Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default Προπονηση μετα απο τραυματισμο...

    Παιδες εχω ενα μικρο-(MEΓΑΑΑΑΛΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ) προβλημα....
    Την τριτη που μας ερχετε 31 του μηνος,λεω να ξαναξεκινησω γυμναστηριο...
    Οπως σας ειχα πει ειχα ενα αρκετα(για μενα) σοβαρο τραυματισμο στο χερι...
    Παιζω synthesizer(Αρμονιο-πιανο-κλαβεσεν-ακκερντεον και πασης φυσεως πληκροφορο τελοσπαντων)
    και κουρασα τοσο το δεξι μου αντιχειρα με αποτελεσμα να παθω τενοντιτιδα...
    Οταν πηγα σε γιατρο (3 γιατρους αλλαξα εδω στην επαρχια γτ κανεις δεν ηξερε τι να κανω) στο ΚΑΤ μου
    ειπε οτι ναι μεν εχω τενοντιτιδα αλλα και οτι εχω παρα πολυ ευαισθητες αρθρωσεις σε εκεινο το σημειο(ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ)
    και μου ειπε οτι πρεπει να κανω κορτιζονη.Εχουν περασει 3 περιπου μηνες ξεκουρασης και νιωθω το χερι μου καλυτερα
    και θελλω να ξαναρχισω
    (αν και περιεργο δεν εχει πεσει το σωμα μου σε σχεση με τους 3 μηνες αποχης απο το γυμναστηριο
    αλλα εχω μεινει απλα στασημος και ειμαι πολυ χαρουμενος γι αυτο...)
    Οπως ειπα θελω να ξαναξεκινησω και θα ηθελα να με βοηθησετε να βγαλω ενα 3μερο προγραμμα με βαρη ετσι ωστε να κανω κανονικα την γυμναστικη μου,να επιβαρυνονται οι μυες οσο πρεπει,να μεγαλωνουν,και ομως να εχω οσο το δυνατο μικροτερη πιεση στις λαβες και στους καρπους...Ξερω ακουγεται λιγο υπερβολικο αλλα τι να κανω?....επισης τωρα δεν πρεπει να φορτωνω κιλα μου ειπε για τουλαχιστον 1 χρονο και πως πρεπει να αποφυγω ασκησεις αοπως πιεσεις στηθους,βυθυσεις και καθε τι που πιεζει τους καρπους...Γινεται λοιπον να αποκτησω ενα ωραιο(και λιγο οκγωδες σωμα) χωρις να φορτωνομαι αλλα με πολλες επαναληψεις?
    Τελος,λεω να αρχισω μια προτεινη διοτι ειμαι ολη μερα στα φροντηστηρια
    και μπορω και τρωω μονο4-5 φορες ην ημερα...
    Σας ευχαριστω παρα παρα παρα πολυ για τον χρονο σας :)

  2. #2
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Παιδες,αν καποιος ξερει κατι,οτιδηποτε (εγκυρο) θα του ειμουν ευνωμων... :)

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αγαπητέ Άγγελε κι εγώ μουσικός είμαι (κλασικό πιάνο) και στο παρελθόν είχα παρόμοια προβλήματα με τενοντίτιδες (αυτό δεν το αποφεύγουμε)

    Τώρα να κάνεις προπόνηση και να μην επιβαρύνεις καθόλου καρπό είναι κομματάκι δύσκολο.. Ξεκίνα δειλά δειλά με ελαφριά κιλά να δεις πως ανταποκρίνεται το χέρι σου. Ίσως αν χρησιμοποιείς περισσότερο μηχανήματα απ ότι ελεύθερα βάρη επιβαρύνουν λιγότερο την άρθρωση.
    Ότι και να σου πούμε όμως δεν μπορούμε να αντικαταστήοουμε τη γνώμη του γιατρού, οπότε πας βλέποντας και κάνοντας..
    Εύχομαι γρήγορα να περάσει!
    Last edited by Kardoula; 23-11-10 at 13:28.

  4. #4
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Φιλε και εγω εχω ενα προβληματακι στον καρπο. Η ασκηση που τον σκωτωνει περισσοτερο ειναι καμψεις δικεφαλων με ισα μπαρα. Εκανα την βλακεια να κανω πιο κλειστη λαβη και τωρα το κλαιω το χερακι μου. Να προσεχεις τετοιες ασκησεις οπως δικεφαλα, ανοιγματα ωμων και kickbacks για τρικεφαλο καθως και ασκησεις για πηχη προς το παρων. Αυτο που βρηκα εξαιρετικα χρησιμο ειναι να δενω το χερι μου με επιδεσμο ωστε να μην καμπτεται ο καρπος! Και τωρα μηπως γνωριζει κανεις τι να κανω για να γυμνασω δικεφαλο προς τα εξω αφου δεν μπορω να κανω κλειστη λαβη; Μονο τα σφυρια μπορω να σκεφτω.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  5. #5
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Ευχαριστω παιδια...Κατ'αρχας μηπως ξερετε ποιος συνδιασμος μυων θα επιβαρυνε λιγοτερο τους καρπους και τις λαβες μου...??
    Δηλαδη εναν συνδιασμο εκγυμνασης μυων για 3μερη-4μερη προπονηση...πχ. στηθος-δικεφαλοι κτλ.
    Αν δεν φορτωνω κιλα αλλα φτανω στα ορια μου μεσω των λιγων κιλων και των πολλων επαναληψεων πρωτον: Θα επιβαρυνω τοσο το χερι μου οσο αν ειχα φορτωσει full κιλα?? και δευτερον : μπορει καποιος να παρει ογκο κανοντας πολλες επαναλληψεις η μπαααα....???Και τελευταιο ποια πρωτεινη θα μου προτεινατε για να με βοηθησει στην διατροφη μου αν και δεν ξερω ακομη αν θα με αφησουν οι γονεις μου να παρω.. :(
    Ξερω μπορει να σας ζαλιζω και συγγνωμη γι'αυτο αλλα χρειαζομαι την βοηθεια σας.. :(
    Last edited by ageloskorg; 23-11-10 at 23:05.

  6. #6
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Παιδια αν μπορει να κποιος να μου απαντησει, ή να μου δωσει μια πηγη για να βρω πληροφοριες ειναι αναγκη... :(

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by ageloskorg View Post
    Ευχαριστω παιδια...Κατ'αρχας μηπως ξερετε ποιος συνδιασμος μυων θα επιβαρυνε λιγοτερο τους καρπους και τις λαβες μου...??
    Δηλαδη εναν συνδιασμο εκγυμνασης μυων για 3μερη-4μερη προπονηση...πχ. στηθος-δικεφαλοι κτλ.
    Ένα ενδεικτικό 4ημερο split μπορεί να είναι κάπως έτσι:

    Δευτέρα
    στήθος δικέφαλα

    Τρίτη
    Πόδια

    Τετάρτη
    κενό

    Πέμπτη
    Πλάτη

    Παρασκευή
    Ώμοι τρικέφαλα

    Μην αγχώνεσαι, κάνε τα σετ σου μέχρι να μη νιώθεις ενόχληση στον καρπό σου. Προτεραιότητά σου έχει η υγεία πάνω απ όλα. Σιγα σιγά θα επανέλθεις!

    Όσο για πρωτείνη, αν έχεις πρόβλημα με τους γονείς σου, καλύτερα να τρως φαγητό, το ίδιο και καλύτερο είναι για την ηλικία σου.
    Όλα θα πάνε καλά!

  8. #8
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    A ρε Ειρηνη!Παλι καλα που χω και σενα!!! :P;P
    Για την πρωτεινη τελικα δεν θα παρω συμπληρωμα!Ο θειος μου ειναι κτηνοτροφος
    και το γαλα που βγαζει εχει 53% ΠΡΩΤΕΙΝΗΗΗΗ!!! Το στελνει σε χημειο και απο εκει το ειδα..Και εχει και 6% λιπος...
    Οσον αφαρα το προγραμμα και γω κατι τετειο ειχα στο μυαλο μου...Ευχαριστωωωωωωω :)

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by ageloskorg View Post
    Ο θειος μου ειναι κτηνοτροφος
    και το γαλα που βγαζει εχει 53% ΠΡΩΤΕΙΝΗΗΗΗ!!! Το στελνει σε χημειο και απο εκει το ειδα..Και εχει και 6% λιπος...
    Αυτά είναι!!! Στείλε κι από δω καμιά μπουκάλα γαλατάκι

  10. #10
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Παιδες μετα απο συζητηση με τον Γιατρο μου ειπε πως δεν μπορω ακομη τουλαχιστον για ενα μηνα να κανω βαρη...
    Με αφησε να κανω βαρη για τα ποδια κοιλιακους(χωρις να χρειαζεται καπου υποβοηθηση με το χερι) τρεξιμο ΑΡΑΔΑ! και σχοινακι....Προς το παρον αξιοποιω αυτα...Ακομη δεν εχω δει τρομερα σημαδια ''πεσιματος'' και οσο να ναι ομως ανυσηχω γι αυτο...
    Παρ'ολα τωρα που εχω μια βδομαδα που κανω τα παραπανω απεκτησα περισσοτερες φλεβες στα χερια ακομη και μια που δεν φαινεται τοσο στο στερνο...
    Απο ποτε λετε να αρχισει η πτωση του σωματος μου? (ελπιζω να με αφησει να ξεκινησω βαρει με τον καινουριο χρονο πια... :( :'(


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Επιστροφή Στα Βάρη Μετά Από Τραυματισμό;
    By aaabasilis in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 21-06-10, 20:56
  2. Μεγαλη αποχη απο τα βαρη μετα απο τραυματισμο.
    By kafros in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 03-10-08, 05:55
  3. Βαρη/Ασκησεις μετα απο σοβαρο τραυματισμο.
    By rakis78 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 05-11-05, 12:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •