Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default Απορία στο prilepin table!

    Γεια σας παιδια,
    εστω οτι καποιος δουλευει στο 80% ,το σωστο ειναι να κανει περιπου 15 reps(optimal) και λεω το εξης
    το range τ καθε σετ ειναι απο 2-4 ,αρα η κανεις 5*3,4*4,3*5 το 3*5 δουλευει??δηλαδη το 5*3 καταριπτεται???
    επισης αν το κανεις σε ββ στυλ οπως το δουλευω εγω 2 εβδομαδες χωρις κρεατινη,νιτρικο κτλ και εχω δει πολυ καλη δουλεια ειναι
    1*5,1*5,3*5 (σταθερο βαρος) στο 1 σετ π.χ 40κ,2ο σετ 50κ,3ο σετ 70 κ και μενει σταθερο
    το θεμα μου ειναι το εξης
    εφαρμοζω το table μονο στις τελευταια 3 σετ που δουλευω 80-85% του 1repmax,
    στα πρωτα 2 αν παω στο table δεν γινεται αφου το rap-range ειναι μεγαλο και πρεπει να κανω πολλα σετ,σωστα???
    ειναι καλυτερο να σπασω αντι για 3*5 σε 4*4??????
    δεν κσεκιναω με σταθερο βαρος π.χ 5*5 αλλα χρησιμοποιω την combined μεθοδο της αρσης βαρων(βλεπε sticky) με μεταβλητο βαρως στα πρωτα 2 σετ και μετα σταθερο.
    επισης μια απορια που εχω ακομη ασχετη με τον πινακα
    συνηθως η προπονηση μ βαρη διαρκει 50 λεπτα,
    αν δουλευεις δυναμη και συνηθως 4-5 επαναλ οπου ξεκουραζεσαι δεν παιζει να τελειωσεις σε 50 λεπτα,εγς κανω 1 ωρα και 1 τεταρτο μιας και στα χαμηλα σετ κσεκουραζομαι 30-45 δευτ και στα τελευταια 3 σετ 1,5 λεπτα ,(αν δουλευα μονες,διπλες θα ξεκουραζομουν 3 λεπτα στα σετ) οποτε δεν μπαινει καποιος σε διαδικασια καταβολισμου????
    αυτες οι λιγες ερωτησεις μου,παρακαλω τους εμπειρους να δωσουν τα φωτα τους
    Last edited by acop; 30-12-10 at 14:28.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    179

    Default

    καλησπέρα και καλή χρονια.

    έχω βάλει ένα σχετικό post εδώ:
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=22950

    το table αυτό δεν είναι πρόγραμμα. είναι απλά κάποια όρια που καλο είναι να πέφτεις μέσα, όπως τα περισσότερα προγράμματα powerlifting.

    οποτε, έινια πολλά αυτά που δεν σου λέει, όπως συχνότητα, ολικός όγκος, deloads κλπ.

    οποτε το αν για κανεις 3x5,4x4,5x3 θα το δεις και θα το αποφασίσεις εσύ. αρκεί να πέφτεις μέσα στα όρια.

    για το άλλο που είπες σχετικά με τα warmup sets καλά τα λες. το table είναι μονο για τα working sets. και αν καείς "πυραμίδα" κλπ είναι μονο για το τελευταίο set.

    (γράφω από translator από greeklish σε greek οποτε μπορεί να δείτε διαφορα μαργαριτάρια...)

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    12-10-10
    Location
    Αθηνα
    Posts
    279

    Default

    Quote Originally Posted by morfeas_v View Post
    καλησπέρα και καλή χρονια.

    έχω βάλει ένα σχετικό post εδώ:
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=22950

    το table αυτό δεν είναι πρόγραμμα. είναι απλά κάποια όρια που καλο είναι να πέφτεις μέσα, όπως τα περισσότερα προγράμματα powerlifting.

    οποτε, έινια πολλά αυτά που δεν σου λέει, όπως συχνότητα, ολικός όγκος, deloads κλπ.

    οποτε το αν για κανεις 3x5,4x4,5x3 θα το δεις και θα το αποφασίσεις εσύ. αρκεί να πέφτεις μέσα στα όρια.

    για το άλλο που είπες σχετικά με τα warmup sets καλά τα λες. το table είναι μονο για τα working sets. και αν καείς "πυραμίδα" κλπ είναι μονο για το τελευταίο set.

    (γράφω από translator από greeklish σε greek οποτε μπορεί να δείτε διαφορα μαργαριτάρια...)
    βασικα με 4*4 μ φαινοταν πιο ευκολο,με 3*5 σαν να εφτανα λιγο πριν την μυικη αστοχια στην τελευταια επαναλ τ τελευταιου σετ
    θα το τσεκαρω και ευχαριστω παντος


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prilepin's Table - strength training / powerlifting
    By morfeas_v in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 3
    Last Post: 15-01-11, 13:40
  2. Απορία
    By AustriAkos in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 06-12-08, 06:51
  3. Απορια
    By pao34 in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 04-03-07, 04:29
  4. ΑΠΟΡΙΑ???
    By DIMIS75 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 20-06-06, 02:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •