Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 29 of 29
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-10
    Posts
    16

    Default Κοιλιακοί & Απώλεια Λίπους

    Καλησπέρα και από μένα !!

    Είναι νέο μελος και θα ήθελα και εγώ τη γνώμη σας, καθώς έχω περίπου το ίδιο πρόβλημα με τη φίλη μας τη tsofli.
    είμαι 26 ετών, ύψος 1.75 και βάρος 56 κιλά.
    αν και θεωρητικά είμαι αδύνατη έχω και εγώ περιττό λίπος στη κοιλιά καθώς από μικρή εκεί τα έπαιρνα.
    Φέτος το χειμώνα ξεκίνησα να κάνω μια πιο υγιεινή διατροφή και προσπάθησα να εντάξω την άσκηση στη ζωή μου. Έκανα 3 φορές τη βδομάδα ελλειπτικό και κάποιες ασκησούλες (1, 2 φορές τη βδομάδα) μυικής ενδυνάμωσης. Όλα αυτλα στο σπίτι βέβαια καθώς χρονος για γυμναστήριο δεν υπάρχει. Είδα αποτελέσματα καθώς έχασ γύρω στα 5 κιλά (ήμουν 61) και έσφιξα αρκετά.
    Παρ όλα αυτά λίγη κοιλίτσα παραμένει και το κακό είναι πως αν αδυνατίσω κι άλλο θα εξαφανιστούν πόδια και ποπός.
    Επίσης φοβάμαι με βάση τα όσα γράψατε στη κοπέλα πιο πριν ότι τρώω λίγο σχετικά.
    Αν βοηθάει μπορώ να σας αναφέρω ενδεικτικά τη τρώω κάθε μέρα. Τέλος την άσκηση την έχω αμελήσει λίγο το τελευταίο 2μηνο λόγω χρόνου και κάνω μόνο ΣΚ κολύμπι και ποδήλατο.

    θα εκτιμούσα πολύ αν μου λέγατε τη γνώμη σας!!!
    Ευχαριστώ!!!!

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-10
    Posts
    16

    Default

    Σας παραθέτω ενδειτκικά τη διατροφή μιας μέρας:

    8:00 - μια πορτοκαλάδα (φυσικός χυμός), μια φρυγανια ολικής με λίγο ταχίνι και μέλι
    11:00 - 1 γιούρτι 2% και 1 μικρό παξιμάδι
    14:00 - σαλάτα με 1 κουταλιά λάδι, ψάρι ή κρέας ψητό και 1 παξιμάδι
    17:00 - 1 φρούτο
    21:00 - κάτι ανάλογο με το μεσημεριανό (ή σαλάτα με βραστά αυγά), χωρίς ψωμι

  3. #3
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Για την αναλογια υψους κιλων εισαι πολυ αδυνατη κανονικα επρεπε να ησουν +10κγ.
    Απο αυτα που γραφεις πρεπει να εχεις απο τους χειρωτερους σωματοτυπους skiny-fat πρεπει να παρεις ποιο σοβαρα την προπονηση με βαρη και να βαλεις μυικο ιστο πανω σου(βαριεμε να αναλυω γιατι δεν θα γηνεις σαν ανδρας η πως δεν θα "φουσκοσεις" ολο τα ιδια λεμε εδω ειναι κουραστικο) ετσι και να χασεις την κοιλια θα σου μηνουν "πόδια και ποπός" κανε σε ολες τις ασκησεις επαναληψεις 10-12 και η τελευταια να βγαινει με το ζορι να μην μπορεις να κανεις 13η η 11η αν βγαινει πολυ λιγα κιλα κανεις,
    Ναι η διατροφη σου μαυρο χαλι :D
    Δεν θα πω νουμερα πχ 115 γραμ απο ταδε τροφη αλλα τροφες.
    1ο ληπει πρωτεινη=γαλα,αυγα(ολοκληρα) δημητριακα ειναι καλα χυμος εξω .
    2ο καλα ,μπορεις να βαλεις σαλατα.
    3ο αντι για παξιμαδια ολη μερα καλυτερα απο την πεινα θα σε κρατησουν τροφες οπως ρυζι πχ μη επεξεργασμενες απο τον ανθρωπο γενικα.
    4ο φρουτο=γευμα? λολ ιδιο με το γευμα νο 3 εδω
    5ο 1 γιαουρτι 2% + αμυγδαλα

    Και καλυτερα αντι για απλο γιαουρτι να περνεις στραγγιστο εχει περισσοτερη πρωτεινη.

  4. #4

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Quote Originally Posted by nikos_123 View Post
    Για την αναλογια υψους κιλων εισαι πολυ αδυνατη κανονικα επρεπε να ησουν +10κγ.
    Απο αυτα που γραφεις πρεπει να εχεις απο τους χειρωτερους σωματοτυπους skiny-fat πρεπει να παρεις ποιο σοβαρα την προπονηση με βαρη και να βαλεις μυικο ιστο πανω σου(βαριεμε να αναλυω γιατι δεν θα γηνεις σαν ανδρας η πως δεν θα "φουσκοσεις" ολο τα ιδια λεμε εδω ειναι κουραστικο) ετσι και να χασεις την κοιλια θα σου μηνουν "πόδια και ποπός" κανε σε ολες τις ασκησεις επαναληψεις 10-12 και η τελευταια να βγαινει με το ζορι να μην μπορεις να κανεις 13η η 11η αν βγαινει πολυ λιγα κιλα κανεις,
    Ναι η διατροφη σου μαυρο χαλι :D
    Δεν θα πω νουμερα πχ 115 γραμ απο ταδε τροφη αλλα τροφες.
    1ο ληπει πρωτεινη=γαλα,αυγα(ολοκληρα) δημητριακα ειναι καλα χυμος εξω .
    2ο καλα ,μπορεις να βαλεις σαλατα.
    3ο αντι για παξιμαδια ολη μερα καλυτερα απο την πεινα θα σε κρατησουν τροφες οπως ρυζι πχ μη επεξεργασμενες απο τον ανθρωπο γενικα.
    4ο φρουτο=γευμα? λολ ιδιο με το γευμα νο 3 εδω
    5ο 1 γιαουρτι 2% + αμυγδαλα

    Και καλυτερα αντι για απλο γιαουρτι να περνεις στραγγιστο εχει περισσοτερη πρωτεινη.
    Classic nikos_123 [:-shades]

    Όχι ότι τα λέει λάθος...

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-10
    Posts
    16

    Default

    Βασικά παρόλο που όπως είπα τα κιλά είναι λίγα, δε φαίνομαι η πολύ αδύνατη κοπέλα άμα με δεις, κανονική. Το μόνο που με χαλάει είναι αυτή η αναθεματισμένη η κοιλίτσα που δε λέει να φύγει με τίποτα !!

    ΟΚ με διατροφή, το κατάλαβα ...

    όσον αφορά τις ασκήσεις όμως, επειδή δε πάω γυμναστήριο (κοινώς να μπορώ να κάνω όργανα με βάρη κλπ), τι ακήσεις μπορώ να κάνω?
    Για να καταλάβεις αυτά που συνήθως κάνω είναι: πόδια (είτε με βάρος σώματος, λάστιχο ή μπάλα πιλάτες), χέρια κάνω με βαράκια αλλά τύπου 3 - 5 κιλά, και κοιλιακούς, τους κλασικούς.
    Εχεις να προτείνεις κάποιο καλύτερο τρόπο που θα μπορώ να κάνω ικανοποιητικές ασκήσεις στο σπίτι?
    Α και δεν έχω θέμα τύπου μη φουσκώσω και τέτοια. Το αντίθετο μάλιστα, ειδικά για τη μέση και κάτω!!
    thanks !!

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλωσόρισες κι από μένα!
    Δυστυχώς αυτά που ζητάς είναι πολλά σε σχέση με αυτά που διατίθεσαι να κάνεις.
    Δηλαδή, με το να κάνεις στο σπίτι 2-3 ασκήσεις με 5κιλά βαράκια και λάστιχα και λίγο αερόβια μην περιμένεις δραματικές αλλαγές στο σώμα σου.
    Το χρόνο αυτό που αφιερώνεις σπίτι δεν μπορείς να πηγαίνεις γυμναστήριο;
    Όσο για τη διατροφή με κάλυψε ο Νίκος..

  7. #7
    billmaster32's Avatar
    Join Date
    13-02-07
    Location
    .
    Posts
    207

    Default

    βλεποντας τα κιλα/υψος σου, μηπως το οτι πιστευεις οτι εχεις κοιλια ειναι ιδεα σου και δεν ανταποκρινεται τοσο στην πραγματικοτητα?

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-10
    Posts
    16

    Default

    Kαλώς σε βρήκα καρδούλα ..
    δυστυχώς ο χρόνος μου είναι περίεργος, γιατί η δουλειά μου είναι μια ώρα απο το σπίτι, δουλεύω 9 με 10 ώρες καθημερινά οπότε χρονικά θα πρέπει να πηγαίνω γυμναστήριο 9 το βράδυ και εκείνη την ώρα μου φαίνεται δύσκολο. Γι αυτό το λόγω αποφάσισα να κάνω σπίτι ότι μπορώ.
    Βεβαια η αλήθεια είναι ότι από Σεπτέμβριο σκέφτομαι μήπως γραφτώ σε ένα γυμναστήριο. Αν δηλαδή δε γίνεται από μόνη μου να καταφέρω αυτό που θέλω, νομίζω δε θα το αποφύγω.

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-10
    Posts
    16

    Default

    Γεια σου bilmaster32..
    η αλήθεια είναι ότι όλοι οι υπόλοιποι γύρω μου, μου λένε ότι δεν έχω πρόβλημα. Δεν λέω ότι έχω καμιά κοιλιά που είναι αντιαισθητική και έχω σοβαρό θέμα κλπ, απλά αναλογικά, στο σώμα μου η κοιλιά είναι λίγο μεγαλύτερη από ότι θα έπρεπε, σε σχέση με πόδια ας πούμε, γιατί σε αυτό το σημείο αποθηκεύει το λίπος το σώμα μου. Επίσης στο συγκεκριμένο σημείο, υπάρχει και κυταρρίτιδα και χαλάρωση. Για αυτό θα ήθελα τις συμβουλές σας, ΄ώστε να το διορθώσω είτε με διατροφή, είτε με γυμνατική είτε (που είναι και το πιθανότερο) και με τα 2.
    Έχω ορεξη δεν έιναι ότι βαριέμαι να κάνω γυμναστική και περιμένω να γίνουν όλα από μόνα τους και μπορώ να κάνω και πολύ πειθαρχημένη διατροφή (εεε..μόνο κανά γλυκάκι καμιά φορά ...χεχε).

    Οπότε είμαι όλη αυτιά για τα

  10. #10
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    καλώς ήρθες..με υπομονή διατροφή και γυμναστική θα δεις αποτελέσματα..καλή επιτυχία στους στόχους σου!!

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-10
    Posts
    16

    Default

    Σε ευχαριστώ Raf...!!
    Καλως σε βρήκα !!!

  12. #12
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    08-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Quote Originally Posted by trina83 View Post
    Kαλώς σε βρήκα καρδούλα ..
    δυστυχώς ο χρόνος μου είναι περίεργος, γιατί η δουλειά μου είναι μια ώρα απο το σπίτι, δουλεύω 9 με 10 ώρες καθημερινά οπότε χρονικά θα πρέπει να πηγαίνω γυμναστήριο 9 το βράδυ και εκείνη την ώρα μου φαίνεται δύσκολο. Γι αυτό το λόγω αποφάσισα να κάνω σπίτι ότι μπορώ.
    Βεβαια η αλήθεια είναι ότι από Σεπτέμβριο σκέφτομαι μήπως γραφτώ σε ένα γυμναστήριο. Αν δηλαδή δε γίνεται από μόνη μου να καταφέρω αυτό που θέλω, νομίζω δε θα το αποφύγω.
    H καλυτερη ωρα ειναι για γυμναστηριο ειδικα το καλοκαιρι(ζεστη) εγω πηγαινω 8:30 .
    Εγω ειμαι 99% σιγουρος οτι δεν θα το καταφερεις αυτο που σκεφτεσε στο σπιτι(δεν εχεις τα απαραιτητα εργαλεια).Καλυτερα να γραφτεις σε γυμναστηριο την επομενη μερα αφου διαβασεις αυτο το μηνυμα και να απολαμβανεις τα κερδοι των κοπων σου τον σεπτεβριο.Ασε που στο γυμναστηριο δεν βαριεσε να κανεις αφου μπεις μεσα υπαρχει ο αγραφος κανονας οτι ηρθες πρεπει να τελειωσεις το προγραμμα(οσα χροννια κανω ποτε δεν πηγα να κανω 1 σετ και να φυγω).Στο σπιτι μια η βαρεμαρα "ασε θα κανω αυριο" η ειμαι πολυ κουρασμενος σημερα απο τη δουλεια "αστο για αλλη φορα" η κανεις το μισο γιατι ηρθε ο φιλος/φιλη/γκομενα/νος και το αφηνεις στη μεση αυτα σε κανουν να χαλας το προγραμμα(ακομα και να ειχες τα εργαλεια).

    Ολα αυτα για τους αρχαριους ειναι πραγματικοτητα για τους "καμενους σκληροπυρηνικους"(οπως και εγω απο τους περισσοτερους στο σιτε) δεν υπαρχουν κακες μερες,βαρεμαρα κτλ μονο στοχος αυτοι δεν εχουν προβλημα να κανουν προπονηση σπιτι η καπου αλλου.
    Ειναι στην φυση του ανθρωπου εξαλου να ψαχνει τον ευκολο η γρηγορο τροπο ε αυτος ειναι ο γυμναστηριο ακομα και να φτασεις σε καποιο σημειο σπιτι(με διαφορες ασκησεις με βαρος του σωματος κτλ) θα σου παρει πολυ περισσοτερο χρονικο διαστημα αυτα τα ποδια που τοσο θες να γηνουν ποιο καλα γηνοντε μονο με βαρια κιλακια με μπαρες και μηχανηματα(το στομαχι απο την διατροφη θα φυγει αλλα παιζει αν δεν προπονησε να γηνει αυτο που εγραψες για ποδια και γλωτους)

    Ασε τις δικαιολογιες κανε εγγραφη και γραψε μας για τα αποτελεσματα σου.

    Αν δηλαδή δε γίνεται από μόνη μου να καταφέρω αυτό που θέλω
    Ο χρονος ειναι πολυτιμος οποιον εμπειρο ρωτησεις τα ιδια θα σου πει δεν χρειαζετε να χανεις μηνες ασκοπα.
    Last edited by nikos_123; 06-07-10 at 13:07.

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-10
    Posts
    16

    Default

    Νομίζω ότι με έχεις πείσει ...

    Η αλήθεια είναι ότι τους τελευταίους μήνες έχω πάθει ακριβώς αυτό που περιγράφεις: ενώ στην αρχή με το που γύρναγα από δουλειά είχα βάλει πρόγραμμα και έκανα τη γυμναστικούλα μου, τώρα έχω αρχίσει τα βαριέμαι .. είμαι κουρασμένη και όλα τα σχετικά.
    Αν έχετε υπόψη σας και κάποιο καλό γυμνατσήριο στην Πάτρα θα σας ήμουν υπόχρεη !!!

    Ευχαριστώ πολύ Νίκο για τις συμβουλές ... και μόλις γραφτώ θα σε ενημερώσω !!!

    Ευχραιστώ και πάλι !!!

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-10
    Posts
    16

    Default

    Ψάχνω για γυμναστήριο στην Πάτρα (στο κέντρο).
    Έχω βρεί ένα που λέγεται TOP FORM CITY - Νόρμαν 53.
    Μήπως υπάρχει κάποιος στο φόρουμ απο Πάτρα που να έχει υπόψην του αν είναι καλό?

  15. #15
    Unworthy
    Join Date
    03-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Εεεεε....να σου πω... το γυμναστήριο αυτό είναι 5 λεπτά από το σπίτι μου, αλλά δεν πατάω εκεί μέσα για κανένα λόγο!!!!
    Προτιμώ το Patra Fitness που είναι κανένα 20λεπτο με τα πόδια από Νόρμαν στη Ν.Ε.Ο. ...
    Αφού ψάχνεις προς το κέντρο, έχει και άλλο ένα Καραϊσκάκη και Ζαϊμη αλλά δε μπορώ να σου πω την αποψή μου γι αυτό μιας και δε το έχω επισκεφθεί...

  16. #16
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    αχ πατρα μου ελειψε.εχω 2 χρονια που τελειωσα σπουδες και εφυγα.τεσπα!λοιπον αυτο που σου ειπε ο Kinetha για καραισκακη και ζαιμη ειχα παει πριν 4 χρονια :O για κανα 6μηνο ειναι μικρο εχει απο ολα τα οργανα παντως αλλα αναμονη γιατι ειναι μικρο.
    πριν φυγω απο πατρα πηγαινα σε ενα πανω απο την παντανασσα την εκκλησια δε θυμαμαι ονομα.εχει ξυλινη επενδυση απ'εξω.μεγαλο,με αρκετο χωρο+διαδρομους +ημιοροφο με ποδηλατα,κοιλιακους.your choice

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-07-10
    Posts
    16

    Default

    Η αλήθεια είναι ότι πήγα και το είδα αυτό στη Νόρμαν και είναι χάλια ...

    Θα κοιταξω και αυτα που μου είπατε ...
    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια !!!

  18. #18
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by perakis View Post
    αχ πατρα μου ελειψε.εχω 2 χρονια που τελειωσα σπουδες και εφυγα.τεσπα!λοιπον αυτο που σου ειπε ο Kinetha για καραισκακη και ζαιμη ειχα παει πριν 4 χρονια :O για κανα 6μηνο ειναι μικρο εχει απο ολα τα οργανα παντως αλλα αναμονη γιατι ειναι μικρο.
    πριν φυγω απο πατρα πηγαινα σε ενα πανω απο την παντανασσα την εκκλησια δε θυμαμαι ονομα.εχει ξυλινη επενδυση απ'εξω.μεγαλο,με αρκετο χωρο+διαδρομους +ημιοροφο με ποδηλατα,κοιλιακους.your choice
    ειναι κοπελα φιλε μου!!:D[:-angel]
    Both loser and winner fail..But only the winner comes back..

  19. #19
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    ουπς :P

  20. #20
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    λιγο αργοπορημενα αλλα ας καταθεσω αποψη για Πατρα, καλο gym ειναι και το Reaction στην Ακτη Δυμαιων..

  21. #21
    Junior Bodybuilder Muffin's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Posts
    100

    Default

    Δεν θέλω να ανοίξω άλλο topic για το κοιλιακός λίπος, αφού υπάρχουν ήδη αρκετά! Θα ρωτήσω όμως το εξής! Είναι δυνατόν να μην στεγνώσει κάποια κοπέλα ποτέ στην περιοχή της κοιλιάς και γύρω από αυτή? 4 χρόνια ασχολούμαι κατά κύριο λόγο με ασκήσεις ενδυνάμωσης ξεκινώντας με 1kg βαράκια και απλά προγράμματα, φτάνοντας σε 3kg με περίπλοκες ασκήσεις (με τα οποία 3 κιλα κουράζομαι στις 30 επαναλήψεις με ταχύτητα λίγο χαμηλότερη από αυτή που Χρησιμοποιείς στις ασκήσεις με λάστιχο...οπότε προφανώς θα περάσω στα 4 κιλα ή 5 κιλα), διώχνοντας χωρίς τύψεις ότι "απαγορεύεται", κάνοντας κάποιες παρασπονδιες που την επόμενη μέρα διορθώνονται (μην περιμένετε παρασπονδίες με σουβλάκια και κρουασάν...απλά την βδομάδα που περιμένω την περίοδο θα το παρακάνω με το γιαούρτι 2% με κουάκερ και μέλι ή με γάλα 2% με κουάκερ ή με σοκολάτα 74% κακάο 60gr περίπου ή παραπάνω μακαρόνια ολικής με τόνο σε νερό ...δηλαδή "υγιεινές" παρασπονδίες γνωρίζοντας σε θερμίδες πόσο το παρακάνω), έχοντας γραμμώσει χέρια και πόδια (σαν σπιρτοξυλα ειναι χερια και ποδια), έχοντας "χασει" τους γεματους γλουτους και. Τι κατάφερα, λοιποόν? Να μην "στεγνωσω" στην περιοχη της κοιλιας. θεωρητικά θα έπρεπε να φαίνονται (να βγαζουν μάτι καλύτερα) οι κοιλιακοι, οποτε να μην τσιμπαω καν λιπος. Τοσο μα τοσο αντιαισθητικο ειναι να τσιμπας λίγο λίπος κάτω από την κοιλιά, λίγο στα πλάγια και λίγο πίσω? Τι να πω....3cm λιπακι ειναι (ξέρω είναι για γέλια που χρησιμοποιησα χαρακα :D) θεωρείται αντιερωτικό ή μήπως εγώ θεωρούμε αγύμναστη και ότι οι κόποι μου είναι χαμένοι? Με θεωρώ fit στα χέρια, πόδια, στήθος και στομάχι (ναι, στο στομάχι εχω λιγότερο από 2cm :P), αλλά αντιερωτική και αυτό γιατί εκνευρίζομαι που δεν κατλαφερα αυτό που ήθελα και θέλω τόσο πολύ: να στεγνώσω στην κοιλια, να μην πρηζεται και οταν σκύβω να μην εχει την παραμικρη διπλα (χαζο-διπλα ειναι αλλα βαρεθηκα να ζω μαζι της). Αν λέω υπερβολές και χρειάζομαι καντιλακια...ελευθερα. Αν δεν λέω υπερβολες, τοτε help Γγιατί η αυτοπεποιθηση κ αυτοεκτιμηση κατεδαφιζονται!!!

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα αγαπητή muffin!

    Θα σου απαντήσω επί του σημείου για να καταλάβεις ακριβώς που πρέπει να εστιάσεις:

    Είναι δυνατόν να μην στεγνώσει κάποια κοπέλα ποτέ στην περιοχή της κοιλιάς και γύρω από αυτή?
    Φυσικά. Αυτό είναι το πιο δύσκολο σημείο για μια γυναίκα (και για τον άντρα..)
    Γι αυτό απαιτεί μεγάλη προσπάθεια και χρόνια (ναι.. καλά διάβασες..) σωστής διατροφής/προπόνησης/αερόβιας. Και αναφέρομαι πάντα χωρίς χημική "υποστήριξη" .

    Την απάντηση για το λόγο που δεν το χεις καταφέρει μέχρι τώρα τη δίνεις μόνη σου:

    4 χρόνια ασχολούμαι κατά κύριο λόγο με ασκήσεις ενδυνάμωσης ξεκινώντας με 1kg βαράκια και απλά προγράμματα, φτάνοντας σε 3kg με περίπλοκες ασκήσεις (με τα οποία 3 κιλα κουράζομαι στις 30 επαναλήψεις με ταχύτητα λίγο χαμηλότερη από αυτή που Χρησιμοποιείς στις ασκήσεις με λάστιχο...οπότε προφανώς θα περάσω στα 4 κιλα ή 5 κιλα),
    Και 14 χρονια να ασχολείσαι με 3κιλα βαράκια, λάστιχα κλπ μυική ανάπτυξη δεν θα έχεις.
    Είναι που είναι δύσκολο για μας τις γυναίκες να αυξήσουμε τη μυική μας μάζα, άμα κάνουμε και τόσο ελαφριά βάρη τότε μην περιμένεις να γραμμώσεις.
    Εξάλλου γράμμωση τι σημαίνει; Διώχνω το λίπος ώστε να φανούν οι γραμμές των μυών.

    Γι αυτό έχεις όπως λες σπιρτόξυλα χέρια και πόδια. Αφού δεν υπάρχει μυική υποδομή.

    Για ένα σώμα γυναικείο γραμμωμένο ως το κόκαλο χωρίς φάρμακα πρέπει να βγάλει ο πωπός μας φωτιά από την αερόβια και τις σκληρές προπονήσεις.
    Και εννοω προπονήσεις με βάρη, όσο πιο βαριά μπορούμε!
    Και διατροφή στρατιωτική.
    Αν όλα αυτα τα κάνουμε σωστά, τότε μπορούμε να βλέπουμε ένα σχετικά καλό αποτέλεσμα από χρόνο και πάνω..

    Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.

  23. #23
    Junior Bodybuilder Muffin's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Posts
    100

    Default

    Σ'ευχαριστω πάρα πολύ για την γρήγορη και ειλικρινή απάντηση :) Αυτός είναι και ο λόγος που σου ζήτησα καποια στιγμή να αναρτησεις το δικό σου διατροφικό πλάνο και πλάνο ασκήσεων. Έστω τι έκανες όταν ξεκίνησες και έφτασες τόσο μα τόσο ψηλά :) Δηλαδή, ανοησίες κάνω τόσο καίρο :( Δεν υπάρχει κοντά μου γυμναστήριο και έχω προμηθευτεί βαράκια, στρώματακι κ DVD ασκήσεων. Έχω μεγάλο κόλλημα με γυμναστική στυλ boot camp ακι ασκήσεις ενδυνάμωσης γενικότερα. ξεκινησα με βαρακια 1 κιλου, μετά 2 κιλών, τώρα 3 κιλών και θα συνεχίσω. Από διατροφή καταναλώνω κυρίως στήθος κοτόπουλο, τόνο σε νερό, γιαούρτι 2% με κουακερ κ μελι, γάλα 2% με κουάκερ, πράσινα λαχανικά, μήλα, πορτοκάλια κ μπανανες, ολικής μακαρόνια και ολικής ψωμί του τοστ με γαλοπούλα, σπιτικές πίττες (σπανακοπιττα, τυρόπιττα), ολικής παξιμάδι με 1κτλ λάδι κ τυρί του τοστ κ σοκολατα υγείας...ολα αυτά μετρώντας θερμίδες. το λιγοτερο 1250, το μεγιστο 2450 κ για ΄παρασπονδιες ως 1850 (ειναι οι θερμιδες συντηρησεις οταν κανω καθιστικη ζωη). Αλλα στοιχεια για μενα ειναι το υψος 1,73 βαρος 58-59, μέση 72 κοιλίτσα 82, περιφερεια 92 (ω ναι σωματοτυπος...ΤΟΥΒΛΟ!!!! καμπυλη καμια :( ) και ηλικια 2 χρονων. Συχνοτητα γυμναστικης μερα παρα μερα για 45 με 60 λεπτά με ένταση π λαχανιάζω.

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Muffin View Post
    Σ'ευχαριστω πάρα πολύ για την γρήγορη και ειλικρινή απάντηση :) Αυτός είναι και ο λόγος που σου ζήτησα καποια στιγμή να αναρτησεις το δικό σου διατροφικό πλάνο και πλάνο ασκήσεων. Έστω τι έκανες όταν ξεκίνησες και έφτασες τόσο μα τόσο ψηλά :) Δηλαδή, ανοησίες κάνω τόσο καίρο :(
    Aγαπητή μου Muffin σ'ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τα κολακευτικά σου λόγια.
    Παρεπιπτόντως να σου πω πως δεν έχω ξεχάσει το πολύ γλυκό pm σου, να σαι σίγουρη πως όσο ο χρόνος μου επιτρέπει θα γράψω και άλλα αρθράκια που μπορεί να φανούν χρήσιμα στα κορίτσια που ξεκινούν τώρα.

    Το να σου γράψω τι τρώω και τι προπόνηση κάνω πίστεψέ με δεν έχει καμία αξία.
    Το θέμα δεν είναι να ξεπατικώσεις τη διατροφή μου και την προπόνησή μου αλλά να μάθεις τι και πώς πρέπει να γυμνάζεσαι/τρως για να βελτιωθείς.

    Ο κάθε ένας είναι διαφορετικός, αυτό που πιάνει σε μένα σε σένα μπορεί να μη λειτουργεί.
    Μην το πάρεις ως υπερβολή, αλλά τώρα μαθαίνω κι εγώ σιγά σιγά πώς πρέπει να γυμνάζομαι και να τρώω. Δεν είναι εύκολο να μάθω το σώμα μου, δοκιμάζω, βλέπω, κρίνω, αλλάζω.. τίποτα δε μένει στάσιμο και το ίδιο.

    Το πιο σημαντικό όμως είναι να έχεις υπομονή!
    Με σπανακόπιτες και σοκολάτες υγείας γλυκιά μου δεν φεύγει το λιπάκι..
    Ναι μπορείς να τα τρως, ας πούμε όμως μια φορά την εβδομάδα.

    Το ότι είναι "υγιεινή" μια τροφή δεν σημαίνει πως δεν μας λιπώσει. Πχ το κακάο, έχει τόσα ωφέλη, αλλά το κακάο! όχι το βούτυρο και η ζάχαρη που παίρνεις όταν τρως τη σοκολάτα.

    Επίσης και τα φρούτα. Είναι υγιεινά, έχουν βιταμίνες, αλλά δεν παύουν να έχουν και ζάχαρη. Γι αυτό με μέτρο και αυτά αν θέλουμε να πέσουμε σε λίπος.

    Αυτά που σου γράφω τώρα είναι πολύ γενικές ενδεικτικές γραμμές.
    Δυστυχώς δεν γίνεται σε ένα ποστ να τα πούμε όλα, όμως μπορείς να καταλάβεις πως πρέπει να κινηθείς!
    Και εννοείται πως εμείς εδώ είμαστε για να σε βοηθήσουμε σε ότι χρειαστείς!

  25. #25
    Junior Bodybuilder Muffin's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Posts
    100

    Default

    Σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι τόσο για την υπομονή σου (γιατί θα έχεις χιλιοδιαβάσει αντίστοιχα ποστς), το ενδιαφέρον σου να μεταδώσεις αυτά που γνωρίζεις και εφαρμόζεις, αλλά και η διακριτικότητα και ειλικρίνια στις απαντήσεις σου. :) Πήρα το θάρρος/θράσος και ανέβασα κάποιες φωτογραφίες για το επίμαχο σημείο και θέλω τη γνώμη σου για την πρόοδό μου έως τώρα. Αν έχω λόγο ή όχι να πέφτω τόσο πολύ στην "μαυρίλα" για το θέμα αυτό. 100% χρειάζεται και άλλη προσπάθεια και σίγουρα βελτιώσεις στη διατροφή και την άσκηση. Είμαι σύγουρη ότι θα τα καταφέρω με την παρέα του φόρουμ. :)Φωτογρ. 0155.jpgΦωτογρ. 0163.jpgΦωτογρ. 0156.jpgΦωτογρ. 0164.jpg

  26. #26
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλημέρα Muffin και καλή εβδομάδα να χουμε!

    Έλα βρε κορίτσι μου κι έτσι όπως τα είχες περιγράψει τα χες κάνει πολύ δραματικά τα πράγματα!!
    Σοβαρά τώρα αγχώνεσαι για το πως θα βελτιωθείς; Λίγο να το βάλεις πρόγραμμα και φτιάξεις διατροφή και γυμναστική θα δεις αποτέλεσμα!

    Άρα ανακεφαλαιώνοντας, αυτό που μπορείς να κάνεις για να φύγει το πεισματάρικο λίπος είναι:

    - διατροφή (χωρίς σοκολάτες, πίτες κλπ.. όσο το δυνατό πιο "καθαρή") Βέβαια θα τρως και μια φορά πχ τη βδομάδα κάτι που λαχταράς, δεν το συζητώ, εγώ λέω να μην γίνεται σε καθημερινή βάση.

    - γυμναστική (και εννοώ με βάρη) Μη σε τρομάζει η λέξη! Βάρη δεν είναι μόνο τεράστιες μπάρες με ασήκωτα κιλά. Είναι και οι 5 κιλοι αλτήρες ;-)
    Με βασικές ασκήσεις (χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει να λιώνεις στους κοιλιακούς) θα δεις πόσο θα τονωθεί η κοιλιά παράλληλα με το χάσιμο λίπους.

    Όλα γίνονται, αρκεί να υπάρχει θέληση, υπομονή και γνώση.

    Τα δύο πρώτα εξαρτώνται από σένα, το τρίτο θα το βρεις άφθονο από το φόρουμ.
    Και εννοείται πως εμείς εδώ θα μαστε δίπλα σου και για ψυχολογική υποστήριξη και γενικά σε ότι συμβουλή χρειαστείς!!!
    Last edited by Kardoula; 20-12-10 at 10:23.

  27. #27

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    πολυ δραματικα οντως τα ειχες παρουσιασει βρε κοριτσι! αντε καλη συνεχεια κ μη τρελαινεσαι!
    δε βοηθα σε τιποτε το να αναλωνεσαι σε σκεψεις... (κοιτα ποια μιλαει)

  28. #28
    Junior Bodybuilder Muffin's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Posts
    100

    Default

    Καλημeρα σε ολους :). Πραγματι ειμαι υπερβολικη και σκληρη με τον εαυτο μου και μονο, οχι μονο στο θεμα εμφανισης, αλλα και στη δουλεια σε σημειο να απογοητευομαι με το παραμικρο :( Δεν τα παραταω, ομως. Με πιανει μεν η μαυριλα μου και η απαισιοδοξια μου, αλλα την επομενη μερα ολα κυλουν σαν να μην εγινε τιποτα :). Οπως ειπες κα συ kardoula χωρις σωστη διαροφη και συστηματιικη προπονηση πως να φανουν αποτελεσματα? Μεσα στην υπερβολη μου επεσα στην παγιδα της υπερενασχολησης με τις θερμιδες και παραμελησα το θεμα "ποσοτητα" και "ποιοτητα" πρωτεινων? Καλα, πως περιμενα μονο με γιαουρτακι καθε μερα (το λευκο 2% 150γρ με 20 γρ κουακερ κ 1 κτγ μελι καθε μερα 2 με 3 φορες) να φτασω τις πρωτεινες που θελω? Ε τοτε καλα κανει και μενει το ανεπιθυμητο λιπακι στην κοιλιτσα μου :P. Χωρις υπερβολες στο θεμα κοιλιακων ειμαι απο μεσα "κουκλα" και απο εξω "πανουκλα", αφου δεν μπορουν να φανουν πεντακαθαρα. Φρικη φρικη!!! Τοσο καιρο εκανα στην κυριολεξια μισα πραγματα. Οκ, το στοχο που εβαλα πριν 4 χρονια οχι μονο τον εφτασα, αλλα τον ξεπερασα κιολας αρκετα (ημουν 72 κιλα με 1,73 υψος με ενα ποπο ΝΑ, κατι ποδια ατσουμπαλα, πλαδαρα μπρατσα και κατι ακρως χαριτωμενα πτερυγια στη μεση!!!! Τωρα ειμαι 58 με 59)

    Και ομως kardoula ξεκινωντας με 1 κιλο, συνεχιζοντας με 2 κιλα και τον τελευταιο χρονο στα 3 κιλα εχω καταφερει να γραμμωσω τα χερια μου (βλεπω με την παραμικρη κινηση αυτες τις χαριτωμενες γραμμουλες στους ωμους και οχι μονο :)) . Φυσικα δεν απεκτησα ογκο γιατι το βαρος δεν ηταν βαρος-προκληση! Αυτο ομως που βλεπω και τα σχολια θαυμασμου των αλλων με κανουν να νιωθω οτι με το θεμα χερια μπορω να νιωθω αυτοπεποιθηση :). Δηλαδη, ο στοχος ξε-ατσουμπαλιασμα μπρατσων πραγματοποιηθηκε κ με το παραπανω. Ω. ναι, τωρα θελω να βαλω λιιιγο ογκο...γι'αυτο ακουσα την kardoula και τα υπολοιπα μελη του φορουμ και μου εκανα δωρο 5κιλα (μεχρι τις 6-7 επαναληψεις ολα καλα....μετα αρχιζει το "καψιμο", οποτε δεν αντεχω να κανω πανω απο 10-12 ανα ασκηση :D).
    Τωρα για τα ποδια....ειναι το μερος του σωματος μου που εχω κανει τις απιστευτα πολλες ασκησεις (απιστευτα πολλες για τις αντοχες μου και μονο) με το βαρος του σωματος μου και με ελευθερα βαρη που πραγματικα καταφερα να πετυχω γραμμωση στις γαμπες και τους μηρους (μονο ψηλα και αναμεσα στα ποδια πιανω λιγο λιπακι, αλλα υποθετω οτι αν φυγει και αυτο θα εχω τελειως ανορεκτικα ποδια !?!?!?!). Φυσικα και δεν εβαλα ογκο αφου δεν εκανα βαρη-προκληση και δεν ηταν (και δεν ειναι) αυτος ο στοχος μου. Μονο ο ποπος θελει ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ φουσκωμα! Τον ξεζουμησα απο θεμα λιπους, αλλα πως να φουσκωσει αν δεν μου δινω πρωτεινες ποιοτητας (τι περιμενω απο τα γιαουρτια το καημενο??? Πω πω για γελια ειμαι!!!) και βαρη-προκληση?
    Οποτε τι εμεινε να "νιαουριζει"? Αυτο το λιπακι στην κοιλιτσα που βλεπετε στην φωτο. Ω, ναι η μαμα φυση μου εβαλε εκει τις αποθηκες! Πεισματαρα αυτη η κοιλιτσα σαν τον ιδιοκτητη της :D.
    Αυτο που θελω να πω σαν επιλογο ειναι οτι επρεπε καποτε να ανεβασω φωτογραφιες για να μου πουν αυτοι που ασχολουνται συστηματικα με προπονηση και διατροφη αν κατακρινω δικαιολογημενα η οχι το θεμα των "κοιλιακων" μου, γιατι μου εχει γινει υπερ-εμμονη σε σημειο να απελπιζομαι :( Δηλαδη εχω φτασει στο σημειο καποιες φορες που κοιταγομαι στον καθρεφτη να βλεπω μια κοπελα χοντρουλα στην κοιλια. Ατιμη αυτοπεποιθηση....ατιμη !!!!!!!
    Σας ευχαριστω πολυ kardoula και strength. :)))
    Last edited by Muffin; 24-12-10 at 09:38.

  29. #29
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εμείς σ'ευχαριστούμε muffin που μοιράστηκες μαζί μας τις σκέψεις σου!

    Πολύ ωραίο το ποστ σου, όσο για τους νέους αλτήρες έκανες πολύ καλή κίνηση ;-)

    Καλή επιτυχία στο στόχο σου!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απώλεια λίπους !!
    By kanapes7 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 14-08-08, 17:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •