Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-11-10
    Posts
    8

    Default Γενικές συμβουλές

    Λογικά ποστάρω στο σωστό σημείο αν όχι, sorry!
    Έχω ξεκινήσει μια προσπάθεια να μειώσω δραματικα τα κιλά μου, ξεκίνησα 109 κιλά έχω κατέβει στα 104 και θέλω να προσθέσω και γυμναστική με βάρη.
    Το πρόγραμμα μου προς το παρόν ειναι 45 λεπτά διάδρομος σε διάφορες ταχύτητες (4,6,8) με 5% κλίση με άδειο στομάχι πρωί πρωί και διατροφή (5 γευματα την ημέρα)
    Έχω κάποιες απορείες όμως...
    1. Λόγο μωρού στο σπίτι δεν έχω την δυνατότητα να πηγαίνω γυμναστήριο (για αυτόν τον λόγο έχω αγοράσει και διάδρομο) μπορώ να αγοράσω αλτήρες η μπάρα για να κάνω τα βάρη μου το βράδυ?
    2. Αν επιλέξω να γυμνάζω όμους, δικέφαλα, τρικέφαλα, στήθος και πλάτη, πόσες φορές την εβδομάδα πρέπει να το κάνω?
    3. Πόσα κιλά θα πρέπει να επιλέξω για αρχή?
    4. Οι κοιλιακοί πρέπει να γυμνάζονται η ο διάδρομος καλύπτει την εκγύμναση τους?

    Αυτά για αρχή. thanks!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαταρχήν μπράβο για την απόφαση που πήρες!
    Πόσο καιρό είναι που έχεις ξεκινήσει την προσπάθειά σου και με τι διατροφή; Αν θες πες μας το ύψος σου για να έχουμε μια συνολική εικόνα..
    Σίγουρα δεν μπορείς να αφιερώσεις λίγο χρόνο για να πηγαίνεις γυμναστήριο;Το ιδανικό θα ήταν αυτό, τόσο για να έχεις ένα κίνητρο όσο και για να κάνεις σωστή δουλειά.. Μόνος σου όχι ότι δεν μπορείς να έχεις πρόοδο, αλλά είναι πιο εύκολο λόγο χρόνου να το αναβάλλεις κλπ..

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-11-10
    Posts
    8

    Default

    Είμαι 1,85 και τα περισσότερα κιλά μου είναι στην κοιλιά το γνωστό σωσίβιο δηλαδή. Γυμναστήριο δυστηχώς δεν μπορώ να πάω καθόλου δεν μου λείπει το κίνητρο αλλα ειναι δύσκολο με ένα μωρό στο σπίτι + όλες τις δουλειές να φέυγω το βράδυ για 1 - 1,5 ώρα να πηγαίνω γυμναστήριο, εδώ για να προλάβω να κάνω διάδρομο ξυπνάω αρκετά ποιο νωρίς για να προλάβω να κάνω και μετά να πάω για δουλειά.
    Όσο αφορά την διατροφή μου προσπαθώ να ακολουθώ κάποιους βασικούς κανόνες, πρωτείνη και σαλάτα σε κάθε γεύμα (στα 3 απο τα 5) και ένα μικρό σνακ στα υπόλοιπα 2, κουλούρι η φρούτο.
    Οχι ρύζια, μακαρόνια κτλ μετά το βράδυ, 1,5 - 2 λίτρα νερό κάθε μέρα (αν και ξέρω ότι είναι λίγο) δημητριακά ολικής για πρωινό, ελάχιστο αλκοόλ, σχεδόν καθόλου αναψυκτικά και γλυκά.
    Όσο αφορά για το θέμα του κινήτρου έχω μια φωτογραφία μου στα 85 κιλά κα βλέπω την εικόνα μου τώρα, πίστεψε με ειναι πολύ δυνατό κίνητρο.
    5 κιλά έχω χάσει σε συνολικά 1,5 μήνα

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αν θες γράψε με λεπτομέρειες τη διατροφή μίας ημέρας.
    Αν θες τη γνώμη μου, τώρα στην αρχή μπορείς να εστιάσεις σε αερόβια και διατροφή και αργότερα να ξεκινήσεις έστω και στο σπίτι να κάνεις ασκήσεις με αλτήρες και μπάρα.
    Σου εύχομαι καλή δύναμη!

  5. #5
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Μπράβο για την προσπάθεια σου φιλε ......μια ερώτηση αν θες απαντας πόσο χρονον είσαι?

  6. #6

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    mpravo που εχεις μωρο κ βοηθας, μπραβο που θελεις να αδυνατισεις, μπραβο που εισαι αντρας (γιατι για γυναικα θα ηταν αναμενομενα)
    μπραβο που κανεις πρωι νηστικος αεροβια (εδω βοηθα κ το μωρο ειδες? σε θελει φιτ!)
    μπραβο που θα αρχισεις κ βαρη κ ενα μεγαλο μπραβο γενικα!
    αμα ηταν ετσι ολοι οι ανδρες (κ οι γυναικες) θα ειμασταν ολοι καλυτεροι!

    ΥΓ κ μπραβο που μας εδωσες κ μας κινητρο, αφου μπορεις εσυ μπορουμε κ μεις...

    Καλη αρχη ειπα? καλη αρχη! :)

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-11-10
    Posts
    8

    Default

    @Kardoula αύριο θα σου έχω το πλήρες πρόγραμμα για αξιολόγιση :)
    @dimitris95 , thank you! 35 χρονών
    @Strength σε ευχαριστώ, σε ευχαριστώ σε ευχαριστώ :)

  8. #8
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Μια χαρά είσαι φίλε μου......η δίαιτα που κανείς είναι σκληρή η σε φυσιολογικά πλεσια??????

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-11-10
    Posts
    8

    Default

    Sorry για την καθυστέριση έπηξα λίγο και καθυστέρισα να απαντήσω.
    Η διαίτα/διατροφή μου είναι η εξής (με κόκκινο αυτά που κάποιες φορές δεν κάνω.
    Πρωινά - 09:00 μετά τον διάδρομο
    Καφέ (με ζάχαρι κανονική), 1 ποτήρι χυμό και εναλλαγή, 1 τόστ με γαλοπούλα και τυρί ή 4 - 5 κουταλιές της σούπας δημητριακά (ολικής η fitness δημητριακά) με 1 ποτήρι γάλα

    Δεκατιανό 12:00
    1 κουλούρι Θεσ/νίκης και 1 φρούτο

    Μεσημεριανά 14:30 - 15:00
    1 φορά την εβδομάδα μερίδα λαδερό, όσπριο, λαχανικό με μερίδα σαλάτα (όλες οι μερίδες είναι εστιατορίου, π.χ 80 γρ κρέας, 4-5 κουταλιές της σούπας όσπρια κτλ)
    2 φορές την εβδομάδα κρέας (1 εβδομάδα πουλερικό χ 2 ημέρες 1 εβδομάδα χοιρινό και 1 μοσχάρι με συνοδεία πατάτες η ρύζι)
    Σε όλα τα μεσημεριανα σαλάτα (λαχανο καρότο, μαρούλι, σπανάκι) ή μερίδα χόρτα (πατζάρια, βλήτα κτλ)

    Απογευματινό 17:30 - 18:00
    1 φρούτο (μήλο, μπανάνα) 1 γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά

    Βραδυνό Αυτό θα το εφαρμόσω απο Δευτέρα στην μορφή που θα το δείτε τώρα
    2 φορές την εβδομάδα ψάρι (κατεψυγμένο, σολωμός η γλώσσα με ..... (εδώ έχω πρόβλημα με το τι να το συνοδέψω γιατί μου φαίνετε ότι δεν κάνει να τρώω ρύζια το βράδυ)
    ΄1 φορά την εβδομάδα μπριζόλα (χωρίς λάδι φυσικά) ή μπιφτέκι μοσχαρίσιο χωρίς λάδι.

    Σημειώσεις :
    Η Παρασκευή το βράδυ είναι junk food night! (με λίγη μπύρα, και όχι τρελή κατάχραση)
    Το Σάββατο έχει φρέσκο ψάρι (λαβράκια, μουρμούρες κτλ)
    Η Κυριακή είναι free το μεσημέρι αλλα γενικά προσέχω τις ποσότητες
    Το ΣΚ δεν έχει διάδρομο, χαλαρώνω λίγο το πρόγραμμα μου αλλα προσέχω τις καταχρήσεις. (Με ελάχιστες γουρουνοεξαιρέσεις)

    Κάτι ακόμα με τον διάδρομο έπαιρνα INTRAVOL 960 gr (δεν βάζω Link για να μην θεωρηθεί διαφήμιση (1 scoop κατα την διάρκεια της προπόνησης) αλλα με φούσκωνε γενικά στο στομάχι.
    Αυτά όσο αφορά την διατροφή

  10. #10
    Bodybuilding Newbie Kostas V's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    91

    Default

    Εγω προσωπικα πιστευω οτι εισαι μια χαρα αν και απο οτι φαινεται δεν το εχεις παρει τοσο στα σοβαρα ...απλως πρεπει να κανεις μια δυο διορθωσουλες...οπως πχ το junk food night μπορεις ειτε να παραγελνεις καθε δυο παρασκευες η απλως να παιρνεις τρια σουβλακια που δεν παχαινουν ιδιαιτερα και εχουν και πρωτεινη...οι bodybuilders που βλεπεις πανω στη σκηνη δεν εχεις ιδεα τι εχουν στερηθει για να φτασουν εκει......αμα 8ες να μαθεις πηγαινε και δεσςτο εργο -δοκιμαντερ που λεγεται I WANT TO LOOK LIKE THAT GUY ....ειναι o bodybuilder jeff willet kαι παιρνει εναν καθημερινο λιγο υπερβαρο σκηνοθετη και σε 6 μηνες με την καταλληλη προπονηση και διατροφη ερχεται δευτερος σε διαγωνισμο....το δοκιμαντερ δειχνει τις αμετρητες 8υσιες που κανει ο σκηνο8ετης (stuart) και τα βασανα που περασε...ελπιω να σε βοηθησει αμα το δεις..εμενα παντως με βοηθησε....ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!
    You 've got to feel real bad,
    to look real good..

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-11-10
    Posts
    8

    Default

    Φίλε Kostas V, o σκοπός μου δεν είναι το bodybuilding αλλα το fitness για προφύλαξη της υγείας μου και μίας καλής εμφάνισης. Δυστηχώς λόγο υποχρεώσεων δεν έχω τον χρόνο για στερήσεις και επαγγελματική ενασχόλιση με το bodybuilding.
    Η συμβουλή σου για τα σουβλάκια δεν είναι άσχημη και γενικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, απλά οι στόχοι μου (προς το παρόν) ειναι να φύγουν αρκετά κιλά (σαν βήμα πρώτο) και μετά βλέπουμε.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie Kostas V's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    91

    Default

    Οκ φιλε χαρηκα που βοηθησα εστω και λιγο και καλη συνεχεια...
    You 've got to feel real bad,
    to look real good..

  13. #13
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Φίλε lary τ πρόγραμα σου είναι καλό αλλά χρειάζονται κάποιες διορθοσης..........το πρωινό σου είναι πολι καλό κ βοηθά πολι η αεροβια που κάνεις.....στο δεκατιανο πρέπει ν αφερεσης το κουλούρι διότι σε 2-3 ώρες θα φας μεσημεριανό επίσης τ μεσημεριανό σου είναι καλό τ απογευματινό προτινω ν φας ένα φρούτο κ στο βραδινό να φας ένα γιαούρτι χαμηλόν λιπαρών η ένα τοστ νε γαλοπούλα

    Τώρα επιδη θέλεις το fitness πρέπει οσο αφορά την βραδιά junk food ν παραγκελνεις καθε 1 φορά ανά μήνα.............τωρα είναι δικι σου απόφαση.......μια ερώτηση θες να χάσεις γρήγορα κιλά?????????

  14. #14
    Bodybuilding Newbie Kostas V's Avatar
    Join Date
    09-11-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    91

    Default

    Ρε φιλε Δημητρη δεν θελει να πεθανει ο ανθρωπος...να φτιαξει σωμα θελει...ετσι οπως το λες εσυ το σωμα του δν θα εχει τπτ να βασιστει για να λειτουργησει σωστα....
    You 've got to feel real bad,
    to look real good..

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-11-10
    Posts
    8

    Default

    Τα έχετε όλοι βάλει με την junk food μέρα μου! :) (Πλάκα κάνω) όντως όμως έχετε δίκιο κάθε εβδομάδα είναι υπερβολικό.
    Για το κουλούρι έχεις δίκιο πάντως. Το βραδυνό δεν είναι μικρό έτσι που το γράφεις? 1 τόστ και 1 γιαούρτι? Οι ποσότητες άλλωστε που παίρνω είναι μικρές.
    Όσο αφορά τον χρόνο για τα κιλά που λες είναι στα 3,5 - 4,5 κιλά ανα μήνα θέλω να χάνω.

  16. #16
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Φίλε κώστα αν ειθελε να πεθάνει θα του έδινα την δικιά μου δίαιτα που έκανα ......... Όσο το βραδινό φίλε lary το βραδινό πρέπει ν είναι σε πολι μικρές ποσότητες......και κάτι που ξέχασα καθημερινά πρέπει να καταναλονις 2 λίτρα νερό δλδ μετά από ένα γεύμα περιμένεις να περάσουν 3 ώρες ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΆ και πίνεις ένα κανονικό μπουκάλι νερό αυτό που σου είπα βοηθάει πολι εμένα προσωπικα νε βοηθησε να χάσω 35 κιλά οχι μόνο νε νερό φισικα απλός τ νερό βοηθάει στην καταπολέμηση του λυπους......

  17. #17
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Φιλε κώστα ξέρω τη λέω δεν τα κοπαναω στην τύχη για να χάσει κάπιος κιλά πρέπει να αντισταθεί.......φιλε lary το βράδυ η ποσότητα φαγητού που θα πρέπει να καταναλώσεις πρέπει να είναι πολι μικρή......τώρα αυτό που σου είπα για το τοστ η το γιαούρτι είναι τ καλύτερο βραδινό......επίσης κάτι που ξέχασα είναι ότι πρέπει να καταναλονις 2 λίτρα νερό ημερησιος δλδ μετά από ένα γεύμα περιμένεις 3 ώρες και πίνεις ένα μπουκάλι νερό αυτό είναι δοκιμασμένο απο εμένα με βοηθησε να χάσω 35 κιλα μόνο που καταναλονα πολι περισότερα λίτρα νερού........

  18. #18
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Sorry μου βγήκε δύο φορές


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γενικές Ερωτήσεις
    By systemous in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 07-10-09, 01:51
  2. Γενικές ερωτήσεις
    By toure7 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 20-06-09, 03:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •