Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-12-10
    Posts
    8

    Default Συμβουλές Για Απώλεια Βάρους

    Γεια σας ειμαι η στεφανια,ειμαι 17 ετων,εχω υψος 1,71 και ειμαι γυρο στα 75 με 80 κιλα.
    Αν και δεν φενεται τοσο γιατι ειμαι ψυλη,αλλα βαρυλοκαλη.Αλλα γενικα ολο αυτο με τα παραπανο κιλα με εχει στεναχωριση αρκετα και με εχει παει στην πρωσοπικη μου ζωη αρκετα πισω.
    πριν κατι χρονια ειχα φταση τα 90 κιλα αλλα με προσπαθεια τα ειχα χαση και εφτασα στα 65.οχι οτι εκανα διαιτα η εκανα γυμναστικη αλλα εκανα το χειροτερο ποου θα μπορουσα να κανω δεν εττρωγα καθολου για αρκετο καιρο με αποτελεσμα να χασω τα κιλα αλλα μετα απο ενα χρονο να τα ξαναπαρω και να φτασω στα κιλα που ειμαι τωρα.θελω να χασω τα κιλα αλλα με αλλο τροπο.

  2. #2

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Καλωσηρθες, ο αλλος τροπος ποιος θα ηθελες να ειναι? αυτο που λες στον τιτλο για συμπληρωματα απωλειας βαρους?
    Υπαρχουν τετοια κ κατα ποσο ειναι αποτελεσματικα?
    μηπως με λιγη γυμναστικη κ χορταστικη διατροφη καταφερεις να τρως σωστα ολη σουτη ζωη κ να εχεις ενα ομορφο, υγιες σωμα?
    για σκεψου τα λιγουλακι παραπανω...
    εισαι στην εφηβεια, ο,τι προσφερεις τωρα στο σωμα σου θα στο ανταποδωσει μετα. σκεψου τι θα ηθελες να ειναι αυτο...υγεια ή χαπια?

  3. #3

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Στεφανια καταρχην εισαι 75 ή εισαι 80 κιλα; lol Λοιπον ανεξαρτητα, για να μπηκες εδω μεσα σημαινει οτι εισαι διατεθιμμενη να κανεις γυμναστικη; Γιατι αν δεν εισαι πως μπορουμε να σε βοηθησουμε. Η γυμναστικη δρα και ως κινητρο για την διατροφη και το αντιστροφο να ξερεις. Δηλαδη καποιος να κανει μονο διατροφη ή μονο γυμναστικη ειναι λιγο πιο δυσκολο απο το να τα κανεις και τα 2 παραλληλα. Τα κιλα που θελεις να χασεις δεν ειναι παρα πολλα , δεν ειναι και λιγα βεβαια αλλα τα παντα γινονται. Σε ενα 6 μηνο δικιας σου προσπαθειας και πειθαρχιας θα εισαι στο 90% εκει που θελεις και το κυριοτερο θα εχεις ενα μεταβολισμο που οταν επανελθεις στην φυσιολογικη ζωη δεν θα σε κανει να τα παρεις ολα τα κιλα παλι πισω. Απο κει και περα ειναι μονο θεμα θελησης πραγματικα. Αν εχεις την ορεξη να προσπαθησεις, γραφεσαι σε ενα γυμναστηριο και ερχεσαι εδω και σε βοηθαμε ολοι να φτιαξεις μια διατροφη που θα μπορεις να ακολουθεις. Για μενα αυτη ειναι η λυση.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-12-10
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by Strength View Post
    Καλωσηρθες, ο αλλος τροπος ποιος θα ηθελες να ειναι? αυτο που λες στον τιτλο για συμπληρωματα απωλειας βαρους?
    Υπαρχουν τετοια κ κατα ποσο ειναι αποτελεσματικα?
    μηπως με λιγη γυμναστικη κ χορταστικη διατροφη καταφερεις να τρως σωστα ολη σουτη ζωη κ να εχεις ενα ομορφο, υγιες σωμα?
    για σκεψου τα λιγουλακι παραπανω...
    εισαι στην εφηβεια, ο,τι προσφερεις τωρα στο σωμα σου θα στο ανταποδωσει μετα. σκεψου τι θα ηθελες να ειναι αυτο...υγεια ή χαπια?
    Επειδη δεν γνωριζω απο υπολογιστες και μου διχνει το αγορι μου μαλλον ποσταρα λαθος.αυτο που εγραψα στον τιτλο(συμπληρωματα διατροφησ για απολια λυπουσ)και αυτο ηταν λαθοσ.απλοσ αυτο που θελω εγω ειναι να χασω τα κιλα μου και να εχω ενα υγειη σωμα για μια καλη ζωη.και αν παρω τα χαπια οπωσ μου λεσ πιεσ θα ειναι οι συνεπειεσ στην πορεια?

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλωσόρισες Στεφανία στο φόρουμ!
    Με κάλυψαν τα παιδιά από πάνω

    Edit: Το τόπικ μεταφέρθηκε στην κατάλληλη ενότητα και διορθώθηκε ο τίτλος.
    Last edited by Kardoula; 30-12-10 at 15:36.

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    διατροφη και γυμναστικη θες...μην τρελενεσαι!!δεν υπαρχουν ευκολες λυσεις και μαγικα χαπια!!ποσταρε την διατροφη που ακολουθεις για να σε βοηθησουμε!!

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-12-10
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Στεφανια καταρχην εισαι 75 ή εισαι 80 κιλα; lol Λοιπον ανεξαρτητα, για να μπηκες εδω μεσα σημαινει οτι εισαι διατεθιμμενη να κανεις γυμναστικη; Γιατι αν δεν εισαι πως μπορουμε να σε βοηθησουμε. Η γυμναστικη δρα και ως κινητρο για την διατροφη και το αντιστροφο να ξερεις. Δηλαδη καποιος να κανει μονο διατροφη ή μονο γυμναστικη ειναι λιγο πιο δυσκολο απο το να τα κανεις και τα 2 παραλληλα. Τα κιλα που θελεις να χασεις δεν ειναι παρα πολλα , δεν ειναι και λιγα βεβαια αλλα τα παντα γινονται. Σε ενα 6 μηνο δικιας σου προσπαθειας και πειθαρχιας θα εισαι στο 90% εκει που θελεις και το κυριοτερο θα εχεις ενα μεταβολισμο που οταν επανελθεις στην φυσιολογικη ζωη δεν θα σε κανει να τα παρεις ολα τα κιλα παλι πισω. Απο κει και περα ειναι μονο θεμα θελησης πραγματικα. Αν εχεις την ορεξη να προσπαθησεις, γραφεσαι σε ενα γυμναστηριο και ερχεσαι εδω και σε βοηθαμε ολοι να φτιαξεις μια διατροφη που θα μπορεις να ακολουθεις. Για μενα αυτη ειναι η λυση.

    ειμαι διαθετιμενη να κανω γυμναστικη αλλα για να πω την αληθεια το σκεφτικα αρκετα αργα.επειδη ασχολουμε με το νοικοκοιριο του σπιτιου μου πυστευω πωσ και ειναι και αυτο κατι.ειναι αρκετατα κιλα που πρεπει να χασω αλλα φυσικα.τι μπορω να κανω εκτοσ απο την γυμναστικη?
    μπορεισ να μ πεισ ενα προγραμμα ωστε να μπορεσω να το τυρησω?

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-12-10
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    διατροφη και γυμναστικη θες...μην τρελενεσαι!!δεν υπαρχουν ευκολες λυσεις και μαγικα χαπια!!ποσταρε την διατροφη που ακολουθεις για να σε βοηθησουμε!!


    για να σου πω την αληθεια δεν ακολουθω καπια διατροφη αλλα ασχολουμε με τισ δουλειεσ του σπιτιου μετα το σχολειο και πυστευω κατι ειναι και αυτο.αλλα διατροφη οχι δεν ακολουθω απλα σταματισα να τρωω βραδυ

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by stefania View Post
    για να σου πω την αληθεια δεν ακολουθω καπια διατροφη αλλα ασχολουμε με τισ δουλειεσ του σπιτιου μετα το σχολειο και πυστευω κατι ειναι και αυτο.αλλα διατροφη οχι δεν ακολουθω απλα σταματισα να τρωω βραδυ
    Συγνώμη βρε Στεφανία... αλλά καταλαβαίνεις αυτό που λες;
    Θες να χάσεις βάρος, ενώ ούτε προσέχεις τη διατροφή σου, ούτε γυμνάζεσαι. Και περιμένεις να δεις αποτέλεσμα με το να ασχολείσαι με τα οικιακά και να κόψεις το βραδινό; Αυτό που λες δεν είναι λογικό.
    Κάτσε και προσδιόρισε τι θες, το στόχο σου, γράψε σε ένα τετράδιο τι τρως, αν μπορείς να γυμνάζεσαι έστω και περπάτημα/τρέξιμο, αλλά κάνε κάτι!

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-12-10
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλωσόρισες Στεφανία στο φόρουμ!
    Με κάλυψε το έταιρο ήμισι από πάνω

    Edit: Το τόπικ μεταφέρθηκε στην κατάλληλη ενότητα και διορθώθηκε ο τίτλος.
    εχω μαθη οτι εσυ και ολα τα παιδια απο το forum μπορειτε να με βοηθησετε λογο εμπειριασ.αυτο που θελω εγω οπωσ ειπα και στα αλλα παιδια ειναι να χασω τα κιλα μου

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αυτή ακριβώς είναι η πρόθεση όλων μας.

    Γι αυτό κι εμείς σου προτείνουμε να δώσεις βάση στη διατροφή σου, να τη προσέχεις και αν σου επιτρέπουν οι συνθήκες να γραφτείς σε ένα γυμναστήριο.
    Πες μας τι τρως μέχρι τώρα να δουμε πως μπορούμε να το διορθώσουμε.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-12-10
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Συγνώμη βρε Στεφανία... αλλά καταλαβαίνεις αυτό που λες;
    Θες να χάσεις βάρος, ενώ ούτε προσέχεις τη διατροφή σου, ούτε γυμνάζεσαι. Και περιμένεις να δεις αποτέλεσμα με το να ασχολείσαι με τα οικιακά και να κόψεις το βραδινό; Αυτό που λες δεν είναι λογικό.
    Κάτσε και προσδιόρισε τι θες, το στόχο σου, γράψε σε ένα τετράδιο τι τρως, αν μπορείς να γυμνάζεσαι έστω και περπάτημα/τρέξιμο, αλλά κάνε κάτι!
    εχεισ απολυτο δικο αλλα το σκεφτηκα πολι αργα.μπορω να χασω τα κιλα αλλα για να μην σου λεω και ψεματα δεν αντεχω τισ κληρεσ διαιτεσ.γιαυτο ρωταω αν μπορω να τα χασω καπωσ πιο ευκολα,και υπαιθεσα οτι κοβοντασ το βραδινο θα εκανα κατι

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-12-10
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αυτή ακριβώς είναι η πρόθεση όλων μας.

    Γι αυτό κι εμείς σου προτείνουμε να δώσεις βάση στη διατροφή σου, να τη προσέχεις και αν σου επιτρέπουν οι συνθήκες να γραφτείς σε ένα γυμναστήριο.
    Πες μας τι τρως μέχρι τώρα να δουμε πως μπορούμε να το διορθώσουμε.
    παλι δεν θα σου πω ψεματα.τρωω τα παντα εκτοσ απο λαχανικα.μαλλον πρεπει αποο εδω και περα να κανω το αντιθετο.ειμαι πολθ αποφασισμενη να το κανω γτ καπια περιοδο πιο παλια ειχα φταση τα 90 κιλα και τα εχασα αλλα οχι φυσιολογικα δηλαδη με γυμναστικη και διαιτα αλλα δεν ετρωγα τιποτα για καπιο διαστημα και μετα τα ξαναπηρα και εφτασα στα κιλα που ειαι τωρα.ειχα φταση τα 65 και τα ξαναπηρα

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ποτέ δεν είναι αργά.. Μιλάς λες και σε πήραν τα χρόνια!! 17 χρονών κοριτσάκι είσαι βρε Στεφανία μου, θαύματα μπορείς να κάνεις! Και σου μιλάω εγώ που πριν λίγα χρόνια έχασα 23 κιλά.. άρα ξέρω πολύ καλά πως αισθάνεσαι.

    Το σημαντικότερο βήμα το έκανες, γράφτηκες στο φόρουμ, το οποίο σημαίνει πως το χεις πάρει ζεστά το πράγμα.
    Αν το θες πολύ και προσπαθήσεις να σαι σίγουρη πως θα τα καταφέρεις χωρίς να κάνεις δίαιτες πείνας, αλλά με το να τρως σωστά και ισορροπημένα.

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by stefania View Post
    παλι δεν θα σου πω ψεματα.τρωω τα παντα εκτοσ απο λαχανικα.μαλλον πρεπει αποο εδω και περα να κανω το αντιθετο.ειμαι πολθ αποφασισμενη να το κανω γτ καπια περιοδο πιο παλια ειχα φταση τα 90 κιλα και τα εχασα αλλα οχι φυσιολογικα δηλαδη με γυμναστικη και διαιτα αλλα δεν ετρωγα τιποτα για καπιο διαστημα και μετα τα ξαναπηρα και εφτασα στα κιλα που ειαι τωρα.ειχα φταση τα 65 και τα ξαναπηρα
    Αφού εισαι αποφασισμένη θα το καταφέρεις, δε το συζητώ.

    Γράψε πως είναι μια τυπική σου μέρα, πως είναι η διατροφή σου, αλλά με περισσότερες λεπτομέρειες για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

  16. #16

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by stefania View Post
    εχεισ απολυτο δικο αλλα το σκεφτηκα πολι αργα.μπορω να χασω τα κιλα αλλα για να μην σου λεω και ψεματα δεν αντεχω τισ κληρεσ διαιτεσ.γιαυτο ρωταω αν μπορω να τα χασω καπωσ πιο ευκολα,και υπαιθεσα οτι κοβοντασ το βραδινο θα εκανα κατι
    νομιζω η πιο σκληρη διαιτα ειναι το να κοψεις το βραδυνο!
    μπορεις να τρως μεχρι το βραδυ Στεφανια αρκει να αρχισεις να γυμναζεσαι κ να τρως πιο συγκεκριμενα πραγματα.
    Διαβασε προσεκτικα οσα σου γραφουν τα παιδια να μπεις στο κλιμα, απαντωντας την ιδια απαντηση σε ολα τα μηνυματα δεν κερδιζεις κατι.
    Πολυ διαβασμα θελει το θεμα κ να εισαι ανοιχτη σε νεες προτασεις.
    Καταλαβαινω οτι εισαι μπερδεμενη κ νιωθεις καπως που αρχισες να παχαινεις αλλα αυτη τη φορα θα πρεπει να χασεις σωστα το βαρος ωστε να το κρατησεις ολη σου τη ζωη χωρις πιεση, με σωστη διατροφη κ γυμναστικη.
    Μην αγχωνεσαι μονο κ διαβαζε...
    Κ γραψε μας οσα ειπε η καρδουλα γιατι δε σε ξερουμε, κ θελουμε να σε γνωρισουμε! (διατροφικα) :)

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-12-10
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ποτέ δεν είναι αργά.. Μιλάς λες και σε πήραν τα χρόνια!! 17 χρονών κοριτσάκι είσαι βρε Στεφανία μου, θαύματα μπορείς να κάνεις! Και σου μιλάω εγώ που πριν λίγα χρόνια έχασα 23 κιλά.. άρα ξέρω πολύ καλά πως αισθάνεσαι.

    Το σημαντικότερο βήμα το έκανες, γράφτηκες στο φόρουμ, το οποίο σημαίνει πως το χεις πάρει ζεστά το πράγμα.
    Αν το θες πολύ και προσπαθήσεις να σαι σίγουρη πως θα τα καταφέρεις χωρίς να κάνεις δίαιτες πείνας, αλλά με το να τρως σωστά και ισορροπημένα.
    το πυστευω και θα το κανω γιατι ειναι πολυ ασχημο και σε φτανη σε συμιο απογνωσησ να βλεπεισ τον εαυτο σ να αλλαζη προσ το χειριτερο.και αφου μου λεσ πωσ το εχεισ βιωση και εσυ αυτο τοτε καταλαβενεισ

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Aκριβώς έτσι. Το χω περάσει αυτό το στάδιο και χω νιώσει στο πετσί μου το συναίσθημα να μη σου αρέσει ο ίδιος σου ο εαυτός.

    Στο χέρι μας όμως είναι να αλλάξουμε τα πράγματα.

    Σιγά σιγά, με μικρές αλλαγές στη διατροφή σου θα καταφέρεις και να τρως όπως πρέπει, να χάνεις λίπος, χωρίς να λιμοκτονείς. Αρκεί να τρως αυτά που πρέπει, όταν πρέπει.

    Όταν βρεις χρονο γράψε μας αυτό που σου είπα και πιο πάνω, μια τυπική σου μέρα, τι τρως, αλλά με λεπτομέρειες, για να μπορέσουμε να σου πούμε τι διορθώσεις μπορείς να κάνεις.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές για απώλεια βάρους
    By Payne in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 25
    Last Post: 11-08-09, 20:16
  2. Απωλεια βαρους κλπ!
    By Bart in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 03-03-09, 08:37

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •