Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 63 of 63
  1. #61
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πήρα και ζυγαριά τροφίμων! Τα πρωτεινούχα να τα ζυγίζω 150 γρ και υδατάνθρακες το ίδιο - γύρω στα 150?
    Πήρες το νο1 αξεσουάρ που χρειάζεσαι! Καλορίζικη!!
    Πρωτεινούχες τροφές, κοτόπουλα κλπ δηλαδή υπολόγιζε περίπου 100γρ το ίδιο και για υδατάνθρακες (προσοχή.. πχ στο ρύζι να το μετράς βρασμένο 100γρ)

    Αυτό τον μπούσουλα θα τον κρατήσεις, βλέπεις πως αντιδρά το σώμα σου (αν παίρνεις/χάνεις βάρος ή μένεις στάσιμη κλπ) και μετά κάνεις αυξομοιώσεις.


    όσπρια πόσο να υπολογίζω? Φασολάκια και αρακά που μαρέσουν πολύ?
    Τα όσπρια γενικά είναι πλούσια σε θερμίδες. Όπως επίσης και τα λαχανικά κάποια έχουν περισσότερα από κάποια άλλα..
    Υπολόγισε λοιπόν μία μερίδα όσπρια πχ βάλε 100γρ ωμά να βράσουν. Φασολάκια και υπόλοιπα λαχανικά θα σου πρότεινα 300-500γρ γραμμάρια(ωμά ζυγισμένα).
    Όπως σου είπα και πριν ξεκινάς έτσι και βλέποντας και κάνοντας. Μόνο έτσι θα βρεις τι πιάνει στο σώμα σου. Αν βλέπεις πρόοδο τρώγοντας καλά, τότε γιατί να μειώνεις ;-)



    Ψωμί πόσο να τρώω? Εννοείται πάντα μαύρο παίρνω!
    Με μέτρο όσο μπορείς, ας πούμε 1-2 λεπτές φέτες είναι καλά.



    καρδούλα πόσο καιρό ασχολείσαι συστηματικά για να φτάσεις σε ένα τόσο καλό επίπεδο? Εγω ένα χρόνο προσπαθώ (αν και έχω και άλλο παρελθόν γυμναστικής αλλά πιο ππαλιά) και συνεχίζω δυναμικά! Τι να πω, υπομονή για το αποτέλεσμα...:)
    Το μικρόβιο μου μπήκε στα 18 μου με στόχο να χάσω κάποια περιττά κιλά.
    Μετά το άφηνα, το ξαναρχιζα αλλά επειδή το μικρόβιο δεν φεύγει έτσι εύκολα ξανακύλησα στον κακό δρόμο των προπονήσεων πιο εντατικά από το 2004 (τότε που ανακάλυψα και αυτό το φόρουμ) και ακόμα πιο σοβαρά τα τελευταία 2 χρόνια.

    Όσο περνούσαν τα χρόνια και μάθαινα κάποια πράγματα τόσο βελτίωνα τις προπονήσεις μου αρα και την πρόοδό μου. Και το βασικότερο, μάθαινα καλύτερα το σώμα μου!
    Και ακόμα μαθαίνω.. Η γνώση δε σταματάει ποτέ. Αυτό είναι το ωραίο, ότι σε αυτό το άθλημα δε βαριέσαι ποτέ, πάντα μαθαίνεις κάτι που δεν ήξερες!
    Αλλά όπως είπες κι εσύ απαιτεί υπομονή και επιμονη.


    Πάντως εγώ γραμμάρια στο φαγητό βάζω περίπου 100-130 από πρωτείνες πχ κοτόπουλο και άλλα 100 υδατάνθρακες (αν και μερικές φορές μπορεί να βάλω και λιγότερο υδατάνθρακα ή και καθόλου αν είναι βράδυ ειδικά)
    Pitsouf, προφανώς εννοείς γραμμάρια τροφής, πχ 100γρ κοτόπουλο, γιατί τα 100γρ πρωτ/υδατ. είναι υπερβολικά
    Last edited by Kardoula; 03-12-10 at 13:44.

  2. #62
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Pitsouf, προφανώς εννοείς γραμμάρια τροφής, πχ 100γρ κοτόπουλο, γιατί τα 100γρ πρωτ/υδατ. είναι υπερβολικά
    Ναι βρε κοπέλα μου, έχω ένα πρόβλημα με την έκφραση προφανώς ....
    Εννοώ 100γρ τροφής πχ 100γρ πατάτα 100γρ κοτόπουλο....

  3. #63
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by pitsouf View Post
    Ναι βρε κοπέλα μου, έχω ένα πρόβλημα με την έκφραση προφανώς ....
    Εννοώ 100γρ τροφής πχ 100γρ πατάτα 100γρ κοτόπουλο....
    Ναι το φαντάστηκα πως εννοούσες αυτό κι εγώ το παθαίνω συχνά, σε καταλαβαίνω


 
Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διορθώσεις Σε Διατροφή Γράμμωσης
    By JohnJohn in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 18
    Last Post: 30-06-10, 13:31
  2. Η Διατροφή Μου - Γνώμες & Διορθώσεις.
    By giorgosp in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 20
    Last Post: 27-02-10, 14:00
  3. η διατροφη μου για τυχον διορθωσεις
    By leonid in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 19-04-09, 22:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •