Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-11-10
    Posts
    9

    Default Διατροφή και Γεύματα Bodybuilding - Σχολιασμός;

    Γεια σας κανω για γραμμωση αυτο τ προγραμμα και θελω την κριτικη σας,
    πρωινό=ενα μπολ δημητριακα,1 κουταλια μελι 1 μπανανα
    2 φορες τν εβδομαδα ζυμαρικα με τονο,2 φορες κοτοπουλο στο γκριλ,2 φορες μπιφτεκι(3) γκριλ/ή μπριζολες(2)γκριλ,1 φορα πατατες λεμονατες με μανιταρια στο φουρνο
    βραδινο=ενα μπολ δητριακα
    μετα απο καθε γευμα τ μεσημεριανου τρωω 1πορτοκαλι+3 μανταρινια ή μονο 3 μανταρινια
    σε ολα τ φαγητα χρησιμοποιω ελαχιστο λαδι γιατι εχω ενα θεμα με τ σωσιβιο

    Ειμαι 1 76 υψος 74 κιλα και σε προσφατη λιπομετρηση ειχα ποσοστο λιπουσ 11,9%
    Ακολουθω αυτο τ προγραμμα εδω και 5 μηνες,διαφορα στο σωσιβιο ειναι 4 ποντους χαμηλωτερα,κανω γυμναστικη 2 ωρες την ημερα,αεροβια περιπου 30 λεπτα την ημερα

  2. #2
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Λίπος κάτω από 12 και σωσίβιο δε συμβαδίζουν (συνήθως). Κάτι δεν πάει καλά. Πώς έκανες λιπομέτρηση;
    Last edited by steg; 15-11-10 at 15:10.
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by nikovogi View Post
    κανω γυμναστικη 2 ωρες την ημερα,αεροβια περιπου 30 λεπτα την ημερα
    Γιατί κάνεις τόσο πολύ;

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-11-10
    Posts
    9

    Default

    Quote Originally Posted by steg View Post
    Λίπος κάτω από 12 και σωσίβιο δε συμβαδίζουν (συνήθως). Κάτι δεν πάει καλά. Πώς έκανες λιπομέτρηση;
    στο γυμναστηριο,δινεις βαρος ,υψος,ποσες φορες την εβδομαδα κανεις προπονηση,μετα βαζουν ενα μηχανημα σε ενα συγκεκριμενο σημειο του χεριου και σ βγαζει τ ποσοστα λιπους

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-11-10
    Posts
    9

    Default

    βασικα ακολουθω εδω και ενα μηνα περιπου το προγραμμα ενος γυμναστη,εχω 15' ποδηλατο (χαλαρα) για προθερμανση και 10' διαδρομο στο τελος,οταν εχω ποδια 20' ελιπτικο,10 ποδηλατο στην αρχη

  6. #6
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    απαπαπα... δεν ειναι λιπομετρηση αυτο φιλε μου... Περα απο αυτο, για μενα η λιπομετρηση δεν ειναι σημαντικη για εναν αρχαριο, η εικονα μας τα λεει ολα. Μπορεις να μας γραψεις το προγραμμα που κανεις με τα βαρη;
    Last edited by ReapeR; 15-11-10 at 16:18.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  7. #7
    Psixasthenis's Avatar
    Join Date
    28-05-10
    Location
    Μεσολογγι
    Posts
    93

    Default

    H εικονα του ειναι μια χαρα παιδια. Κολητοι ειμαστε. Και οντως εχει πολυ λιγο λοιπος στο σωμα του αλλα το σωσιβιο υπαρχει.

  8. #8
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Καλως ορισες!
    Σημασια σε μια διατροφη εχει το ''τι,ποσο και ποτε τρως''.
    Το ''ενα μπολ δημητριακα'' η το ''2 φορες τν εβδομαδα ζυμαρικα με τονο'' δεν λεει κατι.Γραψε τα ημερησια γευματα,ποσοτητες σε γραμμαρια και ωρα που τρως καθως και τι ωρες κανεις γυμναστικη.
    Ανοιξε κι αλλο ενα τοπικ στην καταλληλη ενοτητα και περιεγραψε την προπονηση που κανεις γιατι,οπως ειπε και η Kardoula,2 ωρες (+αεροβιο?) ειναι παρα πολυ.
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-11-10
    Posts
    9

    Default

    Quote Originally Posted by ReapeR View Post
    απαπαπα... δεν ειναι λιπομετρηση αυτο φιλε μου... Περα απο αυτο, για μενα η λιπομετρηση δεν ειναι σημαντικη για εναν αρχαριο, η εικονα μας τα λεει ολα. Μπορεις να μας γραψεις το προγραμμα που κανεις με τα βαρη;
    δευτερα πλατη-τρικεφαλα-τραπεζοειδης

    στηθος=γαλλικες σουπερ σετ με πιεσεις μπαρας 3Χ8 τ καθενα
    σχοινι 3Χ12
    πλατη=μονοζυγο 3Χφειλιουρ
    χαμερ 4Χ12
    πουλ οβερ 3Χ12
    κωπιλατικη με μπαρα σε παγκο(3Χ12)σουπερ σετ με εκτασεις(3Χ8)
    τραπεζοειδης=ανυψωσεις 4Χ8

    τριτη στηθος-δικεφαλα

    στηθος=μπαρα αντιθετα 12-10-8-6
    κρος οβερ σκυφτη θεση 3Χ12
    πιεσεις σουπερ σετ με εκτασεις 3Χ8 καθενα
    πουλ οβερ με αλτηρα 3Χ12
    δικεφαλα=εναλ.καμψεις αλτηρων 3Χ8
    στραβομπαρα 4Χ8
    καμψεις αυτο/σης 2Χ8

    τεταρτη ποδια-ωμους

    ποδια=λεγκ πρες (45μοιρες) 2Χ12 ανοικτα ποδια,2Χ12 κλειστα
    λεγκ κερλ 4Χ12
    ημικαθισμα 4Χ8
    ποδοκνημικη 3Χ12
    ωμους=ορθ.κωπιλατικη τροχαλια 3Χ12
    εκτασεις τροχαλιας 3Χ8
    εναλλακτικες προτασεις αλτηρων 3Χ8

    κοιλιακοι,ραχιαιοι ,πλαγιοι καθε μερα,το προγραμμα μετα επαναλλαμβανεται

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-11-10
    Posts
    9

    Default

    Quote Originally Posted by KOSTASFIT View Post
    Καλως ορισες!
    Σημασια σε μια διατροφη εχει το ''τι,ποσο και ποτε τρως''.
    Το ''ενα μπολ δημητριακα'' η το ''2 φορες τν εβδομαδα ζυμαρικα με τονο'' δεν λεει κατι.Γραψε τα ημερησια γευματα,ποσοτητες σε γραμμαρια και ωρα που τρως καθως και τι ωρες κανεις γυμναστικη.
    Ανοιξε κι αλλο ενα τοπικ στην καταλληλη ενοτητα και περιεγραψε την προπονηση που κανεις γιατι,οπως ειπε και η Kardoula,2 ωρες (+αεροβιο?) ειναι παρα πολυ.
    σ ευχαριστω για τ καλοσορισμα
    δυστηχως δν μπορω ν σ πω με ακριβεια τ γραμμαρια των τροφων π καταναλωνω,δν εχω ζυγαρια τροφιμων,οι ωρες π τρωω πρωινο μπορει ν ει ναι απο τις 7.30 κ τ αργοτερο 10.30,μεσημεριανο απο 12 κ τ αργοτερο 3.30,και τ βραδινο απο 6.30 κ τ αργοτερο 9.00,οι ωρες βεβαια παντα εξαρτωνται απο τ πρωινο ποσο αργα ή νωρις εχω,τ πρωινο κ τ βραδινο μ ειναι καθημερινα ιδιο,οπωσ τ εχω περιγραψει στο κουοτ μου,οι ωρες γυμναστηριου μου εξαρτωνται απο τις ωρες μαθηματων που εχουμε στη σχολη αλλα τις περισσοτερες φορες πηγαινω απογευμα5-6 με 7-8 αντιστοιχα αλλιως αν παω πρωι 10-12ή 11-1 ή 12-2,σε καθημερινη βαση μαζι με τ μεσημεριανο φτιαχνω σαλατα (με ελαχιστο λαδι),1-2 φετες ψωμι

    αν θες να δεις τ προγραμμα γυμναστικης μου μπορεις να πας στο σχολιο του ριπερ παραπανω οπου τ χω περιγραψει

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-11-10
    Posts
    9

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Γιατί κάνεις τόσο πολύ;
    βασικα ακολουθω εδω και ενα μηνα περιπου το προγραμμα ενος γυμναστη,εχω 15' ποδηλατο (χαλαρα) για προθερμανση και 10' διαδρομο στο τελος,οταν εχω ποδια 20' ελιπτικο,10 ποδηλατο στην αρχη

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Quote Originally Posted by nikovogi View Post
    στο γυμναστηριο,δινεις βαρος ,υψος,ποσες φορες την εβδομαδα κανεις προπονηση,μετα βαζουν ενα μηχανημα σε ενα συγκεκριμενο σημειο του χεριου και σ βγαζει τ ποσοστα λιπους
    Τη σημασία έχει στη λιπομέτρηση πόσες φορές κάνεις προπόνηση τη βδομάδα??? lol...αν είναι και εγώ με το μάτι...και ξέροντας ότι κανω 6 προπονήσεις είμαι τάδε κιλά τάδε ύψος λ'εω ότι έχω 14% χαχα...τι να το κάνω το μηχάνημα στο χέρι...
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  13. #13
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Τη σημασία έχει στη λιπομέτρηση πόσες φορές κάνεις προπόνηση τη βδομάδα???
    Μάλλον για να ορίσουν το επίπεδο δραστηριότητας, που είναι μία από τις παραμέτρους στις "φυτεμένες" στο λιπομετρητή εξισώσεις. Πάντως καλό είναι να γίνεται τακτικά λιπομέτρηση και από τους αρχάριους bbers που κατά κανόνα ακολουθούν διατροφές όγκου, οπότε είναι εύκολο να τους ξεφύγει το λίπος χωρίς να το πάρουν χαμπάρι. Η λιπομέτρηση θα φρενάρει έγκαιρα μία λανθασμένη υπερθερμιδική ώστε να μη συσσωρευτεί λίπος που για να το κάψεις μετά πρέπει να φτύσεις αίμα στην αερόβια. Μετά είναι και το θέμα των στόχων: με το μάτι είναι δύσκολο να καταλάβεις αν τους πλησιάζεις ή όχι, αν θες κάτι ποιο αντικειμενικό πρέπει να κάνεις λιπομέτρηση.
    Οι ηλεκτρονικοί λιπομετρητές (χειρός ή ζυγαριές) που δουλεύουν με τη μέθοδο της βιοηλεκτρικής ανάλυσης (BIA) μπορεί να μην είναι απόλυτα ακριβείς, αλλά τα σημερινά μοντέλα έχουν βελτιωθεί πολύ. Υπό προϋποθέσεις δίνουν αρκετά αξιόπιστες μετρήσεις και είναι πανεύκολοι στη χρήση. Εγώ έχω πάρει δύο: ένα την Omron που μετράει το πάνω μέρος του σώματος και έναν τύπου ζυγαριάς της Tanita που μετράει το κάτω και έχει εξισώσεις για Adults και Athletes. Οι διαφορές στις μετρήσεις μεταξύ Omron και Tanita είναι μερικά δέκατα, με το λιπομετρητή της Tanita να δείχνει πάντα υψηλότερο λίπος. Φαίνεται ότι έχουν βάλει πιο αυστηρές εξισώσεις στο σύστημά τους.
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  14. #14
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Steg, το εχεις συγκρινει το συστημα σου με καποιο που γνωριζεις οτι ειναι σχετικα ακριβες;
    Rock N fuckin RoLL !!!

  15. #15
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Reaper, όχι δεν έχω μετρήσει το λίπος μου με άλλη μέθοδο εκτός από τη BIA, οπότε δεν μπορώ να σου πω πόσο έξω πέφτουν τα μηχανάκια της Omron και της Tanita από το πραγματικό ποσοστό μου. Πιστεύω όμως ότι δεν πρέπει να πέφτουν πολύ έξω, γιατί από τις διαδοχικές μετρήσεις που κάνω (μία κάθε βδομάδα και πάντα την ίδια μέρα και ώρα, 3 ώρες μετά το μεσημεριανό γεύμα) παίρνω πτωτικές τιμές και από τα δύο, μου δίνουν δηλαδή "λογικά" νούμερα, αυτά που θα περίμενε να δει κάποιος που ακολουθεί ένα πρόγραμμα γράμμωσης. Και για ένα λόγο ακόμα: δύο βδομάδες που έκανα αρκετά ενδιάμεσα τσιτ-μιλς και έχασα προπονήσεις και τα δύο μηχανάκια έδωσαν ανεβασμένα νούμερα, άρα η μέθοδος BIA δουλεύει σωστά. Αν μη τι άλλο, σου δίνει μία επιβεβαίωση ότι το πρόγραμμα που ακολουθείς αποδίδει ή όχι.
    Εχω παρατηρήσει ότι η συσκευή της Omron δεν μπορεί να δουλέψει σωστά σε πολύ ψυχρό δωμάτιο (δίνει τρελά νούμερα με τεράστιες διακυμάνσεις). Με νορμάλ θερμοκρασία δωματίου όμως δίνει σταθερές και "αναμενόμενες" τιμές που συμφωνούν πάνω-κάτω με αυτές της Tanita.
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γεύματα Bodybuilding Για Το Καλοκαίρι.
    By alexgi in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 22-06-10, 15:22
  2. Η διατροφη μου- σχολιασμος
    By Iron_angel in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 25-08-08, 23:20
  3. Διατροφή Και Γεύματα Για Γράμμωση
    By Musclemar in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 16-05-08, 06:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •