Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 5 of 10 FirstFirst 123456789 ... LastLast
Results 121 to 150 of 277
  1. #121
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Έχω μια ερωτησούλα όσον αφορά το σκουώτ.

    Ως τώρα κάνω ημικάθισμα, έρχομαι δηλαδή σχεδόν παράλληλα τα μπούτια με το έδαφος.
    Το να κάνω πιο βαθύ κάθισμα μου φαίνεται πολύ δύσκολο.

    Τι είναι καλύτερο, να μειώσω τα κιλά ώστε να καταφέρω (αν τα καταφέρω) να κάνω βαθύ κάθισμα, ή να κάνω με περισσότερα κιλά ημικάθισμα?

  2. #122
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Πιτσουφ μείωσε κιλά, κάνε βαθύ σκουώτ και μετά γράψε ποια από τις 2 παραλλαγές σε έπιασε περισσότερο και που ακριβώς.

  3. #123
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Καλημέρα Ειρηνάκι!!!!

    Σήμερα που έχω πόδια θα το δοκιμάσω να δω....βέβαια το πιάσιμο το νιώθω με μια χρονοκαθυστέρηση, αφού δεν πιάνομαι την επόμενη αλλά την μέθεπομενη (σήμερα πονάει στήθος-πλάτη-χέρια κλπ που έκανα την Τρίτη!).

    Φαντάζομαι το πιο βαθύ θα πρέπει να πιάνει περισσότερο ποπό?
    Το φοβόμουν μόνο λίγο για τα γόνατα, γιατί μου κάνουν κάτι ήχους περίεργους τελευταία (σα να θέλουν γρασάρισμα ), αλλά με μια δοκιμή δε νομίζω να έχω θέμα...

  4. #124
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Kαλησπέρα πιτσουφάκι! :)

    Quote Originally Posted by pitsouf View Post

    Φαντάζομαι το πιο βαθύ θα πρέπει να πιάνει περισσότερο ποπό?
    Το φοβόμουν μόνο λίγο για τα γόνατα, γιατί μου κάνουν κάτι ήχους περίεργους τελευταία (σα να θέλουν γρασάρισμα ), αλλά με μια δοκιμή δε νομίζω να έχω θέμα...
    Nαι, θα νιώσεις πιάσιμο σε ποπό πιο πολύ με το βαθύ κάθισμα. Η κίνηση αυτή είναι φυσική δεν είναι κάτι το ασυνήθιστα δύσκολο, είμαι σίγουρη θα το καταφέρεις. Με λίγα κιλά αρχικά για να δεις την τεχνική σου.
    Όσο για τα γόνατα, αν αναφέρεσαι στα ενοχλητικά "κρακ" τα χω και γω συχνά πυκνά. Αν κάνεις καλή προθέρμανση θα μειωθούν. Δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανυσηχεί.

  5. #125
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ Ειρήνη μου για την καθοδήγηση σου!!!

    Αυτά τα παλιοκρακ κρακ κρακ εννοώ ναι.....το παθαίνω κ στους ώμους όταν κάνω μια άσκηση, (που δεν ξέρω πως τη λένε) που σηκώνω τα χέρια μου με τους αλτήρες ευθεί μπροστά προς τα πάνω...(δε ξέρω αν κατάλαβες ποια λέω) η οποία παρεπιπτόντως πονάει πααααααααααααααααάρα πολύ!!!!!

    Σε καμιά ωρίτσα θα πάω gym και θα το δοκιμάσω έτσι το σκουωτ.

    (ότι θα ανυπομονούσα να περάσει η ώρα να πάω gym όπως τώρα δεν το είχα φανταστεί ποτέ στη ζωη μου!!!)

  6. #126
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    προφανως εννοεις τις εκτασεις ωμων μπροστα απο το κεφαλι..και μενα με ενοχλει στους ωμους αυτη η ασκηση..δοκιμασε να την κανεις καλυτερα σε τροχαλια και πολυ πολυ αργα την κινηση..με τους αλτηρες λογω της δυναμης βαρους σε τραβαει κατω κ αν δεν εισαι συγκεντρωμενη πεφτουν αποτομα τα χερια και τσιμπανε οι ωμοι..

  7. #127
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    προφανως εννοεις τις εκτασεις ωμων μπροστα απο το κεφαλι..και μενα με ενοχλει στους ωμους αυτη η ασκηση..δοκιμασε να την κανεις καλυτερα σε τροχαλια και πολυ πολυ αργα την κινηση..με τους αλτηρες λογω της δυναμης βαρους σε τραβαει κατω κ αν δεν εισαι συγκεντρωμενη πεφτουν αποτομα τα χερια και τσιμπανε οι ωμοι..
    ναι ναι αυτήν εννοώ...πω πω πω....΄
    αναγκαστικά την κάνω πολύ πολύ αργά γιατί δεν μπορώ να την κάνω αλλιώς....με ζορίζει πολύ αυτή η άσκηση....
    Θα το δοκιμάσω στην τροχαλία την επόμενη φορα μήπως είναι καλύτερα...
    Thankssssssssssssssss!!!!!!!!!!!!!

  8. #128
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    μπορεις να την κανεις και σε λαστιχο επισης οπως και κρατοντας(και με τα δυο χερια) μια πλακα Χκιλων για να ειναι ακομα πιο αργη και σιγουρη η κινηση...;)

  9. #129
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Νομίζω θα δοκιμάσω για αρχή την πλάκα και βλέποντας μετά....

    Με το σκουώτ τελικά έχω πρόβλημα....δε μπορώ να κάνω βαθιά καθίσματα κάτι παθαίνω και νιώθω σαν να "κλειδώνω"¨τη στιγμή που φτάνουν τα μπούτια παράλληλα με το έδαφος
    Νομίζω ότι δεν μπορώ να κατέβω πιο κάτω....ότι θα πέσω κ δε θα μπορώ να σηλωθω τι ανασφάλεια κι αυτή.....

    Ελπίζω να το ξεπεράσω κάπως ...

  10. #130
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    κανε καλες διατασεις και ανοιγματα πριν και θα εισαι καλα..και εγω το ειχα στην αρχη αυτο..αν εχεις πρωτη ασκηση squat βαλε καλυτερα πρωτα εκτασεις τετρακεφαλων για να δουλεψουν λιγο τα ποδια και μετα κανεις squat!!

  11. #131
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Πιτσουφάκι φυσιολογικό να φοβάσαι, είναι κάτι που δεν έχεις ξανακάνει και έχεις την ανασφάλεια αν το κάνεις σωστά αν πάει κάτι στραβό κλπ..
    Όταν με το καλό βρεθούμε για καφεδάκι θα τα πούμε κι από κοντά, θα σου δείξω και θα δεις πόσο εύκολο είναι(αλλά χωρίς ακροατήριο). Μην αγχώνεσαι η καρδούλα είναι δω

  12. #132
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    κανε καλες διατασεις και ανοιγματα πριν και θα εισαι καλα..και εγω το ειχα στην αρχη αυτο..αν εχεις πρωτη ασκηση squat βαλε καλυτερα πρωτα εκτασεις τετρακεφαλων για να δουλεψουν λιγο τα ποδια και μετα κανεις squat!!
    Πάντα κάνω πρώτα εκτάσεις τετρακεφάλων, κάμψεις δικεφάλων, καμιά φορά και πρέσσα και μετά το σκουώτ.
    Η αλήθεια είναι ότι τις διατάσεις κ τα ανοιγμάτα τα έχω αμελήσει λιγάκι!

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Πιτσουφάκι φυσιολογικό να φοβάσαι, είναι κάτι που δεν έχεις ξανακάνει και έχεις την ανασφάλεια αν το κάνεις σωστά αν πάει κάτι στραβό κλπ..
    Όταν με το καλό βρεθούμε για καφεδάκι θα τα πούμε κι από κοντά, θα σου δείξω και θα δεις πόσο εύκολο είναι(αλλά χωρίς ακροατήριο). Μην αγχώνεσαι η καρδούλα είναι δω
    Ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι
    Ειρηνάκι μου πραγματικά, δεν θα ήξερα τι θα έκανα χωρις εσένα

  13. #133
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Για δες κι αυτό το βιντεάκι με τη Nordin που δείχνει το box squat για να πάρεις ιδέες:


  14. #134
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Από ότι βλέπω πρέπει να έχω στο μυαλό μου ότι πάω να κάτσω σε μια καρέκλα...

    Είναι πολύ συγκεκριμένο το σημείο στο οποίο "κολλάω", προσπαθούσα να το κάνω τώρα κ σπίτι χωρίς καθόλου βάρος, απλά την κίνηση και πάλι κόλλαγα γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ τα νεύρα μουυυυυυυυυ!!!!!!!!!! Θα το μάθω κι αυτό όμως, που θα μου πάει ....δε θα το μάθω???

  15. #135
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Θα το μάθεις πιτσούφ, δεν είναι τίποτα, πίστεψέ με ;-)

  16. #136
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Με εσένα δασκάλα είμαι σίγουρη!!!

  17. #137
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Έχω κι άλλη απορία!!!!!!!!!!!!!!

    Ωωωω τι προτότυπο......

    Τις προβολές τώρα τις κάνω χωρίς βήμα, δηλαδή έχω σταθερό το άνοιγμα των ποδιών και ανεβοκατεβαίνω.
    Τι διαφορά έχει από το να έχω το μπροστά πόδι ανεβασμένο πάνω σε ένα στεπ ή κάτι αντίστοιχο??? http://www.youtube.com/watch?v=E9Sk5bzuBkU&feature=fvsr

    Επίσης είδα μια μέρα στο γυμναστήριο κάποιον που ανεβοκατέβαινε από ένα σαν σκαλοπατακί που έχει σε ένα μηχάνημα κρατόντας πάλι αλτήρες.
    Δηλ καθόταν όρθιος μπροστά στο "σκαλοπατάκι" ανέβαινε πάνω και κατέβαινε....και ξανά το ίδιο.
    (Δε ξέρω αν καταλάβατε τι εννοώ)
    Αυτό είναι καλό? Να το κάνω κι εγώ????

  18. #138
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Πιτσουφάκι, όλες αυτές είναι παραλλαγές που "παίζουν" με γωνίες. Όλες στοχεύουν στο γλουτό. Για κάθε άσκηση θα δεις στην πορεία πως υπάρχουν πολλές παραλλαγές.
    Και έτσι όπως τις κάνεις τώρα είναι σωστό και οι άλλες. Αν τις βαρέθηκες μπορείς να τις δοκιμάσεις και όπως στο βίντεο, δεν έχει σημασία πως θα τις κάνεις τελικά, αρκεί να ναι σωστή η εκτέλεση και να πιάνει εκεί που πρέπει.

  19. #139
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Αααα θα τις δοκιμάσω κι αυτές τότε....

    Αν και οι γλουτοί μου τα χουν δει όλα!!!!!!!!
    Τέτοιους πόνους που έχω περάσει...πα πα πα...την Πέμπτη έκανα και από χτες υποφέρωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Δε μπορώ να κάτσω!!!!
    Νομίζω ότι όσο περνάει ο καιρός "κλέβω" λιγότερο στις ασκήσεις κ τις κάνω όλο και πιο αυστηρά και με πιάνουν καλύτερα....
    Το αποτέλεσμα? Επίπονο!!! χιχιχιχιχιχιιχι

    Ειρηνάκι σε ευχαριστώ!

  20. #140
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Να σαι καλά πιτσουφάκι μου και καλά πιασίματα

  21. #141
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    μπορεις να την κανεις και σε λαστιχο επισης οπως και κρατοντας(και με τα δυο χερια) μια πλακα Χκιλων για να ειναι ακομα πιο αργη και σιγουρη η κινηση...;)
    Με τις μπροστινές εκτάσεις ώμων τελικά βρήκα επιτέλους άκρη!!!
    Αυτό που μου πρότεινες να κρατάω μια πλάκα με τα 2 χέρια με βόλεψε απίστευτα!!!!!!!!!!!!!
    Ενθουσιάστηκα που κατάφερα να την κάνω και να μην ακούω συνέχεια κρακ κρακ κρακ!!!!!!!!!!!!!

    Thanks jimbliz!!!!!

  22. #142
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Για όσα κορίτσια δυσκολεύνται να κανουν squat (ιδιαίτερα όσες ξεκινούν τώρα γυμναστήριο), μπορούν πολύ εύκολα με μία μπάλα να κάνουν καθίσματα.

    Η άσκηση μπορεί να γίνει και στο σπίτι!
    Και μην ακούσω καμία να λέει πως δε μπορεί να κάνει squat.. δικαιολογίες πλέον δεν υπάρχουν





    Ανα διαστήματα θα ποστάρω παρόμοιες ασκήσεις που θα μας κάνουν τη ζωή πιο εύκολη και τη γυμναστική μας πιο ευχάριστη

  23. #143
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Jump squat


  24. #144
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    τα μισω αυτα, οπως και αυτα επισης ..
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  25. #145
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by Nastya View Post
    τα μισω αυτα, οπως και αυτα επισης ..
    Ναι αλλά...τα θέλει ο κώλος μας!

  26. #146
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-12-08
    Posts
    69

    Default

    φοβερες ολες....γενικα οτι εχει jump το θεωρω τοπ ασκηση...σε κανει να λαχανιαζεις στο πι και φι....
    αλλα θελουν προσοχη...και να εισαι απολυτα συγκεντρωμενος...

    και ναι καρδουλα...εχεις δικιο...τα θελει ο απο αυτος μας..χαχα

  27. #147
    Bodybuilding Newbie sanelaki's Avatar
    Join Date
    06-06-11
    Posts
    71

    Red face

    γεια σου κκαρδουλα!!!σαν παιδι και εγω εχω απορια :) αυτη τη στιγμη ειμαι προπονητρια πινγκ πονγκ αλλα επειδη κανω σε αρχαριους δεν κανω προπονηση στανταρ για μενα.. μονο ευκαιριακα. αλλα εδω και κανα μηνα αυτο ο ευκαιριακα εχει ανεβει στις 2 φορες τουλαχιστον. το θεμα ειναι οτι για ολον αυτον το μηνα προβλεπω 3 φορες τη βδομαδα σιγουρα. τι γινεται ομως με το προγραμμα μου εκεινες τις μερες?αντικαθηστω κατι αο το προγραμμα η κανω και εκεινο? αμα θες και αλλες πληροφοριες πες μου..
    α και κατι ακομα.. να ξεκινησω με το πρωτο σταδιο του προγραμματος ε? με ασκησεις τετοιες δεν εχω ασχοληθει προσεκτικα ποτε οποτε μαλλλον ναι. πχ πους απς κανω πολυυυ δυσκολα.
    εχω δικιλα και μονοκιλα στο σπιτι.. αρκουν για εναν αρχαριο?
    αυτα τα λιγα...( ο πληρης καταιγισμος ερωτησεων)
    Last edited by sanelaki; 07-06-11 at 07:11.

  28. #148
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλημέρα sanelaki!
    Το πρόγραμμα αυτό είναι ενδεικτικό, δηλαδή μπορεί να προσαρμοστεί ανάλογα τις ανάγκες και το χρόνο της κάθε κοπέλας.
    Πόσες φορές μπορείς να διαθέσεις την εβδομάδα για να προπονείσαι με το τωρινό πρόγραμμα που έχεις;
    Αν έχεις καιρό να γυμναστείς με βάρη τότε καλό είναι να ξεκινήσεις με το πρώτο στάδιο για να προσαρμοστείς .
    Απ'ότι κατάλαβα γυμνάζεσαι στο σπίτι. Ναι τα αλτηράκια που έχεις κάνουν. Βέβαια αν θες όμως αργότερα μεγαλύτερη ΄πρόοδο και εμφανή αποτελέσματα χρειάζεται να ανεβάσεις το βάρος.. Με 1-2 κιλά οι μύες συνηθίζουν στο ερέθισμα και δεν τους 'τσιγκλάς' για να μεγαλώσουν και να τονωθούν.
    Ακόμα καλύτερα αν έχεις λάστιχα ή σουηδική μπάλα, θα χεις μεγαλύτερη ποικιλία ασκήσεων.
    Βέβαια εγώ είμαι υπέρ της προπόνησης στο γυμναστήριο και με βάρη, αλλά αυτό εξαρτάται και από τις περιστάσεις και το στόχο σου.
    Όπως και να χει, όταν θέλει κάποιος να γυμναστεί μπορεί. Δικαιολογίες υπάρχουν ένα σωρό.
    Θα σου λεγα μιας και άνοιξες λογκ να γράφεις εκεί και τις προπονήσεις σου αλλά και ότι άλλες απορίες έχεις και όλοι μας θα σε βοηθήσουμε.

    Καλή επιτυχία!

  29. #149
    Bodybuilding Newbie sanelaki's Avatar
    Join Date
    06-06-11
    Posts
    71

    Default

    ok kardoula! 3 foreς τη βδομαδα μπορω να διαθεσω για βαρη σιγουρα! απλα δεν ξερω αν το πινγκ πονγκ αντιπροσωπευει το τρεξιμο πχ,... ιδρωνω παρα πολυ ομως ειμαι αι σε ημικαθισμα ολη την ωρα σε ολες τις μετακινησεις..
    οστοχος σε πρωτη φαση ειναι α χασω λιπος και κιλα! μετα τονωση...
    τελος παντων θα συνεχισω στο λογκ μου! καρδουλα μου σε ευχαριστω πολυ!
    Last edited by sanelaki; 07-06-11 at 09:32.

  30. #150
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Σίγουρα αν ιδρώνεις και ανεβάζεις παλμούς είναι μια μορφή αερόβιας! Αλλά εξαρτάται τι στόχο έχεις. Αν θες να εστιάσεις στο χάσιμο λίπους καλό είναι να έχεις και έξτρα αερόβια.
    Η αερόβια με μορφή γρήγορου περπατήματος ή τρεξίματος ή στατικό ποδήλατο/ελλειπτικό κλπ είναι πιο ελεγχόμενο σε σχέση με αυτό που κάνεις.
    Η συνέχεια στο λογκ σου :)
    Last edited by Kardoula; 07-06-11 at 09:38.


 
Page 5 of 10 FirstFirst 123456789 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οδηγός Προπόνησης Με Βάρη Για Γυναίκες
    By Kardoula in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 1
    Last Post: 08-12-10, 22:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •