Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-12-10
    Posts
    7

    Default Ερώτηση σχετικά με WHEY για γράμμωση, απο άποψη υγείας!

    Καλησπέρα σε όλους! Με λένε Νίκο και είμαι καινούριος στο forum! Έχω διαβάσει πολλά άρθρα σας απ το site, όπως και πολλές αναρτήσεις απ το forum. Πάνω κάτω έχω λύσει αρκετές απορίες, αλλά τώρα ήθελα να ρωτήσω κάτι συγκεκριμένο.

    Είμαι 26 χρονών, 1.78 ύψος, 76kg. Είμαι σχετικά «γραμμωμένος». Πρόσφατα άλλαξα και την διατροφή μου, πήγα σε διατροφολόγο, ούτος ώστε να ταιριάζει πιο πολύ στην προπόνηση με βάρη που κάνω στο γυμναστήριο.

    Έχω 2 ερωτήσεις!

    Α) Θέλω να αυξήσω λίγο την μυϊκή μου μάζα (κατά 2 - 3 κιλά το πολύ), να χάσω λίπος από την κοιλιά και να κάνω καλή και έντονη γράμμωση. Πρέπει να πάρω πρωτεΐνη WHEY όπως μου πρότειναν? Είναι υγιεινό συμπλήρωμα η WHEY ή κινδυνεύω (έμμεσα ή άμεσα) να εμφανίσω κάποιο πρόβλημα (π.χ. στο συκώτι)?

    Β) Έπειτα από αναζήτηση στο internet και από συζήτηση με διάφορους γνωστούς, χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, υπάρχει μια προτίμηση στην ON 100% WHEY (Optimum Nutrition) και στην Reflex Micro WHEY. Γνωρίζεται τις εν λόγω εταιρίες? Είναι αξιόπιστες / πιστοποιημένες απ Ε.Ο.Φ.? Έχει δοκιμάσει κανείς κάποια από τις δύο να μου πει την γνώμη του?

    Ευχαριστώ πολύ!

    P.S.: Αν υπάρχει και κάποια ανάρτηση στο forum σχετική που δεν την είδα, κάντε την μου post να την διαβάσω.

  2. #2
    Alejandro's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Paradise City
    Posts
    383

    Default

    νικο αμα διαβαζες τα αρθα για συμπληρωματα θα σου ειχαν λυθει η αποριες...ειναι καλες εταιριες κ δν θα εχεις καποιο προβλημα...εκτος της πρωτεινης η διατροφη σ πως ειναι κ ποσο καιρο γυμναζεσαι?
    What Drives U to Train?
    Cause sometimes you feel tired,
    feel weak, and when you feel weak, you feel like you wanna just give up.
    But you gotta search within you, you gotta find that inner strength
    and just pull that shit out of you and get that motivation to not give up
    and not be a quitter, no matter how bad you wanna just fall flat on your face and collapse.

  3. #3
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Εγώ παίρνω την on κατα καιρούς αλλά δυστηχως δεν έχω δει αν έχει έγκριση από τον εοφ...μην τις φοβάσαι φίλε μου τις πρωτεΐνες!αν πάλι σε αγχωνουν πολύ πάρε από το φαρμακείο...εκείνες έχουν σίγουρα έγκριση από τον εοφ!

  4. #4
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    Quote Originally Posted by Giant View Post
    αν πάλι σε αγχωνουν πολύ πάρε από το φαρμακείο...εκείνες έχουν σίγουρα έγκριση από τον εοφ!
    και τιμή; σκέτο φάρμακο λολ

  5. #5
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Φίλε πάρε μια πρωτείνη γνωστής και έμπιστης φίρμας όπως είναι και η ON και μη φοβάσαι τπτ....όχι τίποτα άλλο αλλα για να ξέρεις τι έχει μέσα γιατί θα βρείς πρωτείνες 20-30 ευρώ το 5κιλο! αλλα δε θα ξέρεις αν αυτά που λέει ότι περιέχει τα περιέχει στη πραγματικότητα και δε πίνεις σκέτο χέμο! Καμμιά φορά ο ΕΟΦ βρίσκει περίεργα κολύματα και δε εγκρίνει κάποια συμπληρώματα...καλό θα ήταν όμως να έχει έγκριση απο τον ΕΟΦ το συμπλήρωμά σου!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by NickGT View Post
    Είναι αξιόπιστες / πιστοποιημένες απ Ε.Ο.Φ.?
    To ένα δεν συμβαδίζει απαραίτητα με το άλλο..
    Δηλαδή ότι έχει έγκριση του ΕΟΦ δε σημαίνει πως είναι ακίνδυνο ή το αντίστροφο.

    Επέλεξε μια επώνυμη μάρκα, πχ της ΟΝ ή Gaspari, που ναι δοκιμασμένες από όλους.
    Πιο πολύ θα ανυσηχούσα για όλες τις υπόλοιπες τροφές που αγοράζουμε παρά για το συμπλήρωμα πρωτείνης.
    Και στο λέω εγώ που είμαι και γυναίκα και είμαι και ψείρας στο θέμα αυτό..

    Όσο για το πρώτο σου ερώτημα, η γράμμωση ή η απόκτηση όγκου δεν έχει να κάνει με το αν χρησιμοποιείς whey. Απλά δες το ως ένα γεύμα που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όταν δεν έχεις τη δυνατότητα να φας φαγητό ή για μεταπροπονητικό για γρήγορη απορρόφηση.


    Εdit: Παύλο με πρόλαβες φίλε μου
    Last edited by Kardoula; 03-12-10 at 20:20.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Εdit: Παύλο με πρόλαβες φίλε μου[/QUOTE]

    Μόλις σκέφτηκα να μπω να κάνω έντιτ να γράψω και τη Gaspari!!! χαχα
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  8. #8
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Επιτελους με αυτη την εγκριση! Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα. Υπαρχει γνωστοποιηση. Δλδ οτι ο ΕΟΦ ΞΕΡΕΙ οτι βγαινει στο εμποριο μια συγκεκριμενη πρωτεϊνη. Η εταιρεια πληρωνει 18000 ευρω για καθε προϊον και καθε γευση και παιρνει το αυτοκολλητακι που μπορει να το μοστραρει στο καθε κουτι και να παιρνει bonus βαθμους κυρους.

    Οποιος ξερει πού πουλανε 20-30 ευρω 5κιλη πρωτεΐνη να μου πει να παω να παρω.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Ένα φιλαράκι μου βρήκε σε κατάστημα αθλητικών 5κιλη....με 30Ε.....δε θυμάμαι μάρκα...θα μιλήσουμε και 8α σου πώ! Πάντως πρέπει να είναι αγνώστου ''πατρός''
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  10. #10
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Αμάν αυτή η Gaspari που την εκτιμάτε όλοι τόσο πολύ. Πουλάει μια 70άρα πρωτεϊνη σε τιμή καθαρής και υπάρχουν και ανάλυση στο διαδίκτυο που δείχνει ότι είναι underdosed. Δε λέω ότι είναι ντε και καλά underdosed αλλά αν είναι έστω 10% πιθανότερο να είναι underdosed συγκριτικά με μια άλλη, γιατί να μην πάρεις μια άλλη, από τη στιγμή που (στα χαρτιά) είναι μόλις 70άρα;
    NickGT πάρε μια πρωτεϊνη που θα γράφει πάνω με μεγάλα γράμματα WHEY από τις παρακάτω εταιρίες: ΟΝ, PhD, Syntrax, Dymatize και είσαι μια χαρά. Η γνωστοποίηση (και όχι έγκριση) του Ε.Ο.Φ δηλώνει ότι ο Ε.Ο.Φ γνωρίζει τα συστατικά που ΓΡΑΦΕΙ πάνω το κουτί. Δεν έχει κάνει καμία ανάλυση στο προϊόν για να τη δώσει.

    PowerBuilderi αν σου πει κανείς για 20-30 ευρώ το 5κιλο, μετά πες και σε μένα.
    Last edited by Παυλίδης; 03-12-10 at 20:53.

  11. #11
    Bodybuilding Newbie marcovermars's Avatar
    Join Date
    01-09-10
    Posts
    93

    Default

    Oχι φιλε μου,δεν υπαρχει κανενας κυνδυνος απο τα συμπληρωματα πρωτεινης.
    Και συμφωνω με την καρδουλα πως πιο πολυ πρεπει να ανησυχουν ολοι για την οποιαδηποτε παπαρια αγοραζουν απο το περιπτερο!
    Εσυ παραδειγματος χαρη κανεις την ερευνα σου για να δεις τι ακριβως ειναι ενα συμπληρωμα πρωτεινης....καποιος γονεας ομως ποτε δεν κανει ερευνα για τα ντοριτος που αγοραζει για την 7χρονη κορη του!Με πιανεις πιστευω..
    Επισης καλο θα ηταν να αγορασεις μια πρωτεινη οσο το δυνατον πιο περιεκτικη σε πρωτεινη γιατι στην ουσια για αυτο πληρωνεις και οχι για τον υδατανθρακα.
    Και σιγουρα να αντιμετωπιζεις τα συμπληρωματα ως συμπληρωματα διατροφης και να κανεις εξυπνη και σωστη χρηση τους,πραγμα που περαν απο αυτα που θα σου πει ο οποιοσδηποτε ,θελει και εμπειρια την οποια ειμαι σιγουρος θα αποκτησεις!

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-12-10
    Posts
    6

    Default

    Quote Originally Posted by PowerBuilderi View Post
    Επιτελους με αυτη την εγκριση! Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα. Υπαρχει γνωστοποιηση. Δλδ οτι ο ΕΟΦ ΞΕΡΕΙ οτι βγαινει στο εμποριο μια συγκεκριμενη πρωτεϊνη. Η εταιρεια πληρωνει 18000 ευρω για καθε προϊον και καθε γευση και παιρνει το αυτοκολλητακι που μπορει να το μοστραρει στο καθε κουτι και να παιρνει bonus βαθμους κυρους.

    Οποιος ξερει πού πουλανε 20-30 ευρω 5κιλη πρωτεΐνη να μου πει να παω να παρω.
    έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι. Η δική μου έχει γνωστοποίηση, πήρα τον ΕΟΦ , το τσέκαρα ότι όντως έτσι είναι αλλά μου είπαν ότι δεν είναι έγκριση, απλως η εταιρεία εισαγωγής λέει στον ΕΟΦ τα συστατικά που αναγράφονται στην ετικέτα και παίρνει τη γνωστοποίηση. Ο ΕΟΦ δεν ελέγχει το περιεχόμενο. Κάτι ανάλογο γίνεται και στην Αμερική

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    17-08-08
    Location
    .
    Posts
    392

    Default

    Η phd whey σε έλεγχο που έγινε απ την Trading Standards sto Uk βρέθηκε με 71g πρωτεΐνης αντί 81 k διπλάσιο υδατάνθρακα. Αυτό το μαθά μέσω του predator k του ιδιοκτητη του...

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-12-10
    Posts
    6

    Default

    Quote Originally Posted by Panoseph View Post
    Η phd whey σε έλεγχο που έγινε απ την Trading Standards sto Uk βρέθηκε με 71g πρωτεΐνης αντί 81 k διπλάσιο υδατάνθρακα. Αυτό το μαθά μέσω του predator k του ιδιοκτητη του...
    εδώ σε μας ξέρεις εάν γίνονται τέτοιοι έλεγχοι? Αγγλία ποιος τον έκανε? την πήγαν σε κάποιο ιδιωτικό εργαστήριο?

  15. #15
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Υπάρχει κάποια ανάλυση που να λέει αυτό για την PhD;
    Ορίστε της myofusion για όσους δε την έχουν δει.

  16. #16
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    Υπάρχει κάποια ανάλυση που να λέει αυτό για την PhD;
    Ορίστε της myofusion για όσους δε την έχουν δει.
    Δεν βγάζει καμιά ανάλυση προιόντος. Περιγράφει απλά τα είδη πρωτείνης.

  17. #17
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    έχει και άλλες σελίδες με την ανάλυση, πρέπει να το κάνεις download

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-12-10
    Posts
    7

    Default

    Παιδιά καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον σας.

    Quote Originally Posted by Alejandro View Post
    νικο αμα διαβαζες τα αρθα για συμπληρωματα θα σου ειχαν λυθει η αποριες...ειναι καλες εταιριες κ δν θα εχεις καποιο προβλημα...εκτος της πρωτεινης η διατροφη σ πως ειναι κ ποσο καιρο γυμναζεσαι?
    Alejandro, πραγματικά διάβασα πολλά άρθρα, άλλα όχι όλα όπως είναι φυσικό... Όπως είπα είμαι καινούριος στο forum και δεν το ξέρω και καλά. Αν νομίζεις ότι υπάρχει κάποιο thread που πρέπει να το διαβάσω οπωσδήποτε, κάντο μου post σε παρακαλώ (όπως έγραψα στο P.S. μου) για να ενημερωθώ κατάλληλα...

    Γυμνάζομαι 5 φορές την εβδομάδα επί ένα μήνα (μέχρι στιγμής). Στο παρελθόν (το καλοκαίρι) γυμναζόμουνα επίσης για 1-2 μήνες (δεν είμαι τόσο αρχάριος δηλαδή).

    Η διατροφή μου μοιάζει με αυτή που έχετε για ανάπτυξη άλιπης μυϊκής μάζας, αλλά σε πιο ελαφριά μορφή (π.χ. 3 ασπράδια αντί 6 το πρωί, περιέχει μοσχάρι, τονοσαλάτες, πατάτες βραστές ή ψητές κ.α.). Δεν είναι η ίδια κάθε μέρα.

    --

    Quote Originally Posted by Παυλίδης View Post
    υπάρχει και ανάλυση στο διαδίκτυο που δείχνει ότι είναι underdosed.
    Παυλίδης, υπάρχει site που να κάνει αναλύσεις σε πρωτεΐνες και γενικά, σε συμπληρώματα διατροφής? Αυτό με το underdosed με ενδιαφέρει. Θα ήθελα να διαβάσω και για τις άλλες αποτελέσματα...

    Επίσης, την Reflex βλέπω δεν την αναγράφεις και γενικώς, κανένας σχεδόν δεν την ανέφερε. Δεν είναι γνωστή εταιρία? Εσύ την γνωρίζεις? Ή απλά δεν την εμπιστεύεται κανένας, π.χ. λόγω μειωμένης απόδοσης ή κάτι άλλο?

    --

    Έπειτα από τις γνώμες σας, τείνω αρκετά προς την ON 100% WHEY Gold Standard. Αυτή λέει ότι περιέχει επίσης Whey Peptides, Whey Protein Microfractions, 4 grams of Glutamine & Precursors, 5 grams of BCAAs. Εκτός από τα BCAAs που ξέρω τι είναι, τα υπόλοιπα είναι καλά που περιέχει? Ξέρετε που χρησιμεύουν μήπως?

    Ακόμα, σχετικά με την Reflex Micro WHEY που μου φαίνεται εξίσου καλή επιλογή, (δείχνει και πιο καθαρή απ την ON), δείτε τα δύο παρακάτω links:

    Reflex Ελληνικό Site
    Reflex Αγγλικό site με λεπτομέρειες

    Αυτή λέει ότι είναι 100% καθαρή απομονωμένη WHEY και ότι περιέχει Pro Biotics & Digestive Enzymes (όπως λακτόσπορους). Αυτά είναι καλά? Τι είναι? Διάβασα σε κάποιο thread ότι υπάρχει και γιατρός στο forum καθώς και φαρμακοποιός! Θα ήθελα επίσης τις συμβουλές τους και την ανάλυσή τους στο θέμα αυτό, με τα συστατικά των δύο πρωτεϊνών αν είναι δυνατόν!

    Thanx

  19. #19
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Κάπου είχα δει ένα ανάλογο site αλλά δε μου γέμιζε και πολύ το μάτι. Ούτε υπογραφές, ούτε ονόματα, τίποτα. Αν το βρω θα σου το πω αλλά δε μου έλεγε και πολλά εμένα.
    Δεν έχω να προσάψω κάτι στις πρωτεϊνες τις reflex, άλλωστε έχω χρησιμοποιήσει αρκετά την whey τους και θα την ξαναχρησιμοποιούσα αν την έβρισκα σε πιο συμφέρουσα τιμή από αυτή που χρησιμοποιώ. Απλά θεωρώ την εταιρία μέτρια γι' αυτό δεν την προτείνω. Πράγματι η microwhey είναι πιο καθαρή αλλά η τιμή πιο τσιμπημένη. Κάνε τους υπολογισμούς σου και πράξε αναλόγως.
    Για όλα τα συστατικά που ρωτάς αν ξέρεις αγγλικά μπορείς να βρεις πληροφορίες στο google.

  20. #20
    Bodybuilding Newbie kindmetronome's Avatar
    Join Date
    24-11-10
    Posts
    22

    Default

    Αγαπητοί συμφορουμίτες, ολα βρίσκονται στην ακριβής χρησιμοποίηση του λεξιλογίου...

    Τα συμπληρώματα αναγράφουν "με την ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ του ΕΟΦ" και ΟΧΙ "με την ΕΓΚΡΙΣΗ του ΕΟΦ".

    Που σημαίνει πως απλά ο ΕΟΦ έχει γνωστοποιηθεί από την εταιρεία κατασκευής για το τι ακριβώς περιέχεται σε αυτά τα σκευάσματα και βάσει αυτών των δηλώσεων, δίνει (ή οχι) το πράσινο φως για κυκλοφορία στην αγορά.

    Last edited by kindmetronome; 04-12-10 at 18:37.
    Then again, I suppose it does make sense... To change what it is you must accept it first...

  21. #21
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Quote Originally Posted by kindmetronome View Post
    Αγαπητοί συμφορουμίτες, ολα βρίσκονται στην ακριβής χρησιμοποίηση του λεξιλογίου...

    Τα συμπληρώματα αναγράφουν "με την ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ του ΕΟΦ" και ΟΧΙ "με την ΕΓΚΡΙΣΗ του ΕΟΦ".

    Που σημαίνει πως απλά ο ΕΟΦ έχει γνωστοποιηθεί από την εταιρεία κατασκευής για το τι ακριβώς περιέχεται σε αυτά τα σκευάσματα και βάσει αυτών των δηλώσεων, δίνει (ή οχι) το πράσινο φως για κυκλοφορία στην αγορά.
    Kαι παλι μια διορθωση:
    το συμπληρωμα θα κυκλοφορησει ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ!
    Ειτε δωσει την ¨εγκριση¨ του ο ΕΟΦ, ειτε οχι. Απλως δεν εχει τη γνωστοποιηση.
    Πειτε μου ποιο Mitotropin και ποιο Novedex θα επαιρνε την ¨εγκριση¨ του ΕΟΦ.
    Δε χρειαζεται καμια εταιρεια να ρωτησει τον ΕΟΦ για τιποτα.
    Γι`αυτο και λιγα μονο συμπληρωματα εχουν τη γνωστοποιηση. Δεν απετυχαν τα αλλα, απλως αυτα που την εχουν, την εχουν για διαφημιστικους λογους.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    17-08-08
    Location
    .
    Posts
    392

    Default

    Όχι παιδιά αυτό μου το είπε ιδιοκτητης τις predator, από την trading standards έγινε.. Αν θέλετε μπορώ να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο paper.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ερώτηση για βιβλιάριο υγείας και συμπληρώματα
    By gamiotis in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 06-05-08, 21:30
  2. ερώτηση σχετικά με γράμμωση
    By anatro in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 16-08-06, 22:07
  3. Διατροφη για γραμμωση-Η αποψη σας
    By PetexHLS in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-04-06, 04:30

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •