Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 38
  1. #1
    New Member
    Join Date
    29-11-10
    Posts
    52

    Default Μεταπροπονητικο Γεύμα

    Παιδια καλησπέρα.Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση.Μετά τη προπόνηση τι κ μετά από πόση ώρα θα πρέπει να το φάω.Αλλοι λένε ότι δεν πρέπει κατευθείαν να φας,να περάσει καμμιά ώρα.Σε ένα extreme stores που είχα πάει μου είχε πει το παλικάρι εκεί ότι μέσα στο επόμενο 20 λεπτο(μετά τη προπόνηση εννοείται) θα πρέπει να χω πάρει ότι είναι να πάρω.Τι ισχύει τελικα ρε παιδιά???

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by floyd View Post
    Σε ένα extreme stores που είχα πάει μου είχε πει το παλικάρι εκεί ότι μέσα στο επόμενο 20 λεπτο(μετά τη προπόνηση εννοείται) θα πρέπει να χω πάρει ότι είναι να πάρω.Τι ισχύει τελικα ρε παιδιά???
    Επρεπε να τον ρωτήσεις, αν πάρεις ότι είναι να πάρεις στο 21 λεπτό τι θα γίνει; Θα μεταμορφωθεί η άμαξα σε κολοκύθα;

    Φίλε μου άσε τον κάθε άσχετο, κάνε την προπόνησή σου και όταν χαλαρώσεις και πέσουν οι παλμοί σου πιες ή ρόφημα προτείνης με μια μπανανουλα, ή φάε μετά από κανα 10 λεπτο κοτόπουλο με ρύζι ή ασπράδια με πατάτα γενικά φάε μια πηγή πρωτείνης με υδατάνθρακα.

  3. #3
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Μόλις πέσουν λίγο οι παλμοί σου(πολύ σωστά είπες εσυ από πάνω) πιες ένα shaker πρωτεινούλα με μια μπανάνα για να απορροφηθούν γρήγορα απ τον οργανισμό και μετά από 2 ώρες φάε και σταθερό γεύμα. Έτσι θα είσαι τυχερός διπλά. Έχεις 2 γεύματα καλά τα οποία είναι και τα δύο μέσα στο 2ωρο μετά την προπόνηση που είναι ανοιχτό το λεγόμενο "αναβολικό παράθυρο" του οργανισμού και απορροφάει καλύτερα απ' όλη τη διάρκεια της ημέρας. Οι περισσότεροι αυτό κάνουμε! Αν πάλι δεν χρησιμοποιείς συμπληρώματα, φάε μερικά ασπράδια με πατάτα και μετά από κανά 2ωρο φάε κι ένα πιο ενισχυμένο γεύμα, πχ κοτόπουλο με ρύζι(μα πως μου ρθε στο μυαλό αυτό το φαγητό για κυρίως πιάτο, χαχα).
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Pavlos18's Avatar
    Join Date
    16-06-09
    Location
    Αποκόρωνας, Χανιά Κρήτης
    Posts
    791

    Default

    2ώρο;;;; γιατί έτσι φίλε άφθαρτε...ρόφημα πρωτείνης+μπανάνα και μετά απο 45' λεπτά έως μιά ώρα το γεύμα! Διότι ο οργανισμός ζητάει πολλά μετά τη προπόνηση για να ανοίξει το αναβολικά παράθυρο που λές! Εκτός αν έχεις βρει τη σουπερπρωτείνη που σε καλύπτει πλήρως...χαχα!
    ''Pump satisfaction'' Για να πάρεις πολλά πρέπει να τα δώσεις όλα. Paulos18!

  5. #5
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    50 γρ πρωτεινη και 2 μεσαίες μπανάνες και μετά από μιάμιση ώρα ακριβώς τρώω εγώ. Αυτό θέλει το στομάχι μου εκείνη την ώρα, στα 45 λεπτά αν φάω θα σκάσω. Αυτό θεωρώ ιδανικό εγώ για μένα με βάση τι μου λέει το στομάχι μου και γενικά ο οργανισμός μου στις αναλογίες που είμαι. Αν ήμουν 140 κιλά ifbb δε θα με κάλυπτε, θα με έζωνε η πείνα..Κάποιος σε ένα ωραίο thread ανέφερε αυτό που είχε πει ο Mentzer ότι ένας bber δεν πρέπει ούτε να έχει την αίσθηση ότι έσκασε, ούτε κι ότι πεινάει αλλά πρέπει να μάθει να ακούει το σώμα του τις περισσότερες φορές. Οι επαγγελματίες μπορεί να τρώνε και 10-11 γεύματα τη μέρα, δε μου λέει κάτι όμως.
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    29-11-10
    Posts
    52

    Default

    Ναι είναι ασυνήθιστο γευμα αυτο χαχαχαχαχα.Επίσης δεν έχω ξεκινήσει ακόμα συμπληρώματα αν κ βλέπω το σώμα μου να αποδίδει αρκέτα καλά σύμφωνα με τη διατροφή ποπυ κάνω που είναι καθαρά εμπειρική δεν ακολουθώ κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα.Είμαι αθλητης 17 χρόνια αλλά πότε δεν είχα το γυμναστήριο στανταρ.Εχω βάσεις αλλά είμαι αρχάριος στη διαχείρηση όλου του συστήματος.Δηλαδή να τρώω οτι φαγητό έχει στο σπίτι?Να ακολουθώ ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής?Και αν ναι μήπως θα μπορούσατε να με βοήθήσετε που να το βρώ?Είναι πάρα πολλά αυτά που πρέπει να μάθω να κάνω το ξέρω αλλά όσο ασχολούμαι με αυτό τόσο περισσότερο κολλάω κ μαζί του.Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας κ για όποια πληροφορία

  7. #7
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Η ποσότητες της διατροφής σου εξαρτώνται από ύψος, βάρος χοντρικά και επίσης από το τι θες να κάνεις πάνω σου. Σχετικά με τροφές που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και να φτιάξεις τη διατροφή σου, πάνω κάτω είναι γνωστές και πολυαναφερόμενες εδώ μέσα. Μπες στο υποφόρουμ για διατροφές bbing και θα δεις τι πρέπει να κάνεις σχετικά με ποσότητες και τροφές, καθώς και με καταμερισμό γευμάτων. Θα πάρεις και μιά ιδέα από διατροφές παιδιών. Γενικά ότι θέλεις, το site είναι πολύ τακτοποιημένο για να βοηθηθείς και να το βρεις. πχ θες να μάθεις για διατροφή? Τρέξε στο αντίστοιχο υποφόρουμ..Άραξε με το καφεδάκι σου και ψαχούλεψε λιγάκι και όταν αποκτήσεις μια εικόνα για να ξέρεις έστω γενικά κάποια πράγματα περί θερμίδων συντήρησης, καταμερισμό γευμάτων κλπ κλπ, τότε μπορούμε να σου πούμε πιο ειδικά 5 πράγματα αφού κι εσύ μας βοηθήσεις με μερικές πληροφορίες ακόμα(τι διατροφή κάνεις ήδη, πόσα χρόνια γυμνάζεσαι, τι στόχο έχεις κλπ). Όπως και να χει μια διατροφή είναι απαραίτητη να ακολουθείται πάντα! Δεν έχει νόημα να σου πούμε από τώρα 1ο γεύμα κουάκερ τόσα γρ. και γάλα τόσα γρ. και ασπράδια..2ο γεύμα τόνο..πατάτα 3ο..4ο..κλπ. Δε θα σε βοηθήσει κάτι τέτοιο από τώρα. Να διαβάσεις πρώτα λίγο να αποκτήσεις έστω μια μικρή εικόνα και να ρωτάς ότι απορία έχεις. Έτσι μαθαίνουμε όλοι! Εν ολίγοις και για αρχή συνήθως κάνουμε 5-6 γεύματα ανά 2,5-3 ώρες περίπου με μπόλικη πρωτείνη από άπαχα μέρη πηγών(γαλακτοκομικά χαμηλών λιπαρών, κρέας, αυγά, ψάρι, στήθος πουλερικών..) και υδατάνθρακα(βρώμη, πατάτα, ρύζι, μπανάνες..) και λίπη(ωμέγα λιπαρά, ελαιόλαδο, λινέλαιο, ωμοί ξηροί καρποί..) Τα γεύματα με τον περισσότερο υδατάνθρακα θα είναι στις ώρες γύρω(πριν και μετά) από την προπόνηση.Πήρες μια βάση μικρή! Συνέχισε και τα ξαναλέμε!!
    ΥΓ: Πόσα έγραψα ο βλαξ, θα κουραστείς να διαβάζεις και θα εύχεσαι να μην ξαναποστάρω,χαχα!
    Last edited by afthartos; 22-12-10 at 01:29.
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  8. #8
    Pumping Iron Giant's Avatar
    Join Date
    17-05-10
    Posts
    592

    Default

    Πάντως καλά κανείς και στοχευεις στο μεταπροπονητικο γεύμα...για εμένα είναι το καλύτερο γεύμα της ημέρας(και το πρωινό)!μετά από μια δυνατή προπόνηση και 2 καλά μεταπροπονητικα αισθάνομαι ότι για άλλη μια μέρα κάτι έκανα...δοκίμασε το 2 γεύμα μετά την προπόνηση να είναι το πολύ 1 ωρα μετά το τέλος της...δοκιμασε το,γιατί δεν είμαστε όλοι ίδιοι...

  9. #9
    New Member
    Join Date
    29-11-10
    Posts
    52

    Default

    Ωραία άρα μετά τη προπόνηση με το που πέσουν οι παλμοί τρώω το 1ο γεύμα κ το πολύ μία ώρα μέτα το 2ο!thnks Giant και aftharte!Βασικά εδώ διάβασα το πόσο σημαντικό είναι το μεταπροπονητικό γεύμα όπως και το πρωινό Giant έχεις πολύ δίκιο.Aftharte τα υποφόρουμ που τα βρίσκω?Εκτός αν εννοείς κάτι που δεν πιάνω(τοσο χαζός είμαι πια χεχεχε)?Πάντως ενημερωτικά είμαι 1.82 91 κιλά αλλά δεν ξέρω πόσο λίπος έχω πάνω μου.Άλλη μία ερώτηση πως η που μπορώ να μετρήσω το λίπος μου?Εδώ κ 2 εβδομάδες αυτή είναι η 3η παίζω ένα πρόγραμμα δύναμης που μου σύστησε το παλικάρι που έχει το γυμναστήριο.Λοιπόν παίζω 12-10-8-6-12-12 που τα τελευταία 2 12αρια είναι με τα κιλά των 8 και 10 επαναλήψεων αντίστοιχα.Επίσης κάθε set το παίζω super set με τις μυικές ομάδες που παίζω.Δηλαδή αν παίζω στήθος δικέφαλα με το που παίξω το 1ο set στήθος κατευθείαν θα παίξω δικέφαλα τις ίδιες επαναλήψεις με 1 λεπτό διάλειμμα ακριβώς και συνεχίζω.Θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας με ενδιαφέρει πολύ!!

  10. #10
    New Member
    Join Date
    29-11-10
    Posts
    52

    Default

    Επίσης να σημειώσω ότι η προπόνηση μου βγαίνει γύρω στο 50λεπτο με ώρα αν τηρώ ακριβώς τα διαλείμματα

  11. #11
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    μια ερευνα που διαβαζα προσφατα εδειχνε οτι πιανεις την μεγιστη ποσοτητα αναβολισμου αν καταναλωσεις ροφημα πρωτεινης και αμεσως πριν και αμεσως μετα την προπονηση.Βασικα η αυξημενη προοδος μας εναντι των ασχετων πιστευω οτι εγκειται κυριως στην αποφυγη της υπερπροπονησης και της υποπροπονησης και στην γνωση της σωστης διατροφης ως προς το θεμα των κοντινων γευματων ως προς την προπονηση,οποτε αυτα topics ειναι τα πλεον πολυ σημαντικα,ειδικα αν εισαι natural.
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!

  12. #12
    New Member
    Join Date
    29-11-10
    Posts
    52

    Default

    Επειδή είμαι νατθραλ και θέλω να διατηρηθώ εκεί γιαυτο προσπαθώ να φτιάξω μία πολύ καλή διατροφή.Πάντως πιστεύετε ότι υπερπροπονούμαι με αυτό το πρόγραμμα που έχω παραθέσει από πάνω?

  13. #13

    Join Date
    22-10-09
    Posts
    730

    Default

    Quote Originally Posted by floyd View Post
    Επειδή είμαι νατθραλ και θέλω να διατηρηθώ εκεί γιαυτο προσπαθώ να φτιάξω μία πολύ καλή διατροφή.Πάντως πιστεύετε ότι υπερπροπονούμαι με αυτό το πρόγραμμα που έχω παραθέσει από πάνω?
    Για να το αν υπερπροπονεισαι δεν μπορει να σου το πει καποιος, γιατι εξαρταται και απο αλλους παραγοντες.Δηλ.τι δραστηριοτητες κανεις κατα τη διαρκεια της ημερας π.χ αν δουλευεις και τι δουλεια κανεις και κατα δευτερο λογο αν κοιμασαι αρκετα ωστε να ξεκουραζεσαι.Τα πρωτα σημαδια της κουρασης θα τα νιωσεις και μονος σου, οταν δεις οτι δεν εχεις την ιδια ορεξη για προπονηση.Τωρα σχετικα με τα superset που κανεις ,αυτο εξαρταται απο το επιπεδο σου δηλ.ποσο καιρο γυμναζεσαι .Για να λαβεις λοιπον σαφη απαντηση πρεπει να σχηματισει καποιος ολοκληρωμενη αποψη.

  14. #14
    New Member
    Join Date
    29-11-10
    Posts
    52

    Default

    Ναι η αληθεια είναι πως έχεις δίκιο.Η μέρα μου δεν είναι κουραστική ούτε η δουλειά που κάνω.Το καλό βέβαια είναι πως είμαι από μικρός στον αθλητισμό επομένως η σωματική αλλά και η φυσική μου κατάσταση να είναι σε πολύ καλό επίπεδο.Ιδίως τώρα που το έχω πάρει ζεστά το θέμα με το γυμναστήριο.Αυτό που ανακάλυψα αυτήν την εβδομάδα είναι ότι είναι καλύτερο να πηγαίνω μέρα παρά μέρα γιατί είμαι πολύ πιο ξεκούραστος και η προπόνηση βγαίνει πιο σωστή τουλάχιστον με αυτό το πρόγραμμα που ακολουθώ τώρα.

  15. #15
    New Member MUSCULAR's Avatar
    Join Date
    17-05-13
    Location
    Βόλος
    Posts
    43

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Επρεπε να τον ρωτήσεις, αν πάρεις ότι είναι να πάρεις στο 21 λεπτό τι θα γίνει; Θα μεταμορφωθεί η άμαξα σε κολοκύθα;

    Φίλε μου άσε τον κάθε άσχετο, κάνε την προπόνησή σου και όταν χαλαρώσεις και πέσουν οι παλμοί σου πιες ή ρόφημα προτείνης με μια μπανανουλα, ή φάε μετά από κανα 10 λεπτο κοτόπουλο με ρύζι ή ασπράδια με πατάτα γενικά φάε μια πηγή πρωτείνης με υδατάνθρακα.
    (Παιδια ειμαι καινουριος στο σιτε σας κ πρωτη φορα γραφω σε αυτο..)
    Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με αυτο π σηζητατε.
    Καποιος φιλος (φαρμακοποιος τυνχανει) σε μια συζητηση π ειχαμε για τι διατροφη,επειδη εγω εχω 2χρονια τωρα π
    ασχολουμε με το γυμναστιριο κ απο τοτε π ξεκινησα χρησιμοποιω μια πρωτεινη για μεταπροπονιτηκο γευμα
    (την whey της ON) χωρις να εχω σταματησει καθολου την ληψη της τοσο καιρο διοτι τη θεωρω απαρετιτη εκτος
    των υπολοιπων γευματων..μ ειπε οτι ειναι μεγαλο λαθος γιατι λεει υπερφορτονετε το σηκοτι..κ οτι η ληψη
    συμπληρωματος πρωτεινης πρεπει να γινετε για λιγους μηνες μονο το χρονο για να μην επιρεαζει την υγεια!
    θελω να μου πειτε τη γνωμη σας πανω σ αυτο γιατι εχω μπερδευτει λιγο..ειτε ειναι ετσι οπως τα λεει ο φιλος μ
    ειτε οχι..εγω πιστευω οτι επιδι το ροφημα πρωτεινης ειναι σε υγρη μορφη κ ο οργανισμος το αποροφαει
    γρηγοροτερα κ ευκολοτερα απο οποιοδηποτε αλλο γευμα..αλλα κ επιδη ειναι κ whey δλδ ορος γαλακτος!
    Τελικα..ποιο ειναι το καλυτερο γευμα..whey? αυγα? κοτοπουλο? τονος? κ ησχιει αυτο για το σικωτι?

    Ελπιζω να μην σας ζαλισα μιας κ πρωτη φορα γραφω στο σιτε σας..κ επισεις να μην βρειτε τις αποριες μ χαζες κ περιτες..

  16. #16

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by MUSCULAR View Post
    (Παιδια ειμαι καινουριος στο σιτε σας κ πρωτη φορα γραφω σε αυτο..)
    Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με αυτο π σηζητατε.
    Καποιος φιλος (φαρμακοποιος τυνχανει) σε μια συζητηση π ειχαμε για τι διατροφη,επειδη εγω εχω 2χρονια τωρα π
    ασχολουμε με το γυμναστιριο κ απο τοτε π ξεκινησα χρησιμοποιω μια πρωτεινη για μεταπροπονιτηκο γευμα
    (την whey της ON) χωρις να εχω σταματησει καθολου την ληψη της τοσο καιρο διοτι τη θεωρω απαρετιτη εκτος
    των υπολοιπων γευματων..μ ειπε οτι ειναι μεγαλο λαθος γιατι λεει υπερφορτονετε το σηκοτι..κ οτι η ληψη
    συμπληρωματος πρωτεινης πρεπει να γινετε για λιγους μηνες μονο το χρονο για να μην επιρεαζει την υγεια!
    θελω να μου πειτε τη γνωμη σας πανω σ αυτο γιατι εχω μπερδευτει λιγο..ειτε ειναι ετσι οπως τα λεει ο φιλος μ
    ειτε οχι..εγω πιστευω οτι επιδι το ροφημα πρωτεινης ειναι σε υγρη μορφη κ ο οργανισμος το αποροφαει
    γρηγοροτερα κ ευκολοτερα απο οποιοδηποτε αλλο γευμα..αλλα κ επιδη ειναι κ whey δλδ ορος γαλακτος!
    Τελικα..ποιο ειναι το καλυτερο γευμα..whey? αυγα? κοτοπουλο? τονος? κ ησχιει αυτο για το σικωτι?

    Ελπιζω να μην σας ζαλισα μιας κ πρωτη φορα γραφω στο σιτε σας..κ επισεις να μην βρειτε τις αποριες μ χαζες κ περιτες..
    Μπα, κλασικές απορίες, όλοι λίγο-πολύ είχαμε δώσει βάση σε τέτοιες μπαρούφες όταν ξεκινούσαμε να ασχολούμαστε.

    1ον) Κανένα πρόβλημα δεν θα έχει το σηκώτι σου από την πρωτεϊνη. Αν το παρακάνεις (όχι με την σκόνη, γενικώς με την πρωτεϊνη) τα νεφρά σου θα κουραστούν. Είναι πάντως δύσκολο να παίρνεις τόση πολλή (από σκόνη και φαγητό) ώστε να γίνει κάτι τέτοιο. Μείνε στο 2γρ ανα κιλό σωματικού βάρους και θα είσαι οκ (εκτός αν έχεις ήδη κάποιο πρόβλημα οπότε εκεί αλλάζουν όλα).

    2ον) Το φαγητό είναι ανώτερο από την σκονη. Απλως αν κάποιος δυσκολεύεται να παρει μονο από την διατροφή του την απαιτουμένη ποσότητα τότε ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ με σκονη. Η ταχυτητα απορροφήσεως δεν έχει καμία σημασία, είτε πιεις whey με δεξτρόζη είτε φας κανονικό γεύμα είναι ένα και το αυτό. Ξέχνα αναβολικά παράθυρα, πόρτες, πατζούρια, μπουκαπόρτες κτλ.

    Καλή αρχή!

  17. #17
    New Member MUSCULAR's Avatar
    Join Date
    17-05-13
    Location
    Βόλος
    Posts
    43

    Default

    Ακριβως αυτα τα αναβολικα παραθυρα ειχα στο μυαλο μ..σωστος! :P Οχι ενταξη η υπολοιπη διατροφη μ ειναι οκ..!κοτοπουλα αυγα ιστοριες..ειμαι 88κιλα κ υπολογιζω να περνω γυρο στα 180 γραμαρια το πολυ..κ οχι δεν εχω προβλημα απλος τα ρωταω ολα αυτα για να μην αποκτησω..:) οποτε ροφημα περνω οταν δεν θα εχω το χρονο να μαγειρεψω το γευμα μ κ αυτο γτ σαν το φαγητο τιποτα αλλο!;) Σε ευχαριστω για την ¨αμεση¨ απαντηση σ..χαιρομε π εγινα μελος στο κλαμπ κ δεν εμεινα απλος αναγνωστης..

  18. #18

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by MUSCULAR View Post
    Ακριβως αυτα τα αναβολικα παραθυρα ειχα στο μυαλο μ..σωστος! :P Οχι ενταξη η υπολοιπη διατροφη μ ειναι οκ..!κοτοπουλα αυγα ιστοριες..ειμαι 88κιλα κ υπολογιζω να περνω γυρο στα 180 γραμαρια το πολυ..κ οχι δεν εχω προβλημα απλος τα ρωταω ολα αυτα για να μην αποκτησω..:) οποτε ροφημα περνω οταν δεν θα εχω το χρονο να μαγειρεψω το γευμα μ κ αυτο γτ σαν το φαγητο τιποτα αλλο!;) Σε ευχαριστω για την ¨αμεση¨ απαντηση σ..χαιρομε π εγινα μελος στο κλαμπ κ δεν εμεινα απλος αναγνωστης..
    Όταν βρεις χρόνο φτιάξε ένα θέμα με πληροφορίες για εσένα (ηλικία, ύψος, βάρος, ποσοστό λίπους αν ξέρεις, χρώμα ματιών, αριθμό φορολογικού μητρώου κτλ) και με το πρόγραμμα διατροφής και προπονήσεως που ακολουθείς, ώστε να μπεις για τα καλά στο "κλαμπ".

    Χαίρε!

  19. #19
    New Member MUSCULAR's Avatar
    Join Date
    17-05-13
    Location
    Βόλος
    Posts
    43

    Default

    Θα το ειχα κανει ειδη αυτο φιλος απλος ακομα ψαχνομαι δεν ξερω πως λειτουργει το σιτε..αυτες τις πληροφοριες π της ποσταρω στο biografy π λεει στο προφιλ? η υπαρχει μερος π τα συμπληρωνω ολα αυτα? με το ζορι βρησκω τη συζητηση π εχουμε εδω για να δω αν εγραψε κανεις κτ..

  20. #20

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by MUSCULAR View Post
    Θα το ειχα κανει ειδη αυτο φιλος απλος ακομα ψαχνομαι δεν ξερω πως λειτουργει το σιτε..αυτες τις πληροφοριες π της ποσταρω στο biografy π λεει στο προφιλ? η υπαρχει μερος π τα συμπληρωνω ολα αυτα? με το ζορι βρησκω τη συζητηση π εχουμε εδω για να δω αν εγραψε κανεις κτ..
    Όχι, αυτά που σου λέω τα γράφεις σε thread που θα ανοίξεις εσύ. Το τι θα βάλεις σαν πληροφορίες στο προφιλ σου είναι άλλο θέμα.

    1)Επιλέγεις την ενότητα που σε ενδιαφέρει, πχ Προγράμματα και Ασκήσεις

    2)Πηγαίνεις πάνω πάνω, στο αριστερό άκρο στην επιλογή "Post New Thread" (αυτήν την στιγμή βρίσκεται ακριβώς από κάτω από το banner που λέει "Η ΜΕΓΑΛΟΨΥΧΙΑ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΗ ΚΕΦΑΛΙΑΝΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΤΕΛΙΟ ΚΤΙΣΤΑΚΗ").

    όσον αφορά στις συζητήσεις, να ξερεις πως κάθε σχόλιο που γίνεται σε ένα thread βάζει το thread αυτο στην λίστα με τα τελευταία νέα στην δεξιά πλευρά της οθόνης. Επίσης κάνοντας κλικ πάνω στο όνομα σου σου βγάζει και μια επιλογή που λέγεται "view forum posts". Ετσι μπορείς μέσω των σχολίων σου να πηγαινεις σε όποιο θέμα θες, χωρις να χρειαστεί να το ψάξεις. Μπορείς και να κάνεις subscribe σε κάποιο θέμα για να το παρακολουθείς συνεχώς.

  21. #21
    Ni0's Avatar
    Join Date
    20-05-13
    Location
    Athens
    Posts
    27

    Default

    Γεια σε ολους ειμαι νεος στο σιτε και εχω διαβασει διαφορα που εχετε ανεβασει για τα καινουρια μελοι. Εχω την serious mass gainer kai μια κρεατινη.. της optimum και τα 2. Θα ηθελα λοιπόν να μου πειτε πως και πότε να τα παιρνω... ειμαι 1,83 και 68 κιλα και ηλικια 21 και πηγαινω 5 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο και κανω παντα 1:00 με 1:30  ωρα σκληρή προπονηση. Και αν μπορειτε σας παρακαλω μια μικρη διατροφουλα για να ανεβασω μυικα κιλα ευχαριστω πολυ ! ηθελα πολυ να βαλω καποια κιλα... (να σας υπενθημισω εαν σας ενδιαφερει πως το σώμα μου ειναι αυτο στην photo profil)

  22. #22

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by Ni0 View Post
    Γεια σε ολους ειμαι νεος στο σιτε και εχω διαβασει διαφορα που εχετε ανεβασει για τα καινουρια μελοι. Εχω την serious mass gainer kai μια κρεατινη.. της optimum και τα 2. Θα ηθελα λοιπόν να μου πειτε πως και πότε να τα παιρνω... ειμαι 1,83 και 68 κιλα και ηλικια 21 και πηγαινω 5 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο και κανω παντα 1:00 με 1:30  ωρα σκληρή προπονηση. Και αν μπορειτε σας παρακαλω μια μικρη διατροφουλα για να ανεβασω μυικα κιλα ευχαριστω πολυ ! ηθελα πολυ να βαλω καποια κιλα... (να σας υπενθημισω εαν σας ενδιαφερει πως το σώμα μου ειναι αυτο στην photo profil)
    Μην κάνεις copy paste το ίδιο μήνυμα από thread σε thread.

    Όλα αυτά που ρωτάς έχουν απαντηθεί. Πάτα το search.

    Διατροφή θα βγάλεις μόνος σου διαβάζοντας τα πολλά σχετικά άρθρα του forum. Όταν την ποστάρεις εδώ θα σου δώσουν συμβουλές οι πιο έμπειροι.

  23. #23
    Ni0's Avatar
    Join Date
    20-05-13
    Location
    Athens
    Posts
    27

    Default

    φιλε μου οπως ειπα ειμαι καινουριος στο σιτε και δεν ξερω πολλά... εχω διαβασει διαφορα αλλα το εγραψα εδω μηπως με βοηθουσε καποιος προσωπικα..

  24. #24
    New Member MUSCULAR's Avatar
    Join Date
    17-05-13
    Location
    Βόλος
    Posts
    43

    Default

    Σ ευχαριστω φιλος..!! το ψαχνω..;)

  25. #25
    Ni0's Avatar
    Join Date
    20-05-13
    Location
    Athens
    Posts
    27

    Default

    εμενα δεν μου βγαζει post new thread. Μου βγαζει Reply thread..

  26. #26

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by Ni0 View Post
    εμενα δεν μου βγαζει post new thread. Μου βγαζει Reply thread..
    Ναι, διότι έχεις μπει σε ήδη υπάρχον thread.

    Αν όμως επιλέξεις μια ενότητα, πχ Προγράμματα και Ασκήσεις χωρις να μπεις σε κάποιο συγκεκριμένο thread τότε θα σου εμφανιστεί.

  27. #27
    Ni0's Avatar
    Join Date
    20-05-13
    Location
    Athens
    Posts
    27

    Default

    ευχαριστω φιλε μου το βρηκα

  28. #28
    Advanced Bodybuilder anna girlrider's Avatar
    Join Date
    21-03-13
    Location
    Πυργος Ηλειας
    Posts
    872

    Default

    εγω πινω μονο whey αμεσως μετα τα βαρη παιδια κ σε 45 λεπτα με μια ωρα τρωω κοτοπουλο με πατατα(εδω ηθελα να ρωτησω αν βαλω γλυκοπατατα ειναι καλυτερο?),σωστα δεν το κανω?αν κ εχουν δει τι διατροφη μου Αντωνης κ Θανος κ θα με ειχαν διορθωσει αν πχ επρεπε να παιρνω μαζι με την πρωτεινη μπανανα.

  29. #29

    Join Date
    04-01-12
    Posts
    1,125

    Default

    Quote Originally Posted by anna girlrider View Post
    εγω πινω μονο whey αμεσως μετα τα βαρη παιδια κ σε 45 λεπτα με μια ωρα τρωω κοτοπουλο με πατατα(εδω ηθελα να ρωτησω αν βαλω γλυκοπατατα ειναι καλυτερο?),σωστα δεν το κανω?αν κ εχουν δει τι διατροφη μου Αντωνης κ Θανος κ θα με ειχαν διορθωσει αν πχ επρεπε να παιρνω μαζι με την πρωτεινη μπανανα.
    Δεν χρειάζεται και η μπανάνα, αν θέλεις όμως μπορείς να την προσθέσεις, αρκεί να είναι κάπως ώριμη ώστε να έχει υψηλό γλυκαιμικό δείκτη.

    Το ερώτημα είναι άλλο: χρειάζεσαι την whey? Αν φας κατευθείαν το κοτόπουλο με την πατάτα θεωρείς πως θα σου λείψει κάτι? Σε διαβεβαίω πως όχι. Η whey έχει νοημα όταν για κάποιο λόγο δεν μπορούμε να φάμε κανονικό γεύμα ή δεν μπορούμε να πάρουμε όλα τα γρ πρωτεϊνης από το κανονικό φαγητό. όταν όμως ήδη καλύπτουμε τις ανάγκες μας από το φαγητό ή αντικαθιστούμε ένα γεύμα με σκόνη τότε δεν κερδίζουμε κάτι, αντιθέτως παίζει να χάνουμε κιόλας. Αυτό πρέπει να σκεφτείς.

  30. #30
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Σωστός ο Ultra!!! Ειδικά σε περίοδο καλοκαιριού που θέλουμε να κόψουμε καλά (αν θέλουμε να το πάμε με τέρμα το γκάζι που λέμε), τότε τρώμε φαγητό κανονικό κι αποφεύγουμε τη whey.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μεταπροπονητικό Γεύμα;
    By rodobani in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 24
    Last Post: 09-06-10, 16:56
  2. Μεταπροπονητικό γεύμα
    By Johnny_the_Great in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 20-02-10, 06:36
  3. Μεταπροπονητικό Γεύμα
    By dreamrider30 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 27-01-10, 07:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •