Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 8 of 10 FirstFirst ... 45678910 LastLast
Results 211 to 240 of 277
  1. #211
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Να προτείνω το άλλο; Μείωσε τις επαναλήψεις (από 15 σε 10) και αύξησε τα κιλά! Άρα θα σου παίρνει λιγότερο χρόνο αλλά και θα δώσεις παραπάνω ερέθισμα στα πόδια να αναπτυχθούν.
    Επίσης αν σου παίρνει ώρα βάλε τους κοιλιακούς άλλη μέρα ή (και) το ποδήλατο σε άλλη μέρα που δεν έχεις βάρη.

  2. #212
    New Member LORA's Avatar
    Join Date
    13-09-11
    Posts
    54

    Default

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ...ΑΠΛΑ ΚΑΡΔΟΥΛΑ,ΔΕΝ ΘΑ ''ΦΟΥΣΚΩΣΟΥΝ'' ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ?ΑΝ ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΗΣΜΕΝΑ..

  3. #213
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Όχι βρε κούκλα μου, δεν πρόκειτε να φουσκώσουν, ούτε θα ναι αντιαισθητικό το αποτέλεσμα, αυτό στο υπογράφω!
    Ίσα ίσα θα σφίξουν και θα τονιστούν οι γραμμές σου. Δοκίμασέ το, δεν έχεις να χάσεις τίποτα, άκου με.. ;-)

  4. #214
    New Member LORA's Avatar
    Join Date
    13-09-11
    Posts
    54

    Default

    ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΑΡΔΟΥΛΑ,ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ....ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ.....ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!

  5. #215
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Θα αναμένουμε! Καλή επιτυχία!

  6. #216
    New Member
    Join Date
    26-05-11
    Posts
    45

    Default

    Ειρήνη μου μηπως σου ειναι ευκολο να με βοηθήσεις σε κατί?
    Εχω πελαγώσει. Θελω να εντάξω και την προπόνηση με βάρη στη γυμναστική μου. Αλλα το θεμα ειναι οτι κάνω αρκετα ομαδικα πργραμματα λογω δουλειας. Θα σου τα γραψω αναλυτικα για να εχεις ολοκληρωμενη εικονα

    Δευτερα: Mυική ενδυνάμωση(με fit ball)
    Ποδια: (σκουωτ, δικεφαλους μηριαιους, προσαγωγους, απαγωγους, γλουτους)
    Κορμό: πλατη κωπηλατικη πανω στη μπάλα με αλτήρες, push ups για τρικεφαλα πανω στη μπάλα, πιεσεις ωμων, εκτασεις και ορθια κωπηλατικη με αλτηρες
    Στηθος πιεσεις και εκτάσεις με αλτηρες πανω στη μπάλα σαν να ειναι παγκος
    Κοιλιακούς-Ραχιαίους

    Tεταρτη: Το ιδιο με τη Δευτερα

    Παρασκευή:2. Αerobic και μυική ενδυναμωση 1/2 - 1/2 (ο,τι προλαβω απο ποδια κ κοιλιακους-ραχιαιους)

    1. body pump (squat k plie squat για πόδια και μετά ολο τον κορμό)+κοιλιακοί-ραχιαιοι

    Σαββατο:1)Πόδια ολες τις μυικές ομάδες (με λαστιχο το στρογγλο χρησιμοποιώ και βαρακια για τα ποδια)-κοιλιακοι-ραχιαίοι
    2)Total body με βαρακια για χερια-ποδια, λαστιχα για πόδια

    Κυριακη: 1) Πόδια-κοιλιακοί με βαρακια ποδιών και λαστιχα

    Θελω να δωσω εμφαση στο ανω μερος γιατι οι ασκησεις που κανω στην αιθουσα ειναι με εναμιση-δυο κιλα αλτηράκια, με εξαιρεση το pump που ειναι 5 κιλα (2,5+2,5 δηλαδη) χωρια η μπαρα που ειναι ελαφρια ομως.
    Πώς να το ενταξω ενω εχω ενα τετοιο προγραμμα??

    Μια ιδεα που μου ηρθε ειναι :
    Τρίτη : Στηθος-δικεφαλα
    Πεμπτη: Πλάτη-τρικεφαλα-ωμους
    Σαββατο:Στηθος-Δικεφαλα
    Kυριακή: Πλάτη-τρικεφαλα-ωμους

    Πόδια λεω να μην κάνω αφου κανω πολυ στα μαθηματα μου
    Last edited by elenip; 04-10-12 at 14:30.

  7. #217
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα Ελένη!

    Το πρόγραμμά σου όντως είναι έντονο και δουλεύεις τα πόδια σχεδόν καθημερινά. Λόγω της φύσης της δουλειάς σου, θα πρότεινα να κάνεις αρχικά 2 φορές την εβδομάδα βάρη εστιάζοντας μόνο στον άνω κορμό. Δηλαδή να επιλέξεις από 2-3 ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα και να κάνεις ένα είδος κυκλικής προπόνησης.

    Μετά από λίγες εβδομάδες μπορείς να το αλλάξεις σε κλασικό split βάζοντας και 1 μέρα πόδια την οποία θα τα γυμνάζεις με λίγες επαναλήψεις και βαριά κιλά (κάτι δηλαδη διαφορετικό απ ότι κάνεις στα μαθήματα) ώστε να δουλεψεις όλες τις μυικές ίνες και να διατηρήσεις τη γράμμωσή και η μυικότητά σου.

    Αυτά ως ιδεές από μένα.

  8. #218
    New Member
    Join Date
    26-05-11
    Posts
    45

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλησπέρα Ελένη!

    Το πρόγραμμά σου όντως είναι έντονο και δουλεύεις τα πόδια σχεδόν καθημερινά. Λόγω της φύσης της δουλειάς σου, θα πρότεινα να κάνεις αρχικά 2 φορές την εβδομάδα βάρη εστιάζοντας μόνο στον άνω κορμό. Δηλαδή να επιλέξεις από 2-3 ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα και να κάνεις ένα είδος κυκλικής προπόνησης.

    Μετά από λίγες εβδομάδες μπορείς να το αλλάξεις σε κλασικό split βάζοντας και 1 μέρα πόδια την οποία θα τα γυμνάζεις με λίγες επαναλήψεις και βαριά κιλά (κάτι δηλαδη διαφορετικό απ ότι κάνεις στα μαθήματα) ώστε να δουλεψεις όλες τις μυικές ίνες και να διατηρήσεις τη γράμμωσή και η μυικότητά σου.

    Αυτά ως ιδεές από μένα.
    Στη κυκλική οταν τελειωσω ολες τις ασκησεις επαναλαμβάνω τον κυκλο 2-3 φορές ή αφου θα επιλεξω 3 ασκησεις για καθε μυικη δεν χρειαζεται?
    Και προοδευτικα διατηρω τις δυο μερες βαρη που μου ειπες απλα να ειναι σε split? Πχ Τριτη: Στηθος-δικ
    Πέμπη: Πλατη-τρικ και προσθετω και αλλη μια μερα μονο ποδια?
    Καλα καταλαβα???
    Last edited by elenip; 05-10-12 at 00:14.

  9. #219
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Λοιπόν Ελένη μου το σκέφτηκα και θα σου προτείνω κάτι καλύτερο από μια απλή κυκλική προπόνηση: Ξεκίνα με το πρώτο πρόγραμμα που έχω σχεδιάσει εδώ. Αν θες μπορείς να παραλείψεις το σκουώτ μιας και δουλεύεις πολύ πόδια.
    Αργότερα μπορείς να μπεις σε κλασικό σπλιτ. Είμαι σίγουρη πως θα σου αρέσει και θα δεις το αποτέλεσμα που θες:

    Hardcore Workouts Με Βάρη Για Γυναίκες!

  10. #220
    New Member
    Join Date
    26-05-11
    Posts
    45

    Default

    Τέλεια Ειρήνη μου. Σ ευχαριστώ πολύ!! Θα το ξεκινήσω απο σήμερα και θα σου πω εντυπώσεις!!

  11. #221
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by elenip View Post
    Τέλεια Ειρήνη μου. Σ ευχαριστώ πολύ!! Θα το ξεκινήσω απο σήμερα και θα σου πω εντυπώσεις!!
    Nα σαι καλά, θα αναμένω

  12. #222
    New Member
    Join Date
    26-05-11
    Posts
    45

    Default

    Πολυ ωραιο το προγραμμα! Αν κ φοβηθηκα οτι δεν θα με επιαναν οι 20 μονο επαναληψεις τελικα διαψευστικα!! Ειχα τη δυνατοτητα να σηκωσω περισσοτερα κιλα με τους αλτηρες. Το ακολουθω για ενα μηνα κ μετα αλλαζω σε σπλιτ?

  13. #223
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Xαίρομαι που σου άρεσε!
    Κράτα το 4 εβδομάδες και μετά το σπάμε σε κλασικό split.

  14. #224
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Αγαπητή Καρδούλα, ώρα να γκρινιάξω. Ο λόγος: το πρόγραμμά μου. Μου είχαν βάλει την ίδια μέρα πόδια-πλάτη-ώμους που με σκότωνε, πιάνω κι εγώ τον Mazda και μου προτείνει πολύ ωραίες αλλαγές. Όλη η συζήτηση είναι εδώ για να μην τα ξαναγράφω: http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...=1#post1120453

    Τα γράφω όλα στο μπλοκάκι μου και πάω στον γυμναστή "Θέλω να αλλάξουμε το πρόγραμμά μου γιατί μπλα μπλα". Εντάξει, μου λέει, θα σου το αλλάξω. Δεν ρίχνει ούτε ματιά στο μπλοκάκι, ΟΚ δεκτόν, δεν είναι και ωραίο το "Θέλω να μου βάλεις τις ασκήσεις που μου έδωσε ένας τύπος στο ίντερνετ" οπότε του διευκρινίζω ότι θέλω να δυναμώσω, ότι δεν έχω τις φοβίες των κοριτσιών "μη φουσκώσω σαν άντρας" αλλά θέλω να μου κρατήσει το αερόβιο γιατί έχουμε και λίγο επίμονο λίπος. Και να ανοίξει η πλάτη. Don't worry, μου λέει, θα κάνουμε τέτοιο συνδυασμό των ασκήσεων ώστε να έχεις τη μέγιστη καύση θερμίδων και θα κάνεις διάδρομο κάθε μέρα στο τέλος της προπόνησης.
    Δύο μέρες μετά μου φέρνει το πρόγραμμα, το οποίο ναι μεν έχει λίγο-πολύ τις ασκήσεις που μου πρότεινε και ο Mazda, αλλά το σπλιτ είναι ακόμα πιο απαράδεκτο: 2 ημέρες, με πόδια και στις 2, χωρίς παύση ενδιάμεσα με αερόβιο και κλασσικά, κάθε μέρα κοιλιακοί-ραχιαίοι. Και διαλειμματική στο τέλος, 3 δίλεπτα τρέξιμο στο 8,5.

    Αρχίζω τις ενστάσεις:
    - Μα δεν πρέπει να μεσολαβούν 2 μέρες πριν ξαναγυμνάσω την ίδια μυική ομάδα;
    - Είναι δύο μέρες. Δευτέρα κάνεις το πρόγραμμα Α, Δευτέρα βράδυ και Τρίτη τις ξεκουράζεις τις ομάδες. Τετάρτη τις ξαναπιάνεις.

    - Και γιατί κάθε μέρα βρε αδελφέ κοιλιακούς-ραχιαίους;
    - Για να έχουμε μια καλή τόνωση της περιοχής. Εγώ πάντα προτείνω 150 συσπάσεις.
    - Ναι αλλά, πότε θα τις ξεκουράζω;
    - Δεν χρειάζονται ξεκούραση. Κι άμα θες, κάνε διαφορετικές ασκήσεις κάθε φορά.

    - Ε... για το διάδρομο, εγώ τώρα ίσα που την παλεύω να τρέξω στο 7 με 7,5 και έχω κι εκείνα τα πονάκια στους μέσους γλουτιαίους.
    - Θα κάνεις στο 8,5 και σιγά-σιγά να το πας στο 9-10.

    Τέλος πάντων λέω στον εαυτό μου, κάνε το μια εβδομάδα, κάτι παραπάνω θα ξέρει αυτός που το σπούδασε το πράγμα.
    Ε δεν την άντεξα την εβδομάδα! Το κάθε σπλιτ έχει 9 συνολικά ασκήσεις, συν 4 που είναι οι κοιλιακοί-ραχιαίοι και φυσικά με πόδια και τις δύο μέρες δεν την παλεύω ούτε για χαλαρό περπάτημα στο διάδρομο. Τρέμουν τα πόδια μου! Χρονομέτρησα το πρόγραμμα και ξεπερνά τη μία ώρα χωρίς να μετράω μέσα το διάδρομο.


    Για να μην μακρηγορώ άλλο, ο διαχωρισμός των ασκήσεων από όσο είπε έχει γίνει σε μπρος-πίσω κορμό, και σε τραβάς-σπρώχνεις (σχωρέστε με αν τα λέω μπακαλίστικα αλλά δεν έχω μάθει ακόμα όλες τις σωστές λεξούλες). Σκέφτομαι να πάρω τις ασκήσεις των ποδιών, 7 συνολικά, και να τις βάλω τη Δευτέρα μόνες τους, την Τετάρτη το υπόλοιπο πρόγραμμα της Α μέρας, πλάτη-πλάγιοι ώμοι-δικέφαλοι (5 ασκήσεις συνολικά) και την Παρασκευή το υπόλοιπο της Β, στήθος-εμπρός ώμοι-τρικέφαλοι (άλλες 5 ασκήσεις). Τρίτη και Πέμπτη αερόβια με κοιλιακούς ή ραχιαίους. Και ίσως να προσθέσω καμιά ασκησούλα για πίσω ώμους (πάλι απ' έξω τους άφησε) και πλάτη.
    Ή μήπως θα ήταν καλύτερα να κρατήσω τον διαχωρισμό στα πόδια και να γίνει 4ήμερο το πρόγραμμα;
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  15. #225
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τα πράγματα είναι απλά:

    1) Δεν ξαναπιάνεις τον γυμναστή για να σου φτιάξει πρόγραμμα.
    2) Ακολουθείς το πλάνο που σου πρότεινε ο Σταύρος στο παραπάνω λινκ
    3) Μετά από 4-6 εβδομάδες μπορεις να προχωρήσεις σε 4μερο σπλιτ.

  16. #226
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Τα πράγματα είναι απλά:

    1) Δεν ξαναπιάνεις τον γυμναστή για να σου φτιάξει πρόγραμμα.
    2) Ακολουθείς το πλάνο που σου πρότεινε ο Σταύρος στο παραπάνω λινκ
    3) Μετά από 4-6 εβδομάδες μπορεις να προχωρήσεις σε 4μερο σπλιτ.
    1. Το μόνο σίγουρο! Δεν θα ρίχνω εγώ μέρες ολόκληρες διάβασμα για να κατανοήσω πώς λειτουργεί αυτό που κάνω και να έρχεται ο γυμναστής να με βγάζει τρελή. ΟΚ, τον έχω ακόμα ανάγκη να μου δείχνει την εκτέλεση των ασκήσεων αλλά σιγά μη θυμάται το πρόγραμμά μου και να μου κάνει κόμπλα γιατί κάνω εμπροσθολαίμιες έλξεις κι όχι οπισθολαίμιες.
    2. Σταύρος! Άι στο καλό, σπάω το κεφάλι μου από χθες να θυμηθώ το όνομά του! Οι ασκήσεις όπως είπα είναι πρακτικά οι ίδιες, αλλά πχ αντί για καθίσματα στο Σμιθ μου έχει με μπάλα (που από όσο είδα είναι ακριβώς η ίδια κίνηση, έτσι; ). Τα κρατάω αυτά κι άμα είναι τα αλλάζω στο μέλλον ή όταν δω ότι δεν με "πιάνουν" πια; Υποθέτω ότι αγνοώ τον γυμναστή και στο θέμα της αερόβιας. Γιατί το 30λεπτο φαρτλεκάκι που έκανα ως τώρα και τους σφυγμούς ανέβαζε και ένιωθα ότι έκανα δουλειά και δεν τρέμανε τα πόδια μου μέχρι να γυρίσω σπίτι, για να μην πω ότι ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.

    Μιαααααα χαρά. Ευχαριστώ βρε συ!
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  17. #227
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ασε τη μπαλίτσα και εστίασε σε ασκήσεις με αλτήρες, μπάρες, με απλά λόγια ελεύθερα βάρη. Με καθίσματα με μπαλίτσα δεν χτίζεται κώλος και σώμα γενικότερα.. νόμος! Αερόβια τωρα να σου πω την αληθεια, δεν θυμαμαι ποσο/τι ειδος κανεις, αλλά το μονο που θα σου πω ειναι ότι σου λέει ο γυμναστής, κάνε τα αντίθετα

  18. #228
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Είναι δυνατόν να ξέχασες τι κάνω αερόβιο, μετά από τόση γκρίνια που έχω ρίξει;
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  19. #229
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το γέρικο μυαλό μου παθαίνει διαλύψεις νούκα! Τι περιμένεις.. Το αλσχάιμερ μου χτυπάει την πόρτα. Πώς είπαμε σε λένε;

  20. #230
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Εμπρός; Ποιος είναι;;;;
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  21. #231
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Τζα! Να 'μαι πάλι! Πόδια σήμερα και κοιτάω να τελειοποιήσω το πρόγραμμα. Ο Σταύρος είχε προτείνει:
    Καθίσματα στο Smith
    Leg press
    Εκτάσεις τετρακεφάλων
    Κάμψεις μηριαίων δικεφάλων
    Προσαγωγοί-απαγωγοί

    Ο άλλος γυμναστής πάλι μου είχε βάλει επιπλέον split squat και όρθια μηχανή γλουτιαίων. Και βέβαια τα καθίσματα με μπάλα και όχι στο Smith.
    Η όρθια γλουτιαίων δεν είναι περιττή; Αφού κι οι άλλες ασκήσεις την ίδια περιοχή γυμνάζουν. Επειδή τη βαριέμαι αφόρητα...
    Και η δεύτερη ερώτηση είναι αν είναι "ισάξιες" ασκήσεις τα split squat με τα squat στο Smith. Γιατί ομολογώ ότι τα split μου άρεσαν παααααααααααρα πολύ και ένιωθα τα πόδια μου να έχουν πάρει φωτιά παντού και θέλω να την κάνω. Να τη βάλω στο πρόγραμμα ως επιπλέον άσκηση ή στη θέση του smith;
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  22. #232
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Καλέ άνθρωποι;
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  23. #233
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Quote Originally Posted by noucca View Post
    Και η δεύτερη ερώτηση είναι αν είναι "ισάξιες" ασκήσεις τα split squat με τα squat
    Αυτή την απορία έχω και εγώ.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  24. #234
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα κορίτσια!

    Νούκα συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης, δεν είχα δει το ποστ σου.
    Μείνε στις ασκήσεις που σου πρότεινε ο Σταύρος, σε καλύπτουν. Δώσε έμφαση στο να έχεις σωστή τεχνική, μεγάλο εύρος κίνησης στις επαναλήψεις σου και στόχο την προοδευτική επιβάρυνση (= να ανεβάζεις βάρος όσο βλέπεις να δυναμώνεις).
    Όλες οι ασκήσεις έχουν τη θέση τους. Σε επομενο update του προγράμματός σου θα αλλάξεις ασκησιολόγιο. Λίγα και βαριά - αυτό θα έχεις ως στόχο.
    Τα σπλιτ σκουώτ είναι μια πιο εξειδικευμένη παραλλαγή του σκουώτ. Στη μεν πρώτη δουλεύουμε και τα δύο πόδια, στη δεύτερη κάθε πόδι χωριστά.
    Το σκουώτ είναι πολυαρθρική, αυτό που λέμε βασική άσκηση. Το σπλιτ σκουώτ είναι πιο εξειδικευμένο. Στην ουσία είναι σκουώτ με το ένα πόδι. Γι αυτό νιώθεις έντονο κάψιμο, επειδή εστιάζεις σε κάθε πόδι χωριστά.
    Καλό είναι όποτε αλλάζουμε πρόγραμμα να αλλάζουμε και ασκήσεις. Για παράδειγμα τη μια φορά μπορούμε να κάνουμε σπλιτ σκουώτ και στην επόμενη αλλαγή, προβολές (ναι αυτή μπορούμε να πούμε πως είναι της ίδιας "κατηγορίας").
    Η ποικιλία θα μας βοηθήσει να δίνουμε διαφορετικό ερέθισμα στους μυς μας και να συνεχίζουν να αναπτύσσονται.
    Όρεξη να χουμε κι από ασκήσεις.. ουυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!

  25. #235
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Καλέ δεν παρεξηγώ, αυτό μας έλειπε να ζητάς και συγγνώμη! Δε φτάνει που τρέχετε κάθε τρεις και λίγο με τις υστερίες μου...
    Εννοείται ότι έκανα το πρόγραμμα του Σταύρου. Τι, χαζά είμαστε;

    Οπότε τα Split squat τα αφήνω για τον επόμενο μήνα που θα κάνω καμιά μικραλλαγούλα στο πρόγραμμα; Πώς θα περάσουν οι μέρες;
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  26. #236
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Nαι, μπορείς να την βάλεις στο επόμενο πρόγραμμα Μην αγχωνεσαι θα περάσουν οι μέρες....

  27. #237
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Πέρασαν οι μέρες!!!! Την Παρασκευή συμπληρώνω 4 εβδομάδες. Και τώρα αναρωτιέμαι: τι ακριβώς αλλαγές θα κάνω; Αλλάζω ριζικά όλο το πρόγραμμα ή απλά 1-2 ασκήσεις στην κάθε μέρα για να δώσουμε διαφορετικό ερέθισμα;
    Πχ τη Δευτέρα που έχω πλάτη-πίσω ώμους-τρικέφαλους νιώθω όλες τις ασκήσεις να με πιάνουν εκτός από τις οπισθολαιμιαίες έλξεις που τις βαρέθηκα λίγο.
    Τετάρτη έχω πόδια και όπως έχω γκρινιάξει πολλάκις, δε με πιάνουν. Δεν γίνονται τα πόδια μου ζελέ, γυρνάω χοροπηδώντας σπίτι. Έχω βάλει τον Αντώνη και το εξετάζει το θέμα, μου πρότεινε ήδη κάποιες αλλαγές. http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...=1#post1131399
    Και τέλος την Παρασκευή έχω στήθος-μπροστά ώμους-δικέφαλους, έχω βγάλε τα μηχανήματα και κάνω όλες τις ασκήσεις με ελεύθερα βάρη αλλά δεν γυρνάω κάθε φορά σπίτι νιώθοντας ότι έδωσα τον καλύτερο εαυτό μου.
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  28. #238
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μη μου αγχωνεσαι, θα τα βρούμε όλα ;-) να ξερεις, υπάρχουν πάνω από ένας τρόπος να φτάσεις στον στόχο. Ακολουθείς έναν με συνεπεια. Αυτο για να μην μπερδεύονται όσοι διαβάζουν και δεν ξέρουν τι είναι σωστό και τι όχι. Τώρα είμαι στο δρόμο για τζιμ, θα επιστρέψω αργότερα ;-)

  29. #239
    Advanced Bodybuilder noucca's Avatar
    Join Date
    03-11-12
    Location
    Silver City
    Posts
    717

    Default

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν αγχώνομαι. Ο τελευταίος μήνας ήταν ο καλύτερος μέχρι στιγμής. Κυρίως επειδή βγάλαμε ένα αξιοπρεπές πρόγραμμα και λίγο επειδή άρχισα κι εγώ να κατανοώ τι κάνω, να ελέγχω την πρόοδό μου και να εντοπίζω μόνη μου τα λάθη. Γι' αυτό και σε ρώτησα πώς κάνουμε τις αλλαγές. Πρέπει να μάθω να το κάνω μόνη μου, δε γίνεται κάθε μήνα να σας φωνάζω να μου βγάζετε το πρόγραμμα.
    Αν δεν κοιτάς πού πας, θα πας εκεί που κοιτάς

  30. #240
    New Bodybuilder
    Join Date
    26-11-13
    Posts
    3

    Default

    καλημέρα σε όλους!!! Είμαι καινούργια στο φόρουμ και σχετικά καινούργια και στη γυμναστική με βάρη.
    Μετά απο αποτυχημένες προσπάθειες με την αερόβια όπου γράμμωσα μόνο γάμπες αποφάσια να δοκιμάσω ένα συστηματικό πρόγραμμα με βάρη. Το μόνο που με αγχώνει είναι οτι λένε ότι άμα αφήσεις μετά τα βάρη γίνεσαι χάλια. βέβαια ο κολλητός μου που είναι 63 κι έχει για την ηλικία του σούπερ σώμα μου είπε οτι δεν είναι θέμα, απλά να ξεκινήσω και να μην τα αφήω ποτέ. Στα πρακτικά. Πάω στο γυμναστήριο jo waider/social arena του Παγκρατίου. Μετά από 3 φορές που με βάζανε να ΄κανω ποτε κάτω κορμό πότε πάνω μου βγάλαν ενα υπερπρόγραμμα μια μέρα πόδια, μια πλάτη, μοα χέρια, μια κάτι άλλο, τέλος πάντων υπερολύπλοκο, αλλά επειδή είχα διαβάσει το πρόγραμμα σου καρδούλα αλλα και γυμανστηκα μια φορά με εναν φιλο που ξέρει και μου έκανε κι αυτός κυκλικο κατάλαβα ότι μάλλον είναι άκυρο το πρόγραμμα ποθ μου έβγαλε. Σκέφτομαι να ακολουθήσω τις συμβουλές σου για αρχή, δηλαδή τρεις φορές βάρη, λίγο αερόβιο. Το θέμα είναι, να κάνω κυκλικο αδιαφορώντας για το πρόγραμμα που μου έχουν βάλει ή να κάνω το προγραμμα που προτείνεις για 2ο μήνα ανω/κάτω κορμός ζητώντας από τον γυναστή να μου διορθώσει το πρόγραμμα; Γενικά δεν ξέρω καν αν είναι γυμναστες τα παιδιά στο γυμναστήριο, ενταξει καλά σώματα έχουν όποτε για να τα φτιάξουν κάτι θα ξέρουν, αλλά δεν είναι και φέτες, δεν ξέρω να τους εμπιστεύομαι, να τους ρωτάω;
    Μα συμπληρωσω ότι έχω κανονικό βαρος, καλό θα ήταν να χάσω 3-4 κιλά αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να κάνω δίαιτα, δεν έχω τη δύναμη. φιλιά πολλά και καλώς σας βρήκα!!!!


 
Page 8 of 10 FirstFirst ... 45678910 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οδηγός Προπόνησης Με Βάρη Για Γυναίκες
    By Kardoula in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 1
    Last Post: 08-12-10, 23:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •