Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 10 12345 ... LastLast
Results 1 to 30 of 277
  1. #1
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default Οδηγός Προπόνησης Με Βάρη Για Γυναίκες - Σχολιασμός

    Σε αυτό το τόπικ θα γίνεται σχολιασμός του άρθρου Οδηγός Προπόνησης Με Βάρη Για Γυναίκες
    και ο σχολιασμός για το 2ο μέρος του άρθρου: Οδηγός Προπόνησης Με Βάρη Για Γυναίκες - 2ο Μέρος

  2. #2

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    σευχαριστουμε καρδουλα, αναμενουμε κ τη συνεχεια!

  3. #3
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Καρδούλα να είσαι καλά!!!!!!!!
    Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ!!!!!!!!!
    Είναι τέλειος ο οδηγός σου!!!!!!!!!

    Αναμένω με ανυπομονησία και το δεύτερο μέρος μιας και ήδη πέρασαν οι πρώτες 4 βδομάδες!!!
    (Αν και δεν ήταν τόσο καλές όσο του προγράμματος σου οπότε τώρα δεν ξέρω πως πρέπει να κινηθώ....να τα ξαναπάρω από την αρχή??? ή να αρχίσω να διαχωρίχω τις ομάδες?)

    Μια απορία έχω..
    όσες φορές έχω κάνει ως τώρα βάρη, ποτέ δεν μου έχει πάρει περισσότερο από μισή ώρα.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν ούτε καν λεπτό ανάμεσα στα σετ, και έκανα 3σετ των 10.
    Με προβληματίζει αυτό με το χρόνο, γιατί φοβάμαι μήπως κάνω πολύ λίγο....
    Last edited by pitsouf; 06-12-10 at 10:36.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Να στε καλά κορίτσια σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για τη θετική σας ενέργεια!

    Pitsouf το δεύτερο μέρος θα το ανεβάσω πολύ σύντομα, σήμερα αύριο δηλαδή, είναι συνδιασμός ασκήσεων από αυτές που υπάρχουν στο πρώτο μέρος αλλά αυτή τη φορά ο διαχωρισμός είναι σε άνω/κάτω σώμα.


    Μια απορία έχω..
    όσες φορές έχω κάνει ως τώρα βάρη, ποτέ δεν μου έχει πάρει περισσότερο από μισή ώρα.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν ούτε καν λεπτό ανάμεσα στα σετ, και έκανα 3σετ των 10.
    Με προβληματίζει αυτό με το χρόνο, γιατί φοβάμαι μήπως κάνω πολύ λίγο....
    Δεν ξέρω πόσες ασκήσεις/σετ έκανες, σίγουρα εξαρτάται από αυτό.
    Δεν είναι απαραίτητο να κρατάει μία ώρα, μπορεί και η μισή ώρα που διαθέτεις να είναι πιο ωφέλιμη (αρκεί να γίνεται συγκεντρωμένα και όχι τυπικά και βαριεστημένα).
    Αν νιώθεις μετά την προπόνηση ότι όντως έχεις δουλέψει(τώρα στην αρχή βέβαια δεν θα νιώθεις ιδιαίτερη κούραση), τότε δεν έχεις λόγο να φοβάσαι.

    Εκμεταλλεύσου αυτό το διάστημα για να μάθεις να εκτελείς σωστά τις ασκήσεις (ιδιαίτερα τις βασικές, πχ σκουώτ, άρσεις θανάτου..)

  5. #5
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Να στε καλά κορίτσια σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για τη θετική σας ενέργεια!
    Εμείς σε ευχαριστούμε για το χρόνο που διαθέτεις να μας εξηγείς και να μας βοηθάς και μάλιστα αναλυτικότατα!!!

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δεν ξέρω πόσες ασκήσεις/σετ έκανες, σίγουρα εξαρτάται από αυτό.
    Δεν είναι απαραίτητο να κρατάει μία ώρα, μπορεί και η μισή ώρα που διαθέτεις να είναι πιο ωφέλιμη (αρκεί να γίνεται συγκεντρωμένα και όχι τυπικά και βαριεστημένα).
    Αν νιώθεις μετά την προπόνηση ότι όντως έχεις δουλέψει(τώρα στην αρχή βέβαια δεν θα νιώθεις ιδιαίτερη κούραση), τότε δεν έχεις λόγο να φοβάσαι.
    Έκανα 3 σετ των 10επαναλήψεων, 8 ασκήσεις χωρίς κοιλιακούς ραχαίους (στήθος, πλάτη, ώμοι, δικέφαλοι, τρικέφαλοι, τετρακέφαλοι, δικέφαλοι ποδιών και γάμπες από μια στο καθένα).
    Να σου πω την αλήθεια μου δεν ένιωθα ούτε κούραση ούτε να πιαστώ ιδιαίτερα γιαυτό και ψιλοκαιγόμουν να περάσουν οι πρώτες βδομάδες να αλλάξω ασκήσεις.

    Χτες που ήταν σχεδόν άδειο το γυμναστήριο και έκανα το πάνω μέρος του σώματος από 2 ασκήσεις την κάθε ομάδα (διαφορετικές από αυτές που έκανα, για να τις δω περισσότερο) ένιωσα ότι πραγματικά κάτι κάνω και πιάστηκα κιόλας...
    Αλλά και πάλι 30-40(max) λεπτά νομίζω μου πήρε.

    Ααααααααααα να σας πω και το άλλο???
    Άρχισα να "πιάνω" τους μυς μου !!!!!!!!!!!!!!
    χιχιχιχιχιχιιχχι και είμαι πολύ ευτυχισμένη!!!!
    Ποτέ πριν δεν τους έπιανα και τώρα νιώθω με την οποιαδήποτε κίνηση και την κίνηση του μυ!!!!!!!
    Ειδικά στα χέρια που δεν έβαζα και πολλά κιλά, με τα 3κιλάκια καταπιανόμουν...
    Αστεία "εξέλιξη" αλλά εγώ χάρηκα...ή μάλλον, χάζοχάρηκα..!!!
    Η οποιαδήποτε αλλάγη βλέπω με ενθουσιάζει!!!

  6. #6

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    τωρα θα νιωθεις σιγα σιγα ολους τους μυς σου, κ θα τους βλεπεις κιολα,
    το πρωτο το βιωσα, το δευτερο με τοσο λιπος πανω μου θα αργησω παρα πολλα χρονια αλλα θα παρω χαρα κ απο τη δικη σου!
    καλη συνεχεια!
    αρχιζω κ γω μολις ερθει ο παγκος γιατι εχω αφεθει στο θεμα προπονηση, εχω κ γω την απορια μετα απο τοσο καιρο αγυμναστη απο που πρεπει ναρχισω...
    μονο 2 εβδομαδες που ελειπα + 2 που περασαν...=μηνας!

  7. #7
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Πάρε όση χαρά θες από τη δική μου ελεύθερα!!!!
    Αλλά σου εύχομαι σύντομα να πάρεις και δική σου!!!

    Με το καλό να ξαναξεκινήσεις πάλι!!!

  8. #8
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Καλημέρα κορίτσια!!!!!!!!!

    Λοιπόν τελικά είμαι μεγάλος "αχρηστίδης" !!!!!
    Χτες είπα να προσπαθήσω να κάνω καινούργιες ασκήσεις στα πόδια....
    Σκουωτ στο σμιθ, άρσεις θανάτου και προβολές.....
    Εεεεεε σαν το ζαβό έκανα, προσπαθούσε να μου τις δείξει και ο άντρας μου που είχε έρθει μαζί, τίποτα εγώ....άχρηστη τελειώς όλες χάλια τις κάνω... δε μπορώ να στήσω καλά το σώμα μου
    και συν όλων των άλλων ντρέπομαι κιόλας που με κοιτάνε μερικοί καλά καλά και φοβάμαι πως θα λένε ή κοίτα τι κάνει η χαζή ή τι μας πιάνει το μηχάνημα αφού δεν ξέρει να κάνει

    Αφήστε δε που σήμερα πηγαίνω σα χεσμ..... έχουν πιαστεί τα πόδια μου όσο δεν πάει!!!! Κι όσο περνάει η ώρα νομίζω πιάνομαι και χειρότερα!!!!

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλημέρα pitsouf!!

    Μπράβο σου που ξεκίνησες να δοκιμάζεις αυτές τις ασκήσεις! Λογικό είναι να νιώθεις πως δεν τις κάνεις σωστά ή ότι τις κάνεις ατσούμπαλα κλπ.. Γιατί όμως να νιώθεις "αχρηστίδης";;
    Μην αποθαρρύνεσαι από κανέναν και μη σκέφτεσαι έτσι. Γιατί να ντρέπεσαι; Επειδή γυμνάζεσαι; Άσε τους άλλους να κοιτάζουν, θα το κάνουν μια δυο φορές, μετά δεν θα δίνουν σημασία.

    Βάρη δεν κάνουμε για τους άλλους, κάνουμε για τον εαυτό μας. Κι εμένα με κοιτάζουν περίεργα όποτε πηγαίνω σε γυμναστήριο, αλλά δεν χαμπαριάζω, συνεχίζω να κάνω την προπόνησή μου. Περίεργοι πάντα θα υπάρχουν!

    Όσο για την σωστή εκτέλεση, ο καθρέφτης θα σε βοηθήσει να βλέπεις τον εαυτό σου. Μια δυο τρεις, θα τα καταφέρεις. Κανείς μας δεν τα έκανε όλα τέλεια με την πρώτη! Τι ακριβώς δυσκολίες έχεις και σε ποια άσκηση;

    Το ότι πιάστηκες, σημαίνει ότι τώρα αρχίζεις και κάνεις δουλειά ;-)
    Δεν είσαι η μόνη.. κάθε φορά που κάνω πόδια, τις επόμενες μέρες περπατάω σαν συγκαμένη..

  10. #10
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Μωρέ ντρέπομαι επειδή ακόμα δεν ξέρω....αν ήξερα και τις έκανα σωστά δε θα με ένιαζε ας κοίταγαν όσο ήθελαν.
    Απλά ακόμα νιώθω σαν ψάρι έξω από το νερό, μιας και γύρω μου δεν βλέπω ποτέ γυναίκες να κάνουν τέτοιες ασκήσεις, παρά μόνο στα μηχανήματα απαγωγών-προσαγωγων και ένα άλλο που σπρώχνουν πίσω το πόδι για τον πισινό.
    Και νιώθω περίεργα....βέβαια δεν θα το αφήσω να με ρίξει και να σταματήσω τώρα που ξεκίνησα!!!

    Όσο για τις ασκήσεις....
    στο σκουώτ πχ, δεν κρατάω πολύ ίσια την πλάτη μου, κάπως σαν να καμπουριάζω κάπως πετάω πολύ πίσω τον πισινό....γενικά την κάνω λίγο "καπως".
    Εν τω μεταξύ από την μπάρα που μάλλον δεν την ακούμπαγα καλά πάνω μου, πονάει τώρα ένα κόκκαλο στον αυχένα, προφανώς εκεί ακουμπούσα όλο το βαρος, όπως επίσης πονάω και στους ώμους που την ακούμπαγα, μάλλον δεν την είχα σε σωστό σημείο???

    Στις άρσεις πάλι κάνω κάπως περίεργα την πλάτη μου, τον κορμό μου.....
    Τίποτα δεν κάνω καλά.

    Θα ξαναπροσπαθήσω το Σαββατοκύριακο που ευτυχώς έχει ησυχία στο γυμναστήριο να τις κάνω πάλι, να μπορώ να συγκεντρωθώ μπας και καταλάβω τι ακριβώς δεν κάνω καλά.

  11. #11

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    να μη ντρεπεσαι, εγω συνειδητοποιησα προσφατα οτι εκανα αρσεις θανατου κ ενα αλλο που δε θυμαμαι το ονομα,
    κ απλα κ τοτε δεν ηξερα τα ονοματα...κ οτι τα εκανα!
    τελικα μου ειχε βγαλει πολυ καλο τελευταιο προγραμμα ο γυμναστης αλλα του πηρε παρα πολυ κ δεν εχω τοση υπομονη!
    περιμενω αυτο το βιβλιο: http://www.ebooks.gr/book/179621
    αλλα το αντιστοιχο του για γυναικες το εχω ηδη, νομιζω προπονηση με βαρη για γυναικες λεγεται, κ εχει ολες τις ασκησεις κυριως κατω ακρωνκ τον τροπο σωστης εκτελεσης κτλ
    αναζητησε το ισως σε βοηθησει.
    τυχερη εγω δεν εχω τον αντρα μου να με βοηθα αν κ με στηριζει οικονομικα κ ψυχολογικα...

    κ μια ερωτηση, καρδουλα πιστευεις αν εχουμε κανει μια ασκηση μια φορα μονο με το γυμναστη ή καμμια
    μετα μπορουμε μονες σπιτι με καθοδηγηση απο βιβλια κ ιντερνετ να την κανουμε σωστα?
    εγω κ στο γυμναστηριο μονη ημουν (τις περισσοτερες ωρες ογυμναστης δεν ηταν εκει)
    οποτε σκεφτομαι μηπως να δοκιμασω μονη σπιτι κ απο αυτες...αλλα τις φοβαμαι, αν τις κανω λαθος ποιος θα μου το πει? αλλα κ στο γυμναστηριο ιδια φαση...
    Last edited by Strength; 08-12-10 at 11:57.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    να μη ντρεπεσαι, εγω συνειδητοποιησα προσφατα οτι εκανα αρσεις θανατου κ ενα αλλο που δε θυμαμαι το ονομα,
    κ απλα κ τοτε δεν ηξερα τα ονοματα...κ οτι τα εκανα
    !...
    χαχαχααχαχ καλό αυτό!!!!
    Μακάρι να τα έκανα κι εγώ κ ας μην ήξερα τι είναι!!!

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    τυχερη εγω δεν εχω τον αντρα μου να με βοηθα αν κ με στηριζει οικονομικα κ ψυχολογικα...
    Όσο για αυτό μην νομίζεις ότι είναι πάντα καλό!!!
    Οκ, με βοηθάει όσο μπορεί (γιατί τις ξέρει τις ασκήσεις αφού ασχολιόταν σοβαρά παλιότερα) όμως δεν έχει σωστο τρόπο να μου τα εξηγήσει.
    Δε συνεννοούμαστε κοινώς.
    Με αποτέλεσμα άλλο να μου λέει και άλλο να καταλαβαίνω!!!
    Μια τρύπα στο νερό δηλαδή!!!
    Άσε που όταν πηγαίνουμε μαζί κ εγώ θέλω να κάνω μετά ένα μισάωρο αερόβια ποτέ τελικά δεν την κάνω γιατί βαρίεται και με αρχίζει στο μπίρι μπίρι και τελικά τα παρατάω στο τέταρτο και φεύγουμε!!!
    Οπότε στην πραγματικότητα προτιμάω να πηγαίνω μόνη μου, εκτός από όταν πέφτω στην ανάγκη του και θέλω να μου δείξει κατί και πάμε μαζί....

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    κ μια ερωτηση, καρδουλα πιστευεις αν εχουμε κανει μια ασκηση μια φορα μονο με το γυμναστη ή καμμια
    μετα μπορουμε μονες σπιτι με καθοδηγηση απο βιβλια κ ιντερνετ να την κανουμε σωστα?
    εγω κ στο γυμναστηριο μονη ημουν (τις περισσοτερες ωρες ογυμναστης δεν ηταν εκει)
    οποτε σκεφτομαι μηπως να δοκιμασω μονη σπιτι κ απο αυτες...αλλα τις φοβαμαι, αν τις κανω λαθος ποιος θα μου το πει? αλλα κ στο γυμναστηριο ιδια φαση...
    Πολύ καλό το βιβλίο που πήρες, θα σε βοηθήσει πολύ!

    Το ιδανικό είναι να είχαμε από έναν προσωπικό γυμναστή να μας δείχνει ακριβώς τι να κάνουμε, τα λάθη κλπ κλπ.. αλλα όπως είπα αυτά σε έναν ιδανικό κόσμο

    Προσωπικά τις ασκήσεις τις έμαθα μέσα από ώρες και διάστημα πειραματισμού. Πέρασε καιρός μέχρι να βρω πως ακριβώς να τις κάνω ώστε να με "πιάνουν". Με βοήθησαν βίντεο από το ίντερνετ και γενικά αρκετό ψάξιμο.
    Άρα η απάντηση στο ερώτημά σου είναι πως φυσικά και μπορείς! Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο.

    Με λόγια είναι δύσκολο να μεταφέρεις σε κάποιον πως να κάνει σωστά μια άσκηση, ίσως ανεβάσω στο άμεσο μέλλον και μικρά βιντεάκια.

    Pitsouf, γερά με τσαμπουκά, στην αρχή είναι λίγο δύσκολα, συνέχισε δυνατά!!!

  14. #14
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Pitsouf, γερά με τσαμπουκά, στην αρχή είναι λίγο δύσκολα, συνέχισε δυνατά!!!
    Έτσι έτσι...κι όπως είπες κ εσύ τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο!!!

  15. #15

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    παιδια δεν ξερω πραγματικα τι ειναι καλυτερο, να πιεστω να πηγαινω γυμναστηριο (σε αλλο) ενω δε θελω ωστε να μαθω τις ασκησεις εξαρχης σωστα κ με ασφαλεια
    ή να σταματησω να πιεζομαι κ να τις επιχειρω μονη σπιτι

    ερωτηση παραδειγμα: ακομα και σκουοτ μην εχω ξανακανει αμα εχω μελετησει απο 2 διαφορετικα βιβλια, τα γνωστα σαιτ με βιντεο στο ιντερνετ κ εχω κ εσας για αποριες γιατι να τρεχω να προλαβω να παω γυμναστηριο μετα ή πριν τη δουλεια ενω μπορω σπιτι να κανω?

    το θεμα ειναι μηπως ειμαι λαθος κ σαν αρχαρια δεν πρεπει μονη?
    απτην αλλη ποιος ξερει ποτε θα μαθω νεα ασκηση στο αλλο γυμναστηριο.
    πραγματικα δεν ξερω τι να κανω, ειμαι κ φουλ αναποφασιστη κ εχω πελαγωσει.

    ξεκινησα σημερα με 1 ωρα ελλειπτικο χαλαρα ενω εβλεπα την ταινιουλα μου, κ ας βουρλιζονται οι αλλοι στους διαδρομους στο γυμναστηριο.

    δεν ξερω γιατι ξαφνικα εχω τετοια απεχθεια για τους χωρους αυτους,
    αλλα αν προκειται να κανω λαθος καποιες ασκησεις μονη σπιτι μηπως πρεπει να πιεστω να παω?
    καρδουλα μετεφερα τα στο ημερολογιο μου αν ειμαστε τελειως οφτοπικ...ευχαριστω για τις συμβουλες κοριτσια!

    ΥΓ χαιρομαι που ειναι καλο το βιβλιο που θα ερθει, το αλλο που εχω ηδη τελικα λεγεται "προπονηση για ενδυναμωση & συσφιξη στις γυναικες" τις ιδιας σειρας κ ειναι πολυ κατατοπιστικο!
    Last edited by Strength; 08-12-10 at 19:18.

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αγαπητή Strength, αν πιστεύεις πως στο γυμναστήριο που θα γραφτείς θα έχεις άτομο που θα σε βοηθήσει και θα είναι πρόθυμο να σε διορθώνει τότε ναι, θα σου έλεγα να πας.

    Οι ασκήσεις όπως σκουώτ, ή άρσεις θανάτου, θέλουν εξάσκηση για να μάθει κανείς τη σωστή εκτέλεση και πως να δουλεύουν το μυ που θέλουμε. Από την άλλη δεν είναι και πυρηνική φυσική.
    Θέλω να πω μ'αυτό ότι μερικές φορές εμείς οι ίδιες δυσκολεύουμε τα πράγματα.

    Βίντεο υπάρχουν άφθονα στο διαδίκτυο, το φόρουμ υπάρχει ώστε να δίνει σωστές κατευθύνσεις άρα έχεις όλα τα εφόδια.

    Ακόμα και τώρα, χωρίς μπάρα ή αλτήρες μπορείς να κάνεις σκουώτ με το βάρος του σώματος, για να εμπαιδώσεις την κίνηση.
    Στάσου σε έναν καθρέφτη, στήσου στο πλάι και κάνε καθίσματα όπως ακριβώς πάμε να κάτσουμε σε μια καρέκλα. Ο ποπός πάντα έξω και η μέση ίσια, δεν καμπουριάζουμε.

    Όσα βιβλία και να διαβάσεις, όσα βιντεο και να δεις, μόνο στην πρακτική θα το καταλάβεις.
    Last edited by Kardoula; 08-12-10 at 20:06.

  17. #17

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    τις πηρα τις αποφασεις μου, κ ειναιαυτο που λεω στην υπογραφη μου
    σκουοτ εκανα αλλα ειναι τοσες οι παραλλαγες που κ γυμναστηριο να παω ποτε δε θα νιωθω οτι γνωριζω αρκετα καλα κατι να το κανω μονη σπιτι,
    πχ πως πιανω τη μπαρα πως το ενα πως το αλλο
    οσο για το γυμναστηριο στην αρχη σιγουρα θα ειναι καποιος αποπανω μου αλλα αποκλειεται να εχω σκουοτ στο προγραμμα!
    κ μετα σιγουρα δε θα ειναι κανεις αποπανω μου.
    πλεον θα δουλευω κ πρωι-απογευμα οποτε τελειωσαν τα παραμυθια, αυριο παραγγελνω καθρεφτη κ αρχιζω σπιτι!
    πιτσουφ δεν ερχεσαι με τον ανδρα σου για ιδιαιτερα κ ας μη συννενοειστε εσεις :P

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Φοβερή η υπογραφή σου

    Ο μόνος τρόπος να μάθεις είναι να ρωτάς. Ακόμα και τις πιο απλές ερωτήσεις, πόσταρέ τες σε αυτό το τόπικ και θα σου απαντάμε.
    Θα βρούμε άκρη, εσύ συνέχισε έτσι δυνατά, τώρα που πήρες την απόφαση και μεις είμαστε δίπλα σου.

    Πάω τώρα να ολοκληρώσω το δεύτερο μέρος του καρδουλοπρογράμματος

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Δείτε το παρακάτω βίντεο, σκουώτ με αλτήρες, είναι αναλυτικό και εύκολο ιδιαίτερα για το σπίτι!


  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Kαι άλλο ένα για άρσεις θανάτου με αλτήρες!


  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Ανέβηκε και το δεύτερο μέρος του οδηγού:
    http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...612#post895612

  22. #22
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Τέλεια!!!!!!!!!!!
    Ξεκινάμε λοιπόν σήμερα γερά για τις επόμενες 4βδομάδες!!!!

    Καρδούλα σε ευχαριστούμε πολύ για μια ακόμη φορά!!!!!!!!

    Βλέποντας τα βιντεάκια έχω την εντύπωση πως μάλλον δεν "πέταγα" πίσω αρκετά τον ποπο.
    Θα τις δω πάλι το Σ/Κ αυτές τις ασκήσεις αν έχω καταφέρει να ξεπιαστώ ως τότε!!!!!!
    Σήμερα έχει άνω κορμό το πρόγραμμα.

    Καρδούλα έχω μερικές απορίες!!!!

    Στο σκουώτ με αλτήρες είναι καλό???
    Γιατι στο σμιθ, με πόνεσαν πολύ οι ώμοι μου που ακουμπούσε η μπάρα.
    Ή να προσπαθήσω καλύτερα να το μάθω σωστά στο σμιθ???

    Στις άρσεις θανάτου τι είναι καλύτερο?
    Με μπάρα ή με βαράκια???

    Ακόμη, εγώ γενικά γάμπες έχω μεγαλούτσικες.
    Μήπως δεν κάνει να τις γυμνάζω με βάρος μην και μου μεγαλώσουν κι άλλο (γιατί λίπος δεν πρέπει να έχει πααααρα πολύ εκεί, απλά είναι η φτιάξη τους νομίζω έτσι) και να κάνω χωρίς καθόλου βάρος αυτό που είσαι όρθιος στο ένα πόδι (εγώ ανεβαίνω σε υψωματάκι, σκαλοπάτι κλπ) και ανεβοκατεβαίνεις με το ένα πόδι στη μύτη???

    Αααα και κάτι τελευταίο.
    Εγώ που ως τώρα πήγαινα 4φ/βδομάδα και τις ίδιες μέρες έκανα και την αερόβια (γιατί μαρέσει να έχω και μερικές μέρες τελείως κένες) να το συνεχίσω έτσι, ή πρέπει να την κάνω ενδιάμεσες μέρες την αερόβια??
    (Τι είναι καλύτερο και για να κάψω το παλιολίπος γρήγορα!!!!)


    @strength να μαζευτούμε να κάνουμε μαθήματα μαζί ....αλλά να πάρουμε την καρδούλα για δάσκαλο μπας και μάθουμε τίποτα σωστά, γιατί αν περιμένεις από τον άντρα μου σωθήκαμε!!!
    Όσο για το gym αν εσύ θες να πας για να μάθεις εκεί τις ασκήσεις, η προσωπική μου γνώμη είναι να πας και να μην περιμένεις πότε θα σου τις εντάξουν στο πρόγραμμα.
    Να πας και να του πεις εγώ θέλω να μου δείξεις αυτές, γιαύτο ήρθα!!
    Καλή αρχή!!!!!!!!!!!!!!!!

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Kαλημέρα! :-)


    Βλέποντας τα βιντεάκια έχω την εντύπωση πως μάλλον δεν "πέταγα" πίσω αρκετά τον ποπο.
    Συνήθως αυτό είναι το πρώτο πράγμα που κάνουμε λάθος. Γι αυτό έβαλα τα βιντεάκια για να δούμε ακριβώς αυτό! Ποπός πάντα έξω, όπως όταν πάμε να κάτσουμε στην καρέκλα.


    Καρδούλα έχω μερικές απορίες!!!!

    Στο σκουώτ με αλτήρες είναι καλό???
    Γιατι στο σμιθ, με πόνεσαν πολύ οι ώμοι μου που ακουμπούσε η μπάρα.
    Ή να προσπαθήσω καλύτερα να το μάθω σωστά στο σμιθ???

    Στις άρσεις θανάτου τι είναι καλύτερο?
    Με μπάρα ή με βαράκια???

    Για αρχή θα έλεγα να κάνεις με αλτήρες. Είναι πιο εύκολο από την μπάρα, ισορροπείς καλύτερα και θα σε βοηθήσει να μάθεις την εκτέλεση σωστά.
    Αργότερα θα δοκιμάσεις με μπάρα στο σμιθ.
    Αυτό ισχύει και για το σκουώτ και για άρσεις θανάτου.
    Εννοείται πως οι ασκήσεις είναι το ίδιο αποτελεσματικές είτε είναι με μπάρα ή με αλτήρες!

    Ακόμη, εγώ γενικά γάμπες έχω μεγαλούτσικες.
    Μήπως δεν κάνει να τις γυμνάζω με βάρος μην και μου μεγαλώσουν κι άλλο (γιατί λίπος δεν πρέπει να έχει πααααρα πολύ εκεί, απλά είναι η φτιάξη τους νομίζω έτσι) και να κάνω χωρίς καθόλου βάρος αυτό που είσαι όρθιος στο ένα πόδι (εγώ ανεβαίνω σε υψωματάκι, σκαλοπάτι κλπ) και ανεβοκατεβαίνεις με το ένα πόδι στη μύτη???
    Με το να γυμνάζεις τις γάμπες σου, αυτό που θα καταφέρεις είναι να φτιάξεις το σχήμα τους και να διώξεις το λίπος.
    Αν όμως πιστεύεις πως δεν χρειάζεται να βάζεις έξτρα βάρος, τότε κάνε όπως ακριβώς περιέγραψες. Εξάλλου γυμνάζονται και με τις υπόλοιπες ασκήσεις.
    Αυτό που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι πως πρέπει να δίνεις έμφαση στα σημεία που θες να βελτιώσεις.


    Αααα και κάτι τελευταίο.
    Εγώ που ως τώρα πήγαινα 4φ/βδομάδα και τις ίδιες μέρες έκανα και την αερόβια (γιατί μαρέσει να έχω και μερικές μέρες τελείως κένες) να το συνεχίσω έτσι, ή πρέπει να την κάνω ενδιάμεσες μέρες την αερόβια??
    (Τι είναι καλύτερο και για να κάψω το παλιολίπος γρήγορα!!!!)
    Το πρόγραμμα 3 ημερών δεν είναι τυχαίο. Είναι ιδανικό ώστε να υπάρχει χρόνος για ανάρρωση ανάμεσα στις προπονήσεις και για αερόβια.
    Οι αερόβιες καλύτερα είναι να γίνονται μόνες τους ξεχωριστά από τα βάρη.
    Το λίπος θα το κάψεις με διατροφή/αερόβια.
    Αν μπορείς να κάνεις περισσότερο από 30 λεπτά κάνε! (αλλά όχι πάνω από 60 λεπτά).

    @strength να μαζευτούμε να κάνουμε μαθήματα μαζί ....αλλά να πάρουμε την καρδούλα για δάσκαλο μπας και μάθουμε τίποτα σωστά, γιατί αν περιμένεις από τον άντρα μου σωθήκαμε!!!
    Βάλτε τα εισιτήρια και σας έρχομαι

    Καλή αρχή pitsouf!!!!

  24. #24
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Οπότε, αν κάνω πλέον 3φορές μόνο βάρη με λίγη αερόβια μετά (15-20λεπτά).
    Άλλες 2 μέρες τη βδομάδα περπάτημα γρήγορο, σε εξωτερικό χώρο (μιας και βαρίεμαι πολύ διαδρόμους κλπ) γύρω στα 45λεπτά.
    Και 2 μέρες δεν κάνω τίποτα, πιστευεις είμαι οκ ή πρέπει να κάνω και τις 4μέρες που δεν κάνω βάρη αερόβια???

    Συγνώμη που σε τρελαίνω αλλά μάλλον μπερδεύτηκα πάλι

    Όσο για τα εισητήρια???
    Πες μου πότε και από που και στα κλεισα!!!!

  25. #25
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Eδώ είμαι να σε ξεμπερδέψω

    Αφού ο στόχος σου είναι το χάσιμο λίπους, τότε πρόσθεσε αερόβιες και τις μέρες που δεν έχεις βάρη.
    Όμως, φρόντισε μία μερα να έχεις απόλυτη ξεκούραση, για παράδειγμα την επόμενη μέρα από προπόνηση ποδιών.
    Τη βδομάδα που τα προπονείς 2 φορές, αερόβια μπορείς να κάνεις σε χαμηλή ένταση τη μία φορά και την άλλη ξεκούραση.

    Το περισσότερο δε σημαίνει πάντα και καλύτερο.
    Αν οι προπονήσεις σου είναι ποιοτικές θα δεις μεγάλα αποτελέσματα, μη νομίζεις πως επειδή κάνεις βάρη 3 φορές την εβδομάδα είναι λιγότερο ωφέλιμο από το να πήγαινες 4 ή 5 ;-)

  26. #26
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Χμμμμ.....κατάλαβα...οπότε πρέπει να αλλάξω αρκετά ότι έκανα....
    Δεν είναι και η καλύτερη μου να πω την αλήθεια μου το να έχω μόνο μια μέρα απόλυτης ξεκούρασης αλλά αφού αυτό θα με βοηθήσει να πιέσω λίγο τα πράγματα θα το κάνω....

    Πάντως μέχρι τώρα είμαι παααααααααααρα πολύ ευχαριστημένη σαν αλλαγή εικόνας, γιατί έχω μεγάλη διαφορά μέσα σε ένα μήνα....
    Είναι πολύ εμφανής δλδ η διαφορά και δεν το περίμενα τόσο σύντομα και όσο βλέπω τέτοια τόσο παίρνω τα πάνω μου να συνεχίσω.
    (Παρά το ότι σε κιλά οι διαφορές δεν είναι μεγάλες).
    Και όλα αυτά χάρη στη βοήθεια σου!!!!!!!!!!

    Άγαλμα πρέπει να σου στήσουμε!!!!!
    Το καρδουλοάγαλμα!!!!! χιχιχιχιχιχιχιχιχιχι!!!!!

  27. #27
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Χμμμμ.....κατάλαβα...οπότε πρέπει να αλλάξω αρκετά ότι έκανα....
    Δεν είναι και η καλύτερη μου να πω την αλήθεια μου το να έχω μόνο μια μέρα απόλυτης ξεκούρασης αλλά αφού αυτό θα με βοηθήσει να πιέσω λίγο τα πράγματα θα το κάνω....
    Αυτό που σου πρότεινα δε σημαίνει πως πρέπει να το κάνεις σε συνεχή βάση.
    - Αν δεις ότι μια μέρα δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στην αερόβιά σου (νιώθεις κουρασμένη, χωρίς διάθεση) τότε πάρε μία έξτρα μέρα ξεκούρασης /ανάρρωσης.
    Αν αισθανεσαι πως εχεις την ενέργεια τότε κάνε.

    Η συχνότητα αερόβιας θα εξαρτηθεί από την ικανότητα ανάρρωσής σου και το αποτέλεσμα που έχει πάνω σου.

    Με λίγα λόγια, εσύ θα καθορίζεις πόσες φορές θα κάνεις.

    Πάντως μέχρι τώρα είμαι παααααααααααρα πολύ ευχαριστημένη σαν αλλαγή εικόνας, γιατί έχω μεγάλη διαφορά μέσα σε ένα μήνα....
    Είναι πολύ εμφανής δλδ η διαφορά και δεν το περίμενα τόσο σύντομα και όσο βλέπω τέτοια τόσο παίρνω τα πάνω μου να συνεχίσω.
    (Παρά το ότι σε κιλά οι διαφορές δεν είναι μεγάλες).
    Και όλα αυτά χάρη στη βοήθεια σου!!!!!!!!!!
    Χαίρομαι πάρα πολύ με την πρόοδό σου γιατί το θέλεις πολυ και προσπαθείς!!

    Είπαμε, μπορεί να δίνω κατευθύνσεις αλλά την περισσότερη δουλειά την κάνεις εσύ!

    Άγαλμα πρέπει να σου στήσουμε!!!!!
    Το καρδουλοάγαλμα!!!!! χιχιχιχιχιχιχιχιχιχι!!!!!
    Δεχόμεθα και επιταγές, δωρεές, αβγά, κοτόπουλα, συμπληρώματα

  28. #28
    Advanced Bodybuilder pitsouf's Avatar
    Join Date
    02-11-10
    Location
    Suncity, Athens
    Posts
    1,195

    Default

    Λέω να ξεκινήσουμε με τα αβγά και τα κοτόπουλα που υπάρχουν πλέον άπλετα στο ψυγείο μου!!!!!

    Το πολύ να αγοράσω κ τίποτα κότες όπως το πάω, να φτιάξω ένα μικρό κοτέτσι στο μπαλκόνι.

    Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω Ω Ω Ω Ω Ω Ω Ω Ω ! ! ! ! ! ! !

  29. #29

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαι άλλο ένα για άρσεις θανάτου με αλτήρες!

    Παντως ο καμερα-μαν δεν ειναι δικαιος .Τραβαει απο τα πλαγια αντι να παει ειτε απο μπροστα ειτε απο πισω για να καταλαβουμε την ασκηση.Καρδουλα μην ανεβαζεις τετοια βιντεο αν δεν φαινεται καλα το σωμα της κοπελας ,χαλιομαστε!!!

  30. #30

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    xaxaxaxa
    καλα εχω λυθει για πολλους λογους, κυριως επειδη τοσο καιρο απο squat αλλο τιποτε αλλα εγω τα ελεγα "ημικαθισματα με αλτηρες" λαλαλαλα
    τι να πω!
    που θα παει με τοση μελετη θα τα μαθω τα ονοματα!
    πιτσουφ κανουν απιστευτη δουλεια, να γινουν τα αγαπημενα σου! :D
    οσο για τον ποπο, εκει παιζεται το παιχνιδι, εαν ντρεπεσαι το εχασες! οταν την εκτελεσεις σωστα θα το νιωσεις πολυ καλα!
    θελει καλη τεχνικη κ δε παιζει τοσο ρολο το βαρος...οπως ολα δηλαδη

    σχετικα με το να παω στο γυμναστηριο κ να ζητησω 2-3 ασκησεις ντρεπομαι να το κανω κ θεωρω οτι ετσι δε θα κανω κ δουλεια.
    νομιζω δε χρειαζεται να εσταιζω στο δενδρο γιατι χανω το δασος, ασε που αγχωνομαι.
    συντομα ερχεται ο παγκος κ αρχιζω, θα τα παρω με τη σειρα απτην αρχη!
    ως τοτε μονο αεροβια...κοιλιακους κ μελετη.

    kardoula ευχαριστουμε κ για το 2ο μερος!!!

    κοριτσια απορω τι πηρα την μπαρα, εαν παω λιγο δεξια ή αριστερα θα σπασω πραγματα, αρα με κοβω σαυτο το σπιτι μονο με αλτηρες να γυμναζομαι...

    ΥΓ καρδουλα μου περισσευουν απειροι κροκκοι...
    Last edited by Strength; 09-12-10 at 20:45.


 
Page 1 of 10 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Οδηγός Προπόνησης Με Βάρη Για Γυναίκες
    By Kardoula in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 1
    Last Post: 08-12-10, 22:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •