Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    05-11-10
    Location
    Vironas Athens
    Posts
    29

    Default Αλλο ενα "νεο" προγραμμα. Ερωτησεις και σχολιασμος...

    Με ενδιαφερει κυριως να ειναι σωστη η σειρα με την οποια κανω τις ασκησεις.

    ΜΕΡΑ 1η Ποδια
    - εκτασεις ποδιων στο μηχανημα (4 σετ 12-12-10-8)
    - squat (4 σετ 18-16-12-10)
    - καμψεις ποδιων στο μηχανημα (4 σετ 12-12-10-8)
    - εκτασεις κνημης σε μηχανημα (4 σετ 16-16-16-16)

    ΜΕΡΑ 2η Στηθος- Δικεφαλοι
    - Πιεσεις μπαρας σε οριζοντιο παγκο (4 σετ 12-12-10-8)
    - Πιεσεις με αλτηρες σε επικλινη παγκο (4 σετ 12-12-10-8)
    - Ανοιγματα με αλτηρες σε επικλινη παγκο (4 σετ 12-12-12-12)
    - Βυθισεις (3 σετ οσα βγαινουν) ή Πιεσεις στηθους στο μηχανημα (4 σετ 12-10-8-6)
    - Καμψεις δικεφαλων με μπαρα ορθιος (4 σετ 12-12-10-10)
    - Καμψεις δικεφαλων με αλτηρες ορθιος (4 σετ 12-12-10-8)
    - Σφυρια (4 σετ 12-10-10-8)

    Μερα 3η Αεροβια 1 ωρα στο 70% μεχρι 133 παλμους

    Μερα 4η Πλατη- Τρικεφαλοι
    - Μονοζυγο με υποβοηθηση (3 η 4 σετ οσα βγαινουν)
    - Κωπηλατικη σε μηχανημα (4 σετ 12-12-10-8)
    - Εμπροσθολαιμιες ελξεις με ευρεια λαβη (4 σετ 12-10-8-6)
    - Ελξεις με λαβη V σε τροχαλια καθιστος (4 set 12-12-10-10)
    - Βυθισεις σε μονοζυγο (3 σετ οσα βγαινει)
    - Εκτασεις τρικεφαλων σε τροχαλια με σχοινι (4 σετ 12-10-8-6)
    - Εκτασεις τρικεφαλων σε τροχαλια με ισια λαβη (4 σετ 12-12-10-10)
    - Βυθισεις αναμεσα σε δυο παγκους (4 σετ οσα βγαινουν)


    Μερα 5η Αεροβια 1 ωρα στο 70% μεχρι 133 παλμους


    Μερα 6η Ωμοι
    - Στρατιωτικες πιεσεις ορθιος με μπαρα (4 σετ 12-12-10-8)
    - Πιεσεις Ωμων με αλτηρες καθιστος (4 σετ 12-10-10-8)
    - Ελξεις κατω λαβης σε τροχαλια μεχρι το πηγουνι (4 σετ 12-10-10-8)
    - Εκτασεις αλτηρων εναλλαξ ορθιος (4 σετ 12-10-10-8)


    Εχω να κανω τις εξης ερωτησεις:

    1) Τωρα ξεκιναω να κανω σκουωτ και βλεπω οτι ειναι αρκετα εξαντλητικη ασκηση. Εκανα την πρωτη φορα με μπαρα μονο και πιαστηκα αρκετα. Θα κανω και αλλες φορες με την μπαρα μονο για να βελτιωσω τεχνικη. Γενικα με ποιους ρυθμους μπορει καποιος να αυξανει βαρος στο σκουωτ ωστε να μην ειναι επιβαρυντικο για την μεση και τα ποδια?? Σκοπευω να το παω πολυ αργα το σκουωτ και γι'αυτο δεν εβαλα και αλλη μυικη ομαδα στο μερα με τα ποδια.

    2) Να παω καλυτερα ωμους-τρικεφαλα η πλατη-τρικεφαλα?? Κλεινω πιο πολυ στο ωμους-τρικεφαλα

    3) Βλεπετε καμια ελλειψη στις ασκησεις στο προγραμμα μου? Μπορω να προσθεσω καποια επιπλεον η να αφαιρεσω κατι ?? Θελω να δωσω εμφαση στις βασικες ασκησεις στις πολυαρθρικες δηλαδη

    4) Οι αρσεις θανατου θεωρουνται απαραιτητες για πλατη?? Το λεω αυτο γιατι κανω μονοζυγο ελξεις για πλατη και τωρα μαθαινω και σκουωτ. Μηπως θα ηταν too much να αρχισω να κανω και αρσεις?? Δεν θελω να εχω μεγαλο επιβαρυνση. Πανω απο ολα η υγεια.


    Γενικα αν υπαρχουν σχολια η παρατηρησεις ευπροσδεκτα.

    Να παραθεσω και καποια στοιχεια για μενα. Ειμαι 29 ετων 1.79 υψος ,78 κιλα και συνεχιζω μια υποθερμιδικη διαιτα των 2400 θερμιδων εδω και 3μηνες μεσα στους οποιους εχω χασει 7 κιλα. Σκοπευω να παω γυρω στα 75 και μετα να αρχισω διατροφη για ογκο. Το κανω αυτο γιατι δεν θελω να ανεβω πολυ στα κιλα. Στον ογκο θα παω το πολυ μεχρι τα 85 κιλα.

  2. #2
    New Member
    Join Date
    05-11-10
    Location
    Vironas Athens
    Posts
    29

    Default

    Κανεις ρε παιδια?

  3. #3

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Το προγραμμα σου ειναι αρκετα καλο ,αν και δεν μας ειπες ποσο καιρο γυμναζεσαι(υποθετω οτι εχεις μονο ενα τριμηνο).Ομως σε αυτα που ρωτας συγκεκριμενα :1/Τα σκουωτ ειναι κορυφαια ασκηση και καλα κανεις και την μαθαινεις με τη μπαρα,σιγα-σιγα αυξησε τα κιλα και θα δεις μεγαλη διαφορα στη μαζα του σωματος σου,ομως τοσο η μεση οσο και τα γονατα επιβαρυνονται θες δεν θες.Το μονο που μπορεις και πρεπει να κανεις, ειναι να εισαι συγκεντρωμενος(ξεκινα απο το smith για αρχη)και να μην πιεζεσαι υπερβολικα με τα κιλα ωστε να χανεις την τεχνικη.2/Καλυτερα να βαλεις ωμους με τρικεφαλα και 4/Ξεκινα με τις αρσεις θανατου να τις βαζεις στην αρχη του προγραμματος της πλατης αλλα να την κανεις σωστα και αυστηρα και τα κιλα τα ανεβαζεις αργοτερα.Ουτως η αλλως τωρα με την υποθερμιδικη διατροφη η ενεργεια σου ειναι πεσμενη οποτε μεχρι να χασεις αυτα τα κιλα που θες δουλεψε αυστηρα αλλα με ενταση με ελαχιστα διαλλειματα μεταξυ των σετ(αν μπορεις και κατω των 30sec).Oταν αποφασισεις και μπεις στον ογκο και ανεβασεις τις θερμιδες τοτε εφοσον εχεις εκμεταλλευτει και το χρονο για να μαθεις πως σε πιανει η καθε ασκηση ..ανεβαζεις και τα κιλα.Καλη προσπαθεια.

  4. #4
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Ξεκινα με τις αρσεις θανατου να τις βαζεις στην αρχη του προγραμματος της πλατης αλλα να την κανεις σωστα και αυστηρα και τα κιλα τα ανεβαζεις αργοτερα.
    Και αν δεν ξέρεις πώς γίνονται σωστά οι άρσεις θανάτου, μη ντρέπεσαι να ρωτήσεις Καλύτερα να μάθεις από τώρα την τεχνική για να έχεις τα μέγιστα δυνατά αποτελέσματα, αντί να παιδεύεσαι χωρίς να κάνεις τίποτα και, το χειρότερο, να κινδυνεύεις να τραυματίσεις τη μέση σου.
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    05-11-10
    Location
    Vironas Athens
    Posts
    29

    Default

    Ναι οντως γυμναζομαι εδω και ενα τριμηνο

  6. #6
    Pumping Iron wolfpi's Avatar
    Join Date
    27-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    669

    Default

    1ον.Αν δεν τρώς καλά και είσαι με υποθερμιδικές δίαιτες αστο καλύτερα,δεν έχει νόημα να καταπονέις το σώμα σου τόσο ενώ δεν είσαι διατεθημένος να το τροφοδοτήσεις μετά.Μην κολλάς με το βάρος.Αν μιλάμε για Μποντιμπιλντινγκ δεν έχει σημασία το βάρος.Άν κάνεις διατροφή και σωστή προπόνηση μπορεί στη ζυγαριά να είσαι βαρύτερος,ελαφρύτερος,ίδια κιλά αλλά δεν έχει και σημασία τελικά.Πως δείχνεις μετράει.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    εγω παντως βλεπω πολλες επαναληψεις για τον καιρο που γυμναζεσαι.θα εκανα σε ολες τις ασκησεις εκτος ισως σκουοτ,αρσεις και μονοζυγο 3 σετ αντι για 4 που εχεις σε ολες.3 σετ δηλαδη 12-10-8 επανα.στα δικεφαλα εχεις και καμψεις με μπαρα και με αλτηρες,για πιο λογο?βγαλε με αλτηρες και βαλε μια αυτοσυγκεντρωσης.
    στα τρικεφαλα επισης εχεις και εκτασεις με σχοινι και με ισια λαβη,οπως και 2 βυθισεις.εγω θα εβαζα τροχαλια σχοινι,βυθισεις διζυγο,γαλλικες με στραβομπαρα και μπορεις και εναλλαξ να βαζεις και πιεσεις με μπαρα με κλειστη λαβη πχ. στους ωμους εχεις και στρατιωτικες και με αλτηρες,δυο πιεσεις δηλαδη.εγω θα εβαζα μια πιεση,πλαγιες εκτασεις,εκτασεις κατω απο ποδια με αλτηρες σκυμενος για πισω μοιρα.πιστευω 3 ειναι αρκετες για ωμους.τωρα αν θες βαζεις και εκτασεις μπροστα.ολα αυτα γνωμη μου βεβαια δεν παει να πει οτι ειναι τα μονα σωστα :)

  8. #8
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Quote Originally Posted by perakis View Post
    στα δικεφαλα εχεις και καμψεις με μπαρα και με αλτηρες,για πιο λογο?βγαλε με αλτηρες και βαλε μια αυτοσυγκεντρωσης.
    Σε αυτό διαφωνώ. Οι ασκήσεις είναι τελείως διαφορετικές αν εκτελούνται σωστά.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    παυλιδη τελειως διαφορετικη για πιο λογο να ειναι?επειδη στριβεις το χερι στο ανεβασμα με τους αλτηρες?παντως δεν την βλεπω τοσο διαφορετικη.και οι 2 ειναι καμψεις.καλυτερα, παντα κατα τη γνωμη μου, θα ηταν να βαλει και μια αυτοσυγκενρωση παρα να εχει 2 καμψεις.

  10. #10
    Pumping Iron wolfpi's Avatar
    Join Date
    27-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    669

    Default

    Quote Originally Posted by perakis View Post
    παυλιδη τελειως διαφορετικη για πιο λογο να ειναι?επειδη στριβεις το χερι στο ανεβασμα με τους αλτηρες?παντως δεν την βλεπω τοσο διαφορετικη.και οι 2 ειναι καμψεις.καλυτερα, παντα κατα τη γνωμη μου, θα ηταν να βαλει και μια αυτοσυγκενρωση παρα να εχει 2 καμψεις.
    Τελείως διαφορετικές δεν είναι.Είναι ωστόσο διαφορετικές.!Ο δικέφαλος έχει δύο λειτουργίες,Την κάμψη και Την περιστοφή.Ο Παυλίδης προφανώς εννοεί τις κάμψεις αλτήρων με περιστροφή.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Alexey Lesukov...Το "Παιδί" Μεγάλωσε...Πολύ!!!
    By Mazda 6 in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 191
    Last Post: 14-11-15, 23:44
  2. Το "καταφυγιο" μου. Χαρηκα που βρηκα 1 site της προκοπης!
    By Ιορδανης in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 29-06-10, 15:11
  3. "Αιρετικές Απόψεις" - Μύθοι Πρωτεϊνης Και Χορτοφαγία.
    By kapoulos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 40
    Last Post: 27-06-10, 18:36
  4. Replies: 8
    Last Post: 24-05-10, 09:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •