Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 27 of 27
  1. #1

    Default Συμπληρώματα Bodybuilding Για Ανηλίκους?

    γεια σας θελω να ρωτηησω κατα ποσο ειναι βλαβερα τα συμπληρωματα διατροφης(ας απαντησει καποιος που ειναι πληρως ενημερομενος)? ειμαι 15 ετων και τα γευματα μου δεν μου αποδειδουν ολη την ποσοτητα πρωτεινησ που χρειαζομαι(128γραμ.)και δεν ξερω τι να κανω

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Γιατί δεν τρως περισσότερο τότε;

  3. #3
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Βαλε περισσοτερη πρωτεινη στα γευματα σου. Πως ειναι δυνατον να μη μπορεις να φτασεις τα 128γρ που λες απο τη διατροφη σου. Φαε περισσοτερο.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    15-02-09
    Location
    .
    Posts
    44

    Default

    128 γρ πρωτείνης ειναι πολυ εύκολο να πάρεις απο το φαγητό σου εκτος αν εισαι φυτοφάγος...

    Παράδειγμα:
    500ml γάλα 17γρ
    7 ασπραδια +1 κρόκος 30γρ
    2 φιλετα (200γρ το καθένα) κοτοπουλο ή ψάρι η κρεας φιλετο 80-90γρ πρωτε'ί'νης
    1 γιαούρτι στραγγιστο 200 γρ 16γρ

    τα παραπάνω δίνουν 150 γρ πρωτείνης περίπου
    Μη μου πεις οτι αν τα μοιράσεις μεσα στη μερα σου ειναι τοσο δύσκολο να τα φάς

    Τα συμπληρώματα διατροφης δεν ειναι ακριβως βλαβερά,τουλάχιστον οχι όλα.
    Αποψή μου είναι οτι όταν κάποιος μπορεί να τα αποφύγει ή δεν τα χρειάζεται όπως στην περίπτωση σου
    καλό είναι να μην τα παίρνει.
    Επίσης τα συμπληρώματα δεν αντικαθιστούν τη σωστη διατροφη όπως επισης συμπληρώματα πρωτε'ί'νης
    δεν έχουν τις βιταμίνες,τα μεταλλα,τα ιχνοστοιχεια,που έχουν τα αυγά,το κρέας και το γαλα...

  5. #5
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    φιλε μου φτιαξε την διατροφη σου, προπονησου σωστα και τα συμπληρωματα ερχονται μετα.

  6. #6

    Default

    ευχαριστω φιλε απολοννα22 αν μπορεις πεσ μου που μπορω να δω ποσο ππρωτεινη περιεχουν διαφορες τροφες (οπως μοσχαρι, ξηροι καρποι, ανθοτυρο, και φετες γαλοπουλασ βραστη για τοστ)η αμα ξερεις εσυ(η καποιοσ αλλος) ας μου πει.
    ακομα αλειθει οτι σε καθε γευμα δεν θα πρεπει να υπερβενουμε τον 30γραμμ πρωτεινης?
    σας ευχαριστω που ασχολεισθε μαζι μου μου δινεται πολυ χρησιμεσ πληροφορειες...

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εγώ χρησιμοποιώ αυτό το σάιτ:

    www.calorieking.com

    Το πόσα γραμ. πρωτείνης θα έχει ένα γεύμα εξαρτάται από τις ανάγκες του καθενός. Υπολόγισε πόσες θες, μοίρασέ το σε 5-6 γεύματα ή όσα μπορείς να κάνεις μέσα στη μέρα και είσαι εντάξει.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    15-02-09
    Location
    .
    Posts
    44

    Default

    Ενα άλλο site είναι αυτό:http://nutritiondata.self.com/

    Δεν υπάρχει καποιο πρόβλημα αν υπερβείς τα 30 γρ πρωτε'ί'νη σε καθε γεύμα,ωστοσο
    τρώγοντας περισσότερο πρωτε'ί'νη απ'ότι χρειάζεσαι δε σημαίνει οτι θα βάλεις περισσότερους μυς
    είδικα αν δεν αθλείσαι.Επίσης δε σημαινει οτι δεν κανει να φας 40 η 50 γρ πρωτε'ίνης σε ένα γεύμα αλλα
    όπως σου είπε και η καρδούλα είναι καλύτερο να εχεις 5-6 γεύματα και να ισομοιράζεις τις θερμίδες σου καθώς
    ετσι κρατάς πιο ψηλά το μεταβολισμό σου και ο οργανισμος έχει συνέχεια θρεπτικά υλικά στη διαθεσή του για να καλύπτει τις ανάγκες του.

    Κάνε μια ισορροπημένη διατροφή χωρίς ιδιαίτερες υπερβολές καθως στην ηλικία σου,ο μεταβολισμος ειναι αυξημενος
    και μια ελλιπης διατροφη θα εχει αρνητικό ρολο στην ανάπτυξη σου.

  9. #9

    Default

    σας ευχαριστω παρα πολι.........ακομα για να μην ανοιξω αλλο ling μπορειτε να μου πειτε αν πειραζει να πινω redbull η καποιο αλλο ενεργιακο ποτο(οπωσ powerade,shark,k.t.l) πριν την προπονηση και αν αυτο θα εχει επιπτωση στην θγεισ/αναπτηξη μου?

  10. #10
    New Member
    Join Date
    23-01-08
    Location
    .
    Posts
    42

    Default

    Φυσικά και θα έχει ειδικά το redbull που έχει απαγορευτεί σε πολλές χώρες για λόγους υγείας και το μόνο που σου δίνει είναι υδατάνθρακες που πολύ απλά φάε όλο το φαγητό σου και αν δεν σου φτάνουν οι πρωτεινες ή υδατάνθρακες κτλ φάε και δεύτερο πίατο.Κάτσε όσο αναφορά τα συμπληρώματα αποψή μου είναι να μν πάρεις ακόμα,απλά κάτσε διάβασε στο φόρουμ ξεστραβώσου και θα δεις οτι ακομα είναι νωρίς.Και το πιο βασικό,προσοχή σε κάποιους κάγκουρες οι οποιοί κάνουν πως τα ξέρουν αυτοί θα σε βλάψουν :P το φόρουμ είναι το πιο ασφάλες.Σόρυ αν σε έπριξα ψηλέ απλά δν μαρέσει να ακούω κάποιον στην ηλικία σου να λέει για συμπληρώματα,redbull κτλ ενώ πολύ απλα τα κάνεις με το φαγητό και πιο υγιεινά

  11. #11
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Σορρυ που επεβενω στην σιζητιση αλλα φιλε VLT
    αυτα που περνει καπιος απο πρωτεϊνη δν μπωρει
    να τα παρει από τ φαγητό εκτος και αν φάει ειπερβολικα:p

  12. #12

    Default

    τι εννοεις φιλε διμιτρη

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris95 View Post
    Σορρυ που επεβενω στην σιζητιση αλλα φιλε VLT
    αυτα που περνει καπιος απο πρωτεϊνη δν μπωρει
    να τα παρει από τ φαγητό εκτος και αν φάει ειπερβολικα:p
    Mπας και ήθελες να πεις το ανάποδο;

  14. #14
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Οχι kardoula.........απλός φίλε VLT αυτό που ενοω είναι ότι για να παρεις τις πρότεινες από το φαγητό πρέπει να καταναλοθη αρκετό φαγητό κάτι που αν γίνει εκτός από πρωτεϊνη πέρνεις μεγάλη περιεκτικότητα σε λιπαρά και αλλά πολλά τα οποία είναι άχρηστα ενώ αν παρεις λίγη πρωτεΐνη τα γλιτώνεις σχεδόν ολλα.........αν κάνω λάθος διορθοστεμε.

  15. #15
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Τι ενεργειακό ποτό; Στα 15 σου σου λείπει ενέργεια; Φάε έναν κουβά ρύζι με κοτόπουλο άραξε και στον καναπέ να διαβάσεις και μετά από 2 ώρες γυμναστήριο. Το red bull δε κάνει τίποτα, τσάμπα συντηρητικά θα πίνεις.
    dimitris95 τα 125 γραμμάρια πρωτεϊνης που θέλει ο φίλος καλύπτονται από ένα καλό πρωινό με γάλα και 2 αυγά, 2 μερίδες άπαχου κρέατος των 100-120 γραμμαρίων και 2 γιαούρτια. Καθόλου υπερβολικό φαγητό. Ασε που στα 15 σου δε νομίζω να πηγαίνεις και να χτυπιέσαι μέχρι τελικής πτώσεως στο γυμναστήριο, οπότε και λιγότερα να πάρεις δε χάθηκε ο κόσμος.
    Last edited by Παυλίδης; 07-11-10 at 21:55.

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ναι δεν έχεις άδικο. Το κλειδί όμως είναι να συνδιάζουμε και τα δύο. Και το φαγητό υπερέχει του ροφήματος από άλλες απόψεις, το μυστικό είναι να επιλέγουμε πότε πρέπει να καταναλώνουμε το ένα και πότε το άλλο.
    Αν θέλει κάποιος να πάρει ποσότητα πρωτείνης χωρίς λιπαρά, μπορεί να φάει και ασπράδια.. το ρόφημα απλώς είναι θέμα ευκολίας και γρήγορης απορρόφησης σε ώρες που τη χρειαζόμαστε (πχ μεταπροπονητικά). Επιλογές υπάρχουν πολλές.

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris95 View Post
    Οχι kardoula.........απλός φίλε VLT αυτό που ενοω είναι ότι για να παρεις τις πρότεινες από το φαγητό πρέπει να καταναλοθη αρκετό φαγητό κάτι που αν γίνει εκτός από πρωτεϊνη πέρνεις μεγάλη περιεκτικότητα σε λιπαρά και αλλά πολλά τα οποία είναι άχρηστα ενώ αν παρεις λίγη πρωτεΐνη τα γλιτώνεις σχεδόν ολλα.........αν κάνω λάθος διορθοστεμε.
    100gr κοτόπουλο στήθος ψητό μας δίνουν 30γρ πρωτείνη,165 θερμίδες,3.6 γρ λιπαρά.. το θεωρείς μεγάλη ποσότητα;

  18. #18
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Όχι δεν μου φενετε υπερβολικο.............

  19. #19
    Bodybuilding Newbie Kostas V's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    91

    Default

    Φιλε tsergos κατα τη γνωμη μου σου προτεινω να ακουσεις τις συμβουλες που σου δινουν οι υπολοιποι καθως ειναι πιο προχωρημενοι και ξερουν ....κανε καλη διατροφη γεματη πρωτεινη και μετα απο αρκετο καιρο αμα δεν εισαι ικανοποιημενος πηγαινεις και στα αλλα....δν εχουμε αναπτυχθει ακομα τελειως και πειραματα με πρωτεινες μπορει να μην σου βγουν σε καλο....γνωμη μου αυτη....δικαιωμα σου ειναι να κανεις οτι θες...

  20. #20
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Από μια άποψη σωστό.........

  21. #21
    Bodybuilding Newbie Kostas V's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    91

    Default

    Γιατι απο ποια αποψη ειναι λαθος??

  22. #22
    Bodybuilding Newbie Kostas V's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    91

    Default

    Πολυ σωστα...

  23. #23
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Από την δικιά μου..........:p

  24. #24
    Bodybuilding Newbie Kostas V's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    91

    Default

    Για εξηγησε το μου σε παρακαλω αυτο και παρακλω οποιος αλλος θελει ας πει τη γνωμη του ελευ8ερα....
    Last edited by Kostas V; 09-11-10 at 22:46. Reason: Μικρολαθακια

  25. #25
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Δεν είναι δικό μου το topic είναι αλλου κ δεν αναφέρετε σε εμένα.........

  26. #26
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Quote Originally Posted by Kostas V View Post
    Φιλε tsergos κατα τη γνωμη μου σου προτεινω να ακουσεις τις συμβουλες που σου δινουν οι υπολοιποι καθως ειναι πιο προχωρημενοι και ξερουν ....κανε καλη διατροφη γεματη πρωτεινη και μετα απο αρκετο καιρο αμα δεν εισαι ικανοποιημενος πηγαινεις και στα αλλα....δν εχουμε αναπτυχθει ακομα τελειως και πειραματα με πρωτεινες μπορει να μην σου βγουν σε καλο....γνωμη μου αυτη....δικαιωμα σου ειναι να κανεις οτι θες...
    Δεν έχει να κάνει καθόλου με αυτό. Από τη στιγμή όμως που είσαι 15 χρονών υποθέτω δε θα ξεπερνάς τα 70 κιλά, οπότε η πρωτεϊνη που χρειάζεσαι ακόμα και με σκληρή προπόνηση καλύπτεται πολύ εύκολα από την τροφή που έχει πολύ περισσότερα να δώσει. Και νομίζω πως δεν φτάνεις στα όρια σου στο γυμναστήριο (δεν τα έχεις μάθει ακόμα μάλλον, άσε που ο γυμναστής αν σε δει να βογκάς θα σου πει να σταματήσεις σίγουρα και δε θα σε αφήνει ήσυχο) ώστε να πεις ότι έχεις κάτι σημαντικό να κερδίσεις αν αντί για 140 γραμμάρια πάρεις 100.

  27. #27
    Bodybuilding Newbie Kostas V's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    91

    Default

    Ε οταν αρχιζεις κατι πρεπει να το τελειωνεις....
    You 've got to feel real bad,
    to look real good..

  28. #28
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Σωστός..........


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμπληρώματα Bodybuilding & Προκατάληψη
    By alexsexpistol in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 28-09-10, 19:09
  2. διαφορα συμπληρωματα σε ανηλικους
    By billys15 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 19-08-06, 22:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •