Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 31
  1. #1

    Default Πρόγραμμα όγκου, παρακαλώ την γνώμη σας

    Είμαι 24, 174 cm, 77 κιλά, λίπος περίπου 18% και κάνω βάρη σε γυμναστήριο από τον Αύγουστο. Από τον Μάϊο είχα αρχίσει βάρη σπίτι μου με στόχο την αυξηση μυϊκής μάζας (μέγιστα κιλά, 6-8 επαναλήψεις) ενω τα δύο προηγούμενα χρόνια έκανα kick boxing (δλδ αερόβια υψηλής εντάσεως, καθίσματα, ατελείωτους κοιλιακούς, άπειρες κάμψεις, μονόζυγο κτλ).

    Η διατροφή μου βασίζεται σε πολλά (5 -7) γεύματα την ημέρα, περίπου 150 (ενίοτε μέχρι 180) γραμμάρια πρωτείνης (ζωικής). Δεν παίρνω συμπληρώματα, εκτός από το Animal Flex.

    To πρόγραμμα το οποίο μου έφτιαξε γυμναστής στο γυμναστήριο στο οποίο πηγαίνω περιλαμβάνει τρεις ημέρες βάρη την εβδομάδα μεταξύ των οποίων μια τουλάχιστον ημέρα είναι ξεκούραση/αερόβια/κοιλιακοί και είναι το εξης (oι ασκήσεις που ενώνονται με παύλες είναι super set) :


    Ημέρα πρώτη: Πόδια- Ώμοι:


    Πόδια:

    1) Βαθιά καθίσματα στο Smith, 4x8

    2) Οριζόντια πρέσα 4x8

    3) Εκτάσεις γονάτων 4χ8-κάμψεις δικεφάλων 4χ8

    4) Άρσεις γαστροκνημίου 4χ15

    Ώμοι:

    1)Εμπροσθολαίμιες πιέσεις με μπάρα 4χ8-πρόσθιες άρσεις δελτοειδών με βαράκια 4x8

    2)Οπισθολαίμιες πιέσεις με μπάρα 4x8-πλάγιες άρσεις δελτοειδών με βαράκια 4x8


    Ημέρα δεύτερη: Στήθος-Τρικέφαλοι


    Στήθος:

    1)Πιέσεις με μπάρα στον οριζόντιο πάγκο 4x8-ανοίγματα 4x8

    2)Πιέσεις με μπαρα στον επικλινή πάγκο 4x8-ανοίγματα 4x8

    3)πεκ-ντεκ 4x8-chest press 4x8

    Τρικέφαλοι:

    1)Κάμψεις αγκώνων στην τροχαλία ύπτια θεση 4x8-γαλλικές εκτάσεις 4x8

    2)Κάμψεις στον πάγκο 4x8-κάμψεις αγκώνων στην τροχαλία με το ένα χέρι 4x8



    Ημέρα τρίτη: Πλάτη-Δικέφαλοι



    Πλάτη:

    1)Εμπροσθολαίμιες έλξεις στην τροχαλία (ανοιχτή λαβή)4x8-κοπηλατική οριζόντια στο μηχάνημα 4x8

    2)Aνάστροφες έλξεις στην τροχαλία 4x8- κοπηλατική στην τροχαλία Dorsal 4x8

    3)Κοπηλατική με αλτήρα 4x8- Όρθια κοπηλατική στην τροχαλία 4x8

    Δικέφαλοι:

    1)Κάμψεις δικεφάλων σφυριά 4x8- κάμψεις με μπάρα στο μαξιλάρι 4x8

    2)Καμψεις δικεφάλων κανονικές 4x8- κάμψεις με μπαρα όρθιος 4x8


    Εγώ το εφαρμόζω ως εξης:

    Δευτέρα Πόδια-Ώμοι

    Τρίτη: τίποτα

    Τετάρτη:Στήθος-Τρικέφαλοι

    Πέμπτη: αερόβια-κοιλιακοί

    Παρασκευή: είτε αερόβια είτε Πλάτη -Δικέφαλοι

    Σάββατο: >>

    Κυριακή: τίποτα


    Ενδεικτικά το (χαμηλό) επίπεδο μου είναι το εξης:

    πιέσεις οριζόντιες: 65-70kg

    μπάρα δικέφαλοι: 38kg

    oριζόντια πρέσα: 160 kg

    πιέσεις ώμων: 40 kg

    έλξεις τροχαλίας 60-70 kg


    Αν είχατε το κουράγιο να φτάσετε μέχρι εδώ σας δίδω συγχαρητήρια και αναμένω γνώμες!
    Last edited by Μιχάλης; 03-12-10 at 11:28.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Γιατί συνδίαζεις Πόδια-ώμους?
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  3. #3

    Default

    Γιατί ακολουθώ αυτό που μου έφτιαξε ο γυμναστής. :D

    Φαντάζομαι πως δεν κολλάγανε κάπου αλλού οπότε αντι να τους βάλει μόνους τους τους έβαλε με τα πόδια. Ξέρω 'γω, υποθέσεις κάνω...

  4. #4
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Πηγαίνεις 3 φορές την εβδομάδα ή απλώς σου έβγαλε 3ημερο γιατί τον βόλευε;
    Επίσης θεωρώ ότι τόσα σούπερ σετ (σούπερ σετ είναι αυτά με την - έτσι;) είναι χρήσιμα μόνο για κάποιον που έχει κολλήσει, για κάναν μήνα.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Όταν γράφεις πχ 1)Κάμψεις δικεφάλων σφυριά 4x8- κάμψεις με μπάρα στο μαξιλάρι 4x8
    εννοείς πως κάνεις super set?

    edit: Παυλίδη μαζί ποστάραμε, την ίδια απορία είχαμε

  6. #6

    Default

    Οι φορές που πηγαίνω είναι λογικές, ουσιαστικά είναι εκγύμναση κάθε μυικής ομάδος μια φορά την εβδομάδα μαζί με δύο φορές αερόβια-κοιλιακούς. Σίγουρα το πρόβλημα, αν υπάρχει, δεν είναι εκεί.

    Για τα super set έχω και εγώ αμφιβολίες αν και μέχρι στιγμής με πιάνουν αρκετά καλά. Για να δούμε τι θα πουν και οι άλλοι...

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Όταν γράφεις πχ 1)Κάμψεις δικεφάλων σφυριά 4x8- κάμψεις με μπάρα στο μαξιλάρι 4x8
    εννοείς πως κάνεις super set?

    edit: Παυλίδη μαζί ποστάραμε, την ίδια απορία είχαμε
    Βεβαίως, άλλωστε το διευκρινίζω στην αρχή:

    "To πρόγραμμα το οποίο μου έφτιαξε γυμναστής στο γυμναστήριο στο οποίο πηγαίνω περιλαμβάνει τρεις ημέρες βάρη την εβδομάδα μεταξύ των οποίων μια τουλάχιστον ημέρα είναι ξεκούραση/αερόβια/κοιλιακοί και είναι το εξης (oι ασκήσεις που ενώνονται με παύλες είναι super set) :"

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Μπορούσε κατα τη γνώμη μου να συνδιάσει όμους με τραπέζιους και τα πόδια με τις γάμπες λογικός συνδιασμός...επίσης τις γάμπες και τους τραπέζιους τους αφήνει εκτός προγράμματος? και ότι γίνει?
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by Pavlos18 View Post
    Μπορούσε κατα τη γνώμη μου να συνδιάσει όμους με τραπέζιους και τα πόδια με τις γάμπες λογικός συνδιασμός...επίσης τις γάμπες και τους τραπέζιους τους αφήνει εκτός προγράμματος? και ότι γίνει?
    Oι γάμπες είναι ο γαστροκνήμιος ψηλέ! :D

    Ώμους με τραπεζίους μου φαινεται κάπως αντιφατικό, καθώς, κατα μια έννοια, οι τραπέζιοι ανήκουν στους ώμους (ή/και στην πλάτη). Εκ φύσεως έχω ανεπτυγμένους τραπεζίους, δεν νομίζω πως θα ήθελα να τους μεγαλώσω ακόμα περισσότερο. Σε κάθε περίπτωση όμως αυτό είναι δευτερεύον καθως οι τραπέζιοι γυμνάζονται επαρκώς από όλα τα υπόλοιπα, κάθε φορά που κάνω ώμους, δικεφάλους, πλάτη "φουσκώνουν" αμέσως. Στην τελική οι τραπέζιοι είναι άλλη μια άσκηση, οι κάθετες άρσεις με μπάρα ή οι νεκρές άρσεις τραπεζοειδών με μπάρα. Δεν κάνει αυτό την διαφορά.

    Το κύριο θέμα στο συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν είναι ο χωρισμός των μυικών ομάδων (άλλωστε είναι ένας κλασικός και συνηθισμένος συνδιασμός) αλλά ο όγκος και το είδος της προπονήσεως. Σχετικώς με αυτά θέλω σχολιασμό και γνώμες .

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δεν βρίσκω το λόγο σε κάθε προπόνηση να χρησιμοποιείς σουπερ σετ φίλε μου. Συμφωνώ με τον Παυλίδη


    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Επίσης θεωρώ ότι τόσα σούπερ σετ είναι χρήσιμα μόνο για κάποιον που έχει κολλήσει, για κάναν μήνα.

  11. #11
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Καλώς τον Μιχάλη. Εσύ δεν είσαι ο κάθετα αντίθετος στα συμπληρώματα πριν από 2 μήνες; Τι έγινε φίλε μου, τώρα το γυρίσαμε στο animal flex και έπεται συνέχεια; Εντάξει, λέμε και κανα αστειάκι πού και πού, ελπίζω να μη το παρεξηγήσεις...
    Στο προκείμενο, το κρίσιμο ερώτημα είναι τι επιδιώκεις με αυτό το πρόγραμμα; Δηλαδή, τι είπες του γυμναστή ότι θέλεις να πετύχεις για να κάτσει να σου βγάλει αυτό το πρόγραμμα; Ή μήπως στο έβγαλε κατά δική του εκτίμηση, χωρίς να υπάρχουν στόχοι από τη μεριά σου;
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δεν βρίσκω το λόγο σε κάθε προπόνηση να χρησιμοποιείς σουπερ σετ φίλε μου. Συμφωνώ με τον Παυλίδη
    Δηλαδή να τα κάνω εκ περιτροπής? Πχ μια εβδομάδα κανονικά τις ασκήσεις, μια super set? Τον αριθμό των ασκήσεων πως τον βλέπεις? Δεν μπορώ να πω πως με κουράζει το πρόγραμμα, μόνο στους δικεφάλους νιώθω οτι κάνω πραγματικά δουλειά... Από την άλλη είμαι σίγουρος πως παραπάνω ασκήσεις δεν θα προσέφεραν τίποτα στο επίπεδο μου.

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by steg View Post
    Καλώς τον Μιχάλη. Εσύ δεν είσαι ο κάθετα αντίθετος στα συμπληρώματα πριν από 2 μήνες; Τι έγινε φίλε μου, τώρα το γυρίσαμε στο animal flex και έπεται συνέχεια; Εντάξει, λέμε και κανα αστειάκι πού και πού, ελπίζω να μη το παρεξηγήσεις...
    Στο προκείμενο, το κρίσιμο ερώτημα είναι τι επιδιώκεις με αυτό το πρόγραμμα; Δηλαδή, τι είπες του γυμναστή ότι θέλεις να πετύχεις για να κάτσει να σου βγάλει αυτό το πρόγραμμα; Ή μήπως στο έβγαλε κατά δική του εκτίμηση, χωρίς να υπάρχουν στόχοι από τη μεριά σου;

    ΧΑΧΑΧΑ Nαι εγώ είμαι, ο κύριος "δεν παίρνω ουτε πρόκειται να πάρω συμπληρώματα"! Η αλήθεια είναι οτι αναφερόμουν κυρίως στην πρωτεΪνη και σε οτιδήποτε που σε βοηθά να πετύχεις καλύτερες επιδόσεις. Συμπληρώματα τύπου flex όμως που σε προστατεύουν χωρίς να σε βοηθούν είναι οκ, για εμένα!

    Ο πρωτεύων στόχος μου είναι η αύξηση της μυικής μάζας-δυνάμεως και ο δευτερεύων το κάψιμο λίπους.

  14. #14

    Default

    Να ξεκαθαρίσω πως όταν εντάσσω την πρωτείνη σε αυτά που σε βοηθούν εννοώ πως ένα shake πρωτείνης σε συνδυασμό με γλυκόζη, καθως απορροφάται αμέσως από τον οργανισμό, σου δίνει την δυνατότητα να εκμεταλεύεσαι και το παραμικρό σκίσιμο που έχεις προκαλέσει στον μυ το πρώτο μισάωρο μετά την προπόνηση κατα το οποίο επικρατούν ιδανικές αναβολικές συνθήκες, εν αντιθέσει με την φυσική τροφή (πχ ασπράδια με σιρόπι γλυκόζης και μπανάνα) που για να απορροφηθεί χρειάζεται πολύ περισσότερη ώρα.

    Η αλήθεια πάντως είναι πως ζηλεύω την ευκολία του μεταπροπονητικού και προπροπονητικού ροφίματος! Τσακ μπαμ και έφυγες!

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Μιχάλης View Post
    Δηλαδή να τα κάνω εκ περιτροπής? Πχ μια εβδομάδα κανονικά τις ασκήσεις, μια super set? Τον αριθμό των ασκήσεων πως τον βλέπεις? Δεν μπορώ να πω πως με κουράζει το πρόγραμμα, μόνο στους δικεφάλους νιώθω οτι κάνω πραγματικά δουλειά... Από την άλλη είμαι σίγουρος πως παραπάνω ασκήσεις δεν θα προσέφεραν τίποτα στο επίπεδο μου.
    Στο επίπεδο που βρίσκεσαι όπως πολύ σωστά λες κι εσύ, το καλύτερο που χεις να κάνεις είναι οι κλασικές βασικές ασκήσεις. Δεν φορτώνεις υπερβολικά κιλά, κοιτάς να μάθεις πρώτα σωστή εκτέλεση και αργότερα πας σε τεχνικές σουπερ σετ κλπ..
    Αυτά ως γενικό μπούσουλα.

    Άρσεις θανάτου γιατί δε σου έβαλε;
    Last edited by Kardoula; 03-12-10 at 13:14.

  16. #16

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Στο επίπεδο που βρίσκεσαι όπως πολύ σωστά λες κι εσύ, το καλύτερο που χεις να κάνεις είναι οι κλασικές βασικές ασκήσεις. Δεν φορτώνεις υπερβολικά κιλά, κοιτάς να μάθεις πρώτα σωστή εκτέλεση και αργότερα πας σε τεχνικές σουπερ σετ κλπ..
    Αυτά ως γενικό μπούσουλα.

    Άρσεις θανάτου γιατί δε σου έβαλε;
    Ελα μ' δε!

    Πάντως οι κλασικές ασκήσεις, αν και κάθε φορά σηκώνω το μαξιμουμ δυνατό, δεν μπορώ να πω πως με πιάνουν ιδιαιτέρως... Για να μην πω καθόλου... Δηλαδή, πιάσιμο μετά την προπόνηση έχω μόνο όταν κάνω super set. Αυτό σημαίνει κάτι ή πρέπει να το αγνοήσω και να συνεχίσω χωρίς super set?

  17. #17
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Ο στόχος σου μπορεί να είναι η μάζα, αλλά τον είπες στο γυμναστή ή του τον κράτησες μυστικό; Ή μήπως ο γυμναστής είναι περισσότερο της... "αερόβιας"; Αλλιώς δεν θα σου έβαζε μηχανήματα και τροχαλίες. Γνώμη μου είναι να βγάλεις όλα τα μηχανήματα. Τα ελεύθερα βάρη είναι η λύση για χτίσιμο μάζας. Να σκουοτάρεις κανονικά και να ξεκινήσεις οπωσδήποτε μονόζυγο για άνοιγμα πλάτης και άρσεις θανάτου.
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Μιχάλης View Post

    Πάντως οι κλασικές ασκήσεις, αν και κάθε φορά σηκώνω το μαξιμουμ δυνατό, δεν μπορώ να πω πως με πιάνουν ιδιαιτέρως... Για να μην πω καθόλου... Δηλαδή, πιάσιμο μετά την προπόνηση έχω μόνο όταν κάνω super set. Αυτό σημαίνει κάτι ή πρέπει να το αγνοήσω και να συνεχίσω χωρίς super set?
    Δηλαδή πχ όταν κάνεις πόδια, σκουώτ, την άλλη μέρα δε νιώθεις κανένα πιάσιμο;

  19. #19
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Προφανώς δε σηκώνεις το μαξιμουμ δυνατό, σηκώνεις κάτι που δε μπορείς να σηκώσεις με σωστή τεχνική και δε σε πιάνει σωστά. Για αρχή εστίασε στην τεχνική.
    Τελικά δε μας είπες πόσες φορές την εβδομάδα κάνεις, μας είπες μόνο ότι είναι λογικός ο αριθμός.
    Είναι λογικό να αισθάνεσαι πιασμένος με τα σούπερ σετ για αρχή αλλά αυτό έχει ημερομηνία λήξης και συν τοις άλλοις δε σε αφήνει να ανέβεις στις βασικές ασκήσεις (που αυτός είναι ο στόχος σου) με τον ρυθμό που θα ανέβαινες κάνοντας κανονικά τις ασκήσεις.
    Τέλος δεν υπάρχει φυσική γλυκόζη, είτε σιρόπι, είτε σκόνη, είτε καραμέλα. Εχει υποστεί σίγουρα χημική επεξεργασία για να απομονωθεί από κάποιο άλλο σάκχαρο μιας και στη φύση δεν υπάρχει καθαρή γλυκόζη. Αν θες κάτι ακατέργαστο, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φας ρύζι ή πατάτα με τα ασπράδια σου.

  20. #20
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Στο μυαλό μου είσαι Ειρηνη;

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    Στο μυαλό μου είσαι Ειρηνη;
    Εμείς οι μποντυμπιλντεράδες είμαστε μένταλιστ, σκεφτόμαστε πανω κάτω τα ίδια

  22. #22
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Χαχαχα!!!

  23. #23
    New Member
    Join Date
    29-08-08
    Location
    πυργος,ηλεια
    Posts
    67

    Default

    Quote Originally Posted by steg View Post
    Ο στόχος σου μπορεί να είναι η μάζα, αλλά τον είπες στο γυμναστή ή του τον κράτησες μυστικό; Ή μήπως ο γυμναστής είναι περισσότερο της... "αερόβιας"; Αλλιώς δεν θα σου έβαζε μηχανήματα και τροχαλίες. Γνώμη μου είναι να βγάλεις όλα τα μηχανήματα. Τα ελεύθερα βάρη είναι η λύση για χτίσιμο μάζας. Να σκουοτάρεις κανονικά και να ξεκινήσεις οπωσδήποτε μονόζυγο για άνοιγμα πλάτης και άρσεις θανάτου.
    Θα διαφωνησω σε αυτο που λες για τη χρησιμοτητα των μηχανηματων.κατ' εμε ειναι συμπληρωματικα των βασικων ασκησεων.συνηθως θα πιεσω στις βασικες και επειτα θα περασω σε μηχανηματα και θα ανεβασω τις επαναληψεις.
    οσον αφορα τις ''βασικες'' ασκησεις,προτρεπω και εγω τον φιλο να τις χρησιμοποιησει στο προγραμμα του αλλα με ρεγουλο στα κιλα.ιδικα σε ασκησεις τυπου αρσεις θανατου.λιγα κιλα να ''νοιωσουμε'' και εμεις και οι μυες μας την ΣΩΣΤΗ κινηση.επεται το φορτωμα!
    Last edited by newplant87; 03-12-10 at 17:42.

  24. #24
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Φίλε μου δεν είπα ότι τα μηχανήματα είναι ολωσδιόλου άχρηστα παντού και πάντα, απλά εννοούσα ότι στη φάση που είναι ΤΩΡΑ του είναι άχρηστα. Τι να τα κάνει τα μηχανήματα ένας αρχάριος; Να του περιορίζουν τις κινήσεις στις δικές τους τροχιές και να του τρώνε χρόνο και ενέργεια με αμφίβολα αποτελέσματα; Πρέπει να παίξει δυνατά και πολυαρθρικά με ελεύθερα βάρη για να δυναμώσει όλο το σώμα, αν θέλει να βάλει μάζα.
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  25. #25
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Στο επίπεδο που βρίσκεσαι όπως πολύ σωστά λες κι εσύ, το καλύτερο που χεις να κάνεις είναι οι κλασικές βασικές ασκήσεις. Δεν φορτώνεις υπερβολικά κιλά, κοιτάς να μάθεις πρώτα σωστή εκτέλεση και αργότερα πας σε τεχνικές σουπερ σετ κλπ..
    Αυτά ως γενικό μπούσουλα.

    Άρσεις θανάτου γιατί δε σου έβαλε;
    +1

    Επισης αν μπορεις βαλε και τεταρτη μερα με βαρη με σκοπο να χωρισεις τους ωμους απο τα ποδια.
    πχ Δευτερα-ποδια
    Τριτη-κενο
    Τεταρτη-πλατη
    Πεμπτη-στηθος-ωμους
    Παρασκευη-κενο
    Σαββατο-Τρικεφαλους-δικεφαλους
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  26. #26

    Default

    Προφανώς δε σηκώνεις το μαξιμουμ δυνατό, σηκώνεις κάτι που δε μπορείς να σηκώσεις με σωστή τεχνική και δε σε πιάνει σωστά. Για αρχή εστίασε στην τεχνική.
    Τελικά δε μας είπες πόσες φορές την εβδομάδα κάνεις, μας είπες μόνο ότι είναι λογικός ο αριθμός.
    Είναι λογικό να αισθάνεσαι πιασμένος με τα σούπερ σετ για αρχή αλλά αυτό έχει ημερομηνία λήξης και συν τοις άλλοις δε σε αφήνει να ανέβεις στις βασικές ασκήσεις (που αυτός είναι ο στόχος σου) με τον ρυθμό που θα ανέβαινες κάνοντας κανονικά τις ασκήσεις.
    Τέλος δεν υπάρχει φυσική γλυκόζη, είτε σιρόπι, είτε σκόνη, είτε καραμέλα. Εχει υποστεί σίγουρα χημική επεξεργασία για να απομονωθεί από κάποιο άλλο σάκχαρο μιας και στη φύση δεν υπάρχει καθαρή γλυκόζη. Αν θες κάτι ακατέργαστο, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φας ρύζι ή πατάτα με τα ασπράδια σου.
    Σχεδόν σε όλες τις ασκήσεις σηκώνω το μάξιμουμ δυνατό, δηλαδή βάρος στο οποίο, στην 6η ή 7η επανάληψη αρχίζω να χαλάω την τεχνική, στην οποίαν είμαι πολύ πιστός. Πάντα η επαναφορά είναι αργή και στο τέλος της κινήσεως προσπαθώ να συσπώ από μόνος μου τον ασκούμενο μυ. Οπότε δεν νομίζω πως είναι αυτός ο λόγος που συνήθως δεν έχω καλά πιασίματα. Μήπως φταίει το οτι αρχίζω από πιο χαμηλά κιλά ώστε στο 3ο και 4ο σετ να παίξω πιο ψηλά? Μήπως είναι καλύτερο να μπαίνω από το 1ο σετ δυνατά, ας πούμε στο 90%?

    Πηγαίνω 4-5 φορές την εβδομάδα και συγκεκριμένα, όπως γράφω πάνω στο "ειλητό":

    " Εγώ το εφαρμόζω ως εξης:

    Δευτέρα Πόδια-Ώμοι

    Τρίτη: τίποτα

    Τετάρτη:Στήθος-Τρικέφαλοι

    Πέμπτη: αερόβια-κοιλιακοί

    Παρασκευή: είτε αερόβια είτε Πλάτη -Δικέφαλοι

    Σάββατο: >>

    Κυριακή: τίποτα "

    Για την γλυκόζη εν μέρει συμφωνώ αλλά έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα τρόφιμα είναι επεξεργασμένα οπότε απολύτως ακατέργαστο απλως δεν υφίσταται. Το θέμα είναι πως το σιρόπι γλυκόζης μεταβολίζεται όπως όλες οι τροφές διότι είναι και αυτό τροφή. Το χρησιμοποιούν στα γλυκά ώστε να αποφύγουν την ζάχαρη. Σε καμία περίπτωση ο βαθμός επεξεργασίας δεν είναι ο ίδιος με την γλυκόζη σε μορφή συμπληρώματος για ταχεία αφομοίωση και κατανάλωση. Εδώ βάζεις μια κουταλιά στο στόμα και πίνεις μισό λίτρο νερό σιγά-σιγά για να κατέβει αυτή η αηδία! :$
    Last edited by Μιχάλης; 04-12-10 at 07:08.

  27. #27

    Default

    Quote Originally Posted by steg View Post
    Φίλε μου δεν είπα ότι τα μηχανήματα είναι ολωσδιόλου άχρηστα παντού και πάντα, απλά εννοούσα ότι στη φάση που είναι ΤΩΡΑ του είναι άχρηστα. Τι να τα κάνει τα μηχανήματα ένας αρχάριος; Να του περιορίζουν τις κινήσεις στις δικές τους τροχιές και να του τρώνε χρόνο και ενέργεια με αμφίβολα αποτελέσματα; Πρέπει να παίξει δυνατά και πολυαρθρικά με ελεύθερα βάρη για να δυναμώσει όλο το σώμα, αν θέλει να βάλει μάζα.
    Δηλαδή, για να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι, πχ τις έλξεις τροχαλίας (ανοιχτές-ανάστροφες) να τις αντικαταστήσω με μονόζυγο? Ψήνομαι... :) Πάντως την Dorsal δεν την αλλάζω με τίποτα, με πιάνει αμεσως και η αργή επαναφορά σε αυτήν είναι θάνατος!

  28. #28

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δηλαδή πχ όταν κάνεις πόδια, σκουώτ, την άλλη μέρα δε νιώθεις κανένα πιάσιμο;
    εκ
    Όχι, όταν κάνω πόδια νιώθω πάντα πιάσιμο την άλλη μέρα, προφανώς εδω εγώ φταίω που δεν ήμουν ξεκάθαρος. Το πρόβλημα που αναφέρω σχετίζεται με όλες τις ομάδες πλην δικεφάλων, ποδιών και κοιλιακών (οπου φορτώνω κιλά σε όλες σχεδόν τις ασκήσεις). Στήθος ας πούμε και τρικεφάλους νιώθω ελάχιστο. Πλάτη και ώμους τίποτα.

  29. #29

    Default

    Quote Originally Posted by KOSTASFIT View Post
    +1

    Επισης αν μπορεις βαλε και τεταρτη μερα με βαρη με σκοπο να χωρισεις τους ωμους απο τα ποδια.
    πχ Δευτερα-ποδια
    Τριτη-κενο
    Τεταρτη-πλατη
    Πεμπτη-στηθος-ωμους
    Παρασκευη-κενο
    Σαββατο-Τρικεφαλους-δικεφαλους
    Δικέφαλοι-τρικέφαλοι μαζί είναι καλός συνδυασμός, τον είχα δοκιμάσει μια φορά και είχα πολύ καλά αποτελέσματα.

    Όμως στήθος-ώμοι μαζί μου φαίνεται πολύ επικίνδυνο καθως μετά τις ασκήσεις για ώμους οι πιο επιβαρυντικές για το στροφικό πέταλλο είναι αυτές τους στήθους. Δεν είναι τυχαίο που παρα πολλές τενοντίτιδες που διαβάζω εδώ προέρχονται από πιέσεις στήθους. Σκέψου δηλαδή να κάνεις πιέσεις με μάξιμουμ κιλά, ύστερα ανοίγματα (άλλος "δολοφόνος" των ώμων), ύστερα επικλινή και μετά... ΩΜΟΥΣ! Ένας αρχάριος όπως εγώ νομίζω θα προκαλούσε την τύχη του αν εφήρμοζε τέτοιο πρόγραμμα, καθως, ανεξαρτήτως μυικής αναπτύξεως, ο αρθρικός ιστός θέλει καιρό για να μπορεί να αντέξει τέτοια επιβάρυνση.

  30. #30
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Αφού πηγαίνεις 4-5 φορές ξέχνα το 3ήμερο και καθιέρωσε 4 μέρες (που τις έχεις σίγουρες) με βάρη με 4ημερο split. Το πόδια ώμοι δε μου αρέσει ούτε εμένα. Τα σημεία είναι άσχετα και απέχουν πολύ, νομίζω πως αιμάτωση τους θα είναι κακή. Εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να επιτυγχάνουμε κόπωση από το 1ο σετ μέχρι το τελευταίο, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει στα επόμενα σετ να ρίξω τα κιλά. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί να ανεβάσει κάποιος κιλά στο 3ο-4ο σετ. Αν μπορεί να σηκώσει περισσότερα στο 3ο τότε στο 2ο θα μπορούσε περισσότερα από το 3ο.
    Αν αυτό το σιρόπι είναι όντως σιρόπι γλυκόζης και όχι ζάχαρης, μεταβολίζεται όπως η γλυκόζη του φαρμακείου ή μια καραμέλα γλυκόζης. Χωρίς καμία απολύτως διαφορά. Νομίζω πως η επεξεργασία στο σιρόπι θα είναι μεγαλύτερη, μιας και η απομόνωση αποκλείεται να δίνει σιρόπι οπότε θα πρέπει να το φτιάξουν και περιέχει και κάποια συντηρητικά.
    Επίσης στα γλυκά χρησιμοποιούν και μαλτοδεξτρίνη και ορογαλακτική πρωτεϊνη (μπορείς να διαβάσεις τα συστατικά της μερέντας για παράδειγμα) αλλά δεν είναι κριτήριο αυτό. Δεν είναι πράγματα που δημιουργήθηκαν μέσα σε ένα εργαστήριο, ήταν τροφή κάποτε και απομονώθηκαν απλώς (όπως τα λιπαρά από το light γάλα ή γιαούρτι). Το να αποφεύγεις τη σκόνη γλυκόζης και να αγοράζεις το ίδιο πράγμα με συντηρητικά απλώς επειδή πωλείται και στα σούπερ μάρκετ, για να λες ότι δεν παίρνεις συμπληρώματα το βρίσκω κάπως χαζό. Αν θες να τρως όσο το δυνατόν ακατέργαστα τρόφιμα, πολύ καλά κάνεις, αλλά η γλυκόζη του σούπερ μάρκετ είναι πολύ κατεργασμένη.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Παρακαλώ για την γνώμη σας
    By kapoulos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 29
    Last Post: 11-06-10, 11:38
  2. Τη γνώμη σας παρακαλώ...
    By Mazda 6 in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 28-06-06, 02:39
  3. Την γνώμη σας παρακαλώ
    By loukas_t in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 31-08-05, 17:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •