Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 27 of 27
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default Βρώμη Κουάκερ

    παιδιά χρησιμοποιώ τα κουάκερ στο πρωινό μου περίπου 3 μήνες,μπορείτε να μου προτείνετε άλλο δημητριακό διότι με αφυδατωνει πλήρως.
    αφού φάω τα κουακερ πινω μεσα σε μια ώρα 1,5 λιτρα νερο και συνεχίζω να νιώθω αφυδατωμένος.

  2. #2
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Πως τα τρως; Και πως το εννοεις το "αφυδατωμενος";
    Rock N fuckin RoLL !!!

  3. #3
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    πως τα τρως στο πρωινο σου?με γαλα πχ?εγω το πρωι πινω 1 ποτηρι νερο 500Ml πριν φαω πρωινο.και μετα τα δημητριακα βρωμης τα τρωω με γαλα 200μλ.μηπως δεν πινεις καθολου υγρα τα πρωι και εισαι αφυδατομενος γενικα απο το βραδυ?

  4. #4

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by perakis View Post
    μηπως δεν πινεις καθολου υγρα τα πρωι και εισαι αφυδατομενος γενικα απο το βραδυ?
    βασιμη υποψια!

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    λοιπον οταν ξυπνησω πινω 1 ποτηρι νερο,μετα απο κανα τεταρτο παιρνω την πολυβιταμινη με κρετινη micronized πινοντας 300+νερο,
    αμεσως πινω 4-5 ωμα αυγα με ελαχιστο γαλα 50 ml και μετα βαζω 5 κουταλιες σουπας κουακερ με 200 ml γαλα 1,5% ,στο τελος τρωω μια μπανανα.
    βασικα δοκιμασα καποιες ημερες να μην φαω κουακερ και εφαγα μαυρο ψωμι δηλαδη ενα τοστ ολικης και εκανα και αλλαγες με τα αυγα δηλαδη πηρα μια whey mrm metabolic whey και κατεληξα οτι τα κουακερ με αφυδατωνουν.πινω αρκετο νερο μεχρι που κατανταει ενοχλητικο με την συχνοτητα που κατουραω δηλαδη 3+ λιτρα και καποιες φορες και περισσοτερο.οταν φαω το δευτερο γευμα μου τοτε αρχιζω να αισθανομαι καλυτερα.
    βασικα το πρωι πιεζω τον εαυτο μου να φαει τοσο(ειμαι 72,5 κιλα)κυριολεκτικα σκαω στο φαγητο.

  6. #6
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Ειναι πολυ πιθανο να οφειλεται στην πολυβιταμινη.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by acop View Post
    αμεσως πινω 4-5 ωμα αυγα .
    Γιατί τρως ωμά αυγά;; Το ξέρεις πως μαγειρεμένα αφομοιώνεις την πρωτείνη καλύτερα και πως το σημαντικότερο υπάρχει κίνδυνος σαλμονέλας;

  8. #8

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    μηπως που πιεζεσαι να φας ολα αυτα?
    το υπερβολικο φαγητο ζηταει υπερβολικο νερο συνηθως...
    μηπως στα αυγα βαζεις αλατι αρκετο για να γινει ομοιογενες το μιγμα με το γαλα?

  9. #9
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Ειναι πολυ πιθανο να οφειλεται στην πολυβιταμινη.
    Εγώ θα έλεγα στην κρεατίνη, όχι επειδή την παίρνει εκείνη τη στιγμή, γενικά, νιώθω μια ανάγκη να πίνω περισσότερο νερό όταν χρησιμοποιώ κρεατίνη, ίσως είναι και ψυχολογικό.

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    μηπως που πιεζεσαι να φας ολα αυτα?
    το υπερβολικο φαγητο ζηταει υπερβολικο νερο συνηθως...
    μηπως στα αυγα βαζεις αλατι αρκετο για να γινει ομοιογενες το μιγμα με το γαλα?
    δεν βαζω αλάτι στα αυγα και γενικα στα φαγητα το περιοριζω οσο μπορω φυσικα

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Εγώ θα έλεγα στην κρεατίνη, όχι επειδή την παίρνει εκείνη τη στιγμή, γενικά, νιώθω μια ανάγκη να πίνω περισσότερο νερό όταν χρησιμοποιώ κρεατίνη, ίσως είναι και ψυχολογικό.
    την κρεατινη την ξεκινησα πριν 20 ημερες τα κουακερ πριν 3 μηνες και ετσι νιωθω απο την αρχη

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Γιατί τρως ωμά αυγά;; Το ξέρεις πως μαγειρεμένα αφομοιώνεις την πρωτείνη καλύτερα και πως το σημαντικότερο υπάρχει κίνδυνος σαλμονέλας;
    το ξερω για τους κινδυνους σαλμονελας αλλα εχω συνηθισει ετσι και θα προσπαθησω να το αλλαξω

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    τελικα εκτος απο κουακερ υπαρχει κατι να δοκιμασω??????????

  14. #14

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by perakis View Post
    εισαι αφυδατομενος γενικα απο το βραδυ?
    αυτο το προσπερασες, παιζει ν αμη πινεις το βραδυ νερακι κ να "διψας" υπερβολικα το πρωι?

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-06-10
    Posts
    5

    Default

    δοκιμασε μουσλι ή δημητριακα ολικης αλεσης (all bran)

  16. #16

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Kyriax κ μετα εκτος απο το να κατουριετται θα εχει κι αλλο προβλημα :P
    τα μουσλι εχουν ζαχαρη, τα ολ μπραν εμενα μου φερνουν διψα,
    μπορεις παντα να δοκιμασεις βεβαια...

  17. #17

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by acop View Post
    δεν βαζω αλάτι στα αυγα και γενικα στα φαγητα το περιοριζω οσο μπορω φυσικα
    οταν ιδρωνεις (προφανως με τη γυμναστικη το παθαινεις αυτο σωστα?)
    καπως πρεπει να παιρνεις κ αλατα που χανεις
    μηηπως λοιπον εχει διαταραχθει αυτη η ισορροπια στον οργανισμο σου κ νιωθεις αφυδατωμενος...
    ασε που οσο πινεις αραιωνουν...τοσο πιο αφυδατωμενος νιωθεις.
    Δεν το γνωριζω αυτο γυμναστηριακα αλλα λογω της διαιτας ο διαιτολογος παντα σου ζητα να βαζεις το αλατακι σου κ να μη το περιοριζεις, μαλιστα σε φασεις εντονης εφιδρωσης βλεπε καλοκαιρι γυμναστικη κτλ επιβαλλεται.

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    20-06-10
    Posts
    5

    Default

    υπαρχουν και τα alpen ! :) οσο αναφορα τις φυτικες ινες για τα all bran θελουν οντως λιγη προσοχη :P αν και εμενα προσωπικα μου αρεσουν τοσο πολυ που και 15 φορες να παω στην τουαλετα δν με πολυνοιαζει:P αν και η βρωμη ειναι σαφως η καλητερη επιλογη! εγω προσωπικα την τρωω με κανελιτσα μελι αμυγδαλα τριμενα και ζαχαρινη και ειναι μουρλια!

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-07-10
    Location
    mykonos
    Posts
    75

    Default

    πληγουρι,φαγοπυρο,κινοα.....τα βραζεισ 10 λεπτα λιγο μελακι,λιγο κανελα και εισαι perfect..χαμηλος γλυκαιμικος δικτης και πολυ θρεπτικα...διαβασε για το καθενα ξεχοριστα και θα καταλαβεις...γενικοτερα εδο μεσα δεν νομιζω να γνοριζουν πολλα ατομα αυτες τισ τροφες...γνωμη μου ειναι να τα βαλεις και τα 3 στη διατροφη σου σαν πιγη ποιοτικου υδατανθρακα

  20. #20

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by kadronias View Post
    πληγουρι,φαγοπυρο,κινοα.....τα βραζεισ 10 λεπτα λιγο μελακι,λιγο κανελα και εισαι perfect..χαμηλος γλυκαιμικος δικτης και πολυ θρεπτικα...διαβασε για το καθενα ξεχοριστα και θα καταλαβεις...γενικοτερα εδο μεσα δεν νομιζω να γνοριζουν πολλα ατομα αυτες τισ τροφες...γνωμη μου ειναι να τα βαλεις και τα 3 στη διατροφη σου σαν πιγη ποιοτικου υδατανθρακα
    πως ισα ισα εγω απο εδω εμαθα για αυτες τις τροφες. Αρα θα εχει αναφερθει σε πολλα τοπικ για να μου μεινει...

    ασχετο, πρεπει να ειναι οντως αγνωστες εξω
    εντυπωσιαστηκα οταν στο μαστερ σεφ (τη γνωστη πλεον εκπομπη) τους εδωσαν κινοα κ δεν ηξεραν τι να το κανουν...(σκεψου οι σεφ)

  21. #21
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    Quote Originally Posted by kadronias View Post
    πληγουρι,φαγοπυρο,κινοα.....τα βραζεισ 10 λεπτα λιγο μελακι,λιγο κανελα και εισαι perfect..χαμηλος γλυκαιμικος δικτης και πολυ θρεπτικα...διαβασε για το καθενα ξεχοριστα και θα καταλαβεις...γενικοτερα εδο μεσα δεν νομιζω να γνοριζουν πολλα ατομα αυτες τισ τροφες...γνωμη μου ειναι να τα βαλεις και τα 3 στη διατροφη σου σαν πιγη ποιοτικου υδατανθρακα
    θα το κοιταξω προσωπικα δεν τις ξερω αυτες τις τροφες, που θα τα βρω???
    Last edited by acop; 10-11-10 at 22:05.

  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    οταν ιδρωνεις (προφανως με τη γυμναστικη το παθαινεις αυτο σωστα?)
    καπως πρεπει να παιρνεις κ αλατα που χανεις
    μηηπως λοιπον εχει διαταραχθει αυτη η ισορροπια στον οργανισμο σου κ νιωθεις αφυδατωμενος...
    ασε που οσο πινεις αραιωνουν...τοσο πιο αφυδατωμενος νιωθεις.
    Δεν το γνωριζω αυτο γυμναστηριακα αλλα λογω της διαιτας ο διαιτολογος παντα σου ζητα να βαζεις το αλατακι σου κ να μη το περιοριζεις, μαλιστα σε φασεις εντονης εφιδρωσης βλεπε καλοκαιρι γυμναστικη κτλ επιβαλλεται.
    βασικα επειδη μαγειρευω τα φαγητα και σπανια παιρνω απο εξω δεν τους βαζω αρκετο αλατι (ειναι σχετικο αυτο)αντι να βαλω 2 κουταλιες του γκυκου βαζω 1 καταλαβες???επειδη ειμαι σε μια φαση που θελω να βαλω κιλα δεν κανω πολυ αεροβια σχεδον καθολου (2 φορες την εβδομαδα απο 20 λεπτα).
    δεν ξερω αν διαβασες προσεχτικα αλλα μονο με τα κουακερ νιωθω αφυδατωμενος δηλαδη κολλαει το στομα μου νιωθω στεγνος στο λαρυγγι μ ρε αδερφε!!!!!!!!!το θεμα μου δεν ειναι το κατουρημα αφου πινω πολλα υγρα και τσαι (διουρητικο) αλλα η ασχημη φαση που μου δημιουργει η βρωμη αν δεν γινεται να βαλω κατι αλλο τοτε θα το υποστω.θα δοκιμασω και τα alpen, δεν ξερω αν ενδεικνυται τα τυπου fitness και το βραδυ πινω νερο
    Last edited by acop; 10-11-10 at 22:09.

  23. #23
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Σε καταλαβαίνω...εγω ως πρωινό παίρνω 40γρ δημ, ολικής και 3 Κ.Σ κουάκερ...με 200ml ζέστο γάλα...πριν ακόμα τελειωσω το γεύμα η δίψα με αναγκαζει να πιο νερο...και αυτο γίνετε για τις επομενες δυο ωρες...δηλαδή συνέχεια πίνω νερό...καμμιά φορά δοκιμάζω να μασίσω καμμια τσίχλα...για να αποφυγω το τουμπανιασμα απο το νερό...
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  24. #24
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-07-10
    Location
    mykonos
    Posts
    75

    Default

    φιλε acop σε ενα καταστημα με βιολογικα θα τα βρεισ ολα...τσεκαρε αυτο..http://levantabio.blogspot.com/2009/...post_1842.html

  25. #25
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-07-10
    Location
    mykonos
    Posts
    75

    Default

    ενα ακομα καλο συμπλιρομα για ολουσ μασ ειναι το ιπποφαες...για οσουσ δεν το ξερουν Η και ακομα για αυτους που το ξερουν τσεκαρετε εδω..http://www.vita.gr/html/ent/574/ent.6574.asp....εγω προσωπικα το περνω σε καψουλεσ απο το φαρμακιο..

  26. #26

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by acop View Post
    θα το κοιταξω προσωπικα δεν τις ξερω αυτες τις τροφες, που θα τα βρω???
    k sta biologoika του σουπερμαρκετ εχει εδω (που ειμαστε κ σε ερημονησι :P)

  27. #27
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    ευχαριστω γαι τις απαντησεις και το ενδιαφερον


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εσείς Πως Τρώτε Τη Βρώμη Κουάκερ (Quaker Oats)?
    By PEPI in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 599
    Last Post: 21-10-21, 17:52
  2. Κουάκερ
    By Kardoula in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 30-12-04, 06:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •