Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 9 of 10 FirstFirst ... 5678910 LastLast
Results 241 to 270 of 277
  1. #241
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Quote Originally Posted by cilou View Post
    Το μόνο που με αγχώνει είναι οτι λένε ότι άμα αφήσεις μετά τα βάρη γίνεσαι χάλια. βέβαια ο κολλητός μου που είναι 63 κι έχει για την ηλικία του σούπερ σώμα μου είπε οτι δεν είναι θέμα, απλά να ξεκινήσω και να μην τα αφήω ποτέ.
    Αυτό είναι αλήθεια.
    Αν κάνεις βάρη και τα παρατήσεις και πιάσεις τον καναπέ, αρχίσεις τη σαβούρα στο φαγητό και κανένα τσιγάρο γίνεσαι χάλια.
    Βέβαια το ίδιο θα συμβεί και εάν δεν κάνεις ποτέ βάρη, αλλά λέω τώρα.

    Μην αγχώνεσαι. Απλά όταν θα κάνεις βάρη και φτιάξεις ωραίο σώμα, αν μετά τα παρατήσεις και αρχίσεις κακές διατροφικές συνήθειες και άσχημη ζωή, ε τότε η όποια επιδύνωση θα φανεί τραγικά.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  2. #242
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Quote Originally Posted by cilou View Post
    Γενικά δεν ξέρω καν αν είναι γυμναστες τα παιδιά στο γυμναστήριο, ενταξει καλά σώματα έχουν όποτε για να τα φτιάξουν κάτι θα ξέρουν, αλλά δεν είναι και φέτες, δεν ξέρω να τους εμπιστεύομαι, να τους ρωτάω;
    Θυμασαι εκείνο τον Γερμανό που προπονούσε την Εθνική ποδοσφαίρου και πήραμε κάποτε το Ευρωπαικό; Δεν θα τον έλεγα και φετόνι... πάντως για σχετικό τον έκοβα...
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  3. #243
    Advanced Bodybuilder Rea!'s Avatar
    Join Date
    12-08-13
    Location
    Στο χωριό... (Αφίδνες)
    Posts
    871

    Default

    Cilou καλή αρχή σου εύχομαι, συμβουλες για προγραμμα θα σου δώσουν τα παιδιά. Από εμένα μόνο 2 θα πάρεις: 1. να ζορίσεις εαυτόν 2. να ξεχάσεις τις δίαιτες και να φτιάξεις διατροφή.

    Καλή επιτυχία.
    I may not be there yet... But I am closer than I was yesterday. And my coach, professional Paris Nicolaou is suporting me!

  4. #244
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες cilou στην παρέα μας!

    Είμαι καινούργια στο φόρουμ και σχετικά καινούργια και στη γυμναστική με βάρη.
    Μετά απο αποτυχημένες προσπάθειες με την αερόβια όπου γράμμωσα μόνο γάμπες αποφάσια να δοκιμάσω ένα συστηματικό πρόγραμμα με βάρη.
    Ο λόγος που ήταν αποτυχημένες, είναι επειδή δεν συνδίασες προπόνηση με βάρη. Αυτά είναι που θα αυξήσουν τη μυική σου μάζα και αργότερα με αερόβια και διαιτα θα πετύχαινες γράμμωση.


    Το μόνο που με αγχώνει είναι οτι λένε ότι άμα αφήσεις μετά τα βάρη γίνεσαι χάλια. βέβαια ο κολλητός μου που είναι 63 κι έχει για την ηλικία του σούπερ σώμα μου είπε οτι δεν είναι θέμα, απλά να ξεκινήσω και να μην τα αφήω ποτέ.
    Λογικό δεν ακούγεται; Μακάρι να γυμναζόμασταν μία φορά και το αποτέλεσμα να έμενε αναλλοίωτο, ό,τι και αν κάναμε μετά!
    Συνεχώς χρειάζεται να προσπαθούμε για να διατηρούμε το αποτέλεσμα. Αν το κάνεις τρόπο ζωής, θα το αγαπήσεις και να σαι σίγουρη δεν θα θες να το αφήσεις!


    Στα πρακτικά. Πάω στο γυμναστήριο jo waider/social arena του Παγκρατίου. Μετά από 3 φορές που με βάζανε να ΄κανω ποτε κάτω κορμό πότε πάνω μου βγάλαν ενα υπερπρόγραμμα μια μέρα πόδια, μια πλάτη, μοα χέρια, μια κάτι άλλο, τέλος πάντων υπερολύπλοκο, αλλά επειδή είχα διαβάσει το πρόγραμμα σου καρδούλα αλλα και γυμανστηκα μια φορά με εναν φιλο που ξέρει και μου έκανε κι αυτός κυκλικο κατάλαβα ότι μάλλον είναι άκυρο το πρόγραμμα ποθ μου έβγαλε. Σκέφτομαι να ακολουθήσω τις συμβουλές σου για αρχή, δηλαδή τρεις φορές βάρη, λίγο αερόβιο. Το θέμα είναι, να κάνω κυκλικο αδιαφορώντας για το πρόγραμμα που μου έχουν βάλει ή να κάνω το προγραμμα που προτείνεις για 2ο μήνα ανω/κάτω κορμός ζητώντας από τον γυναστή να μου διορθώσει το πρόγραμμα; Γενικά δεν ξέρω καν αν είναι γυμναστες τα παιδιά στο γυμναστήριο, ενταξει καλά σώματα έχουν όποτε για να τα φτιάξουν κάτι θα ξέρουν, αλλά δεν είναι και φέτες, δεν ξέρω να τους εμπιστεύομαι, να τους ρωτάω;

    Όλα εξαρτώνται από το επίπεδό σου. Αν πελάγωσες με το πρόγραμμα που σου έδωσαν, ξεκίνα από την αρχή βήμα βήμα. Υπάρχουν πολλά καλά προγράμματα για αρχάριους. Απλά, ακολούθα ένα! Είτε το δικό μου είτε κάποιο άλλο. Δώσε έμφαση στη σωστή τεχνική, μάθε τις ασκήσεις, συγκεντρώσου να ανεβάζεις σταδιακά επιβάρυνση.
    Ότι και αν ακολουθήσεις, κάντο με συνέπεια και σε συνδιασμό με διατροφή. Και το καλύτερο πρόγραμμα του κόσμου να έχεις, αν δεν το κάνεις με συνέπεια και αν δεν τρως αυτά που πρέπει, τότε δεν θα χεις κανένα αποτέλεσμα.
    Μα συμπληρωσω ότι έχω κανονικό βαρος, καλό θα ήταν να χάσω 3-4 κιλά αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να κάνω δίαιτα, δεν έχω τη δύναμη. φιλιά πολλά και καλώς σας βρήκα!!!!
    Βγάλε από το μυαλό σου τη λέξη δίαιτα και αντικατέστησέ την με σωστή διατροφή. Μόνο έτσι θα καταφέρεις να διατηρήσεις το αποτέλεσμα. Όσο για τη δύναμη, αυτή θα πρέπει να ψάξεις εσύ μέσα σου να τη βρεις. Εσύ θα σαι το κίνητρο του εααυτού σου.

    Καλή επιτυχία στο στόχο σου!!

  5. #245
    New Member Christine7's Avatar
    Join Date
    22-10-13
    Location
    Αγία Παρασκευή
    Posts
    80

    Default

    Quote Originally Posted by Rea! View Post
    Θυμασαι εκείνο τον Γερμανό που προπονούσε την Εθνική ποδοσφαίρου και πήραμε κάποτε το Ευρωπαικό; Δεν θα τον έλεγα και φετόνι... πάντως για σχετικό τον έκοβα...
    Τον Ρεχάγκελ φαντάζομαι λες, γιατί ήταν σαν αρκουδάκι της αγάπης. Ο προπονητής σε μία ομάδα μπορεί να είναι και 60 χρονών. Έχει άλλες απαιτήσεις αυτό και σίγουρα δεν είναι να "μάθεις" στους παίκτες πώς να προπονούνται, όσο το να οργανώνεις κάποια στρατηγική. Στα γυμναστήρια, όταν βλέπεις μία γυμνάστρια να κάνει το πρόγραμμα (σε ομαδικά προγράμματα) για να στο δείξει και να το επαναλάβεις κι εσύ σωστά, σημαίνει ότι αυτή η γυναίκα κάνει ολοκληρο πρόγραμμα γυμναστικής, το λιγότερο 5-6 ώρες την εβδομάδα (αν υποθέσουμε ότι εργάζεται μόνο στο συγκεκριμένο γυμναστήριο και δεν κάνει καμία άλλη άσκηση). Πώς γίνεται λοιπόν το πρόγραμμα που παρουσιάζει να αποδώσει καρπούς σε κάποιον υπέρβαρο ή που απέχει χρόνια από τη σωματική άσκηση και θα πηγαίνει σε αυτό το πρόγραμμα 3 φορές την εβδομάδα (μέσος όρος). Αν το πρόγραμμα που δημιουργεί δεν "στρώνει" το δικό της σώμα, τότε είναι αδύνατο να προσφέρει κάτι στα σώματα των ανθρώπων που πάνε σε ομαδικά τμήματα. Βέβαια, εδώ μιλάμε για "γυμναστές" εκτός ομαδικών προγραμμάτων, που και πάλι, θεωρώ ότι όποιος σέβεται τον εαυτό του και το χώρο εργασίας του, έχει επιλέξει και έναν αντίστοιχο τρόπο ζωής.

    Σίγουρα πάντως, σε ένα γυμναστήριο μπορεί και να μη δουλεύει κανείς με γνώσεις πάνω στο αντικείμενο. Μεγάλη αποτυχία θεωρώ! Το ότι κάποιος μπορεί να έχει ένα καλό σώμα, όπως ανέφερε η cilou, δε σημαίνει ότι ξέρει τι μπορεί να κάνει και καλό στο σώμα του άλλου. Σίγουρα ξέρει αρκετά πράγματα, για να φτάσει ως ένα σημείο με τον εαυτό του, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έχει σφαιρικές γνώσεις, για να μπορεί να έχει και σφαιρική άποψη. Ωστόσο, cilou θα σε συμβούλευα να ζητήσεις να σου βγάλουν ένα πρόγραμμα και να σου δείξουν (σημαντικότατο) πώς πρέπει να γίνεται σωστά η κάθε άσκηση για να αποφύγεις τραυματισμούς και κούραση χωρίς λόγο. Δε θέλει μόνο κόπο, θέλει και τρόπο. Αν κάνεις μία άσκηση παντελώς λάθος, μπορεί να κάνεις 300 επαναλήψεις και να έχεις αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που περιμένεις. Μη νομίζεις ότι επειδή κάθεσαι σε ένα μηχάνημα, δεν μπορείς να κάνεις λάθος (εξ ιδίων κρίνω χαχαχαχα). Εγώ πάντως ακολούθησα ένα από τα προγράμματα που ανέβασε η Ειρήνη στο forum. Ήδη ασχολούμαι με αυτό πάνω από μήνα και τώρα θα ψάξω τα παλιά posts για να το αλλάξω λίγο. Έχω δει θεαματικές αλλαγές στη μεζούρα και ενθαρρυντικές αλλαγές στην ζυγαριά (βέβαια, από τη στιγμή που μειώνονται τα εκατοστά, δε με νοιάζει και πολύ για τα κιλά) και έχω δει το σώμα μου να μαζεύει πολύ ευχάριστα.
    Πιο πριν έτρωγα άπειρο χρόνο σε διαδρόμους και ελλειπτικά και οι αλλαγές έρχονταν πολύ πιο αργά. Τώρα κάνω 20'-30' διάδρομο (και μερικές φορές ελλεπτικό), φροντίζω να τρέχω τουλάχιστον το 1/2 του χρόνου που είμαι πάνω σε αυτόν και μετά πάω στα βάρη με διαφορετικό πρόγραμμα κάθε φορά (3 μέρες σύνολο) και τέλος κοιλιακούς/ραχιαίους και στις 3 μέρες. Δύο ημέρες την εβδομάδα πάω μισή ώρα για τρέξιμο ή ποδήλατο εκτός γυμναστηρίου και πραγματικά έχω αρχίσει να είμαι "ευτυχισμένη" :P
    Από μένα, που είμαι κι εγώ φρέσκια στο forum, δώσε λίγη βαρύτητα παραπάνω στη διατροφή σου και βάλε όργανα και βάρη στη γυμναστική σου (άσε που περνάει και πιο ευχάριστα ο χρόνος, από το να τρέχεις 1,5 ώρα στο διάδρομο). Και επιμένω, ζήτησε στο γυμναστήριο να σου δείξουν και πώς να κάνεις σωστά τις ασκήσεις που σου είπαν, όχι μόνο να σου βγάλουν πρόγραμμα.
    Last edited by Christine7; 26-11-13 at 16:07.

  6. #246
    New Bodybuilder
    Join Date
    26-11-13
    Posts
    3

    Default

    Καλημέρα!!! Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τις απαντήσεις και την υποδοχή!!
    οκ, πολύ πετυχυμένο αυτό με το Ρεχάγκελ Rea, τέλειο!!
    Αύριο θα ξαναπάω gym και θα συζητήσω ενα αρχικο πρόγραμμα τριών ημερών κυκλικό.
    θα δω τι θα μου βγάλουν και θα σας το ποστάρω να το συζητήσουμε.
    Kardoula τελειο αυτό που είπες: να βγάλω από το μυαλό μου τη λέξη δίαιτα, αυτό
    προσπαθώ να κάνω αυτό τον καιρό. Κάνω μια ισορροπημένη διατροφή θερμιδικά και θρεπτικά.Τα προγράμματα που έχεις ποστάρει με έχουν βοηθήσει πολύ
    να καταλάβω για τις διάφορες ομάδες μυών κλπ.
    Christine7 έχεις δίκιο, είναι βασικό να μου δείξουν σωστά τις ασκήσεις. Δεν έχω καλή σχέση
    με την κινηση γενικά, να φανταστείτε πάντα ρωτάω πού πρεπει να εκπνέω και που να εισπνέω, δε μου βγαίνει
    αυτόματα.

    φιλιά!!!!
    Last edited by cilou; 28-11-13 at 09:29.

  7. #247

    Default

    Ξεκιναω ασκησεις απο τον Οδηγο Προπονησης με Βάρη για Γυναικες Α΄ μερος και ερωτω:
    Ιδανικο βαρος αλτηρων για αρχη ποιο ειναι; Αυτοι που εχω ειναι μονο 1,5kg αρκουν για τωρα;
    Μεχρι ποσο βαρος σε αλτηρες μπορω να εχω τουλαχιστον οσο ακολουθω προγραμματα προσαρμογής;

    Ευχαριστω πολυ
    Last edited by Eleni75; 13-01-14 at 03:32.

  8. #248
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα Ελένη

    αν δεν διαθέτεις άλλους αλτήρες τότε κάνε με αυτούς! Ως γενικό κανόνα, χρησιμοποιούμε τέτοιο βάρος ώστε οι επαναλήψεις να μην βγαίνουν με μεγάλη ευκολία αλλά ούτε και δύσκολα. Δηλαδή να αισθάνεσαι πως δουλεύεις τον μυ που θες. Για κάποια που ξεκινάει τώρα την προσαρμογή τα κιλά δεν χρειάζεται να είναι πολλά. Όσο όμως προχωράς και δυναμώνεις, είναι απαραίτητο να ανεβάζεις την αντίσταση.
    Μπορείς να πάρεις βιδωτούς αλτήρες και να προσθέτεις πλάκες ανάλογα την άσκηση. Ή ακόμα και αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα, μπορεις με λίγη φαντασία να χρησιμοποιήσεις μπουκάλια (παράδειγμα το μπουκάλι απορρυπαντικού για το πλυντήριο ή το μαλακτικό - το έχω κάνει )
    Επίσης μπορεις να πάρεις ένα λάστιχο γυμναστικής και να εμπλουτίσεις το ασκησιολόγιό σου. Είναι οικονομικό και θα σου δώσει ποικιλία στην προπόνηση.

  9. #249

    Default

    Ευχαριστώ πολυ!
    Ξεκινησα ηδη σημερα το προγραμμα και θα δω και με τα βαρη τι θα κανω. Προς το παρον βολευομαι.
    Κοιλιακοι 2 φορες μεσα στην 3ημερη προπονηση (και γενικα μεσα σε ολη την εβδομαδα) ειναι αρκετοι; Φανταζομουν οτι θα χρειαζοταν περισσοτερο.Προφανως οι κοιλιακοι ομως ουτως οι αλλως δουλευουν σε ολες τις ασκησεις.
    Θα τελειωσω λοιπον και εγω τις πρωτες 4 εβδομαδες μου και προχωραω.

    Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωωω

  10. #250
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Άμα σου πω εγώ κάνω μία φορά μόνο κοιλιακούς την εβδομάδα;!
    Αν θες, μπορείς μέχρι δύο. Οι κοιλιακοί σου θα δουλευτούν με τις βασικές "βαρβάτες" ασκήσεις που θα κάνεις στο τζιμ.

  11. #251
    New Member Mix Van Mark's Avatar
    Join Date
    22-11-13
    Location
    Chania
    Posts
    99

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Άμα σου πω εγώ κάνω μία φορά μόνο κοιλιακούς την εβδομάδα;!
    Αν θες, μπορείς μέχρι δύο. Οι κοιλιακοί σου θα δουλευτούν με τις βασικές "βαρβάτες" ασκήσεις που θα κάνεις στο τζιμ.
    και εγω το ιδιο να μν νιωθω τυψεις δλδ !!!!!
    NO Pain ~ NO Gain

  12. #252
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Κάντε Plank για επιδόρπιο κοιλιακών! Δοκιμάστε και θα με θυμηθείτε

  13. #253

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Άμα σου πω εγώ κάνω μία φορά μόνο κοιλιακούς την εβδομάδα;!
    Αν θες, μπορείς μέχρι δύο. Οι κοιλιακοί σου θα δουλευτούν με τις βασικές "βαρβάτες" ασκήσεις που θα κάνεις στο τζιμ.
    Σημερα εκανα 3 σετ των 20 ροκανισματα (οκ το τελευταιο με δυσκολια) και επειδη δεν ειχα επικλινη για την αλλη ασκηση πηγα μονοζυγο και σηκωνα γονατα οσο πιο ψηλα μπορουσα προς το στηθος. Ενταξει, μου εφυγε η μαγκια εκει. Μονο 3 σετ των 12 καταφερα. Την επομενη θα προσπαθησω περισσοτερα μεχρι να φτασω τα 20.

  14. #254

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    Κάντε Plank για επιδόρπιο κοιλιακών! Δοκιμάστε και θα με θυμηθείτε
    Plank ε; Ειδα την ασκηση πως γινεται και πρεπει να κανει δουλιτσα. Ευχαριστω Demetra
    Θα την προσπαθησω προσεχως.

  15. #255
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by Eleni75 View Post
    Plank ε; Ειδα την ασκηση πως γινεται και πρεπει να κανει δουλιτσα. Ευχαριστω Demetra
    Θα την προσπαθησω προσεχως.
    ναι κάνει όντως και γω τώρα την έχω εντάξει στο ασκησιολόγιο μου. Ξεκίνα με τα βασικά για αρχή και αργότερα προσθέτεις και αυτή.
    Να την δουλεύεις μπροστά σε έναν ολόσωμο καθρέπτη για να ελέγχεις τη σωστή κλίση της πλάτης

  16. #256
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    Κάντε Plank για επιδόρπιο κοιλιακών! Δοκιμάστε και θα με θυμηθείτε
    Αγαπημένη άσκηση!

    Εδώ ο κοιλιακός δουλεύει ισομετρικά. Οι περισσότεροι που βλέπουν την άσκηση λένε "σιγά μωρέ, εύκολο είναι".
    Προσπαθήστε εκείνη την ώρα, να τραβάτε κοιλιά/στομάχι λες και θέλετε να τα κολλήσετε στην πλάτη. Ο κορμός παράλληλος με το πάτωμα, οπως ειπε η Δήμητρα, ριχνετε κλεφτες ματιες στον καθρεφτη γιατι συνηθως ανεβαινουμε πιο πάνω και κανουμε βουνοκορφη
    Για να το δυσκολέψω λίγο, βάζω έναν 20 κιλο δισκο στην πλάτη. Εκεί να δείτε πανυγήρια.. 35-40'' αντέχω.
    Last edited by Kardoula; 14-01-14 at 08:51.

  17. #257

    Default

    Καλησπέρα κι από μένα! Μόλις μπήκα κι εγώ στην παρέα του forum! Να κάνω κι εγώ τις ερωτήσεις μου... Από γυμναστική σ αυτή τη ζωή άλλο τίποτα! Κολυμβήτρια, μαραθωνοδρόμος και χρόνια στα γυμναστήρια! Ποτέ, μα ποτέ δεν κατάφερα την επιθυμητή γράμμωση! Μια ωραία χονδροπάθεια στα γόνατα με άφησε έξω ένα μήνα! Μόλις ξεκίνησα δειλά δειλά να τα δυναμώνω με κολύμβηση και ξεκίνησα και πάλι γυμναστήριο γιατί έχουμε και το υπόλοιπο κορμί . Ξεκίνησα με τον οδηγό προπόνησης με βάρη για γυναίκες Μέρος 1ο. Να το συνεχίσω όλο το μήνα; Να το κάνω μία βδομάδα για να ξυπνήσουν οι μύες μου και να συνεχίσω στο 2ο μέρος για ένα μήνα και μετά για άλλο έναν μήνα τα Hardcore (πόδια μόνο ισομετρικές προς το παρόν)? Ξαναλέω, δεν είμαι καθόλου αρχάρια, αλλά τον τελευταίο μήνα είμαι τελείως εκτός! Βοηθήστε με...
    Υ.Γ. Εννοείται και φουλ διατροφή ξανά!!!
    Last edited by AnthiZ; 18-02-14 at 23:03.

  18. #258
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς το κορίτσι με το ωραίο αβατάρ! :)

    Σου ευχομαι καταρχήν σιδερένια.
    Ξεκίνα τον οδηγό για προσαρμογή για περίπου 2-3 εβδομάδες. Το σώμα θυμάται, άρα γρήγορα θα επανέλθεις. Μετά άνοιξε ένα τόπικ στην γυναικεία ενότητα να δουμε πως μπορείς να προσαρμόσεις το νεο σου πρόγραμμα αναλογα στις αναγκες και στο στοχο σου.

    Καλή επιτυχία!

  19. #259

    Default

    Σ' ευχαριστώ πολύ!!! Έγινε, θα ξεκινήσω χαλαρά για 3 βδομάδες και μετά ετοιμαστείτε για καταιγισμό ερωτήσεων! Μέχρις στιγμής δεν έχω πετύχει έναν γυμναστή που πραγματικά να ενδιαφέρεται για τα προγράμματα με βάρη. Όλοι ασχολούνται τόσο πολύ με τα ομαδικά κλπ που τα προγράμματα για βάρη είναι για όλους ίδια με μικρές παραλλαγές. Είμαι αυστηρή το ξέρω, αλλά θέλω αποτελέσματα πια!

  20. #260
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    καλημέρα κορίτσια,καρδούλα πολύ ωραίο το πρόγραμμα σου σε ευχαριστώ θερμά,ξεκίνησα λοιπόν κ εγώ πριν μια εβδομάδα,γράφτηκα σ ένα γυμναστήριο κ αυτή τη φορά το χω πάρει πολύ στα σοβαρά κ είμαι έτοιμη κ αποφασισμένη να φτάσω στο στόχο μου!!ξεκίνησα λοιπόν πριν μια εβδομάδα χαλαρά κάνοντας ασκήσεις για όλο το σώμα,πληροφόρησα το γυμναστή μου γ το τι ακριβώς θέλω να πετύχω π είναι καύση λίπους κ γράμμωση,έτσι λοιπόν μ έβγαλε ένα μηνιαίο πρόγραμμα το οποίο..πολύ ροζ βρε παιδιά!!60 λεπτά αερόβια κάθε μέρα κ μ έχει διαχωρίσει το άνω κ το κάτω σώμα στα 2 δλδ πόδια όλα τα σημεία απο μια άσκηση 3χ12,μία μέρα αυτά κ μετα όλα τα υπόλοιπα μαζί δλδ πλάτη ώμους στήθος δικέφαλα τρικέφαλα μαζί ολα αυτα πάλι απο μια άσκηση 3χ12 η 3χ10, έχω το χρόνο να πηγαίνω 5-6 μέρες τν εβδομάδα αυτό σημαίνει οτι θα κάνω μέρα παρα μέρα πόδια κ κάθε μέρα 60 λεπτά αερόβια? Οο νομίζω οτι αυτός ο κύριος θέλει να με ξεζουμίσει κ με πολύ λάθος τρόπο!!επίσης όταν τν ρωτησα για σκουότ κτλ μ ειπε πως δν πρέπει ν κάνω γτ είναι επικίνδυνα κ ζορίζουν πολύ τα γόνατα,κ ν μην βάζω πολύ βάρος γτ αυτό π θέλουμε είναι απλά να ενεργοποιήσουμε το μυ κ να κάψουμε λίπος..πως σκτα θα ενεργοποιήσουμε το μυ αν δν βάλουμε αντίσταση?εντομεταξεί είμαι 25 χρονών χωρίς κανένα τραυματισμό η κάποιο πρόβλημα υγείας κ πιστεύω πως ο τύπος θέλει να ξεπετάει τν κόσμο κάνοντας τν να χάνει το χρόνο του απλά γ ν παίρνει τα λεφτά του. καρδούλα θα ήθελα σε παρακαλώ να μ πείς εσύ τη γνώμη σου γ το τι πρέπει να κάνω, είμαι 25 χρονών 1.70 57κιλά δν έχω κάποιο πρόβλημα υγείας κ κανένα τραυματισμό στο ενεργητικό μ το μόνο κακό είναι οτι καπνίζω αλλά είμαι αποφασισμένη με τη γυμναστική να το κόψω κ αυτό,λίπος ευτυχώς δν έχω κ πάααρα πολύ,στα κλασικά γυναικεία σημεία περισσότερο γλουτοί κ μπουτάκια!!αυτό που θέλω λοιπόν είναι να φύγει το κακό λίπος ξου ξου απο κεί κ να γραμμώσω (αρκετά!)σκέφτομαι να ξεκινήσω απο σήμερα κ για τις επόμενες 3 εβδομάδες τον 1ο κύκλο του προγράμματος σου να συνεχίσω με τν 2ο κύκλο αργότερα,η μήπως πρέπει να κάνω κάτι άλλο?α ξέχασα να πω άρχισα να παίρνω ένα συμπλήρωμα πρωτείνης γρήγορης αποκατάστασης 1 scoop μετά τη γυμναστική 1 φορά τη μέρα (αυτό γτ απ ότι ξέρω η μεγάλη ποσότητα πρωτείνης δεν αφομοιώνετε απο το γυναικείο σώμα διότι κ στην καθημερινή μου διατροφή υπαρχει πάντα ψάρι,κότα,γαλακτοκομικά κτλ,παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος)κ έναν λιποδιαλύτη 3 κάψουλες μιση με 1 ώρα πριν τη γυμναστική. δν είμαι σίγουρη αν κάνουν δουλεία δοκιμάζω συμπληρώματα γ 1η φορά αλλά το αναφέρω γτ σίγουρα παίζουν ρόλο.ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!!
    ΥΓ. κορίτσια κουράγιο κ υπομονή!!!με θέληση κ προσπάθεια όλα γίνονται!!
    Last edited by Renesis; 03-06-14 at 13:08.

  21. #261
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλησπέρα κοριτσάρα μου και καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Σωστά κατάλαβες, το πρόγραμμα και η "φιλοσοφία" του γυμναστή είναι λάθος για τον στόχο που έχεις.
    Φυσικά και δεν κάνει κακό στα γόνατα το σκουώτ, αντιθέτως, θα σε βοηθήσει να χτίσεις τα πόδια σου. Κάνει κακό οποιαδήποτε άσκηση γίνεται με λάθος τεχνική.

    Γι αυτό κι εσύ θα εστιάσεις στο να μάθεις σωστά να κάνεις τις ασκήσεις και σταδιακά θα αυξάνεις αντίσταση. Όσο θα βλέπεις το σώμα σου να δυναμώνει τόσο θα ανεβάζεις.
    Αρχικά ξεκίνα το πρώτο πρόγραμμα για βάρη και μετά πέρασε στο δεύτερο επίπεδο. Από αερόβια σε καμία περίπτωση δεν θα κάνεις μία ώρα σαν το χαμστεράκι.
    30-45 λεπτά μέτριας έντασης είναι καλά 4-5 φορές την εβδομάδα. Αργότερα μπορείς να κάνεις και 1-2 διαλειμματικής μορφής (θα τα εξηγήσουμε στην ώρα του αυτά).

    Επίσης δώσε μεγάλο βάρος στη διατροφή σου! Αυτή είναι που θα κάνει τη διαφορά.
    Προτείνω να ανοίξεις ενα ημερόγιο στην αντίστοιχη γυναικεία ενότητα οπου θα γραφεις τη διατροφή και τις προπονήσεις σου. Εκεί θα σε συμβουλεύουμε για το πως μπορείς να συνεχίσεις!
    Καλή επιτυχία!

  22. #262
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    σ ευχαριστώ πολύ για τν ανταπόκριση καρδουλα μου να σαι καλά.έφτιαξα ενα νέο τόπικ στο γυναικείο κομμάτι του φορούμ για να γίνω περισσότερο συγκεκριμένη.οπότε τα λέμε εκεί,κ πάλι ευχαριστώ

  23. #263
    New Bodybuilder
    Join Date
    14-01-15
    Posts
    3

    Default

    Πολύ καλό και το α μέρος αλλά και το β. Σε παρακαλούμε να μας δώσεις σύντομα το γ μέρος αλλα και κάποιο προγραμμα διατροφής για καψιμο λίπους! Εχεις καμια πρόταση για να απαλλαχτούμε από αυτή την ανεπιθύμητη κυτταρίτιδα; Όσο και να γυμνάζομαι εκει αυτη... Μπάστακας :)

  24. #264
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες στην παρέα μας!

    Εχεις απολυτο δικιο, πρεπει να ετοιμασω και το τριτο μερος οπως και ενδεικτικο πλανο για διατροφη για μειωση λιπους!! Stay tuned, φέτος θα δώσουμε πολύ βάση στη γυναικεια ενοτητα, μιας και ολο κ περισσοτερες κοπελες το παιρνουν ζεστα και ασχολουνται πλεον με τα βαρη και τη σωστη διατροφη.
    Οσο για την κυτταριτιδα, μπορεις να διαβασεις αυτο πολυ χρησιμο αρθρο μου



  25. #265
    New Bodybuilder
    Join Date
    14-01-15
    Posts
    3

    Default

    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

  26. #266
    New Bodybuilder
    Join Date
    14-01-15
    Posts
    3

    Default

    Εγραψα και πριν και δεν ξερω τι εγινε αλλα δεν σταληκε! Το προβλημα μου ειναι οτι απογοητευομαι ευκολα και τα παραταω γιατι ενω γυμναζομουν εντονα δεν εβλεπα ιδιαιτερη αλλαγη στην περιοχη κοιλια, γλουτους και απαγωγους, ενω ειδα την διαφορα σε δικεφαλο τρικεφλο και ωμους! Ειχα παρει 42 κιλα στην εγκυμοσυνη μου και τα εχασα ολα και τωρα ειμαι γυρω στα 52-54. Εθχα βασικα τρομερη κατακρατηση. Δεν ξερω αν φταιει κ η ηλικια (35) αλλα στο κατω σωμα εγ μαλλον πτωση βλεπω αντι ανορθωση. Ισως απλα εγω να το βλεπω τοσο ασχημο δεν ξερω! :)

  27. #267
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εμεις οι γυναικες το χουμε αυτο.. Απογοητευομαστε ευκολα και θελουμε γρηγορα αποτελεσματα.
    Για να δεις ουσιαστική αλλαγη σε προβληματικες περιοχες οπως κοιλια, γλουτο, θελει μεγαλη προσπαθεια, θελει χρονο, θελει -ναι- να πεινασεις (σε λογικα πλαισια), να κουραστεις, να ιδρωσεις. Στο λεω γιατι κι εγω το χω ζησει, ξερω ποσο δυσκολο ειναι να ξελιπωνουν ποδια/κωλος.

    Οσο για την ηλικια, πιστεψε με, αν στα 36 μου καταφερα να το κανω, τοτε σιγουρα μπορεις κι εσυ.
    42 κιλα ειναι υπερβολικα για μια εγκυμοσυνη, δεν ξερω αν εκανες καποια αγωγη κλπ και τα πηρες. Βαλε στοχο, πεισμα και θεληση και κανε μια νεα αρχη.

    Για να μη βγαινουμε εκτος θεματος, αν θες μπορεις να ανοιξεις ενα δικο σου στη γυναικεια ενοτητα και να συνεχισουμε τη συζητηση εκει.

  28. #268

    Default

    Καρδουλα ωραιο το προγραμμα το οποίο εφαρμόζω στο σπίτι με βάρη του σπιτιού (μπουκα΄λια νερού, κάτι βαράκια απ'τα παλιά κλπ)...και τώρα οι ερωτήσεις..
    1) Στο 1ο μέρος μπορούμε να κάνουμε και 4 προπονήσεις την εβδομάδα ή πάει πολύ? Επίσης μπορώ να κάνω και αερόβια τις ίδιες μέρες? ΑΝ ναι πρίν, μετά τα βάρη ή ειναι καλύτερα π.χ. η αερόβια να γίνεται πρωί και τα βάρη απόγευμα?
    2) Επίσης, το 1ο μέρος μπορούμε να το κρατήσουμε για 2 βδομάδες αντί για μήνα αν νιώσουμε έτοιμες να πάμε παρακάτω?

  29. #269
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα,
    χαίρομαι που σου άρεσε το πρόγραμμα :)

    1) Nαι μπορείς να κανεις και 4 προπονήσεις! Αερόβια ναι, μπορείς να κάνεις και τις ίδιες μέρες ΠΑΝΤΑ μετά τα βάρη. Αν έχεις την πολυτέλεια να χωρίζεις τις αερόβιες από τα βάρη μπορείς να κάνεις πρωι/απόγευμα. Αλλιώς μετά τα βάρη σου.
    2) Ναι, αν νιωθεις πως θες να πας στο επομενο στάδιο, δεν υπάρχει λόγος να το καθυστερείς ;-)

  30. #270

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση Καρδούλα να'σαι καλα!!


 
Page 9 of 10 FirstFirst ... 5678910 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οδηγός Προπόνησης Με Βάρη Για Γυναίκες
    By Kardoula in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 1
    Last Post: 08-12-10, 22:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •