Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 32
  1. #1
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default Το τελειο προγρ. αεροβικης για καυση λιπους bigS

    Θεωρω οτι ειναι το απολυτο προγραμμα αεροβικης για καυση λιπους.
    να αποφευγεται αυστηρα απο την κατηγορια αθλουμενων νο 3(βλεπε αρθρο μου προπονηση/αεροβικη συμφωναμε τον σωματοτυπο).

    χρονος ενταση καρδιακοι παλμοι για ηλικιες:20/30/40
    2 λεπτα 55% 18/17/16
    3 λεπτα 80% 27/25/24
    2 λεπτα 55%
    3 λεπτα 80%
    αυτο ειναι το βασικο μοτιβο κ συνεχιζουμε ετσι μεχρι να κλεισουμε το 45λεπτο.

    τωρα επειδη ξερω οτι θα εχετε μια σημαντικη κ σωστη απορια κ επειδη θελω να σας διευκολυνω οσο μπορω σας παραθετω τον παρακατω πινακα για να σας την λυσω απο τωρα.

    παλμοι της καρδιας ανα λεπτο στις τιμες της εντασης για καθε ηλικια ξεχωριστα.

    ηλικια 60% 65% 70% 75%
    20 120 130 140 150
    25 117 127 137 146
    30 114 124 133 143
    35 111 120 130 139
    40 108 117 126 135
    45 105 114 122 131
    50 102 110 119 127
    55 99 107 115 123
    60 96 104 111 119
    65 93 101 108 115

    αντε κ καλη επιτυχια σε ολους παιδια!!!

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-01-08
    Location
    volos, Greece.
    Posts
    159

    Default

    thx Σταυρο ωραιο χρησιμο post

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-01-08
    Location
    volos, Greece.
    Posts
    159

    Default

    thx Σταυρο ωραιο χρησιμο post

  4. #4
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Mηπως ξερει κανενας πως μετρας τους παλμους με το χερι που βαζεις στο λαιμο? που μετρας για 10 δευτερα και πολαπλασιαζεις με κατι για οσους δεν εχουν μηχανημα μετρησης .Αν ξερει κανενας πως το μετρας ας πει.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Mηπως ξερει κανενας πως μετρας τους παλμους με το χερι που βαζεις στο λαιμο? που μετρας για 10 δευτερα και πολαπλασιαζεις με κατι για οσους δεν εχουν μηχανημα μετρησης .Αν ξερει κανενας πως το μετρας ας πει.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-05-07
    Location
    chania, Kriti, Greece.
    Posts
    51

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nikos_123

    Mηπως ξερει κανενας πως μετρας τους παλμους με το χερι που βαζεις στο λαιμο? που μετρας για 10 δευτερα και πολαπλασιαζεις με κατι για οσους δεν εχουν μηχανημα μετρησης .Αν ξερει κανενας πως το μετρας ας πει.
    </blockquote id=quote>

    Απλα μετρας για 10 δευτερολεπτα τους παλμους που εχεις και πολλαπλασιαζεις με το 6 για να δεις ποσους παλμους εχεις το λεπτο..
    εγω θα σου προτεινα για λιγο πιο αξιοπιστη μετρηση,να μετρας για 15 δευτερολεπτα και να πολλαπλασιαζεις επι 4..
    nothing is stronger than the mind...

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-05-07
    Location
    chania, Kriti, Greece.
    Posts
    51

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nikos_123

    Mηπως ξερει κανενας πως μετρας τους παλμους με το χερι που βαζεις στο λαιμο? που μετρας για 10 δευτερα και πολαπλασιαζεις με κατι για οσους δεν εχουν μηχανημα μετρησης .Αν ξερει κανενας πως το μετρας ας πει.
    </blockquote id=quote>

    Απλα μετρας για 10 δευτερολεπτα τους παλμους που εχεις και πολλαπλασιαζεις με το 6 για να δεις ποσους παλμους εχεις το λεπτο..
    εγω θα σου προτεινα για λιγο πιο αξιοπιστη μετρηση,να μετρας για 15 δευτερολεπτα και να πολλαπλασιαζεις επι 4..
    nothing is stronger than the mind...

  8. #8
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tefatzis21

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nikos_123

    Mηπως ξερει κανενας πως μετρας τους παλμους με το χερι που βαζεις στο λαιμο? που μετρας για 10 δευτερα και πολαπλασιαζεις με κατι για οσους δεν εχουν μηχανημα μετρησης .Αν ξερει κανενας πως το μετρας ας πει.
    </blockquote id=quote>

    Απλα μετρας για 10 δευτερολεπτα τους παλμους που εχεις και πολλαπλασιαζεις με το 6 για να δεις ποσους παλμους εχεις το λεπτο..
    εγω θα σου προτεινα για λιγο πιο αξιοπιστη μετρηση,να μετρας για 15 δευτερολεπτα και να πολλαπλασιαζεις επι 4..
    </blockquote id=quote>[:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]

  9. #9
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tefatzis21

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nikos_123

    Mηπως ξερει κανενας πως μετρας τους παλμους με το χερι που βαζεις στο λαιμο? που μετρας για 10 δευτερα και πολαπλασιαζεις με κατι για οσους δεν εχουν μηχανημα μετρησης .Αν ξερει κανενας πως το μετρας ας πει.
    </blockquote id=quote>

    Απλα μετρας για 10 δευτερολεπτα τους παλμους που εχεις και πολλαπλασιαζεις με το 6 για να δεις ποσους παλμους εχεις το λεπτο..
    εγω θα σου προτεινα για λιγο πιο αξιοπιστη μετρηση,να μετρας για 15 δευτερολεπτα και να πολλαπλασιαζεις επι 4..
    </blockquote id=quote>[:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    09-06-05
    Location
    ioannina, GREECE, Greece.
    Posts
    413

    Default

    απλα εξαιρετα αρθρα Σταυρο! παραμενεις κορυφη για το ατομο μου ,για την ειλικρινια σου και την πολυτιμη βοηθεια σου με τις γνωσεις που παρεχεις ,τις οποιες απεκτησες με πολυ κοπο και χρονια στο αθλημα αυτο και τις οποιες εισαι διατεθειμενος να τις δωσεις χωρις να ζητας ανταλλαγμα για ολα αυτα τα χρονια που παλευες για να τις αποκτησεις...
    Σε ευχαριστουμε ολοψυχα για αλλη μια φορα Σταυρο!
    It was character that got us out of bed, commitment that moved us into action, and discipline that enabled us to follow through

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    09-06-05
    Location
    ioannina, GREECE, Greece.
    Posts
    413

    Default

    απλα εξαιρετα αρθρα Σταυρο! παραμενεις κορυφη για το ατομο μου ,για την ειλικρινια σου και την πολυτιμη βοηθεια σου με τις γνωσεις που παρεχεις ,τις οποιες απεκτησες με πολυ κοπο και χρονια στο αθλημα αυτο και τις οποιες εισαι διατεθειμενος να τις δωσεις χωρις να ζητας ανταλλαγμα για ολα αυτα τα χρονια που παλευες για να τις αποκτησεις...
    Σε ευχαριστουμε ολοψυχα για αλλη μια φορα Σταυρο!
    It was character that got us out of bed, commitment that moved us into action, and discipline that enabled us to follow through

  12. #12
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    να ειστε καλα παιδια οτι μπορω κανω για την διαδοση του αθληματος μας!!!

  13. #13
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    να ειστε καλα παιδια οτι μπορω κανω για την διαδοση του αθληματος μας!!!

  14. #14

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Σταύρο πολύ ενδιαφέρον και φαντάζομαι δοκιμασμένο[:-thumbu].

    Θα ήθελα να μου λύσεις αν μπορείς την εξής απορία: τι θα πρότεινες για την περίπτωση της κατηγορίας 1 (&gt;%20 λίπος); Επειδή είδα στο άλλο τόπικ ότι προτείνεις (και συμφωνώ απόλυτα) να δίνουν έμφαση μόνο σε αερόβια μέτριας έντασης. Θεωρείς ότι είναι σωστό από καρδιακής πλευράς να κάνει η κατηγορία 1 το πρόγραμμα που προτείνεις σε αυτό εδώ το τόπικ;

    Επίσης, 45 λεπτά για άσκηση τύπου HIIT δεν είναι πολλά;;; Θα το δοκιμάσω δηλαδή, αλλά έχω την εντύπωση ότι θα τα φτύσω :D

  15. #15

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Σταύρο πολύ ενδιαφέρον και φαντάζομαι δοκιμασμένο[:-thumbu].

    Θα ήθελα να μου λύσεις αν μπορείς την εξής απορία: τι θα πρότεινες για την περίπτωση της κατηγορίας 1 (&gt;%20 λίπος); Επειδή είδα στο άλλο τόπικ ότι προτείνεις (και συμφωνώ απόλυτα) να δίνουν έμφαση μόνο σε αερόβια μέτριας έντασης. Θεωρείς ότι είναι σωστό από καρδιακής πλευράς να κάνει η κατηγορία 1 το πρόγραμμα που προτείνεις σε αυτό εδώ το τόπικ;

    Επίσης, 45 λεπτά για άσκηση τύπου HIIT δεν είναι πολλά;;; Θα το δοκιμάσω δηλαδή, αλλά έχω την εντύπωση ότι θα τα φτύσω :D

  16. #16
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    πολυ σωστη ερωτηση μου κανεις Γιαννη !!!
    οχι αυτο το προγραμμα ειναι πιο πολυ για αγωνιστηκες καταστασεις εκει οπου ολα αλλζουν μιας κ παιζουν κ αλλα πραγματα στο παιχνιδι.

    ταιριαζει ομως πολυ στην κατηγορια 2 αυτο το προγραμμα.

  17. #17
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    πολυ σωστη ερωτηση μου κανεις Γιαννη !!!
    οχι αυτο το προγραμμα ειναι πιο πολυ για αγωνιστηκες καταστασεις εκει οπου ολα αλλζουν μιας κ παιζουν κ αλλα πραγματα στο παιχνιδι.

    ταιριαζει ομως πολυ στην κατηγορια 2 αυτο το προγραμμα.

  18. #18

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Μπράβο και εγώ την ίδια γνώμη έχω, ότι είναι ίσως ιδανικό για την 2η κατηγορία!

    Thanks Σταύρο!

  19. #19

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Μπράβο και εγώ την ίδια γνώμη έχω, ότι είναι ίσως ιδανικό για την 2η κατηγορία!

    Thanks Σταύρο!

  20. #20

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Οντως κατατοπιστικό , πλήρες και ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ !
    Γειά σου BIG Σταύρο ![:-thumbu]

  21. #21

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Οντως κατατοπιστικό , πλήρες και ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ !
    Γειά σου BIG Σταύρο ![:-thumbu]

  22. #22
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    να σαι καλα matz ευχαριστω για τα καλα σου λογια οπως επισης κ για τα πολυ αναλυτικα ποστ σου που μου δινουν αρκετα πραγματα...

  23. #23
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-02-07
    Location
    Mytilene (currently Athens), Greece.
    Posts
    1,077

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigsteve


    χρονος ενταση καρδιακοι παλμοι για ηλικιες:20/30/40
    2 λεπτα 55% 18/17/16
    3 λεπτα 80% 27/25/24
    2 λεπτα 55%
    3 λεπτα 80%
    αυτο ειναι το βασικο μοτιβο κ συνεχιζουμε ετσι μεχρι να κλεισουμε το 45λεπτο.
    </blockquote id=quote>

    Αυτό το 18/17/16 που γράφεις δίπλα από το 2 λεπτά 55%, και το αντίστοιχο από κάτω τι είναι?

    Πάντως δε με βλέπω να βγάζω τόσο μεγάλη σε δάρκεια HIIT...
    Train hard = Feel good
    ----------------------------------------
    Sign up for the Best Online Manager game:
    www.trophymanager.com/index.phpref=254028

  24. #24
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    .
    Posts
    197

    Default

    συγγνώμη παιδιά, το hiit που το κάνετε? διαδρομο/ποδήλατο/ελλειπτικό?
    στο διάδρομο πχ μου ακούγετε λίγο περίεργο να τρέχω full sprint και να κρατάω τα χερούλια για μέτρηση παλμών ή να προσπαθώ να πετύχω το κουμπάκι για να ρίξω την ένταση!
    το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι σε κανα γήπεδο

  25. #25
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    18-02-07
    Location
    Mytilene (currently Athens), Greece.
    Posts
    1,077

    Default

    Εγώ όταν κάνω HIIT μικρής διάρκειας (μέχρι 20 λεπτά), κάνω στο διάδρομο. Για τους παλμούς είχα βάλει την πρώτη φορά την "ζώνη" με τον αισθητήρα που είχε ο διάδρομος, και μέτρησα σε τι ταχύτητες έπιανα τους επιθυμητούς παλμούς ώστε να μην χρειάζεται κάθε φορά να κοιτάζω τους παλμούς. Το να πετύχω πάντως το κουμπάκι για να κατεβάσω ταχύτητα ήταν εύκολο.

    Τώρα όμως που κατά τα φαινόμενα θα κάνω 45λεπτες ΗΙΙΤ, θα τις κάνω μάλλον σε γήπεδο ή σε κάποιο άλσος που θα με βολεύει (γιατί στο γήπεδο είναι βαρετό το τρέξιμο).

    Κάποια μέλη στο φόρουμ έκαναν ΗΙΙΤ και στο ποδήλατο ή στο ελειπτικό, αλλά εγώ δεν έχω δοκιμάσει εκεί.
    Train hard = Feel good
    ----------------------------------------
    Sign up for the Best Online Manager game:
    www.trophymanager.com/index.phpref=254028

  26. #26
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    Χμμμ να κάνω και εγώ μια ερώτηση

    επειδή μάλλον δεν κάνω σωστή δουλειά, θα αρχίσω απο αύριο τρέξιμο σε γήπεδο γιατί το γυμναστήριο δεν είναι ανοιχτό στις 7 το πρωί.
    Πως θα μπορούσα να κάνω HIT στο γήπεδο? Μιλάμε πάλι για 45 λεπτά?

    Υ.Γ. Πολύ καλό το άρθρο για άλλη μια φορά, ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας τις πολύτιμες γνώσεις σου

  27. #27
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    Χμμμ να κάνω και εγώ μια ερώτηση

    επειδή μάλλον δεν κάνω σωστή δουλειά, θα αρχίσω απο αύριο τρέξιμο σε γήπεδο γιατί το γυμναστήριο δεν είναι ανοιχτό στις 7 το πρωί.
    Πως θα μπορούσα να κάνω HIT στο γήπεδο? Μιλάμε πάλι για 45 λεπτά?

    Υ.Γ. Πολύ καλό το άρθρο για άλλη μια φορά, ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας τις πολύτιμες γνώσεις σου

  28. #28
    New Member
    Join Date
    13-02-13
    Posts
    10

    Default

    καλησπερα.. καταπληκτικο topic πολυ κατατοπιστικο..... εγω ανηκω στην 3η κατηγορια σιγουρα (μην πω στην 4η) ... ειμαι ~187 και ~67 κιλα... ο σκοπος μου ειναι αυξηση μυικης μαζας και διατηρη ποσοστων λιπους χαμηλα... τωρα η ερωτηση μου: πρεπει να ακολουθησω τις οδηγιες για την 3η κατηγορια ή κατι πιο συγκεκριμενο (διοτι εχω μονοψηφιο ποσοστο λιπους)

  29. #29
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by panosb12 View Post
    καλησπερα.. καταπληκτικο topic πολυ κατατοπιστικο..... εγω ανηκω στην 3η κατηγορια σιγουρα (μην πω στην 4η) ... ειμαι ~187 και ~67 κιλα... ο σκοπος μου ειναι αυξηση μυικης μαζας και διατηρη ποσοστων λιπους χαμηλα... τωρα η ερωτηση μου: πρεπει να ακολουθησω τις οδηγιες για την 3η κατηγορια ή κατι πιο συγκεκριμενο (διοτι εχω μονοψηφιο ποσοστο λιπους)
    Πήρες την απάντησή σου στο άλλο topic.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  30. #30
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Επίσης για πιο εύκολα εγώ την ώρα που είμαι στον δίαδρομο μετράω τους παλμούς μου για έξι δευτερόλεπτα και πολλαπλασιάζω επί 10.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •