Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 57
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    09-09-08
    Location
    .
    Posts
    502

    Default Προτάσεις Για Είδη Τυριού Στη Διατροφή Bodybuilding

    παιδια καλησπερα τι ειδος τυριου προτεινετε για καταναλωση????

  2. #2
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    ε κοιτα χαμηλα λιπαρα εχει το κοτατζ,εχει απο 2,2-4% λιπαρα.μετα εγω πχ τρωω και 3 φορες την εβδομαδα τρικαλινο 10% που βαζω στο τοστακι.μετα παλι μυζηθρα μπορεις να φας που εχει επισης χαμηλα λιπαρα

  3. #3

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    καλο ειναι να προσεχεις τα λιπαρα των τυριων, το τρικαλινο light & cottage cheese ξερω σαν καλες επιλογες.
    εγω χρησιμοποιω και ανθοτυρο με 10% λιπαρα οπως κ κατικι δομοκου.
    αντι για τριμμενη παρμεζανα μπορεις να χρησιμοποιεις διαφορα λαιτ τυρια τριμμενα με χαμηλα λιπαρα, πχ fina, dirollo ktl

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Τρικαλινό λάιτ για τοστάκια και΄τυρί κότατζ 2% μπορείς να βάζεις το βράδυ αντί για γιαούρτι ένα κότατζ 2% και περισσότερη πρωτείνη έχει απο το γιαούρτι και είναι πιο αργής αφομίωσης οπότε θα σε κρατάει για κάμποση ώρα ενώ κοιμάσε και δε μπορείς να φας!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    09-09-08
    Location
    .
    Posts
    502

    Default

    για το milner τι λετε????

  6. #6
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Αν δεν κανω λαθοςς το μιλνερ εχει 17% λιπαρα οποτε καλυτερα τρικαλινο με 10% και ακομα καλυτερα κοτατζ!

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Quote Originally Posted by cano View Post
    Αν δεν κανω λαθοςς το μιλνερ εχει 17% λιπαρα οποτε καλυτερα τρικαλινο με 10% και ακομα καλυτερα κοτατζ!
    +1 δεν κάνεις λάθος το έψαξα σήμερα στο σούπερ-μάρκετ...όντως έχει περισσότερες θερμίδες το μίλνερ! Άσε που δεν αλλάζω με τίποτα το τρικαλινό...για την ωραία γεύση του!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  8. #8
    Junior Bodybuilder GiannisJJ's Avatar
    Join Date
    10-06-10
    Location
    Xaniaaaa
    Posts
    146

    Default

    υπαρχει κ το ΝΟΥΝΟΥ με 11% για τοστακια...

  9. #9
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    κατι ασχετο γιατι περα απο τα λιπαρα ειναι και θεμα υγειας.να ξερεις οτι ειδικα το κοτατζ εχει φουλ συντηρητικα...καθως παραγεται και στο εξωτερικο αυτα που εχουν τα γνωστα σουπερ, και εχει ημερομηνια ληξης 1μηνα+ μετα.αν εχεις γνωστο που παραγει σε τυροκομειο ελλαδα πολυ πιο υγιεινο.εγω παιρνω το dirollo ή του ΑΒ, φουλ στα συντηρητικα μιας και δεν βρισκω αλλο,ελληνικο.Εχω φιλο με τυροκομειο που παραγει μυζηθρα,ανθοτυρο που εχουν και αυτα χαμηλα λιπαρα και περνω απο εκει, αλλα μεσα σε 2 εβδομαδες max πρεπει να τα φας αλλιως ξυνιζουν,χαλανε λογω οτι δεν βαζει συντηρητικα.

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-10-08
    Location
    .
    Posts
    148

    Default

    peraiki το κοτατζ του ΑΒ ποσο κάνει?

  11. #11

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by perakis View Post
    κατι ασχετο γιατι περα απο τα λιπαρα ειναι και θεμα υγειας.να ξερεις οτι ειδικα το κοτατζ εχει φουλ συντηρητικα...καθως παραγεται και στο εξωτερικο αυτα που εχουν τα γνωστα σουπερ, και εχει ημερομηνια ληξης 1μηνα+ μετα.αν εχεις γνωστο που παραγει σε τυροκομειο ελλαδα πολυ πιο υγιεινο.εγω παιρνω το dirollo ή του ΑΒ, φουλ στα συντηρητικα μιας και δεν βρισκω αλλο,ελληνικο.Εχω φιλο με τυροκομειο που παραγει μυζηθρα,ανθοτυρο που εχουν και αυτα χαμηλα λιπαρα και περνω απο εκει, αλλα μεσα σε 2 εβδομαδες max πρεπει να τα φας αλλιως ξυνιζουν,χαλανε λογω οτι δεν βαζει συντηρητικα.
    αυτο ειναι αληθεια αλλα καλυτερα να ξερεις τι παιρνεις (τυποπποιημενα προιοντα) αν δεν ξερεις λεπτομερειες για τον τροπο παραγωγης κ τα λιπαρα.
    καλυτερα οχι απο γνωστο αλλα απο μικρο συνεταιρισμο...
    το ανθοτυρο ειναι απλα φανταστικο αν ειναι φρεσκο κ οντως χαλα πολυ γρηγορα
    Last edited by Strength; 30-11-10 at 17:38.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Παιδία έχω τη τύχει να ζώ στη Κρήτη...η οικογένεια του πατέρα μου ασχολείτε με τη κτηνοτροφία...και όπως καταλαβένετε ο ανθότυρος και η μυζήθρα είναι οικογενειακό-σπιτικό θέμα...ξέρω τι τρώγω με λίγα λόγια...!!!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  13. #13
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-12-10
    Posts
    1

    Default

    ? 1,79

  14. #14
    Pumping Iron makris's Avatar
    Join Date
    17-11-06
    Location
    all over, Greece.
    Posts
    259

    Default

    Φετα μιλνερ (μιλνερ εν λευκο) πολυ ελαφρυ, στα 100 γρ μονο 12γρ λιπος. Ωραια γευση όμως πολυ αλατι!
    Winning is a mind game!

  15. #15

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by Pavlos18 View Post
    Παιδία έχω τη τύχει να ζώ στη Κρήτη...η οικογένεια του πατέρα μου ασχολείτε με τη κτηνοτροφία...και όπως καταλαβένετε ο ανθότυρος και η μυζήθρα είναι οικογενειακό-σπιτικό θέμα...ξέρω τι τρώγω με λίγα λόγια...!!!
    αχ Κρητη ειναι μονο μια! πρωτα μας μεθουσαν μετα μας ταιζαν κ μετα μας γυρνουσαν σπιτι με 180 Km την ωρα για χωνεψη,
    κ αν εκανα το λαθος να ελεγα τι τυρι μαρεσει θα κουβαλουσα τυρια στο γυρισμο οποτε σιωπησα!
    (τα φαγαμε ολα εκει με μπολικο κρασακι κ ρακι!)
    αχ τυχερε Παυλο!

  16. #16
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    rubens θα σε γελασω,δεν θυμαμαι καθολου.αν βρω καμια αποδειξη θα σου πω.Streanth ρε σι,αν ηξερες τη βαζουν μεσα στα τυποποιημενα πιστεψε με θα προτιμουσες την τοπικη παραγωγη χ1000 φορες.εδω στην Αρτα που μενω και γενικα στην γυρω περιοχη που εχει πολλα τυροκομεια ολος ο κοσμος απο τα τοπικα παιρνει,αλλα ρε γαμωτο εχω βρει απο γραβιερες,φετες,γιαουρτια μεχρι μυζηθρα και κοτατζ σε κανενα..δεν ξερω γιατι δεν φτιαχνουν,που θα μου παει ομως θα βρω και θα σταματησω να παιρνω την βλακεια του βασιλοπουλου

  17. #17

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    ξερω...εχεις δικιο αλλα απο την αλλη καλυτερα να φας κατι που ξερεις τι εχει μεσα παρα απο φιλο φιλου...
    απο τυροκομεια εννοειται ειναι οκ, εγω απο εκει παιρνω κ ειμαι σε νησι, αλλα ρωταω παντα σε σημειο εκνευριστικο ποσα λιπαρα εχουν κτλ
    γιατι μεχρι προτινος μου εδιναν αλλο κ μου ελεγαν οτι ειναι αλλο...
    στο ανθοτυρο αναφερομαι...
    κοττατζ ουτε εγω εχω βρει, παιρνω το dirollo mου αρεσει η γευση κ αν θυμαμαι καλα εχει κ λιγοτερα λιπαρα απο τα αλλα.
    το ανθοτυρο δε σε καλυπτει γευστικα? ειναι υπεροχο κ μπαινει παντου.

  18. #18
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    και εγω το ντιρολλο επαιρνα αλλα αλλαξα γιατι αν δεις το ντιρολλο ληγει 2 μηνες μετα...του βασιλοπουλου 1 μηνα μετα.καταλαβαινεις ποσα παραπανω συντηρητικα εχει :P

  19. #19
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Εγώ δεν αλλάζω το cottage του lidl.2,2 λιπαρά,πολύ ωραία γεύση και τα 20 κεσεδακια τα παίρνω λίγο πάνω από τα 15 ευρώ....

  20. #20
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Giant πήρα για δοκιμή 2 κεσεδάκια και όταν πήγα σπίτι και το δοκίμασα...σκέφτηκα ότι έκανα βλακεία που δε πήρα όλη τη κούτα! Πολύ καλό και δεν έχει να ''ζηλέψει'' τίποτα απο τα Dirollo κλπ...επίσης το light τυρί για τοστ του lidl που είναι ίδια φίρμα με το κότατζ είναι πολύ γευστικό και αυτό μόνο 2.2
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  21. #21
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Giant, αυτά που παίρνεις από lidl είναι των 225 γραμμαρίων, όπως το κλασικό dirollo;
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  22. #22
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    200 gr είναι! 0.85 λεπτά κάνουν...
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  23. #23
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Ωρα να επισκεφθώ το lidl της περιοχής μου... Το dirollo έχει 2.20 ευρώ τα 225γρ. Σφάχτες! Με σώσατε από ένα μεγάλο έξοδο.
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  24. #24
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Ναι 200 είναι και δεν έχει καθόλου 'ζουμια' που με χαλάνε...

  25. #25
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Παιδιά χίλιες φορές κότατζ από το λιντλ, υπάρχει και κανονικό και λάιτ, παρά οι άλλες επώνυμες μάρκες.. Πήγα χτες να πάρω της ΦΑΓΕ και το άφησα.. 2.60 ευρώ το κεσεδάκι.. ε όχι να δώσω σχεδόν ένα χιλιάρικο στους κλέφτες! Με αυτά τα χρήματα πήρα 3 γιαούρτια και βγάζω 3 γεύματα (με τις δικές μου προσθήκες σε whey /ξηρούς καρπούς/κακάο)

  26. #26
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-11-10
    Posts
    9

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Παιδιά χίλιες φορές κότατζ από το λιντλ, υπάρχει και κανονικό και λάιτ, παρά οι άλλες επώνυμες μάρκες.. Πήγα χτες να πάρω της ΦΑΓΕ και το άφησα.. 2.60 ευρώ το κεσεδάκι.. ε όχι να δώσω σχεδόν ένα χιλιάρικο στους κλέφτες! Με αυτά τα χρήματα πήρα 3 γιαούρτια και βγάζω 3 γεύματα (με τις δικές μου προσθήκες σε whey /ξηρούς καρπούς/κακάο)
    g t philadelfia light t lete?

  27. #27
    Pumping Iron
    Join Date
    16-03-08
    Location
    Πειραιάς, Greece.
    Posts
    616

    Default

    Αν κ ο τίτλος αναφέρεται σε είδη τυριού,να πω κάτι για τα στραγγιστά γιαούρτια.Υπάρχουν κάποια με 8,5% ή 9% πρωτεϊνη(το cottage νομίζω ότι έχει περίπου 12%) κ λιπαρά 2% ή 0%.Είναι αρκετά γευστικά κ ίσως να σε ενδιαφέρουν για το γεύμα γαλακτοκομικών που θέλεις να κάνεις.
    , ' ...

  28. #28
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by nikovogi View Post
    g t philadelfia light t lete?
    Δεν γνωρίζω τα θρεπτικά συστατικά του.. Αν θες και το έχεις, γράψε πόσες θερμίδες έχει στα 100γρ. πόσα λιπαρά και πόση πρωτείνη δίνει για να μπορούμε να κάνουμε τη σύγκριση.

  29. #29
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-11-10
    Posts
    9

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δεν γνωρίζω τα θρεπτικά συστατικά του.. Αν θες και το έχεις, γράψε πόσες θερμίδες έχει στα 100γρ. πόσα λιπαρά και πόση πρωτείνη δίνει για να μπορούμε να κάνουμε τη σύγκριση.
    163kcal
    prwteines 9g
    ydatanthrates 4,1g
    lipara 12g

  30. #30
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by nikovogi View Post
    163kcal
    prwteines 9g
    ydatanthrates 4,1g
    lipara 12g
    Ανάλογα τα περιθώρια στις θερμίδες σου, μπορείς να το χρησιμοποιείς, αν και το κότατζ και το στραγγιστό γιαούρτι θα τα προτιμούσα στη θέση του.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βιβλία Bodybuilding & Fitness - Προτάσεις!!
    By Musclemar in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 25-06-22, 21:42
  2. Βοήθεια Με Διατροφή Όγκου Bodybuilding! -Προτάσεις/Συμβουλές
    By radomer in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 19-09-10, 21:01
  3. Προτάσεις Για Πρόγραμμα Bodybuilding!
    By koks in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 31-05-10, 21:21
  4. Προτάσεις Και Συμβουλές Για Το Bodybuilding Πρόγραμμα Μου!
    By juniorjack in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 13-05-10, 11:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •