Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    New Member
    Join Date
    21-05-09
    Location
    .
    Posts
    51

    Default WarriorLab Δεξτρόζη-Μαλτόζη

    γεια χαρα

    Τι γνωμη εχετε για τη δεξτροζη και τη μαλτοζη της warriorlab;
    Μην με πειτε να αγορασω δεξτροζη απο φαρμακειο γιατι δεν βρικα και εξαλου 1,5 κιλο που ειναι η συσκευασια και 2 φορες τη βδομαδα που παω γυμναστηριο θα τα περνω για μεταπροπονιτικο και θα μου πανε 6 μηνες οποτε δεν χαλασε ο κοσμος να τα πληροσω και λιγο ακριβοτερα. 6 μηνες ειναι δεν ειναι 3 βδομαδες
    κατα τα αλλα αν ξερετε που ακριβως εχει δεξτροζη στη θεσσαλονικη πειτε το.


  2. #2
    New Member
    Join Date
    21-05-09
    Location
    .
    Posts
    51

    Default

    καμια απαντηση ρε παιδια;

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τι ακριβώς γνώμη δηλαδή να έχουμε; Δεξτρόζη είναι. Είναι σα να συγκρίνουμε ζάχαρη 2 διαφορετικών εταιρειών. Την ίδια δουλειά κάνουν ακριβώς, απλώς παίρνουμε αυτό που είναι πιο προσιτό ή σε τιμή ή σε διαθεσιμότητα.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-08-10
    Posts
    38

    Default

    δεν εχω δοκιμσει καμμια απο τις δυο
    για την δεξτροζη εχω ακουσει οτι γινεται σαν αλευρι και για την μαλτο ειχε πει καποιοος οτι του εφερνε πολυ κατουρημα
    της now η δεξτροζη μου αρεσε,με βοηθησε να παρω βαρος
    για μαλτο,προτιμησα να παρω waxybolic,και δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα στο βαρος μου,απολυτως καμια,
    φυσικα δεν τα χρησιμοποιουσα ταυτοχρονα,πρωτα δεξτρο και μετα απο καννα μηνα κενο πηρα to waxybolic,κι επιστρεφω στην δεξτροζη ή μπορει να βαζω μελι,θα δω
    θα σου προτεινα να παρεις της MDY μιας και ψωνιζεις τα στορες

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by mekefi View Post
    δεν εχω δοκιμσει καμμια απο τις δυο
    για την δεξτροζη εχω ακουσει οτι γινεται σαν αλευρι και για την μαλτο ειχε πει καποιοος οτι του εφερνε πολυ κατουρημα
    της now η δεξτροζη μου αρεσε,με βοηθησε να παρω βαρος
    Τη δεξτρόζη δεν την χρησιμοποιούμε για να πάρουμε βάρος. Μήπως έχετε μπέρδεψει τη χρήση της?
    Last edited by Kardoula; 03-11-10 at 18:13.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-08-10
    Posts
    38

    Default

    οκ ειναι για αναπληρωση γλυκογονου
    οτι ειδα εγαρψα :P

  7. #7
    Junior Bodybuilder nutrimentltd's Avatar
    Join Date
    26-06-09
    Location
    Rethymno, Crete
    Posts
    215

    Default

    Φίλοι μου δεξτρόζη και μαλτοδεξτρίνη έχουν ως πρώτη ύλη το καλαμπόκι (κατά το μεγαλύτερο ποσοστό).
    Σαν υλικά είναι πολύ κοντά απλά ίσως η μαλτοδεξτρίνη μπορούμε να την βρούμε σε αρκετές μορφές ανάλογα με το DE (dextrose equivalent), Ο δείκτης αυτός στην ουσία την προσδιορίζει έμμεσα την γλυκύτητα της σε σχέση με την δεξτρόζη αλλά άμεσα και τον τύπο του σακχάρου. Δηλαδή άλλο μαλτοδεξτρίνη με DE-20 που ίσως να θυμίζει και άμυλο και άλλο DE100 ή κοντά σε αυτό το νούμερο, που στην ουσία προσδιορίζει πολυσακχαρύτη.

    Για να μην πολυλογώ στην ουσία είναι «γρήγοροι» υδατάνθρακές.
    Διαφωνώ όμως ότι όλες οι Δεξτρόζες ή μαλτοδεξτρίνες είναι ίδιες, χωρίς να σημαίνει όμως κάτι για τον οργανισμό αυτό. Επειδή έχουμε δει πρώτες ύλες από διάφορες εταιρείες, πολύ μεγάλο ρόλο παίζει η υγρασία του προϊόντος και η κοκομετρία. Για να μην μιλήσουμε για καθαρώτητα που άλλο 98% και άλλο 99,9% φαρμακευτικής χρήσης.
    Nutriment ltd
    Nutrition Mentality

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Επαιρνα την δεξτροζη της warriorlab και την εβαζα μαζι με την whey μετα την προπονηση.Μια χαρα,απλως με 3-4 scoop που χρειαζοταν για να εχω αρκετους υδατανθρακες η πρωτεινη καταντουσε ζαχαρονερο και μαλιστα με πολλη ζαχαρη.Αν δεν αναγουλιαζεις μ'αυτο καλα ειναι
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-08-10
    Posts
    38

    Default

    Quote Originally Posted by Giorgos18 View Post
    Επαιρνα την δεξτροζη της warriorlab και την εβαζα μαζι με την whey μετα την προπονηση.Μια χαρα,απλως με 3-4 scoop που χρειαζοταν για να εχω αρκετους υδατανθρακες η πρωτεινη καταντουσε ζαχαρονερο και μαλιστα με πολλη ζαχαρη.Αν δεν αναγουλιαζεις μ'αυτο καλα ειναι
    kala ποσα γραμμαρια δεξτροζης εβαζες?? 1 γρ ανα κιλο παει

  10. #10
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Ε αυτο εκανα.80 γραμμαρια ειναι 4 σκουπ.
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  11. #11
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Quote Originally Posted by nutrimentltd View Post
    Για να μην μιλήσουμε για καθαρώτητα που άλλο 98% και άλλο 99,9% φαρμακευτικής χρήσης.
    AN το ερμηνεύω σωστά είναι προτιμότερη η δεξτρόζη απο φαρμακείο..??

  12. #12
    Junior Bodybuilder nutrimentltd's Avatar
    Join Date
    26-06-09
    Location
    Rethymno, Crete
    Posts
    215

    Default

    οχι φίλε έχει να κάνει με την καθαρότητα - κοκομετρία - διαλυτότητα, και την χρησιμοποιούν κυρίως για την παρασκευή φαρμάκων και ορών. Μπορείς όμως να βάλεις και σε συμπληρώματα διατροφής
    Nutriment ltd
    Nutrition Mentality

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-08-10
    Posts
    38

    Default

    Quote Originally Posted by Giorgos18 View Post
    Ε αυτο εκανα.80 γραμμαρια ειναι 4 σκουπ.
    ok
    κι εγω ειχα αυτο το προβλημα οταν επαιρνα δεξτοζη,γινοταν καπως περιεργη η γευση με την πρωτεινη
    τωρα με το γουαξυ τα πινω ξεχωριστα με 10 λεπτα διαφορα
    τωρα πυ θα ξανα αρχισω δεξτροζη λεω να κανω το ιδιο

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-12
    Posts
    27

    Default

    Δεξτρόζη και μαλτοδεξτρίνη υπάρχει και στο ζαχαροπλαστείο ,την χρησιμοποιούν στα γλυκά,για ευνόητους λόγους.Μπορείς να ψάξεις εκεί όπου σίγουρα έχει.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ong bak +warrior king (tony jaa)
    By kusta80 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 8
    Last Post: 14-01-11, 15:06
  2. Warrior Lab - Γνώμες;;
    By laxas13 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 07-07-10, 13:42
  3. Ninja Warrior
    By bledi in forum Off Topic
    Replies: 1
    Last Post: 25-06-09, 06:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •