Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 41 of 41
  1. #31
    Bodybuilding Competitor
    Join Date
    28-03-10
    Posts
    595

    Default

    χαχαχα ελα ρε συ.υπερβαλεις... σε ευχαριστω πολυ παντως

    ααα κατι ακομα για αυτη την ασκηση

    Nick Savage Tips:Για να μεγαλωσετε το βαθμο δυσκολιας της ασκησης ειτε αλλαξτε την κλιση του σωματος σας,βαζοντας τα ποδια σας σε εναν παγκο,οποτε η βαρυτητα θα σας δυσκολεψει ακομα πιο πολυ,ειτε στερεωστε αναμεσα στους μηρους σας εναν αλτηρα.

  2. #32
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    μπανικη ασκηση ,την εκανε παλια ενα παιδι θυμαμαι στο rack για το squat , και την ειχα δοκιμασει και εγω , πιανει αρκετα καλα και κυριως δεν εχει κανενα ρισκο τραυματισμου
    Savage βλεπω στο γυμναστηριο σου εχουνε κατω αυτα τα ειδικα πλαστικα που αμα πεταξεις και αλτηρα απο ψηλα δεν παθαινει τπτ το πατωμα η δεν ειναι αυτα που λεω?

  3. #33
    Bodybuilding Competitor
    Join Date
    28-03-10
    Posts
    595

    Default

    ναι αυτα ειναι.εχει το γεμισει το γυμναστηριο τετοια thank God!!

  4. #34
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Quote Originally Posted by savage View Post
    αντωνη ευχαριστω για τα καλα λογια.
    προς το παρον δεν υπαρχει βιντεο.σιγουρα ο γραπτος λογος δεν μπορει να μεταφερει ολα οσα θελω να πω.σε πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω καποια βιντεο.ηδη εχω μερικα βιντεο με ασκησεις αλλα οχι αυτες που λες.σε πρωτη ευκαιρια θα τραβηξω βιντεο και με αυτες
    οκ ρε συ , μολις βρεις ευκαιρια τραβα κανα βιντεο και ανεβασε το αν δεν σου κανει κοπος. θα βοηθησουν

  5. #35
    Bodybuilding Competitor
    Join Date
    28-03-10
    Posts
    595

    Default Άρθρο περί προπόνησης με βάρη - By Nick Savage - Μέρος 3ο.

    καλησπερα και παλι σε ολους. βλεπω πολλα παιδια να αμφιταλαντευονται για το προγραμμα προπονησης που πρεπει να χρησιμοποιησουν ,αλλους να εχουν στα χερια τους προγραμματα "φωτοτυπιας" απο τα γυμναστηρια που πανε ενω βλεπω και πολυ κοσμο να εχει λιγακι χασει την ουσια,καθως ως γνωστον βλεποντας το δεντρο χανουμε καμια φορα το δασος.

    θα ηθελα λοιπον να προσπαθησω να εξηγησω καποια πραγματα ελπιζοντας οτι θα βοηθησω αρκετα παιδια και κυριως τους αρχαριους.

    ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.

    το πρωτο πραγμα που πρεπει καποιος να μαθει σωστα ειναι να εκτελει τις ασκησεις,και να μπορει να παιρνει απο αυτες το 100% καθε φορα.ακομα και μια φαινομενικα "σωστη εκτελεση" μπορει με μια μικρη παραλλαγη να γινει πολυ πιο αποτελεσματικη για τη μυικη μας αναπτυξη.δυστυχως αν κρινω απο αυτα που βλεπω καθημερινα στα γυμναστηρια τοσα χρονια,πολυ λιγοι ξερουν να εκτελουν σωστα τις ασκησεις και ειδικα τις βασικες,οι οποιες κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι ο,τι καλυτερο για μυικη αναπτυξη,και το ακομα χειροτερο ειναι ειναι επισης λιγοι οι γυμναστες που δουλευουν στα γυμναστηρια και θα τις δειξουν σωστα στο 100% στους ασκουμενους.

    το ενα σκελος λοιπον ειναι αυτο της τεχνικης/εκτελεσης της ασκησης. ας υποθεσουμε οτι αυτο καλυφθηκε και ο ασκουμενος εμαθε πληρως ολα τα μυστικα της καθε ασκησης(αν και αυτο συνηθως χρειαζεται πολυ χρονο για να γινει αφου με την εμπειρια και με το περασμα του χρονου αποκτουμε καλυτερη συνεδεση νου και μυων ωστε να ακομα κι αν κανουμε κατι λαθος να μπορουμε να το καταλαβαινουμε χωρις την υποδειξη καποιου η ακομα και χωρις καθρεφτη).

    προχωραμε τωρα στο κομματι της εξελιξης/προοδου του ασκουμενου.
    στα γυμναστηρια στα χαρτια φωτοτυπιες που μοιραζουν εχουν συνηθως κατι "3χ10 η 4χ12" κτλ .
    αυτα τα νουμερα απο μονα τους δε λενε τιποτα απολυτως.
    τι θα πει 4χ12? ναι οκ ξερω. 4 σετ των 12 επαναληψεων,χαιρω πολυ.
    Τα σετ ειναι ολα με το ιδιο βαρος η με διαρκως αυξανομενο?
    σε τι ποσοστο της %1MR το καθενα απο αυτα?
    πανε μεχρι την κοπωση,και αν ναι ποσα απο αυτα?
    αν υποθεσουμε οτι κανω 4χ12 με ενα χ βαρος η με τα χ,y,z,ω αυξανομενα κιλα ανα σετ σε μια προπονηση στην επομενη προπονηση τα κιλα δεν πρεπει να αυξηθουν?και αν ναι κατα ποσο %?
    αν τα σετ ηταν αυξανομενα η αυξηση θα γινει σε ολα τα σετ η μονο στο τελευταιο??κτλ κτλ κτλ

    οπως βλεπετε γεννωνται ενα σωρο ερωτηματα (και θα μπορουσα να βρω και ενα σωρο αλλα) πανω σε αυτα τα προγραμματα-φωτοτυπιες.

    ο λογος που γεννωνται τοσα ερωτηματα ειναι διοτι αυτα τα "4χ12" και τα "3χ10' δεν ειναι προγραμματα στην ουσια. ειναι απλα νουμερα χωρις καμια αξια.

    ενα σωστο προγραμμα γυμναστικης εχει 3 κυρια χαρακτηριστικα(περαν απο το θεμα της σωστης εκτελεσης που θιξαμε νωριτερα).

    ενταση,συχνοτητα και ογκος προπονησης. δηλαδη ποσο βαρια,ποσο συχνα και ποσο πολυ(ωρα) πρεπει να προπονουμαι καθε φορα?

    αυτα τα 3 κυρια χαρακτηριστικα πρεπει να βρισκονται σε ισορροπια για να μεγιστοποιηθει η μυικη σας αναπτυξη.εξαρτωνται απο παρα μα παρα πολλα πραγματα(την ηλικια σας,τα γονιδια σας,τη διατροφη σας,το ποσες ωρες δουλευετε/κοιμαστε και αν κανετε χειρωνακτικη δουλεια κτλ κτλ) τα οποια πρεπει να γνωριζει αυτος που θα καταρτισει το προγραμμα.

    απο κει και περα αναλογως με τους στοχους του καθενος πρεπει να μπουν σε βαθμιδες ιεραρχιας τα 3 αυτα χαρακτηριστικα.πχ δε γινεται να κανει καποιιος 6 φορες τη βδομαδα διπλες προπονησεις των 2 ωρων η καθε μια,με φορτια κοντα στο 80% της 1Μr.συντομα το ΚΝΣ θα εκραγει.δεν προκειται ποτε να αναπτυχθει.

    η ισορροπια αυτων των 3 ειναι η λεξη κλειδι. προσωπικα εγω αυτο που βλεπω στα γυμναστηρια ειναι ατομα να κανουν προπονησεις μεγαλου ογκου,ασταθους εντασης,και μετριας συχνοτητας χωρις να γινονται αλλαγες σε τα τα 3 χαρακτηριστικα στο περασμα του χρονου. μεγαλο λαθος κατα την ταπεινη μου αποψη.
    αν υποθεσουμε οτι λογω υποχρεωσεων η συχνοτητα προπονησης ειναι σταθερη ,επιβαλλεται να υπαρχει αυξομειωση του ογκου/εντασης προπονησης (αυτα τα 2 ειναι αντιστροφως αναλογα) ωστε ο ασκουμενος να περνα απο ολα τα φασματα ογκου/εντασης.

    οποτε ενα σωστο προπονητικο προγραμμα πρεπει να μην αφηνει καμια απορια στον ασκουμενο σχετικα με το ποσο,ποτε και ποσο βαρια πρεπει να προπονηθει.

    ο ασκουμενος πρεπει να ξερει ακριβως ποτε να αυξησει και ποτε να μειωσει τα σετ,τα κιλα, η ακομα και αν χρειαζεται να αραιωσει η πυκνωσει τις επισκεψεις του στο gym.

    πχ ενος τετοιου προγραμματος(μη το δεσετε σκοινι κορδονι,ενα παραδειγμα ειναι)

    πιεσεις παγκου

    βδομαδα 1

    3 λειτουργικα σετ των 8 επαναληψεων στο 75% περιπου επι της μεγιστης

    βδομαδα 2

    3 λειτουργικα σετ των 6 επαναληψεων στο 80% περιπου επι της μεγιστης

    βδομαδα 3

    3 λειτουργικα σετ των 4 επαναληψεων στο 85% περιπου επι της μεγιστης

    βδομαδα 4

    3 λειτουργικα σετ των 2 επαναληψεων στο 90% περιπου επι της μεγιστης

    βδομαδα 5

    3 λειτουργικα σετ με το βαρος της 1ης βδομαδας. στοχος τωρα ειναι οι 10 επαναληψεις ανα σετ

    βδομαδα 6

    3 λειτουργικα σετ με το βαρος της 2ης βδομαδας. στοχος τωρα ειναι οι 8 επαναληψεις ανα σετ

    βδομαδα 7

    3 λειτουργικα σετ με το βαρος της 3ης βδομαδας. στοχος τωρα ειναι οι 6 επαναληψεις ανα σετ

    βδομαδα 8

    3 λειτουργικα σετ με το βαρος της 4ης βδομαδας. στοχος τωρα ειναι οι 4 επαναληψεις ανα σετ


    οπως βλεπετε σε ενα τετοιο προγραμμα ,ο ασκουμενος ξερει ποσο,ποτε και που να αυξησει/μειωσει το βαρος που χρησιμοποιει ,ενω υπαρχει και ενα εμφανες πλανο/στοχος προοδου (ειτε αυτο ειναι αυξηση των επαναληψεων ειτε αυτο ειναι αυξηση των κιλων στις ιδιες επαναληψεις),κατι που λειπει παντελως απο τα προγραμματα φωτοτυπιες που λεγαμε πριν.


    ελπιζω να βοηθησα να καταλαβετε πως πρεπει να ειναι η δομη ενος προγραμματος προπονησης,που ειναι και το κυριοτερο κι οχι το να θα λεει 4χ10 η 3χ12 κτλ.

    ειμαι στη διαθεση σας για ερωτησεις ,σε περιπτωση που δεν εξηγησα κατι απο τα παραπανω σε ικανοποιηγτικο βαθμο η σε περιπτωση που σας γεμισα με πιο πολλες αποριες.

  6. #36
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-07-11
    Location
    Αθήνα
    Posts
    138

    Default

    Ωραίο το άρθρο.Συγχαρητήρια.
    Το θέμα ξέρεις ποιο είναι;;ότι κάποιος νέος είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσει το 75 με το 80 και το 85 % τη μέγιστης....Ακατόρθωτο στην ουσία.

    Ένα καλό πλάνο δεν θα ήταν από το πρώτο στο τελευταίο σετ προοδευτική αύξηση των κιλών με παράλληλη μείωση επαναλήψεων μέχρι αποτυχίας στο τέλος;;Δηλαδή το παλιό κλασσικό....ή δεν δουλεύει;Και φυσικά αύξηση των κιλών προοδευτικά βδομάδα με τη βδομάδα ώστε η αποτυχία να έρχεται σε όλο και περισσότερα κιλά κάθε φορά.

  7. #37
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    πολυ ωραιο αρθρο νικο always to the point, ακριβως την καταλληλη στιγμη που σκεφτομουν να κανω καποιες αλλαγες στην προπονηση μου και απο το προγραμμα δυναμης που εφαρμοζα στις κυριες ασκησεις μου να το γυρισω σε 8-10 επαναληψεις ελεγχομενες με οσο το δυνατο καλυτερο feeling του μυ να δουλευεται, και να ξεφυγω λιγο απο την μανια των κιλων που καποιες φορες χωρις να το καταλαβω μπορει να χανω την αισθηση τησ ελεγχομενης ασκησης και αυτο που λες σωστα συνδεση μυαλου μυ για να ανεβουν τα κιλα(νομιζω συμβαινει συχνα σε πολλους αυτο, και το ειχες αναφερει παλαιοτερα και εσυ).στην πρεσσα λοιπον που εχω σαν κυρια ασκηση στα ποδια(δεν κανω σκουοτ πλεον) ,η πρεσσα ειναι η γνωστη των 45 μοιρων, λεω να εχω 3 σετακια για ζεσταμα ξεκινωντας απο λιγα κιλα και σιγα σιγα αυξανοντας και 3 "λειτουργικα" με παλι αυξηση κιλων απο σετ σε σετ, σαυτα συνηθως πηγαινω μεχρι φαιλ στο τελευταιο οπου τα δινω ολα και σημειωνω την προοδο μου, στα αλλα 2 απλα ζοριζομαι αρκετα εως πολυ .Εσυ πως το βλεπεις , καλυτερα στο τελευταιο μονο να πηγαινω μεχρι failure , η και στα 3 , υπαρχει βεβαια και η αλλη αποψη που λεει να μην πηγαινουμε ποτε στα ορια απλα εκει κοντα.
    Επισης πως να κινηθω στις επαναληψεις στα λειτουργικα? στυλ πυραμιδα?πχ 12-10 και στο τελευταιο οσες βγαλω φυσικα δεν θα ειναι στανταρ απο πριν.
    τελος προτεινεις βδομαδα deload? δλδ εκει που 3 βδομαδες τον μηνα φορτωνεις κιλα και επαναληψεις την τελευταια βδομαδα να μην χτυπας failure , η απλα καθε βδομαδα ανεβαζεις μεχρι να φτασεις σε καποια ορια οποτε ξεκινας απο την αρχη (και βεβαια παντα ακους και το σωμα σου αν δεις οτι δεν τραβας μια φορα απλα παιζεις πιο χαλαρα). κατι αναλογο νομιζω εφαρμοζεις και εσυ που ανεβαζεις κιλα στις ασκησεις μεχρι να μην μπορεις αλλα οποτε ξανακατεβαζεις και αρχιζεις παλι.
    σορρυ αν σε κουρασα ρε τρελε, οποτε βρεις χρονο ριξε μια ξηγα μπας και βγαλουμε καμια ακρη

  8. #38
    Bodybuilding Competitor
    Join Date
    28-03-10
    Posts
    595

    Default

    @vanzel

    φυσικα και ειναι πολυ δυσκολο για καποιο αρχαριο να ξεχωρισει το 75 απο το 80 και το 85%1Mr,οπως και πολλα αλλα ακομα. γι'αυτο και λεγεται και αρχαριος ακομα.

    κανονικα ειναι υποχρεωση αυτου που τον παρακολουθει και που του εχει καταρτησει το προγραμμα,να του κανει τις καταλληλες μετρησεις για να βρει τις μεγιστες επιδοσεις του στις βασικες και απο κει και περα να του ορισει ποσα κιλα να σηκωνει ανα ασκηση(εγω τουλαχιστον αυτο εφαρμοζω με τους πελατες μου).

    η τουλαχιστον (επειδη ειναι λιγο ρισκο να κανεις μετρηση μεγιστης σε βαθυ καθισμα η αρσεις θανατου σε αρχαριο) θα πρεπει να υπολογισει εμμεσα τη μεγιστη επαναληψη καποιου ,ο γυμναστης/προπονητης. υπαρχουν πολλοι τροποι να το κανεις αυτο (πχ το βαρος των 10Μr ισοδυναμει με το 70%1Mr συνηθως), η απλα να διατυπωσεις διαφορετικα το προγραμμα σου (να του πεις να κανει 4χ8 επιλεγοντας ενα βαρος σταθερο σε ολα τα σετ,ΤΕΤΟΙΟ ΩΣΤΕ στο 4ο σετ να μην μπορει να εκτελεσει 9η επαναληψη με τιποτα.συνηθως αυτο ειναι γυρω στο 70-75%1Mr).

    γενικα υπαρχουν τροποι να δωσεις ακομα και στον πιο αδαη να καταλαβει τι και πως πρεπει να το κανει. το προβλημα ειναι οτι σχεδον κανενας δεν θελει/δε μπορει (για λογους που εχουμε εξηγησει στο τοπικ "τι σας ενοχλει στα γυμναστηρια μερος 2ο") να ασχοληθει τοσο εκτενως με τους θαμωνες των γυμναστηριων,οποτε εχουμε τα χαρτια-φωτοτυπιες τυπου 4χ10 και 3χ12 κτλ κτλ.

    οσον αφορα το 2ο μερος της ερωτησης σου,εσυ περιγραφεις (αν καταλαβα καλα) την κλασικη πυραμιδα,την οποια εγω δε συμπαθω οπως πιθανως θα εχεις καταλαβει αν εχεις διαβασει τα πρωτα 2 μερη του αρθρου.εγω ειμαι υπερ του σταθερου βαρους σε ολα τα σετ.αν θες ξαναριξε μια ματια στα πρωτα 2 μερη.εξηγω αναλυτικα το γιατι τασομαι υπερ του σταθερου βαρους σε ολα τα σετ μιας ασκησης.



    @convicted

    οπως ελεγα και στον vanzel εγω ειμαι υπερ του σταθερου βαρους κι οχι υπερ της πυραμιδας.
    απο κει και περα εχοντας σταθερο βαρος εχεις 2 επιλογες.

    να πηγαινεις ολα τα σετ στην κοπωση οποτε οι επαναληψεις θα πεφτουν σε καθε σετ λογω κοπωσης η να επιλεξεις ενα βαρος που να κανεις 3χ8 η 3χ10 (η οτι νομιζεις οτι σου ταιριαζει τελος παντων απο πλευρας rep range) με αυτο,οποτε η κοπωση θα επελθει(αν επελθει) στο τελευταιο σετ.

    εγω ως γνωστον λογω mentallity ειμαι υπερ του failure σε ολα τα σετ (οσον αφορα τη δικη μου προπονηση) και εχω δει και τα καλυτερα απτελεσματα πανω μου ετσι,αλλα καταλαβαινω οτι αυτο ισως δε δουλευει σε ολους(δε γινεται να ζηταω απο καποιον που ειναι 16 η 40 χρονων και τρωει 2500 θερμιδες λιγοτερες απο μενα η/και εχει 10 ωρες σχολειο/φροντιστηριο η/και δουλευει οικοδομη 10 ωρες και προλαβαινει να κοιμηθει 6 ωρες μονο,να κανει τα ιδια με μενα).

    οσον αφορα τις επαναληψεις σου αυτες εξαρτωνται απο το ποιες επαναληψεις δουλευουν καλυτερα για τα ποδια σου και απο το ποσες επαναληψεις βγαζεις στο τελευταιο σετ(αν πχ στο τελευταιο σετ κανεις 12 επαναληψεις,δεν εχει νοημα να κανεις 10-12 επαναληψεις και στα πρωτα 2 γιατι θα ειναι αρκετα ευκολες.κανε καλυτερα 15-20.αλλωστε το βαρος στα 2 πρωτα σετ απ'οτι καταλαβα ειναι τετοιο που μπορεις να κανεις κι αλλες επαναληψεις.βεβαια ξαναλεω οτι ειμαι υπερ του σταθερου βαρους,αλλα αν υποθεσουμε οτι δε θες να το αλλαξεις σου δινω μια κατευθυντηρια οδο για το πως να κινηθεις.

    το deload που ρωτας ειναι μια καλη ερωτηση. αυτο εξαρταται απο τη φυση του προηγραμματος και απο το ποσο απαιτητικο ειναι ,και φυσικα απο την διατροφη/ξεκουραση/αναρρωση/διαθεσιμες ωρες υπνου του καθε ασκουμενου σε συνδυασμο με την ηλικια του την εργασια του κτλ κτλ.

    οσο πιο βαρυ ειναι ενα προγραμμα τοσο πιο συχνο πρεπει να ειναι το deload.αν επρεπε να δωσω νουμερα θα ελεγα deload ανα 4 βδομαδες σε πολυ βαρια προγραμματα και ανα 12 βδομαδες σε πολυ πιο ελαφρια.
    επισης οποιος θελει να δει εξελιξη στα βαρη που σηκωνει πρεπει οπωσδηποτε να κανει αυξομειωσεις στα βαρη του.μην περιμενετε να ανεβαζετε κιλα καθε βδομαδα.θα φτασετε σε στασιμοτητα πολυ γρηγορα

  9. #39
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    νικο ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, ξαναδιαβασα και τα 2 προηγουμενα αρθρα σου και εχω αρκετες πληροφοριες να επεξεργαστω για τα μελλοντικα πλανα, αυτο με το ιδιο βαρος δεν το εχω δοκιμασει συνηθως ανεβαζα τα κιλα και εριχνα τις επαναληψεις διατηρουσα πανω κατω ιδιες τις επαναληψεις αλλα μαυτο τον τροπο εχεις μονο στο τελευταιο σετ failure γιατι οπως λες στα 2 προηγουμενα με λιγα κιλα και παρομοιες ρεπς δεν ζοριζεσαι τοσο.all in all παντως και χρησιμοποιοντας την οποια εμπειρια εχω , σκεφτομαι να πηγαινω περισσοτερο me to feeling γιατι αυτο βλεπω οτι με βοηθαει τελικα και μου αρεσει καλυτερα, δλδ περα απο τα 3 σετ στην αρχη για ζεσταμα, στα λειτουργικα πηγαινω για 8-10 "καλες" ελεγχομενες ρεπς και κιλα που με ζοριζουν αρκετα εως πολυ χωρις ομως ποτε να χανω την συνδεση μυαλου -μυ που λεμε και να χαλω τεχνικη, βεβαιως θα σημειωνω προοδο για να ανεβαζω και τα κιλα μου αλλα οχι με την ιδια τρελα με πριν που ηθελα απλα συνεχως να σηκωνω περισσοτερα με λιγες ρεπς και ας μην ειχα την βελτιστη υπερτροφια, και αυτο το διαπιστωνω βλεπωντας και εσενα που αναλογικα με το σωμα σου πχ θα ελεγε καποιος πωπω αυτος θα σηκωνει τα απιστευτα ενω τα κιλα σου( χωρις να θελω να σε προσβαλλω ετσι) ειναι καλα χωρις ομως να σε καιει τοσο αφου δεν εισαι powerlifter αλλα bodybuilder, ισως τελικα να πρεπει και εγω να αποφασισω που ακριβως θελω να παταω , γιατι τοσο καιρο με τα προγραμματα δυναμης ανεβασα κιλα αλλα δεν εμεινα ικανοποιημενος απο την υπερτροφια μου. anyway βλεποντας και κανοντας

  10. #40
    Bodybuilding Competitor
    Join Date
    28-03-10
    Posts
    595

    Default

    οχι ρε συ,τι να με προσβαλεις. αυτη ειναι η αληθεια αλλωστε. τα κιλα που σηκωνω (σε σχεση με το σωμα που εχω) ειναι σχετικα λιγα. ηθελα να σηκωνω πιο πολλα αλλα ποτε δεν υπηρξε αυτοσκοπος για μενα.
    για τα υπολοιπα που λες, βρες τι ταιριαζει στο σωμα σου,και να μην φοβασαι να πειραματιστεις. και γω μεσω του πειραματισμου βρηκα τι ταιριαζει καλυτερα στο σωμα μου.
    κι αν στο μελλον μπορω να φανω χρησιμος σε κατι,εδω ειμαστε

  11. #41
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Φοβερο αρθρο φιλε!!!(αν και οπως ξερω πλεον δεν μπαινειςα)


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προτάσεις περί προπόνησης.
    By BRaWNy in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 17-11-09, 05:57
  2. Περι προπόνησης για όγκο στήθους
    By DimitrisSpyropoulos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 16-03-09, 22:30
  3. Περί προπόνησης κοιλιακών και ραχιαίων
    By TALOS in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 05-09-05, 22:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •