Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-12-10
    Posts
    11

    Talking Συμβούλες για προπόνηση και διατροφή (18 χρ.)

    Καλησπερα παιδια. Μολις εκανα register στο forum και θα ηθελα την βοηθεια σας σε μερικα θεματα. Κατ'αρχην ειμαι 18 χρονων(τον ιουνιο θα γινω 19) 82 κιλα,1,85 υψος. Πηγαινω γυμναστηριο 1μιση χρονο περιπου, αν και ειχα σταματησει για καποιους μηνες λογω πανελληνιων και μετα λογω καλοκαιρινων διακοπων. Ενδεικτικα για να καταλαβετε σε τι επιπεδο βρισκομαι σηκωνω 60 κιλα στην μπαρα για στηθος, 65 κιλα στην τροχαλια για πλατη, 45 κιλα δικεφαλα, 55 τρικεφαλα και 45 ωμους σε μηχανημα smith, με ποδια τωρα αρχισα να ασχολουμε οποτε ειμαι αρκετα χαμηλα. Προπονουμε 6 φορες την εβδομαρα εκτος Κυριακης, το προγραμμα μου ειναι στηθος - δικεφαλα, πλατη-τρικεφαλα, ωμοι-ποδια. Σε ολες τις ασκησεις κανω 4 σετ των 10 επαναληψεων. Εδω και δυο βδομαδες παιρνω καθαρη πρωτεινη, συγκεκριμενα την whey complete, 1 scoop το πρωι και 1 scoop αμεσως μετα την προπονηση. Κανω σχετικα υγιεινη διατροφη. Εχετε να μου προτεινετε καποια αλλαγη στο προγραμμα μου? Η πρωτεινη που παιρνω σε συνδιασμο με μια καλη διατροφη θα μου δωσει ογκο? Επισης επειδη θελω να γραμμωσω τους κατω κοιλιακους, ειναι καλο να τους γυμναζω καθε μερα(1 ασκηση μονο)? Κανονικα κοιλιακους κανω δευτερα-τεταρτη-παρασκευη.

    Μαλλον σας ζαλισα λιγο Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον εχει την καλη θεληση να με βοηθησει!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Καταρχήν καλωσόρισες στο φόρουμ! Ποιός είναι ο στόχος σου? γιατί 6 προπονήσεις είναι πολλές(και εγώ τόσες κάνω) Στήθος-δικέφαλα,πλάτη-τρικέφαλα εντάξη αλλα το σπλιτ ώμοι-πόδια σε συμβουλεύω να το αλλάξεις...μπορείς να κάνείς ένα σπλιτ ώμοι-τραπέζιοι(που δεν είδα να υπάρχουν στο πρόγραμμα σου!) Όγκο θα πάρεις απο τη διατροφή σου, το φαγητό μόνο θα σε βοηθήσει! απ΄τη πρωτείνη μη περιμένεις θαύματα! Συνέχισε να κάνεις κοιλιακούς 3 φορές τη βδομάδα! Ίσως η καλύτερη άσκηση για κάτω κοιλιακούς είναι η άρσεις τεντομένων ποδιών στη ρωμ.καρέκλα! ή καλύτερα εορούμενος στο μονόζυγο(θέλει κάποια εξικίωση όμως) αυτά απο εμένα καλή συνέχεια!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-12-10
    Posts
    11

    Default

    Quote Originally Posted by Pavlos18 View Post
    Καταρχήν καλωσόρισες στο φόρουμ! Ποιός είναι ο στόχος σου? γιατί 6 προπονήσεις είναι πολλές(και εγώ τόσες κάνω) Στήθος-δικέφαλα,πλάτη-τρικέφαλα εντάξη αλλα το σπλιτ ώμοι-πόδια σε συμβουλεύω να το αλλάξεις...μπορείς να κάνείς ένα σπλιτ ώμοι-τραπέζιοι(που δεν είδα να υπάρχουν στο πρόγραμμα σου!) Όγκο θα πάρεις απο τη διατροφή σου, το φαγητό μόνο θα σε βοηθήσει! απ΄τη πρωτείνη μη περιμένεις θαύματα! Συνέχισε να κάνεις κοιλιακούς 3 φορές τη βδομάδα! Ίσως η καλύτερη άσκηση για κάτω κοιλιακούς είναι η άρσεις τεντομένων ποδιών στη ρωμ.καρέκλα! ή καλύτερα εορούμενος στο μονόζυγο(θέλει κάποια εξικίωση όμως) αυτά απο εμένα καλή συνέχεια!
    Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου! Ο στοχος μου ειναι να κανω εναν καλο ογκο, οχι τιποτα τρομερο βεβαια! Και φυσικα να αυξησω τη δυναμη μου! Οσον αφορα τους κατω κοιλιακους κανω αυτη την ασκηση που ανεφερες, εχω δοκιμασει κ σε μονοζυγο αλλα οντως θελει καποια εξικιωση! Ευχαριστω κ παλι για τον χρονο σου!

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    Quote Originally Posted by TakisTm View Post
    Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου! Ο στοχος μου ειναι να κανω εναν καλο ογκο, οχι τιποτα τρομερο βεβαια! Και φυσικα να αυξησω τη δυναμη μου! Οσον αφορα τους κατω κοιλιακους κανω αυτη την ασκηση που ανεφερες, εχω δοκιμασει κ σε μονοζυγο αλλα οντως θελει καποια εξικιωση! Ευχαριστω κ παλι για τον χρονο σου!
    Πρόσεξε το φαγητό σου να είναι κάμποσο αλλά ποιοτικό! Σωστή προπόνηση(μην υπερπροπονηθείς), να ξεκουράζεσαι καλά, και πανω απ'όλα να έχεις υπομονή και να είσαι αφοσιωμένος στους στόχους σου! Καλές προπονήσεις!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by Pavlos18 View Post
    Πρόσεξε το φαγητό σου να είναι κάμποσο αλλά ποιοτικό! Σωστή προπόνηση(μην υπερπροπονηθείς), να ξεκουράζεσαι καλά, και πανω απ'όλα να έχεις υπομονή και να είσαι αφοσιωμένος στους στόχους σου! Καλές προπονήσεις!
    +1! Η υπομονή είναι μεγάλο προσόν σε αυτό το άθλημα.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-12-10
    Posts
    11

    Default

    Ναι προχεσω το φαγητο μου, τα γευματα μου ειναι αρκετα υγιεινα κ θρεπτικα! Σας ευχαριστω πολυ!

  7. #7
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by TakisTm View Post
    Ναι προχεσω το φαγητο μου, τα γευματα μου ειναι αρκετα υγιεινα κ θρεπτικα! Σας ευχαριστω πολυ!

    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ !!!!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέο μέλος - Συμβουλές για διατροφή/προπόνηση
    By variannita in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 14
    Last Post: 29-01-10, 03:28
  2. Συμβουλές για προπόνηση/διατροφή
    By salas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 27-03-09, 05:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •