Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 31 to 60 of 277
  1. #31
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    σχετικα με το να παω στο γυμναστηριο κ να ζητησω 2-3 ασκησεις ντρεπομαι να το κανω κ θεωρω οτι ετσι δε θα κανω κ δουλεια.
    νομιζω δε χρειαζεται να εσταιζω στο δενδρο γιατι χανω το δασος, ασε που αγχωνομαι.
    συντομα ερχεται ο παγκος κ αρχιζω, θα τα παρω με τη σειρα απτην αρχη!
    ως τοτε μονο αεροβια...κοιλιακους κ μελετη.

    kardoula ευχαριστουμε κ για το 2ο μερος!!!
    Να σαι καλά Strength, θα ακολουθήσουν και άλλα άρθρα σιγά σιγά και για προπόνηση και για διατροφή.
    Βασικά δεν είναι θέμα ντροπής (τι να ντρέπεσαι.. αφού τους ακουμπάς τα λεφτά σου, απαιτείς να έχεις και την ανάλογη βοήθεια από τον γυμναστή να σου δείξει 2-3 πράγματα). Το θέμα είναι, θα στα δείξει; Και αν ναι, θα ναι σωστά; (γιατί έχουν δει πολλά τα ματάκια μας..)

    κοριτσια απορω τι πηρα την μπαρα, εαν παω λιγο δεξια ή αριστερα θα σπασω πραγματα, αρα με κοβω σαυτο το σπιτι μονο με αλτηρες να γυμναζομαι...
    Σπάστα όλα
    Το πολύ πολύ πάρε τη μπάρα και πήγαινε στο σαλόνι Ή αν θες πάρε το καράβι και έλα εδώ, κερνάω προπόνηση σπιτική

    ΥΓ καρδουλα μου περισσευουν απειροι κροκκοι...
    Κι εμένα!!!!

  2. #32
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Κορίτσια κι εγώ από κρόκους άλλο τίποτα!!!!!!!

    Καλημέραααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Είμαι χαρούμενη!!! χιχιχιχιχιχι!!!!
    Λοιπόν πλέον σήμερα η ζυγαριά μου με έδειξε 61,700
    βέβαια αν ζυγιστώ απόγευμα αυτό αυτομάτως γίνεται +1,5 περίπου οπότε από το πρώτο μέτρημα που ήμουν 65,200 απόγευμα έχουν φύγει 2 κιλά τελικά σε ένα μήνα!!!!
    (Από το Σεπτέμβρη που προσπαθούσα σιγά σιγά να σταματήσω τα junk έχω χάσει 5 αφού τα πρώτα 3 φύγαν σχεδόν μόνα τους με λίγη προσοχή).
    (Ακόμα όπως καταλαβαίνετε δεν έχω καταφέρει να απεξαρτηθώ από τη ζυγαριά).



    Σχετικά με τις ασκήσεις τώρα, νομίζω ότι το σκουώτ είναι η πιο γαμάτη άσκηση!!!
    Εκτός του ότι είμαι ακόμα πιασμένη, χτες το βράδυ προσπαθούσα με βάση τα βίντεάκια να κάνω σωστά την κίνηση και νομίζω την ψιλοέπιασα τη νοοτροπία....
    Θα δούμε το ΣΚ που θα τις κάνω ξανά στο gym.

    Ακόμη έχω να δηλώσω ότι αυτή τη βδομάδα δεν έχω προλάβει να κάνω καθόλου αερόβια εκτός από 15-20 λεπτά μετά τις 2 προπονήσεις που έχω κάνει γιατί είχα κάτι τρεξίματα και έχω νευριάσει....

  3. #33
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Σπάστα όλα
    Το πολύ πολύ πάρε τη μπάρα και πήγαινε στο σαλόνι Ή αν θες πάρε το καράβι και έλα εδώ, κερνάω προπόνηση σπιτική
    :
    Κι εγώ θέλωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!

    Αλήθεια καρδούλα από που είσαι???

  4. #34
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Μπράβο pitsouf, αστέρι είσαι!!!
    Δεν υπάρχει λόγος να ζυγίζεσαι όμως και απόγευμα, λογικό να σε δείχνει παραπάνω με όσα έχεις φάει, πιει κλπ!

    Quote Originally Posted by pitsouf View Post

    Αλήθεια καρδούλα από που είσαι???
    Από Αθήνα είμαι, απλά μένω μόνιμα σε νησί τα τελευταία χρόνια.

  5. #35
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!
    Δεν ζυγίζομαι πάντα πρωι κ απόγευμα.
    Απλά επειδή προσπαθούσα να καταλάβω πόσο λάθος πηγαίνει η δική μου ζυγαριά (απόγευμα ζυγίζομαι στο γυμναστήριο) έφτασα να ζυγιστώ πάρα πολλές φορές και τελικά όταν μια φορά μου έκοψε (θαύμα!) και ζυγίστηκα πρώτα στο σπίτι (απόγευμα) και μετά κατευθίαν στο γυμναστήριο, κατάλαβα επιτέλους ότι δεν πάει η ζυγαριά λάθος, απλά έχω αυτή την απόκλιση από το πρωί ως το απόγευμα.
    Απλά είχα σημειώσει με όλες τι ζυγαριές τα κιλά και από τότε πότε ζυγίζομαι πρωί κ πότε απόγευμα...


    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Από Αθήνα είμαι, απλά μένω μόνιμα σε νησί τα τελευταία χρόνια.
    Τι τυχερή που είσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Σε ζηλεύω !!!!!!!!

  6. #36

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    τελεια καρδουλα, ευχαριστουμε πολυ,
    τρεχω λιγο πανικοβλητη αλλα σας διαβαζω κ προσπαθω συχνα ανεπιτυχως για αεροβια!
    μπορουμε να κανουμε κ ενα θεμα να συζηταμε τα οφτοπικ γυναικεια θεματα...?
    πχ κατα ποσο βολευει η γυμναστικη με μπαρα στο σαλονι ή ειναι προτιμοτερο να επιζησουν οι πορσελανες κ τα κρυσταλα :P
    επισης πολυ καλο που επιτελους χρειαζεται εγγραφη για να διαβασει κανεις τα θεματα (δοκιμασα σημερα xwris log-in κ δε με εβαζε)

    οσο για το γυμναστη/στηριο εαν οι πελατες ειμασταν σε θεση με μια φορα που μας τα δειχνουν να εκτελουμε σωστα ολες τις ασκησεις τοτε δε θα υπηρχε προβλημα,
    νομιζω οτι το νοημα του "παω γυμναστηριο" ειναι να υπαρχει επιβλεψη.
    Η ανεπαρκεια προσωπικου, οπως κ η παντελης ελλειψη προσωπικου ή η ελλειψη ενδιαφεροντος του την ωρα που εκτελουμε το προγραμμα μας (στο νησι ειναι συχνο φαινομενο να εισαι μονος) με εκνευριζει
    κ προς το παρον δεν ξαπαω γυμναστηριο. μου την εχει βαρεσει που λενε. αργοτερα θα δω.

    αφου μονη ειμαι κ στα δυο καλυτερα σπιτι που εχω κ την ησυχια μου!
    θα εκτελω ο,τι μπορω με αλτηρες,
    ε κ να εκτελεσω κανενα διακοσμητικο με τη μπαρα στο σαλονι δεν εγινε τιποτε :P

  7. #37
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    μπορουμε να κανουμε κ ενα θεμα να συζηταμε τα οφτοπικ γυναικεια θεματα...?
    πχ κατα ποσο βολευει η γυμναστικη με μπαρα στο σαλονι ή ειναι προτιμοτερο να επιζησουν οι πορσελανες κ τα κρυσταλα :P
    Α μπράβο Strength, πολύ καλή η ιδέα σου!
    Αργότερα που θα χω χρόνο θα φτιάξω ένα τόπικ για κους κους και γυναικεία θέματα για γυμναστική και γενικά να λέμε τον πόνο μας

  8. #38
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by pitsouf View Post




    Τι τυχερή που είσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Σε ζηλεύω !!!!!!!!
    Βάζω τα εισιτήρια, έλα για καφέ και προπόνηση

  9. #39
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Α μπράβο Strength, πολύ καλή η ιδέα σου!
    Αργότερα που θα χω χρόνο θα φτιάξω ένα τόπικ για κους κους και γυναικεία θέματα για γυμναστική και γενικά να λέμε τον πόνο μας

  10. #40
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Βάζω τα εισιτήρια, έλα για καφέ και προπόνηση
    Καλέ έρχομαι και χωρίς να βάλεις τα εισητήρια!!!!
    Κρα κάνω για εκδρομές και για νησιά!!!
    Αν και το ιδανικό μου θα ήταν το καλοκαίρι!!!
    Επιφυλάσομαι λοιπόν ως τότε, να έχω μάθει και το σκουώτ, να έχω φτιάξει και το σώμα λιγουλάκι

    Σε πιο νησί????
    (Αν θες φυσικά να πεις!)

    Strength κι εσύ σε νησί???
    Εσύ σε πιο είσαι???
    Μόνο εγώ ξέμεινα στην παλιοαθήνα???

  11. #41
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    To topic που πρότεινε η Strength δημιουργήθηκε ;-)

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24673

  12. #42

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    kardoyla σε ρωτησα κ στο αλλο τοπικ αλλα εδω κολλαει καλυτερα η απορια μου,
    μια που δεν θα εχω παγκο οσο συντομα ηλπιζα, εχουμε εναλλακτικη προταση ασκησεων με βαρη στο σπιτι για αρχαριες ή ατομα που τα εχουν αφησει καιρο?
    ειχα επαναπαυτει οτι θα εχω παγκο κ θα εκτελω το προγραμμα σου οπως ακριβως το εχεις αλλα τωρα χαθηκα παλι...πως θα κανω τις ασκησεις που εχεις για στηθος-πλατη-ωμους...
    αρχιζω αυριο με αεροβια κ θα περιμενω εναγωνιως απαντηση σου!
    (εχω μονο μπαρα, αλτηρες, καθρεφτη, τραμπαλα, μπαλα για να στα θυμησω)
    Last edited by Strength; 21-12-10 at 23:02.

  13. #43
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Ναι φυσικά και υπάρχουν εναλλακτικές ασκήσεις!

    Αν έχεις την καλοσύνη κάνε λίγο υπομονή μέχρι αύριο να μαζέψω υλικό και θα το ποστάρω εδώ.

  14. #44

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    εννοειται! ευχαριστω!
    υπομονη απλετη!
    απλα επειδη πρεπει να βγω απτην αδρανεια που με σαπιζει αρχιζω απο αυριο καθημερινη γυμναστικη οπως οπως σπιιτι,
    απο το τιποτα που εκανα ως τωρα καλυτερα.
    κ μολις μας δωσεις κ το υλικο ανευ παγκου ακομα καλυτερα :)

  15. #45

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    μπορω αραγε να τα βρω μονη απο το exrx? δεν θελω να σε βαζω σε κοπο εξτρα...
    αν υπαρχει τροπος απο εκει πες μου κ τα βρισκω, σευχαριστω!

    εχω ηδη βρει καποιες εναλλακτικες για καποιες ασκησεις
    αλλα δε μπορω να βασιστω σεμενα... ασε που δεν βρισκω για ολες...
    Last edited by Strength; 22-12-10 at 00:18.

  16. #46
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    μπορω αραγε να τα βρω μονη απο το exrx? δεν θελω να σε βαζω σε κοπο εξτρα...
    αν υπαρχει τροπος απο εκει πες μου κ τα βρισκω, σευχαριστω!
    Bρε σώπα και δε με βάζεις σε κανένα κόπο!
    Το θέμα δεν είναι απλά να βάλουμε μερικά λίνκ από το exrx αλλά να συζητήσουμε απορίες για εκτέλεση κλπ..
    Επίσης έχω στο νου μου και μερικά βιντεάκια που θα βοηθήσουν. Όπως επίσης και ασκήσεις που δεν περιλαμβάνουνται στον οδηγό.

    Καλημέρα, πάω για την πρωινή μου αερόβια τώρα, τα λέμε αργότερα

  17. #47
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Καλημέρα διαδικτυακές μου φιλενάδες!!!

    Έχω κι εγώ μια ερώτηση καρδούλα!!!!
    Τις προβολές, επειδή ακόμα δεν ισορροπώ καλά (είμαι ανισόρροπη που λένε) τις κάνω χωρίς να κουνάω τα πόδια.
    Δηλαδή, κάνω το άνοιγμα και μένει σταθερό το βήμα και ανεβοκατεβαίνω (χωρίς να κάνω πάλι βήμα).
    Χάλια η περιγραφή μου......

    Αν κατάλαβες τι εννοώ, η απορία μου είναι αν αυτό πιάνει καλά σαν άσκηση ή παιδεύομαι τσάμπα.

  18. #48
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλημέρα pitsouf!!!

    Κατάλαβα την εκτέλεση που λες, φυσικά και είναι σωστή. Αλλά τσέκαρε και από το παρακάτω βιντεάκι αν την εκτελείς σωστά, θα το διαπιστώσεις αν νιώθεις το κάψιμο στους γλουτούς


  19. #49
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλημέρα pitsouf!!!

    Κατάλαβα την εκτέλεση που λες, φυσικά και είναι σωστή. Αλλά τσέκαρε και από το παρακάτω βιντεάκι αν την εκτελείς σωστά, θα το διαπιστώσεις αν νιώθεις το κάψιμο στους γλουτούς

    Ναιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!
    Γιούπιιιιι!!!!!!!!
    Έτσι την κάνω
    Κάψιμο νιώθω όμως στους 4κέφαλους πιο πολύ.....άρα μήπως δεν την κάνω όσο καλά νομίζω
    χμμμμμ.....

    Και ένα τελευταίο, ευτυχώς το σκουώτ έχω αρχίσει να το καταλαβαίνω σαν κίνηση.

    Το πρόβλημα το έχω με τις άρσεις που δεν νιώθω κάψιμο στα πόδια
    μήπως πρέπει να αυξήσω κιλά???
    Στους δικέφαλους δεν πρέπει να με πιάνει??

  20. #50
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Κάψιμο νιώθω όμως στους 4κέφαλους πιο πολύ.....άρα μήπως δεν την κάνω όσο καλά νομίζω
    χμμμμμ.....
    Όταν είσαι σίγουρη πως κάνεις όπως στο βίντεο τις προβολές τότε αύξησε κιλά και τότε θα νιώσεις το κάψιμο και στο γλουτό. Όταν κάνεις μια άσκηση να προσπαθείς με το μυαλό σου να "ρίχνεις" το φορτίο (είτε αυτό είναι μπάρα ή αλτήρας ή μηχάνημα) στο μυ που θες να δουλέψει.


    Και ένα τελευταίο, ευτυχώς το σκουώτ έχω αρχίσει να το καταλαβαίνω σαν κίνηση.
    Για να το καταλάβεις ακόμα καλύτερα θα σου λεγα αν κανεις σε σμιθ να κάνεις με αλτήρες κρατώντας τους στο πλάι. Είμαι σίγουρη πως θα σου ναι πιο εύκολο σαν κίνηση και θα σε βοηθήσει να κανεις ακόμα καλύτερη εκτέλεση αργότερα και με μπάρα.

    Το πρόβλημα το έχω με τις άρσεις που δεν νιώθω κάψιμο στα πόδια
    μήπως πρέπει να αυξήσω κιλά???
    Στους δικέφαλους δεν πρέπει να με πιάνει??
    Ναι, μηριαίους δικέφαλους και χαμηλά στη μέση.
    Όχι για την ώρα μην αυξήσεις κιλά, αυτή η άσκηση απαιτεί πρώτα απ όλα αυστηρή εκτέλεση. Κι επειδή δεν ξέρω πως ακριβώς την κάνεις δεν μπορώ έτσι άιντε άιντε να σου πω να αυξήσεις.
    Θα σου προτείνω κι εδώ να τις κάνεις με αλτήρες. Για δοκίμασε όπως βλέπεις στο παρακάτω βίντεο (εσύ δεν είναι ανάγκη να ακουμπάς τις πατούσες σε δίσκους..) και πες μου εντυπώσεις.
    Προσπάθησε να νιώσεις σε κάθε επανάληψη το τράβηγμα στο μηριαίο. Και προσοχή! Η πλάτη πάντα ίσια, όχι καμπούριασμα!


  21. #51
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Strength, οι παραπάνω ασκήσεις μπορούν να εκτελεστούν άνετα και στο σπίτι χωρίς να χρειάζεσαι πάγκο. Το μόνο που θες είναι αλτήρες και ένα λαστιχένιο δάπεδο για να μη γλιστράνε τα πέλματά σου.

    Σιγά σιγά θα ποστάρω βίντεο ασκήσεων για να βλέπετε πώς ακριβώς πρέπει να κάνετε την εκτέλεση:

    Σκουώτ με ανοιχτά πόδια (ή αλλιώς σούμο σκουώτ).
    Πιάνει τρομερά ποπό και προσαγωγούς. Προσωπικά αυτή την άσκηση την κάνω κρατώντας έναν 20κιλο δίσκο ανάμεσα στα σετ κανονικού σκουώτ στο σμιθ.
    Σκέτη ΚΟΛΑΣΗ!!!!!!
    (δεν είναι απαραίτητο να βάλετε δίσκους κάτω από τα πόδια)

    http://www.youtube.com/user/Instruct...39/uiF0JIOmHUk
    Last edited by Kardoula; 22-12-10 at 13:53.

  22. #52
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Strength, οι παραπάνω ασκήσεις μπορούν να εκτελεστούν άνετα και στο σπίτι χωρίς να χρειάζεσαι πάγκο. Το μόνο που θες είναι αλτήρες και ένα λαστιχένιο δάπεδο για να μη γλιστράνε τα πέλματά σου.

    Σιγά σιγά θα ποστάρω βίντεο ασκήσεων για να βλέπετε πώς ακριβώς πρέπει να κάνετε την εκτέλεση:

    Σκουώτ με ανοιχτά πόδια (ή αλλιώς σούμο σκουώτ).
    Πιάνει τρομερά ποπό και προσαγωγούς. Προσωπικά αυτή την άσκηση την κάνω κρατώντας έναν 20κιλο δίσκο ανάμεσα στα σετ κανονικού σκουώτ στο σμιθ.
    Σκέτη ΚΟΛΑΣΗ!!!!!!
    (δεν είναι απαραίτητο να βάλετε δίσκους κάτω από τα πόδια)

    http://www.youtube.com/user/Instruct...39/uiF0JIOmHUk

    Ααααααα!!!!!!!!!!
    Αυτό το σούμο σκουώτ το βρήκα μια μέρα που χάζευα στο youtube.
    Προσπάθησα να το κάνω, οι προσαγωγοί με πέθαναν!!!!!!!!!!
    Αλλα να σου πω πολύ το ευχαριστήθηκα !!!!!

    Τις άρσεις τις κάνω με αλτήρες, αλλά παρατήρησα ότι κατεβαίνω πολύ πιο χαμηλά από ότι στο βίντεο.
    Την πλάτη προσπαθώ να την έχω ίσια.
    Δεν έχει μεγάλη απόκλιση (νομίζω) όπως το κάνω.
    Στη μέση χαμηλά με πιάνει αλλά νομίζω μόνο εκεί.
    Άσε πολύ με παιδεύει αυτή η άσκηση

    Όσο για το σκουώτ το κάνω όντως στο σμιθ, είχα προσπαθήσει με σκέτη μπάρα, δε μπορούσα και είχα την εντύπωση πως δε θα μπορούσα και με αλτήρες επειδή φοβάμαι μην χάσω την ισορροπία μου (ανισόρροπο όπως είπαμε), ενώ στο σμιθ νομίζω ότι την κάνω πιο σωστά.
    Θα το προσπαθήσω πάντως και με αλτήρες γιατί το σμιθ συνήθως είναι πιασμένο και κάνω αμάν κ πως να αδειάσει.

    Αυτό με τους δίσκους κάτω από τα πόδια σε τι βοηθάει???

  23. #53
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Kαλά, δε το συζητώ.. το σούμο σκουώτ είναι απλά θανατηφόρα άσκηση!!

    Pitsouf μου, καταλαβαίνω απόλυτα πως οι άρσεις δεν είναι και ότι πιο εύκολο και πόσο μάλλον όταν δεν έχεις κάποιον να σου δείξει από κοντά και να σε διορθώσει αν κάτι κάνεις λάθος.
    Όμως μην παραιτείσαι. Προσπάθησε ακόμα και χωρίς καθόλου έξτρα βάρος να μάθεις την κίνηση.

    Αν όμως βλέπεις πως σου γίνεται βραχνάς η άσκηση, τότε άστην για αργότερα, δεν χάθηκε ο κόσμος. Κάποια στιγμή θα το καταφέρεις, είμαι σίγουρη. Κάθε αρχή και δύσκολη, όμως δεν μασάς εσύ ;-)


    Οσο για την απορία σου με τους δίσκους στα πόδια, τους βάζουν για να πιάσει η άσκηση περισσότερο σε άλλο σημείο πχ πιο πολύ τετρακέφαλους.

  24. #54
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Συνέχεια των βίντεο για ασκήσεις (σπιτικές και μη..)

    ΠΛΑΤΗ

    Κωπηλατική με αλτήρες(παρατηρήστε την πλάτη, πάντα ίσια και γόνατα ελαφρώς λυγισμένα, αγκώνες κοντά στον κορμό)




    Κωπηλατική με μπάρα






    Τo be continued..

  25. #55
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλά, δε το συζητώ.. το σούμο σκουώτ είναι απλά θανατηφόρα άσκηση!!

    Pitsouf μου, καταλαβαίνω απόλυτα πως οι άρσεις δεν είναι και ότι πιο εύκολο και πόσο μάλλον όταν δεν έχεις κάποιον να σου δείξει από κοντά και να σε διορθώσει αν κάτι κάνεις λάθος.
    Όμως μην παραιτείσαι. Προσπάθησε ακόμα και χωρίς καθόλου έξτρα βάρος να μάθεις την κίνηση.

    Αν όμως βλέπεις πως σου γίνεται βραχνάς η άσκηση, τότε άστην για αργότερα, δεν χάθηκε ο κόσμος. Κάποια στιγμή θα το καταφέρεις, είμαι σίγουρη. Κάθε αρχή και δύσκολη, όμως δεν μασάς εσύ ;-)

    .
    Οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοχι, φυσικά και δεν θα τα παρατήσω!!!!
    Που θα πάει θα την καταφέρω την άτιμη και θα με πιάνει σωστά!!!!

    Τελικά πιάστηκαν και οι γλουτοί, απλά το κατάλαβα χτες που πόναγα όπως και σήμερα (τις ασκήσεις τις έκανα την Τρίτη).
    Ωραίες ασκήσεις πάντως αυτές, σκουώτ, προβολές κλπ!!!!
    Έχω ενθουσιαστεί!!!!!

  26. #56

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    καρδουλα μου τελεια τα βιντεακια αλλα εγω εχω προβλημα στο ποια ασκηση παει αντι για ποια.
    δηλαδη δεν ξερω να συσχετιζω τις ασκησεις.
    καταλαβαινω οτι υπαρχουν απειρες εναλλακτικες του παγκου αλλα δεν ξερω ποια ασκηση πιανει τα ιδια σημεια.
    τις περισσοτερες απο αυτες τις εκανα και στο τζιμ αλλα τοτε ακολουθουσα αλλο προγραμμα...
    για να κανω το δικο σου σπιτι τι θα πρεπει να κανω?
    αν μπορουσες να το κανεις ενα εντιτ κ να βαλεις εκει ονομαστικα τις εναλλακτικες ασκησεις χωρις παγκο θα σου ημουν ευγνωμον!

    ΥΓ το σουμο σκουοτ ακομα κ χωρις βαρος ηταν απιστευτη αισθηση!
    τελικα πιτσουφ εκανα περισσοτερα αποσα νομιζα στο τζιμ! ειδες αμα δε ξερεις τα ονοματα...
    που θα μας παει θα τα εμπεδωσουμε, κρατα γερα! χεχε

    ΥΓ2 καρδουλα η πρωινη αεροβια ηταν στο ελλειπτικο να υποθεσω? αρχιζω κ γω σημερα πρωτη ημερα :)

  27. #57
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Γλυκιά μου Strength σύμφωνα με το πρώτο στάδιο του προγράμματος, πρέπει να επιλέξεις 1 άσκηση για κάθε μυική ομάδα.

    Τι κι αν δεν υπάρχει πάγκος, τι κι αν δεν είμαστε γυμναστήριο, κανένα πρόβλημα!

    Να θυμάσαι, πως όποιο πρόγραμμα και να επιλέξεις, είτε αυτό ή οποιοδήποτε άλλο θες να δοκιμάσεις, να του δώσεις χρόνο και μείνεις εστιασμένη εκεί.
    Δηλαδή όχι τη μια βδομάδα ένα και την άλλη άλλο. Αυτό είναι πολύ βασικός παράγοντας για την πρόοδο.


    Η πρώτη σου προπόνηση θα έχει ως εξής:

    Στήθος

    Push ups


    Εσύ κάνε τη "γυναικεία" εκτέλεση, δηλαδή να στηρίζεσαι στα γόνατα.








    ΠΛΑΤΗ

    Διάλεξε μία από τις ασκήσεις που έχω βάλει στο παραπάνω μου ποστ (κωπηλατική με αλτήρα ή μπάρα) Προτείνω αυτή με αλτήρα.



    ΠΟΔΙΑ

    Διάλεξε από τα παραπάνω βίντεο μία άσκηση όποια σου αρέσει

    - προβολές με αλτήρα

    - σούμο σκουώτ

    - αναπηδούμενο σκουώτ (εγώ το βάφτισα έτσι..!)


    Η άσκηση είναι αυτή.
    Γενικά οι πλυομετρικές ασκήσεις είναι ότι πρέπει τώρα για το σπίτι!






    ΔΙΚΕΦΑΛΑ


    Εδώ τα πράγματα είναι εύκολα.. Διάλεξε από το βασικό πρόγραμμα μία άσκηση πχ κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες όρθια.



    ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ

    Εκτάσεις αλτήρα πίσω από το κεφάλι καθιστή (σε καρέκλα)






    ΩΜΟΙ


    Πιέσεις ώμων με αλτήρες όρθια ή καθιστή




    ή μπορείς να επιλέξεις

    Πλάγιες εκτάσεις



    Αυτά είναι αρκετά για να καλύψουν την πρώτη σου προπόνηση.

    Για τις επόμενες εδώ είμαστε να το σχεδιάσουμε ;-)

    Καλή επιτυχία!!!




    ΥΓ2 καρδουλα η πρωινη αεροβια ηταν στο ελλειπτικο να υποθεσω? αρχιζω κ γω σημερα πρωτη ημερα :)
    Ναι Κάνω αερόβια κατά τις 7 και βάζω τηλεόραση στο star τον μπομπ τον σφουγγαράκι και μετά την Πρωινή μελέτη
    Last edited by Kardoula; 23-12-10 at 14:34.

  28. #58

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    καρδουλα μου οι υπολοιπες ομως δεν καλυπτονται, κ γω ειχα βρει καποιες εναλλακτικες καποιων με παγκο αλλα οχι ολων,
    κ ειμαι τελειομανης, ή θα κανω το προγραμμα σου ως εχει ή καθολου...
    θελω να ξερω οτι μπορω να κανω ολο το προγραμμα χωρις παγκο αλλιως δεν θα το αρχισω με ξερω :S

  29. #59
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Ποιές δεν καλύπτονται καλέ;

    Οι παραπάνω ασκήσεις είναι πλήρεις για να γυμνάσεις όλες τις μυικές ομάδες!!

    Δηλαδή προτιμάς να κάθεσαι;

    Η επιλογή είναι δική σου φιλενάδα, αλλά να ξέρεις πως ένας πάγκος δεν θα κάνει τη διαφορά.. Και στο πάτωμα εγώ θα έκανα τις πιέσεις στήθους με αλτήρες, ακόμα και αν η κίνηση ήταν η μισή. Και πους απς.

    Όλες οι υπόλοιπες δεν χρειάζονται καν πάγκο!

    Κι επειδή μπερδεύτηκα.. στο λογκ σου γράφεις πως θα ξεκινήσεις ήδη πρόγραμμα.. Τελικά τι αποφάσισες;
    Last edited by Kardoula; 23-12-10 at 14:43.

  30. #60
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ναι Κάνω αερόβια κατά τις 7 και βάζω τηλεόραση στο star τον μπομπ τον σφουγγαράκι και μετά την Πρωινή μελέτη
    Αερόβια με μπομπ σφουγγαράκι????????????/
    χαχχαχαχαχαχαχα καλή φάση!!!!


 
Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οδηγός Προπόνησης Με Βάρη Για Γυναίκες
    By Kardoula in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 1
    Last Post: 08-12-10, 22:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •