Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 52
  1. #1
    Δημήτρης's Avatar
    Join Date
    29-12-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    122

    Cool Γράμμωση - Διατροφή - Γυμναστική

    Καλησπέρα παιδιά!
    Νέος φορουμίτης , καλώς σας βρήκα!
    Μετά απο αρκετό ψάξιμο και ρωτόντας , έμαθα και βρήκα αρκετά πράγματα για την διατροφή και την γυμναστική!
    Είμαι 16 ετών , 1,64 ύψος και 67 κιλά.
    Στόχος μου είναι η γράμμωση πλέον.
    Η Διατροφή που κάνω εδώ και 2 εβδομάδες είναι η εξής :
    1ο.ΠΡΩΙΝΟ : 80-90γρ κουακερ με 1,5% γαλα και μια κουταλια μελι + 3 ασπραδια αυγων κ ενα κροκο
    2ο.ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ : 3 Φέτες καπνιστή γαλοπούλα και 2 φέτες ψωμί ολικής αλέσεως
    3ο.ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ : Ότι έχει συνοδευόμενο με σαλάτα με λίγο ελαιόλαδο

    Να σημειώσω ότι τα γεύματα τα κάνω ανα 2:30-3 ώρες περίπου..
    Μετά απο το μεσημερινό , μετά απο ένα 2-3ωρο πάω γυμναστηριο...
    Δηλαδη δεν μεσολαβει καποιο αλλο γευμα....
    Πρωτη ερωτηση μου οποτε....
    Θα επρεπε να προσθεσω καποιο γευμα κι αν ναι , τι ;

    Μετά απο την γυμναστική , παίρνω και πίνω ένα μίλκο ( όπως μου είπε ο hercules ) ή πίνω 1 ποτήρι γάλα 1,5% και 2 κουταλιές μέλι κ μία μπανάνα..
    Κάθε μέρα , τα κάνω εν αλλαξ...

    Μέτα απο μιάμιση ώρα απο το γεύμα παραπάνω , βράζω 200γρ πατάτα (περίπου) και τόνο (σε νερό) και κόβω λίγο αγγούρι , να αλλάζω γεύση καθόλου...

    Αυτό παραπάνω είναι το ημερήσιο πρόγραμμα διατροφής που ακολουθώ εδώ και 2 εβδομάδες...
    Θα ήθελα να μου πείτε λοιπόν ( αν έχετε τη καλή διάθεση) , την γνώμη σας για το πρόγραμμα που ακολουθώ...


    Όσον αφορά το γυμναστήριο , πηγαίνω εδώ και 6 μήνες και τον Ιανουάριο τελειώνει....Δεν υπάρχει "καλη" επικοινωνια με τους γυμναστες κυριως γιαυτο και προγραμμα γυμναστικης ψαχτηκα στο διαδίκτυο και έβγαλα το εξής :
    ΔΕΥΤΕΡΑ : ΣΤΗΘΟΣ - ΔΙΚΕΦΑΛΟ
    ΤΕΤΑΡΤΗ : ΠΛΑΤΗ - ΤΡΙΚΕΦΑΛΟ
    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ : ΩΜΟΙ - ΠΟΔΙΑ

    Κάνω από κάθε μυική ομάδα 3χ20 ..
    Έχω κάνει "έναν όγκο" κ δεν θα μου "ταιριάζε" άλλος όγκος στην ηλικία που βρίσκομαι ....και τώρα ως στόχο έχω την γράμμωση (των κοιλιακών κυρίως)..
    Τις ενδιάμεσες μέρες , κάνω αερόβια και κοιλιακούς ...
    Θα ήθελα να σας ρώτησω , αν κάποια μέρα τύχει να είναι κλειστό το γυμναστηριο και το προγραμμα σας για εκεινη την ημερα εχει πχ ΩΜΟΥΣ - ΠΟΔΙΑ τι κάνετε?Αντικαθαστειτε με ΩΜΟΥΣ - ΠΟΔΙΑ το ΣΤΗΘΟΣ - ΔΙΚΕΦΑΛΟ της επομενης εβδομαδας ή απλα το προσπερνατε ?


    Το δευτερο μου ερωτημα ειναι αν ειναι οκ το προγραμμα γυμναστικης για τους στοχους που εχω βαλει...


    2 Ερωτησεις :
    1.τι ειναι ροφημα isolate (εχω ακουσει απο εδω κ απο εκει γιαυτο).Κι αν μπορω να το προμηθευτω σε αυτη την ηλικια.
    2.θα πετυχω γραμμωση με αυτο το προγραμμα (γυμναστικης-διατροφης) ?


    Τον Ιανουαριο , που τελειωνει και το 6μηνο που κανω απο τον Ιουλιο , δεν θα συνεχισω το γυμναστηριο μιας και εχω προβλημα στην δεξια πλευρα της ωμοπλατης-ραχιαων..Ειχα παει το καλοκαιρι σε εναν ορθοπαιδικο το ειχε δει , εκανα κατι φυσικοθεραπειες για λιγο καιρο , μετα με ειδε ενας αλλος και μου ειπε να αρχισω τα βαρη και τωρα εγινε παλι ορατο το προβλημα..
    Αν γινω οκ , ανοιξη-καλοκαιρι θα ξαναρχισω...
    Μεχρι τοτε ομως , να εχω αυτη την διατροφη ή να την "ελαφρυνω" λίγο αφού δεν θα κανω βαρη ?
    Τζοκιν κ κοιλιακους θα κανω...δεν σταματω εντελως τν γυμναστικη....

    Αυτα προς το παρον , δν εχω κατι αλλο να ρωτησω
    Ευχαριστω πολυ!!
    Δημητρης!!!
    Last edited by Δημήτρης; 29-12-10 at 23:30.

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    λοιπον..16 χρονων δεν χρειαζεσαι ειδικες διατροφες και συμπληρωματα.δεν υπαρχει λογος να μπεις σε γραμμωση..ουτε μυς εχεις(μονο 67 κιλα εισαι και αποκλειεται να εχεις επαρκη μυικοτητα).συνεχισε σκληρη προπονηση,καθαρο και πολυ φαγητο και ξεκουραση!!!εισαι μικρος ακομα!!καλη συνεχεια φιλε!!!

    Υ.Γ. καλως ηρθες!!
    Last edited by jimbliz; 30-12-10 at 10:10.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    +1 στον αγαπητό jimbliz.

    Δημήτρη κατά πρώτον καλωσόρισες στην παρέα μας!

    Στο μυαλό σου ακόμα δεν έχουν ξεκαθαριστεί κάποια πράγματα σχετικά με τα βάρη, λογικό είναι μιας και μικρός είσαι και οι γυμναστές/φίλοι/συμμαθητές σου λένε πληροφορίες που δεν ισχύουν.
    Δυστυχώς δεν υπάρχει κουμπί που να το πατάμε και να αποκτούμε όγκο ή γράμμωση.
    Στην ηλικία σου και στο διάστημα που ασχολείσαι, το μόνο που μπορούμε να σου πούμε είναι να τρως και να προπονείσαι σωστά, έστω αυτό το διάστημα που μπορείς να πηγαίνεις γυμναστήριο.

    Μάθε από τώρα να έχεις σωστές διατροφικές συνήθειες και να αθλείσαι, είτε αυτό είναι τα βάρη ή μπάσκετ ή ότι άλλο σου αρέσει.
    Και δώσε προτεραιότητα στο σχολείο και στα μαθήματά σου ε; ;-)

    Αυτά από μένα, προσπάθησε να εκμεταλλευτείς τη γνώση που υπάρχει εδώ στο φόρουμ αλλά και τις συμβουλές άλλων παιδιών.

    Καλή επιτυχία στο στόχο σου!

  4. #4
    Δημήτρης's Avatar
    Join Date
    29-12-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    122

    Default

    Ευχαριστώ για την συμβουλή και γνωρίζω σε αυτή την ηλικία που βρίσκομαι να μην περιμένω να γίνω "bodybuildaras".
    Aλλά το κίνητρο μου για την γυμναστική και την υγιεινή διατροφή ήταν αυτό...Η γράμμωση των κοιλιακών μου δηλαδή...
    Τα γεύματα που προανέφερα είναι οκ πιστεύετε ;
    Επίσης για να μετρήσω πόσο % λίπος έχω , πάω σε διατροφολόγο κι αυτός με τα κατάλληλα μηχανήμαχα μπορεί να το τσεκάρει ;
    Και όταν το λίπος φτάσει 10% και λιγότερο τότε αρχινάν και γίνονται ορατοί οι κοιλιακοί ; ( Το διάβασα πιο πριν σε ένα άλλο τόπικ :P )

    Πολύ χρήσιμο και με αρκέτες πληροφορίες το site-forum σας!!

  5. #5
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    μαγκα μονο απεφυγε στο γυμναστηριο squat, αρσεις και τετοια θα ελεγα εγω μεχρι να φτασεις τα 18 τουλαχιστον

  6. #6
    Advanced Bodybuilder msdmn's Avatar
    Join Date
    08-07-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    1,019

    Default

    Quote Originally Posted by convicted View Post
    μαγκα μονο απεφυγε στο γυμναστηριο squat, αρσεις και τετοια θα ελεγα εγω μεχρι να φτασεις τα 18 τουλαχιστον
    αν θες να μείνεις στους κοιλιακούς και απλα φιτ σωματάκι, ακολούθησε τη παραπάνω συμβουλή

    αν θες να γίνεις τούμπανος, δυνατός, του σκότους ο εχθρός αγνόησε την
    αρκεί φυσικά να χεις σωστή τεχνική

  7. #7
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    φιλε msdn δεν ξερω αν προσεξες αλλα το παιδι ειναι 16 χρονων και 1.64, δεν μπορω να αποδειξω οτι οι συγκεκριμενες ασκησεις εμποδιζουν την αναπτυξη , αλλωστε υπαρχει μεγαλο θεμα πανω σαυτο, του προτεινα ομως να τις αποφυγει γιατι εστω και μια στο εκατομυριο να ειναι οι πι8ανοτητες να επηρεαστει η αναπτυξη του εξαιτιας αυτων των ασκησεων, why risk? Το υψος δεν μπορει να το κερδισει μετα (εστω και λιγους ποντους ακομα να ειναι να παρει) ενω μουσκουλα μπορει να βαλει ανετα και μετα.Βεβαιως τον φιλο μπορει να μην τον ενδιαφερει καθολου το υψος οποτε παω πασο σαυτη την περιπτωση
    Last edited by convicted; 30-12-10 at 01:16.

  8. #8
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Ναι φιλε msdmn αλλα σε περιπτωση ζημιας με την σπονδιλυκη του στηλη
    Ποιος αναλαμβανει την ευθηνη???Διαβασε παραπανω και θα δεις
    οτι λεει πως εχει προβλημα και στους ραχιαιους-ομωπλατη... φιλικα παντα ετσι..?

    Παντως εγω θα παρω την μερια του φιλου μ jimbliz...
    καλη γυμναστικη,καλο υγιεινο και πολυ φαη,καλη ξεκουραση
    και τελος φρουτακια για να σε βοηθανε στο διαβασμα...Μην
    το ισοπεδωνεις το σχολειο...Διαβαζουμε και λιγοοοο!
    Και μιας που δεν μπορεις να κανεις βαρη θα σου προτεινα
    να κανεις αρκετο τρεξιματακι με αυξομιωσεις οχι την ιδια ενταση σε ολη την διαρκεια της προπονησης)
    αλλα και κολυμπι γτ θα σε βοηθησει και στο προβλημα σου :)
    Τελος οπως ειπε και η Ειρηνη,να αθλησαι οχι μονο με τα βαρη..
    Να δεις πια σπορ σου αρεσουν και να τα κανεις για να χαλαρωνεις..
    Γυμναστικη δεν ειναι μονο να σε κοιτανε οι αλλη και να λενε κοιτα το θηριο..
    Αλλα και να σε κανει εσενα χαρουμενο και υγειη :) :)

  9. #9
    Δημήτρης's Avatar
    Join Date
    29-12-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    122

    Default

    Φίλε ageloskorg ευχαριστώ για τις προτάσεις σου :)))..
    Φίλε convicted δίκιο έχεις , καλύτερα να αφήσω τα βαρη ( το υψος μου με ενδιαφερει ;) )
    Οσον αφορα το γυμναστηριο , προτεινετε να το σταματησω και να αρχισω καποια αλλη δραστηριοτητα μεχρι να "γιατρευτει" το προβλημα στους ραχιαιους ?
    Αρκετο τρεξιματακι με αυξομειωσεις , εννοεις πχ 10 λεπτα γρηγορα , 10 λεπτα χαλαρα ?
    Οποτε το προγραμμα που ειχα με βαρη προτεινετε να μην το συνεχισω και ασχοληθω με αεροβια , κοιλιακους κ ποδια?
    Last edited by Δημήτρης; 30-12-10 at 01:28.

  10. #10
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Κοιτα Εγω θα σου προτεινα να κανεις βασικες και απλες ασκησεις.Αν ψαξεις στο φορουμ θα δεις
    οτι τα παιδια εχουν βαλει παααααααααρα παρα πολλες.Εγω στην θεση σου δεν θα εκανα βαρη
    αφφου εχεις προβλημα παρα μονο για ποδια και αυτα με μετρο...Εισαι σε μια κρισιμη ηλικια πιστευω
    και δεν αν σου μεινει προβλημα τωρα θεωρω οτι θα εχεις προβλημα μεγαααλο....
    Εγω θα σου προτεινα κολημβηση(με εναν καλο προπονητη που μπορει να σου δειξει μερικες
    ασκησεις με βαρη να κανεις για να σε βοηθησει και στο αθλημα αυτο) αλλα και τρεξιματακι
    κοιλιακους....Η κολυμβηση πιστευω θα σε βοηθησει αρκετα με το ππροβλημα σου ;)

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Δημήτρης View Post
    Ευχαριστώ για την συμβουλή και γνωρίζω σε αυτή την ηλικία που βρίσκομαι να μην περιμένω να γίνω "bodybuildaras".
    Aλλά το κίνητρο μου για την γυμναστική και την υγιεινή διατροφή ήταν αυτό...Η γράμμωση των κοιλιακών μου δηλαδή...
    Τα γεύματα που προανέφερα είναι οκ πιστεύετε ;
    Επίσης για να μετρήσω πόσο % λίπος έχω , πάω σε διατροφολόγο κι αυτός με τα κατάλληλα μηχανήμαχα μπορεί να το τσεκάρει ;
    Και όταν το λίπος φτάσει 10% και λιγότερο τότε αρχινάν και γίνονται ορατοί οι κοιλιακοί ; ( Το διάβασα πιο πριν σε ένα άλλο τόπικ :P )

    Πολύ χρήσιμο και με αρκέτες πληροφορίες το site-forum σας!!
    Δημήτρη είμαι σίγουρη πως με όλα αυτά που διάβασες πάλι είσαι μπερδεμένος, θα στα πω όσο πιο απλά γίνεται.

    Να γίνεις όπως λες bodybuildaras και να θες δεν μπορείς άντε έτσι..


    Εσένα αυτό που σε ενδιαφέρει απ ότι κατάλαβα από τα συμφραζόμενα, είναι να γραμμώσεις τους κοιλιακούς σου..
    Αυτό δεν έχει να κάνει με τα ποσοστά τους λίπους σου αποκλειστικά. Για κοίτα τα παιδιά της Αιθιοπίας, ξέρεις πόσο ποσοστό έχουν; Πολύ χαμηλό. Είδες να έχουν κοιλιακούς φέτες;
    Θέλω να πω, πως οι κοιλιακοί δεν είναι πάω 2 μήνες γυμναστήριο, κάνω αερόβια, ροκανίσματα και πετάγονται. Ούτε κάνω δίαιτα, φεύγει λίγο λίπος και τσουπ εμφανίζονται. (εκτός βέβαια αν έχεις τα γονίδια οπότε αλλάζει το θέμα).

    Απαιτεί χρόνο, σωστή γυμναστική και ακριβής διατροφή.
    Αν σου αρέσει το γυμναστήριο, πήγαινε και κάνε ασκήσεις που δεν σε ενοχλούν στο πρόβλημά σου.

    Προσπάθησε να τρως καλά γεύματα: κοτόπουλο, μοσχαρίσιο κρέας, γαλοπούλα, ψάρια, γαλακτοκομικά σε συνδιασμό με ρύζι/πατάτα/μακαρόνια. Επίσης σαλάτες με ελαιόλαδο, ξηρούς καρπούς, κουάκερ, αβγά. Ε οκ που και που φάε και καμιά πίτσα, δε χάλασε ο κόσμος

    Δεν είσαι σε ηλικία που θες δίαιτα αλλά καλό φαί.
    Και μην αγχώνεσαι με τους κοιλιακούς, το σώμα μας δεν αποτελείται μόνο από αυτούς. Φρόντισε να γυμνάζεις όλο σου το σώμα.
    Όπως σου είπα και πριν, διάλεξε ένα άθλημα που σου αρέσει. Και μη βιάζεσαι, αυτά δεν γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη. Ξέρω, είσαι στην εφηβεία και θες να φαίνεσαι ωραίος στα κορίτσια κλπ κλπ..

    Και όχι, τα βάρη δεν εμποδίζουν την ανάπτυξη, αρκεί να τα χρησιμοποιεί κανείς σωστά.
    Last edited by Kardoula; 30-12-10 at 08:33.

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    και κατι αλλο που δεν σχολιαστηκε,δεν χρειαζεται να κανεις 20 επαναληψεις σ ολες τις μυικες ομαδες.να στοχευεις απο 8-12 με τα μεγιστα δυνατα κιλα που αισθανεσαι ομως και ασφαλης!!

  13. #13
    Δημήτρης's Avatar
    Join Date
    29-12-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    122

    Default

    Καλημέρα!
    Ευχαριστώ για τις προτάσεις και τις συμβουλές που ακούστηκαν μέχρι στιγμής...
    Αλλά σαφή απάντηση δεν πήρα , μόνο γενικολογίες που τις γνωρίζω ουσιαστικά και τις τηρώ εδώ και 2 εβδομάδες...
    Στο πρώτο μου ποστ , σας παρέθεσα εκεί κάποιες ερωτήσεις κ στις περισσότερες δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα ¨...
    Kardoula , τα παιδια στην Αιθιοπια οντως φαινεται οτι εχουν χαμηλο ποσοστο λιπους , αλλα αυτοι απο την φυση τους κι απο τις συνθηκες που επικρατουν ειναι ετσι...
    Εγώ , επειδή έχω ένα κολλημα κ γιαυτο ασχολουμαι με διατροφη κ γυμναστικη , για να πετυχω τον στοχο μου την γραμμωση των κοιλιακων δλδ , τι μου προτεινεται να προσπαθησω ωστε να φτασω στην επιτευξη του στοχου μου?
    Με το προγραμμα διατροφης που ακολουθω ειμαι οκ?
    Για να μετρησω ποσο % λιπους εχω να παω σε διατροφολο?Εκει θα το τσεκαρουμε?
    Κ επισης για να εχω εμφανης κοιλιακους , ποσο % λιπους πρεπει να εχω σχεδον??
    Γνωριζω οτι μπορει να ειμαι υπερβολικος , εχω ακουσει παρα πολλες γνωμες ειτε να το κανω ειτε να μην το κανω , αλλα εγω πλεον το εχω βαλει ως στοχο το συγκεκριμενο...

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Aγαπητέ Δημήτρη, αυτά που διάβασες δεν ξέρω αν σου φάνηκαν γενικολογίες, αλλά είναι η ουσία των πραγμάτων.
    Αν εσύ όπως λες έχεις το κόλλημά σου και θες σων και καλά να πετάξεις κοιλιακούς λυπάμαι, δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω.
    Σου χει σφηνωθεί στο μυαλό αυτό το πράγμα και απ ότι φαίνεται ότι και να διαβάσεις το περνάς στα ψιλά γράμματα..

    Καλή επιτυχία στο στόχο σου όπως και να χει.

  15. #15
    Δημήτρης's Avatar
    Join Date
    29-12-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    122

    Default

    Ασφαλώς και είναι η ουσία πραγμάτων αλλά ουσιαστικά με παροτρείνετε με γενικές οδηγίες κ όχι κάτι συγκεκριμένο , αυτό ήθελα να εννοήσω...

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    θα προσπαθησω να σου κανω μια περιληψη ολων αυτων που διαβασες μηπως βοηθηθεις..1)δεν χρειαζεσαι αυστηρη διατροφη στην ηλικια σου με την εννοια να μετρας θερμιδες.τρως πολυ και καθαρα απο τις τροφες που ανεφερε η Ειρηνη.

    2)γυμναζεσαι 3-4 φορες την εβδομαδα φτιαχνοντας ενα σπλιτ (αυτο που εχεις τωρα ειναι ενα κλασσικο σπλιτ που χρησιμοποιουν πολλοι αλλα εμενα δεν μ αρεσει να εχω ποδια μαζι με ωμους)

    3)συμπληρωματα δεν χρειαζεσαι ακομα ουτε isolate ουτε whey.αστα για αρκετα μετα.

    4)οσο χαμηλα να πας το λιπος σου(ακομα και στο 6%) οι κοιλιακοι αν δεν ειναι γυμνασμενοι δεν θα φανουν.θες μυικα κιλα πανω σου.ασε που ενα σωμα με μονο κοιλιακους ειναι αντιαισθητικο και "χαζο"..μπορεις να εχεις πολυ καλους κοιλιακους ακομα και στο 16% αν ειναι καλα γυμνασμενοι..

    5)προσπαθησε να τρως ανα 3 ωρες περιπου και να εχεις οσο πιο πολλα γευματα μπορεις.6 για παραδειγμα ειναι μια χαρα!!

    μην συνεχισεις να ρωτας πανω στο ιδιο θεμα καθως ολα τα παιδια θα σου πουν τα ιδια..να εισαι σιγουρος γ αυτο!!

  17. #17
    Δημήτρης's Avatar
    Join Date
    29-12-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    122

    Default

    Αρα δηλαδη παιζει μεγαλο ρολο ποσο γυμνασμενους εχω τους κοιλιακους μου...
    Εγω κανω σχεδον καθημερινα ροκανισματα 6χ20 , πλαγιους 6χ20 , τους κατω 6χ20 , γεφυρα 1χ60 δευτ , κ ραχιαιους....
    Να προσθεσω/αλλαξω ασκησεις ?
    Να κανω κοιλιακους με βαρη καλυτερα?

  18. #18
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    ωπα τι ειναι ολα αυτα ρε αρχηγε???19 σετ κοιλιακων και 420 επαναληψεις καθημερινα????αυτα ειναι παρα πολλα..οι κοιλιακοι θελουν 2-3 φορες την εβδομαδα σωστης προπονησης.διαλεξε 3 ασκησεις και κανε 3-4σετ 15-20 επαναληψεων αλλα πρεπει για παραδειγμα στα ροκανισματα να πιεζεις την κοιλια σου ετσι ωστε να δουλευουν ολη την ωρα οι κοιλιακοι σου!!τα διαλειμματα σου πρεπει να ειναι επισης μικρα δηλαδη 20 με 30 δευτερολεπτα!!
    Last edited by jimbliz; 30-12-10 at 14:27.

  19. #19
    Bodybuilding Newbie antonis1996's Avatar
    Join Date
    11-12-10
    Posts
    7

    Default

    κανε 3 φορες την εβδομαδα ροκανισματα(4σετ)και ψαλιδακια(4σετ) με διαλειμμα το πολυ 50 δευτερολεπτα...καλη επιτυχια!!!;-p

  20. #20
    Δημήτρης's Avatar
    Join Date
    29-12-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    122

    Default

    Τα ψαλιδακια ποια ασκηση ειναι ?
    Εχουμε φωτο?

  21. #21
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Quote Originally Posted by Δημήτρης View Post
    Φίλε convicted δίκιο έχεις , καλύτερα να αφήσω τα βαρη ( το υψος μου με ενδιαφερει ;) )
    φιλε δημητρη , τα βαρη δεν θα σε στερησουν απο το να παρεις υψος..μυθος ειναι.

    και επειδη ειδα που αναφερθηκαν πιο πανω για αρσεις θανατου και σκουωτ δεν θα σε παροτρυνω να τις κανεις αλλα ουτε και θα σε αποτρεψω. Εφοσον εχεις προβλημα στους ραχιαιους ,ναι μην τις κανεις μεχρι αυτοι να γιανουν , απο κει και περα θεωρω πως δεν υπαρχει προβλημα αρκει αυτες οι ασκησεις να γινονται με μετρο και χωρις υπερβολες.

  22. #22
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    μπορειτε να παρετε την ευθυνη ρε μαγκες οτι δεν θα επηρεαστει καθολου η αναπτυξη του?Αλλωστε ειπε οτι εχει και προβλημα στους ραχιαιους , οποτε δεν βλεπω τον λογο να ασχοληθει μαυτες τις ασκησεις.Εδω ο ανθρωπος προσπαθει να μαθει τα τελειως βασικα και μεχρι τωρα εκανε ποσα σετ κοιλιακων την μερα και θα μαθει να κανει αρσεις και squat με σωστη τεχνικη στα ελληνικα γυμναστηρια που ειδικα βλεποντας τον μικρο δεν θα του δινουν την δεουσα προσοχη(ετσι κιαλιως η κατασταση ειναι χαλια με τους γυμναστες).Μονο μην φτασεις 18 19 χρονων και εισαι στο ιδιο υψος και μετα γυριζεις και χτυπας το κεφαλι σου οτι μηπως εφταιγαν τα βαρη και τι βλακεια εκανα που βιαστικα κλπ .

  23. #23
    Pumping Iron gli's Avatar
    Join Date
    22-08-09
    Location
    .Thessaloniki
    Posts
    521

    Default

    Πολυ καλο και ποιοτικο φαγητο,πολλα κιλα στο gym,πολυ υπνο.
    No pain,no gain

  24. #24
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    αμα ειναι στο DNA του να μην παρει αλλο υψος ΔΕΝ θα παρει , κανει δεν κανει βαρη. Τορα αν πες φτασει 1.90 υψος οταν ειναι 18-19 χρονων κανοντας βαρη μεχρι τοτε, αν οντως του επηρεασε την αναπτυξη το πολυ να εχασε γυρω στους 2 ποντους και αν... Δεν ειναι αναγκη να βαλω το χερι στη φωτια αλλα απο προσωπικη εμπειρια τα βαρη οχι μονο δεν με αφησαν κοντο αλλα πηρα αρκετο υψος σε σχεση με αυτο που ειχα οταν αρχισα και εχω ακομα να παρω. γιατι ? γιατι ετσι ηταν γραφτο εκανα δεν εκανα βαρη.

  25. #25
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    σιγουρα δεν χανεις υψος απο τα βαρη απλως αμα κανεις λανθασμενη τεχνικη επηρεαζεται η ομαλη αναπτυξη σου..δηλαδη μπορει να ψηλωνεις "στραβα" και φαινεται σαν να μην παιρνεις υψος..ο,τι ειναι να παρεις παντως το παιρνεις ανεξαρτητα απο τα βαρη...

  26. #26
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    το ιδιο λεμε ρε μαγκες, απλα δεν ειναι απολυτα βεβαιο οτι δεν επηρεαζει και μιας και ο φιλος δεν ειναι ιδιαιτερα ψηλος δεν βλεπω τον λογο να ρισκαρει
    αντωνης, κοιτα αν φτασει 1.90 προφανως δεν θα τον νοιαζει αν εχασε τπτ ποντους απο τα βαρη αλλα αν μεινει στο 1.65 τοτε και το λιγο μετραει...

  27. #27
    Pumping Iron ageloskorg's Avatar
    Join Date
    17-11-10
    Posts
    571

    Default

    Δηλαδη ρε παιδια μονο το υψος μας νοιαζει???Αν αποκτησει προβλημα στις αρθρωσεις?Στους τενοντες?Και χειροτερα,στην σπονδιλικη στυλη???Ειναι 16 ετων...Δεν λεω να ειναι σπιτι και να καθετε βλεποντας ποκεμον,αλλα καταρχας να βρει ενα
    καλο και υπευθυνο προπονητη....Τωρα 16 χρονων να αρχισει αρσεις θανατου και squat??Δεν ξερω..ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΑ :) kAI εννοειται οτι κ οι δικες σας ειναι σεβαστες :)

  28. #28
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    Quote Originally Posted by ageloskorg View Post
    Δηλαδη ρε παιδια μονο το υψος μας νοιαζει???Αν αποκτησει προβλημα στις αρθρωσεις?Στους τενοντες?Και χειροτερα,στην σπονδιλικη στυλη???Ειναι 16 ετων...Δεν λεω να ειναι σπιτι και να καθετε βλεποντας ποκεμον,αλλα καταρχας να βρει ενα
    καλο και υπευθυνο προπονητη....Τωρα 16 χρονων να αρχισει αρσεις θανατου και squat??Δεν ξερω..ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΑ :) kAI εννοειται οτι κ οι δικες σας ειναι σεβαστες :)
    συμφωνω αυτα ειπα και σε προηγουμενο ποστ μου, αμφιβαλλω αν θα μαθει να τις κανει σωστα και αν τελικα χρειαζονται στην ηλικια και στην φαση που ειναι ο φιλος

  29. #29
    Δημήτρης's Avatar
    Join Date
    29-12-10
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    122

    Default

    Καλημερα παιδια....
    Τα βαρη τα σταματαω προς το παρον για λιγο καιρο , διοτι με την λανθασμενη κινηση μπορουν να υπαρξουν προβληματα...
    Στοχος μου οπως προανεφερα ειναι να αποκτησω ενα γραμμωμενο σωμα,....
    Με διατροφη και τρεξιμο θα το πετυχω σε ενα 6μηνο μεσα με τα δεδομενα που σας ειπα?

    Αυτα, Ευχαριστω :)))

  30. #30
    Pumping Iron antonis_7's Avatar
    Join Date
    25-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    383

    Default

    Και επειδη ειναι 16 ετων τι εγινε ρε παιδια ? Αν τις κανει με λανθασμενη τεχνικη σιγουρα θα αποκτησει προβληματα και αυτο ισχυει για ΟΛΕΣ τις ασκησεις και για ολους.
    convicted το 1.90 το εδωσα σαν παραδειγμα ,θα ψηλωσει οσο ειναι να ψηλωσει. fact

    edit - αλλα οκ μονο και μονο επειδη ειναι λιγο κοντουλης αν δεν θελει μπορει να μην το "ρισκαρει" δεν τον παροτρυνα.
    Last edited by antonis_7; 31-12-10 at 12:31.
    “Failure is not an option. Everyone has to succeed.”- Arnold


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αποριες για γυμναστικη και για διατροφη...
    By Dr4In in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 16-08-10, 18:44
  2. Η Νεα Διατροφή μου και η Γυμναστική
    By simosis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 29-06-09, 12:18
  3. Γυμναστική και διατροφή
    By geobest in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 05-06-09, 19:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •