Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Pumping Iron kostastripoli's Avatar
    Join Date
    17-09-10
    Location
    Τρίπολη Αρκαδίας
    Posts
    658

    Question Σύστημα Προπόνησης..!

    Γεια σας παιδιά, θέλω την συμβουλή σας,
    Τα συστήματα προπόνησης όπως superset, drop set , και άλλα είναι κατάλληλα για απόκτηση όγκου ή καλύτερα να γυμνάζω κάθε μυική ομάδα ξεχωριστά..???

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Απο την εμπειρία μου μπορώ να σου πω ότι τα super set,drop set,κυκλικά προγράμματα δεν είναι κατάληλα για όγκο...
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  3. #3
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by Pavlos18 View Post
    Απο την εμπειρία μου μπορώ να σου πω ότι τα super set,drop set,κυκλικά προγράμματα δεν είναι κατάληλα για όγκο...
    κακες εμπειριες εχεις.τα super set kai drop set ειναι οτι πρεπει για ογκο

  4. #4
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Εγω παλι πιστευω οτι ειναι μια χαρα για ογκο και ιδιαιτερα για καποιον που ειναι αρχαριος και δεν μπορει να συγκεντρωθει τοσο στη συνδεση νου και μυ.

  5. #5
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Είμαι της άποψης ότι δεν υπάρχουν προγράμματα μόνο για όγκο ή για γράμμωση.

    Όταν ζητάς το πρήξιμο, είτε σε περίοδο γράμμωσης, είτε όγκου, και έχεις στόχο τη μέγιστη αιμάτωση του μυός, τότε είναι κατάλληλα αυτά τα προγράμματα, ακόμη και για όγκο.

    Εκεί που σε "φρενάρουν" αυτά τα προγράμματα είναι στο ότι δε βολεύουν τόσο στην αύξηση δύναμης. Φυσικά όταν είμαστε σε περίοδο όγκου και τρώμε καλύτερα, τότε θα κάνουμε πιο πολλά κιλά, απ' ότι σε μια φάση γράμμωσης που κάνουμε δίαιτα, όταν κάνουμε superset π.χ.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #6
    Junior Bodybuilder jk_79's Avatar
    Join Date
    28-12-04
    Location
    Marko_polo, Attica, Greece.
    Posts
    209

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Είμαι της άποψης ότι δεν υπάρχουν προγράμματα μόνο για όγκο ή για γράμμωση.

    Όταν ζητάς το πρήξιμο, είτε σε περίοδο γράμμωσης, είτε όγκου, και έχεις στόχο τη μέγιστη αιμάτωση του μυός, τότε είναι κατάλληλα αυτά τα προγράμματα, ακόμη και για όγκο.

    Εκεί που σε "φρενάρουν" αυτά τα προγράμματα είναι στο ότι δε βολεύουν τόσο στην αύξηση δύναμης. Φυσικά όταν είμαστε σε περίοδο όγκου και τρώμε καλύτερα, τότε θα κάνουμε πιο πολλά κιλά, απ' ότι σε μια φάση γράμμωσης που κάνουμε δίαιτα, όταν κάνουμε superset π.χ.
    Είμαι της ιδιίας άποψης...
    Άλλο ερέθισμα στις 3 - 5 επαναλήψεις στο 90% του 1RM και άλλο στις 13 - 15 στο 60%...
    Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe - Albert Einstein

  7. #7
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Εγω με τα λιγα πραγματα που ξερω,μπορω να πω οτι τα super set βοηθουν καταλυτικα στην αυξηση του μυικου ογκου
    αλλα οταν αυτα γινονται σε αντιθετες μυικες ομαδες(δικεφαλοςτρικεφαλος).Για να γινει ομως σωστα η ασκηση,και για την αποφυγη τραυματισμων πιστευω(με την δικη μου εμπειρια παντα) πως θελει καποια προετοιμασια(δηλαδη μην πας προπονηση για 1η μερα και αρχισεις τα superset) και επισης υποστηριξη απο την διατροφη μας(οκ αυτο ειναι σε οοοοοοοολες τις ασκησεις!) αλλα και οχι
    επανναληψη των super set κααααααθε φορα που κανεις...εγω στα χερια πχ. εκανα 2 φορες τον μηνα και ειμουν μια χαρα... :D

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Η προπόνηση δηλαδή με εναλλαγή ασκήσεων της ίδιας μυικής ομάδας σε superset δε βοηθάει;

    Είναι λίγο αστήρικτο αυτό που λες γιατί η κούραση όταν κάνεις superset σε δύο μεγάλες μυικές ομάδες π.χ. στήθος-πλάτη, είναι πολλαπλάσια σε τέτοιο βαθμό που για μένα κακό θα κάνεις παρά καλό. Αυτό που λες για τα χέρια έιναι κάτι φυσικό καθώς τόσο ο δικέφαλος αλλά και ο τρικέφαλος είναι μικρές μυικές ομάδες που μπορούν να γυμναστούν μαζί και να αντέξει ο οργανισμός μας το φόρτο των superset.

    Η φιλοσοφία του superset περιγράφεται στο άρθρο του VR2 "Συστήματα προπόνησης Bodybuilding", όπου μάλιστα η προπόνηση αντίθετων μυικών ομάδων προτείνεται ως παραλλαγή (άλλωστε στον άρθρο γίνεται λόγος και για το εύρος των επαναλήψεων).

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=20077
    Last edited by Mazda 6; 18-11-10 at 23:17.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Αυτο πιστευω σου ειπα και εγω λεγοντας για ''προετοιμασια ;) ...Κοιτα αυτο που λες εσυ,αν δεν κανω λαθος λεγεται προκοπωση...δηλαδη επειδη με τις πιεσεις στηθους σε μπαρα γυμναζονται και οι τρικεφαλοι(και οι δελτοειδης αν δεν κανω λαθος)
    ξεκινας με πεκ ντεκ και πας κατευθειαν στην μπαρα διοτι θα κουραστει περισσοτερο το στηθος...Αν εννοεις αυτο πιστευω οτι
    ειναι σωστο,αλλα αν εννοεις πχ πιεσεις σε οριζοντιο παγκο και μετα σε επικληνη ειναι λαθος κατα την γνωμη μου...Εγω κανω αυτο το superset που λες για στηθοςς-πλατη και δικεφαλο-τρικεφαλο...Παρ'οτι πολλοι ειχαν διαφωνειες γι'αυτο εγω εκτοτε αρχισα να βαζω μυικα κιλα και πιστευω οτι εμενα με πιανει καλυτερα αυτο το προγραμμα,και ουτε εχω τραυματιστει ποτε απο αυτο ;)

  10. #10
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Δε μιλάω για τραυματισμό ή κάτι άλλο. Στην ουσία βλέπεις εαν αποδίδει, εαν προοδεύει το σώμα σου (το οποίο είναι φυσικά και μια συνάρτηση άλλων παραγόντων) εαν μεγάλωνεις, κλπ κλπ κλπ...

    Ως προκόπωση εγώ γνωρίζω το σύστημα που περιγράφει ο Γιάννης (VR2), με δύο σετ 30 επαναλήψεων, και δύο των 12 επαναλήψεων σε μια άσκηση. Δοκίμασέ το, και τότε θα καταλάβεις γιατί λέγεται "προκόπωση"... :)
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #11
    New Member xontros's Avatar
    Join Date
    31-03-10
    Location
    Π.Φάληρο
    Posts
    18

    Default

    φιλε mazda, οταν κανεις σετ προκόπωσης, θεωρείται ως μια ασκηση, ή ως 2?

  12. #12
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Όχι, αυτά τα τέσσερα σετ, τα δύο των 30 και τα δύο των 12, είναι για μια άσκηση!!!

    Όπως καταλαβαίνεις κανείς, αυτό το σύστημα δεν είναι, παρά μόνο για προχωρημένους αθλούμενους, αλλά και πάλι χρησιμοποιείται μόνο στη γράμμωση, και μονο για 2-3 βδομάδες το πολύ (εαν το αντέξεις).
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σύστημα Προπόνησης "Code Zero" by M.Παπαγιάννης
    By john1888 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 51
    Last Post: 25-07-10, 20:59
  2. Το Βουλγαρικό Σύστημα Προπόνησης S.A.I.D.
    By morfeas_v in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 3
    Last Post: 10-04-10, 14:31
  3. Καλύτερο "Σύστημα" Για Όγκο;
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 19
    Last Post: 21-02-10, 22:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •