Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Default Ημερολόγιο ενός plateau

    Δεν μασάω όμως! Εμπρός στον αγώνα του φιτνες!
    Έγραψα πριν κάποιες εβδομάδες στο φορουμ (περίπου έναν μήνα πριν) και ζήτησα συμβουλή για τη διατροφή μου. Για να μην πολυλογώ, έτρωγα για καιρό ελάχιστα χωρίς να το καταλαβαίνω ιδιαίτερα, έτρωγα για κανένα 4μηνο 5μηνο 1200-1400 την ημέρα με 4 ώρες αερόβιας υψηλής έντασης την εβδομάδα και εξανλτητικό πρόγραμμα καθημερινά 6-8 ώρες στο πόδι σε νοσοκομεία και σχολές.
    Άρχισα πριν έναν μήνα περίπου να αυξάνω σταδιακά προσέχοντας να είμαι 240υδ/120πρωτ/60 λίπος βέβαια με δυσκολία αλλά τα κατάφερνα. Ζάχαρη δεν στερήθηκα όμως γιατί λόγω εξεταστικής πίνω 3 καφέδες την ημέρα (3 κοφτές κουταλιές καστανής ζάχαρης σύνολο). Ανέβασα θερμίδες στις 1700-1800 κατά μέσο όρο, η άσκηση δεν άλλαξε, έγινε πιο ήπια, αντί για εξαντλητικά προγράμματα τύπου Insanity και δεν συμμαζεύεται, πλέον περπατάω 70-80 λεπτά κάθε μέρα με ταχύ βήμα και 1-2 φορές την εβδομάδα 30' pilates. Τρέχω σαν τον Βέγγο τουλάχιστον 4-5 ώρες τη μέρα σε νοσοκομεία 5/7.
    Μια τυπική ημέρα μου περιέχει τα παραπάνω macros ΟΜΩΣ συχνά ξεφεύγω στο λίπος. Άτιμα φυστίκια! Νερό πίνω και πάλι αρκετό χμ... Δεν κοιμάμαι πολλές ώρες και από το άγχος έχω τρελαθεί. Ιατρική γαρ, δεν την παλεύω.
    Μια τυπική μέρα περιλαμβάνει :
    • καφές με 1.5 καφέ και 1 κοφτή ζάχαρη
    • 60γρ μούσλι τύπου Trauben nuss με 150ml γάλα 1.5% ή 2 κεκάκια βρώμης περίπου 50γρ το καθένα
    • μπανάνα και muffin βρώμης ή μπανάνα και πορτοκάλι κατά τις 11-12.00
    • καφές (ναι ξέρω είμαι γίδι) με κοφτή ζάχαρη και ελάχιστο γάλα εβαπορέ λαητ
    • μεσημεριανό που να ακολουθεί τα macros της ημέρας : σολωμός με ψητά κολοκυθάκια, ψητά λαχανικά με γιαούρτι και 1 φέτα ψωμί ολικής, 160γρ βραστά μακαρόνια ολικής, 180γρ ρύζι καστανό με 100γρ κοτατζ και πράσινη σαλάτα μαρούλι με λιαστές ντομάτες κτλ
    • 20-30γρ φυστίκια και ένα πορτοκάλι ή μια μπανάνα
    • ΚΑΦΕΣ.
    • σε τρελές πείνες κανένα χοντρό muffin βρώμης
    • σαλάτα με κρέας ή ομελέτα 2 αυγών με κρεμμύδι
    Γενικά επειδή χρησιμοποιώ με όση περισσότερη ακρίβεια μπορώ το my fitness pal για να υπολογίζω την ημερήσια πρόσληψη αλλά και να μην πέφτω κάτω από αυτή σε ημέρες που γυμνάζομαι/κινούμαι, φροντίζω να μην πέσω κάτω από 1700-1800.
    Καμιά ιδέα; :) Υπενθυμίζω ότι προσωρινά (μέχρι 26/4) ώσπου να δώσω χειρουργική πτυχίου δεν προλαβαίνω ούτε να κοιμηθώ και η γυμναστική μου είναι 70-80' γρήγορο περπάτημα τη μέρα, προσέχω να χω net kcal 1800 περίπου και να κρατάω macros 240/120/60.
    Είμαι 1.65 και η ζυγαριά σήμερα το πρωι έδειξε 63.5!
    βοηθήστε έναν συνάνθρωπο να βρει τη φόρμα του!! κλαψ

    Υ.Γ. Αλλαγή στα ρούχα ένιωσα παρά το πλατώ όμως. Χαζό ε;
    Last edited by Deffee; 18-04-13 at 06:52.

  2. #2
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Καλορίζικο το log. Καλή επιτυχία στη σχολή σου και σε όλους σου τους στόχους.
    Και μην ακούω για plateau και ''χαζά'', νέο κορίτσι! Μόλις τελειώσεις την εξεταστική και ηρεμήσεις από την πίεση και τα ξενύχτια, θα δεις οτι ο οργανισμός σου θα αρχίσει να ανταποκρίνεται διαφορετικά.

  3. #3
    Pumping Iron lambros3000's Avatar
    Join Date
    02-08-12
    Location
    Στρουμφοχωριό
    Posts
    336

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER1564 View Post
    Καλορίζικο το log. Καλή επιτυχία στη σχολή σου και σε όλους σου τους στόχους.
    Και μην ακούω για plateau και ''χαζά'', νέο κορίτσι! Μόλις τελειώσεις την εξεταστική και ηρεμήσεις από την πίεση και τα ξενύχτια, θα δεις οτι ο οργανισμός σου θα αρχίσει να ανταποκρίνεται διαφορετικά.
    Δευτέρα κάτι έχω,
    την Τρίτη δεν αντέχω.
    Τετάρτη πώς βαριέμαι,
    την Πέμπτη δεν κρατιέμαι!
    Παρασκευή πρωί...

  4. #4
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Deffee μου απο τον Μαη θα ζητας στους Μοντ να αλλαξει το: plateau απο τον τιτλο
    Θα τα καταφερεις μια χαρα και στις εξετασεις και στις διαπλασεις....
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  5. #5

    Default

    Μακάρι!! Τα ωράρια που χτυπάω σε διάβασμα και χειρουργική και η καφεϊνη που καταναλώνω με έχουν καταστρέψει!! Τουλάχιστον οφείλω στον εαυτό μου να τον προσέχω και λίγο διατροφικά και από άποψη άσκησης :)

  6. #6

    Default

    Και το πλατώ καλά κρατεί! Εύχομαι να μπορούσα να αντιληφθώ όλα μου τα λάθη στην προσπάθειά μου να αλλάξω τον τρόπο διατροφής μου και να βάλω περισσότερη άσκηση στην καθημερινότητά μου αλλά κάτι δεν κάνω σωστά και πάλι ζητώ ολίγη βοήθεια!
    Ανακεφαλαιώνοντας, μερικά facts :
    • 1.65m, 64 κιλά σταθερά εδώ και 3 μήνες. Παίζουν που και που 62-65 όταν ζυγίζομαι όποτε να 'ναι. Συνηθέστερη ένδειξη τα 64.
    • Ξεκίνησα 70 κιλά τον Νοέμβριο και λόγω ορθοπεδικού προβλήματος και απελπισίας τρεφόμουν με 1300 κατά μέσο όρο και γυμναζόμουν σαν μανιακή 5-6 ώρες πρόγραμμα insanity κάθε εβδομάδα
    • Ίσιωσα τις θερμίδες στις 1700 από τον Μάρτιο όπου και έγινε και πιο συαθερό και ανθρώπινο το πρόγραμμα άσκησης ανά 2 ημέρες ευχάριστη αερόβια και pilates με καθαρά macros που τα συζήτησα και με εσάς guys
    • ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ και λίγος ύπνος, τρέχω μπας και πάρω πτυχίο ιατρικής, είμαι τελευταίο έτος και τρέχω σαν τρελή. 4-5 ώρες τρέξιμο τη μέρα σε κλινικές και λοιπά τέτοια αγχωτικά.
    • Τον τελευταίο μήνα τρέχω 2/εβδομάδα από 40' περίπου και κάθε μέρα η διαδρομή μου για το ΑΧΕΠΑ (νοσοκομείο) είναι 6km πήγαινε-έλα και προσπαθώ να το κάνω γρήγορα για άσκηση.
    • Μέσος όρος θερμίδων 1600-1700 και φουσκώνω και τουμπανιάζω και πονάω!
    Κάτι κάνω λάθος και δεν κατανοώ τι! Μου ξεφεύγουν τα macros σε λίπος; Σε υδατάνθρακα; Κλαψ.
    Σιχαίνομαι την ημιμάθεια και νομίζω ότι έχω υποπέσει στην συγκεκριμένη κατηγορία, κάτι πράττω λάθος! Χελπ :') κλαψ

  7. #7
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Η έλλειψη ύπνου και το άγχος που έχεις, είναι λογικό να φρενάρουν την όποια πρόοδό σου. Επίσης οι πολλοί καφέδες με τη ζάχαρη που λες παραπάνω ότι βάζεις, δρουν επίσης ανασταλτικά στο στόχο σου. Όλα αυτά μαζί σκέψου που έστειλαν την κορτιζόλη σου..... Στα ύψη !

    Ηρέμησε, και βάλε προτεριαότητες. Πρώτα τελείωσε φέτος με το πτυχίο σου, και μετά που θα φύγει το άγχος, θα επικεντρωθείς στη σωματική βελτίωσή σου. Προς το παρόν, απλά φρόντισε να μην χειροτερέψεις, και προσπάθησε να ελαττώσεις καφέδες, ζάχαρες. Πίνε και αρκετό νερό, και όταν ξεμπερδέψεις θα ασχοληθείς και με το plateau σου.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  8. #8

    Default

    Έχεις απόλυτο δίκιο Cub. Σήμερα (αφού ξεκουράστηκα λίγο) το σκεφτόμουν! Με καφέδες και ζάχαρες δεν το παρακάνω πλέον :)
    Θα κοιτάξω να ηρεμήσω και θα σας παρακολουθώ στο μεταξύ να μαθαίνω :)

  9. #9
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    07-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Quote Originally Posted by Deffee View Post
    Και το πλατώ καλά κρατεί! Εύχομαι να μπορούσα να αντιληφθώ όλα μου τα λάθη στην προσπάθειά μου να αλλάξω τον τρόπο διατροφής μου και να βάλω περισσότερη άσκηση στην καθημερινότητά μου αλλά κάτι δεν κάνω σωστά και πάλι ζητώ ολίγη βοήθεια!
    Ανακεφαλαιώνοντας, μερικά facts :
    • 1.65m, 64 κιλά σταθερά εδώ και 3 μήνες. Παίζουν που και που 62-65 όταν ζυγίζομαι όποτε να 'ναι. Συνηθέστερη ένδειξη τα 64.
    • Ξεκίνησα 70 κιλά τον Νοέμβριο και λόγω ορθοπεδικού προβλήματος και απελπισίας τρεφόμουν με 1300 κατά μέσο όρο και γυμναζόμουν σαν μανιακή 5-6 ώρες πρόγραμμα insanity κάθε εβδομάδα
    • Ίσιωσα τις θερμίδες στις 1700 από τον Μάρτιο όπου και έγινε και πιο συαθερό και ανθρώπινο το πρόγραμμα άσκησης ανά 2 ημέρες ευχάριστη αερόβια και pilates με καθαρά macros που τα συζήτησα και με εσάς guys
    • ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ και λίγος ύπνος, τρέχω μπας και πάρω πτυχίο ιατρικής, είμαι τελευταίο έτος και τρέχω σαν τρελή. 4-5 ώρες τρέξιμο τη μέρα σε κλινικές και λοιπά τέτοια αγχωτικά.
    • Τον τελευταίο μήνα τρέχω 2/εβδομάδα από 40' περίπου και κάθε μέρα η διαδρομή μου για το ΑΧΕΠΑ (νοσοκομείο) είναι 6km πήγαινε-έλα και προσπαθώ να το κάνω γρήγορα για άσκηση.
    • Μέσος όρος θερμίδων 1600-1700 και φουσκώνω και τουμπανιάζω και πονάω!

    Κάτι κάνω λάθος και δεν κατανοώ τι! Μου ξεφεύγουν τα macros σε λίπος; Σε υδατάνθρακα; Κλαψ.
    Σιχαίνομαι την ημιμάθεια και νομίζω ότι έχω υποπέσει στην συγκεκριμένη κατηγορία, κάτι πράττω λάθος! Χελπ :') κλαψ
    Καλή σου μέρα φίλη μου! Συμφωνώ με τον cuban όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων! Σίγουρα το πρόγραμμα σου καθημερινά είναι πολύ φορτωμένο και αυτό σε αγχώνει γιατί δεν μπορείς να οργανωθείς κατα τέτοιο τρόπο ώστε και να είσαι συνεπής στα διαβάσματα σου αλλά και στα θέλω σου. Αυτό το ανεβοκατέβασμα στα κιλά το έχω πάθει και εγώ και σταμάτησε όταν αρχικά οργάνωσα την διατροφή μου με standard γεύματα-ώρες.

    Αυτό που μπορώ να καταλάβω απο το post σου είναι πως έχεις αγχωθεί πάρα πολύ και αυτό δεν σου κάνει καλό, η αλήθεια είναι πως όσο και να αγχωθείς για το πτυχίο και τις λοιπές υπόχρεώσεις σου ότι είναι να γίνει θα γίνει, απλά με το άγχος το κάνεις πολύ χειρότερο...άσε που το άγχος είναι η νούμερο ένα αιτία για πολλά πολλά προβλήματα υγείας!!!

    Η δική μου πρόταση είναι η εξής:

    1) Προσπαθείς μέσα στην ημέρα σου να εντάξεις όσο πιο έξυπνα γίνεται εύκολα γεύματα τα οποία δεν θα είναι λιγότερα των 4.
    2) Πιστεύω οι 1600 θερμίδες είναι πολύ λίγες για σένα ξανακάνε τον υπολογισμό θερμίδων και σταδιακά αύξησε θερμίδες λίγο λίγο μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός σου, αυτό το φούσκωμα-τουμπάνιασμα είναι λογικό όλοι το παθαίνουμε στην αρχή μόλις συνηθίσει ο οργανισμός σου θα είσαι κομπλε δεν θα έχεις καμία ενόχληση
    3) Όταν μπορέσεις και βρείς χρόνο σκέψου να εντάξεις τα βάρη στην προσπάθεια σου θα δείς ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά
    4) Όλα είναι μια απόφαση! Σκέψου τους λόγους που θέλεις να βελτιωθείς σωματικά, σκέψου τις θετικές επιπτώσεις που θα έχει αυτό στην υγεία σου αλλά το κυριότερο στην ψυχολογία σου και πείσμωσε με τον εαυτό σου να τα καταφέρεις. Ανάλογα με τον στόχο σου θα χρειαστεί και ο αντίστοιχος χρόνος για να τα καταφέρεις...όμως όσο πλησιάζεις τον στόχο σου όλα θα γίνονται πιο ξεκάθαρα! ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ! Τα λέω για να τα ακούω και εγώ! Όλοι μας έχουμε βρεθεί στην θέση σου! Οργανώσου-Αποφάσισε το-Πείσμωσε και όλα τα θα καταφέρεις Τέλεια!!!!!

  10. #10

    Default

    Με χαροποίησαν ιδιαίτερα οι απαντήσεις σας παιδιά! Έχετε απόλυτο δίκιο :) Όλα θέλουν το σωστό timing και δυστυχώς ή ευτυχώς πρέπει να διαθέτουμε τον λίγο χρόνο της ημέρας εκεί που υπάρχει προτεραιότητα. Θέλω να δυναμώσω και να απολαμβάνω την ενέργεια και την ευχαρίστηση που μου έδινε ο αθλητισμός όταν ασχολούμουν με το τρέξιμο και το taekwondo (έκανα πρωταθλητισμό στα νιάτα μου) αλλά και να διορθώσω μια "κλίση" που έχει η δεξιά μου επιγονατίδα δυναμώνοντας τους τετρακεφάλους μου.
    Γενικά δεν επιθυμώ να βελτιωθώ για λόγους ματαιοδοξίας, αλλά για ευεξία και υγεία πάνω απ όλα! Οπότε έχετε δίκαιο, θα φροντίσω το άγχος να φύγει πρώτο :) Και όταν με το καλό θα τελειώσουν και οι υποχρεώσεις της σχολής θα ασχοληθώ περισσότερο με τρέξιμο και βάρη!
    Προς το παρόν καθαρή διατροφή και όποτε βρίσκω χρόνο μια γερή αερόβια και ολίγη από pilates για να κρατιέμαι σε φόρμα!
    :') ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξή σας, σημαίνει πολλά!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τί είναι Plateau?
    By nick in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 12-02-05, 03:32
  2. Plateau: Τί Σημαίνει?
    By mrkaza in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 24-11-04, 05:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •