Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 52 of 52
  1. #31
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    Quote Originally Posted by antonis_7 View Post

    edit - αλλα οκ μονο και μονο επειδη ειναι λιγο κοντουλης αν δεν θελει μπορει να μην το "ρισκαρει" δεν τον παροτρυνα.
    αργησες λιγο αλλα το καταλαβες

  2. #32

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    τελικα το θεμα ειναι για να παρει γνωμες το παιδι ή για να διαπληκτιζεστε μεταξυ σας για το ποιος εχει δικιο?

  3. #33
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    εγω απο τοτε που αρχισα squat και στρατιωτικες πιεσεις ωμων δεν ψηλωσα αλλο. :(

  4. #34
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    τελικα το θεμα ειναι για να παρει γνωμες το παιδι ή για να διαπληκτιζεστε μεταξυ σας για το ποιος εχει δικιο?
    Ποιος διαπλακτηζεται δεν καταλαβα ,συζητηση κανουμε και αυτα που λεμε σχετιζονται αμεσα με τον ενδιαφερομενο. διορθωστε με αν κανω λαθος
    “Failure is not an option. Everyone has to succeed.”- Arnold

  5. #35
    Δημήτρης's Avatar
    Join Date
    29-12-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    122

    Default Φρούτα

    Καλησπέρα.
    Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποια γεύματα μπορούμε να προσθέσουμε και φρούτα μιας και έχουν βιταμίνες...Αποσο ρώτησα , ένα φρουτάκι (μπανανα) είναι καλό μετά απο την προπόνηση...Μονο τότε ?Δεν μπορώ να "προσθεσω" κανενα φρουτο (μηλο , μανταρινι) σε κανενα αλλο γευμα?

  6. #36
    Δημήτρης's Avatar
    Join Date
    29-12-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    122

    Default

    Δεν πήρα απαντήσεις σε αυτά που ήθελα ... :P
    Το πρόγραμμα διατροφής που έχω διαμορφώσει είναι οκ για εμένα συγκεκριμένα ;
    Ή πχ έχει παραπάνω θερμίδες απόσες θα έπρεπε ; ή μήπως χρειάζεται τίποτα ακόμα συμπλήρωση επειδή είναι "ελλειπες" ;
    Δεν γνωριζω , γιαυτο το λογο σας ρωταω!

  7. #37
    Δημήτρης's Avatar
    Join Date
    29-12-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    122

    Default Γεύματα ανα 2,30 - 3 ώρες

    Καλησπέρα.
    Κάνω τα γεύματα μου (μικρά - μεγάλα) καθημερινά ανα 2,30 - 3 ώρες...
    Αν μια μέρα , ξεχαστω και περάσουν 4 ώρες πχ , να κάνω το γεύμα που έπρεπε να είχα κάνει πριν πόση ώρα ή θα είναι "αχρειαστο" ?
    Μου έχει τυχεί και δεν ήξερα τι να κάνω γιαυτο και ρωτάω...

  8. #38
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δημήτρη τα 2 τόπικ σου μεταφέρθηκαν εδώ. Δεν υπάρχει λόγος για κάθε ερώτηση που έχεις να ανοίγεις νέο. Ας υπάρχουν μαζεμένα σε ένα θέμα.

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    τελικα το θεμα ειναι για να παρει γνωμες το παιδι ή για να διαπληκτιζεστε μεταξυ σας για το ποιος εχει δικιο?
    Stength δεν υπάρχει κανένας διαπληκτισμός.. Μη ξεχνάς πως είμαστε σε bbing φόρουμ όχι σε μοναστήρι και το αίμα μας κοχλάζει
    Last edited by Kardoula; 02-01-11 at 14:40.

  9. #39

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εγω μια συμβουλη εχω να δωσω, οχι για αυτα που ρωτας ομως. Να σεβεσαι τον χρονο και τον κοπο καποιου που προσπαθει να σε βοηθησει χωρις ανταλλαγμα. Εδω και 2 σελιδες σου απαντουν τα παιδια και βοηθαει ο κανενας με τον τροπο του και μια λες οτι ακουσες θεωριες και την αλλη οτι δεν πηρες απαντησεις σε αυτα που ηθελες. Χαλαρωσε λοιπον γιατι δεν πληρωνεται κανενας για να σου απανταει στις ερωτησεις που εχεις και θα κανεις υπομονη (οπως ολοι) για να βρεθει καποιος-οι που θα ξερουν την απαντηση και θα εχουν και την ορεξη να γραψουν.

  10. #40
    Δημήτρης's Avatar
    Join Date
    29-12-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    122

    Default

    Nαι , το σεβομαι και το εκτιμω και γενικοτερα ολα τα παιδια που γραφουν...
    Απλα ζηταω κατι συγκεκριμενο...
    Γνωριζω οτι ειμαι σε τετοια ηλικια που ειναι "επικινδυνη" η γυμναστικη αν κανω λαθος κινησεις κλπ...
    Γνωριζω επισης καποια λιγα πραγματα για την διατροφη ...
    Απλα δεν πήρα ακριβης απαντησεις...
    Αυτο ηθελα να εννοησω...
    Πηρα καποιες συμβουλες και γνωμες...(Βεβαιως , χρησιμες :) )
    Αλλα οχι , απαντησεις στα περισσοτερα απο τα ερωτηματα μου...

  11. #41
    Bodybuilding Newbie sokoxan's Avatar
    Join Date
    02-01-10
    Location
    serres, serres, Greece.
    Posts
    57

    Default

    Αλλοι γυμναζονται χρονια σαν σκυλια και στον διατροφικο τομεα επισης.Μην περιμενεις απο ενα τοπικ να σου δοθει το χρυσο δισκοποτηρο δεν γινεται.Γυμνασου και φαε καλα και μερα με την μερα θα παιρνεις και μια γνωση.

  12. #42
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Αν φοβασαι τα βαρη μπορεις να ξεκινησεις μονοζυγο και καμψουλες που ειναι αφοβα ,πιστεψε με και απο αυτα γυμναζονται οι κοιλιακοι που σε ενδιαφερουν τοσο πολυ,απλα μη περιμενεις να δεις του κοιλιακους που βλεπεις στις ταινιες χωρις να εχεις καποια χρονια προπονησης επανω σου,οπως αναπτυσεται και το δικεφαλο ετσι αναπτυσονται και αυτοι και χρονο με το χρονο φαινονται ολο και καλυτεροι...αυτο σου λενε ολοι πιο πανω και δε θες να το καταλαβεις,εκτος και μιλας για επιπεδη κοιλια χωρις λιπος...οπως βλεπεις εδω σου δινουν τη λυση ολοι με το τροπο τους αλλα εσυ δεν θες να καταλαβεις ...δεν υπαρχει μαγικο ραβδακι ωστε να χτυπησουμε τους κοιλιακους και να μεταμορφωθουν τι αλλο πρεπει να πουμε για να το καταλαβεις.

  13. #43
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Συμφωνω με οτι σου ειπε ο Γιωργος παντως....Στο τελευταιο ερωτημα σου εννοειτε οτι αν ξεχαστεις και περασουν 4 ωρες οπως λες θα κανεις αμεσως τοτε το γευμα.Δε θα περιμενεις να περασουν αλλες 2 για να κανεις το επομενο απο αυτο που ξεχασες.Ο σκοπος που τρωμε συχνα γευματα ειναι για να υπαρχει συνεχης ροη αμινοξεων στο σωμα μας.

  14. #44
    Δημήτρης's Avatar
    Join Date
    29-12-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    122

    Cool Νέα και ερωτήσεις

    Καλησπέρα!!!
    Είμαι ο 16χρόνος που είχε κάνει το τόπικ για γράμμωση πριν λίγες εβδομάδες...
    Επανέρχομαι λοιπόν !!!
    Πηγαίνω λύκειο και έχω διαμορφώσει την διατροφή μου έτσι ώστε να μπορώ να λαμβάνω τα γεύματα μου στην διάρκεια των διαλειμμάτων !
    *Έχω σταματήσει το γυμναστήριο εδώ και μίαμιση εβδομάδα περίπου για λίγο καιρό επειδή έχω ένα πιάσιμο στους ραχιαίους...΄
    Έτσι κάνω τζόκιν 10λεπτά ή ποδήλατο 30-40 λεπτά καθημερινά ή ανα δύο ημέρες όπου κάνω και το πρόγραμμα κοιλιακών.
    Να σημειώσω πώς κάθε πρωί πηγαίνω με το ποδήλατο στο λύκειο και φυσικά γυρνάω με το ποδήλατο..Κάνω περίπου ένα χιλιόμετρο...
    Σας αναγράφω παρακάτω αναλυτικά το πρόγραμμα :

    07:30 => 40-50γρ κουάκερ (με μισή κουταλιά μέλι από πάνω) με 1,5% γάλα , 2 αυγά κ ένα ποτήρι χυμό πορτοκάλι ( Στύβω 3 πορτοκάλια )
    10:10 => 1 φέτα ψωμί ολικής αλέσεως με 2 φέτες καπνιστή γαλοπούλα
    12:40 => Κανένα φρούτο (Μανταρίνια ή κανένα μήλο)
    15:00 => Ότι έχει με μια σαλάτα με ελαιόλαδο
    17:30 => Αφού έχω τελειώσει την αερόβια και κοιλιακούς , τρώω μια μπανάνα , πίνω ένα ποτήρι γάλα 1.5% και τρώω κ 2 κουταλιές μέλι
    20:00 => Μια τονοσαλάτα (Τόνο σε νερό , ντομάτα , αγγούρι , κρεμμύδι , μαρούλι , μαγιονέζα light) ή τόνο με λίγη μουστάρδα...
    22:30 => Ένα γιαούρτι φρούτων 0% με λίγα καρύδια

    Αυτό είναι το ημερήσιο πρόγραμμα διατροφής μου :)
    Το κάνω έδω και ένα μήνα το συγκεκριμένο πρόγραμμα ;)
    Πέφτουν βροχή οι ερωτήσεις οπότε τώρα :
    α.Τι προβλήματα βλέπετε στην διατροφή που κάνω με βάση ότι θέλω να πετύχω γράμμωση ;
    β.Πριν την αερόβια που κάνω και μετά τι να τρώω ρε παιδιά ;Και πρίν και μετά.Είναι οκ η μπανάνα με το γάλα και το μέλι ;Επειδή άκουσα ότι πρέπει να παίρνω πρωτείνη για καλύτερα αποτελέσματα και πρίν και μετά.
    γ.Κάποιες εναλλακτικές αντί για τόνο το βράδυ ; To φιλέτο κοτόπουλο είναι καλό ; Απο κρέας , ποιό κρέας είναι καλό και πως μαγειρευμένο ;
    δ.Για μεσημεριανό αν το μενού έχει πχ "φασολάκια" , δηλαδή όχι κρέας , τι να κάνω ; Τα φασολάκια δεν είναι πηγή πρωτείνων!
    ε.Κασέρι light ή τυρί cottage είναι οκ ; Να τα προσθέσω σε κάποιο γεύμα μου ;
    ζ.Με το μεσημεριανό μια φέτα τυρί είναι καλό να τρώω ή όχι ;
    η.Ένας φίλος μου είπε ότι αντί να τρώει 10 ασπράδια αυγών παίρνει 1 scout και είναι κομπλε..Σε τι βοηθάει το συγκεκριμένο , πότε είναι "καλό" να το παίρνουμε ; Να το προμηθευτώ κ εγώ λέτε ; Βοηθάει με την γράμμωση ;
    θ.Διαβάζω το περιοδικό Mens health και όπως όλα τα περιοδικά έχουν σελίδες με χορηγούς και διαφημίσεις...Βρήκα μια σελίδα όπου διαφήμιζε ένα κατάστημα στην Αθήνα με συμπληρώματα διατροφής κλπ και συγκεκριμένα διαφήμιζε το WEIDER ULTRA BURNER II όπου βοηθάει στην καύση του περιττού λίπους . Παίρνοντας δηλαδή θα με βοηθήσει να χάσω το περιττό λίπος και στην περιοχή της κοιλιάς.Σύμφωνα με τα συμφραζόμενα , έτσι δεν είναι ; Μπορώ να το προμηθευτώ ; Τι πιστεύετε ;

    Αυτά ευχαριστώ για το χρόνο σας!
    Για την καλύτερη συνεννόηση αν θέλετε , απαντήστε μου αλφαβητικά όπως και έθεσα τις ερωτήσεις μου παραπάνω


    *Είμαι 1.64 ύψος και 66 κιλά
    Last edited by Δημήτρης; 18-01-11 at 20:33.

  15. #45
    Δημήτρης's Avatar
    Join Date
    29-12-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    122

    Default

    Kaneis re paidia?

  16. #46

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Μα τι να σου απαντησουνε με αυτα που γραφεις. 65 κιλα αντρας εισαι και θελεις να κανεις γραμμωση, δηλαδη χωρις μυικη μαζα να πας στα 55 κιλα. Καταλαβαινεις οτι 1.65 και 55 κιλα ειναι μια κανονικη.....γυναικα; Επισης εισαι στην αναπτυξη , ασε τις γραμμωσεις και τρωε πολυ απο καλο φαγητο μπας και παρεις λιγους ποντους ακομα και μετα τα 20-21 που θα εχεις και καποια μυικη μαζα το συζητας για να στεγνωσεις.

  17. #47
    Senior Bodybuilder afthartos's Avatar
    Join Date
    06-05-09
    Location
    Lamia
    Posts
    1,351

    Default

    Ούτε η διατροφή είναι σωστή. Δεν εχεις προσεξει καν να εχεις πρωτεινες και υδατανθρακες σε ικανοποιητική ποσότητα σε όλα τα γεύματα. Οι ερωτήσεις σου εχουν απαντηθεί μπόλικες φορές σε πάρα πολλά παιδιά. Διάβασε τόπικ από άλλους αρχάριους που ρωτανε για γραμμωση κλπ και θα δεις 2-3 πράγματα να εχεις μια εικόνα πιο ολοκληρωμένη. Γραμμωση δε σημαίνει χανω λίπος κι εχω κοιλιακούς. Γραμμωση ειναι να δωσεις κοψίματα και "κόντρες" στους μύες που εχεις χτίσει. Εσυ δεν εχεις χτίσει μύες ακόμα και ειναι λογικό αφού δεν τρως σωστά. Ενα φρούτο πχ για δεκατιανό απλά σου κόβει την πείνα, πρωτείνη δεν εχει καθόλου. Ασε που τα διεγερτικά που εχουν οι λιποδιαλύτες στην ηλικία σου θα σου φερουν τίποτα ταχυπαλμίες και θα χεις και κανα πρόβλημα απ το πουθενά.
    Οσα δε φτανει η αλεπου τα φτάνει η μαιμού.

  18. #48
    Δημήτρης's Avatar
    Join Date
    29-12-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    122

    Default

    Quote Originally Posted by afthartos View Post
    Ούτε η διατροφή είναι σωστή. Δεν εχεις προσεξει καν να εχεις πρωτεινες και υδατανθρακες σε ικανοποιητική ποσότητα σε όλα τα γεύματα. Οι ερωτήσεις σου εχουν απαντηθεί μπόλικες φορές σε πάρα πολλά παιδιά. Διάβασε τόπικ από άλλους αρχάριους που ρωτανε για γραμμωση κλπ και θα δεις 2-3 πράγματα να εχεις μια εικόνα πιο ολοκληρωμένη. Γραμμωση δε σημαίνει χανω λίπος κι εχω κοιλιακούς. Γραμμωση ειναι να δωσεις κοψίματα και "κόντρες" στους μύες που εχεις χτίσει. Εσυ δεν εχεις χτίσει μύες ακόμα και ειναι λογικό αφού δεν τρως σωστά. Ενα φρούτο πχ για δεκατιανό απλά σου κόβει την πείνα, πρωτείνη δεν εχει καθόλου. Ασε που τα διεγερτικά που εχουν οι λιποδιαλύτες στην ηλικία σου θα σου φερουν τίποτα ταχυπαλμίες και θα χεις και κανα πρόβλημα απ το πουθενά.
    Οκ ...θα μπορούσες να μου δώσεις ενα προγραμμα διατροφης για παραδειγμα ή να κανεις μερικες αλλαγες πανω στο δικο μου ;

  19. #49
    Δημήτρης's Avatar
    Join Date
    29-12-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    122

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Μα τι να σου απαντησουνε με αυτα που γραφεις. 65 κιλα αντρας εισαι και θελεις να κανεις γραμμωση, δηλαδη χωρις μυικη μαζα να πας στα 55 κιλα. Καταλαβαινεις οτι 1.65 και 55 κιλα ειναι μια κανονικη.....γυναικα; Επισης εισαι στην αναπτυξη , ασε τις γραμμωσεις και τρωε πολυ απο καλο φαγητο μπας και παρεις λιγους ποντους ακομα και μετα τα 20-21 που θα εχεις και καποια μυικη μαζα το συζητας για να στεγνωσεις.
    καποια μυικη μαζα εχω αποκτησει μιας και ασχολουμαι με τον αθλητισμο εδω και 2 χρονια ενω 6 μηνες πηγα γυμναστηριο κανοντας βαρυ σε ολες τις μυικες ομαδες...
    εχω αποκτησει καποιο ογκο , εχω τετραγωνισει καπως . . για κοιλιακους τι να κανω οποτε?

  20. #50
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    2 σελίδες ολόκληρες γεμίσαμε πριν λίγες βδομάδες αλλά απ΄ότι βλέπω Δημήτρη εσύ το χαβά σου.
    Δεν θα ακούσεις τίποτα διαφορετικό απ ότι γράφτηκε εδώ
    http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...81%CE%B7%CF%82

  21. #51
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    http://www.youtube.com/watch?v=3fU_8kJeXeE
    Κανε τις παραπανω ασκησεις ,πινε πολλους χυμους και μια κουταλια θυμαρισιο μελι ,βοηθαει ...

  22. #52
    Bodybuilding Newbie Christos 94's Avatar
    Join Date
    23-01-11
    Posts
    5

    Default

    όταν λέτε βάρη? επηρεάζουν ασ πούμε οι αλτήρες ή το τιμόνι ή η κωπηλατική?


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αποριες για γυμναστικη και για διατροφη...
    By Dr4In in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 16-08-10, 19:44
  2. Η Νεα Διατροφή μου και η Γυμναστική
    By simosis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 29-06-09, 13:18
  3. Γυμναστική και διατροφή
    By geobest in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 05-06-09, 20:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •