικά καθαρό οπως σουβλακι κοτοπουλο με κανα πιτακι αλάδωτο.
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-03-11
    Posts
    4

    Default

    Σευχαριστω πολυ! Ξερεις περιπου σε ποσο διαστημα θα δωαποτελεσματα? Γενικα αδυνατιζω πολυ ευκολα κ παιρνω κιλα δυσκολα. Να φανταστεις μεχρι τωρα ετρωγα οοοτι να ναι, δεν προσεχα καθολου κ το πολυ 58 κιλα εχω φτασει. Ασχετο κ σορρυ αν σε πρηζω τωρα, με το καπνισμα κ τη γυμναστικη ξερεις αν βλαπτει πουθενα?

  8. #8
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Θα δεις αποτελέσματα σύντομα. Δεν μπορω να σου απαντησω ακριβώς στην ερωτηση αυτη γιατι καθε οργανισμος διαφερει. Οι περισσότερες κοπέλες όμως σε ενα 3μηνο εχουν δει θαυματα απ τη στιγμη που εφτιαξαν διατροφή σωστή και μπήκαν σε καλό πρόγραμμα με βάρη. Το κάπνισμα σίγουρα σου χαλάει τη φυσική κατασταση. Εγω όταν αρχισα αερόβια και ειδα ότι καποια στιγμη αρχιζαν τα πνευμονια μου να ειναι καπως σαν να καταπινω κρυο αερα και κουραζομουν επισης γρηγορα, πηρα αποφαση και το πεταξα μαχαίρι. Οσο ελεγα να το μειωσω και να το μειωσω καπνιζα σα φούστης. Γλυτωνεις και υγεια και λεφτα. Τα λεφτα που δινεις το μηνα για τσιγαρα τα παιρνεις μια whey ανετα και εχεις και ωραιο γευμα στη σχολή! Κόψ' το και επιβραβευσε την προσπάθειά σου αποταμιεύοντας καθε μερα ότι λεφτα θα εριχνες για τσιγαρα και στο τελος του μηνα αγόρασε κατι που σου αρεσει. Εγω χαλούσα 140 ευρω το μηνα για τσιγαρα. Το εκοψα και εδινα εξτρα 140 ευρω για συμπληρωματα(περα από αυτα που ειχα σαν βασικα) ή αγοραζα 1 ζευγαρι παπούτσια :-)
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ κι από μένα.
    Αν δεις τα βάρη και τη σωστή διατροφή ως τρόπο ζωής και όχι ως κάτι προσωρινό θα έχεις ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.
    Καλή επιτυχία στο στόχο σου!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Όγκου?
    By evomass in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 15-01-11, 13:37
  2. Διατροφή Όγκου
    By alekos18 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 27-03-09, 04:53
  3. Διατροφή όγκου
    By tsakalofido in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 22
    Last Post: 25-06-07, 16:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •