Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 39
  1. #1
    Bodybuilding Newbie vasiliki67's Avatar
    Join Date
    04-01-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    64

    Default Συμβουλες για την διατροφη μου - χασιμο κιλων και ξεκινημα για γυμναστικη με βαρη

    Καλημερα και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα, αλλα ηθελα να σας δωσω το πλανο της διατροφης μου. Το εχω ξεκινησει απο χθες και ειναι διατροφη 1500 θερμιδων. Αν νομιζετε οτι πρεπει κατι να αλλαξω, θα ηθελα να μου το πειτε. προς το παρον θα ξεκινησω γυμναστικη με βαρη στο σπιτι μου, δεν μπορω να παω σε γυμναστηριο προς το παρον. Εχουμε παγκο με βαρη, οποτε θα ηθελα να μου πειτε με ποιες ασκησεις να ξεκινησω. Ευχαριστω πολυ και για το καλοσωρισμα Ειρηνη.

    ?ΕΥΤΕΡΑ
    Πρωινό: 1 φλιτζ. γάλα ?ε 1,5% λιπαρά + 1 φλιτζ. δη?ητριακά ολικής άλεσης
    ?εκατιανό: 1 ?ικρή ?πανάνα
    Μεση?εριανό: 1 τοστ ?ε ψω?ί ολικής άλεσης,1 φέτα τυρί ?ε 10-17% λιπαρά, 1 φέτα βραστή γαλοπούλα, 2 φύλλα ?αρούλι και 2 κ.τ.σ. ?αγιονέζα ?ε 3% λιπαρά
    Απογευ?ατινό: 1 γιαούρτι 2% + 1 ?ικρό ?ήλο
    Βραδινό: 120 γρ. φιλέτο ?πούτι κοτόπουλο ψητό ?ε 4 κο??άτια πατάτες φούρνου + 2 φλιτζ. σαλάτα εποχής ?ε 1 κ.τ.σ. ελαιόλαδο + 1 φέτα ψω?ί ολικής άλεσης
    ΤΡΙΤΗ
    Πρωινό: 3 φρυγανιές ολικής άλεσης ?ε 3 κ.τ.σ. τυρί cottage
    ?εκατιανό: 1 πορτοκάλι
    Μεση?εριανό: 1 κριθαρένιο παξι?άδι ?ε 1 ντο?άτα, ½ κεσεδάκι τυρί cottage και 2 κ.τ.γ. ελαιόλαδο
    Απογευ?ατινό: 15 ανάλατα α?ύγδαλα + 3 αποξηρα?ένα βερίκοκα
    Βραδινό: 150 γρ. ψάρι ψητό + 1 ?ικρή βραστή πατάτα + 2 φλιτζ. σαλάτα εποχής ?ε 1 κ.τ.σ. ελαιόλαδο
    ΤΕΤΑΡΤΗ
    Πρωινό: 3 φρυγανιές ολικής άλεσης ?ε 3 κ.τ.γ. ταχίνι ?ε ?έλι
    ?εκατιανό: 1 ?ικρή ?πανάνα
    Μεση?εριανό: 1 ?εσαία αραβική πίτα ?ε 1 φέτα καπνιστό σολο?ό, 2 κ.τ.σ. τυρί κρέ?α ?ε 3% λιπαρά και 1/2 αβοκάντο σε φέτες
    Απογευ?ατινό: 1 γιαούρτι 2% + 1 αχλάδι
    Βραδινό: 1 ?έτριο πιάτο φακές ?ε 1 κ.τ.σ. ελαιόλαδο + 40 γρ. τυρί φέτα ?ε χα?ηλά λιπαρά + 1 φέτα ψω?ί ολικής άλεσης
    ΠΕMΠΤΗ
    Πρωινό: 1 φλιτζ. γάλα ?ε 1,5% λιπαρά + 3 ?πισκότα πτι-?περ ολικής άλεσης
    ?εκατιανό: 1 πορτοκάλι
    Μεση?εριανό: 1 τοστ ?ε ψω?ί ολικής άλεσης,1 φέτα τυρί ?ε 10-17% λιπαρά, 1 φέτα βραστή γαλοπούλα, 2 φύλλα ?αρούλι και 2 κ.τ.σ. ?αγιονέζα ?ε 3% λιπαρά
    Απογευ?ατινό: 1 γιαούρτι 2% + 3 φέτες ανανά
    Βραδινό: 2 ?έτρια ψητά ?πιφτέκια+ 1 φλιτζ. ρύζι βρασ?ένο + 2 φλιτζ. σαλάτα εποχής ?ε 1 κ.τ.σ. ελαιόλαδο, + 1 φρούτο εποχής

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Πρωινό: 3 φρυγανιές ολικής άλεσης ?ε 3 κ.τ.γ. ταχίνι ?ε ?έλι
    ?εκατιανό:1 ?ικρό ?ήλο
    Μεση?εριανό: 1 πίτα ολικής άλεσης για σουβλάκι + 2 καλα?άκια κοτόπουλο + 1 ντο?άτα
    Απογευ?ατινό: 15 ανάλατα α?ύγδαλα + 3 αποξηρα?ένα βερίκοκα
    Βραδινό: 120 γρ. ψητό φιλέτο σολο?ό + 1 ?έτρια ψητή πατάτα + 2 φλιτζ. σαλάτα πράσινη ?ε 1 κ.τ.σ. ελαιόλαδο
    ΣΑΒΒΑΤΟ
    Πρωινό: 1 φλιτζ. γάλα ?ε 1,5% λιπαρά + 1 φλιτζ. δη?ητριακά ολικής άλεσης
    ?εκατιανό: 1 ?πάρα δη?ητριακών ολικής άλεσης (?έχρι 90 θερ?ίδες)
    Μεση?εριανό: 1 φλιτζ. βρασ?ένα ζυ?αρικά ολικής άλεσης ?ε σάλτσα ντο?άτα ?ε 1 φλιτζ. ?ανιτάρια, 1 κ.τ.σ. ελαιόλαδο και 4 κ.τ.σ. τυρί τρι??ένο + 2 φλιτζ. σαλάτα εποχής ?ε λε?όνι ή ξίδι
    Απογευ?ατινό: 1 ψητό ?ήλο + 1 ατο?ική (100 γρ.) κρέ?α (άνθος αραβοσίτου) βανίλια
    Βραδινό: ο?ελέτα ?ε 2 ασπράδια, ½ φλιτζ. ?ανιτάρια και 1 φέτα τυρί κίτρινο ?ε χα?ηλά λιπαρά, τηγανισ?ένη σε 1 κ.τ.γ. ελαιόλαδο + 1 φέτα ψω?ί ολικής άλεσης
    ΚΥΡΙΑΚΗ
    Πρωινό: 1 φλιτζ. γάλα ?ε 1,5% λιπαρά + 1 φέτα ψω?ί ολικής άλεσης + 1 φέτα τυρί ?ε χα?ηλά λιπαρά
    Μεση?εριανό: 120 γρ. ψαρονέφρι ψητό + 2 φλιτζ. σαλάτα εποχής ?ε 1 κ.τ.σ. ελαιόλαδο + 1 φέτα ψω?ί ολικής άλεσης + 1 ?πολ φρουτοσαλάτα
    Απογευ?ατινό: 2 ?ίνι σοκολάτες υγείας (20 γρ.) + 1 ?ικρή ?πανάνα
    Βραδινό: 1 κριθαρένιο παξι?άδι ?ε 1 ντο?άτα, ½ κεσεδάκι τυρί cottage και 2 κ.τ.γ. ελαιόλαδο

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Bασιλική καλησπέρα!
    Για να συμπληρώσω λιγο τα στατιστικά σου, σύμφωνα με όσα έγραψες σε άλλο τόπικ το ύψος σου είναι 1,70 και το βάρος σου75 κιλα. Και η ηλικία σου 43 χρονών.

    Τη διατροφή αυτή στην έδωσε κάποιος διαιτολόγος; Το λέω γιατί συνήθως έτσι είναι οι δίαιτες που δίνουν.

    Έχω κάνει κι εγώ στο παρελθόν τέτοιο μοτίβο, αλλά να σου πω την αλήθεια την παρατούσα στη δεύτερη βδομάδα γιατί είχε τόσες λεπτομέρειες και ψιλολόγια (πχ 1 κουταλάκι μαγιονέζα, 2 κρακεράκια) που πιο πολύ ψυχοφθόρο ήταν.. Στο τέλος έπιανα το βάζο με τη μαγιονέζα και έριχνα αβέρτα
    Εσύ βέβαια μπορεί να σαι διαφορετική και να μην αντιμετωπίζεις τέτοιο πρόβλημα.
    Για κάποια που δεν γυμνάζεται ίσως αυτό το πλάνο που μας γράφεις να ναι καλό και ναι ίσως χάσει βάρος.

    Πάντα όμως πίστευα στις απλές διατροφικές αρχές και επιλογές. Χωρίς πολλές πολλές προετοιμασίες, ώστε και να κερδίζω χρόνο αλλά και χρήμα.

    Για να γίνω πιο συγκεκριμένη, 5-6 γεύματα στη μέρα είναι το ιδανικό.

    Το πρωινό σου μπορεί να έχει από τοστ με γαλοπούλα, τυρί και 1 ποτήρι γάλα με λίγα λίπαρα μέχρι ομελέτα με λαχανικά και 1 φρούτο ή 1 κούπα γάλα με κουάκερ και λίγες σταφίδες (υπάρχουν πολλές επιλογές για πρωινό.. φαντασία να υπάρχει)

    Δεκατιανό μπορείς να φας ένα γιαούρτι με λίγους ξηρούς καρπούς ή ένα κότατζ ή ένα τοστ

    Μεσημεριανό ψητό κοτόπουλο ή ψάρι με λίγο ρύζι ή πατάτα και μια πράσινη σαλάτα με 1 κουταλιά ελαιόλαδο

    Στο επόμενο γεύμα επίσης κάτι παρόμοιο, πχ γαλοπούλα με σαλάτα..

    Και ως τελευταίο μπορείς να φας κάποιο ψάρι για παράδειγμα σολωμό με σαλάτα, ή γιαούρτι με ξηρούς καρπούς, ή κότατζ.

    Απλά πράγματα δηλαδή χωρίς πολλά φρου φρου που πιο πολύ δύσκολη θα σου κάνουν τη ζωή..

    Αν θες βέβαια μπορείς να δοκιμάσεις τη διατροφή σου να δεις πως τα πας και πάνω σε αυτή να την προσαρμόσεις στις ιδέες που γράφω.

    Για ότι θες εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie vasiliki67's Avatar
    Join Date
    04-01-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    64

    Default

    Ειρηνη μου δυστυχως κι εγω μια απο τα ιδια με σενα ειμαι. Φοβαμαι οτι την δευτερη εβδομαδα θα την χαλασω. Θελω κι εγω απλα πραγματα και να μην πειναω πολυ. Αυτο που θελω ειναι να μου πεις αν μπορω να βαλω στις δικες σου προτασεις, οσπρια η καποια μερα μακαρονια με λιγη κοκκινη σαλτσα ( χωρις λαδια, ουτως η αλλως ετσι τα φτιαχνω ) και ποσα γραμμαρια περιπου να ειναι το ρυζι ως συνοδευτικο. Δεν θελω να παιδευω τον εαυτο μου. Αν δεν σε κουραζω, να μου γραψεις λιγο πιο αναλυτικα καποια μενου για μεσημερι και βραδυ, για να μην φαω κατι που θα ειναι λαθος. Παραδειγμα, με ποιο γευμα μπορω να φαω ψωμι ( αν πρεπει ).

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Βασιλική μου πολύ ευχαρίστως να σου πω τις δικές μου προτάσεις! Το θέμα δεν είναι να σου δώσω μια διατροφή καρμπόν, αλλά ιδέες που θα τις προσαρμόσεις στις δικές σου ανάγκες. Έτσι ούτε κι εσύ θα παιδεύεσαι ούτε θα κάνεις μια κλασική δίαιτα πείνας. Για να πετύχει κάτι πρέπει να έχει διάρκεια και να το κάνουμε τρόπο ζωής.

    Θα επανέλθω αργότερα με πολλές προτάσεις ώστε να τις συζητήσουμε να δούμε πως μπορείς να διαμορφώσεις το δικό σου πλάνο!

  5. #5
    Bodybuilding Newbie vasiliki67's Avatar
    Join Date
    04-01-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    64

    Default

    Ευχαριστω πολυ Ειρηνη μου. Θα περιμενω!!!!

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Γεια σου Βασιλική και πάλι :)

    Nα μαντέψω πως σου αρέσουν τα όσπρια; Εγώ προσωπικά τα λατρεύω! Προσπαθώ αρκετά συχνά να τα περιλαμβάνω και στη δική μου διατροφή.

    Μερικές προτάσεις για μεσημεριανά και βραδινά γεύματα θα μπορούσαν να είναι :

    - 1 μερίδα όσπρια(φακές, ρεβύθια, φασόλια, φάβα, ότι σου αρέσει!), 80γρ κοτόπουλο (βραστό ή ψητό)

    - 100γρ (ωμά ζυγισμένα) μακαρόνια ολικής με σάλτσα ντομάτα (μπορείς να τη φτιάξεις και χωρίς περιττά λάδια - γενικά να προτιμάς το ελαιόλαδο ωμό στις τροφές σου), μαζί με διάφορα μυρωδικά (πχ μπορείς να βάλεις κρεμμυδάκι, ρίγανη, ψιλοκομμένη πιπεριά, σκόρδο), 80γρ κοτόπουλο ή γαλοπούλα ή άπαχο μοσχαρίσιο κρέας

    - 2 μέτρια μπιφτέκια, 4 κουταλιές σούπας ρύζι

    - ψάρι της επιλογής σου, λαχανικά της επιλογής σου με 1 κουτ. γλυκού ελαιόλαδο

    Για βραδινό θα μπορούσες να επιλέξεις για παράδειγμα:

    - 1 μερίδα σολωμό(ή και σαρδέλα που έχει πολύ καλά λιπαρά) με σαλάτα

    - 1 γιαούρτι στραγγιστό 2% με λίγα αμύγδαλα

    - κότατζ με λίγους ξηρούς καρπούς

    - ομελέτα με ασπράδια και 1 κρόκο με διάφορα μυρωδικά (πχ πιπεριά, μανιτάρια κλπ) μαζί με σαλάτα.

    Οι ποσότητες είναι ενδεικτικές και πιστεύω ταιριάζουν στα δικά σου στατιστικά.
    Αν θες προτάσεις και για πρωινό ή και για ενδιάμεσο σνακ μπορούμε να βρούμε αρκετές λύσεις!

    Ψωμί ναι φυσικά θα μπορούσες να το συμπεριλάβεις(σε μικρές ποσότητες και πάντα ολικής), είτε αν φτιάξεις τοστ με γαλοπούλα/κασέρι ή 1 φέτα μαζί με τα όσπρια της επιλογής σου.
    Last edited by Kardoula; 05-01-11 at 17:38.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie vasiliki67's Avatar
    Join Date
    04-01-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    64

    Default

    Λεγε με Βικη κοριτσι μου. Ευχαριστω πολυ για τις ιδεες σου. Και βεβαια θελω προτασεις για πρωινο και ενδιαμεσο γευμα. Θα εχω και πιο ολοκληρωμενη εικονα και θα προγραμματισω πιο σωστα τα ψωνια μου. Ελπιζω να μη σε κουραζω.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie vasiliki67's Avatar
    Join Date
    04-01-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    64

    Default

    Δεν ηξερα οτι μαζι με τα οσπρια, μπορεις να φας και 80 γρ. κοτοπουλο. Εγω σημερα που ειχα ρεβυθια, εφαγα 40 γρ. τυρι φετα. Εκανα λαθος?

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δεν υπάρχει ακριβώς λάθος ή σωστό στο θέμα της διατροφής.
    Περισσότερο έχει να κάνει με το ποιες τροφές μας βοηθούν περισσότερο ή λιγότερο να φτάσουμε το στόχο μας.

    Η φέτα μπορεί να έχει καλά θρεπτικά συστατικά όπως όλα τα γαλακτοκομικά, αλλά έχει πολλά λιπαρά, θερμίδες και αλάτι. Το κοτόπουλο από την άλλη έχει περισσότερη περιεκτικότητα σε πρωτείνη(κάτι που θέλουμε για να ταίσουμε τους μυες μας) και λιγότερα λιπαρά.
    Γιατί λοιπόν αυτές τις έξτρα θερμίδες και λιπαρά της φέτας να μη τις γλιτώσεις;


    Για πρωινό θα μπορούσες να φας:

    -4-5 κουταλιές σούπας κουάκερ με 1 ποτήρι γάλα 1.5λιπαρά. Τα βάζεις στο μικροκυμάτων για λίγα λεπτά και γίνεται κρέμα. Μετά βάζεις κανελίτσα (ή και υποκατάστατο ζάχαρης αν θες), 1 φρούτο

    -ομελέτα με 4 ασπράδια + 1κρόκο, σπανάκι, μανιτάρια (μπορείς να βάλεις οτι λαχανικό σου αρέσει..)

    -στραγγιστό γιαούρτι 2%, 4 κουταλιές κουάκερ, 1 κουταλιά κοφτή γλυκού μέλι


    ενδιάμεσο σνακ

    τοστ με ψωμί ολικής με γαλοπούλα, κασέρι με λίγα λιπαρά, ντομάτα ή μαρούλι

    ή
    γιαούρτι στραγγιστό 2% με 10 αμύγδαλα

    ή
    1 κότατζ

    Αυτά σαν ιδέες, πιστεύω Βίκυ μου είναι εύκολα γεύματα και δεν θα νιώθεις πείνα ενδιάμεσα.

    Αν θες όμως τα μέγιστα αποτελέσματα, πρέπει τη διατροφή να τη συνδιάσεις με γυμναστική.
    Η αερόβια άσκηση-μαζί με τη γυμναστική με βάρη- (περπάτημα, διάδρομος, ποδήλατο, ελλειπτικό ή ότι άλλο σου αρέσει) θα σε βοηθήσει να κάψεις θερμίδες και να ανεβάσεις το μεταβολισμό σου.
    Last edited by Kardoula; 05-01-11 at 23:42.

  10. #10

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Καλωσηρθες Βασιλικη!
    η φετα δυστηχως εχει πολλες θερμιδες, σημερα καταναλωσα κανονικη φετα (οχι χαμηλων λιπαρων που ειχε τελειωσει)
    κ βρεθηκα εκτος των θερμιδων που ηθελα.
    Θα μου πεις ας ετρωγα λιγοτερη, ομως δεν ειναι μονο αυτο, ειναι κ τα λιπαρα κ το αλατι που λεει η καρδουλα!
    δοκιμασε κ ανθοτυρο 10% ειναι πολυ ωραιο (καταλαβα οτι σου αρεσουν κ εσενα τα τυρια κ πηρα το θαρρος να στο πω)
    Καλη συνεχεια!

  11. #11
    Bodybuilding Newbie vasiliki67's Avatar
    Join Date
    04-01-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    64

    Default

    Καλημερα και καλως σας βρηκα Strength. Εννοειται οτι δεχομαι συμβουλες και προτασεις απο ολους σας. Ειρηνη θελω πολυ να παω και σε γυμναστηριο, αλλα δεν ξερω ποιο ειναι καλο ( στην Θεσσαλονικη ) και οταν λεω καλο, καποιο που να εχει σωστους γυμναστες, οι οποιοι να σε βαλουν σε σωστο προγραμμα και να σε προσεχουν αν κανεις σωστα τις ασκησεις. Και οχι να σε βλεπουν σαν εναν ακομη πελατη και να σε βαλουν σε ενα τυπικο προγραμμα. Οποιος ξερει και μπορει να μου προτεινει, τον ευχαριστω εκ των προτερων.
    Να γραψω και το σημερινο μου μενου και οποιος θελει ας με διορθωσει αν κανω κατι λαθος:
    Πρωι 9:00 η ωρα
    2 φετες ολικης με 1 φετα βραστη γαλοπουλα και 1 φετα γκουντα

    Σνακ 12:00 η ωρα
    1 γιαουρτακι 2%

    Μεσημερι 15:00 η ωρα
    Ψαρι ( τσιπουρα ) + σαλατα χορτα

    Απογευμα 18:00
    1 φρουτο

    Βραδυ 21:00

    1 γιαουρτι με 1 κουτ. μελι

    Δεχομαι διορθωσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  12. #12
    Bodybuilding Newbie vasiliki67's Avatar
    Join Date
    04-01-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    64

    Default

    Η το βραδυ να φαω οτι και στις 9 το πρωι? ( 2 φετες ολικης με 1 φετα βραστη γαλοπουλα και 1 φετα γκουντα )

  13. #13

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    Kalhmera vasiliki, σκετο φρουτο δεν ειναι γευμα, θελει κ μια πηγη πρωτεινης.
    επισης το μεσημεριανο γευμα δεν εχει πατατα/ρυζι/ψωμι ολικης,
    τελος το βραδυ γιαουρτι με μελι (καλο το γιαουρτι, αμφιβαλω για το μελι).
    Επισης μου φαινονται λιγα συνολικα, αλλα χωρις να μπω σε λεπτομερειες υψους βαρους σου,
    απλα φαινονται λιγα...
    Θα σου πουν οι πιο καταρτισμενοι, καλη αρχη!
    Παντως ο γενικος κανονας ειναι σε ολα τα γευματα να εχεις πρωτεινη (ασπραδι, γαλα, γιαουρτι, τυρι χαμηλων λιπαρων, κοτοπουλο κτλ κτλ)

    Οσο για το γυμναστηριο μη το πολυψαχνεις, νομιζω παντου τα ιδια παιζουν με βαση οσα ακουω εδω,
    οποτε αρχισε γιατι οσο καθυστερεις τοσο δεν μπορεις να αρχισεις κ μια πιο σωστη διατροφη.
    Ουσιαστικα αυτα που γραφεις μου θυμιζουν αυστηρη διαιτα καπου που δε γυμναζεται,
    γυμνασου να φας αλλα σωστα!

    ΥΓ κατ'εμε μετρια γυμναστικη με μετρια διατροφη ειναι καλυτερο απο αυστηρη διατροφη κ καθολου γυμναστικη οπως κ απο το χαλαρη διατροφη κ συστηματικη γυμναστικη.
    Εν ολιγοις μη το πολυψαχνεις, ειναι καλο να εχεις ζηλο αλλα μελλοντικα θα δεις οτι τα πραγματα ειναι πολυ απλα.
    Εμεις τα κανουμε δυσκολα.

    ΥΓ2 απο σαλατικα μονο τα χορτα σε καλυπτουν? βουρ στις πρασιναδες! γεμιζει το σστομαχι κ δε θα καταλβεις οτι κανεις διατροφη. Προσοχη στο λαδι να το μετρας.
    Last edited by Strength; 06-01-11 at 11:33.

  14. #14
    Bodybuilding Newbie vasiliki67's Avatar
    Join Date
    04-01-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    64

    Default

    Θα προσθεσω το μεσημερι ψωμι ολικης 1 φετα. Το απογευμα με το φρουτο και ενα γιαουρτι ( θα ετρωγα αμυγδαλα, αλλα δεν εχω σημερα ) και το βραδυ τονο με σαλατα και λιγο ρυζι. ποσο ρυζι ομως περιπου πρεπει να φαω? Ευχαριστω Strength για τις ''παρατηρησεις'' σου!

  15. #15

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    δεν ξερω καθολου απο ποσοτητες για σενα, εγω μετρω θερμιδες.
    μην κολλας κ τοσο σε αυτες, καλυτερα σωστες τροφες κ συνδιασμοι κ τις ποσοτητες θα στις δειξει το σωμα σου. Θα νιωθεις χορτατη κ θα σταματας, ο σκοπος δεν ειναι η πεινα ουτε η μονοτονια στα γευματα καθημερινα.
    Σημερα μπορει να θες ψωμι, αυριο ρυζι, μεθαυριο πατατα κτλ

    Ειναι διαιτολογου το διαιτολογιο σου?
    να ξερεις οτι οταν αρχισεις γυμναστικη ο διαιτολογος το πιθανοτερο να μη μπορει να σε υποστηριξει διατροφικα. ειναι συνηθες το φαινομενο.
    Κ γω θα παω σε λιγες μερες μονο για λιπομετρηση ομως κ μεζουρομετρημα.
    Last edited by Strength; 06-01-11 at 12:07.

  16. #16
    Bodybuilding Newbie vasiliki67's Avatar
    Join Date
    04-01-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    64

    Default

    Αυτο που εγραψα και ξεκιναω σημερα, ειναι απο της Ειρηνης συμβουλες - ιδεες, οχι διαιτολογου. Προσπαθω να καταλαβω και να κανω κατι σωστο γι αυτο και θα τα γραφω, για να με διορθωνεται. Σωστες τροφες κ συνδιασμοι θελω να μαθω, οπως σωστα ειπες κι εσυ!!

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Βίκυ το πλάνο που γράφεις παραπάνω είναι καλύτερο από το αρχικό, αλλά να σαι σίγουρη ότι θα πεινάς το ίδιο και περισσότερο.

    Η Strength τα έγραψε πολύ σωστά!

    Το πρωινό σου είναι φτωχό. Μη στηρίζεσαι αποκλειστικά στο ψωμί ως πηγή υδατάνθρακα, υπάρχει και η πατάτα, το μαρακόνι ολικής, ρύζι καστανό,ρυζογκοφρέτες.

    Πρωινο: Αν δε θες να φας κουάκερ με γάλα, τότε κανε ενα τοστ αλλά μη βάζεις 1 φέτα γαλοπούλα. Βράζε κοτοπουλάκι από την προηγούμενη να το χεις έτοιμο για τα γεύματα των επόμενων ημερών και βάλε μέσα κοτόπουλο, λίγο τυρί και μαρούλι/ντομάτα.

    Σνακ: γιαούρτι με φρούτο

    Μεσημεριανό: κοτόπουλο ή ψάρι ή κρέας με 5 κουταλιές σούπας ρύζι, λαχανικά της επιλογής σου

    Απογευματινό: κοτόπουλο ή ότι άλλο από τα παραπάνω, μία μερίδα όσπρια ή 150γρ πατάτα ή 1 μερίδα μακαρόνια ολικής

    Βραδινό:
    ψάρι με μια πράσινη σαλάτα ή κότατζ με 10 αμύγδαλα ή γιαούρτι με αμύγδαλα

  18. #18
    Bodybuilding Newbie vasiliki67's Avatar
    Join Date
    04-01-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    64

    Default

    Ειρηνη δεν ηξερα οτι το απογευμα μπορεις να φας ''κανονικα'', αν μπορω να το διατυπωσω ετσι. Απλα οταν βρεις χρονο προσδιορισε μου περιπου, τι εννοεις εσυ 1 μεριδα οσπρια η 1 μεριδα μακαρονια. Για να μη φαω κατι λιγοτερο η περισσοτερο. Και για να γνωριζω ποσο περιπου ειναι η μεριδα.

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ναι κατάλαβα Βίκυ τι εννοείς. Έχει επικρατήσει η αντίληψη πως για να χάσουμε βάρος, τα γεύματα από το απόγευμα και μετά πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μικρά και "φτωχά"
    Αυτό είναι κάτι που δεν ισχύει. Από τη στιγμή που οι θερμίδες σου είναι αυτές που πρέπει και οι επιλογές τροφών οι σωστές για το σκοπό σου, μπορείς και το βράδυ να έχεις ένα "κανονικό" γεύμα.

    Όσο για τις μερίδες, θα σου λεγα να δοκιμάσεις την ποσότητα των 100γραμμαρίων. Δηλαδή ζύγισε 100 γρ από το όσπριο της επιλογής σου (ωμό) και μαγείρεψέ το.

    Και για τα μακαρόνια το ίδιο πάλι. Ξεκίνα με 100γρ ωμό ζυγισμένο. Αν δεις στην πορεία ότι με αυτές τις ποσότητες δεν βλέπεις πρόοδο, τότε τις αλλάζουμε. Μη μπούμε από τώρα στη διαδικασία να μετράμε θερμίδες, αυτό θα έρθει πιο μετά, για την ώρα αρκεί να μάθεις να κάνεις σωστές επιλογές/συνδιασμούς γευμάτων.

    Μη φοβάσαι το σωστό φαγητό. Αυτό που μας παχαίνει Βίκυ μου είναι η υπερβολική κατανάλωση και τα "έξτρα" που βάζουμε.
    Το μακαρόνι για παράδειγμα, από μόνο του δεν παχαίνει, παχαίνει όμως η σάλτσα με τον κιμά και τα τυριά που βάζουμε από πάνω..
    Last edited by Kardoula; 06-01-11 at 15:56.

  20. #20
    Bodybuilding Newbie vasiliki67's Avatar
    Join Date
    04-01-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    64

    Default

    Καλημερα σε ολους. ειπα να σας ζαλισω λιγο, πρωι πρωι!!!!!!!!!!!!!!!. Επειδη προς το παρον θα ξεκινησω με διατροφη, χωρις γυμναστικουλα, θα ηθελα την γνωμη σας για το μενου μου. Συμβουλες-διορθωσεις-προτασεις δεκτες !!!!!!!!!!!
    8:30 (1ογευμα): Γιαουρτι με 2κ.σ κουακερ
    11:30 (2ο γευμα) τοστ ολικης με 1 φετα γαλοπουλα+1φετα γκουντα
    14:30 (3ο γευμα) Γαλοπουλα ψητη+καστανο ρυζι 100γρ.+σαλατα πρασινη
    17:30 (4ο γευμα) κοτατζ (εδω δεν ξερω αν πρεπει να συμπληρωσω κατι)
    20:30 (5ο γευμα) τονος+2 μικρες βραστες πατατουλες+σαλατα πρασινη
    Αυτα για σημερα, οσοι πιστοι, διορθωστε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Καλη μερα να εχουμε. Και μην ξεχασετε, οτι δεν εχω ξεκινησει γυμναστηριο, μονο λιγο καθημερινο περπατημα.

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλημέρα Βίκυ μου,
    πολύ καλές οι επιλογές σου, μπράβο!!Σιγά σιγά θα βελτιώνεις τα γεύματά σου, δεν είναι δύσκολο να τρώμε σωστά ;-) Στο τελευταίο γεύμα αν θες μπορείς να προσθέσεις 1κουτ.γλ. ελαιόλαδο. Στο κοτατζ μπορείς να βάλεις και 10 αμύγδαλα(προαιρετικά).

    Καλή συνέχεια!

  22. #22
    Bodybuilding Newbie vasiliki67's Avatar
    Join Date
    04-01-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    64

    Default

    Γιουπιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!! Τωρα να ρωτησω κατι αλλο (οχι που θα την γλιτωνες ετσι απλα). Αν την γαλοπουλα την βαλω σε σακκουλα ψησιματος με μμια σαλτσουλα απο λιγο χυμο πορτοκαλιου+χυμο λεμονιου+1κ.σ μουσταρδα+μυρωδικα(αλατι,πιπερι,ριγανη,θυμαρι) θα ειναι λαθος? Γιατι δεν μπορω να πω οτι μου αρεσει η στεγνη γαλοπουλα!

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by vasiliki67 View Post
    Γιουπιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!! Τωρα να ρωτησω κατι αλλο (οχι που θα την γλιτωνες ετσι απλα).
    Χαχα! Ούτε κι εσύ γλιτώνεις από τις απαντήσεις μου!

    Φυσικά και μπορείς να το μαρινάρεις μ'αυτά που γράφεις, το κάνω κι εγώ πολλές φορές όταν έχω χρόνο και διάθεση με χυμό λεμονιού, σκορδάκι, ριγανίτσα.

  24. #24
    Bodybuilding Newbie vasiliki67's Avatar
    Join Date
    04-01-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    64

    Default

    [QUOTE=Kardoula;899583]Χαχα! Ούτε κι εσύ γλιτώνεις από τις απαντήσεις μου!

    xi xi xi!!!!!!!!!!!!!!! μπραβο βρε Ειρηνη μου!!!!!!!!!!!!!!! Ευχαριστωωωωωωωω!!!!!!
    Κοτατζ να φαω περιπου το μισο κεσεδακι?

  25. #25
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by vasiliki67 View Post
    Κοτατζ να φαω περιπου το μισο κεσεδακι?
    Φάτο ολόκληρο, εξάλλου την ώρα που θα το φας χρειάζεσαι τις θερμίδες. Δεν θα μας χαλάσει τη σιλουέτα μισό κεσεδάκι παραπάνω ;-)
    Να σαι καλά Βίκυ μου, ότι θες εδώ είμαστε!

  26. #26
    Bodybuilding Newbie vasiliki67's Avatar
    Join Date
    04-01-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    64

    Default

    Μεχρι να προσαρμοστω, θα σας''ενοχλω''!!!!!!!!!!!!!!!! αντε βρε, σας εκανα και ποιηματακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  27. #27
    Bodybuilding Newbie vasiliki67's Avatar
    Join Date
    04-01-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    64

    Default

    Κι αλλη ερωτηση.........sorry....sorry.....sorry!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αντι για αμυγδαλα με το κοτατζ, τι αλλη επιλιγη εχω?

  28. #28
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Aν έχεις άλλους ξηρούς καρπούς, πχ φουντούκια, φυστίκια Αιγίνης φάε 10.
    Αλλιώς ολόκληρο το κεσεδάκι είναι μια χαρά, σε καλύπτει. Αν δεις ότι πεινάς πολύ τότε η καλύτερη επιλογή είναι μια σαλάτα.

  29. #29
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by vasiliki67 View Post
    Μεχρι να προσαρμοστω, θα σας''ενοχλω''!!!!!!!!!!!!!!!! αντε βρε, σας εκανα και ποιηματακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  30. #30
    Bodybuilding Newbie vasiliki67's Avatar
    Join Date
    04-01-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    64

    Default

    Σ'αρεσε μικρη και χαριτωμενη Ειρηνουλα ε?..................


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Για Χάσιμο Κιλών & Λίπους για 12χρόνο
    By juniorS in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 44
    Last Post: 05-08-10, 18:46
  2. Συμβουλές για Ξεκίνημα Στα Βάρη
    By dargo in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 01-07-10, 12:19
  3. Διατροφή Για Χάσιμο Κιλών - Τα Φώτα Σας!
    By dukas77 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 15-05-10, 12:32
  4. πρωτεινη και χασιμο κιλων
    By djforcegr in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 22-05-07, 19:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •