Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-07-10
    Posts
    20

    Default Ποια απ τις δύο είναι καλύτερη?

    Καλησπέρα σε όλους. Στόχος μου είναι η αύξηση όγκου και θα ήθελα να μου πείτε ποια απ τις 2 πρωτείνες που σας παραθέτω είναι καλύτερη. Θα ήθελα επίσης να μου πείτε και το γιατί για ν αρχίσω να μαθαίνω κάποια πράγματα.
    Οι πρωτείνες είναι η Gaspari Nutrition Myofusion και Η Gaspari Real Mass

    Ευχαριστώ
    Last edited by OnTour; 02-12-10 at 14:30.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δεν ξέρω αν έχεις αναφέρει κάποια στατιστικά σου σε άλλο τόπικ, αλλά αυτό που πρέπει να γνωρίζεις είναι πως περισσότερο σημαντικό είναι για κάποιον που έχει στόχο την αύξηση μυικής μάζας να δώσει βάρος στο σωστό φαγητό και στην προπόνηση.
    Αν θες να πάρεις συμπλήρωμα πρωτείνης, καλύτερα πάρε εκείνη που έχει τους λιγότερους υδατάνθρακες/ζάχαρη και να κάνεις τις δικές σου προσθήκες ώστε να έχεις ένα πλήρες υποκατάστατο γεύματος.
    Μια πολύ καλή επιλογή πρωτείνης πολλών πηγών είναι η myofusion! Αλλά και πάλι, μη στηρίζεσαι εκεί, δεν είναι μαγικό φίλτρο.. αλλού είναι το μυστικό!

  3. #3
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Gaspari Myofusion! +1000
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  4. #4
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Ερώτηση κρίσεως, με αφορμή το θέμα που άνοιξε ο φίλος ontour και δε θέλω να ανοίγω άλλο τόπικ. Από βδομάδα σχεδιάζω να ξεκινήσω ένα σπλιτ πρωινής/βραδινής προπόνησης και με προβληματίζει το πρώτο γεύμα πριν την πρωινή προπόνηση. Πρέπει να το τρώω στις 06:00, μιάμιση ώρα πριν την προπόνηση (7:30 - 8:30). Η λύση που σκέφτηκα ήταν ένα γρήγορο γεύμα σε στυλ κρέμας (με 1 μέρος βρασμένο κουάκερ + 2 μέρη κους-κους (στάρι) + 3 ασπράδια), που θα είναι έτοιμη από το προηγούμενο βράδι. Αλλά μήπως είναι καλύτερα να πάρω την παραπάνω πρωτείνη όγκου και να τελειώνω με μια γουλιά μπαμ και κάτω;
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    συγκρινεις 2 φορμουλες διαφορετικες, η μια εχει αρκετο υδατανθρακα μεσα και ειναι προφανως χρησιμη για αποκτηση κιλων βαρους ενω η αλλη εχει μολις 5 γραμμαρια υδατανθρακα και πολλες πηγες πρωτεινων οποτε οχι τοσο καταλληλη για γρηγορα κιλα στη ζυγαρια, βεβαια ολα αυτα ειναι σχετικα και με το τι ψαχνεις και τι στοχους εχεις , εαν αποκτα ευκολα λιπος κτλ

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Steg στη πρώτη περίπτωση όπως λέει και ο πατρινός μιλάς για ένα γεύμα υψηλής περιεκτικότιτας σε υδατάνθρακα...και στη δεύτερη σε ένα πρωτείνικό ρόφημα με κάποια ποσοστά υδατάνθρακα! Κατα την γνώμη μου καλύτερα θα ήταν το γεύμα...και μιάμιση ώρα πριν θα είναι οκ! Δε θα έχεις πρόβλημα πιστεύω...αλλα και μια πρωτείνη όγκου χαμηλής περιεκτικότητας 30-35% θα έκανε την ίδια δουλειά νομίζω έχει μπόλικο υδατάνθρακα! αλλα και ζάχαρη! Εγώ χρησιμοποιώ μια τέτοια...αλλα επειδή ''καίγομαι'' αυτή τη περίοδο στην αερόβια...και μια καθαρή δε θα με κάλυπτε!!!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Εγώ θα σου λεγα να φτιάχνεις τη δική σου πρωτείνη όγκου. Πάρε μια πρωτείνη "καθαρή" βάλε κουάκερ και ένα φρούτο και ορίστε το πλήρες γεύμα πριν την προπόνηση!
    Για μετά βάλε πρωτείνη, ρυζάλευρο κι ορίστε και το μεταπροπονητικό!

  8. #8
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Δηλαδή λες να μείνω στην κρέμα με το σταράκι. Βασικά την πρωτεϊνη όγκου τη σκέφτηκα διαβάζοντας αυτό το τόπικ, για να τελειώνω γρήγορα και να μη κάθομαι να τρώω στις 6 το πρωί. Αλλά τελικά μάλλον θα παίξει η κρέμα, άντε και ένας δυνατός καφές. Συν το ότι σου μένει και ποσότητα να πάρεις μαζί σου στη δουλειά και να τη φας πάλι μιάμιση ώρα πριν τη βραδινή προπόνηση.

    Kardoula καλή πρόταση για προ-προπονητικό. Για μεταπροπονητικό όμως πρέπει να κάνω τράμπα τη whey με κανονικό γεύμα, γιατί δεν μπορώ να το τρώω στη δουλειά. Οπότε μεταπροπονητικά θα παίζουν ομελέτα+μπιφτέκι+κότατζ κ.λπ. και μετά από κανά 2.5ωρο θα πέφτει η whey. Το ξέρω ότι είναι κακή επιλογή, αλλά δε γίνεται διαφορετικά.
    Α και κάτι άλλο. Φτιάχνω το δικό σου "γλυκό" για τελευταίο γεύμα: γιαούρτι τοτάλ 2% + πρωτεϊνη + αμύγδαλα. Καταπληκτικό. Ρε συ... γραμμώνει κιόλας... ξυπνάω το πρωί με τρομερή φλεβικότητα! Μ' έσωσες συντρόφισσα (δεν έχει πολιτική αιχμή αυτό ε χαχαχαχα)!!!
    Last edited by steg; 02-12-10 at 18:46.
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Έτσι ακριβώς! Το καλύτερο είναι να επιλέγεις εσύ τον υδατάθρακα που θα προσθέσεις ανάλογα το στόχο σου.

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by steg View Post
    Kardoula καλή πρόταση για προ-προπονητικό. Για μεταπροπονητικό όμως πρέπει να κάνω τράμπα τη whey με κανονικό γεύμα, γιατί δεν μπορώ να το τρώω στη δουλειά. Οπότε μεταπροπονητικά θα παίζουν ομελέτα+μπιφτέκι+κότατζ κ.λπ. και μετά από κανά 2.5ωρο θα πέφτει η whey. Το ξέρω ότι είναι κακή επιλογή, αλλά δε γίνεται διαφορετικά.
    Α και κάτι άλλο. Φτιάχνω το δικό σου "γλυκό" για τελευταίο γεύμα: γιαούρτι τοτάλ 2% + πρωτεϊνη + αμύγδαλα. Καταπληκτικό. Ρε συ... γραμμώνει κιόλας... ξυπνάω το πρωί με τρομερή φλεβικότητα! Μ' έσωσες συντρόφισσα (δεν έχει πολιτική αιχμή αυτό ε χαχαχαχα)!!!
    Χαχαχαχαχα! Χαίρομαι σύντροφε steg!


    Όσο για τo μεταπροπονητικό, εντάξει αν οντως δεν εχεις καλύτερη επιλογή δε χάθηκε ο κόσμος.. αν σου δίνεται η δυνατότητα για πιο κατάλληλο γεύμα κάντο. Αναπτυξη θα χεις έτσι κι αλλιώς!


    Εdit: μεταπροπονητικά, για υδατάνθρακα δε μπορείς να τρως καμια ρυζογκροφρέτα;;
    Last edited by Kardoula; 02-12-10 at 18:53.

  11. #11
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Δε γίνεται. Μετά την πρωινή προπόνηση αναγκαστικά θα πέφτει το πλήρες γεύμα που, κανονικά, θα έπρεπε να καταναλωθεί 45-60 λεπτά αργότερα, δηλαδή στη δουλειά. Αλλά επειδή δεν μπορώ να το τρώω εκεί, θα το κάνω τράμπα με τη whey. Είναι λάθος, το ξέρω.
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Άμα δε μπορείς να το κάνεις αλλιώς!!!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Steg μην αγχώνεσαι.. Λάθος θα ήταν να παρέλειπες γεύμα ή να τρωγες 2-3 πιτόγυρα.. Μικρό το κακό!

  14. #14
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Αυτό που πρέπει να προσέξεις όμως είναι το τί θα τρως...τί θα έχει αυτό το γεύμα...Τροφές με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη είναι η καλύτερη επιλογή...διορθώστε με αν κάν λάθος!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ποιά Π/Τ ειναι η καλυτερη;
    By billy in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 7
    Last Post: 15-07-12, 13:47
  2. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΓΙΑ ΑΕΡΟΒΙΑ ΑΣΚΗΣΗ?
    By freeze in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 02-06-07, 18:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •