Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-05-09
    Location
    münchen, Germany.
    Posts
    39

    Red face Καταπολέμηση ανεπιθυμητων αερίων

    πιστευω αυτο το προβλημα να το αντιμετωπιζουν πολλοι απο εμας,και κακα τα ψεμματα ειναι το πιο ενοχλητικο για εμενα,ειδικα οταν βρισκομαι σε εξωτερικους χωρους.εχω δοκιμασει ενζυμα,διαφορα βοτανια,τσαγια αλλα προκοπη δεν ειδα,και το κακο ειναι οτι ειναι σε μονιμη φαση καθ ολη τη διαρκεια της ημερας κατι δεν κανω σωστα μαλλον η δε ξερω.ειμαι σε φαση ογκου και εχω προσεξει οτι ειναι πιο συχνο οταν καταναλωνω πολυ πρωτεινη ή σε πολυσπορα προιοντα.θα ηθελα να μου πει κανεις αν υπαρχει καπιος που δοκιμασε κατι στη διατροφη του και τον εχει βοηθησει.

  2. #2
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Πολυ πιθανο να προερχεται απο τα γαλακτοκομικα φιλε μου. Η λακτοζη ευθυνεται συνηθως για κατι τετοιες "παρενεργειες"... Ποια πρωτεινη παιρνεις;
    Rock N fuckin RoLL !!!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-05-09
    Location
    münchen, Germany.
    Posts
    39

    Default

    Quote Originally Posted by ReapeR View Post
    Πολυ πιθανο να προερχεται απο τα γαλακτοκομικα φιλε μου. Η λακτοζη ευθυνεται συνηθως για κατι τετοιες "παρενεργειες"... Ποια πρωτεινη παιρνεις;
    ευχαριστω κατ αρχην για την απαντηση,αλλα δεν εχω καπια δυσενεξεια το εχω ψαξει και αυτο,απο πρωτεινη παιρνω το πρωι οταν σηκωθω της optimum pro complex και μεταπροπονητικα whey isolate της multipower,αλλα πιο εντονο ειναι σε πολυσπορα προιοντα οπως ρυζι,μαυρο ψωμι και ρυζογκοφρετες.

  4. #4

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    το ψωμι παιζει ναναι πολυσπορο, τα αλλα? μηπως εννοεις κατι αλλο?
    με βαση αυτα μηπως τελικα η γλουτενη σου κανει το φουσκωμα?

  5. #5

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    ριξεμια ματια κ σαυτο http://www.eufic.org/article/el/heal...n-intolerance/

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-05-09
    Location
    münchen, Germany.
    Posts
    39

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    το ψωμι παιζει ναναι πολυσπορο, τα αλλα? μηπως εννοεις κατι αλλο?
    με βαση αυτα μηπως τελικα η γλουτενη σου κανει το φουσκωμα?
    δεν λεω μονο το ψωμι,ακομα οι ριζογκφρετες που ειναι χωρις γλουτενη μου το προκαλουνε.το θεμα ειναι οτι καταναλωνω καθημερινα 400γρ υδατανθρακα(μαζι με λαχανικα και αλλα)οι μονες ωρες που δεν με ενοχλει ειναι οι πρωινες,μαλλον επειδι απορροφουνται απο τον οργανισμο.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Έχεις βάλει τροφές στο διαιτολόγιό σου που πριν δεν κατανάλωνες ή τουλάχιστον έτρωγες σε μικρότερες ποσότητες και τώρα που ανέβασες θερμίδες έριξες μπόλικα "καύσιμα" στο στομάχι σου;

    Ίσως χρειάζεται χρόνο το σώμα σου για να δημιουργήσει τα κατάλληλα ένζυμα να τα χωνεύει χωρίς τις "δυσάρεστες" συνέπειες. Φρόντισε να μην αλλάζεις τροφές συχνά.
    Last edited by Kardoula; 18-11-10 at 07:48.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-05-09
    Location
    münchen, Germany.
    Posts
    39

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Έχεις βάλει τροφές στο διαιτολόγιό σου που πριν δεν κατανάλωνες ή τουλάχιστον έτρωγες σε μικρότερες ποσότητες και τώρα που ανέβασες θερμίδες έριξες μπόλικα "καύσιμα" στο στομάχι σου;

    Ίσως χρειάζεται χρόνο το σώμα σου για να δημιουργήσει τα κατάλληλα ένζυμα να τα χωνεύει χωρίς τις "δυσάρεστες" συνέπειες. Φρόντισε να μην αλλάζεις τροφές συχνά.
    Το πρωτο καιρο οντως ειχα πιο πολυ προβλημα επειδη εκανα διατροφη γραμμωσης και δεν ειχα τετοια προβληματα αραια και που μονο,τωρα που ειμαι σε διατροφη ογκου ειναι καθημερινο προβλημα,ο κορμος της διατροφης μου ειναι σχεδον ιδιος καθε μερα μονο που μπορει να αλλαξει η σειρα τους οπως δευτερα μπορει να φαω κοτοπουλο και την επομενη δευτερα ψαρι,εχω καποια εναλλαγη.εχω δοκιμασει και απο το φαρμακειο το lefax παλι χωρις αποτελεσμα :(

  9. #9
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Quote Originally Posted by kosmas86 View Post
    Το πρωτο καιρο οντως ειχα πιο πολυ προβλημα επειδη εκανα διατροφη γραμμωσης και δεν ειχα τετοια προβληματα αραια και που μονο,τωρα που ειμαι σε διατροφη ογκου ειναι καθημερινο προβλημα
    Μια απ`τα ιδια. Με τετοιες ποσοτητες φαγητου...
    Το γαλα δε χρειαζεται να εχεις καποια δυσανεξια για να σου προκαλει αυτο το προβλημα. Δυστυχως δε μπορεις να το αποφυγεις. Η καλυτερη λυση ειναι να αποφευγεις τα τροφιμα που προκαλουν το προβλημα. Ομως αυτο περιοριζει πολυ τις επιλογες σου. π.χ. το πρωι αν δε φας βρωμη γινεται? δε γινεται.
    Εγω εχω δει καλυτερη βελτιωση με τον καιρο, αλλα δυστυχως ο οργανισμος δε ¨μαθαινει¨ εξολοκληρου, μονο σε ενα μικρο ποσοστο.

    Η παραγωγη αεριων γινεται απο τους μικροοργανισμους στο εντερο μας ( δε φταιμε εμεις δλδ) που παραλαμβανουν τους ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ της διατροφης μας και τους μεταβολιζουν. Δλδ. δεν προκαλουνται απο πρωτεϊνουχα τροφιμα, αλλα απο υδατανθρακουχα. Για μενα ο,τι χειροτερο ειναι το musli, μακραν!
    Με τα ενζυμα δεν ειδες τπτ? Εγω δεν εχω δοκιμασει ακομα, αλλα ελπιζω να γινεται καλυτερη διασπαση και ετσι καλυτερη απορροφηση.
    Υπαρχει και μια περιπτωση να φταιει η πρωτεΐνη σου. Αλλαξε μαρκα για δοκιμη. Εμενα αλλαξαν συσταση στη Nutrisport που παιρνω και πλεον εγινε αδυνατο να την παρεις
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-05-09
    Location
    münchen, Germany.
    Posts
    39

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Μια απ`τα ιδια. Με τετοιες ποσοτητες φαγητου...
    Το γαλα δε χρειαζεται να εχεις καποια δυσανεξια για να σου προκαλει αυτο το προβλημα. Δυστυχως δε μπορεις να το αποφυγεις. Η καλυτερη λυση ειναι να αποφευγεις τα τροφιμα που προκαλουν το προβλημα. Ομως αυτο περιοριζει πολυ τις επιλογες σου. π.χ. το πρωι αν δε φας βρωμη γινεται? δε γινεται.
    Εγω εχω δει καλυτερη βελτιωση με τον καιρο, αλλα δυστυχως ο οργανισμος δε ¨μαθαινει¨ εξολοκληρου, μονο σε ενα μικρο ποσοστο.

    Η παραγωγη αεριων γινεται απο τους μικροοργανισμους στο εντερο μας ( δε φταιμε εμεις δλδ) που παραλαμβανουν τους ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ της διατροφης μας και τους μεταβολιζουν. Δλδ. δεν προκαλουνται απο πρωτεϊνουχα τροφιμα, αλλα απο υδατανθρακουχα. Για μενα ο,τι χειροτερο ειναι το musli, μακραν!
    Με τα ενζυμα δεν ειδες τπτ? Εγω δεν εχω δοκιμασει ακομα, αλλα ελπιζω να γινεται καλυτερη διασπαση και ετσι καλυτερη απορροφηση.
    Υπαρχει και μια περιπτωση να φταιει η πρωτεΐνη σου. Αλλαξε μαρκα για δοκιμη. Εμενα αλλαξαν συσταση στη Nutrisport που παιρνω και πλεον εγινε αδυνατο να την παρεις
    πιστεβω οτι εχεισ δικιο γιατι οταν εκανα γραμμωση,δεν ειχα τετοια προβληματα,αλλα τωρα ειναι ανεξελεγκτο σε σημειο που σκεφτομαι να μη κανω κακο και στο εντερο απο τη ποσοτητα.πρωτεινη εχω αλλαξει καμποσες και καταλαβα οτι δεν ειναι εκει το προβλημα.ειχα δοκιμασει τα ενζυμα της scitec αλλα αποτελεσμα παλι δεν ειδα.ειναι και στον καθενα βεβαια μπορει να δουλεψει σε εσενα,αλλα απο οσο εχω δει και σε καποια γερμανικα φορουμ εδω παρα πολυ κοσμος ταλαιπωρειται με αυτο το θεμα.

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-12-10
    Posts
    5

    Default

    egw pou shmera arxisa diatrofh gia ogko pros to apogeuma me meshmeri eixa to idio provlhma se polu megalo vathmo.na anhsyxw mhpws 8a synexistei 'h eithistai na symvainei sthn arxh ths diatrofhs?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •