Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 6 of 10 FirstFirst ... 2345678910 LastLast
Results 151 to 180 of 277
  1. #151
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Μονο εγω ειμαι η ανισσοροπη?Δεν μπορω τα ανοιγματα δεν μπορω. Οσες φορες προσπαθησσα κοντεψα να τσακιστω.

  2. #152
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Μονο εγω ειμαι η ανισσοροπη?Δεν μπορω τα ανοιγματα δεν μπορω. Οσες φορες προσπαθησσα κοντεψα να τσακιστω.
    Ανοιγματα/εκτασεις με αλτηρες γ στηθος εννοεις..??

    Μηπως δοκιμαζεις με πολλα κιλα..? Δοκιμασε με λιγοτερα..


    (παντως καλυτερα ανισορροπη εκει, παρα ..ανισορροπη γενικως οπως ειναι μερικες - κ μερικοι γ να μην πεσετε να με φατε.. λολ )

  3. #153
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Εγώ πάντως είμαι παντού

    Όσο για την του γυμναστηρίου την ανισορροπία?
    Εκεί με τις προβολές με βήμα έχω μεγάλο πρόβλημα....σα βάρκα πάω

  4. #154
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-06-11
    Location
    ATHENS, GREECE
    Posts
    25

    Default

    καλησπέρα. είμαι καινούρια στο forum και δεν ξέρω απο που να ξεκινήσω..kardoula έχω δει αρκετά δικά σου post πάνω στα θέματα που με ενδιαφέρουν και πιστεύω οτι οι συμβουλές σου μπορούν να με βοηθήσουν. ίσως κουράσω λίγο αλλά έχω αγχωθεί πραγματικά. είμαι 1.67 και 60kg. θέλω να χάσω 5 κιλά αλλά κυρίως λίπος, να γραμμώσω και να αδυνατήσουν επιτελους τα πόδια μου. έχω πάει σε αρκετούς διατροφολόγους αλλά αυτά που μου προτείνουν με εξαντλούν γιατί κάνω πολλά μεσα στην μέρα και χρειάζομαι ενέργεια. καταρχήν μετά απο 2,5χρόνια(λόγω εγκυμοσύνης-παιδιού) ξεκίνησα πάλι εδώ και 2 μήνες συστηματικά γυμναστική, 4 φορές την εβδομάδα αερόβια + βάρη. έχω δώσει αρκετά σε διατροφές αλλά αισθάνομαι οτι δεν με καλύπτουν. είναι τα κλασσικά.
    σε αυτήν που πήγα τελευταία μου έδωσε
    πρωι: 1 ποτ γάλα 1,5%+4 κσ all bran + 2 ακτινίδια (αυτα τα ζήτησα εγώ γιατι βοηθάει στην τουαλέτα..)
    μεσ: σαλάτα + 1κσ λάδι + ψητό 150gr
    απογ.: ένα σνακ πρωτεινούχο (μπαρα ή μπισκότα που αγόραζα απο εκεί)
    βράδυ: το ίδιο με μεσημέρι αλλά 90γρ ψητό

    πολύ μονότονο και απο ενέργεια απο το απόγευμα και μετά που την χρειάζομαι γιατί έχω την μικρή, θα πάω γυμναστήριο, μαγειρέματα δουλειές κλπ, δεν βγαίνει και καταλήγω να τρώω βλακείες. με έχουν κουράσει. είμαι στο πόδι απο 6πμ μέχρι 10μμ. και θέλω βοήθεια. δεν τρελαίνομαι γαι junk food, αν τρώω τέτοια νιώθω χάλια μετά αλλά όταν πέφτει η ενέργειά μου....άστα.δεν θέλω να χαλάσω άλλα λεφτά σε διατροφολόγους....φοβάμαι όμως λίγο τα βάρη γιατί θέλω να αδυνατίσω και να γραμμώσω όμορφα τα πόδια μου όχι να φουσκώσουν άλλο. δεν θεωρούνται παχιά αλλά δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση....σας κούρασα. ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια
    Last edited by soniak1409; 07-06-11 at 13:01.

  5. #155
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ!
    Καταλαβαίνω το άγχος σου. Οι δίαιτες των διατροφολόγων δυστυχώς έχουν καταντήσει να είναι καρμπόν. Πώς να έχεις ενέργεια αν όλη τη μέρα είσαι στο πόδι, έχεις και το παιδάκι σου (να σου ζήσει παρεπιπτόντως! ) συν τις δουλειές σπιτιού συν γυμναστήριο και αερόβια.
    Μια διατροφή για να έχει διάρκεια δεν πρέπει να είναι μονότονη, αυτό είναι νόμος!
    Ένα διαιτολόγιο με μικρά και πολλά γεύματα(πχ 5-6 ή 3 βασικά γεύματα συν 2 σνακ εμβόλιμα) στη μέρα θα σε κρατήσει καλύτερα και θα σου δώσει ενέργεια.
    Θα σου πρότεινα να ανοίξεις ένα νέο τόπικ στη γυναικεία ενότητα εδώ http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=49
    και να μας γράψεις ακριβώς τι τρως και ποιο είναι το πρόγραμμά σου ώστε να βρούμε τις καλύτερες δυνατές επιλογές και συνδιασμούς για τα γεύματά σου.

    Τα βάρη μη τα φοβάσαι, δεν θα σου φουσκώσουν τα πόδια. Αυτή η αντίληψη κακώς έχει επικρατήσει. Το λίπος μας τα φουσκώνει, όχι οι μύες. Οι μύες μας δίνουν αυτές τις θηλυκές καμπύλες. Άσε που και να θέλουμε λόγω ορμονών και φύλου δεν μπορούμε να ?φουσκώσουμε» .

  6. #156
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-06-11
    Location
    ATHENS, GREECE
    Posts
    25

    Default

    σε ευχαριστώ πολύ!!!

  7. #157
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Άρσεις θανάτου από την Erin Stern


  8. #158
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Ειρήνη έτσι πιάνει δικέφαλους περισσότερο ή πλάτη???

    Πάντα με μπερδεύει αυτή η άσκηση ρε παιδί μου.....
    Έχω την εντύπωση πως όσο πιο τεντωμένα είναι τα πόδια τόσο περισσότερο πιάνει δικέφαλους???
    Ή τα χω πάλι λάθος στο μυαλό μου???

  9. #159
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Οι άρσεις αυτές είναι με λυγισμένα πόδια και δουλεύουν πλάτη.

    Οι άρσεις θανάτου με ίσια πόδια για μηριαία δικέφαλα είναι αυτή (βρήκα βίντεο πάλι από την Erin Stern)
    Για μεγαλύτερο εύρος κίνησης ανεβαίνει σε στεπ, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό.


  10. #160
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Ευχαριστώ!!!

  11. #161
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Ειρηνη εισαι απιστευτη εγω τις κανω με ισια ποδια και νοιωθω να με χυπαν στην πλατη.Εγω εχω απορια οσο αφορα τον κορμο αφου σηκωνεις την μπαρα πας λιγο ποιο πισω το πανω μερος του σωματος ή απλα ερχεσαι σε ευθεια?

  12. #162
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by juniorjack View Post
    Ανοιγματα/εκτασεις με αλτηρες γ στηθος εννοεις..??

    Μηπως δοκιμαζεις με πολλα κιλα..? Δοκιμασε με λιγοτερα..


    (παντως καλυτερα ανισορροπη εκει, παρα ..ανισορροπη γενικως οπως ειναι μερικες - κ μερικοι γ να μην πεσετε να με φατε.. λολ )
    Τα ανοιγματα για τα ποδια εννοεω και τα δοκιμασα με σκετη μπαρα χωρις βαρος. Πολυ γελιο κονταψα να τσακιστω μιλαμε.
    Το εσωσες παντως οτι μονο οι γυναικες ειμαστε ανισσοροπες...:)

  13. #163
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Ειρηνη εισαι απιστευτη εγω τις κανω με ισια ποδια και νοιωθω να με χυπαν στην πλατη.Εγω εχω απορια οσο αφορα τον κορμο αφου σηκωνεις την μπαρα πας λιγο ποιο πισω το πανω μερος του σωματος ή απλα ερχεσαι σε ευθεια?
    Kοίτα πλάτη πιάνει όπως και να τις κάνεις. Απλά με ίσια πόδια προσπαθείς το βάρος να το τραβάνε και τα μηριαία, είναι αυτό το τέντωμα που νιώθουμε σε κάθε επανάληψη.
    Όσο για το τέντωμα του κορμού, μη πολυγέρνεις τον κορμό προς τα πίσω, από μόνη σου θα αισθανθείς που θα σταματήσεις.
    Αυτό που έχει πολύ σημασία είναι η πλάτη πάντα να ναι ίσια και να μην απομακρύνουμε πολύ τη μπάρα από το σώμα μας. Πρακτική θέλει.

  14. #164
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Τα ανοιγματα για τα ποδια εννοεω και τα δοκιμασα με σκετη μπαρα χωρις βαρος. Πολυ γελιο κονταψα να τσακιστω μιλαμε.
    Το εσωσες παντως οτι μονο οι γυναικες ειμαστε ανισσοροπες...:)
    Τις προβολές εννοείς; Καλά κι εγώ έχω θεματάκι σ'αυτό χαχαχαχα

  15. #165
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kοίτα πλάτη πιάνει όπως και να τις κάνεις. Απλά με ίσια πόδια προσπαθείς το βάρος να το τραβάνε και τα μηριαία, είναι αυτό το τέντωμα που νιώθουμε σε κάθε επανάληψη.
    Όσο για το τέντωμα του κορμού, μη πολυγέρνεις τον κορμό προς τα πίσω, από μόνη σου θα αισθανθείς που θα σταματήσεις.
    Αυτό που έχει πολύ σημασία είναι η πλάτη πάντα να ναι ίσια και να μην απομακρύνουμε πολύ τη μπάρα από το σώμα μας. Πρακτική θέλει.
    Οκ boss ετσι τις κανω με ισια ποδια και μεχρι εκει που αισθανομαι το κατι τις σταματαω μολις ισιωσω βρε αδερφε.
    Αυριο εχω πλατη θελω να τις δοκιμασω με λυγισμενα ποδια.
    Οσο αφορα τις προβολες αστα να πανε δεν εχουμε και πολυ χωρο στο γυμναστηριο και δεν ισσοροπω και καλα. Αλαα πρεπει να το εξασκισω μου αρεσει σαν ασκηση

  16. #166
    Pumping Iron irenelizzy's Avatar
    Join Date
    09-05-11
    Location
    Out and about somewhere
    Posts
    359

    Default

    Ειρήνη καλησπέρα
    Πότε θα ποστάρεις το τρίτο μέρος δηλαδή το διαχωρισμό ;;;;
    Eίμαι λίγο ανυπόμονη χιχιχιχι

  17. #167
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    13

    Default

    Χαίρετε και καλώς σας βρίσκω!
    Είμαι παντελώς αρχάρια και θα ήθελα να ξεκινήσω με το πρόγραμμα που έχει γράψει η Καρδούλα (επιτελείς κοινωνικό έργο κι εδώ πρέπει να σου πω ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!). Δεν έχω ξαναπάει γυμναστήριο και πάλι καλά που είχαν και αντίστοιχο λινκ οι ασκήσεις αλλιώς δε θα καταλάβαινα τίποτα.

    Προς το παρόν βρίσκομαι στη φάση αναζήτησης γυμναστηρίου και χρειάζομαι τις προτάσεις σας. Επειδή ακριβώς είμαι άπειρη λοιπόν, θα ήταν ζωτικής σημασίας να βρεθεί ένα, με πρόθυμους γυμναστές που θα μου αφιερώσουν λίγο χρόνο για να μου δείξουν πώς να εκτελώ σωστά τις ασκήσεις.

    Ψάχνω στην περιοχή της Τούμπας. Μέχρι στιγμής μου χτύπησε όμορφα το life wellness center (δεν επιτρέπεται να ποστάρω λινκ ακόμα).

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Last edited by loading_scream; 27-06-11 at 22:59.

  18. #168
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ! Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
    Άνοιξε ένα νέο τόπικ σε αυτή την ενότητα για να το δουν τα μέλη και αν γνωρίζει κάποιος να σου απαντήσει
    http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=21

    Καλή αρχή και καλή επιτυχία στο στόχο σου.


    Quote Originally Posted by irenelizzy View Post
    Ειρήνη καλησπέρα
    Πότε θα ποστάρεις το τρίτο μέρος δηλαδή το διαχωρισμό ;;;;
    Eίμαι λίγο ανυπόμονη χιχιχιχι
    Συνονόματη, συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης αλλά τώρα το είδα το ποστ σου.

    Έχεις δίκιο, το χω αμελήσει λόγω έλλειψης χρόνου, πρέπει να το βάλω στο πρόγραμμα και να ποστάρω και το επόμενο μέρος.
    Να σαι καλά.

  19. #169
    Pumping Iron irenelizzy's Avatar
    Join Date
    09-05-11
    Location
    Out and about somewhere
    Posts
    359

    Default

    Loading Scream καλή αρχή σου εύχομαι

    Ειρήνη όποτε σε βολέψει ...εμείς εδώ θα μαστε

    Καλημέρα και καλή συνέχεια σε όλους

  20. #170
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    13

    Default

    Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας!

  21. #171
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    13

    Default

    Καλησπέρες!
    Γράφτηκα λοιπόν σ'ένα γυμναστήριο αλλά δυστυχώς συνέβη αυτό που φοβόμουν. Ενώ ο χώρος είναι φανταστικός οι γυμναστές δεν είναι καθόλου πρόθυμοι να εξηγήσουν ούτε τα βασικά, οπότε θα πρέπει από μόνη μου να προσέξω πώς να κάνω σωστά τις ασκήσεις.

    Έχω λοιπόν ορισμένες ερωτήσεις (αν θυμάστε κάποιο ανάλογο thread, μπορείτε να μου πείτε για να ψάξω καλύτερα):

    1. Με τι ρυθμό πρέπει να γίνονται οι επαναλήψεις;
    2. Αναπνέω όπως μου βγαίνει ή το κλασικό εκπνοή σηκώνω - εισπνοή αφήνω;
    3. Πώς σιγουρεύομαι ότι εκτελώ σωστά μια άσκηση κι ότι δεν καταπονώ τις αρθρώσεις μου αντί για τους μύες;
    4. Δεδομένου ότι πρέπει να κάνω προπόνηση 3 φορές τι βδομάδα, πώς ακριβώς διαχειρίζομαι το "πιάσιμο"; Ας πούμε αύριο είναι η μέρα που πάω γυμναστήριο αλλά σε ένα συγκεκριμένο σημείο αισθάνομαι πιάσιμο από χθες. Θα κάνω ασκήσεις παρόλο που είμαι πιασμένη ή θα το αφήσω μέχρι να ξεπιαστεί τελείως;

    Ευχαριστώ!

  22. #172
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλησπέρα και καλή αρχή στο γυμναστήριο! :)



    1. Με τι ρυθμό πρέπει να γίνονται οι επαναλήψεις;
    Εκτέλεσε τις επαναλήψεις σου αργά και συγκεντρωμένα. Ως γενικό κανόνα ας πούμε πως παίρνει δύο με τρία δευτερόλεπτα να σηκώσεις το βάρος και τρία με τέσσερα να το χαμηλώσεις.
    Ποτέ μη χρησιμοποιείς βιαστικές και άτσαλες κινήσεις. Κάνοντας επαναλήψεις με πολύ γρήγορο ρυθμό ή με ορμή μειώνεται το ερέθισμα στο μυ που δουλεύεις και είσαι υποψήφια για τραυματισμό.

    Το πόσο γρήγορα ή αργά μπορούμε να εκτελέσουμε τις επαναλήψεις λέγεται τέμπο (ρυθμός) και χαρακτηρίζεται από 3 αριθμούς.
    Για παράδειγμα ο αριθμός 213 σημαίνει πως στο ανέβασμα (του βάρους) θα κάνεις 2 δευτερόλεπτα, κρατάς το βάρος για 1 δευτερόλεπτο(το δεύτερο ψηφίο 1) και στο κατέβασμα 3 δευτερόλεπτα.




    2. Αναπνέω όπως μου βγαίνει ή το κλασικό εκπνοή σηκώνω - εισπνοή αφήνω;
    Η εκπνοή πρέπει να γίνεται κατά την προσπάθεια(δηλαδή στο ανέβασμα του βάρους). Προσοχή: ποτέ μα ποτέ δεν κρατάμε την αναπνοή μας κατά τη διάρκεια την εκτέλεσης!!!

    3. Πώς σιγουρεύομαι ότι εκτελώ σωστά μια άσκηση κι ότι δεν καταπονώ τις αρθρώσεις μου αντί για τους μύες;
    Από τη στιγμή που δεν έχεις κάποιον γυμναστή να σου δείξει τη σωστή εκτέλεση των ασκήσεων και να σε διορθώσει σε περίπτωση που την κάνεις λάθος, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι πρακτική. Ψάξε στο ίντερνετ για βιντεάκια με τις ασκήσεις που σε ενδιαφέρουν και παρατήρησε πως γίνονται. Σίγουρα στην αρχή θα κάνεις κάποια λάθη, γι αυτό είναι σημαντικό το βάρος που επιλέγεις να είναι μικρό μέχρι να μάθεις τη σωστή εκτέλεση.
    Την ώρα που κάνεις τις επαναλήψεις να σκέφτεσαι αν εκείνη τη στιγμή νιώθεις το μυ που στοχεύεις να δουλεύει. Πρακτική και πάλι πρακτική λοιπόν.




    4. Δεδομένου ότι πρέπει να κάνω προπόνηση 3 φορές τι βδομάδα, πώς ακριβώς διαχειρίζομαι το "πιάσιμο"; Ας πούμε αύριο είναι η μέρα που πάω γυμναστήριο αλλά σε ένα συγκεκριμένο σημείο αισθάνομαι πιάσιμο από χθες. Θα κάνω ασκήσεις παρόλο που είμαι πιασμένη ή θα το αφήσω μέχρι να ξεπιαστεί τελείως;
    Το μυικό πιάσιμο είναι συχνό φαινόμενο κυρίως στα αρχάρια άτομα και είναι κάτι που δεν μπορούμε να αποφύγουμε. Η διάρκειά του μπορεί να κυμανθεί από 24-48 ώρες. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αφήνεις αρκετό χρονικό περιθώριο μέχρι να δουλέψεις την ίδια μυική ομάδα(κάτι το οποίο το πρόγραμμα έχει), να μη βάζεις περισσότερο βάρος στην αρχή απ'όσο μπορείς να χειριστείς ώστε να δώσεις το διάστημα στο σώμα σου να προσαρμοστεί.
    Επίσης η διατροφή σου θα σε βοηθήσει στην ανάρρωση, γι'αυτό πρέπει να περιλαμβάνεις υδατάνθρακες (κυρίως γύρω από τις ώρες προπόνησης), πρωτείνη και καλά λίπη και φυσικά αρκετό ύπνο!

    Ελπίζω να βοήθησα.
    Last edited by Kardoula; 19-07-11 at 21:20.

  23. #173
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    13

    Default

    Ωωω, σ'ευχαριστώσ'ευχαριστώσ'ευχαριστώ, σ'αλήθεια με βοήθησες πάρα πολύ!

    Συνεχίζω λοιπόν ακάθεκτη και παρηγοριέμαι σκεπτόμενη πως ευτυχώς έχω υποστήριξη από εδώ!

  24. #174
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-08-11
    Location
    Athens
    Posts
    2

    Default

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ Κ ΕΓΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ BODYBUILDING, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ WATER POLO ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ 15 ΧΡΟΝΩΝ. ΕΙΜΑΙ 29 ΧΡΟΝΩΝ ΥΨΟΣ 1.62 Κ ΒΑΡΟΣ 95 ΚΙΛΑ.

  25. #175
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by georgia View Post
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ Κ ΕΓΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ BODYBUILDING, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ WATER POLO ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ 15 ΧΡΟΝΩΝ. ΕΙΜΑΙ 29 ΧΡΟΝΩΝ ΥΨΟΣ 1.62 Κ ΒΑΡΟΣ 95 ΚΙΛΑ.
    Καλησπέρα Γεωργία και καλώς όρισες!

    Ο οδηγός αυτός απευθύνεται σε κοπέλες που έρχονται πρώτη φορά σ'επαφή με γυμναστήριο και βάρη, άρα άνετα μπορείς να τον ακολουθήσεις. Οι ασκήσεις μπορούν να προσαρμοστούν στις δικές σου ανάγκες, έχει πολλές επιλογές.
    Ταυτόχρονα καλό θα ήταν να αρχίσεις να βελτιώνεις τις διατροφικές σου συνήθειες για να χάσεις λίπος(το λέω με βάση τα στατιστικά που γράφεις).
    Αν θες μπορείς να ανοίξεις ένα νέο τόπικ να πεις λίγα λόγια για σένα και να πάρεις τις συμβουλές όλων.

    Καλή αρχή!

  26. #176
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-08-11
    Location
    Athens
    Posts
    2

    Default

    ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΑΣΩ ΛΙΠΟΣ ΟΠΟΤΕ ΕΛΠΙΖΩ Κ ΜΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΤΙ.ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΜΕΝΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΛΑΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΚΤΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΧΑΛΑΡΗ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Κ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

  27. #177
    New Member LORA's Avatar
    Join Date
    13-09-11
    Posts
    54

    Default

    ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΗΔΗ ΤΟ 2ο μεροσ!ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ 3ο
    kardoula!!!τα βιντεακια ειναι ιδανικα γιατι ο αδερφοσ μου εχει μπαρα και μηχανηματα στο σπιτι...και ετσι δεν υπαρχει γυμναστησ να μου δειξει,αλλα ευτυχωσ με τα βιντεακια λυνονται ολα τα problems!!σ'ευχαριστουμε καρδουλα!

  28. #178
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλώς όρισες Lora στο φόρουμ! Σ'ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι που σου φάνηκε χρήσιμο! Έρχεται και το τρίτο μέρος, υπόσχομαι να το ποστάρω σύντομα.

  29. #179
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-10-08
    Location
    Greece.
    Posts
    15

    Default

    καλησπερα καρδουλα και στα υπολοιπα κοριτσια!
    Μια ερωτηση .Ειναι αληθεια οτι για την χαλαρωση το σωστο ειναι λιγα κιλα και πολλες επαναληψεις;
    Μπορω να προσαρμοσω αυτο το προγραμμα σε αυτη την λογικη ωστε να εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα;
    " , "

  30. #180
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλημέρα!
    Όχι, κάθε άλλο, πιο καλά αποτελέσματα θα δεις με περισσότερα κιλά/λιγότερες επαναλήψεις!! Μόνο έτσι θα καταπολεμήσεις τη χαλάρωση, με τη μυική ανάπτυξη κάτι που δεν θα το πετύχεις με ελαφρά βάρη και ατέλειωτες επαναλήψεις. Ως μπούσουλα επέλεξε ένα βάρος όπου θα μπορείς να εκτελείς με μέτρια δυσκολία και σωστή εκτέλεση περίπου 10-12 επαναλήψεις. Όταν δυναμώσεις, ανεβάζεις βάρος, κατεβάζεις επαναλήψεις (πχ μπορεί να πέσεις στις 8-10).


 
Page 6 of 10 FirstFirst ... 2345678910 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οδηγός Προπόνησης Με Βάρη Για Γυναίκες
    By Kardoula in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 1
    Last Post: 08-12-10, 22:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •