Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Bodybuilder Akantzos's Avatar
    Join Date
    07-09-10
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    169

    Default Αξιολόγηση της διατροφής μου

    Γεια σας και πάλι . Παρακάτω έχω γράψει την διατροφή που εφαρμόζω εδώ και 6 μήνες < υπήρξαν αλλά μέσα σε αυτή τη διάρκεια όσο αναφορά τις θερμίδες και τα γραμμάρια ΠΡ/ΥΔ/Λ > αλλά έχω δει διαφορά στο σώμα μου προς το καλύτερο.Είμαι σε φάση όγκου , 18 χρονών , ύψος 1.81, 86 κιλά. Το μόνο κακό που έχω παρατηρήσει πάνω μου ήταν ότι στη αρχή επειδή έκανα βλακείες με την διατροφή μου έβαλα κάμποσο λίπος πάνω μου το οποίο μέχρι τώρα διατηρείτε <νομίζω> σταθερό.Θερμίδες συντήρησης υπολόγισα 3302 από την εξίσωση Harris-Benedict.

    Πρωινό (7:00)
    500 ml γάλα 2%
    50 gr βρώμη
    200 gr γιαούρτι 2% (μέσα στο γιαούρτι επειδή δεν μου αρέσει σκέτο προσθέτω 20 γρ μέλι και 20 γρ σταφύδες)
    Συνολικά ΠΡ 41γρ / ΥΔ 95γρ / Λ 15γρ / ΘΕΡΜ 663kcal

    Δεκατιανό (το γεύμα στο σχολείο)(10:00)
    500 ml γάλα 2%
    2 φέτες ψωμί ολικής αλέσεως
    1 φετάκι τρικαλινό light
    2 φέτες φιλέτο στήθος κοτόπουλο
    1 μανταρίνι
    Συνολικά ΠΡ 39γρ / ΥΔ 87γρ / Λ 15γρ / ΘΕΡΜ 642kcal

    Μεσημεριανό (13:00)
    250γρ πατάτα στον ατμό*
    100γρ στήθος κοτόπουλο στον ατμό**
    Μια κουταλιά ελαιόλαδο
    100gr cottage 4.5 %
    Πράσινη σαλάτα***

    Προπόνηση (15:00) για μιάμιση ώρα

    Μεταπροπονητικό ( περίπου στις 16:30)
    1 μπανάνα
    30 γρ πρωτείνη (Premium Whey της sci-mentor)
    Συνολικά ΠΡ 26γρ / ΥΔ 26γρ / Λ 1γρ / ΘΕΡΜ 208kcal

    Γεύμα ( μια ώρα μετά το μεταπροπονητικό)
    250γρ πατάτα στον ατμό*
    100γρ στήθος κοτόπουλο στον ατμό**
    Μια κουταλιά ελαιόλαδο
    100 gr cottage 4.5%
    Πράσινη σαλάτα***

    Τελευταίο γεύμα (3 ώρες μετά)
    250γρ πατάτα στον ατμό*
    100γρ στήθος κοτόπουλο στον ατμό**
    Μια κουταλιά ελαιόλαδο
    100 γρ cottage 4.5 %
    Πράσινη σαλάτα***

    * ή 200γρ ρύζι ή 200 γρ μακαρόνια
    ** ή 100 γρ μοσχάρι ή 100 γρ τόνο ή 150 γρ σολωμό
    *** ή μαρούλι ή μπρόκολο ή κουνουπίδι
    Τα γραμμάρια πρωτεΐνης, υδατάνθρακα και λιπών καθώς και οι θερμίδες ανάλογα με τον συνδυασμό κυμαίνονται σε ΠΡ 41-50 γρ/ ΥΔ 85-91 / Λ 13-18 γρ / ΘΕΡΜ 597-673

    ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΠΡ 230-247γρ/ΥΔ 463-500γρ / Λ 58-83 γρ / ΘΕΡΜ 3304-3532

    θα ήθελα την άποψη σας σχετικά :
    1)για την διατροφή μου
    2)όπως θα παρατηρήσατε απέχω πολύ από τα φρούτα γιατί δίνω πιο πολύ βάση σε πολυσύνθετους υδατάνθρακες παρά σε φρούτα.Σκέφτομαι να αρχίσω την λήψη πολυβιταμίνης. Συμφωνείτε με την άποψη μου και αν ναι ποια προτείνεται;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Last edited by Akantzos; 05-01-11 at 17:27.

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    πολυ καλη διατροφη φιλε!!φαινεται πως εχεις ασχοληθει αρκετα!!μπραβο!!μην περιμενεις να δεις διαφορες απο μια πολυβιταμινη αλλα σιγουρα κανει καλο για μια ισοροπημενη διατροφη.εγω σου προτεινω αυτην.δεν χρειαζεσαι τιποτα περισσοτερο!!καλη συνεχεια!!

  3. #3
    Junior Bodybuilder Akantzos's Avatar
    Join Date
    07-09-10
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    169

    Default

    Ευχαριστώ πολύ Jimbilz :D . Την πολυβιταμίνη την θέλω ακριβώς για τον λόγο που είπες , για μια πιο ισορροπημένη διατροφή.Δεν περιμένω να με φτιάξει η πολυβιταμίνη. Πάντως έχω ακούσει καλά λόγια και για την AnimalPack και το σκέφτομαι τώρα.

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    θα σου πω..το animal pak για μενα ειναι αχρηστο τελειως..ειναι σκετη υπερβολη..ο οργανισμος απορροφα τοσες βιταμινες οσες χρειαζεται..και για την ακριβεια απο ενα συμπληρωμα διατροφης(πολυβιταμινη) θα απορροφησει πολυ μικροτερο ποσοστο απ οτι θα απορροφουσε απο την τροφη.με λιγα λογια το 70% του pak θα πηγαινει τουαλετα και το αλλο μονο στον οργανισμο σου..με μια απλη πολυβιταμινη εισαι comple.ετσι κ αλλιως το animal pak δεν ειναι ακριβως πολυβιταμινη,εχει κ αλλα μεσα.αμινοξεα κτλ κτλ

  5. #5
    veggeto's Avatar
    Join Date
    07-05-09
    Posts
    1,921

    Default

    Ολα καλα ,αλλα εχω μια ενσταση ...πολυ γαλα και γιαουρτι μαζι ...δεν σε ανακατευουν ,εγω θα ελεγα οτι το πρωτο σου γευμα θα επρεπε να αντικατασταθει απο αυγα και απο εκει και μετα ολα οκ, αλλα αν εσυ νιωθεις οτι σου παει αυτο τοτε ολα μια χαρα!

  6. #6
    Junior Bodybuilder Akantzos's Avatar
    Join Date
    07-09-10
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    169

    Default

    Έχεις δίκιο για το AnimalPack γιατί είναι <φόρμουλα πολυβιταμίνης> και κοστίζει κιόλας.Και επειδή από οικονομικά δεν είμαι και στα καλύτερα μου μάλλον θα ακολουθήσω την γνώμη σου. Μέχρι και την πρωτεΐνη την παίρνω μόνο μετά την προπόνηση γιατί δεν θα αντέξει η τσέπη μου αν τελειώσει σε ένα μήνα.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    καλυτερα να δινεις τα λεφτα σου για διατροφη παρα για συμπληρωματα.ετσι κ αλλιως η διατροφη σου ειμαι πληρης!!μονο για μεταπροπονητικο την χρειαζεσαι πιο πολυ anyway!!

  8. #8
    Junior Bodybuilder Akantzos's Avatar
    Join Date
    07-09-10
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    169

    Default

    Quote Originally Posted by veggeto View Post
    Ολα καλα ,αλλα εχω μια ενσταση ...πολυ γαλα και γιαουρτι μαζι ...δεν σε ανακατευουν ,εγω θα ελεγα οτι το πρωτο σου γευμα θα επρεπε να αντικατασταθει απο αυγα και απο εκει και μετα ολα οκ, αλλα αν εσυ νιωθεις οτι σου παει αυτο τοτε ολα μια χαρα!
    Δεν έχω καμιά ενόχληση από το συγκεκριμένο γεύμα. Ίσα-ίσα το προτιμώ από τα αυγά γιατί το γιαούρτι είναι σχετικά γρήγορη απορροφήσιμη πρωτεΐνη σε σχέση με το αυγό... γενικά το αυγό δεν το πολυσυμπαθώ και τρώω σπάνια σαν γεύμα ή αν φτιάξω κανένα πιτάκι βρώμης σαν γλυκό.

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-09-09
    Location
    Aθήνα
    Posts
    3,263

    Default

    Quote Originally Posted by Akantzos View Post
    Δεν έχω καμιά ενόχληση από το συγκεκριμένο γεύμα. Ίσα-ίσα το προτιμώ από τα αυγά γιατί το γιαούρτι είναι σχετικά γρήγορη απορροφήσιμη πρωτεΐνη σε σχέση με το αυγό... γενικά το αυγό δεν το πολυσυμπαθώ και τρώω σπάνια σαν γεύμα ή αν φτιάξω κανένα πιτάκι βρώμης σαν γλυκό.
    βασικα το αντιθετο ισχυει αλλα μην δινεις τοση σημασια σε αυτο..ειναι λεπτομερειες!!κοιτα κυριως αυτο που τρως να σε ευχαριστει εσενα εφοσον βεβαια εχουν την ιδια περιπου βιολογικη και διατροφικη αξια.κατι που στην διατροφη σου δηλαδη υπαρχει!!

  10. #10
    Junior Bodybuilder Akantzos's Avatar
    Join Date
    07-09-10
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    169

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    καλυτερα να δινεις τα λεφτα σου για διατροφη παρα για συμπληρωματα.ετσι κ αλλιως η διατροφη σου ειμαι πληρης!!μονο για μεταπροπονητικο την χρειαζεσαι πιο πολυ anyway!!
    συμφωνώ απόλυτα. Άλλωστε και οι εταιρίες θέλουν να υπερκαταναλώνουμε τα προϊόντα τους για να έχουν κέρδος αλλά και για να γίνονται εξάρτηση από τον οργανισμό μας.

  11. #11
    Junior Bodybuilder Akantzos's Avatar
    Join Date
    07-09-10
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    169

    Default

    Quote Originally Posted by jimbliz View Post
    βασικα το αντιθετο ισχυει αλλα μην δινεις τοση σημασια σε αυτο..ειναι λεπτομερειες!!κοιτα κυριως αυτο που τρως να σε ευχαριστει εσενα εφοσον βεβαια εχουν την ιδια περιπου βιολογικη και διατροφικη αξια.κατι που στην διατροφη σου δηλαδη υπαρχει!!
    Σόρρυ από το γάλα ήθελα να πω. Άπλα έχω ιστορικό χολής και τα πολλά αυγά με πειράζουν.

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    04-06-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    119

    Default

    εγω man λεω οτι ειναι υπερβολικα πολυς ο υδατανθρακας στο πρωινο σου,,μεχρι και αγωνιστικοι μη natural αθλητες αποφευγουν τοσο πολυ σε ενα γευμα,,και απορω πως δεν σε νυσταζει τοσο πολυς μαζι,καλυτερα μετακινησε τα γαλακτοκομικα και διμιουργησε με αυτα ενα ακομα γευμα πριν τον υπνο κανενα μισαωρο και μπορεις καποιο υδατανθρακα απο σταφυδες και κοψε στο μισο τον υδατανθρακα του τελευταιου γευματος που γραφεις να τον κανεις ακομα μια μπανανα στο pwo1,

  13. #13
    Junior Bodybuilder Akantzos's Avatar
    Join Date
    07-09-10
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    169

    Default

    Quote Originally Posted by giorgo View Post
    εγω man λεω οτι ειναι υπερβολικα πολυς ο υδατανθρακας στο πρωινο σου,,μεχρι και αγωνιστικοι μη natural αθλητες αποφευγουν τοσο πολυ σε ενα γευμα,,και απορω πως δεν σε νυσταζει τοσο πολυς μαζι,καλυτερα μετακινησε τα γαλακτοκομικα και διμιουργησε με αυτα ενα ακομα γευμα πριν τον υπνο κανενα μισαωρο και μπορεις καποιο υδατανθρακα απο σταφυδες και κοψε στο μισο τον υδατανθρακα του τελευταιου γευματος που γραφεις να τον κανεις ακομα μια μπανανα στο pwo1,
    Giorgo, δηλαδή προτείνεις na σπάσω το γεύμα που έχω για πρωινό και το μισώ να το βάλω 30 λεπτά πριν τον ύπνο; Εάν αυτό εννοείς συμφωνώ ως προς ένα μέρος γιατί αν φάω π.χ ένα γιαούρτι με ότι βάζω μέσα θα έχω προσφέρει πρωτεΐνη στο σώμα μου για όλη την διάρκεια του ύπνου. Όσο αναφορά τον ύπνο που λες δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα...
    Last edited by Akantzos; 06-01-11 at 00:54.

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    04-06-09
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    119

    Default

    να στο πω πιο συγκεκριμενα εγω τι θα εκανα,θα εβγαζα το γαλα και το γιαουρτι απο το πρωινο και +20-25γρ βρωμη ακομα,θα εβαζα 1ολοκληρο και 6 ασπραδια η 1 scoop whey,στο pwo 2 τις μπανανες,στο γευμα 6' 150γρ η πατατα και πριν τον υπνο 1 cottage.

  15. #15
    Junior Bodybuilder Akantzos's Avatar
    Join Date
    07-09-10
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    169

    Default

    Quote Originally Posted by giorgo View Post
    να στο πω πιο συγκεκριμενα εγω τι θα εκανα,θα εβγαζα το γαλα και το γιαουρτι απο το πρωινο και +20-25γρ βρωμη ακομα,θα εβαζα 1ολοκληρο και 6 ασπραδια η 1 scoop whey,στο pwo 2 τις μπανανες,στο γευμα 6' 150γρ η πατατα και πριν τον υπνο 1 cottage.
    Giorgo, δεν θα διαφωνήσω με την άποψή σου, απλά το τελευταίο γεύμα είναι περίπου 2 ώρες πριν κοιμηθώ,προλαβαίνω να χωνέψω όσο το δυνατόν γίνεται σε 2 ώρες(εξαρτάται από το τι θα επιλέξω) και με παρέχει αρκετή ενέργεια για όλο το βράδυ.Ίσως να κόψω υδατάνθρακα από το τελευταίο γεύμα για να μην ανέβει το ποσοστό λίπους πράγμα που δεν έχει συμβεί. Όσο αναφορά τώρα τις 2 προτάσεις σου για το πρωινό μου δεν μπορώ να τις ακολουθήσω γιατί:
    1)δεν θα αντέξει πολύ η τσέπη μου εάν κάθε μήνα πρέπει να παραγγέλνω πρωτεΐνη
    2)έχω ιστορικό χολής και όταν φάω πάνω από 3 ασπράδια αρχίζουν έντονες ενοχλήσεις ...
    Σε ευχαριστώ πάντως που διατύπωσες την άποψή σου :D


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αξιολόγηση Διατροφής Bodybuilding!
    By howudoin? in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 24-12-10, 17:17
  2. Αξιολόγηση Διατροφής
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 17-07-10, 12:21
  3. Αξιολόγηση Της Διατροφής Μου!
    By antartis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 25-06-09, 01:30
  4. Αξιολόγηση προγράμματος διατροφής όγκου
    By Giorgis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 11-12-08, 08:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •